Zillertal - aktuální report z 01. - 04.03.2015 - SNOW.cz

Zillertal aktuální report z 01. - 04.03.2015

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Zillertal - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 01.03.2015 do: 04.03.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Velká, z Česka velmi dobře dostupná a atraktivní lyžařská oblast vůbec - možná až příliš, takže je v důsledku dosti rušná. V minulém týdnu si přišla každý druhý den na deseticentimetrový příděl prašanu, takže nad úrovní mezistanic byly podmínky přechodně zcela zimní.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Jak Hochzillertal, tak Zillertal Arena mají typický vděčný charakter – po široké dálnici dolů, „gaučovou“ lanovkou nahoru. Nejvšestrannější a hlavně nejkompaktnějším areálem je Penken, který se rozkládá na oblém rozložitém hřebeni, z něhož padají sjezdovky na obě strany - i zde převážně dálniční červené, ale mezi nimi i černá Harakiri, údajně nejstrmější upravovaná sjezdovka Rakouska (a je to docela podívaná, neboť ji každou chvilku někdo "odvážný" sjede po zádech dolů...).

Kdo hledá klid, nechť vyrazí na Ahorn - výrazný vrcholek nad Mayrhofenem s malým lyžařským areálem s mírnou plání nahoře a postupně strmějšími svahy směrem do údolí. Vrcholovou, zhruba kilometrovou modrou sjezdovku lemuje nová „dětská“ crossová dráha (fun slope) s vlnami a zatáčkami, kde se děti od 4 do 12 let zabaví i na celý den.

Klidným tipem je i Spieljoch - malý, zato vytáhlý areál (1 400 m převýšení) hned zkraje údolí se zastaralejším přepravním parkem. Jeho centrem je lyžařský bulvár se šířkou více než 100 metrů – v nejvyšších partiích i s hravými terénními vlnami. Do údolí vede lesem a po mýtinách s několika sytě červenými hangy subtilnější červený sjezd, zdaleka nejpřívětivější z celého údolí.

Sněhové podmínky:

Každý druhý den ležel na svazích čerstvý prašan z nočního sněžení - většina sjezdovek proto upravena až nad ránem, tedy se slabou vrstvou čerstvého sněhu. Nad úrovní mezistanic měly v podstatě zcela „zimní“ podmínky, jen dojezdy do nízko položeného údolí (cca 600 m n. m.) s měknoucím sněhem na tvrdém až ledovém podkladu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Ve všech třech hlavních areálech (Hochzillertal, Zillertal Arena a Mayrhofen) jsou lanovky moderní až top moderní, typicky pro se 6 až 8 sedadly, velmi často s bublinou, někdy i vyhříváním. Zastaralejší lanovky a vleky má snad jen Spieljoch (malá 4místná kabinka z údolí, nahoře jediná expresní 6sedačka, jinak 3- a 2sedačka plus vleky).

Nástupních bodů je vzhledem k velikosti areálů sice poměrně málo, zato ty mají v případě Hochzillertalu (Kaltenbach) a Zillertal Areny (Zell am Ziller) hned dvě přístupové kabinkové lanovky, což přijde vhod i při odpoledním návratu - sjezdy do údolí jsou spíš "nouzové" (úzké nebo jen ski-route) nebo nejsou žádné. Na fronty je náchylná přístupová lanovka z Mayrhofenu (2 000 os./h), která má být už příští rok nahrazena výkonnější. Nástupní terminály jsou poměrně velké a poschoďové, zpravidla s pojízdnými eskalátory.

Lyžovat se dá i brzy ráno, a to bez příplatku - v Zillertal Areně ve vybrané březnové dny od 6.55 h, v Hochzillertalu denně od 7.30 h (až po dvou hodinách lyžařské "samoty" se areál jakoby zničehonic zaplní), přičemž přístupové lanovky v ostatních areálech jezdí už od cca 8 h.

Zalidněnost:

Ve špičkách dne typický mumraj na centrálních sjezdovkách v hlavních areálech, naopak klid na Ahornu nebo Spieljochu, ale i na okrajovějších tratích všech velkých areálů. Fronty 0 až 5 minut, i když „hrozen“ před turnikety občas vypadal hrozivěji. Díky "zdvojení" lanovek z údolí (Kaltenbach, Zell am Ziller) nevznikal ani ranní špunt, jen zvýšený ruch.

Občerstvení a aprés-ski:

Na oběd se dá najít vše od jednoduchého self-service přes útulné horské chaty s obsluhou až po vysokou gastronomii - nabídka je typicky rakouská (knedlíkové polévky, párky a klobásy, řízek, palačinkové trhance, štrůdly, ...), ceny v měřítku Alp velmi příznivé.

Akvapark Erlebnistherme ve Fügenu potěší teplou vodou (33 až 36 °C) a děti i tím, že je doslova nabitý atrakcemi: dětské brouzdaliště, dva středně obtížné tobogány (z toho jeden pro člun), divoká řeka, bazén s vlnobitím. Akvapark má velmi prakticky řešený prostor, který vstřebá i velký nápor návštěvníků, aniž vzniká dojem „přecpanosti“.

Doprava do střediska a parkování:

Parkoviště jsou u všech lanovek zdarma (ve vzdálenosti od 0 do 300 m) - kromě Penkenu, kde není parkoviště vůbec. Hustá a výkonná síť skibusů je v ceně skipasu.

Nízko položené údolí znamená téměř vždy i bezproblémový stav silnic. Typické jsou sobotní zácpy při příjezdu do údolí ať už z dálnice do Innsbrucku, nebo od Achensee.

+ plusy

 • 500 km sjezdovek, které vystačí i na víc než týden
 • poloha sjezdovek od 600 do 3 250 m n. m. - i když většina "jen" mezi 1 500 a 2 500 m
 • nadprůměrně moderní a pohodlné moderní lanovky
 • cenově velmi příznivá oblast
 • provoz lanovek už od 7 až 8 h ráno
 • praktický akvapark Erlbenistherme Fügen

- mínusy

 • sjezdy do údolí často jen lanovkou
 • značný ruch v hlavních areálech
 • dopravní zácpy v údolí
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

24. - 26.01.2019  | Zillertal

Zillertal je rakouské vele(střed)isko, kde vše má mnohem větší než "střední" rozměry - rozsah sjezdovek, kapacita lanovek, ruch i taneční apres-ski... Lyžařská mega aréna má samozřejmě své výhody. Při proměnlivém počasí se dají střídat svahy pokryté lesy s holými pláněmi, nebo dokonce uniknout mlhou...

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 17
Otevřené sjezdovky 0 z 20