Tři údolí - aktuální report z 05. - 12.03.2022 - SNOW.cz

Tři údolí aktuální report z 05. - 12.03.2022

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

Tři údolí - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:
 • návštěva od: 05.03.2022 do: 12.03.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Tří údolí je největší komplexně propojený lyžařský areál světa, jež se navzdory svému názvu rozkládá již ve čtyřech údolích – nejznámějšími centry jsou Couchervel, dále Meribel a Mottaret v prostředním údolí, Les Menuires a Val Thorens a nakonec Orelle v nejpozději připojeném, čtvrtém údolí Maurienne. Poprvé v životě jsem zavítal do tohoto největšího lyžařského areálu na světě a byl to velmi povedený týden, kdy nám neskutečně přálo počasí, celý týden svítilo slunce, přes noc mrzlo a bylo tak akorát lidí. Ubytovaný jsem byl ve středisku Les Menuires v části Reberty 1850 přímo na sjezdovce, a to je velká výhoda - za celý týden není potřeba auto a ani se nemusí nikam šlapat pěšky. Ráno nasadíte lyže před lyžárnou a rovnou na sjezdovku a odpoledne je sundáte zase před lyžárnou, která měla velmi prostorné skřínky, kam se pohodlně vešlo 6 párů lyží a i boty. Parkováni v této části Tří údolí bylo bezplatné.
S ubytováním to bylo trošku horší. Byl to velmi malý pokoj pro 4 lidi, ještěže jsme sem jeli jenom chlapi... Co by jsme taky za tu cenu chtěli. Celý pobyt v tomto mini pokoji plus permice na celou oblast a zdravotní pojištění vyšlo na 14 000 Kč/osoba a k tomu ještě doprava autem, která vyšla na 12 000 Kč/auto i se švýcarskou roční dálniční známkou (jinou nemají) a poplatky za dálnici ve Francii. Takže šest dní lyžování vás přijde skoro na 20 000 Kč, ale stálo to za to.
Za těch šest dní jsem toho projezdili fakt dost, každý den kolem 90 km, a tak to dalo něco přes 500 km za pobyt. Bylo to ale dosti náročné dát každý den první lano a končit v pět večer, kdy končí lanovky svůj provoz. Doufám, že se sem ještě někdy vrátím, protože to je fantastické lyžování.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V této oblasti se nachází 600 kilometrů sjezdovek všech druhů obtížností od černých neupravených padáků až po zelené spojovací cesty. Většinou jde ale o modré a červené carvingové dálnice. Dá se lyžovat od 1 100 m n. m. až do výšky 3 230 m n. m. - jen ve Val Thorens jsou lanovkami dostupné 4 vrcholy vyšší než 3 000 metrů. Převýšení sjezdovek na jeden zátah může být i něco přes jeden výškový kilometr. Délka je zde velmi rozmanitá, ale třeba když se vydáte z vrcholu Roc de Trois Marches 2 704 m po třech modrých na sebe navazujicích sjezdovkách Grand Lac, Pelozet a Biolley, tak po 8 kilometrech skončíte o 1 300 výškových metrů níže a hezky se svezete. Takových sjezdů je zde samozřejmě více.

Z Val Thorens to jde na lyžích až do Les Menuires po ne moc prudké sjezdovce Boulevard Cumin, kdy musíte místy i bruslit nebo se odpichovat. Krásné sjezdovky jsou ve čtvrtém údolí na jižním svahu Cime Caronu. Velmi hezké, ale dosti náročné sjezdovky jsou z vrcholu Mont Vallon-Campagnol a Combe du Vallon. Velké množství náročnějších sjezdovek je z vrcholu Saulire, a to jak do Couchervelu, tak do Mottaretu.

Když je horší počasí, špatná viditelnost, tak není špatné vyrazit do spodních partiích středisek Couchervel a Meribel, kde se dá lyžovat na sjezdovkách, které vedou v místních lesích. Super je svezení v odpoledních hodinách na místních slalomových svazích. Vyplatí se počkat, až vypadnou lyžařské kluby a pak máte manžestr i odpoledne pro sebe. V Couchervelu byl postavený slalom po celý den i pro nás obyčejné lyžaře.

Letošní novinkou je nová sjezdovka L´eclipse, na které se jede finále světového poháru a příští rok se zde bude pořádat MS v alpských disciplínách - v Couchervelu se pojedou rychlostní disciplíny, v Meribelu na místním slalomáku pak točivé disciplíny.

Dále je zde několik snowparků, skikrosových tratí, pro děti různé tratě osázené figurkami a další dětské a výukové parky.

Sněhové podmínky:

Sněhu je zde stále dostatek a čím výše se vydáte, tak je to lepší lyžování - převážně na přírodním sněhu. V areálu je také na velmi dobré úrovni technické zasněžování, a to hlavně v nižších polohách střediska. Velmi dobré sněhové podmínka začínají cca v 1 800 metrech, a to i na jižních stráních, kde je o poznání méně sněhu než na ostatních svazích. Nejhorší je dojezd do Sain Martinu, kde sjezdovka Biolley vede po jihozápadním svahu a je to již jen bílý pruh, ale v pohodě sjízdný a upravený. V okolí již sníh není. Trochu horší to bylo i na jižní stráni v Meribelu na dojezdu sjezdovky Doron. Jinak na severních svazích, kterých je zde velmi hodně, to je naprosto bezproblémové a dosti zmrzlé lyžování po celý den.

Ráno je skoro vše upraveno tak, jak má být - manžestr je luxusní, s postupem času se ale na sjezdovkách natočených jih a západ dělají menší muldy nebo vyjetá koryta, v kterých je super svezení. Některé prudší pasáže sjezdovek se zde ale neupravují, a tak jsou zde velmi velké muldy, na kterých by měla co dělat i Nikol Sudová. Je potřeba mít velmi dobře nabroušené lyže a doporučuji si vzít s sebou i nějaký menší brousek pro oživení hran, bez toho se budete jen klouzat, když se vyhladí manžestr.

Když jsou dobré sněhové podmínky ,tak je zde neskutečné množství volného terénu!

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Je zde nepřeberné množství kabinových lanovek včetně velkokapacitní na Cime Caron z Val Thorens, kam se vejde 150 lidí. Dále zde mají zastoupení funitely - lanovky jedoucí na dvou lanech, díky čemuž odolávají velkému větru, ty jsou ve Val Thorens a jsou pro 33 pasažerů. Letos zde bylo postaveno několik úplně nových sekcí kabinkových lanovek pro 10 lidí - dvě sekce z Orelle na Cime Caron a v Les Menuires na vrchol Pointe de la Masse, který se stal velmi vyhledávaný, protože je zde nyní velmi rychlá lanovka, která vás dopraví z údolí až na vrchol a nemusíte se tam kodrcat na starých a pomalých sedačkách, které zde byly demontovány. Luxusní je sedačka Legends v Meribelu, kde jsou sedáky celé v kůži. Vetšinou převažují rychlé šestisedačky, některé mají i bublinu. Velmi hezky vypadají konečné stanice, které jsou obloženy dřevem a krásně zapadají do krajiny. Na pomalou čtyřsedačku Bouchet jsem narazil jen ve čtvrtém údolí, která šplhá na nejvýše dostupný bod areálu 3 230 m n. m. Některé kabinkové lanovky jsou již staršího data a nestíhají nápor lyžařů - např. z Mottaretu Pas du Lac 1 a 2. Také v Couchervelu je několik malých kabinek dokonce jen pro čtyři osoby. Dál je zde slušné množství pom, které předvším obsluhují slalomové svahy a tak na ně nemusíte. Pro začátečníky je zde několik pojízdných koberců, kdy jedete kryti v tubusech. Většina areálu je velmi moderní, ale nejdou se zde i starší vykopávky, a to hlavně v okrajových částech.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Občas se zde také vyskytla nárazově front na některých starších dopravních zařízeních, a to vždy dopoledne, kdy se cestuje mezi středisky, a odpoledne při návratech. Nejhorší to bylo na stařičké kabince na Saulire z Mottaretu, kde se čekalo i půl hodiny. Na Cime Caron z Val Thorens to bylo čekání na dvě kabiny, tedy cca 10 minut. Většinou to je ale celý den bez front nebo se čeká jen na pár sedaček.

Občerstvení a aprés-ski:

Moc jsem toho nevyzkoušel, jen nějaké to pivko na sjezdovce (jedno denně) - jeho cena byla 7 až 9 euro, káva kolem 5 euro, 0,3 l coca-coly 4 až 6 euro, hot dog 6,5 euro. Restaurací je zde neskutečné množství a v tomto slunečném počasí byly neskutečně narvané.

Doprava do střediska a parkování:

Cestu jsem sem již popsal v reportu z 6. 3. 2022.

Zpět se vydáváme v sobotu ráno kolem šesté hodiny, abychom nejeli v koloně, když je ten střídací den, a to se nám povedlo. Cesta nám zabrala 14 hodin, kdy jsem strávili jednu hodinu čekáním na dálnici A6 v Německu před Sinsheimem, kde ma fotbalový stadion TSG Hoffenheim a hrál zde slavný Bayern Mnichov, a tak to zde podle toho vypadalo, děs. V Ženevě u letiště se buduje nová silnice s nájezdy, a tak zde byla i v sobotu menší kolona, v pracovním týdnu to může být horší. Hodně zhoustnul navečer provoz od odbočky z dálnice A93 na A6 Rozvadov a po D5 až do Prahy, kdy se přidali auta mířící z Itálie a Rakouska, a to především s těmi, co měli jarní prádniny, takže Pražáci a že jich bylo!

Ceny paliv se za týden dost zvedly, a tak nafta stála i 2,5 euro/l, o něco málo levnější to je ve Francii i Švýcarsku. Na české dálnici D5 stála nafta 52,5 Kč.

Pozor při cestě ze střediska přes Albertville, Ugine a Annecy - je zde několik radarů a asi jsou v provozu, protože nám to párkrát zablýsklo, když jsme jeli kolem radaru, tak jsem zvědavý, zda dorazí ještě nějaká faktura od policie. A to jsem jeli mimo obec 90 km/h, ale zde se smí jen 80 km/h!

+ plusy

 • Nejveští areál na světě
 • Velké převýšení sjezdovek
 • Dlouhé sjezdovky a velmi široké carvingové dálnice
 • Moderní lanovkový park
 • V provozu celý areál
 • Krásné počasí
 • Neskutečné výhledy hlavně z Cime Caronu
 • Velké množstí volného terénu
 • Bezplatné parkování

- mínusy

 • Horší ubytování, vykoupené ale cenou
 • Ne plně obsazené lanovky
 • Špatný dojezd sjezdovky Doron do Meribel Centra
 • Trošku horší sněhové podmínky na jižních svazích, ale není jich moc
 • Neupravují se úplně všechny sjezdovky každý den
 • Provoz lanovek až od 9 hodin
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

07. - 14.01.2023  | Tři údolí

 • autor: eva
 • hodnocení:

Toto byla moje druhá návštěva Tří údolí, tentokrát s ubytováním v Les Menuires v části Croisette. Předpověď počasí hlásila na celý týden opravdu ošklivo, ale naštěstí nevyšla. Dalo se lyžovat každý den, s občasnými přeháňkami, které se daly ustát. Tři údolí se skládají z pěti středisek – Les Menuire...

06. - 15.01.2022  | Tři údolí

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Přes Vánoce jsme se znepokojením sledovali prognózy týkající se varianty omikron a obávali se zase nějakých restrikcí nebo dokonce uzavření hranic. Hned začátkem ledna jsme se tedy rozhodli na nic nečekat a vyrazit. Volba padla na Francii, která jako jediná pro příjezd nepožadovala nic než vyplnění ...

01. - 08.02.2020  | Tři údolí

 • autor: hokre
 • hodnocení:

Po asi čtyřleté pauze jsme v našem tradičním termínu navštívili 3 údolí v Savojských Alpách. Základnu jsme měli v Les Menuires, v části Les Bruyeres, přímo nad dolní stanicí stejnojmenné lanovky. Tento termín je poslední relativně volnější, kdy ještě nejsou školní prázdniny ve Francii. Lyžujeme plný...

23. - 30.03.2019  | Tři údolí

 • autor: JaSam
 • hodnocení:

Tyden 24.-30.3.2019 byl diky pocasi naprosto perfektni. 25. trochu snezilo, jinak stale slunce a bezvetri, -8 az +15°C, snehu dostatek, i nejnizsi trate jeste temer vsechny sjizdne. Lidi odhadem 30-50 %, fronty vyjmecne a dalo se jim vzdy vyhnout. Na slunci jsme jezdili temer jen sedacky. Za 7 dni nepretziteho lyzovani 9-17 h jsem projeli asi 70 % sjezdovek ve vsech strediscich. Vsechna udoli jsou nadherna a ruznoroda, vcetne mnoha snowparku a jinych atrakci, mnoho ruznych restauraci primo na sjezdovce, nabidka velmi siroka od rychleho obcerstveni ve stanku za 4 € po zazitkova menu za 50-100 €. Mnohokrat jsme byli na sjezdovce uplne sami, i odpoledne se nekde jeste nasel kus mansestru bez jedine stopy. Mimo sjezdovky napak nic moc - vse jiz rozjezdene z predchoziho tydne a umrzle. Cesta pres Svycarsko a Nemecko bezproblemova, snad nedojde zadny policejni pozdrav (Francie 80 km/h, Svycarsko casto 80-100 km/h i na dalnici). Nase 3. navsteva Tri udoli vysla na 95 %, chybel jen ten prasan.

03. - 09.02.2019  | Tři údolí

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Návštěvu francouzských Les 3 Vallées jsme dlouho odkládali kvůli vzdálenosti, cenám i údajné přelidněnosti. Letos jsme se ale cítili omezeni termínem pro náš týdenní pobyt v Alpách a volba konečně padla právě na Tři údolí. Jsou největší lyžařskou oblastí světa a pyšní se 600 kilometry sjezdovek. To ...

05. - 12.01.2019  | Tři údolí

 • autor: ZR
 • hodnocení:

Lednová návštěva 3 údolí se vyznačuje malou zalidněností, dobrými sněhovými podmínkami a sluníčkem, které zahřeje i přesto, že jsou zde teploty po celý den pod bodem mrazu. Když k tomu přidáte okolo 600 km sjezdovek, je více než pravděpodobné, že zde nebudete hoblovat jeden nebo dva kopce do zblbnut...

07. - 12.01.2018  | Tři údolí

 • autor: Shopi92
 • hodnocení:

I když byli první tři dny spíše slabé, následující dny to více než vynahradily. První tři dny jsme byli "uvězněni" ve Val Thorens. A vzhledem k rozmaru počasí si byly tyto dny velice podobné - Val Thorens přeplněné, sjezdovky neupravené, některé dokonce s 50 cm čerstvého prašanu, takže slušný freeri...

14. - 21.03.2015  | Tři údolí

 • autor: svena
 • hodnocení:

Les 3 Vallés - neuveřitelně obrovský areál, velké množství lidí i ve vedlejší sezoně, velké ubytovací komplexy tvořeny apartmány, zřídka hotely a chalety, a ceny jak z jiné planety... Ale do Francie se jezdí za lyžovačkou, ostatní je až druhořadé. :-)

Arber

Arber

Arber

Arber

Arber

Arber

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 11 km