Zasněžování škodí, ozývá se i v Česku [článek] (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Zasněžování škodí, ozývá se i v Česku [článek]

Zasněžování škodí, ozývá se i v Česku [článek] (strana: 2)

21.03.2017 12:44:12 #31 

valerius

>> #30, korsičan, 21. 03. 2017 12:26:17

Jasne, to jsem myslel tim Pod resort ČH-Pec patri, krom dvou zminenych, dalsi tri mensi arealky.

V onom clanku o 170 delech (a tycich) zminujou „SkiResort ČERNÁ HORA – PEC“, pod ten patri onech 5 arealu – coz je cca 40km sjezdovek, ne 30.

>> #27, fischerbl, 21. 03. 2017 10:42:16

>> #29, Martin47, 21. 03. 2017 12:20:22

A chapete, ze toto uz jsou jen drobnosti, z kterych lze na diskutovane tema usuzovat jen velmi okrajove.

21.03.2017 12:51:53 #32 

Martin47 muž

>> #30, korsičan, 21. 03. 2017 12:26:17

To je jasný. Mně jde o jinou věc. Jednoduchým výpočtem se dá zjistit, že při povoleném odběru a nepřetržitém provozu na max v optimálních podmínkách zasněží celou Pec zhruba za 5 dnů. Koneckonců ten výpočet k odběru je určitě harmonizovaný, jinak by bylo absurdní vůbec zasněžování stavět. Když teče potok. Je ale otázka, jak na tom potok byl na podzim po těch dvou suchých rocích. Ale Valerius píše, že zasněžovali málo, tak je to třeba jak má být.

21.03.2017 12:52:52 #33 

Martin47 muž

>> #31, valerius, 21. 03. 2017 12:44:12

Jasně, já jen, že když se použije argument, tak je dobré ho použít celý.

21.03.2017 13:03:54 #34 

˘Ö˘Krab muž

>> #33, Martin47, 21. 03. 2017 12:52:52

A co takhle zapátrat ve veřejně dostupných zdrojích?

Zásobování vodou pro zasněžování

Pro potřeby umělého zasněžování sjezdových lyžařských tratí byl v řešeném území realizován vodovodní systém napájený vodou z místních toků. V oblasti Pece pod Sněžkou je voda jímána na dvou místech:

• na Zeleném potoce 260 m před soutokem s Vlčím potokem (u stávajícího parkoviště).
  • na Vlčím potoce cca 130 m proti proudu od dolní stanice vleku Javor

U jímacího objektu zdroje na Zeleném potoce byla realizována čerpací stanice o kapacitě max. 90 l/s, z níž vede výtlačný řad provozovaný v nízkotlakém režimu podél komunikace a dále podél pravého břehu Vlčího potoka k vysokotlaké čerpací stanici umístěné na břehu potoka pod hotelem Poustevník. Z vysokotlaké čerpací stanice vede přívodní řad k areálu na Hnědém vrchu. U dolní stanice vleku na Smrk se přívodní řad rozděluje. Jedna větev směřuje na Hnědý Vrch, druhá se v rozdělovací šachtě dále dělí na větev vedoucí na Vysoký svah (sjezdovka Smrk) a větev vedoucí na Zahrádky.
Přívodní řady jsou osazeny hydranty pro připojení zasněžovacích mechanizmů. Na řadu vedoucím k Hnědému vrchu se v dolní části u objektu Smetánka nachází rozdělovací šachta, z níž vede jedna větev vodovodního řadu podél severního okraje sjezdové trati a pokračuje podél červené sjezdové trati až k horní stanici lanové dráhy. Druhá větev vede podél jižního okraje sjezdovky a stáčí se na černou sjezdovou trať.

Z jímacího objektu zdroje na Vlčím potoce vede přívodní řad do objektu Javor, kde je umístěna čerpací stanice o max. výkonu 40 l/s. Vodovodní řad z čerpací stanice vede podél trasy vleku.

Ve Velké Úpě je jímání vody realizováno z řeky Úpy v blízkosti dolní stanice lanové dráhy na Portášky, kde je umístěna čerpací stanice. Vodovodní řad pro zasněžování je veden v trase lanovky, u objektu Pomněnka odbočuje z řadu větev pro zasněžování západní části sjezdové trati.

Koncepce zásobování provozní vodou pro zasněžování

Stávající systém odběrů vody z povrchových toků je pro současné sjezdové tratě vyhovující. V souladu se zpracovanými průzkumy je navržena realizace akumulační zdrže na Lučním potoce poblíž rozdělovacího objektu, z něhož se rozvětvují řady provozní vody na Smrk, Zahrádky a Hnědý vrch.
Nově bude nutno realizovat rozvody vody pro zasněžování u navrhovaného areálu v Javořím dole. Pro trať na Schneiderově stráni bude voda odebírána z toku Úpy. V Javořím dole z Javořího potoka s možným posílením ze systému pro areál Javor.

Jak vypadá podrobnější technická dokumentace je možné se podívat na stranách 32–37

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

21.03.2017 13:16:20 #35 

valerius

To je fakt.

Kdyz to vezmem zpatky, tak se take melo rict, ze 170 del jsou dela a ve vsech 5ti arealech (a „arealcich“), ze ta dela nejsou jen dela, ale i tyce, ze se vlastne bavime o maximalnim prutoku nejsilnejsiho dela, ktery jsi ve vedlejsim vlakne zminil jako 10 l/s (kdyz jsi tu odkazoval, ze jsme loni pocitali pocet del a prutok) a ze vlastne tech del s maximalnim prutokem je je jen cast ze vsech del, ze i ona dela muzou jenom „mlzit“ a casto i jen mlzi a…fabulovalo se tu hodne. Vime tak akorat, ze moc nevime. Pokud maji velke arealy vodomer povinne, jak rikal (spekulova?) ˘Ö˘Krab, tak muzem spekulovat akorat tak nad dodrzovanim minimalniho prutoku.

BTW: Provedl jsem sondaz, del maji v Peci lehce pres 40.

21.03.2017 13:34:24 #37 

korsičan muž

Já jsem to myslel jen na ČH a Pec. Ta má dohromady 41km sjezdovek, ale zasněžování je jen na 75% z nich. Takže to pak vychází na 30km sjezdovek.

>> #32, Martin47, 21. 03. 2017 12:51:53

Ono fakt záleží, kolik tam v danou chvíli teklo vody.

Jenže to je hon na čarodějnice. Dám krásný příklad ze sousedství, ale areál nebudu jmenovat. Mají svoji nádrž, kam jímají většinu povrchové vody ze sjezdovky. V zimě byla nádrž úplně na suchu a jen díky jarnímu tání se tak ze 70% zaplnila. Pod nádrží ještě teče potok, takže mohou vodu doplnit. Nicméně na podzim už potok sotva teče, takže mají určený nějaký limit, který OŽP důsledně hlídá. Takže přijde počasí, začnou zasněžovat a za 4–5 dní jsou bez vody. Z potoka čerpat nesmějí, ale z vodovodního řadu ano !!!! A na pitnou vodu z vodovodu žádný limit není. Můžou zasněžovat třeba dva měsíce v kuse a spotřebu vody nikdo neřeší. Z potoka ano !!!

Vysloveně se mi chce říct, ekologie v praxi.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

21.03.2017 13:43:14 #38 

Martin47 muž

>> #35, valerius, 21. 03. 2017 13:16:20

Proto jsem dal odkaz, kde je to uvedené.

21.03.2017 13:43:59 #39 

fischerbl

Souhlas. Jsem rád, že si rozumíme.

>> #34, ˘Ö˘Krab, 21. 03. 2017 13:03:54

Děkuji.

>> #37, korsičan, 21. 03. 2017 13:34:24

Dle mě zasněžování pitnou vodou by byla poměrně drahá taškařice. Taky jde o to, zda vodovodní řad (resp. celý systém) by měl dostatečnou kapacitu. I tu vodu do vodovodu někde odebírají a mají limity. A spotřebu by řešil minimálně vlastník nebo provozovatel vodovodu s příslušným odběratelem.

Jinej gang...

21.03.2017 13:45:57 #40 

˘Ö˘Krab muž

>> #37, korsičan, 21. 03. 2017 13:34:24

Jsi vedle, jako ta jedle. Znám z praxe příklad golfového hřiště, kde správce vodovodu se dokonce podílel na budování přípojky, aby si areál (nesměl čerpat z řeky, která byla stejně cca 2 km daleko a bez elektřiny v blízkosti) od něj bral vodu na závlahu. A věř, že nějaké trapné zasněžování je proti kubaturám na závlahu plivanec.

Pokud vím, tak třeba Fajťák u V. Meziříčí také běží na pitnou.

Nakonec jde o ekonomiku – za kolik pitnou vodu kupuješ a kdy ji odebíráš. Golf bral v noci, kdy úpravny jedou víceméně naprázdno. Povrchová voda se v létě zbavuje nečistot tak jako tak celkem těžko, je jedno, jestli si uděláš svou úpravnu nebo koupíš už upravenou vodu – když to není za maloobchodní cenu se všemi distribučními rabaty.
Zasněžování bere v zimě, kdy mají vodárny také nadbytky. Při prosíťování soustav je možné, že nakonec zasněžují vodou z nížiny vzdálené > 50 km, náklady na dopravu jsou jaksi skoro fixní a rozpustí se mezi malodběratele :-).

Si vezmi jen to, že Podolská vodárna v Praze slouží jako záloha, proto každý měsíc na tři dny naběhne na minimální provoz a přefiltrovanou pitnou vodu vrací hezky zpátky do Vltavy, aby se nemusel složitě regulovat provoz Káraný a tlakové poměry v řadech.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

21.03.2017 13:52:28 #41 

korsičan muž

>> #40, ˘Ö˘Krab, 21. 03. 2017 13:45:57

Nerozumím, v čem jsem vedle jak ta jedle.

Výše jsem psal, že zasněžování je kapkou v moři vůči zemědělským závlahám. Stejně jako zavlažování fotbalového hřiště a i golf jsem zmínil !!

21.03.2017 14:04:47 #42 

˘Ö˘Krab muž

>> #41, korsičan, 21. 03. 2017 13:52:28

Vodárny mají velmi drahá zařízení, která běží (občas až dost často) na technologickém minimu. Oni tu vodu prostě upravit potřebují, aby byli schopni průběžně garantovat kvalitu, proč by tedy vodu neprodali někomu, kdo o ni má zájem raději, než aby ji lili zpátky do řeky.

Promiň, v #37 nic o zemědělství ani golfu nevidím. Podívám se ještě na předešlou stránku. Ani tam nic, zmínka o golfu ode mě v #16. Asi chyba v matrixu.

21.03.2017 14:25:31 #43 

fischerbl

>> #42, ˘Ö˘Krab, 21. 03. 2017 14:04:47

Psal to v paralelním vlákně.

Jinej gang...

21.03.2017 14:36:16 #44 

korsičan muž

>> #42, ˘Ö˘Krab, 21. 03. 2017 14:04:47

To chápu, ale já jsem to psal v souvislosti s tím, že voda z potoka se brát nesmí, protože to škodí přírodě, ale voda z vodovodu ano.

Přitom jde ve většině případů o úplně tu stejnou vodu, protože jak čerpadlo k zasněžování, tak čerpadlo do vodárny je na jedné a té samé řece. Takže pokud odběr vody k zasněžování škodí přírodě, tak úplně stejně musí škodit odběr vody do vodárny, když se tato vzápětí nastříká na sjezdovku.

Pořád v řece ty tisíce kubíků vody schází.

Jooo, máš pravdu. O zavlažování a golfu jsem psal v jiném vlákně. To bylo o té paní, co napsala, že je v ČR dělo vyrábějící sníh při +30°C !!! Vlákno jiné, ale téma stejné.

21.03.2017 15:42:39 #45 

˘Ö˘Krab muž

>> #44, korsičan, 21. 03. 2017 14:36:16

Marné je volání …
Odběrná místa pro vodárny se dělají (dělaly) tam, kde bylo/je možné vodu trvale čerpat v dostatečném množství. Lokace těchto odběrných míst byla do jisté míry nezávislá na místě spotřeby vody, alespoň u větších objemů (Káraný, Želiv …).
Oproti tomu se všechny zasněžovací soustavy chovají víceméně přísně lokálně. A v tom je velký rozdíl.

Navíc platí, že dřívější odběratel má jakési „rezervační“ právo (krom samozřejmé přednosti výroby pitné vody před technologickou), takže je, pokud by se opravdu pro oba účely čerpalo z jedné řeky v jednom místě, dost možné, že stanovený sanitární průtok už počítá s trvalým čerpáním pro vodárny (dlouhé desítky let), tím pádem není možné rezervovat odběr pro zasněžování (po r.1990) a není tedy ani povolen.

22.03.2017 11:19:46 #46 

korsičan muž

>> #45, ˘Ö˘Krab, 21. 03. 2017 15:42:39

No nevím, nějak se točíme v kruhu.

Řekl bych, že drtivá většina měst a obcí v našich horách bere pitnou vodu ze stejných zdrojů (řeky a potoky), jako lyžařská střediska. Příklad nádrže Želiv s tím asi moc nesouvisí.

Pokud vezmu příkladem třeba Vrchlabí, tak to bere vodu ze stejné řeky jako Špindl a Herlíkovice. A je téměř jisté, že vodárna ve Vrchlabí před 30 lety rozhodně nepočítala s tím, že by teoreticky dodávala pitnou vodu třeba na zasněžování Herlíkovic.

A teď modelová situace, kterou výše argumentuji. Pokud Herlíkovice dostanou nějaký limit na odběr vody z řeky na zasněžování, který dodrží a sníh jim bude scházet, tak se jistě vodárna ve Vrchlabí nebude bránit a dodá jim na zasněžování svoji pitnou vodu z téže řeky bez omezení. Vzdálenost mezi čerpací stanicí pro zasněžování v Herlíkovicích, je od té vodárenské ve Vrchlabí vzdáleno několik set metrů. V obou případech se jedná o lokální odběr.

No a ta voda prostě v té řece bude scházet tak jako tak. A přednostní právo odběru s tím nemá co dělat. Stejně jako limity a rezervační právo odběru. Je logické, že má přednost úprava pitné vody, ale v tomto konkrétním případě je to postavené na hlavu, protože se stejně nastříká na sjezdovku. Je to pořád jedna a ta samá voda. Jen s tím rozdílem, že ta z vodárny je upravená a řádně zpoplatněná.

Řekněme, že Herlíkovice ten limit nelegálně překročí a vyčerpají za den třeba o 1000m3 víc vody než můžou, bude v řece o těch 1000m3 vody méně. A to se nesmí, protože by v řece nebylo dost vody.

Ale co se může ??? Může se nakoupit pitná voda z vodárny, která ráda oněch 1000m3 vody dodá, ale nějakým zázrakem, tato voda v řece legislativně neschází a vše je v pořádku. Přitom v obou těchto případech, obyvatelé Vrchlabí nedostatkem vody v kohoutku netrpí !!!

Ale opět zdůrazňuji, to je jen příklad !!!! Netvrdím, že Herlíkovice jedou na pitnou vodu.

Stejně tak dost kulhá ten tvůj argument o sanitárním odběru dlouhém desítky let. Před 20–30 lety žádné zasněžování nebylo, takže s tímto argumentovat fakt nelze.

Když jsi nakousl to Velké Meziříčí. Ano, oni také zasněžují na pitnou vodu, ale dost těžko byl tento masivní odběr vody dopředu ve vodárně plánován, protože před 15 lety tam takové zasněžování vůbec neměli. Mimochodem, údajně je den sněžení stojí 60000kč. To znamená voda + elektro. A jestli zasněžují, nebo ne, v Meziříčí lidem pořád teče voda.

22.03.2017 11:34:53 #47 

˘Ö˘Krab muž

>> #46, korsičan, 22. 03. 2017 11:19:46

Netočíme se v kruhu. Přečti si po sobě ještě jednou své argumenty.

Teoreticky, kdyby se zasněžovači s vodárnou, která má dejme tomu povolen odběr 100 l/s (při garantovaném sanitárním průtoku třeba 2.000 l/s a aktuálním průtoku 2.200 l/s) dohodli, že vodárna svou kvótu nevyčerpá a převede na ně, tak může vodárna čerpat 50 l/s a dalších 50 l/s si vezmou ke své kvótě zasněžovači na zasněžování. Prakticky je to ale nereálné, jednak kvůli legislativě, jednak kvůli tomu, že vodárna by přišla o zisk a průtočné množství vody skrz technologii (jestli je potřebuje).
Možné souhrnné množství odčerpatelné vody z toku je dáno hlavně sanitárním průtokem, že má někdo právo čerpat v rámci přidělené kvóty i nad svou potřebu a tedy zbytek prodává, to je asi normální. Že někdo nemá dostatečnou kvótu pokrývající jeho potřebu, protože mu ji už dříve vyčerpal někdo jiný, to je také normální. Navíc zasněžovači jsou až na posledním místě klovacího pořadí, je to odběr krátkodobý a nárazový – vodárna čerpá celý rok.

Ještě je možné i to, že vodárna rafinovaně spekuluje na dlouhé tání umělého sněhu a vlastně jí vyhovuje, že někdo vytváří zásoby nad odběrným místem bez budování přehrad.

22.03.2017 11:55:02 #48 

fischerbl

>> #46, korsičan, 22. 03. 2017 11:19:46

Ono z vodohospodářského hlediska je 1000 m3/den docela dost, je to průměrný odběr 12 l/s, což pro představu je kapacita potrubí DN 100 mm. Je to množství vody, které při dnešní spotřebě stačí pro 8000 obyvatel.

Jinej gang...

22.03.2017 11:58:42 #49 

˘Ö˘Krab muž

>> #48, fischerbl, 22. 03. 2017 11:55:02

Zase vztaženo k průtokům říček, tak to nemusí být závratná porce, tam se průtoky počítají ve stovkách nebo tisících l/s. Konkrétně Úpa u ústí má průměrný roční průtok 6,99 m3/s, tedy 6.990 l/s. Z toho je 12 l/s nula nula nic.

22.03.2017 12:05:24 #50 

fischerbl

>> #49, ˘Ö˘Krab, 22. 03. 2017 11:58:42

To ano, ale ve vztahu k výrobě pitné vody a kapacitě potrubí je to dost.

Edit: Průměrný průtok je v tomto případě zavádějící, relevantnější údaj by byl Q355, což je např. pro Úpu v Horním Maršově 0,578 m3/s (roční průměr 2,580).

Jinej gang...

22.03.2017 12:13:49 #51 

˘Ö˘Krab muž

>> #50, fischerbl, 22. 03. 2017 12:05:24

Ano, je. A zároveň není.
Mnoho let jsem ale bojoval s instalatéry a projektanty ZTI, kteří jaksi nechtěli pochopit, že pro závlahu se pohybujeme v jiných řádech a je to úplně normální. Třeba 2" solenoidovým elektroventilem hravě proteče bez větší tlakové ztráty cca 22 m3/hod, tedy cca 6 l/s, to jest – podle Tvého měřítka – voda pro 4.000 lidí. Tím se zalévají fotbalová hřiště nebo tisíce hektarů sadů, někdy se vezme raději 3" ventil, pořád se tomu říká maloprůtočná závlaha.
Nepřejte si vědět, jaké jsou odběry velkých pásových zavlažovačů (takové ty obrovské samonavíjecí bubny s vodním dělem o dostřiku třeba 40 m na konci).
Podle Labe na Litoměřicku je položen hlavní závlahový řad cca DN 1000, který si v ničem nezadá s největšími vodovodními přivaděči, včetně gigantické čerpací stanice a centrálního velína.

22.03.2017 12:30:33 #52 

korsičan muž

>> #48, fischerbl, 22. 03. 2017 11:55:02

To byl pouze příklad !!!

A jak píše Krab v postu 51, zasněžování je jedna věc a zavlažování druhá. Z mého pohledu se tady vyvolává hysterie kapky v moři.

Když vidím, kolik vody sežere jedno fotbalové hřiště dole ve vsi, tak je zasněžování úplná sranda.

22.03.2017 13:25:35 #53 

fischerbl

>> #51, ˘Ö˘Krab, 22. 03. 2017 12:13:49

V Polabí se to zelinářům čerpá a zavlažuje. Co ale třeba na takovém Žatecku nebo Rakovnicku? Kde tam vodu vzít a nekrást?

Edit: Shodou okolností je dnes Světový den vody. Světový den vody (SDV) se koná každoročně dne 22. března k vyvolání pozornosti významu vody a potřeby obhajovat udržitelné nakládání s vodními zdroji. Tato tradice byla zahájena v roce 1993, kdy byl Valným shromážděním Organizace spojených národů (OSN) 22. březen vyhlášen Světovým dnem vody. zdroj

Jinej gang...

22.03.2017 13:50:00 #54 

˘Ö˘Krab muž

>> #53, fischerbl, 22. 03. 2017 13:25:35

Jeden zajímavý odkaz.

Děkuji za optání, informace mám tak říkajíc z první ruky. Naštěstí nejsou v okolí žádní zasněžovači, takže nám z kohoutku ještě voda teče.

Žatecko/Lounsko se nějak plácají, přece jen přes ně teče Ohře a to má na sobě Nechranice, neznám přesný provozní řád, ale něco nepochybně vyrovnají.

Rakovnicko je těžce v loji – nemá žádný použitelný větší vodní tok (pominu Berounku, kterou doufám Pražáci nechají na pokoji, jako poslední neregulovanou řeku s do značné míry původní a extrémně cennou krajinou). Trochu by asi pomohla obnova veškerých historických rybničních kaskád na všech pidipotocích, ani by to moc nebolelo, ale stavět velká vodní díla je administrativně jednodušší.

22.03.2017 19:10:38 #55 

MPS

Celé to je jen zas další levota, aby si zas někdo nakapsoval a popřípadě odvedl pozornost od něčeho jiného, takže vůbec nemá cenu se zabejvat tím co,proč, jak, kdy, nač.

jen další kapka v moři :-D

25.03.2017 23:13:53 #56 

Navvy

>> #51, ˘Ö˘Krab, 22. 03. 2017 12:13:49

Čili pokud tomu dobře rozumím, zasněžování je z hlediska ochrany přírody spíše prospěšné a jeho negativní dopady jsou spíše v rovině hypotetické.

26.03.2017 11:37:49 #57 

˘Ö˘Krab muž

>> #56, Navvy, 25. 03. 2017 23:13:53

Ne. Celé je to zatím jen plácnutí do mediální bubliny. Zásadní potíž se zasněžováním jsou zdroje a odběry vody, tato část problematiky je u nás v plném rozsahu ošetřena vodním zákonem a případným konáním příslušné inspekce.

K posouzení všech komplexních vlivů na životní prostředí (a ty jsou nepopiratelné) neexistuje dostatek relevantních informací s dostatečně dlouhou časovou osou. Již existující vysokohorské studie z Alp jsou na naše nadmořské výšky přenositelné jen omezeně.

Krom očekávaných vlivů negativních je možné očekávat i vlivy pozitivní, což se ale těžko prezentuje jako senzace. Minimálně zvyšování zásoby vody ve sněhu i v zimách s malou nebo žádnou sněhovou pokrývkou a vyrovnání hydrologické bilance na jaře po odtátí přirozeného sněhu by snad stálo lokálně za řeč.
Ale na nějaký plošnější efekt se zasněžuje příliš málo.

26.03.2017 12:14:09 #58 

HonzA_ muž

>> #57, ˘Ö˘Krab, 26. 03. 2017 11:37:49

„Ale na nějaký plošnější efekt se zasněžuje příliš málo.“

To jen podporuje můj názor – prohlašovat zasněžování jako takové obecně za problém nemá smysl. Rozsah je naprosto zanedbatelný.

Co má smysl řešit jsou lokální dopady v konkrétních výjimečných případech.

Mně osobně se nejvíc nelíbí se zasněžováním spojený světelný smog na horách. On je ostatně spojený i s normálním provozem některých areálů, kde celonoční svícení provozovatelé vydávají za opatření k ochraně majetku. Věřím, že se dají najít i jiné způsoby. Tam kde jim jde o peníze (kontrola permic) jsou technologicky velmi na výši. Tak proč ne v ochraně majetku.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

26.03.2017 18:31:41 #59 

Navvy

>> #58, HonzA_, 26. 03. 2017 12:14:09 Mě vadí právě ta snaha dělat z nepodstatných věcí problém a z blbostí zásluhu. Třeba před lety se začaly zavádět samorozložitelné plastové tašky. Byl jsem mezi těmi, kteří varovali, že to přírodě nic nepřinese a jen to zhorší recyklaci (tyto druhy plastů zhoršují fyzikální vlastnosti výrobků z recyklovaných plastů). Dnes tyto tašky v EU postupně ruší, protože to skutečně zhoršuje recyklaci a navíc se tašky rozpadají na malé kousky, které pak dělají ve vodě problémy.

>> #57, ˘Ö˘Krab, 26. 03. 2017 11:37:49 Mám obavu, že hlídací služba potřebuje vidět co se jí v areálu děje a kamerové sytémy na noční vidění mají své limity. Ale možná je to dobrý nápad pro hlídací agentury, které by to mohly nabízet.

03.04.2017 23:57:55 #60 

MMartin

Takéto zasnežovanie som videl po prvý krát – ratrak so snehovou frézou sypal sneh spoza mantinelu na zjazdovku. Funguje to aj pri +15, čerpanie vody z potoka nulové, ekológovia musia chrochtať blahom.

Fotky

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy