Zillertal - aktuální report z 01. - 04.03.2015 - SNOW.cz

Zillertal aktuální report z 01. - 04.03.2015

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Zillertal - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 01.03.2015 do: 04.03.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Velká, z Česka velmi dobře dostupná a atraktivní lyžařská oblast vůbec - možná až příliš, takže je v důsledku dosti rušná. V minulém týdnu si přišla každý druhý den na deseticentimetrový příděl prašanu, takže nad úrovní mezistanic byly podmínky přechodně zcela zimní.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Jak Hochzillertal, tak Zillertal Arena mají typický vděčný charakter – po široké dálnici dolů, „gaučovou“ lanovkou nahoru. Nejvšestrannější a hlavně nejkompaktnějším areálem je Penken, který se rozkládá na oblém rozložitém hřebeni, z něhož padají sjezdovky na obě strany - i zde převážně dálniční červené, ale mezi nimi i černá Harakiri, údajně nejstrmější upravovaná sjezdovka Rakouska (a je to docela podívaná, neboť ji každou chvilku někdo "odvážný" sjede po zádech dolů...).

Kdo hledá klid, nechť vyrazí na Ahorn - výrazný vrcholek nad Mayrhofenem s malým lyžařským areálem s mírnou plání nahoře a postupně strmějšími svahy směrem do údolí. Vrcholovou, zhruba kilometrovou modrou sjezdovku lemuje nová „dětská“ crossová dráha (fun slope) s vlnami a zatáčkami, kde se děti od 4 do 12 let zabaví i na celý den.

Klidným tipem je i Spieljoch - malý, zato vytáhlý areál (1 400 m převýšení) hned zkraje údolí se zastaralejším přepravním parkem. Jeho centrem je lyžařský bulvár se šířkou více než 100 metrů – v nejvyšších partiích i s hravými terénními vlnami. Do údolí vede lesem a po mýtinách s několika sytě červenými hangy subtilnější červený sjezd, zdaleka nejpřívětivější z celého údolí.

Sněhové podmínky:

Každý druhý den ležel na svazích čerstvý prašan z nočního sněžení - většina sjezdovek proto upravena až nad ránem, tedy se slabou vrstvou čerstvého sněhu. Nad úrovní mezistanic měly v podstatě zcela „zimní“ podmínky, jen dojezdy do nízko položeného údolí (cca 600 m n. m.) s měknoucím sněhem na tvrdém až ledovém podkladu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Ve všech třech hlavních areálech (Hochzillertal, Zillertal Arena a Mayrhofen) jsou lanovky moderní až top moderní, typicky pro se 6 až 8 sedadly, velmi často s bublinou, někdy i vyhříváním. Zastaralejší lanovky a vleky má snad jen Spieljoch (malá 4místná kabinka z údolí, nahoře jediná expresní 6sedačka, jinak 3- a 2sedačka plus vleky).

Nástupních bodů je vzhledem k velikosti areálů sice poměrně málo, zato ty mají v případě Hochzillertalu (Kaltenbach) a Zillertal Areny (Zell am Ziller) hned dvě přístupové kabinkové lanovky, což přijde vhod i při odpoledním návratu - sjezdy do údolí jsou spíš "nouzové" (úzké nebo jen ski-route) nebo nejsou žádné. Na fronty je náchylná přístupová lanovka z Mayrhofenu (2 000 os./h), která má být už příští rok nahrazena výkonnější. Nástupní terminály jsou poměrně velké a poschoďové, zpravidla s pojízdnými eskalátory.

Lyžovat se dá i brzy ráno, a to bez příplatku - v Zillertal Areně ve vybrané březnové dny od 6.55 h, v Hochzillertalu denně od 7.30 h (až po dvou hodinách lyžařské "samoty" se areál jakoby zničehonic zaplní), přičemž přístupové lanovky v ostatních areálech jezdí už od cca 8 h.

Zalidněnost:

Ve špičkách dne typický mumraj na centrálních sjezdovkách v hlavních areálech, naopak klid na Ahornu nebo Spieljochu, ale i na okrajovějších tratích všech velkých areálů. Fronty 0 až 5 minut, i když „hrozen“ před turnikety občas vypadal hrozivěji. Díky "zdvojení" lanovek z údolí (Kaltenbach, Zell am Ziller) nevznikal ani ranní špunt, jen zvýšený ruch.

Občerstvení a aprés-ski:

Na oběd se dá najít vše od jednoduchého self-service přes útulné horské chaty s obsluhou až po vysokou gastronomii - nabídka je typicky rakouská (knedlíkové polévky, párky a klobásy, řízek, palačinkové trhance, štrůdly, ...), ceny v měřítku Alp velmi příznivé.

Akvapark Erlebnistherme ve Fügenu potěší teplou vodou (33 až 36 °C) a děti i tím, že je doslova nabitý atrakcemi: dětské brouzdaliště, dva středně obtížné tobogány (z toho jeden pro člun), divoká řeka, bazén s vlnobitím. Akvapark má velmi prakticky řešený prostor, který vstřebá i velký nápor návštěvníků, aniž vzniká dojem „přecpanosti“.

Doprava do střediska a parkování:

Parkoviště jsou u všech lanovek zdarma (ve vzdálenosti od 0 do 300 m) - kromě Penkenu, kde není parkoviště vůbec. Hustá a výkonná síť skibusů je v ceně skipasu.

Nízko položené údolí znamená téměř vždy i bezproblémový stav silnic. Typické jsou sobotní zácpy při příjezdu do údolí ať už z dálnice do Innsbrucku, nebo od Achensee.

+ plusy

 • 500 km sjezdovek, které vystačí i na víc než týden
 • poloha sjezdovek od 600 do 3 250 m n. m. - i když většina "jen" mezi 1 500 a 2 500 m
 • nadprůměrně moderní a pohodlné moderní lanovky
 • cenově velmi příznivá oblast
 • provoz lanovek už od 7 až 8 h ráno
 • praktický akvapark Erlbenistherme Fügen

- mínusy

 • sjezdy do údolí často jen lanovkou
 • značný ruch v hlavních areálech
 • dopravní zácpy v údolí
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

26. - 30.12.2021  | Zillertal

 • autor: Tomáš B.
 • hodnocení:

Po třech letech opět zpátky na známém místě. Po příjezdu ráno 26. 12. 2021 do Zillertal Areny jsem měl pocit, že jsme zde sami. Možná za to mohla povinnost negativního testu při příjezdu cizinců, s každým dalším dnem ovšem už lidí postupně přibývalo. V provozu bylo téměř vše, co bylo možné. První de...

24. - 26.01.2019  | Zillertal

Zillertal je rakouské vele(střed)isko, kde vše má mnohem větší než "střední" rozměry - rozsah sjezdovek, kapacita lanovek, ruch i taneční apres-ski... Lyžařská mega aréna má samozřejmě své výhody. Při proměnlivém počasí se dají střídat svahy pokryté lesy s holými pláněmi, nebo dokonce uniknout mlhou...

Lungau

Lungau

Lungau

SNOW tipy