Tento článek vyšel v časopise SNOW 136 (leden 2022).






Už jedenáctý ročník seriálu Skiwithme se vám v následujících pěti dílech pokusí přinést několik užitečných rad jak samostatně trénovat a vylepšovat svoje lyžování. Pokusím se vám ukázat funkční techniku lyžování a drobné tipy na zlepšení i na fotografiích, které seriál již tradičně provází. A kdo bude chtít vědět víc, může si se mnou přijet zalyžovat.
Volné termíny i plánované akce najdete na: www.skiwithme.cz




Byli naši prapředci lepší lyžaři než my, protože neměli k dispozici vlek? Uměli lépe lyžovat, protože měli mizerné vybavení a o to lepší museli být jezdci? I takhle se na skialpovou sezonu a všechny šance, které nám přinesla, můžeme podívat. I my jsme museli chodit po svých a lyžovat na mizerném vybavení.

Mizerném?

Jak se to vezme. Z pohledu skialpinisty jsou dnešní lyže, vázání i boty fantastické. Ale z pohledu sjezdaře tomu tak není. Kdo je zvyklý na pořádné lyže, s konstrukcí z těžšího a pevného dřeva vyztuženou dvěma titanaly a s vázáním, které umožňuje lyžím se prohýbat i pod botou, je při přechodu na skialpovou výbavu trochu nesvůj. Ale je to jen o hlavě. Pokud se rozhodnete šlapat na lyžích i letos, zkuste se na svoji výbavu podívat z trochu jiného pohledu. A trochu empatie do toho!

Lyže

První, co vás nadchne při šlapání do kopce, je nízká hmotnost skialpových lyží. Ušetřený materiál pak ale zákonitě chybí při cestě dolů. Ale chybí doopravdy tak nepřekonatelně? Je důležité si uvědomit, k čemu jsou skialpové lyže určeny. Kromě výstupu je to hlavně sjezd v horších, neupravených podmínkách. Na měkkém sněhu nebo v prašanu oceníte nejen větší šířku lyží, ale i to, že jsou měkké a lépe se přizpůsobí terénu. Při většině typických skialpových sjezdů byste na svých tvrdých obřačkách naopak trpěli. A ruku na srdce: chtěli byste cestou nahoru táhnout na každé noze o kilo a půl víc jen proto, že možná po cestě dolů narazíte na tvrdší podklad, kde bude na lehkých lyžích potřeba trochu zpomalit?

Vázání

Naše skialpovky jsou také velmi ohebné. Kdyby jim v plynulém ohybu nebránilo vázání, bylo by lyžování na nich téměř bezchybné. Ale typické vázání s uchycením boty v tzv. pinech má špičku přišroubovanou napevno a pata v lepším případě poskytuje trochu flexe, ve většině případů však ani ta ne. Už samotné ovládání lyže botou uchycenou v pinech je specifické a trochu nepříjemné. Horší je, že vzhledem ke konstrukci vázání se lyže pod botou zacvaknutou do vázání přestane zcela prohýbat. Na kratších skialpových lyžích je to už bohužel znatelné. Ale chtěli byste chodit na těžkých lyžích jen kvůli geniálnímu, ale příliš těžkému vázání?

Boty

Jsou pohodlné, velmi lehké a také často velmi měkké. Tenký plast se vždy bude ohýbat mnohem jednodušeji než ten silný a podobně to bude s konstrukcí boty i v torzi. Když k tomu přidáme systém přepínání na chůzi, který lyžařské botě na celkové tuhosti také trochu ubere, nepomůže tomu ani komín boty z karbonu. Většina skialpových bot je také z výroby ve větším náklonu než jejich sjezdové varianty a pro mnoho lyžařů to může být nepříjemné. Ale chtěli byste raději chodit v těžkých nepohodlných lyžákách, abyste si těch pár oblouků na tvrdém kopci, na který nakonec možná ani nenatrefíte, lépe užili?

Mínusy a plusy

Sjezdař se na skialpové lyže bude vždycky dívat trochu s despektem. Chce jet rychle, krájet oblouky, spolehnout se na své vybavení, i když je úplně ledovatá pista. Jenže my nejdeme na pistu. Jdeme do volného terénu, kde je měkký sníh, boule a prašan. Potřebujeme měkčí boty, abychom dokázali lyže zatěžovat méně agresivně, potřebujeme měkčí a širší lyže, abychom se v hlubším sněhu nepropadali a také lépe dokázali pracovat s nerovnostmi. Nebudeme přece řezat oblouky, ale spíše aktivně otáčet nohama a na to jsou širší i měkčí lyže mnohem lepší. Tam, kam se chystáme, je naše lehké vybavení tím nejlepším materiálem, který můžeme mít. I když pominu hmotnost, kterou oceníte při výstupu, vaše oblíbené sjezdařské vybavení by v terénu neobstálo úplně stejně, jako to vaše skialpové na ranní přimrzlé sjezdovce.

Jak lyžovat na skialpech?

Buďte na ně něžní. Odpusťte jim, že nevládnou dovednostmi, na které jste zvyklí. Lyžujte na nich, jako byste jeli po vajíčkách a nesměli žádné rozkřápnout. Měkce, bez přílišné agresivity. Zkuste být dobře vyvážení na středu lyží. Záklon vám v hlubokém sněhu nepomůže a měkká lyže napružená vázáním bez flexe vás při přílišném záklonu i předklonu potrestá. Zkuste udržet pevný a stabilní trup a pod ním otáčejte nohama tak, jak je vidět na fotografiích. Krátký oblouk využijete v horším terénu i v hlubokém sněhu nejvíce. Buďte aktivní, ne však agresivní. Využijte šířky i menšího vykrojení lyží a nechte je, ať si najdou cestu. A hlavně si užívejte každý oblouk, pro který jste si museli dojít. Snažte se, aby byl dobrý a neplýtvejte. Lyžování na „mizerném“ vybavení a v neupraveném terénu z vás dřív nebo později udělá na sjezdovce mistry.





Všechny díly seriálu Skiwithme najdete na www.snow.cz/skiwithme





Projekt Ski with me

Nejstarší technika lyžování, před více než sto lety překonaná moderní alpskou, se v posledních letech vrací na zasněžené svahy s veškerou svojí elegancí i dravostí, podpořenou moderním materiálem. Projekt Ski with me nabízí přednostně čtenářům snow vyzkoušet na vlastní kůži, jak lyžovali naši prapředci, ale i novou alternativu pro hledače výzev nebo pro ty alpským lyžováním znuděné. Telemark je i skvělým tréninkovým prostředkem pro pokročilé lyžaře i závodníky a uvidíte, že po několika hodinách s volnou patou získáte na alpských lyžích úplně jiný pocit. Pojďte zkusit vše, o čem čtete, na vlastní lyže pod dohledem předního odborníka na výuku lyžování a telemarku, Ondřeje Nováka.







Ondřej Novák: Odborný redaktor SNOW, instruktor lyžování a telemarku s dlouholetou praxí v ČR, Rakousku a Austrálii, autor projektu Skiwithme.cz.