Domů Diskuze Technika jízdy Zatížení lyží v oblouku

Zatížení lyží v oblouku (strana: 8)

14.01.2012 23:17:24 #211 

Příspěvků: 26

Muchy

>> #208, ˘Ö˘Krab, 14. 01. 2012 22:49:17

No, tak to byl docela oříšek s tou spádnicí!:) Můžu se jenom zeptat, jak teda to testování s včasným/před­časným zalomením dopadlo, jaké máš pocity?

14.01.2012 23:39:20 #212 

Příspěvků: 26

Muchy

>> #209, ivan, 14. 01. 2012 23:04:53

Ivane, dobře vím, že rozebírat lyžování (příčiny, následky apod.) na základně jedné fotky je pitomost…Sám jsem to v postu 193 celé pojal jako jednu velkou hypotézu – hru bez snahy dělat závěry..snad jsem tím Kraba nenaštval!?;)Navíc jsem se ani netrefil;)

Doufal jsem, že tím vrátím vláknu trochu věcnou náplň a začneme se bavit více o lyžování a nebudeme tady svědky pouze té ironie a určité dávky povýšenosti „některých“ nad jedincem, byť chápu, že si za to může trochu sám (nejasné formulace, vymezení pojmů apod.).

Myslím si, že post 199 (>> #203, Heimmi, 14. 01. 2012 21:03:15) má něco do sebe. Na základně téhle fotky se dostáváme tématicky k zajímavým tématům a třeba až ke konceptu oblouku (pohyby v jednotlivých fázích oblouku) a k/ke ne/smyslu určitých pohybů, které se zde skrze Mskiho a dalších lidí dostávají ven…určitě by se od toho dalo někam odpíchnout.

15.01.2012 00:13:20 #213 

Příspěvků: 313

Wartus

No tak dobre, to co pisu je asi zmatene a nepresne, ale uz jsem nekde uvadel ze mi tohle cini problem a potreboval bych byt s vami na kopci. Proste to napsat neumim a pisu jen to co se mi honi hlavou. Jenze tady se kazdej vseho chyta a pak se v tom zamotavame vsichni. Martin sve zbytecne ironie a Krab hlavou proti zdi. Kazdej je lyzar nejakej a kazdej o tom vi svy. Jen me mrzi prispevky nekterych, kteri maji lyzovani jako zimni sport a hoby a poucujou nekoho, kdo tim zije a je to jeho job. Ivana beru a jsem rad ze me aspon nekdo pochopil vcetne Muchyho, kterej taky zrejme vi jak to lyzovani ma vypadat. Ligety na videu(diky za nej Ivane) rika ze uz tlaci do lyze pred spadnici coz od mistra musime prijmout jako fakt. ALE! On je nekde jinde stejne jako ostatni vrcholovi sportovci a uznavam ze v pripade techto lidi je mozne i nemozne. NICMENE je z videa krasne videt ze nejvetsi tlak prichazi az kolem spadnice a v jeho pripade uz dokoncuje oblouk. Promin Martine, ale toho asi ty ani nikdo z nas neni schopen. Pokud by jel volne a na krasu, tak by si prece jen trochu vic s tim zahajenim pockal… Dalsi vec je, ze je prave v prechodu krasne videt faze neutralizace o ktere tady nekteri preklapeci z hran na hrany psali ze neexistuje. Takze si nesypu popel na hlavu, ja to mel celou dobu takhle pred ocima, jen jsem to nedokazal dostat „na papir“. Proste me stvalo ze si nerozumime, kdyz je to tak jasny, ale pripoustim ze jsem to nedorozumneni zpusobil ja. Doufam ze ted uz to chapou vsichni a ze se to obejde bez nejakeho – „ha ha Wartusi, nemel jsi pravdu“, protoze to by znamenalo ze to bud stale nepochopili nebo ze chcou proste jen prudit…

15.01.2012 00:21:58 #214 

Příspěvků: 313

Wartus

>> #202, Mirek, 14. 01. 2012 20:29:39

Ciste neciste. Coz o to. Obrak se jezdi na obracce, protoze je to rychlejsi. Slalomku brzdi jeji tvar a kratka delka… Zkouseli jsme to mockrat na vsech moznych lyzich a stejne byla obracka vzdycky nejrychlejsi, ikdyz ma clovek pocit ze na tom vlaje. Na slalomce v klidu stiha a da se to jet i ciste, ale cas je mnohem pomalejsi…

15.01.2012 01:00:39 #215 

Příspěvků: 4

Martinaa

Jsem v podstatě pokročilejší začátečník, ale díky průpravě v jiných sportech mám dobrou vizualizaci, balanc a trocha citu pro podmínky by se taky našla (gymnastika, horolezní, kajak) – takže berte moje postřehy s rezervou a nadhledem, jak někdo lyžařsky méně pokročilý rozumí tomu, co se tu probírá (což by mohlo být nakonec pro vás taky přínosné):

Celé téma malinko zabil Wartus s prvním popisem oblouku kolem spádnice (to jsem opravdu nedokázala přijít ani při nejlepší vůli na to, jak by to bylo v reálu možné a že jsem se snažila), což mi trvalo další skoro 2 strany rozmotat, že tak, jak je to popsáno v prvním pokusu, je to opravdu nesmysl. Navíc spádnice s celým obloukem nemá moc co dělat (krom nutnosti působení gravitace), málokdy jedu sjezdovkou kolmo dolů a oblouky taky nestřihám rovnoměrně kolem této „pro popis ideální“ linky. Wartusovo upřesnění na této straně už díky bohu má hlavu a patu.

Ovšem co se týče odpovědi na původní otázku, tj poměr rozložení síly vnitřní/vnější, jsem ideální variantu našla v celkové poloze těla a nohy zatížit tak, aby měl člověk pocit, že jednak dobře drží, hezky kloužou a může se o ně pohodlně a spolehlivě opřít. Poměr rozložení váhy je tím pádem samozřejmě různý podle aktuálních podmínek, pokud je správný postoj, pak „to samo“ přirozeně člověka srovná k většímu zatížení vnější. K zafixování je ale potřeba pomerně velké kilometráže na mírnějším sklonu a neuspěchat to (stejně jako u horolezení)

Může tak znít odpověď pro tazatele – kolegu neodborníka? A do mě ;-)

15.01.2012 07:35:14 #216 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #213, Wartus, 15. 01. 2012 00:13:20

„Tak je to správně, tak nás to ve škole učili, tak se mi to osvědčilo.“ (A. Radvanová, GZW Rakovník)

„… Krab hlavou proti zdi.“ … krunýřem, chlapče, výhradně krunýřem.

„Jen me mrzi prispevky nekterych, kteri maji lyzovani jako zimni sport a hoby a poucujou nekoho, kdo tim zije a je to jeho job.“
Pokud se tím profesionálně živíš, očekávám od Tebe profesionalitu, faktickou i formulační přesnost, nikoliv přibližnost. Jak to vysvětluješ klientům na svahu? Také říkáš „tak nějak přibližně, přesně tak jsem to myslel, celou dobu to mám před očima“? Vím, na svahu je to jednodušší, tam se to dá ukázat a vztáhnout ke konkrétním podmínkám…
Jestli je to ale Tvůj job a živíš se tím, měl bys být profesionál ve všech ohledech. Protože podle Tvých příspěvků tady v diskuzi, ať chceš nebo nechceš, posuzují takoví „ryponi“ jako já, ale i mnoho jiných, všechny profesionální lektory.

„Ligety na videu … rika ze uz tlaci do lyze pred spadnici … ale toho asi ty ani nikdo z nas neni schopen.“
Tady mluv za sebe. Se Tvou teorií lyžování se to nedá uskutečnit. Já to používám občas, mí kluci zcela běžně. Proto jsou schopni utočit i neutočitelné lyže. (Pro funcarving je ostatně takové zahájení skoro nezbytné.)

Zahájení tlakem do lyží při nájezdu do oblouku (často před spádnicí) je v podstatě jedinou příležitostí zrychlit, protože v tom okamžiku může lyžař aktivně posunout své těžiště blíže k cíli.
Zatížení lyží (před spádnicí) funguje, jak jinak, na mém zamilovaném principu akce–reakce. Já se odrazím (ze svahu dolů), tím lyže zatlačím (do svahu nahoru). Je jenom potřeba citlivé načasování zahájení a intenzity pohybu, aby mě zatáčející lyže stihla dojet dříve než spadnu. To je celé kouzlo.

Vztahovat polohu a zatížení lyží k jejich absolutní poloze vůči spádnici je trochu nešťastné. Přijde mi užitečnější použít za vztažnou soustavu celý oblouk …

Wartusi, chápu Tě, ale neznamená to, že souhlasím se Tvým popisem děje. Ani Tobě se nelíbí můj pohled na věc. Ale to je tak všechno, co proti sobě podnikneme, jde jenom o lyžování a z toho se nestřílí.

>> #215, Martinaa, 15. 01. 2012 01:00:39

Zarámovat!

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

15.01.2012 08:04:50 #217 

Příspěvků: 4077

Martin47 muž

>> #213, Wartus, 15. 01. 2012 00:13:20

Wartusi, to že se někdo lyžováním živí neznamená, že je automaticky lepší než ten, kdo ho má jako hobby. Příklad odjinud. Řadu let se zabývám soukromým studie historie. Když se dostanu do debaty s učiteli ze základních škol, nestačím žasnout, jak slaboučké jsou jejich znalosti. Něco si nalili do hlav, vyzvraceli u zkoušek a dál je to nezajímalo. Učí to, aniž by přemýšleli třeba o souvislostech (často aniž by přemýšleli vůbec) a s instruktory lyžování to bývá stejné. Jednou jsem viděl na Stohu přípravu nových instruktorů. Byl na ně žalostný pohled ale bohužel nejžalostnější byl jejich instruktora. Co z toho plyne? že si rozhodně nesednu na pr.del před někým, kdo má na něco papír a živí se tím, když přitom neumí srozumitelně zformulovat své myšlenky. Přitom právě od přesných a jasných formulací se jakákoliv výuka odvíjí. Tak nech hobíky v klidu, pedagogicky jim často nesháš po paty. Vůbec nechápu, co tě vede zkoušet jezdit obřák na slalomkách a bádat nad tím, zda to náhodou nebude rychlejší než na obřačkách. To je mně, jako hobíkovi, jasné bez zkoušení a ani o tom nemusím usilovně přemýšlet. Slalomky jsou určené na slalom, to jest na krátké oblouky. Obřák se samozřejmě jezdí na obřačkách, protože je to rychlejší. To je skutečně excelentní vývod. A víš proč je to rychlejší? Protože obřačky jsou zkonstruovány na dlouhý oblouk.

15.01.2012 08:41:40 #218 

Příspěvků: 313

Wartus

Jezismarja Martine, uz toho nech! S obrackama jsem odpovidal Mirkovi, tak to zase neotacej proti mne. Mas pravdu ze neni ucitel jako ucitel, ale to mi taky nemusis vysvetlovat a ja vim do ktere kategorie patrim a ze je fura, mozna i vetsina, zalostnych instruktoru. Jenze ja nejsem jen instruktor, ale to je jedno. Kdybych se tady rozepsal, tak mne zas napises nakou blbost ze jsem si neco nalil do hlavy. A s pedagogikou na me nechod, te mam za sebou az az. Ja svou praci delam dobre a je to zaroven me hoby a sport, takze prehled mam. O 2000 dnech na lyzich nemluve…

15.01.2012 10:20:05 #219 

Příspěvků: 474

ivan-ski

Martinaa:

„v celkové poloze těla a nohy zatížit tak, aby měl člověk pocit, že jednak dobře drží, hezky kloužou a může se o ně pohodlně a spolehlivě opřít. Poměr rozložení váhy je tím pádem samozřejmě různý podle aktuálních podmínek, pokud je správný postoj, pak „to samo“ přirozeně člověka srovná k většímu zatížení vnější.“

Heimmi:

„Stoupněte si normálně na lyže, uvolněně, v pohodě, teorie máte v hlavě tolik, že to vydá na dizertačku (jak zde s oblibou čítám) a lyžujte jednoduše, uvolněně, hezky po spodní a zkuste se řídit tím, že „méně je někdy přeci jen více“

Pekna ukazka toho co hovoril Martin47 ako hobik dokaze vopchat do vrecka celu tunajsiu teoreticku elitu. Toto su najlepsie prispevky v tomto vlatkne zatial, ci sa to odbornikom paci alebo ne. A to v tomto pripadne (na rozdiel od rotacie panvou) uznavam ze MSKIho drill extremne zatazovat vnutornu je dobry. Lenze najprv treba vediet rozkladat vahu na 2 lyze, na lade, v rychlosti, na nerovnostiach atd. Potom kto to 100% zvlada, moze skusat jazdit cisto na vnutornej (pre pretekarov to je v dnesnej dobe nutnost). Staci si pozriet vsetky videa/rozbory na tomto webe, pri kazdom jednom sa spomina „rozlozenie vahy“, takze to nebude az tak trivialne ako si niekto mysli a urcite sa to neda dosiahnut meditaciou alebo nejakym vsetko-je-inak pristupom.

15.01.2012 11:17:00 #220 

Příspěvků: 4077

Martin47 muž

>> #218, Wartus, 15. 01. 2012 08:41:40

Wartusi, tak to moc blahopřeji. Je hezké, že výročí 2000 dnů strávených na lyžích ti vyšlo zrovna na dnešní den a do téhle diskuze. Krásné, kulaté číslo. Jen tak dál.

15.01.2012 11:31:14 #221 

Příspěvků: 746

Mirek muž

>> #214, Wartus, 15. 01. 2012 00:21:58

Pokud bys na ten obřák vzal dámskou obřačku, byl bys king. Slalomka má proti obřačce cca poloviční radius a to je příliš velký rozdíl. Slalomku v carvingovém oblouku jetém přes rádius brzdí především příliš krojená hrana, která v přední a zadní části lyže nejede ve směru hrany, ale usmýkává se a tím brzdí. Při jízdě to lyžař ani nezpozoruje, ale stopky si toho všimnou.

15.01.2012 12:30:58 #222 

Příspěvků: 746

Mirek muž

>> #204, ivan, 14. 01. 2012 21:52:45

Ivane, pokud jsem to tenkrát správně pochopil, tak myslím něco jiného. Tam šlo o to, že lyže odjíždějí ven z oblouku díky velké odstředivé síle, tady to vzniká úmyslně špatným zakrojením lyže. Takto špatně zakrojená lyže jede opravdu čistě po hraně jen ve střední části lyže pod botou, ale v přední a zadní části lyže se hrana nepohybuje přesně ve směru prohnuté hrany, ale je ve stálém částečném smyku (driftu). Podíl smyku se mění podél lyže, u špičky je maximální a směrem ke středu lyže se postupně snižuje. V okolí boty jede lyže „čistě po hraně“ a směrem k patce se zase podíl smyku zvyšuje. Tento typ oblouku nejlépe zvládají hodně krojené a měkké lyže. To, že část lyže driftuje, způsobuje její nižší držení v oblouku a vyšší ztráty oproti oblouku zajetém po radiusu lyže.

Je to jen má představa, jak dochází k jízdě přes rádius na tvrdé pistě, vše může být i jinak…

15.01.2012 12:50:53 #223 

Příspěvků: 1097

Thomas muž

>> #205, ivan, 14. 01. 2012 21:56:33 Zajímaly by mě názory k videu Teda Ligetyho – proč u druhého oblouku přichází jeho zalomení podstatně dříve(už v úvodní fázi obl.) než u prvního oblouku(kdy začíná ve střední fázi)? Přitom dávkování tlaku ve střední fázi vypadá u obou oblouků stejně.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

15.01.2012 15:28:00 #224 

Příspěvků: 40

Martin-K muž

Zdravím, chtěl bych se na tomto vlákně přiživit, abych nezakládal další. Můj problém je v tom, že do levého oblouku dokážu zatížit obě nohy, zkoušel jsem si oblouk vyjet pouze na vnitřní noze, na levé není problém, ale na pravé noze to neudělám. Tento problém mám i při hokeji, zabrzdím na vnitřní levé, ale na pravé noze bych si lehnul buď na záda nebo na hubu. Poraďtě prosím cviky jak pravou nohu donutit. I při nohejbale, který hraju závodně si nedovedu přodstavit, že bych se postavil na pravou nohu a blokoval levou, neudržel bych se na ní tak dlouho a ani tak vysoko. Je to důkazem, že je pravá noha slabší, což nepozoruju při jízdě na kole, ani při ostatních sportech? Dřep na jedné noze mi nedělá problém, jak levá, tak pravá. Je problém pouze v hlavě?

15.01.2012 15:33:02 #225 

Příspěvků: 4077

Martin47 muž

>> #223, Thomas, 15. 01. 2012 12:50:53

Je tam velké zkreslení, dané postavením kamery. do první branky najíždí ke kameře výrazně bokem a do druhé jede téměř proti kameře. Míra zalomení nejde díky tomuto faktoru hodnotit. Druhá věc, která odlišuje oba oblouky je velmi odlišná charakteristika branek. Do první brány, postavené těsně za hranou, je příjezd z roviny a Ligety najíždí dlouho po spádnici s velmi pomalým přehraněním. Nadjet víc nejde, byl by to hrozně velký oblouk. Teprve za hranou musí velmi razantně zahranit, aby se udržel nahoře a nepodjel další bránu (je to ten případ, který se tady snažil popsat Wartus). Druhá brána je hodně za roh, přehranění musí být rychlé, hodně před spádnicí. Z uvedených hledisek nejdou oba oblouky vůbec porovnávat. Každý je řešením zcela odlišné situace, kdy v první brance probíhá hlavní zahranění pod bránou, ve druhé nad ní.

15.01.2012 15:39:27 #226 

Příspěvků: 24

MCB muž

>> #224, Martin-K, 15. 01. 2012 15:28:00

Zdar, nevím jak moc ti to pomůže, ale měl jsem kdysi podobnej problém s tím hokejem. Trošku jsem si pošramotil pravý kotník a tak sem si na něj dával až moc velkem pozor a měl jsem stím bržděním na vnitřní pravou taky problém. Ale časem se to vstřebalo, tudíž to přikládám víc k tomu problému v hlavě. Podobně jako u mě. Nemám problém se zatáčením na žádnou stranu.

15.01.2012 15:50:42 #227 

Příspěvků: 40

Martin-K muž

>> #226, MCB, 15. 01. 2012 15:39:27

Čau, díky za reakci, zravotní problém nemám. Jediný v mém životě byl úraz kolene při hokeji a operace, jenže to mi bylo 9 let. Od té doby vše v pořádku, zatížit mohu každou nohu zvlášť a necítím problém. Problém je asi opravdu v té hlavě. Jenže jak jí donutit. Nedokážu si třeba při zmiňovaném nohejbale představit, že smečuju levou a stojím na pravé. Jak tu potvoru pravou donutit?

15.01.2012 17:03:35 #228 

Příspěvků: 67

eel

Mám stejnej problém, nedokážu jet pravej oblouk po vnitřní. Je to pro mě nepřirozená věc, ztrácím rovnováhu. Příčinou (nebo důsledkem?) je u mě lehký vybočení páteře doprava a s tím asi spojená celková svalová disbalance. Další problém, který možná souvisí s prvním, je mírný vtočení pravýho kolene dovnitř. Při zatáčení doprava, kdy je vnitřní pravá zatížená na malíkový straně, je potřeba vytočit koleno trochu ven (opravte mě, pokud to tak není). To je situace, na kterou hlava a svalstvo není zvyklé a proto asi protestují :)

15.01.2012 19:14:52 #229 

Příspěvků: 24

MCB muž

>> #227, Martin-K, 15. 01. 2012 15:50:42

No tak při nohejbale smečovat levou to si taky moc představit neumím. Asi bych netrefil ani míč. Taky smečuju pravou :), ale na blok tam tu levou dám to zas takovej problém nemám.

15.01.2012 19:59:38 #230 

Příspěvků: 26

Muchy

>> #217, Martin47, 15. 01. 2012 08:04:50

Martine, říkáš: „Řadu let se zabývám soukromým studie historie. Když se dostanu do debaty s učiteli ze základních škol, nestačím žasnout, jak slaboučké jsou jejich znalosti. Něco si nalili do hlav, vyzvraceli u zkoušek a dál je to nezajímalo. Učí to, aniž by přemýšleli třeba o souvislostech (často aniž by přemýšleli vůbec) a s instruktory lyžování to bývá stejné. Jednou jsem viděl na Stohu přípravu nových instruktorů. Byl na ně žalostný pohled ale bohužel nejžalostnější byl jejich instruktora. Co z toho plyne? že si rozhodně nesednu na pr.del před někým, kdo má na něco papír a živí se tím…“

Martine, učil jsi někde, někdy dějepis na základní či střední škole? Myslíš si, že dějepis = historie?Myslíš si, že když si přečteš pár knížek s historickou tématikou, že je z tebe historik – amatér a že něco víš o historii?

Martine, učil jsi někdy v lyžařské škole celou sezonu a navíc někde v zahraničí?Myslíš si, že když si přečteš pár knih o lyžování a trávíš své volné chvíle na této diskuzi či na youtube.com, kde lovíš videa s lyžařskou tématikou, tak je z tebe odborník na lyžování?Trávíš snad stejně jako Wartus 200 dní v roce na lyžích a učíš lidi lyžovat?Máš všechno, o čem zde hovoříš, procítěné v praxi?

Ty jsi teoretik, Wartus je praktik.

Tuším, že zřejmě o lyžování něco víš, ale nechápu, proč vytrháváš věci z kontextu. Zejména v případě tebou popisovaných budoucích ještě nehotových instruktorů na Stohu..Garantuji ti, že oni nejsou profesionály a lidmi, kteří se lyžováním živí, s těmi se nesrovnávej!Srov­návej a argumentuj své názory a své lyžování s opravdovými profíky, jako třeba s Richardem Bergrem, Paulem Lorenzem, Hannesem Rottensteinerem, Ondrou Novákem, Hannesem Pussnigem či s Hanzim Brzezinou…byť si myslíš, že o lyžování či třeba o historii něco víš, srovnej se s opravdovými profíky a pak pochopíš (stejně jako já sám v lyžování i v historii;) že cesta teprve začíná a není potřeba ze sebe zde i jinde dělat chytráka!!! Tak mi zatím v tomto vlákně bohužel připadáš…

15.01.2012 20:01:27 #231 

Příspěvků: 323

Másin muž

>> #227, Martin-K, 15. 01. 2012 15:50:42

Jedna nohejbalová vsuvka. Píšeš, že hraješ závodně, tudíž si moc nedokážu představit, že smečuješ pouze pravou, zřejmě teda nahravač. Sice sem už cca 10 let nohejbalovej rekreant bez větších ambic, ale o smečování oběma nohama se snažíme (sice vesměs blbě) všichni pořád a závoďáci smečujou oběma nohama tak, že nepoznám, jestli je to pravák nebo levák.

Tím tě rozhodně nechci nijak shazovat, ale asi to nebude jen v hlavě, ale v nějaký disbalanci těla (záda, to koleno – vazy, krátký svaly, rotační nestabilita,…). Při smeči zrovna ta noha, na který stojíš docela dostává „rotačně“ zabrat, takže bych to možná hledal v tom kolenu.

EDIT: když se postavíš jednou nohou na balanční míč cejtíš se na pravý stejně jako na levý noze, rozdíl proti zrcadlu žádný?

15.01.2012 20:21:55 #232 

Příspěvků: 40

Martin-K muž

>> #229, MCB, 15. 01. 2012 19:14:52

Tu levou tam dám na blok taky, i levou odehraju míč přes sako, ale není to takový jako pravou. Prostě tam chybí švih, přesnost a ta správná rotace na podporné noze.

>> #231, Másin, 15. 01. 2012 20:01:27

Ani v extralize nehrajou smečaři oběma nohama, koukni třeba na Vankeho, Stejskala a další, levou prostě nekopou. Trefil ses dobře, jsem zadák a nahravač, ale ve dvojkách na to sako musím taky.

Balanční míč nemám a nikdy jsem na něm nestál, ale u bráchy jsem blbnul na Nintendu Wii na te herní podložce, nějakou jógu, a to bych doma ocenil. Ten pocit je prostě takový, že se do té správné pozice nedokážu položit, selže stabilita a zavrávorám buď na záda nebo dopředu. Nohu nedokážu vytočit do správné polohy.

15.01.2012 20:40:47 #233 

Příspěvků: 323

Másin muž

>> #232, Martin-K, 15. 01. 2012 20:21:55

Jasně, pokud ale musej (je to výhodnější), nechtěj míč obíhat, zahrajou to tak, že rekreant takovou (ať umístěním, nebo razancí) nedá ani tou správnou nohou. Šlo mi o to, že uměj zahrát oběma když to je potřeba. Tys psal, že si to ani neumíš představit, proto moje reakce.

Vřele doporučuju koupit si balanční míč a už pro lepší stabilitu na něm pravidelně balancovat. Z vlastní zkušenosti to stabilitě jak na lyžích, tak při dalších sportech, kde musíš v určitých situacích stát v akci pouze na jedný hodně prospěje.

15.01.2012 20:42:18 #234 

Příspěvků: 2

Atala

Omlouvam se, ze klukum narusuji diskusi, ale nechci zbytecne zakladat nove vlakno. Chtel bych se zeptat jak se lyze dostanou do velmi siroke stopy v prubehu oblouku. Jejich nasledna konvergence mi je snad jasna, proste vnejsi je zatizena vic a vykrojuje ostrejsi oblouk. Ale jak lyzar vybuduje ciste tu sirokou stopu v oblouku? Z toho videa co tu postoval ivan mi prijde, ze pri zahajeni zahrani vnitrni do drobneho „V“, pritom ale stoji na vnejsi. Ale treba se mi to jen zda a je to necim jinym. Dekuju :-)

15.01.2012 20:48:52 #235 

Příspěvků: 40

Martin-K muž

>> #233, Másin, 15. 01. 2012 20:40:47

Koukni se na nějaký extraligovoý zápas, třeba poslední z Nymburka, kde vyhraly Modřice proti K.V. Dost tuto soutěž sleduju a nevídám aby smečař hrál druhou nohou. Nahrát Vankemu na levou, tak si asi vytrhá tu hřívu co nosí na hlavě :-)

Můžeš mi přiblížit ten balanční míč? Asi tuším, že to je ten s velkým průměrem kolem cca 60cm.?

15.01.2012 21:37:03 #236 

Příspěvků: 323

Másin muž

*>> Martin-K, 15. 01. 2012 20:48:5

OK, vycházím jenom z toho co jsem na živo viděl od hráčů řekněme maximálně po druhou ligu (prostě uměli oběma, tak asi trochu paušalizuju), o extralize máš určitě mnohem větší přehled.

Balančních pomůcek je hafo, těžko vybrat jednu, namátkou: míč, plošina

15.01.2012 21:50:31 #237 

Příspěvků: 326

vašek2

>> #235, Martin-K, 15. 01. 2012 20:48:52

Na tyhle problémy není naškodu setkání s nějakým zkušeným sportovním fyzioterapeutem, který na cizí tělo nezřídka umí nahlížet líp než jeho majitel.

Osobně mi na běžkách i na sjezdovkách (jízda po 1 lyži) pomohlo něco na tenhle způsob: http://www.youtube.com/watch?…

Od 3:30 tam sokol mluví k tématu, balančního míče jistě taky využívá…

To All: http://www.youtube.com/watch?… Matej Supej by se tady hodil. Ten by asi dokázal vyšperkovat nejedno teoretické vlákno :-) .

15.01.2012 22:04:37 #238 

Příspěvků: 168

Krabice žena

>> #230, Muchy, 15. 01. 2012 19:59:38

Dovolím si polemizovat s tvým příspěvkem.

To, že je Wartus praktik, neznamená, že když někam přispívá, tak si nemusí dávat pozor na jasné formulace. Zvlášť pokud píše někam, kde se vyskytují jazykově a formulačně výborně vybavení jedinci (poklona ivanovi).

Bohužel se nepotkáváme na svahu, ale v diskuzi. Proto Wartuse neposuzujeme podle toho, kolik odučil a jak jezdí, ale pouze podle toho, co napíše. A tím nás prostě nepřesvědčil. Znám spoustu učitelů (teď nemluvím o lyžování), kteří učí dlouho a dobře. Ale stejně tak znám takové, kteří učí již 30 let, a pořád stejně špatně.

„Srovnávej a argumentuj své názory a své lyžování s opravdovými profíky, jako třeba s Richardem Bergrem, Paulem Lorenzem, Hannesem Rottensteinerem, Ondrou Novákem, Hannesem Pussnigem či s Hanzim Brzezinou…byť si myslíš, že o lyžování či třeba o historii něco víš, srovnej se s opravdovými profíky a pak pochopíš…“

Úžasná demagogie. My nediskutujeme s výše jmenovanými, ale s těmi, kdo jsou zde v diskuzi přítomni, konkrétně s Wartusem, který říká: „Takze si nesypu popel na hlavu, ja to mel celou dobu takhle pred ocima, jen jsem to nedokazal dostat „na papir“. Proste me stvalo ze si nerozumime, kdyz je to tak jasny, ale pripoustim ze jsem to nedorozumneni zpusobil ja. Doufam ze ted uz to chapou vsichni a ze se to obejde bez nejakeho – „ha ha Wartusi, nemel jsi pravdu“, protoze to by znamenalo ze to bud stale nepochopili nebo ze chcou proste jen prudit“

Takže je vlastně naše chyba, že jsme nepochopili, co měl před očima a nedokázal dostat na papír.

Když se mi nedaří jasně formulovat svůj příspěvek, tak ho prostě nepošlu. Anebo ho píšu tak dlouho, že když je konečně hotový, tak jsou v diskuzi již dva lepší.

Výzva pro Wartuse. Nechci prostě jen prudit, ale stále jsem neodhalila to, co jsme z tvých příspěvků měli pochopit. Mohl bys pro mě vytvořit nějaké shrnutí a závěr?

Jinak díky za to, že jste mě svými příspěvky donutili srovnat si vlastní myšlenky.

15.01.2012 22:36:31 #239 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #230, Muchy, 15. 01. 2012 19:59:38

Tak jsem si na něco vzpomenul. Skoro všechno už tady bylo. Pohybujeme se v kruhu. Nerušte moje kruhy!

http://snow.cz/…-na-pracak/1#… a dále.

Nově pak tady.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

16.01.2012 00:00:37 #240 

Příspěvků: 313

Wartus

>> #238, Krabice, 15. 01. 2012 22:04:37

Diskuze zacala na tema Zatizeni lyzi v oblouku. Pak se to trochu stocilo na prubeh, ale hlavne zahajeni(faze najeti) oblouku. No a ted se tu mluvi o nohejbale. Resilo se kdy a kde dochazi k nejvetsimu tlaku na lyze, kdy jsou lyze odlehcene, kdy na plochach, kdy zahranene a co to znamena, kde je telo, kdy dochazi k zalomeni a kudy vede spadnice… Co konkretne ti prosimte neni jeste jasne? Treba jsem to jen zase nepresne napsal. Ale ja myslim ze se tu vice rype nez diskutuje…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy