Lech Zürs - aktuální report z 12.02.2022 - SNOW.cz

Lech Zürs aktuální report z 12.02.2022

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Vorarlbersko

Lech Zürs - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: bohous357
 • hodnocení:
 • návštěva od: 12.02.2022 do: 12.02.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Konec romantiky v Zürsu, co bylo, už není. Megalomanský projekt vzájemného propojování dílčích oblastí Arlbergu mi osobně nedává žádný smysl, protože přemístění (mluvím o přemístění, nikoliv o kvalitním lyžování) z okraje na okraj areálu odhaduji na 3 hodiny. Rozporuplný projekt Flexenbahn přinesl více komplikací pro lyžaře než pozitiv a příliv lidí způsobil kompletní degradaci lyžování právě v Zürsu. Nechám stranou pochybnou koncepci betonového monstra na Alpe Rauz a budu se v dalším věnovat jen problémům Zürsu.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Přestupní stanice Flexenbahn/Trit­tkopfbahn umožňuje pouze přestup k horní stanici na Trittkopf. Při větším náporu se zde proto lyžaři hromadí. Mají sice ještě možnost použít náročnou ski-route č. 139 (nebo spíše cestu) dolů do Zürsu, ale zcela chápu zoufalce, kteří se s lyžemi na zádech vydávají proti směru příjezdové cesty č. 138 na sjezdovku. Po výrazném navýšení kapacity lanovky je krásná sjezdovka č. 134 přetížená a v dolní části se mění na slalom mezi kuželkami.

Na rozdíl od Alpe Rauz a přestupní stanice se mi koncepce několikapatrové budovy v Zürsu zamlouvá, především přemístění přibližováku do spodního patra, kde je snadno dostupný. Byla zde instalována nová 6sedačka - bohužel už tady se tvoří fronty, protože sedačku musí použít všichni, kdo chtějí pokračovat dál. Hlava mi ovšem nebere, proč nebyl v rámci výstavby vyřešen příjezd z Muggengratu po č. 144 včetně příchodu od parkoviště podjezdem pod silnicí.

Životu nebezpečné křížení přejezdu od sedačky do protikopce od sjezdovky č. 123 k Trittkopfbahn a parkovišti zůstalo tak, jak bylo, se stavbou lyžařského můstku se asi čeká, až se tu někdo zabije.

Propagace cestování po tzv. Weisse Ring způsobila, že na obou 4sedačkách směrem k Zürser See se tvoří početné fronty, zatímco protilehlá sedačka na Hexenboden jezdí prázdná. Příjemné sjezdovky od Zürser See č. 151 až 159 jsou téměř prázdné, protože nikdo nechce vystát frontu znovu. Fronty se tu tvořily i v minulosti, ale tvořili je spokojení lyžaři a ne cestovatelé. Kritickým bodem pro cestovatele byla v minulosti stará dvousedačka na Madloch Joch. Ta byla vyměněna za rychlou 6sedačku, čímž se kapacita navýšila na 4- až 5násobek, v důsledku toho je navazující kdysi překrásná 6 km routa č. 170 do Zugu na šrot už před polednem.

Jen legendární sjezd z Muggengratu č. 144 a 145 zůstal jako kdysi a dřívější posílení na 6sedačku hravě snese. Hexenboden naopak celkově prořídlo a k tomu nejlepšímu stále patří kombinace č. 120-121-127 s využitím nepřetížitelné 6sedačky jezdící kvůli návratu z Lechu do pozdního odpoledne. To je ale trochu málo.

Sněhové podmínky:

Zarolbovaná vrstva prašanu na umrzlém podkladu zajistila pohodové lyžování na rychlé podložce s výjimkou rozrytých rout směrem k Zugu. Za podnulových teplot bylo nejlepší lyžování na svěťákovém svahu nad Lechem, kde byl nápor lyžařů znatelně slabší (není na Weisse Ring).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovky moderní, posílené.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Krásný víkendový den a tedy mraky jednodenních lyžařů byly ještě navýšené přílivem lidí z Flexenbahn. U hlavní pokladny fronta přes půl hodiny, doporučuji využít nákup skipasů online s vyzvednutím v Pick-up automatech.

Občerstvení a aprés-ski:

Velké množství stylových chat, rozesetých po celé oblasti, s obsluhou i samoobslužných s venkovními terasami.

Doprava do střediska a parkování:

Dvě rozlehlá parkoviště před Zürsem byla v 9:15 téměř plná, další možností je velké parkoviště na konci Lechu.

+ plusy

 • měnící se panoramata, malebné prostředí, v obcích většinou výstavba v tradičním stylu
 • i přes velké vytížení střediska stále ještě pěkné lyžování
 • podnulové teploty a azuro po celý den

- mínusy

 • mnoho lidí a dlouhé fronty na lanovkách, které leží na Weisse Ring
 • téměř plná parkoviště už po ránu a dlouhá fronta na pokladny v Zürsu

Zajímavé odkazy

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14.02.2023  | Lech Zürs

 • autor: Pažitka
 • hodnocení:

Arlberg jsem už trochu znal z předchozí návštěvy (cca 5 let zpět), tenkrát jsme bydleli kousek od Warthu. Letos se sem chtěli podívat i mí kolegové. Sice jsme si museli popojet 50 km z Partenenu v Montafonu, ale stejně jsme se shodli, že chceme Arlberg vidět i přes tu vzdálenost. Věděl jsem však, že...

09.02.2018  | Lech Zürs

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Krásné sjezdovky, obrovský výběr tratí, super sněhové podmínky, ale také spousta lidí a čekání na stěžejních lanovkách.

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

SNOW tipy