Tři údolí - aktuální report z 06. - 15.01.2022 - SNOW.cz

Tři údolí aktuální report z 06. - 15.01.2022

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

Tři údolí - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Milka
 • hodnocení:
 • návštěva od: 06.01.2022 do: 15.01.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Přes Vánoce jsme se znepokojením sledovali prognózy týkající se varianty omikron a obávali se zase nějakých restrikcí nebo dokonce uzavření hranic. Hned začátkem ledna jsme se tedy rozhodli na nic nečekat a vyrazit. Volba padla na Francii, která jako jediná pro příjezd nepožadovala nic než vyplnění příjezdového formuláře, takže bylo možné vyrazit v podstatě ze dne na den.

Rozhodli jsme se totiž jet na 10 dní a chtěli jsme areál dostatečně velký, ve kterém se nebudeme nudit, kde se dá schovat při špatném počasí nebo vyšší návštěvnosti. Volba padla na Tři údolí, kde jsme byli už v roce 2019.

Někdo tuto oblast vnímá jako továrnu na lyžování. A musím souhlasit, že třeba o panelácích v Les Menuires se v souvislosti s estetikou mluvit nedá, ale většina staveb je dřevěná se sedlovými střechami a do krajiny docela zapadá. Výhodou toho celého je, že díky infrastruktuře vybudované přímo pro lyžaře je všechno blízko a kdyby se Francouzi trochu víc snažili, byl by to lyžařův ráj.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Dílčí sjezdovky jsem popisovala už při recenzování jednotlivých areálů (Val Thorens, Les Menuires, Meribel, Courchevel). Co je pro sjezdovky v celé oblasti typické, je jejich délka a nadstandardní převýšení.

Obtížnost si každý najde tu svou - ať už půjde o sjezdovky černé či červené, které se nacházejí spíše ve výše položených částech areálů, nebo o sjezdovky modré, případně zelené, které naopak často najdeme v okolí městeček.

V náš poslední lyžařský den konečně jezdila kabinková lanovka na Mont Vallon i sedačková lanovka Mures Rouges, takže jsme si konečně mohli sjet červenou sjezdovku Combe du vallon a ani pak nemuseli jet po ploché modré Ours. Combe du vallon je pěkná dlouhá sjezdovka, většinou hodně široká. Opakovaně mění sklon i směr, takže není moc přehledná, ale zase je dost zábavná.

Černé sjezdovky pro nás v podstatě nebyly sjízdné, protože většinou nebyly upravované. Když jsme narazili na upravenou, vyzkoušeli jsme ji, určitě mohu doporučit Face. Upravená byla i Chanrossa, ale ta má plochý dojezd.

Z červených sjezdovek bych vypíchla Moretta a Saulire (obě Courchevel), Combe du Vallon, Niverolle a Marcasin v kombinaci s Aigle, Chamois (vše Meribel), D. Douillet (Les Menuires) nebo Cime, Bouchet či Coraia (vše Val Thorens).

Modré jsou některé trochu strmější, než je zvykem. Svým profilem je zajímavá Lory, pěknou šířku i sklon má Fond (obě Val Thorens), délkou nás zaujala Pluviometre, Mont de la chambre nebo Jérusalem v kombinaci s Biolley/Loy (Les Menuires). V Méribelu je zajímavá kombinace Sittelle + Martre, členitostí zaujme Raffort. V Courchevelu pak nelze nezmínit Altiport, případně také Creux či Pyramides.

A konečně zelené, pro začátečníky nebo pilování techniky - Bellecote a Plan fontaine (obě Courchevel) a Blanchot a Truite (obě Méribel).

Sněhové podmínky:

Během našeho pobytu se podmínky hodně měnily. Při našem příjezdu byly velké mrazy a silný vítr, takže pocitová teplota v předpovědích byla dokonce až -31 °C. O dva dny později začalo sněžit a v součtu napadlo asi 20 až 30 cm sněhu. Pak se vyjasnilo a oteplilo, ranní teploty se pohybovaly okolo 0, na sluníčku během odpoledne stoupaly až ke 20 °C.

V horních částech areálu, které jsou většinou odkázané jen na přírodní sníh, bylo na sjezdovkách sněhu dostatek. Když se čerstvý sníh spojil s podkladem, byl povrch krásně vodivý a podmínky skvělé.

Na technicky zasněžovaných sjezdovkách, což jsou většinou ty níže položené, byl během našeho příjezdu umrzlý technický sníh. Sněžení situaci trochu změnilo, ale jakmile se úpravou sjezdovek prašan spojil s technickým podkladem, začala se ta tvrdá kluzká místa tvořit znovu.

Několik dojezdových okrajových sjezdovek je i přes nižší nadmořskou výšku bez technického sněhu. Ke konci našeho pobytu se na těchto sjezdovkách začala objevovat vydřená místa.

Z rozježděného volného terénu soudím, že dostatečné množství sněhu bylo i mimo sjezdovky. Lavinový stupeň se pohyboval mezi 2 až 4, na aktuální stav ale nikdo nebral moc ohledy.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavními přepravními zařízeními jsou kabinkové lanovky a odpojitelné sedačky. Bublina je ale spíš výjimka. V okrajových částech areálu jezdí starší neodpojitelné sedačkové lanovky, díky nim ale bývá na přilehlých sjezdovkách klid.

V oblasti najdeme i nějaké visuté kabiny, funitely a samozřejmě vleky, včetně různých dětských - lanových, koberců...

Největším nedostatkem je provozní doba lanovek. Ty v podstatě nezačínají jezdit před 9:00, většinou spíš ještě později. Ráno se u lanovek často tvoří slušné fronty. Naopak některé lanovky jezdí až do 16:45 (Doron v Les Menuires).

Toalety jsou ve všech větších budovách, tedy ve stanicích kabinek, často i jinde.

Koronavirová opatření se moc nedodržují. V Meribelu nám 3× kontrolovali (= skenovali) QR kód, jinak ho nikdy nikdo nechtěl. Nařízení říká, že roušky jsou povinné na všech lanovkách i ve frontách, povolenou alternativou je respirátor nebo lokální „brandovaný“ nanošátek, ale každý nosí, co uzná za vhodné. Jak se vzdaluje sobota a přibližuje ta další, odjezdová, morálka klesá. Dobrá půlka lidí nenosí nic, ani v kabinkách.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Vyjma ranního prvního výjezdu se v podstatě fronty netvořily. Výjimkou bylo menší nárazové čekání do 5 minut, když bylo například nutné zastavit lanovku.

Plošší sjezdovky a také páteřní dojezdové do údolí byly občas jako mraveniště. Ve vyšších partiích a také ve všech odlehlejších částech areálů byly sjezdovky zcela volné.

V období 6. až 8. 1. mi přišla zalidněnost nepatrně větší než pak ve zbytku pobytu.

Občerstvení a aprés-ski:

Restaurací je v městečkách i na svazích spousta. Jsou otevřené, ale podmínky neznám. S ohledem na pozdní zahájení provozu lanovek jsme si vždy ráno dali velkou snídani a do restaurací nechodili.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta autem je dlouhá a únavná. Měli jsme ale štěstí, že cestou tam nám maximálně pršelo, takže silnice nebyly kluzké. Cestou zpět pak byly v podstatě suché, vyjma sjezdu z Les Menuires do údolí.

Parkovali jsme celou dobu pobytu zdarma na parkovišti u ubytování. Na parkovištích při našem příjezdu i odjezdu ležel uježděný sníh.

+ plusy

 • Bydlení přímo na sjezdovce
 • Velký výběr sjezdovek
 • V horních částech areálů pouze přírodní sníh
 • Malá zalidněnost odlehlých částí
 • Výhledy

- mínusy

 • Po většinu pobytu tvrdý zmrzlý podklad na technicky zasněžovaných sjezdovkách
 • Ke konci pobytu vydřená místa a kamínky na dojezdových sjezdovkách bez technického sněhu - Raffort, Loy, Chasse...
 • Většina černých a některé červené sjezdovky nejsou upravované
 • Drahé skipasy - 10denní za 528 eur se slevou „Duo Pass“
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

13. - 15.03.2024  | Tři údolí

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Záverečné tri dni v Troch údolích zhrniem do jedného reportu, nakoľko boli podobné, ale pre lepšiu orientáciu rozdelím jednotlivé dni. Celkový dojem je skrátka fantasticky, inak by som tu nebol 8krát. Stredisko je obrovské a aj najväčšie na svete (prepojené lanovkami a na lyžiach) - z toho vyplýva a...

11.03.2024  | Tři údolí

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Pre dnešný deň padla voľba na Mont Vallon. Keďže tam chodí mraky ľudí, treba tam ísť čo možno najskôr, avšak lanovka začína chodiť až 9:25.

10.03.2024  | Tři údolí

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Tak a konečne opäť prišlo na radu moje najobľúbenejšie lyžiarske stredisko a síce Les Trois Vallées. Sme tu štandardne na 6 dni a bývame v Meribel - Mottaret. Dnes, vzhľadom na škaredé ranné počasie sme rozhodli urobiť taký prieskum v rámci celých troch dolín. No neskôr sa počasie výrazne zlepšilo.

21.01.2024  | Tři údolí

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Poslední, desátý den konečně mohu říct, že tohle se přibližuje mojí představě o lyžování v Alpách. Docela hezké počasí, lanovky spuštěné včas, sjezdovky v rámci možností dobře upravené, v podstatě vše v provozu a otevřené. Den jsme využili k proježdění všech údolí a návštěvě sjezdovek, které se nám ...

06. - 13.01.2024  | Tři údolí

 • autor: eva
 • hodnocení:

Opět po roce ve Třech Údolích v Les Menuires. Oproti loňsku větší množství sněhu a znatelně víc lidí. Počasí bylo nejhorší první den, poté se začalo zlepšovat a poslední tři dny úplně bezvadné. Letos jsem nenavštívila Orelle, což mě trochu mrzí, ale vzhledem k horšímu počasí na začátku týdne se neda...

12.01.2024  | Tři údolí

 • autor: Milka
 • hodnocení:

První lyžařský den v Les 3 Vallées jsme využili k menšímu prozkoumání oblasti – jestli došlo oproti předchozím letům k nějakým změnám a jaké jsou kde sněhové podmínky.

07. - 14.01.2023  | Tři údolí

 • autor: eva
 • hodnocení:

Toto byla moje druhá návštěva Tří údolí, tentokrát s ubytováním v Les Menuires v části Croisette. Předpověď počasí hlásila na celý týden opravdu ošklivo, ale naštěstí nevyšla. Dalo se lyžovat každý den, s občasnými přeháňkami, které se daly ustát. Tři údolí se skládají z pěti středisek – Les Menuire...

05. - 12.03.2022  | Tři údolí

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tří údolí je největší komplexně propojený lyžařský areál světa, jež se navzdory svému názvu rozkládá již ve čtyřech údolích – nejznámějšími centry jsou Couchervel, dále Meribel a Mottaret v prostředním údolí, Les Menuires a Val Thorens a nakonec Orelle v nejpozději připojeném, čtvrtém údolí Maurienn...

01. - 08.02.2020  | Tři údolí

 • autor: hokre
 • hodnocení:

Po asi čtyřleté pauze jsme v našem tradičním termínu navštívili 3 údolí v Savojských Alpách. Základnu jsme měli v Les Menuires, v části Les Bruyeres, přímo nad dolní stanicí stejnojmenné lanovky. Tento termín je poslední relativně volnější, kdy ještě nejsou školní prázdniny ve Francii. Lyžujeme plný...

23. - 30.03.2019  | Tři údolí

 • autor: JaSam
 • hodnocení:

Tyden 24.-30.3.2019 byl diky pocasi naprosto perfektni. 25. trochu snezilo, jinak stale slunce a bezvetri, -8 az +15°C, snehu dostatek, i nejnizsi trate jeste temer vsechny sjizdne. Lidi odhadem 30-50 %, fronty vyjmecne a dalo se jim vzdy vyhnout. Na slunci jsme jezdili temer jen sedacky. Za 7 dni nepretziteho lyzovani 9-17 h jsem projeli asi 70 % sjezdovek ve vsech strediscich. Vsechna udoli jsou nadherna a ruznoroda, vcetne mnoha snowparku a jinych atrakci, mnoho ruznych restauraci primo na sjezdovce, nabidka velmi siroka od rychleho obcerstveni ve stanku za 4 € po zazitkova menu za 50-100 €. Mnohokrat jsme byli na sjezdovce uplne sami, i odpoledne se nekde jeste nasel kus mansestru bez jedine stopy. Mimo sjezdovky napak nic moc - vse jiz rozjezdene z predchoziho tydne a umrzle. Cesta pres Svycarsko a Nemecko bezproblemova, snad nedojde zadny policejni pozdrav (Francie 80 km/h, Svycarsko casto 80-100 km/h i na dalnici). Nase 3. navsteva Tri udoli vysla na 95 %, chybel jen ten prasan.

03. - 09.02.2019  | Tři údolí

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Návštěvu francouzských Les 3 Vallées jsme dlouho odkládali kvůli vzdálenosti, cenám i údajné přelidněnosti. Letos jsme se ale cítili omezeni termínem pro náš týdenní pobyt v Alpách a volba konečně padla právě na Tři údolí. Jsou největší lyžařskou oblastí světa a pyšní se 600 kilometry sjezdovek. To ...

05. - 12.01.2019  | Tři údolí

 • autor: ZR
 • hodnocení:

Lednová návštěva 3 údolí se vyznačuje malou zalidněností, dobrými sněhovými podmínkami a sluníčkem, které zahřeje i přesto, že jsou zde teploty po celý den pod bodem mrazu. Když k tomu přidáte okolo 600 km sjezdovek, je více než pravděpodobné, že zde nebudete hoblovat jeden nebo dva kopce do zblbnut...

07. - 12.01.2018  | Tři údolí

 • autor: Shopi92
 • hodnocení:

I když byli první tři dny spíše slabé, následující dny to více než vynahradily. První tři dny jsme byli "uvězněni" ve Val Thorens. A vzhledem k rozmaru počasí si byly tyto dny velice podobné - Val Thorens přeplněné, sjezdovky neupravené, některé dokonce s 50 cm čerstvého prašanu, takže slušný freeri...

14. - 21.03.2015  | Tři údolí

 • autor: svena
 • hodnocení:

Les 3 Vallés - neuveřitelně obrovský areál, velké množství lidí i ve vedlejší sezoně, velké ubytovací komplexy tvořeny apartmány, zřídka hotely a chalety, a ceny jak z jiné planety... Ale do Francie se jezdí za lyžovačkou, ostatní je až druhořadé. :-)

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 16