Sella Ronda - aktuální report z 18. - 25.02.2023 - SNOW.cz

Sella Ronda aktuální report z 18. - 25.02.2023

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

Sella Ronda - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Zuzka13
 • hodnocení:
 • návštěva od: 18.02.2023 do: 25.02.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Do této oblasti jsem se vydala za dvěma cíly - slunečným počasím a úžasnými výhledy na okolní skály. Z tohoto hlediska zklamaní nebude. Z celého okruhu budete mít nádherné výhledy na okolní skály zbarvené lehce do červena, v některých místech pojedete jen kousek od nich a neustále se vám budou otvírat nové a nové krásné výhledy. Zejména v odpoledním slunci je to fakt nádhera. Letos mají v Itálii velmi suchou zimu, takže na konci února jim tam už přes měsíc v kuse svítilo slunce. A i z předpovědi zataženo se nakonec vyklubalo polojasno až skoro jasno.

Super zalyžování na okruhu Sella Ronda ale nečekejte, je to spíš výlet. Ať jedete jakýmkoliv směrem, tak se jedná spíše o různé přejezdy a traverzy převážně modré úrovně. Navíc na všech lanovkách okruhu byly až 20minutové fronty a tlačenice. Sjezdovky na okruhu byly odpoledne nejvíce rozježděné a i na sjezdovkách bylo velké množství lidí, takže člověk byl rád, že vůbec nějak projel. Mým cílem nebylo si objet Sella Rondu dokola, ale prozkoumat jednotlivá střediska na okruhu. Dá se vyrážet z jednoho místa na lyžích do jednotlivých středisek, ale je to samozřejmě fyzicky náročnější (často jsem najela i přes 60 km). A dobré bylo, že na konci února lanovky na okruhu končily až v 17:00, takže bylo více času. Je škoda, že nejezdí nějaký skibus po celém okruhu, ale vždy jen v rámci jednotlivých údolí.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Všechna střediska na okruhu Sella Ronda mají společné - jsou roztažené hodně do délky, takže projet je zabere dost času a člověk si musí hlídat, aby se včas vrátil zpět. Sjezdovky se na mnoha místech kříží, což je jednak nebezpečné, abyste se s někým nesrazili, a jednak pořád řešíte, kam máte jet.

Alta Badia - krásné výhledy na okolní hory a skály, zejména v oblasti Edelweiss. Ideální středisko pro rodiny s dětmi a pro ty, kdo preferují modré sjezdovky. Většina sjezdovek je opravdu mírná. Nejhezčí sjezdovky jsou podle mě červená č. 12 a červená i černá č. 17. Alta Badia měla ze všech středisek jednoznačně nejhorší sníh. Sníh tady byl nejvíc mokrý, hodně tahal za nohy a najít sjezdovku se suchým sněhem snad ani nešlo. Jen snad úplně nahoře u Pralongiá a pak sjezdovky č. 30, 31 a č. 1 (černá část) byly celkem v pohodě. Bohužel většina kabinkových lanovek je staršího data, a často jedete na stojáka, takže to není moc pohodlné. Alta Badia je navíc šílené bludiště, ani dle mapy není poznat, jak co kam vede, takže nejlepší je prostě to neřešit a jezdit jen tak. Po jednom dnu naštěstí zjistíte, že na konci dne stačí vyjet na kterýkoliv kopec, a pak jet prostě kamkoliv dolů a dojede do Corvary.

Arabba Marmolada - z hlediska výhledů má toto středisko nejméně co nabídnout. Výhodou je, že všechny sjezdovky pod Porta Vescovo měly super sníh, který nebyl vůbec mokrý. Ostatní sjezdovky ale měly rozměklý, mokrý sníh. Určitě středisko zaujme náročné lyžaře. Černá č. 3 je rozhodně nejnáročnější sjezdovka celé oblasti Sella Ronda. Černá č. 5 a 13 i červená č. 6 (od mezistanice), stejně tak červené č. 40 a 41 můžu rozhodně doporučit. Naopak pro začátečníky to moc vhodné není. Ne, že by tu žádné modré nebyly, ale jsou to spíše přejezdové sjezdovky, které se často kříží a jsou v okrajových oblastech, bez nějakých funparků apod.
Kapitolou sama pro sebe je výjezd na Marmoladu. Z Arabby se tam musíte přeplazit přes dvě pomalé, nakopávací lanovky, pak si sjedete mokrou sjezdovku otočenou na jih a jste u lanovky. Velkokapacitní kabinová lanovka je rozdělena na tři úseky (musíte dvakrát přestupovat), ale díky tomu fronta rychle ubíhá. Úplně nahoře je vyhlídková plošina, odkud je výhled do okolí (nijak zvlášť zajímavý). Dolů vede červená sjezdovka, ale vzhledem k množství lidí, obřím boulím, ledovatým plotnám a do toho na několika místech zúženému profilu bych ji označila spíše za černou. Navíc je dost dlouhá. Sníh je tady suchý, až když se přiblížíte dolů k silnici, tak se na závěr dorazíte boulemi a oraništěm mokrého sněhu. (Pokud by byl lepší sníh a mnohem méně lidí, tak by to byla pěkná sjezdovka). Nevýhodou oblasti Arabba Marmolada je, že na severních sjezdovkách je za horšího počasí špatně vidět.

Val di Fassa - co můžu doporučit je oblast Belvedere a Col Rodella. Sjezdovky s nejlepším sněhem a i odpoledne se tady dalo hezky zalyžovat. Na Col Rodella je trochu nevýhoda, že se jedná o straší sedačkové lanovky, pomalejší a bez krytu. Belvedere je příjemná směs modrých (je jich tam víc, než kolik to podle mapy vypadá), červených a černých sjezdovek, jsou tu i různé funparky. A jsou odtud krásné výhledy na skály. Také černá sjezdovka Ciampac je velmi pěkná (i odpoledne). Sjezdovky v okolí Sella Brunech jsou spíše mírné, přejezdové, nic moc. Bohužel všechny sjezdovky, které vedou dál na Col de Valvacin, byly dost mokré. Ale červená a černá, které vedou dolů do údolí by jinak byly hezké (jen červená má dlouhý dojezd k lanovce).

Seiser Alm - leží už mimo Sella Rondu. Ideální středisko pro rodiny s dětmi a začátečníky. Všechny sjezdovky zde jsou mírné, modré, takže i méně zkušení se mohou bez obav vydat na výlet po celém středisku. I červené sjezdovky jsou spíše mírnější, žádný vysloveně prudký úsek na nich není. Mají tu hned čtyři sedačkové lanovky přizpůsobené dětem. Není tu podpěra pro lyže, jen nízká zábrana, při nastupování je možné přizpůsobit výšku, aby mohly děti v pohodě nasednout. Ovšem o to méně pohodlné to je pro dospělé. Pokud jste silnější, tak se vám bude nízká zábrana zařezávat do stehen, jak je lanovka při nastupování nízko, tak si musíte dát pozor, aby vám to neskříplo lyžáky, a nemít o co opřít lyže také není dvakrát příjemné.
Zkušenější lyžaři se tu budou nudit. Jedinou prudší sjezdovkou jsou dvě černé sjezdovky v oblasti Puflatsch. Nicméně prudký úsek měří asi tak 100 metrů a před i za ním je to modrá sjezdovka. "Propagovaná" červená sjezdovka č. 8 dolů do Ortisei také nestojí za to. Převážně je to úzká cesta, která neustále prudce zatáčí. Odpoledne je navíc uprostřed vydřený na led dvoumetrový pruh a po stranách oraniště hlubokého, krupicového sněhu.

Val Gardena - musím konstatovat, že tady jsem si nakonec zalyžovala nejlépe. Z celé oblasti tu byl nejlepší sníh, téměř vůbec nebyl mokrý od slunce. Najdete tu největší výběr prudších sjezdovek. Všechny sjezdovky vedoucí z Ciampinoi byly super. Zejména černá byla opravdu příjemná, po ránu nádherný sníh. Také sjezdovky vedoucí z Piz Sella a Piz Seteur byly fajn, ale ty už se často křížily s jinými, což nebylo ideální a bohužel se na některých z nich brzy vytvořily obří, ostré boule, mezi kterými se dalo jen těžko projet.
Na Saslongu se mi více líbila červená, která měla lepší sníh a nikdy nebyla rozježděná (což byla záhada). Naopak černá je převážně na slunci, takže tady byl mokrý sníh a boule. Také jsem ocenila, že jak obě sjezdovky Saslong, tak červená a černá vedoucí z Ciampinoi do Selvy nemají nebezpečné křížení s jinou sjezdovkou. Nevýhoda je, že v obou těchto oblastech jsou nepohodlné staré kabinky na stojáka. Když chcete přejet ze Saslongu na Ciampinoi, tak tam mají trapáci zábrany a dokonce dva hlídače, abyste museli použít jednu lanovku navíc, a pak se musíte v půlce sjezdovky trefit do správného směru.
Velmi málo lidí bylo v oblasti Monte Pana, kde najdete napravo od lanovky červenou a černou (ostatní sjezdovky jsou spíše spojovací cesty). Obě sjezdovky jsou spíše mírnější, a pak je dlouhý dojezd k lanovce, ale zase mají dobrý sníh a nejsou rozježděné. Tady si také můžete sjet zip linu od horní stanice lanovky až k té spodní.
Pokud hledáte modré sjezdovky, tak vyražte do oblasti Gran Paradiso. Tady najdete samé nové, moderní lanovky s krytem, několik modrých sjezdovek i funparky. Pokud popojedete až do oblasti Col Rodella, tak tam najdete super sníh a krásné výhledy. Nevýhoda ale jsou časté boule a staré, pomalé, nekryté sedačky.
Na Dantercepies vede nová kabinková lanovka, i tady můžete vybírat mezi příjemnou černou a červeno-modrou sjezdovkou.
Do oblasti Seceda jsem nestihla dojet. Nicméně svah je otočený na jih, takže mimo sjezdovky sníh nebyl, a odpoledne vypadaly sjezdovky na dálku velmi boulovatě a mokře.

Sněhové podmínky:

Na to, že naposledy sněžilo před měsícem, a od té doby tam mají pořád jasno a teploty nad nulou, tak mě překvapil dobrý stav sjezdovek. V době, kdy jsem tam byla, tak přes noc lehce mrzlo a přes den bylo až 14 °C. Jižní svahy jsou téměř až nahoru úplně bez sněhu, jen sjezdovky jsou zasněžené. Na severních svazích bylo tak 40 cm sněhu i mimo sjezdovky. Všechny sjezdovky jsou dostatečně zasněžené. Opravdu velmi výjimečně narazíte na vytáté místo a je to většinou spíš na přejezdových cestách. Na černých sjezdovkách (i v těch nejvyšších místech na severních svazích) se povalují kamínky. Jižní svahy ráno přimrzlé, odpoledne samozřejmě rozměklé, boule a po stranách oraniště krupice. Svahy, které nebyly přímo otočené na jih - suchý, fajn sníh. Kvůli velké zalidněnosti se však brzy začnou tvořit boule a mezitím jsou tvrdší až ledovaté plochy.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Směs moderních lanovek a starších zařízení. Větší polovina sedačkových lanovek jsou starší typy, často velmi pomalé "nakopávačky" a bez krytu. V případě špatného a studeného počasí by se výrazně snížil výběr míst k lyžování, protože na těch pomalých, nekrytých sedačkách by člověk rychle promrzl. Také bych ocenila častější záchody u lanovek. Záchody jsou pouze u některých lanovek v údolí, někdy může trvat i hodinu, než se dostanete k dalšímu místu se záchodem. Často jste nuceni využívat záchody v horských chatách, kde se ale tvoří dlouhé fronty a vždycky jdete někam daleko do sklepa.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V tomto období (konec února) rozhodně tuto oblast nedoporučuji. Takové množství lidí jsem už několik let nezažila. Fronty na lanovky 5 až 20 minut. Sjet si celou sjezdovku v tempu a bez zastavení bylo nemožné, to platilo i pro černé sjezdovky. Někdy se dokonce stalo, že se člověk nějakým úsekem plazil, protože neustále proudilo takové množství lyžařů, že se dalo sotva projet (platí především pro sjezdovky okruhu Sella Ronda).

Fronty na občerstvení až hodinu (buď stála fronta od pultu až ven před chatu, nebo si dělali pořadník lidí na stoly). Na chatách neustálá fronta na záchody. Když jste měli štěstí, byli před vámi dva lidi, ale výjimkou nebylo ani deset. Zatímco v Rakousku se kolem 14. hod. všechny chaty uvolní, tady zůstaly zaplněné až do konce.

Občerstvení a aprés-ski:

Po celém areálu je spousta chat od luxusnějších až po bufety. Výhodou je, že oblast už je dost daleko od Rakouska, takže v nabídce jsou spíše italská jídla - pizza, těstoviny, rizoto a různé úpravy masa. Jídlo plus jedno pití můžete pořídit v rozmezí 14 až 28 euro. V městě Selva najdete u dojezdových lanovek několik barů s diskotékou.

Doprava do střediska a parkování:

Do Itálie jsem jela nočním lůžkovým vlakem Praha - Innsbruck (jízdenka 1 300 - 1 800 Kč jeden směr), pak jsem pokračovala normálním vlakem Innsbruck - Ponte Gardena (14 euro) a poslední kousek jsem jela autobusem (4,5 euro). Výhoda nočního vlaku je, že nemusíte řídit, získáte dva dny lyžování navíc a nemačkáte si nohy v malém prostoru. Pokud však jedete ve více lidech, tak už to finančně není tak zajímavé.

Po celém údolí Val Gardena byly dopoledne (už od 8:30) i odpoledne hrozné zácpy.

U některých údolních lanovek byla parkoviště, ale většinou ne příliš velká, a co jsem si tak všimla, tak většinou byla placená.

+ plusy

 • krásné prostředí
 • stabilní počasí
 • dobrá italská kuchyně
 • široká možnost ubytování přímo u sjezdovky

- mínusy

 • velká zalidněnost
 • časté nebezpečné křížení sjezdovek
 • poměrně velká část starých, nepohodlných lanovek
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

25.03.2024  | Sella Ronda

 • autor: Roman Jílek
 • hodnocení:

V rámci našeho týdenního pobytu v Dolomitech s ubytováním v Arabbě bylo nepsanou povinností věnovat 1 den lyžování na výletním okruhu Sella Ronda. Na trase se projíždí 4 vzájemně propojené lyžařské areály, a to Arabba, Alta Badia, Val Gardena a Belvedere (Val di Fassa). Pro výlet jsme vybrali ponděl...

08. - 11.01.2024  | Sella Ronda

 • autor: Radim Polcer
 • hodnocení:

Sella Ronda patří odpradávna mezi největší lyžařská lákadla Dolomit. Systém vzájemně propojených lanovek a sjezdovek zde umožňuje během jediného dne obkroužit kolem dokola celý masiv Sella. Při této okružní cestě projedeme část z celkem čtyř lyžařských oblastí – Alta Badia, Val Gardena, Val di Fassa...

17.12.2023  | Sella Ronda

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Vynikajúce počasie pre safari medzi Arabbou a Val Gardenou.

15.12.2023  | Sella Ronda

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Světový pohár, čerstvý sníh a azurová předpověď přilákala už v pátek mnoho lyžařů do Dolomit. Z hlavních nástupních míst, jakým je třeba Corvara v Alta Badii, se proto hned zrána na sjezdovky vyvalily davy, ačkoliv Dolomity se z mlhavé oblačnosti "vysvlékly" až později během dne. I tak to stálo za t...

12.12.2023  | Sella Ronda

 • autor: jany
 • hodnocení:

První den našeho lyžařského pobytu jsme zvolili Sella Rondu. Konkrétně její zelenou variantu, tedy v protisměru hodinových ručiček.

17.03.2023  | Sella Ronda

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Posledný deň našej dovolenky sme sa akosi nevedeli rozhodnúť kde bude cieľ našej jazdy. Zhoda bola iba na tom že sa vrátime po oranžovej Sella Ronde. Váhali sme ci neisť kuknúť do Sieser Almu ale nakoniec sme zakončili v Alba Ciampac, avšak sme sa zdržali trošku v Arabbe na dobrých zjazdovkách tak s...

05.03.2023  | Sella Ronda

 • autor: gibon09
 • hodnocení:

Ubytování v Campitello di Fassa jsme měli objednané již od roku 2020, avšak Covid byl proti, takže díky ochotě ubytovatele byl několikrát přesunut termín a nakonec se nám podařilo letos dorazit. První den jsme se rozhodli nejprve jen na návštěvu Colfosca a postupně návrat zpět do Fassy, nakonec jsme...

31.01.2020  | Sella Ronda

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Poslední den lyžařského pobytu v Dolomitech jsme se rozhodli ukončit okruhem Sella Ronda s tím, že občas sjedene se podívat i do odlehlejších areálů jako je třeba Ortisei anebo opětovně Alta Badía. Výchozím bodem byl samozřejmě vrchol Marmolady, pod níž jsme měli ubytování a mohli ji sjiždět jako pr...

17. - 21.02.2019  | Sella Ronda

 • autor: mbudin
 • hodnocení:

Do Itálie jsme vyrazili v době jarních prázdnin nejen českých, ale patrně i německých - cesta tam se nám o tři hodiny protáhla v zácpách. Bydleli jsme v Campitellu di Fassa, odkud se na svahy vyráží kabinou Col Rodella. Protože jsme nehodlali ráno strávit hodinu ve frontě na ten "dobytčák", jezdili ...

06.02.2019  | Sella Ronda

 • autor: zemlo
 • hodnocení:

Sella Rondu jsme absolvovali ve středu ve všední den. Jako nástupní bod jsme zvolili vesničku Corvara v oblasti Alta Badia. Sellu jsme objížděli ve směru hodinových ručiček, tedy v mapě značenou oranžovou trasou, kterou jsme si ale lehce upravili k obrazu svému. První vychýlení z hlavní oranžové tra...

28. - 31.01.2019  | Sella Ronda

 • autor: Lucy8891
 • hodnocení:

Poprvé jsme letos zamířili do Itálie a měla jsem ze střediska Sella Ronda smíšené pocity. Asi je to na mě moc velký areál. Sella Ronda se skládá ze 4 středisek, které jsou navzájem propojené - Canazei, Arabba, Corvara a Selva. My jsme parkovali vždy v Canazei. Doporučuji jezdit až tam a nezůstávat v...

22.03.2018  | Sella Ronda

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Okruh Sella Ronda má neodolatelné lyžařské i krajinové kouzlo. Pokazit jej dokáží nepříznivé počasí a sněhové podmínky a samozřejmě i příliš vysoká návštěvnost, naopak vydařené a klidné dny na začátku nebo konci sezóny kouzlo Sella Rondy znásobí. Minulý týden nabídl téměř fantastické podmínky, jaké ...

16.03.2018  | Sella Ronda

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Sella Ronda je něco pro lyžařské cestovatele a panoramatové kochače. Pokud vyjde pěkné počasí, jsou z různých vrcholů úžasné výhledy do údolí i do dálky. A i trasa se dá trochu upravit podle požadavků a volit mírnější nebo naopak sportovnější verzi. My v tento den poprvé zkoušíme dát Sella Rondu 2× ...

08. - 09.03.2018  | Sella Ronda

 • autor: plamice
 • hodnocení:

Byla to naše první návštěva italských Alp a jen dvoudenní lyžovačka, takže jsme nestihli celý okruh Sella Rondy. Dcera se pak zasekla na hezkých modrých tratích s různými funslopy, takže jsme měli vždy co dělat dostat se nazpět, druhý den jsme bohužel byli i nuceni jet nazpět skitaxíkem. Ale celá ob...

25.03.2017  | Sella Ronda

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Sella Ronda je nejen populárním výletním okruhem, ale i jedinou spojovací trasou čtyř hlavních údolí Dolomit a jako taková „musí“ být v provozu až do konce sezóny. A to je čas si ji užít bez davů a tlačenic. Chce to ale trochu obelstít teplé jarní počasí.

. [* https://farm4.staticflickr.com/38...

27.02.2017  | Sella Ronda

 • autor: Vikingmasterkiller
 • hodnocení:

Profláknutá. Přeplněná. Turistická. Spektakulární. Nezapomenutelná... Přívlastků pro okruh Sella Ronda lze najít mnoho. My si zvolili sportovnější oranžovou variantu. Bohužel, již v rámci okruhu potkal celou oblast blackout. Ten se místním borcům podařilo částečně vyřešit cca po 20 minutách.
Pohle...

25.01.2017  | Sella Ronda

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Okolo Selly cestička, okolo Selly cestička a na ní se zelená a na ní se zelená… Dolomity bez přírodního sněhu jsou pro lyžaře sice poněkud neobvyklou kulisou, která ale nic nemění na tom, že jsou sjezdovky Sella Rondy ve stavu jako v opravdové zimě. A zatím ještě bez prázdninových davů!

15. - 20.12.2016  | Sella Ronda

 • autor: orim
 • hodnocení:

Cesta autom zo SR prebehla úplne v poriadku, nakoľko na cestách žiadny sneh. Po skúsenostiach z minulosti (kontroly na hraniciach AT -DE) sme zvolili južnú diaľnicu cez AT s prejazdom do IT cez Sillian. Ubytovanie v stredisku Arabba. Oproti minulému roku podstatne menej návštevníkov v obci. Na hlavn...

14.12.2015  | Sella Ronda

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Takovou Sella Rondu jen tak nezažijete. V Dolomitech není vločka přírodního sněhu, a to ani v nejvyšších polohách. Krajina tak připomíná spíš vyprahlý Grand Canyon než Alpy na začátku lyžařské sezóny, všechna údolí jsou přitom propojená bílými koberci z technického sněhu – je to trochu děsivý, zárov...

03.03.2015  | Sella Ronda

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Sella Ronda je mezi lyžaři pojem - dokonale fungující okruh lanovek a sjezdovek je totiž něco nezapomenutelného. A když vám, stejně jako při mé návštěvě, vyjde počasí, nestačíte se koukat po okolí a cvakat foťákem.

Další reporty ze střediska: Sella Ronda

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

SNOW tipy

Výška sněhu 40 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 12