Kaprun - Kitzsteinhorn - aktuální report z 11.12.2019 - SNOW.cz

Kaprun - Kitzsteinhorn aktuální report z 11.12.2019

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Salcbursko

Kaprun - Kitzsteinhorn - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 11.12.2019 do: 11.12.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středa byla jediným slunečným dnem tohoto týdne, což vnuklo většině lyžařů ubytovaných v okolí stejnou myšlenku - vyrazit na ledovec. Ranní teplota okolo -10 stupňů a zamrzlé sklo auta i zevnitř možná trochu odrazovaly od lyžování, na špičce vrcholu Kitzsteinhorn se však již třpytilo slunce a modrá obloha předznamenávala bezchybný den v mém oblíbeném středisku. Za posledních 5 let se zde událo mnohé, největší revolucí ale areál prošel teprve před pár dny. Jedná se o propojení s areálem Maiskogel přímo nad Kaprunu supermoderní a přes 4 km dlouhou kabinou. Již od léta jsem se těšil, že budu mezi prvními, kdo novou lanovku a hlavně spojení dvou skvělých areálů vyzkouší, žel počasí stálo mému plánu v cestě. Velmi strohá nadílka sněhu a plusové teploty v celém údolí bohužel neumožnily dostatečné zasněžení Maiskogelu a nová lanovka tak sice jezdila, ovšem pouze jako spojení ke kabině na Maiskogelu (kterou jste museli jak nahoru, tak dolů). Než se tedy krkolomně dostávat 30 minut na ledovec třemi lanovkami z Kaprunu, vyjel jsem klasicky až k přístupové lanovce pod Kitzsteinhornem. Snad se mi poštěstí vyzkoušet propojení někdy příště...

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Vzdor špatné situaci v údolí na ledovci byly v provozu všechny svahy kromě černé sjezdovky č. 2. Od mé poslední návštěvy je hlavní novinkou černá č. 14 "Black Mamba", pyšnící se maximálním sklonem až 63 %. O její překonání se v průběhu dne pokoušel nemalý počet lyžařů, osobně jsem se ale v Alpách setkal s prudšími svahy. Přesto rozhodně stojí za vyzkoušení - profil je hodně střídavý, téměř vždy cca 200 metrů velmi prudký úsek následovaný zhruba stejně dlouhým úsekem červeného charakteru. Úspěšné zvládnutí tedy nebude problémem ani pro bojácnější lyžaře. Škoda jen malé šíře sjezdovky. To je ostatně problém i několika dalších svahů, např. modré č. 6.

V areálu si myslím z rozmanité obtížnosti vybere takřka každý, osobně mám velmi rád téměř vždy prázdné černé č. 5a a 5b, modrou č. 1 a 6, samozřejmě pak klasické ledovcové pláně v podobě červených č. 4a, 4b a 4c. Pravděpodobně se k nim ale zařadí i již zmíněná černá "Black Mamba".

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky byly téměř bezchybné. Přestože jsem se na dvou úsecích setkal s varováním před možným výskytem kamenů, za celý den jsem nenarazil ani na jeden. Malou chybkou na kráse bylo spuštěné zasněžování během dne, naštěstí asi jen na 3 místech. Zřejmě se na jeho vypnutí podílela i teplota, která odpoledne sahala až k nule. Hlavně ve stínu na vrchu ledovce ale stále bylo cítit, že zima již naplno udeřila. Naopak na prosluněných lanovkách nebo terasách restaurací se mohl člověk opalovat bez bundy a rukavic.

Led se objevil pouze na pár prudkých úsecích, stejně jako muldy. Největším překvapením byl po celý den skvělý stav sjezdovky č. 11 vedoucí k přístupové lanovce, která byla vždy při odpoledním sjezdu doslova peklem, jemuž se nejeden lyžař vyhýbal sjezdem kabinkou. Tentokrát se prakticky žádné muldy nekonaly, dokonce nás na ní po 16. hodině sjíždělo pouze pár.

V bezchybném stavu byl snowpark pod vrcholem i podél sjezdovky č. 6, všechny skoky i překážky byly upraveny přímo výstavně.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

O nové kabince spojující ledovec s Kaprunem již byla řeč, její recenzi přenechám jiným.

Přístupové lanovky na Langwied i k Alpincentru jsou stále stejné a dle mého názoru jsou to právě ony, které by v rámci modernizace měli přijít na řadu jako následující. Naneštěstí byla jako přístupová kabina z parkoviště v provozu pouze větší Gletscherjet I, přestože její využití bylo vzhledem k hezkému počasí nepochopitelné (je zavěšena na dvou lanech). "Přínosem" pro návštěvníky tak byla pouze velká vzdálenost, kterou k ní museli z parkovišť zdolat. Výhodná je snad jen pro uživatele skibusu, který staví asi 20 metrů od ní. O jeho využití jsem mimochodem také uvažoval (stavěl takřka přímo před hotelem), v tomto mimosezonním období má však ještě interval 30 minut a časy příjezdu příliš nekorespondují se začátky nabízených tarifů.

Hlavní novinkou v ledovcovém areálu pro mne byla dvouúseková Gletscherjet 3 a 4, která na prvním úseku kombinuje kabiny se sedačkami, na druhém úseku pak zajišťuje přepravu pouze kabinami. Díky ní odpadá nutnost využívat k návštěvě nejlepších červených svahů nepohodlné kotvy.

Zároveň také uvadá atraktivita velkokapacitní a nepohodlné Gipfelbahn, kterou jsme jeli asi jen s 10 lidmi, navíc většinou pěšími.

Mimo provoz byla pouze archivní dvousedačka Sonnenkarbahn II, která snad nikdy nesloužila k ničemu jinému, než k dokonalému promrznutí. :-) Její služby dnes bez problémů nahrazují modernější sedačky, např. Sonnenkarbahn 1, takže bude dle mého názoru brzy demontována.

Kaňkou na kráse, za kterou putuje půl vločky dolů, je relativně krátká provozní doba lanovek - některé jsou v provozu jen do 15:30, nejdéle pak lanovky z Langwiedu do Alpincentra (pouze do 16:00). Vzhledem k provozní době přístupových kabinek (do 16:30) by měla být všechna zařízení v provozu alespoň do 16:00 (resp. 16:15). Z vrcholu k Langwiedu není problém dorazit svižnou jízdou za nějakých 6 až 7 minut.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Vzhledem k tomu, že znám zdejší zalidněnost v plné sezóně, je třeba hovořit o velmi nízké míře. V porovnání se předchozími dvěma dny v Zell am See a SkiCircusu se ale jednalo o zalidněnost střední. Chvílemi bylo lepší počkat si na prázdnější svah, žádné fronty na lanovky se ale samozřejmě nakonaly. Občas ale nebylo běžné cestovat na lanovce sám, jako v předchozích dvou dnech.

Překvapením byla již zmíněná sjezdovka č. 11 při odpoledním sjezdu, možná její zalidněnost ale byla větší například mezi 15:00 a 15:30, možná jejímu využití odlehčila i nová černá č. 14.

Občerstvení a aprés-ski:

Na občerstvení dnes čas nezbyl, odpočinek jsme strávili cestou na vyhlídku pod vrcholem. Nahoru jsme jeli již zmíněnou kabinou Gipfelbahn, což je nejpohodlnější způsob, jak se na vrchol dostat. Cestu po čtyřpatrové budově usnadní výtah, komu se nechce cestovat tunelem na vyhlídku, najde malý fotopoint i na terase ve vrchním patře. Já si ale cestu tunelem k vyhlídkové plošině chtěl zopakovat. Za ty roky jsem ovšem zapomněl, že se nejedná o nejsnadnější cíl. :-D Tunelem ve skále je potřeba zdolat zhruba 365 metrů, počítejte tedy se třičtvrtě kilometrem chůze z kopce a do kopce v přezkáčích, navíc ve výšce 3 000 metrů. Po trase se ale nachází i zajímavá expozice, takže máte šanci si vydechnout - a že je to potřeba. :-) Byli jsme takřka jediní, kdo trasu v přezkáčích absolvoval, většina návštěvníků byla pěších případně snowboardistů. Pokud ale budete mít chuť, výhled na odvrácenou stranu ledovce i okolní vrcholky za to stojí. :-)

Doprava do střediska a parkování:

Doprava po víceméně suché silnici až k lanovkám, na parkovištích uježděná vrstva sněhu.

Kaskádovitá parkoviště celkem malých rozměrů jsou zdarma, dostupnost ke Gletscherjet I však rozhodně není ideální. Kromě vzdálenosti musíte pěšky překonat i nemalé převýšení. V případě provozu Panoramabahn tento problém odpadá.

+ plusy

 • Nádherný slunečný den
 • V ledovcovém areálu kromě jedné sjezdovky vše v provozu
 • Nové lanovky od poslední návštěvy
 • Dostatek sněhu i úprava sjezdovek
 • První den na Redsterech X9 :-)

- mínusy

 • Sjezdovky v Kaprunu bohužel ještě mimo provoz
 • Místy starší přepravní park (přístupové kabiny)
 • Několik zapnutých sněžných děl během dne
 • Kratší provozní doba přepravních zařízení
 • Některé svahy by stálo za to rozšířit
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

26.05.2021  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: gibon09
 • hodnocení:

Kvůli práci jsem se dostal začátkem tohoto týdne do Kaprunu, a pro jistotu jsem si přibalil i prkno. První dva dny nahoře jen padalo a dole pršelo. Původně jsem měl odjíždět v úterý, ale když jsem pak viděl přepověď na středu, tak nebylo co řešit a odjíždělo se až ve středu. Na ledovci napadlo minim...

08.02.2020  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Třetí den v Alpách trávím s rodinkou v mém velmi oblíbeném středisku Kaprun-Kitzsteinhorn, kde je dnes super akce Power of Ten, kdy ročníky 2001 až 2013 lyžují v sobotu jen za 10 euro. :-D To nepořídíte ani u nás v Čechách celodenní permici pro své ratolesti za nějakých 250 Kč. Jen jsem se obával vě...

07.12.2019  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: tereskaska
 • hodnocení:

Ač jsem navštívila už hodně areálů, Čechy hodně navštěvovaný Kaprun mi do "sbírky" chyběl. I to bylo důvodem zahájit sezónu právě tam, udělat si na středisko vlastní názor. Slyšela jsem na něj různé reference od těch nadšených až po ty "víckrát bych tam nejel". Bohužel se přikláním spíše ke druhé va...

23. - 24.02.2019  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tak to bylo zase jednou naprosto dokonalé svezení na Čechy velmi oblíbeném ledovci nad Kaprunem. Počasí vyšlo na jedničku s hvězdičkou :-D, fronty zde nebyly ;-), dokonce mrzlo, ale ne moc, sněhu je taky dost, no zkrátka skoro český ráj uprostřed Rakouska :-P. Tolik našinců jsem snad nikde v cizině ...

08.02.2019  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: moravecpeta
 • hodnocení:

Celkový dojem se dá vyjádřit jedním slovem, a to úžasné! Středisko je sice malé, ale i na takovéto malé ploše najdete snad vše, po čem duše lyžaře touží. Od nejnáročnějších černých (Černá mamba) přes široké na karvování až po poklidné sjezdovky. Nemluvě o tom, že to je ráj freeriderů, protože jsou t...

27.01.2019  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: crystalclear
 • hodnocení:

Velmi pěkně strávená lyžarská neděle na ledovci. Na jeden den super, na vícedenní pobyt zkušenějšího lyžaře je areál asi přeci jen malý - ideální je pak kombinace s nedalekým Zell am See - Schmittenhöhe na společný skipass. Středisko je velmi přehledné, s partou na sebe v mnnoha případech uvidíte, i...

16. - 18.11.2018  | Kaprun - Kitzsteinhorn

Předsezónní provoz se sezónním počtem návštěvníků, ergo veliká koncentrace lidí na málo otevřených vleků.

02. - 03.11.2018  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: IIIvan
 • hodnocení:
Pekné prostredie, terény rôznych obtiažností, otvorená len časť areálu a hooodne preplnená (čo som čakal). Prvý deň (2.11.) - oblačno, vlhký vzduch, svah rozbitý za pár minút. Cieľ bol aj tak len drilly, drilly a drilly... Druhý deň (3.11.) - paráda, slnko, ráno cca hodina prázdnejšie a dobrý menčester na voľnú jazdu. Postupne to mäkklo a svahy boli riadne rozbité - mimo vyhradených tratí pre racerov katastrofa.Vzhľadom na výšku je tu viacero prestupov kým sa dostanete hore, potom OK. Čakacie doby na kotvy 10 minút. Mohli otvoriť ešte 1 až 2 zjazdovky, sneh tam na to mali (aj keď už tam začínali s ratrakmi) - veľká návštevnosť sa predsa dala očakávať. Zišla by sa hore ešte aspoň jedna reštika! Nie chodiť po rozbitom a úzkom dojazde do strednej časti. Parkovisko dole OK, kto nespí po fláme ako Nemci, tak nemusí šlapať 400 m.

06.12.2017  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: gibon09
 • hodnocení:

Součást pracovní cesty, takže žádná přehnaná očekávání, jen vidina prvního letošního svezení. Z logistických důvodů jsme se dostali na vrchol po výjezdu všemi lanovkami až trochu po desáté a o upravených sjezdovkách si mohl člověk nechat zdát, ale i tak díky kvalitě sněhu a sjezdovek nebyl problém t...

08.12.2017  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: parezzbablu
 • hodnocení:

Zahájení letošní sezony jsme si naplánovali na Kaprun - logicky nejbližší ledovec z Brna. A v případě dostatečného množství sněhu a otevření okolních středisek se dá vyrazit i jinam... Další lákadlo byl 3denní skipass na Kaprun - Zell am See za 90 €, který se dal koupit předem. Bohužel až u pokladny...

24. - 25.11.2017  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: MarkiL
 • hodnocení:

Perfektní lyžařské podmínky, které se nám poštěstily už podruhé. Jely jsme zde 5 holek, takže jsme byly nadšené ze sluníčka, teplota kolem nuly a žádný vítr, jako ve snu. Středisko je vždy perfektně připraveno, sjezdovky ráno nalajnované. Doporučuji každému, kdo objednává více dopředu a nechce risko...

25. - 27.11.2017  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: Gisma
 • hodnocení:
Super podmínky, vše otevřeno, lidí tak normálně, žádné velké fronty u šleprů, 26.11. nový příval 50 cm sněhu, freeride v plném proudu. Parkování dobré, jen je zapotřebí dojet do 9:00, jinak je to pak procházka, alespoň co se sobot týče, neděle už na pohodu.

16. - 19.11.2017  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: ViktorVan
 • hodnocení:

Zahájení sezony, na kterou jsme se samozřejmě moc a moc těšili. Středisko samotné je velmi příjemné, dostatečně rozsáhlé, s dostatkem sněhu, moderně zařízené hlavně vyhřívanými sedačkami a kabinkami, s terény, kde si vybere skutečně každý. Sjezdovky výborně připravené, díky celodennímu mrazu vydržel...

17. - 18.11.2017  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: fedex11
 • hodnocení:

Až na velké množství lidí, převážně díky státnímu svátku v ČR, vše v pořádku. Krásné počasí, dostatek sněhu a pěkně upravené sjezdovky. Na úvod lyžařské sezóny paráda.

17. - 18.11.2017  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: myshihara
 • hodnocení:
Kitzsteinhorn - úžasný lyžování, super sníh, super počasí! Tolik Čechů v Krkonoších neuvidíš!

11.03.2017  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: Lucy8891
 • hodnocení:

Poprvé jsme se vydali do Rakouska na hory. Počasí si s námi trochu pohrálo. Fotky jsou ze slunečné soboty, ale den před tím byl silný vítr a chumelenice. Bílá tma. Nebylo vidět, kam člověk jede. Ale sobota nám vše vynahradila. Byli jsme na svahu brzo, takže jsme hodinku lyžovali na nerozježděné sjez...

22. - 26.02.2017  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: fedex11
 • hodnocení:

Náš každoroční výjezd do Kaprunu letos přinesl smíšené pocity. První den, tj. čtvrtek pěkné, ale větrné počasí s velkými frontami na vše a spoustou lyžařů. V pátek sněžení a horší viditelnost. Sobota nádherné počasí a zalidněnost minimální.

26. - 27.11.2016  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: sparrow1
 • hodnocení:

Na Kaprunu jsem byl poprvé a nemůžu říct, že bych byl nadšením bez sebe. Z ledovců znám Stubai, kde jsem byl hodněkrát, a Hintertux, kde jsem byl jednou. Kaprun je poměrně malý areál a délka sjezdovek není nic moc. Aspoň to tedy dohánějí slušnou šířkou nahoře. Asi už se sem vracet nebudu - myslím, ž...

17. - 18.11.2016  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: ACS
 • hodnocení:

Jelikož pobývám na studijní stáži v Salzburgu, tak mě první lyžovačka sezóny zavedla do cca hodinu vzdáleného Kaprunu, kde dle posledních zpráv byla spuštěna již většina sjezdovek na Kitzteinhornu. Na to, že se jednalo o moje opravdu první lyžování a k tomu ještě na nových lyžích, musím říci, že jse...

04.07.2016  | Kaprun - Kitzsteinhorn

 • autor: Anton_aus_Žižkov
 • hodnocení:

Po letošní bohaté lyžařské sezoně ukončené tradičně v dubnu na Stoh přišel letní „lyžařský absťák“ a tím došla k naplnění myšlenka, kterou se již léta zaobírám – letní lyžování na ledovci. Vzhledem k plánované turistické dovolené v oblasti Zell Am See pak vycházela logicky návštěva Kitzsteinhornu. V...

Další reporty ze střediska: Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 21
Otevřené sjezdovky 0 z 61 km