Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn - aktuální report z 10.12.2019 - SNOW.cz

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn aktuální report z 10.12.2019

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Salcbursko

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 10.12.2019 do: 10.12.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Úterní den se již od rána nesl ve znamení sněžení. Na ledovec to tedy nebylo, a tak jsem se rozhodl vyzkoušet, jaké novinky se udály v jednom z největších areálů v Rakousku. Nebyl jsem zde již aspoň 5 let a zajímalo mne, jak to vypadá v relativně nově připojeném Fieberbrunnu. Ten byl bohužel zatím zavřený, resp. jeho propojení se SkiCircusem, a tak jsem se vydal na projetí oblasti nad Vorderglemmem, Leogangem a Saalbachem. Již na webu areálu visela důrazná informace o 25 centimetrech nového sněhu, ale tak velké prašanové eldorádo jsem přesto nečekal. :-) Do čeho jsem se vydal, jsem zjistil až při vjezdu do údolí, kde již ležel sníh i na silnici. Na okolních svazích pak ležely prašanové peřiny a další sníh se vrstvil každou minutou.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Možná je otázkou, zda se v tento den vůbec o sjezdovkách dalo hovořit. Leckdy bylo velkým oříškem rozpoznat (i kvůli snížené viditelnosti v horních partiích), kde se vlastně sjezdovka nachází, a zda již člověk nejede volným terénem. Reálný rozdíl v tom moc nebyl, minimálně 25 cm čerstvého prašanu leželo téměř všude a s orientací naštěstí pomáhaly červené tyče.

Nově vybudovaná (od mé poslední návštěvy) je sjezdovka č. 161a, díky které je údolní Vorderglemm dosažitelný na lyžích již z obou stran, což mu přidává na atraktivitě. Díky tomu by mohl areál přimět více návštěvníků, aby svá auta zaparkovali zde a nepokračovali až do center Saalbachu či Hinterglemmu. Já zde ale parkoval vždy, a to především díky předlouhému sjezdu na konci dne po sjezdovce č. 2a. Jak tomu ve skutečnosti bude, je otázkou, na velkém parkovišti nás stálo cca 30, sjezd v cca 16:30 jsme absolvovali úplně sami. Samotná sjezdovka 2a je stále jednou z nejdelších (ne-li nejdelší) v celém areálu a jak je zde zvykem, modré značení skutečnému sklonu příliš neodpovídá. Dala by se označit spíše jako červená, v mnohých českých areálech by bez problémů plnila i roli černé.

Houpačka sjezdovek mezi Vorderglemmem a Leogangem pro mne nebyla příliš atraktivní, svahy jsou zde krátké (odhadem okolo 1 000 až 1 200 m) a buďto příliš strmé, nebo neatraktivně ploché. Nejpříjemnějším sklonem pro carving disponuje až modrá č. 206 u kabinky Asitzbahn, která však byla bohužel jedinou otevřenou sjezdovkou nad Leogangem. Ne, že by sněhu nebylo dost, zřejmě spíše nebyl čas na jeho rychlou úpravu. To bylo bohužel problémem celého areálu, bylo tedy tak trochu loterií, zda předem zvolený svah půjde bezpečně sjet, nebo se člověk setká s cedulí značící zákaz. Často tak byla otevřena pod lanovkou pouze jedna ze tří nebo čtyř sjezdovek. Nebýt prašanového ráje, ochudil bych kvůli tomu areál o další vločku.

Pěkně se lyžovalo na sjezdovce č. 152 nad Saalbachem, ta se však potýkala s poměrně velkým obsazením lyžaři.

Sjezdovku č. 1 pod Schattberg X-pressem jsem raději nezkoušel, při pohledu na ni z lanovky pochopíte. Jedná se pouze o velmi úzkou, klikatou a prudkou "nudli", se kterou se nemělo cenu trápit. O to víc času zbylo po 15. hodině na mnou oblíbené svahy pod starou čtyřsedačkou Limberg, která jezdí až do 16:15. Sjezdovky č. 2, 3 i 4 byly i odpoledne takřka netknuté a stačilo tedy vybírat požadovaný sklon, ve kterém jste si prašan chtěli vychutnávat.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky "zachraňovaly" dnešní den. Pihou na kráse, za kterou putuje druhá hvězda dolů, bylo nonstop zapnuté zasněžování. Prakticky všechna děla v areálu byla zapnutá po celý den, což bylo velmi nepříjemné. Spolu s nízkou teplotou (např. odpoledne u sedačky Limberg cca -11 stupňů) se nepříjemnost ještě násobila. Jediným štěstím je, že se děla nenacházela u všech sjezdovek nebo jen v jejich částech.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V oblasti komfortu cestování se zde zlepšilo mnohé, to musím ocenit. Například přístupová kabinka vedoucí z Vorderglemmu bývala dřív "na stojáka", zato dnes se jedná o komfortní kabinku pro 10 lidí, navíc přímo navazující od sjezdovek č. 161a a 2a. Prakticky všechny lanovky v lyžařské houpačce mezi Vorderglemmem a Leogangem jsou moderní šesti- a osmisedačky s vyhříváním. Dokonce tak komfortní, až vás překvapí, že na jedné z nich musíte stále zvedat rám manuálně.

Komfort naopak velmi snižuje neexistující propojení lanovek v Saalbachu, a to i kabinek Kohlmaisbahn a Bernkogelbahn, jejichž dolní stanice jsou vzdálené jen pár desítek metrů. Přesto musíte sjet ze sjezdovky výtahem, přejít 50 metrů po ulici, výtahem zas vyjet a nasednout do kabinky. Ještě horší je to s kabinkou Schattberg X-press, ke které je nutno kráčet ulicemi města cca 5 minut.

Má oblíbená čtyřsedačka Limberg na vrcholu Schattbergu Ost je stále stejná, jedna z nejstarších lanovek v areálu, bez vyhřívání či bubliny. Ale je to tak asi dobře - zdejší sjezdovky zůstávají k dispozici především pro ty skalní... :-)

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost byla jen o málo vyšší než předchozí den v Zell am See. Pouze na sjezdovkách č. 206 nad Leogangem a č. 152 nad Saalbachem byl počet lyžařů větší, ne však jakkoliv znepokojivý. Na sjezdovkách č. 2, 3 a 4 jsem odpoledne jezdil s asi 5 lyžaři.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení jsem v tento den osobně nezkoušel, bílá paráda mě zaujala více a all inclusive v hotelu mě k jeho využití ani nelákalo. :-) Všechny chaty kolem sjezdovek nicméně vypadaly otevřené a dokonce i ve Vorderglemmu se dalo hovořit o aprés-ski v malém baru u dojezdu sjezdovky č. 2a (možná proto jsme na ní nikoho nepotkali? :-) ).

Doprava do střediska a parkování:

Doprava od Zell am See bez větších problémů, již byl otevřený i tunel pod městem, ve kterém přes víkend probíhala údržba. V údolí ležel na silnici sníh (zatímco v Kaprunu a Zell am See sotva poprašek na polích), ale to nepůsobilo řidičům problémy. Parkoviště ve Vorderglemmu by již nějakou úpravu asi sneslo, pokrývalo ho cca 20 cm čerstvého sněhu, který během dne již naštěstí moc nepřibyl. Je ale pochopitelné, že se silničáři věnovali v první řadě hlavní silnici.

Samotné parkoviště je přímo u stanice kabinkové lanovky, po 11. hodině jsem parkoval cca 20 metrů od ní (samozřejmě zdarma).

+ plusy

 • Prašan všude okolo
 • Nízká zalidněnost
 • Otevřená sjezdovka č. 2a do Vorderglemmu
 • Modernizace většiny přepravních zařízení
 • Dlouhá provozní doba lanovek (někde až do 16:30)

- mínusy

 • Otevřená jen zhruba polovina sjezdovek při plné ceně skipasů
 • Ani otevřené sjezdovky nedisponovaly viditelnou úpravou
 • Chybějící propojení lanovek v Saalbachu
 • Obtížnost sjezdovek zpravidla neodpovídá jejich značení
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

25. - 27.03.2023  | Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

 • autor: Nahoru Adolu
 • hodnocení:

Po letech opět v jednom z největších rakouských středisek - celkem 270 km sjezdovek a k tomu ještě propojení s dalšími středisky Zell am See a Kaprun se společnou permanentkou. Při letošní bídné zimě je v provozu ještě 210 km sjezdovek. I když do údolí sbíhají už jen úzké proužky sněhu, stále ještě ...

07. - 08.02.2023  | Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn jsou čtyři propojená střediska, která nabízí dohromady přes 270km sjezdových tratí. Strávil jsem zda dva krásné dny na prosluněných tratích a není šance všechno projet, areál je obrovský a přesun z jednoho konce na druhý je časově náročný.

04. - 05.02.2022  | Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

 • autor: jakublanovkar
 • hodnocení:

Jedním z největších středisek v Salcbursku je bezpochyby Skicircus, skládající se ze čtyř areálů - Saalbach, Hinterglemm, Leogang a Fieberbrunn, mezi kterými je přejezd umožněn lanovkami a po sjezdovkách. Proto jsem se sem musel po čtyř letech od poslední návštěvy opět vydat.

20. - 21.01.2020  | Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Jedno z největších lyžařských území Rakouska, „cirkus“ kolem Saalbachu, je rušné, poměrně drahé, ale zároveň opravdu lákavé pro lyžaře, kteří si potrpí na „velikost“. Aktuálně se sjezdovky těší z asi nejlepších podmínek, já si lze (nejen v této) zimě představit. I když zasněžování během dne a občasn...

12.12.2019  | Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Když se konečně otevřel Fieberbrunn (i když zde byla v provozu pouze "levá" část u vrcholu Maiskopf), tak jsem se rozhodl pro mne ještě neobjevené místo navštívit. Výhodou byla i poloha takřka po cestě domů, proto jsme ráno dojeli až na parkoviště pod starší kabinkou Doischberg a vyrazili na prozkou...

20. - 24.03.2019  | Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

Na závěr sezony jsme vyrazili společně s přáteli do rakouského areálu Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, který nabízí celkem 270 km propojených sjezdových tratí. Celé čtyři dny nás provázelo slunce a odpolední teploty přesahující 20 °C. Od 16. března zde mají super akci pro rodiny s dětmi? př...

Sella Nevea / Kanin

Sella Nevea / Kanin

Sella Nevea / Kanin

Sella Nevea / Kanin

Sella Nevea / Kanin

Sella Nevea / Kanin

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 30 km