Mölltaler Gletscher - aktuální report z 05. - 08.05.2023 - SNOW.cz

Mölltaler Gletscher aktuální report z 05. - 08.05.2023

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Korutany

Mölltaler Gletscher - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:
 • návštěva od: 05.05.2023 do: 08.05.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na poslední lyžovačku vyrážíme autem ve čtyřech na ledovec a když je ten prodloužený víkend, tak hned na 4 dny. A bylo to velmi povedené zakončení lyžařské sezóny v klasickém jarním počasí, kdy se po ránu lyžuje na zmrzlé podložce, která časem změkne až po jarní firn, který byl především na dojezdu sjezdovky č. 9 Familienabfahrt v odpoledních hodinách. Za mě to bylo velmi dobré lyžování především dopoledne. Cena permic je zde jako ve Špindlu pohyblivá - na místě dáte 59 euro, nejlépe to vyjde při nákupu na portálu Gopass, kdy permice stále na jeden den 45 euro. My jsme všichni měli měli sezónku. Středisko je v provozu již jen do 29. 5. 2023!

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Otevřeno bylo skoro vše, jen na ledovci každé dopoledne trénují různé lyžařské kluby z Evropy, a tak jsou vždy uzavřené sjezdovky na ledovci Schareck 1 a 2, takže nám obyčejným zbývá pouze sjezdovka Schareck 3, která je modré barvy, ale její začátek je spíše hodně červený než modrý - je to slušný padák s jednou dlouhou pravotočivou zatáčkou na dojezdu k lanovkám. Z této sjezdovky se dá pokračovat ještě o patro níže po sjezdovce č. 5 Wurtenboden, která je slušně široká a ze začátku celkem poctivě skloněná, dojezd je již mírný.

Když je otevřená lanovka Alteck, tak se dá lyžovat na východně položených sjezdovkách Alteck 13 a 14, kdy ta první je černá pista. Sem to chce hned po ránu, protože slunce má již sílu a sjezdovky brzo měknou. Tyto dvě pisty byly ale otevřeny jen o víkendu! Tomu moc nerozumím, proč je tato část střediska každou chvilku zavřená.

Od restaurace Eissee 2 800 m n. m. klesají ještě další dvě sjezdovky k metru ve výšce 2 234 m n. m., a to pohodová carvingová dálnice č. 9 Familienabfahrt, kde je trošku prudší začátek a dojezd. Prostřední část je dosti mírná a když napadne čerstvý sníh, tak to zde ani moc nejede. Druhá je černá sjezdovka č. 10 Eissee Fis Abfahrt, která se cca v polovině napojuje na sjezdovku č. 9. Na této sjezdovce je několik prudších, ale krátkých bubnů a dvě celkem ostré pravotočivé zatáčky a není moc široká.

Velmi dobré lyžování je na od slunce odkloněné sjezdovce č. 8 Wurten. Sjezdovka je velmi slušně skloněná od svého začátku a ve své druhé polovině je dokonce černý a dosti dlouhý buben, který je široký a velmi přehledný. Dojezd je již velmi mírný. Za mě top pista s velmi malým počtem lyžařů.

Když jsou podmínky, tak je zde velké množství volného terénu. Nyní to moc nešlo, ale v týdnu má sněžit a pak to zase bude super freeride!

Sněhové podmínky:

Sněhu je zde více než při mé poslední návštěvě na přelomu února a března. Areál udává 100 až 160 cm. To zde může opravdu být. Ráno je vše velmi slušně upravené a dokonce i zmrzlé, protože teploty v noci jsou lehce pod nulou. Nikde nejsou vytátá místa a ani kamení. Odpoledne se hlavně na dojezdu sjezdovky č. 9 tvoří muldy z vlhkého sněhu. Na ledovci to je o něco lepší, ale i zde jsou menší muldičky. Velmi dobré je lyžování hned po tom, kdy zmizí postavené slalomy kolem poledne na sjezdovkách Schareck 1 a 2. Zde to bylo i odpoledne velmi dobré lyžování, sice již na měkčích sjezdovkách, ale dokonce místy ještě i na manšestru.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Páteřní lanovky a metro jsou v provozu každý den, jen je mně záhadou, proč není v provozu taky sedačka Alteck každý den. To se mně zde stává velmi často, že tato sedačka není v provozu a sněhu je zde dost. Ráno se musí nejdříve metrem a pak následuje 6kabinka Gondelbahn Eissee, která vás dopraví až do výšky 2 800 m n. m. Ledovec obsluhuje odpojitelná 6sedačka s bublinou Gletscher Jet a souběžně jedoucí 2sedačka Sesselbahn 3000, která byla mimo provoz a ani nebylo potřeba, aby byla v provozu. Dále je zde ještě jedna 2sedačka Panoramabahn Klühspies a neodpojitelná 4sedačka Alteck. U výstupu z metra jsou dvě kotvy a 4sedačka Schwarzkopf, kterou jsem zde v provozu ještě neviděl. Dopravní zařízení je zde starší a některé lanovky jsou skoro skanzen.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Kdyby zde netrénovali dopoledne lyžařské oddíly, tak zde bylo velmi málo lidí. Fronta jen ráno na metro a následně na kabinku. Pozor, první metro jelo již 7:45 a ne v 8 hodin. To bylo první den trošku překvapení, že nám ujelo přímo před nosem, a tak jsem museli čekat až na druhé. Jinak metro jezdí od 8 hodin v půlhodinových intervalech. Na ostatních lanovkách se vůbec nečekalo.

Občerstvení a aprés-ski:

Hlavní bodem pro občerstevní, odpočinek, toalety a zázemí je samoobslužná restaurace Eissee s velkou terasou s nádherným výhledem, když je něco vidět. Nechá se zde také krásně opalovat na slunci v lehátkách a že to zde bylo po dobu našeho pobytu hojně využíváno. Ceny jsou asi rakouský průměr - místní pivo za 5 euro, Plzeň 5,9 euro, gulášovka za 5,5 euro, řízek za necelých 15 euro atd. Od 13:30 je zde Happy hour, kdy je akce 2+1 na aperol. Něco se dá ušetřit při předložení Gopassu - na jídle to jsou cca 2 eura. Dále je zde možnost navštívit u výstupu z metra Mollibar a na černé sjezdovce je horská chata Duisburger Hütte.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Jičína přes Prahu, Linec, Salcburk a dál po A10 přes Tauernský tunel, který je zpoplatněn 13,5 eury za průjezd, až na parkoviště je dlouhá skoro 700 km. V Rakousku na A10 od Salzburgu po Flachau je ve všech tunelech omezení rychlosti na 80 km/h z důvodu oprav a tyto úseky jsou dle značek měřeny radary. Dál za Flachau se opravují mosty a i dálnice, a tak jsou zde další omezení. Ještěže nebyl velký provoz, a tak se dalo stále jet sice o dost pomaleji, ale dalo.

V Linci se na příjezdu do města od hranic opravuje silnice a most přes Dunaj a rychlost je zde snížená až na 60 km/h a úsek je také měřený. Několikrát jsem potkali i policii, jak měří rychlost přímo z auta. Parkuje se na několika parkovištích u metra, kdy ta vrchní jsou asfaltová a spodní jen na štěrku. Parkování je bezplatné a parkoviště nebyla obsazená ani z poloviny.

Bylo zde dost karavanů, ale nikde jsem neviděl připojení ne elektrickou síť.

V Rakousku jsou na dálnicích velmi vysoké ceny paliva - nafta za 2,19 a benzín za 2,09 euro. Mimo dálnice je cena benzínu i nafty cca o půl eura nižší.

+ plusy

 • Minimum lidí
 • V provozu zatím skoro celý areál
 • Ráno tvrdá podložka
 • Sportovnější sjezdovky
 • Slunečné počasí
 • Slušné převýšení střediska
 • Velmi dobře upravené sjezdovky
 • Zatím dost sněhu

- mínusy

 • Odpoledne těžší sníh
 • Nefungující pojízdný pás na sedačce Panoramabahn, dost to nakopává
 • Lanovka na Alteck v provozu jen o víkendu
 • Dopoledne zavřené sjezdovky na ledovci pro lyžařské oddíly
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

05.05.2023  | Mölltaler Gletscher

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:
Na poslední lyžovačku této sezóny vyražíme s bandou kamarádů jako každý rok na Mölltal. Podmínky jsou zatím velmi dobré. Sněhu je všude dost, svítí sem tam slunce, v noci trošku mrzne, tak je to hlavně dopoledne velmi dobré - jarní lyžování s velmi malým počtem lyžářů. Ještěže jsou tady nějaké ski kluby z Evropy, jinak by se zde i člověk bál... Co mě štve, tak to je opět zavřená lanovka na Alteck, i když tam je sněhu dost. Tak snad o víkendu bude lanovka otevřená. Skol!

11.04.2023  | Mölltaler Gletscher

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:
Pokud jsem dal v minulém reportu pět hvězdiček, dnešní všední den na Mölltaleru by si zasloužil šest. Ale není všechno zlato, co se třpytí, byla tady i drobná negativa. Popořádku tedy, začnu zalidněností a počasím - ta byla velmi nízká a počasí mrazivé, polojasné. Od toho se odvíjel i stav sjezdovek, které byly perfektně upraveny a vydržely v dobrém stavu až do samotného konce včetně prudkých pasáží. Sníh prašanový, ze začátku lehce zmrzlý, pak polevil. Čekací doby žádné, prostě jste přijeli k LD a rovnou jste jeli a více méně jste na sedačce byli sami. Bohužel vlekaři to tak nějak tušili a některé LD oproti prodlouženému víkendu nespustili, konkrétně čtyřsedačky Alteck, Schwarzkopf a dvojsedačku 3000er. Zrovna tak na občerstvení byla k dispozici pouze centrální "tácárna". Metro jezdilo poloprázdné a parkoviště vypadalo podobně. Cesta k parkovišti uklizená bez sněhu, štěrkovo-hliněné parkoviště je zdarma. Byť byly některé části omezené, nekazilo to celkový dojem z lyžování.

10.04.2023  | Mölltaler Gletscher

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:
Předpověď na Velikonoční pondělí slibovala na Mölltaleru pěkné počasí a skutečně se tak i vydařilo. A nejen počasí, ale i sjezdovky byly velmi dobře upravené, sněhu hodně, žádné kamínky, žádná hnědá místa. Mohly za to především nízké teploty a sněhové srážky, které se v Korutanech prohnaly o velikonočním víkendu. Na pondělí z této nadílky rolbaři připravili téměř všechny sjezdovky v areálu (viz předchozí report od Sparťana). Modré sjezdovky vydržely až do konce, u červených a černých se zejména v prudších pasážích dělaly muldy. Některé modré by asi u nás byly ohodnoceny spíše jako červené, možná černé. :-) Zalidněnost byla větší, zřejmě důsledek pěkného počasí a velikonočního volna. Klasicky po každém příjezdu metra se tvořily hloučky, fronty u LD byly tak do pěti minut. Občerstvení otevřené vše, s frontami přes poledne. Otevřeno bude do konce května a má zase celý týden sněžit! :-)

02. - 04.03.2023  | Mölltaler Gletscher

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Třídenní lyžování na ledovci bylo jako na houpačce, a to kvůli počasí, kdy první den byla všude jen neprostupná mlha, v pátek bylo již kromě nejvyšších partiích polojasno a sobota byla perfektní slunečný den s velmi malým počtem lidí v areálu. To byla třešnička na dortu až na to, že nebyly v provozu...

02.03.2023  | Mölltaler Gletscher

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:
Na část jarních prádnin vyrážím s rodinou na několik dní na Mölltalský ledovec za dobrou lyžovačkou, ale dnes to byla velká hrůza. Počasí vůbec nepřálo, po celý den bylo zataženo, lehce sněžilo, celkem foukalo a hlavně viditelnost byla skoro nulová! Bylo vidět na pár metrů před sebe, děs! Proto byla taky v provozu jen kabinková lanovka Eisseebahn a k ní dvě sjezdovky č. 9 a 10 směřující od restaurace Eiseee k podzemní dráze. U ní se dalo ještě lyžovat na dvou velmi krátkých vlecích. Zbytek byl zavřený! Lyžování nestálo za nic, bylo to jen o to bez úrazu se dostat po sjezdovce dolů. Většina lidí byla skoro po celý den ve velkokapacitní restauraci Eissee, kde bylo dosti plno a i naše banda tam strávila velkou část dne, kdy mě to celkem levné lyžování stálo najednou o dost více peněz, než jsem čekal, a to jsem kupoval skipas za 30 euro dospělý a juniora za 25 éček, ale již v listopadu. Jinak stojí celodenní prermice na kase 59 euro.

12.02.2023  | Mölltaler Gletscher

 • autor: mikels
 • hodnocení:

V současné době máme jarní prázdniny, a protože při jejich plánování v lednu byly podmínky pro lyžování na dvě věci, rozhodl jsem se pro jistotu ledovce a pořádného lyžování. Navíc je tu možnost využití Gopassu. V předprodeji jsem zahlédl cenu na Mölltalský ledovec za 39 euro. Já se však rozhodl až ...

18.12.2022  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

V předvánočním shonu volíme únik do Rakouska a je to jako vždy dobrá volba! S otevřením ledovcového areálu si letos vzhledem ke sněhovým podmínkám dávali pořádně na čas, a tak se otevřel zhruba jen týden před ostatními neledovcovými areály. Ale za poměrně krátkou dobu je v provozu již většina areálu...

03. - 04.05.2022  | Mölltaler Gletscher

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Lyžařskou sezónu ukončuji po půl roce tam, kde jsem ji na konci října začínal, a to na ledovci. Byly to dva velmi povedené dny za krásného slunečného a lehce mrazivého počasí a hlavně již bez lidí. Dávám ale jednu vločku dolů za to, že jezdila velmi pomalu šestisedačka na ledovci, a to hlavně po rán...

18.03.2022  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Konečně bez testů, certifikátů i roušek, konečně zas na Mölltalu! A i když nebylo počasí úplně bez mráčku, jak být mělo, bylo to zatím nejlepší ježdění sezóny na úplně prázdných svazích okořených saharským pískem.

18. - 20.02.2022  | Mölltaler Gletscher

 • autor: Půďa55
 • hodnocení:
Skvělá lyžovačka bez front a s Gopassem za skvělou cenu. Díky malé návštěvnosti jsou sjezdovky i v pozdním odpoledni bez ploten a nakupeného sněhu. Sjezdovky z nejvyšší lanovky jsou krásně široké a nabízí prvotřídní lyžovačku. Překvapivě nebyly kvůli sněhu otevřeny všechny sjezdovky. Čekal bych, že na konci února bude všude sněhu dost, bohužel tomu tak nebylo. Vajíčko pro šest lidí doplňuje krytá šestisedačka mířící na vrchol ledovce. Zbytek jsou nekryté sedačky, na kterých dokáže člověk pěkně vymrznout. Zázemí na vrcholu vajíčka skvělé: zamykatelné skříňky za euro, bar, restaurace, prosluněná terasa. Jediná chvíle, kdy jsme čekali na vlek bylo po vystoupení z Expresu. Od té doby se ta hrstka lidí rozmístila po areálu tak, že jsme nečekali déle než dvě minuty. Jídlo na vrcholu kvalitní, díky Gopassu lze ušetřit nemálo eur. Na baru pracují i Češi, tak se dá domluvit a posmát v rodném jazyce. Skibusy jezdí pravidelně, parkoviště velké.

20. - 21.11.2021  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Vynikající předpověď počasí nás opět vylákala vyrazit do Korutan. Ten nápad jsme ovšem evidentně nedostali sami a na ledovci to vypadalo jak na sjezdu V4 doplněném o další pozvané státy. Jinak krásný víkend tak trochu kazila obrovská návštěvnost ještě umocněná v pátek ohlášeným lockdownem pro celé R...

28. - 29.10.2021  | Mölltaler Gletscher

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Začátek nové a snad delší lyžařské sezóny než té minulé je konečně tady. Mölltal navštěvuji poprvé a mám velmi smíšené pocity. :-? Byl jsem velmi nadržený na první lyžovačku, ale kromě fantastického slunečného počasí 8-) a permice za hubičku jsem celkem zklamaný. :-| Moc lidí, málo sněhu, v provozu ...

10.07.2021  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Cesta z jadranského pobřeží nás nalákala na to se i v červenci sklouznout. A tak se přihodilo, že v pátek jsme chillovali u moře a v sobotu zakrojili oblouky na ledovci... Nebyl to lyžařský výstřel do vesmíru, ale příjemné a osvěžující sklouznutí rozhodně ano.

28.05.2021  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Na ledovec jsme dorazili až před 11. hodinou. Po předchozím dni, kdy jsme raftovali na řece Möll, nějak nebyla síla vstávat na první "metro". I přesto jsme najezdili stejnou porci jako ve středu od rána. Počasí bylo dnes krásné jak dole v údolí, tak nahoře na ledovci a to po celý den.

26.05.2021  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Po sedmi měsících se ocitáme opět na svazích našeho domácího ledovce. Ze zataženého Flattachu vyjíždíme vzhůru za vidinou lepšího počasí. Jako obvykle se ráno mění v dostihové závody s časem o to stihnout první metro v 8 hodin. To se nakonec daří, i když je to o prsa korejské ženy - nikoli časově, a...

22.10.2020  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

"Gletscher live": píšu svůj šestý díl, a to s dalšími opatřeními, které by měla zabránit šíření covidu. Osobně bych býval netipoval, že během října a za krásného počasí odlyžujeme na ledovci téměř celý týden. Společně doufejme, že tato sezóna bude delší než loňská, Rakušané pro to dělají opravdu hod...

21.10.2020  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Máme tu pokračování seriálu z korutanského ledovce, které už bychom mohli nazvat "Gletscher live". Ač se to nemusí zdát, každá návštěva přináší něco nového...

19.10.2020  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Čtvrtá návštěva Mölltalu při našem pobytu v Korutanech sice přinesla zatím nejlepší lyžařské podmínky, ale zároveň nejvíce lidí a mezi nimi více neohleduplnosti na parkovišti i při nástupu do lanovky.

14.10.2020  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

V pořadí třetí lyžování na Mölltalu přineslo opět zcela jiné podmínky. Do deseti hodin, než se objevilo slunce, to bylo hodně mrazivé. Po desáté hodině už krásné počasí a setkání s rakouskou olympijskou medailistkou Katharinou Gallhuber!

10.10.2020  | Mölltaler Gletscher

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Druhá návštěva Mölltalu ve třech dnech přinesla dle očekávání lepší pistu, ale také více lidí...

Další reporty ze střediska: Mölltaler Gletscher

Plešivec

Plešivec

Plešivec

Plešivec

Plešivec

Plešivec

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 9
Otevřené sjezdovky 0 z 10