Engadin Svatý Mořic - Corvatsch - aktuální report z 21.03.2022 - SNOW.cz

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch aktuální report z 21.03.2022

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Tesna
 • hodnocení:
 • návštěva od: 21.03.2022 do: 21.03.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Druhý den našeho pobytu v Mořici jsme vyrazili do druhého místního areálu - Corvatsch. A protože máme ubytování v Surlej, pouhých 200 metrů od přibližováku ke gondole, necháváme auto na parkovišti a vyrážíme po svých. Lyžaři ubytovaní dál od svahu mohou využít místní gratis elektrobus, který jezdí co dvacet minut. Předpověď je opět optimistická, ale ve výsledku je azuro jen přes oběd, dopoledne i odpoledne je lehký opar, což ovšem znamená, že slunce nepere do sjezdovek takovou silou. Corvatsch obecně je středisko spíše sportovního charakteru s několika dlouhými červenými sjezdovkami, což v kombinaci s ne úplně ideálním složením lanovkového parku z něj dělá středisko spíše pro dobré lyžaře, ti slabší či rodiny s dětmi si rozhodně lépe zalyžují naproti na Corviglii.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Když se vytáhneme přibližovákem k visuté kabině, ta nám odjíždí téměř před nosem. Jízdní řád je zde sice oficiálně co dvacet minut, ale vzhledem k dostatku lyžařů jede další už za deset minut. I zde roušky/šátky či cokoliv jiného povinně, ale opět, nikdo nic nehrotí. Jako první sjezdovky dáváme parádně připravené páteřní sportovní červené číslo 10 a 12. A jak jsme předpokládali, tak v pondělí je skutečně počet lyžařů na sjezdovkách skutečně zanedbatelný. Poté, co napráskám asi 20 fotek naprosto prázdných sjezdovek, mne to přestane bavit...

Přes nudný střed areálu se přesunujeme do pravé části areálu - Furtschellas, kdy musíme absolvovat i pomu, které se vyhnout nelze. Zde si projedeme všechny sjezdovky pod rychlou čtverkou, které ač barevně odlišené od modré po černou, ty nejprudší části mají podobné (a nejprudší úsek je zřejmě na té červené). Jednou sjíždíme až do údolí k druhé přístupové visuté kabině, raději zavčasu, než dojezd změkne. Krásná červená lesem, kdy při sjezdu jsme na celé sjezdovce celkem čtyři.

Dole u kabiny je parkoviště (zdarma) zaplněno asi tak z poloviny a lanovka, i když má také jezdit v taktu 15 minut, startuje nahoru plná ihned po příjezdu shora. Zde je potřeba ocenit, že staré až historické kabiny byly již nahrazeny moderními s kapacitou 64 lyžařů od firmy Garaventa.

Přesunujeme se zpět do hlavní levé části areálu, kdy se lze vyhnout pomalé dvojsedačce tím, že volíme azimut přes nejvyšší traverz č. 13 a neodbočujme dolů na červené sjezdovky. V této době jsou sjezdovky již o něco více zaplněné, ale pořád jde o naprostou pohodu a po všech stránkách bezpečné lyžování bez rizik kolize.

Vyrážíme na vrchol Corvatsch, místní lákadlo s nadmořskou výškou 3 303 metrů, který jsme si nechali až na odpoledne, aby se zdejší sjezdovky trošku rozjezdily. Visutá kabina (druhá sekce té přístupové) zde jezdí operativně dle počtu lidí v taktu mezi 10 až 20 minutami. Nahoře je parádní vyhlídka a dalekohledy, kde jsou popsány vrcholy, které vidíte, včetně Matterhornu či Monte Rosy.

Dolů vedou dvě červené s perfektně upraveným povrchem a převýšením přes 800 metrů - pravá ve střední části členitější, levá má více konstantní sklon. Vzhledem ke kapacitě visuté lanovky i s odpolednem klesajícímu zájmu znavených lyžařů zde nehrozí, že by v této nadmořské výšce sjezdovky provozem trpěly. Ostatně dát je na jeden zátah je opravdu lyžařský zážitek, pak se pro odpočinek hodí pomalá čtyřsedačka, která vás vytáhne zpět do druhého patra areálu u gondoly.

Odpoledne do zavíračky pak už jezdíme jen páteřní červené, jejichž kvalita drží až do konce. A po sedmi hodinách skutečně intenzívního lyžování pak širokým lesním průsekem, již ve stínu a také ještě v dobré kvalitě, sjíždíme k ubytování, kde teprve dojezdová cvičná louka s přibližovákem má jarní charakter kašovitého rozbředlého sněhu.

Vynechali jsme jen část areálu úplně vlevo s několika hravými a členitými sjezdovkami všech barev, které jsou bohužel obsluhovány vlekem a pomalými sedačkami. Návratová černá sjezdovka č. 5 do Mořice je již uzavřena.

Sněhové podmínky:

I když i zde je podobně jako na Corviglii vidět, že letošní sněhová nadílka není z nejpestřejších, všechny sjezdovky jsou perfektně vysněženy a upraveny, pouze na některých pasážích červené č. 2 z nejvyššího vrcholu jsou napadány kamínky.

Ráno úprava excelentní, manšestr všude a pro všechny. A vzhledem k malému počtu lyžařů i příznivému počasí přetrval výborný stav i páteřních sjezdovek až do zavíračky, kdy se pořád dalo valit dolů naplno dle lyžařských zkušeností a odvahy těch pár na svazích zbývajících.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Nevýhodou Corvatsch jsou lanovky. Dostat se do střediska lze pouze visutými kabinami a ta třetí vede na samotný vrchol. Což v kombinaci se vcelku náročnými sjezdovkami dává fyzicky zabrat, protože na rozdíl od sedaček si cestou nahoru neodpočinete. K tomu několik pomalých lanovek a vleků, kterým se při toulkách areálem ne vždy dá vyhnout.

Ještě bych zde chtěl zmínit ceny skipasů, tzv. Snow Deal. Mořic před 4 lety zavedl plovoucí ceny skipasů podobně jako roky dělají aerolinky u letenek, kdy se cena odvíjí od zájmu. První sezonu byla nabídka možná až neuvěřitelná, vedlejší sezona se dala pořídit i za 240 CHF za 6D skipas, okrajová mimosezona i za 180 CHF. Tehdy skutečně platilo, kdo koupil dříve a delší skipas, mohl výrazně ušetřit z ceníkových cen, které viděl na netu.

To už dnes až tak neplatí a ceny skipasů si žijí vlastním životem. Výsledkem pak je situace, že třeba za 6D skipas zaplatíte v součtu více než za 6 jednotlivých dnů za ceny, které vidíte v ceníku. Když jsme někdy na konci ledna rezervovali skipasy, byla ceníkovka 6D skipasu 422 CHF. A to byla prakticky ta nejvyšší cena z jakékoliv možné kombinace skipasů na obdobnou dobu, kdy nejlevnější byla kombinace 4 dny / 1 den / 1 den, a to za 375 CHF. Třeba čtvrtky se prodávaly za 45, ale v delších skipasech se tato výhodná cena neprojevila.

Co ale platí, tak je skutečnost, že skipasy koupené na poslední chvíli na aktuální den či nejbližších pár dnů, cenově rostou. A třeba letos v hlavní sezoně lízaly 100 CHF za den.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost neuvěřitelná, tak málo lidí jsem za tak excelentního počasí a úpravě sjezdovek snad nikdy neviděl, jedno z nejlepších lyžování v Alpách za 20 let. Celý den prakticky bez fronty s jedinou výjimkou, když jsme u rychlé sedačky chytli příjezd gondoly z údolí. Pak čekačka asi na 3 minuty, jinak skoro vždy přímo do startovacích bloků...

Občerstvení a aprés-ski:

V areálu je dostatek občerstvoven (nápojový lístek jednoho z barů ze sjezdovky najdete ve fotogalerii), stejně jako restaurace kousek pod sjezdovkami.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava z ČR viz recenze Corviglie. Parkoviště u obou přístupových bodů na Corvatsch jsou v mimosezonu dostatečná, v Surlej jsou ta nejbližší placená, zdarma jsou cca 200 metrů od sjezdovky s přibližovákem. Ve Furtschellas, pokud jsme mohli jako lyžaři vzdáleně posoudit, zřejmě zdarma.

+ plusy

 • Nádherné dlouhé červené sjezdovky
 • Areál ve stínu Corviglie, minimální zalidněnost
 • Převýšení 1 500 metrů
 • Nadmořská výška i orientace svahů - kvalita sněhu i odpoledne
 • Kapacita přepravních zařízení vysoce převyšuje počet lyžařů

- mínusy

 • Přístup pouze gondolami
 • Mix sjezdovek nevhodný pro slabší lyžaře či rodiny s dětmi
 • I starší pomalé lanovky a vleky
 • Ceny
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

19. - 24.03.2023  | Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

 • autor: Tesna
 • hodnocení:

Dva ze šesti lyžařských dnů v Mořici jsme opět věnovali areálu Corvatsch. A na oba z těchto nám vyšlo dokonalé slunečné počasí a naprosto luxusní lyžovačka. Při ubytování v Chesa Margun v Surlej je obrovská výhoda, že tento areál je dostupný pěšky. Přibližovací poma je cca 300 metrů od ubytování, od...

19.01.2022  | Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

 • autor: TV
 • hodnocení:

Hezke vyletni misto - na lyze v aktualni sezone ale nevhodne. Snehu i ve 3 000 metrech velmi velmi malo. Vsude mimo trate koukaji kameny, trate jsou i na ledovci zavrene, bylo i dost zraneni. Nikde nikdo - kolem 14. hodiny jezdi v kabinach pro 100 osob dvacet hrdinu. Od 8 do 10 h a po 13 h jsou svahy uplne prazdne a na lyzare je treba pockat. Kdyz odjede vlna z kabiny, je na trati 15 minut volno. Restaurace prazdne - na vyhlidce jsme byli hodinu zcela sami. Dve kavy a kola a 20 CHF putuje k cisnikovi. Pres svycarkou dalnici az do Churu je cesta snadna a rychla. Nasleduje 80 km serpentin - pri cisle 50 jsme prestali pocitat. Rovinky byly celkem 4. Na tento usek je treba pocitat pri dobrych podminkach a za svetla priblizne jednu a pul hodiny, pri snezeni urcite dve. Altenativou je cesta pres Ga-Pa, Imst, Landeck a Scuol. Posledni moznosti je transfer vlakem pres Davos. Ten doporucuji pouze v pripade, ze huste snezi, neb casova uspora cesty je minimalni.

31.03. - 01.04.2019  | Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Lyžiarske stredisko Corvatch sa nachádza v okrajovej časti St. Moritzu. Je nádherné scenériami, obklopené horami s najvyššou horou vo východných Alpách. Lyžuje sa od výšky 1 870 m do výšky 3 303 m. Pohľady z Corvatchu sú úžasné. Bol som tu po 6krát a zážitky sú vždy rovnaké - impozantné a uchvatné. ...

16. - 23.03.2019  | Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

 • autor: Tesna
 • hodnocení:

Pro letošní týdenní zimní dovolenou jsem zvolil návštěvu Svatého Mořice, který je i mezi příznivci sjezdového lyžování znám jako středisko velmi luxusní a mondénní. Což je sice pravda, protože takovu koncentraci luxusních SUV a sporťáků na ujetý kilometr asi jinde v Alpách neuvidíte, stejně jako kon...

06.04.2017  | Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Až do začátku května, podobně jako na ledovcích, se bude lyžovat na třítisícových svazích Corvatsche u Svatého Mořice. Nahoře je perfektně utemovaný prašan, níže pak podle polohy a denní doby firn až kaše. A lyžařů je minimálně – aby taky ne při pultové ceně 79 franků za denní skipas…

10. - 14.01.2016  | Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Stredisko Corvatsch sa nachádza oproti centrálnemu stredisku v S. Moritzi Corviglia. Jedná sa o najvyššie položené stredisko v danej oblasti - vrcholová výška 3 303 m. Jeho súčasťou je aj ľadovec pod Piz Corvatsch. Sú tu optimálne podmienky pre lyžovanie, je tu 120 km upravených zjazdoviek prevažne ...

Dolní Lomná - Armáda

Dolní Lomná - Armáda

Dolní Lomná - Armáda

Dolní Lomná - Armáda

SNOW tipy