Na hrudi obra obláček zlatý - strana 23 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování (strana: 23) - SNOW.CZ

Na hrudi obra obláček zlatý (diskuze strana 23)

Nalezené položky: 1152 « První | < Předchozí | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | Další > | Poslední »

09.02.2015 21:13:40 #661 

m3 muž

>> #659, ˘Ö˘Krab, 09. 02. 2015 20:53:53

Komentář ke Klínovci jsem nezaregistroval,nic­méně vyhledám.Popravdě řečeno již minulou sezonu ,když jsem se tam byl po dlouhé době sklouznout tomu vše nasvědčovalo.Jestli tomu rozumím,tak vlastně zrušili krátkou „lesní pomu“(dlouhá myslím byla mimo provoz už vloni) a když chceš nahoru musí se přejet v místě začátku bývalých vleků na most a pak dolů na sedačku.Parádně vymyšlené.. :-(

09.02.2015 21:19:24 #662 

˘Ö˘Krab muž

>> #661, m3, 09. 02. 2015 21:13:40

Slalomákové pomě jen posunuli začátek o kus výš k lesu, aby nevadil křížení (kdysi tam býval, ale ne tak vysoko) a nepouští ji. Dlouhá je bez lana a v trase má napadané stromy. Fotky

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

09.02.2015 21:36:27 #663 

m3 muž

>> #662, ˘Ö˘Krab, 09. 02. 2015 21:19:24

Dík za odkaz,nemusím hledat.Kdysi se tam dalo normálně jezdit a dokonce domluvit s místníma trénink v tyčích,což teď určitě nehrozí.

09.02.2015 21:48:53 #664 

HonzA_ muž

>> #661, m3, 09. 02. 2015 21:13:40

Ze dvou pom zůstala jen jedna, ta kratší hned u slalomáku. Ta je ale věčně vypnutá, evidentně ji budou zapínat jen na závody.

Ještě chvilku a Klínovec bude jen osedačkovaný. Pak stačí aby pořádně fouklo a nejede ani noha.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

10.02.2015 11:45:12 #665 

˘Ö˘Krab muž

MS 2015 – kombinace žen – čísla a křišťálová koule

Nedávno jsme vedli polemiku o vlivu techniky, kondice a jiného na výsledné lyžování, potažmo výsledky.
Skoro jsem podlehl klamu, že slalom je slalom, obřák je lyžování a SG a sjezd jsou rychlostní disciplíny. A ono ne. Zkrátka, kdo umí lyžovat, má navrch ve všem. Nebo mu výtečná technika alespoň přináší velkou výhodu.

S věkem (a tím se předpokládá i zkušenostmi) závodnic/závodníků se věci mění, sice klesá mrštnost (resp. jejímu udržení je třeba věnovat větší úsilí) a odvaha až bezhlavě riskovat, ale hromadí se zkušenostní předpoklady potřebné pro rychlou jízdu.
Takže vynikající -náctiletí slalomáři nejsou výjimkou, stejně jako značně věkovití sjezdaři. A naopak – čest budiž výjimkám.

Trend postupného přesunu závodníků k rychlejším disciplínám během kariéry je patrný. V nějakém zlatém období kariéry, kdy závodník ještě dokáže a nezapomněl točit, ale už umí jezdit rychle, se dá vyhrávat se štěstím ve všem, za použití dobrého materiálu a hlavy.

Těžký, ale nikoliv přehnaně riskantní sjezd – dá-li se něco takového o sjezdu vůbec tvrdit – do kombinace žen na MS v Beaver Creeku ve mně zanechal dojem, že šanci mají pouze ty závodnice, které umí lyžovat. Bez technicky čistého zatáčení nabraly už ve sjezdové části fatální ztrátu, kterou pak ve slalomu samozřejmě ještě zvýšily.

Na základě výsledků a roků narození se dá trochu věštit, kdo má ještě šanci a kdo už ne. Budu vycházet z předpokladu, že mladší závodnice se ještě naučí jezdit rychle, ale starší už se ve slalomu moc nezlepší. Ty mladší v čele výsledkové listiny ještě čeká dlouhá kariéra, bude-li přát zdraví.

Prvních 11 sjezdových časů a prvních 9 slalomových se vešlo do 2s. Dva národy měly v popředí výsledkové listiny kompletní čtveřici závodnic.

Devět z prvních jedenácti sjezdových časů zaručilo devět prvních míst celkového hodnocení, Lindsey (7.) vypadla a Laurenne Ross (po sjezdu 10.) totálně pokazila slalom. V celkovém pořadí byly na čele sjezdařky s umístěním 1., 4., 8., 3. a 2.; osmá po sjezdu M. Kirchgasser (1985) zajela vůbec nejrychlejší slalom ze všech.

Šest z nejrychlejších sedmi slalomů (vyjma 3. mladice Any Bucik (1993), která byla pomalá ve sjezdu – 23.), bralo prvních šest míst. Ana má klidně ještě deset let k cestě na samý vrchol, soudě podle věku nejlepších.

Na čele výsledkové listiny byly tyto roky narození: 1983, 1983, 1985, 1989, 1991 (Lara), 1986, 1990 (Ilka), 1990, 1992, 1990, 1993 (Ana). Rakušanky mají pěkně věkově odstupňovaný a výsledkově vyrovnaný tým – 83, 85, 86, 89 – a nepochybuji, že v případě potřeby sáhnou a vytáhnou další hotovou závodnici s rokem narození po 1990, pro kterou zatím v reprezentaci není místo. Bývalé i současné excelentní slalomářky se nebojí jezdit rychle, umí lyžovat a nebojí se to prodat.
Slovinky jsou na tom trochu jinak, za Tinou je věková – ale ne až tak propastná výsledková – díra, 83, 89, 90, 93. Zvlášť Ana by mohla být v budoucnu vynikající – má starší úspěšné kolegyně, je výborná ve slalomu a sjezd třeba bez zranění dotrénuje. Evidentně umí zatáčet.

A co naše květinka Klára (1989)? Snaží se. Výsledky má následující: celkově 20., sjezd 21., slalom 22. z dvaceti dvou dokončivších.
Blíží se její zlatý věk, je jen o šest, resp. čtyři roky mladší, než ženy s medailemi. Stejně stará Anna Feninger byla 4. a o dva roky mladší Lara Gut 5., navíc závodnice na 7. – 11. místě měly roky narození 90–93.

Jestli se jí jednou všechno sejde, tak to bude opravdu překvapivý útok ze zadních pozic. Zatím tomu nic nenasvědčuje, ani výsledky, ani projev. Necháme se překvapit, netřeba být hned pesimistický. Bany také zraje jako víno.

˘Ö˘

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

10.02.2015 11:55:51 #666 

PetrAT muž

Klára je hezká holka
Dobře se vdá a bude vysmátá ;-)
Bohužel tu (asi) není jiná holčina, co by ve sjezdu úspěšněji zajela
.. realita

10.02.2015 12:07:19 #667 

valerius

>> #665, ˘Ö˘Krab, 10. 02. 2015 11:45:12

A panciteli, co by se melo sejit?

(S lehce rypavou naladou a bez znalosti veci) me napada lehka trat, mirnejsi kopec (vzato relativne k WC), dobra maza a vyhra v nejakem loterijnim pocasi?

10.02.2015 12:10:39 #668 

˘Ö˘Krab muž

>> #666, PetrAT, 10. 02. 2015 11:55:51

To není to, nač mířím. Nebo možná je.
Principiálně by bylo, při pohledu na úspěšné závodnice v kombinaci, lepší investovat do zdatných závodnic v točivých disciplínách (máme alespoň ty?) a pak využít třeba sourozenců Bankových, aby některé z nich učili jezdit rychle. Při tom doufat, že budou opravdu umět zatáčet a nezapomenou to.

Bany umí všechny disciplíny, některé na světové úrovni, to asi nebude úplně náhoda.

10.02.2015 12:12:06 #669 

˘Ö˘Krab muž

>> #667, valerius, 10. 02. 2015 12:07:19

O tom „sejití se“ to byla její slova. Asi myslela něco, jako Ty, hlavně málo prudkých změn směru.

10.02.2015 12:49:37 #670 

Harry žena

>> #667, valerius, 10. 02. 2015 12:07:19

*S lehce rypavou naladou a bez znalosti veci) me napada lehka trat, mirnejsi kopec (vzato relativne k WC), dobra maza a vyhra v nejakem loterijnim pocasi? *

:}}

A vraj že bez znalosti veci.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

10.02.2015 17:35:52 #671 

HonzA_ muž

>> #665, ˘Ö˘Krab, 10. 02. 2015 11:45:12

Ad. Klára a její včerejší projev na trati – potřebovala by sjezd, kde se nemusí zatáčet… Bohužel.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

16.02.2015 16:31:25 #672 

˘Ö˘Krab muž

Můj deníčku.

Pražáci nám na Neklid v sobotu zase natáhli slunečné počasí. Tímto bych jim rád vzkázal, že o modré nebe, slunce a lidi na Neklidu nestojíme, jednou za rok stačí. Naštěstí se v neděli počasí umoudřilo, pofukovalo a byla hustá mlha. Opravuji: o lidi stojíme, aby areál vylezl z prosincových červených čísel.

Selekce osazenstva probíhá úspěšně, ti, kterým se nelíbí ‚pobyt na horách‘ v moderních velkoareálech na Klínovci a na Plešivci, ti si jezdí zalyžovat do skanzenu na Neklid. Měl jsem trochu výhrady k rolbování, kdy mezi jednotlivými pruhy byl na překryvu 3cm vysoký hrbek (stejně se rozjezdil). Paní na vleku mě ubezpečila, že na Klínovci bych se s takto kvalitní úpravou povrchu nesetkal, že to nemám řešit. Neřeším.

Sníh v sobotu jsem čekal drživější, až do cca 11 hod se dalo, odpoledne pak typické jarní lyžování v teplotách hodně nad nulou, před 4 hod to zase začalo přimrzat. Za ty peníze celý den nad inverzí s pohledem do oblačné peřiny, úplně super.
V neděli absolutní držák, až na mlhu výborné.

Protože bylo málo lidí, udělal jsem další carvingový průzkum ohledně rychlosti. Rychlost jízdy se má k uplatněné technické zdatnosti jezdce, jako poloměr skutečně jetých oblouků k vykrojení lyže. Přeloženo: jezdci, kteří to víc pouštěli, byli méně schopní točit. Nebo je to obráceně? Jezdili rychle, protože neumí zatáčet? Asi obojí. Neplatí to vždy, pro osahání sjezdovky nebo na prázdném se také občas svezu rychle. Když není mlha.

Zásadní pro znovuotevřené téma regulace rychlosti jízdy je, že (a to jsem si ověřil na jednom pánovi, sportovně vyhlížejícím a rychle jezdícím) když jedu volně oblouky stejně dlouhé na svých GS lyžích jako on na SL – délka počítána mezi dvěma přehraněními, tak mám o cca 1 m na každou stranu větší amplitudu – mé oblouky jsou více zavřené, asi mám pomalejší přehranění, mým lyžím se nechce tolik točit, neumím to, bojím se – ve výsledku jedu přibližně o 20% z kopce pomaleji – najedu sice delší trasu, on je však u turniketu dřív. To jsou paradoxy!

POKRAČOVÁNÍ: O vysvětlení jsem požádal Daliho. Má to údajně hned několik důvodů. První a nejdůležitější: jsem lama. Pak další, méně důležité, ale obecnější: reaguji až na předjezdcovo točení, kousek ho vždy podjíždím, o to více utahuji oblouky do vrstevnice, jsem kratší čas v okolí spádnice, navíc méně točivé lyže se musím snažit (neúspěšně) více prohnout, prohnutá lyže víc ryje do sněhu a tím brzdí.

Dali říkal, že jestli z toho mám komplex, mám se zařídit jako on. Prý už ho oblouky nebaví, teď prý jezdí nejraději na skicrossových obřačkách šusem podle vleku dolů, prý to ani moc rychle nejede, protože nemá kombinézu a jede vzpřímeně. Když zrovna neskáče po lese na twintipech.

˘Ö˘

23.02.2015 11:18:32 #673 

˘Ö˘Krab muž

Můj deníčku.

Tak jsem zase lyžoval. Ve čtvrtek ráno SG s Ivanem, v sobotu Neklid, v neděli dopoledne Nové Hamry. Oprava – nelyžoval jsem, slalomkařil jsem.

Při té příležitosti jsem učinil objev zásadního entomologického významu. Doposud se mělo za to, že největšími hmyzáky jsou nějaký Goliathus nebo Attacus, ale dnes už nade všechnu pochybnost mohu prohlásit, že Česká republika je hostitelem druhu mnohem, mnohem většího.

Mnozí (přinejmenším Harry) znáte dřepčíky (po slovensky skočky). Takový dřepčík zelný Phyllotreta nemorum (L.) je nepříjemný škůdce, taková malinkatá černá mandelinka s okrovými, žlutými až oranžovými proužky na krovkách.

A teď slibovaná senzace: svahy božídarského Neklidu byly zasaženy invazí na první pohled zcela neškodných obřích breberek v podobném barevném provedení, tedy oranžovo-černých, jejich velikost ale kolísala nikoliv mezi 2–2,5 mm, ale mezi 90–150 cm, výjimečně se vyskytly i kusy ještě větší! Na rozdíl od doposud známých dřepčíků, jedná se v tomto případě zřejmě o druh s proměnou nedokonalou, typické zbarvení lze pak přisoudit převážně nedospělým jedincům.

Podle charakteristického způsobu pohybu a nápadné podobnosti s prve uvedeným druhem mám za to, že se jedná o nový endemický druh dřepčík karlovarský Phyllotreta neklidum.
Neparazituje na přízemních růžicích řepky či jiných brukví, ale nápadný je jeho opakovaný masivní výskyt v blízkosti slalomových branek. Při každém dřepnutí dochází k nepatrnému náznaku změny směru pohybu, starší jedinci dřepují více a výrazněji. Pro další výzkum se tak nabízí i možnost použít vhodně umístěných tyčí jako jakési feromonové pasti.

Zda se v případě dřepání jedná o součást nějaké složité vnitrodruhové sociální komunikace či o jev sloužící k odrazení nepřátel (tomu by napovídalo i aposematické zbarvení) doposud není prozkoumáno.

Dokonce se vyskytly i zcela nesouhlasné názory, že se jedná o přípravku na cimrmanologický kongres, že hlavním předdřepávačem je sám inspektor Trachta krypticky maskovaný za ženu (podle vzoru samotného génia). Tato pochybná hypotéza se opírá především o (chabou) argumentaci vycházející z neojedinělých pozorování výuky dřepání s holí či holemi v předpažených rukou. Dalším důkazem správnosti tvrzení by měl být snad pokyn „dřepkins“ z filmu Sněženky a machři.

Každopádně, v pozorování tohoto zajímavého a ojedinělého biologického fenoménu našich svahů budu pokračovat, dokud nebude Neklid spolknut Klínovcem nebo dokud si můj popis druhu nepřečte někdo z činovníků či sympatizantů oddílu a nerozhodne se při pokračujícím terénním výzkumu narušit celistvost mého karpaxu.

Zde bych se pokusil apelovat na solidaritu mezi námi členovci, kdo nemá článkované končetiny a tykadla, jezdí na lyžích proti nám. Pryč s lidskými lyžaři!

˘Ö˘

[41.559]

27.02.2015 09:31:59 #674 

˘Ö˘Krab muž

Můj deníčku.

Orima musím zklamat. Pokud mě chtěl úplně paralyzovat, to, jako že nebudu trémou schopen dlouho nic napsat, aby to bylo opravdu nezapomenutelné, nepovedlo se. Pokud očekával nějaké zásadní sdělení, také se nekoná, zásadní sdělení došla.
K odpovědi na základní otázku života, vesmíru, lyžování a vůbec nejsem, po třech tisících příspěvků, o nic blíž ani já, ani toto vlákno, přestože se počet shlédnutí blíží číslu začínajícímu magickým 42.

Jedno cizí moudro zopakuji. Ivan, zatímco mě na svahu informoval (možná s náznakem hrdosti), že slečna Pauláthová je po prvním kole 21. a snad druhé kolo už nezvrtá (naděje se stopou obav), jedním dechem v té souvislosti dodal: „Přestože se děti snažíme učit, některé se lyžovat nakonec naučí.“
Napsal to ostatně už tady Takže možná lze dojít k optimistickému závěru, že je skvělé, jak děti dobře lyžují i přes pedagogické snažení nás dospělých.

Vytanulo mi to na mysli, když jsem si přečetl první a časem i druhý příspěvek kristee. Kruh se uzavírá. Jedno, jestli 42, 420 nebo 42000. Odpověď na základní otázku je vždycky stejná. Nevím.

Nejspíš je to jedno, takových dvojic a víceřic, kdy pololyžař na svahu przní nelyžaře, jsem už viděl a ještě uvidím. Je celkem jedno, jestli jde o kamarády, členy rodiny, oddílu, přátele, známé, snad jen v případě komerčních instruktorů mě to občas zarazí. Přesto jsou i vlaštovky, viděl jsem a vyslechl jednoduchou lyžařskou (carvingovou) instruktáž tří dětí, které se nedalo snad vůbec nic vytknout, přicházela od instruktora malé, primárně SNB&freestyle zaměřené školy, tam bych to tak úplně nečekal.
Snad jen mi přijde líto, když svěřenec lyžuje evidentně lépe učitele a intuitivně se brání vštěpovaným pazvykům. Může se stát, že tak přišla reprezentace o dalšího Bobase nebo Banyho (Adama nebo Andrease). Může být, že přibude jeden další malý spokojený lyžař v lyžařské rodině, kde se nic moc neřeší, hlavně, že je zábava, že ho to baví.

Brousím stále kolem toho, jestli děti učit nebo dát do školy. A kdy je ta pravá chvíle. A do které školy. A jestli je nezačít seznamovat s realitou, tedy že rodiče neumí úplně všechno, ale tamta slečna, že to umí, navíc to maminku i synka od základu pořádně naučí. Že tamten pán lyžuje pod psa, zato tenhle výrostek to umí. A že jsou tedy i jiné autority, jejichž pravost – pro začátek – ověřují právě rodiče.

Z vedlejší brázdy. Dali se mnou nedávno konzultoval nákup lyží pro jistou paní. Postupem času jsem se dobral zjištění, že se jedná o matku jednoho ze členů oddílu. Dali vypozoroval, že když děti odjedou s rodiči na týden do Alp, vrátí se naprosto nepoužitelné, protože opustí všechny pracně natlučené i nabyté (dobré) zvyky a jen se prasácky vozí.
Proto situaci rozebral s rodiči, tato matka usoudila, že se kvůli dítěti pokusí naučit se jezdit ‚závodní‘ technikou, aby mohla případně se synem cvičit a aby vůbec věděla, co se po synkovi chce; chválihodná snaha o zabránění zvlčení. K tomu jí bohužel byly standardně vlastněné dámské krátké samotočky na nic, proto delší nové lyže.

Nesourodý příspěvek zakončím něčím, co snad přece jen Orima alespoň trochu uspokojí ve smyslu údernosti, neoddiskutova­telnosti a zásadnosti sdělení.

Přichází jaro.

˘Ö˘

[41.805]

27.02.2015 09:48:00 #675 

orim muž

>> #674, ˘Ö˘Krab, 27. 02. 2015 09:31:59

No konečne Ivane! Tak sme sa dočkali. GRATULUJEM. Už som si myslel, že si sa na to vyprdol a jednoducho s tým sekol. Takto dlho nás nechávaš v napätí. Normálne som sa pristihoval, že intuitívne zapínam diskusiu na SNOW a hľadám Tvoj príspevok. Orima nemusíš po obsahovej stránke uspokojovať, aj keď som Ťa k tomu trochu vyprovokoval (viem niekedy som v tomto pekná sviňa). Teba beriem ako hnací motor (dušu) tohto fóra, niekoho kto mu dáva nielen slová ale aj (a to dosť často) svoje emócie a To je na Tebe výnimočné. V mene celého nášho kolektívu „lyžiarskych bláznov“ Ti ďakujem.

27.02.2015 09:48:43 #676 

Harry žena

Tu na madaroch uz odchazi.My sme furt popredu.

Ale toto ma kralovsky pobavilo.

*Jedno cizí moudro zopakuji. Ivan, zatímco mě na svahu informoval (možná s náznakem hrdosti), že slečna Pauláthová je po prvním kole 21. a snad druhé kolo už nezvrtá (naděje se stopou obav), jedním dechem v té souvislosti dodal: „Přestože se děti snažíme učit, některé se lyžovat nakonec naučí.“ *

Paulathova ma dobre nakrocene.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

27.02.2015 09:53:21 #677 

Harry žena

>> #675, orim, 27. 02. 2015 09:48:00

Neboj.

Krab par dni pojeduje zenu,oddychne si ,nabere nove sily ,a vrati sa.Rokmi overene.Aj ked,niekedy mi nebolo vsetko jedno ked trucoval

Odviedol tu na fore kus dobrej roboty,a keby ju mal nechat tak,jemu by to bolo luto.:}

caute Harry

27.02.2015 10:18:27 #678 

orim muž

>> #677, Harry, 27. 02. 2015 09:53:21

Harry, Ty starý harcovník máš absolútnu pravdu čo sa týka Kraba-Ivana. Bol som presvedčený, že to nevzdá, dokonca ma dnes svrbeli prsty a chcel som napísať milej pani Krabovej, že čo sa deje? Ivan na tomto fóre skutočne odviedol kus poctivej práce a v príspevkoch vydal zo seba to najlepšie. PS: Harry prajem Ti veľa zdravia, ešte túto sezónu trochu lyžovania a príjemnú a úrodnú zem, aby papriky dobre rástli.

27.02.2015 11:20:01 #679 

CzechSkier

No Krabe, koukám, že jsi neoddiskutovatelná autorita fóra. Jenomže já jsem přes svůj neklesající věk stále zastydlý puberťák, jejichž příznačným rysem, jak jistě víš, je popírání autorit. Tak já rovnou začnu tím, že zpochybním Tvoje neoddiskutovatelné a zásadní sdělení, že přichází jaro. Možná ses nechal napálit nedočkavými cyklisty, kteří podlehli přírodnímu klamu, a v domnění, že zima skončila, už vyrazili o víkendu na projížďky. Jenomže pokaždé, když nějaký horlivec přijde s takovým unáhleným tvrzením, na 1. máje začne sněžit. A nebo naopak po prvním říjnovém sněhu když někdo prohlásí (nejlépe meteorolog), že začíná tuhá zima, minimálně Vánoce jsou na blátě. Takže srolujme pokorně rádiovky do klína, a vyčkejme. Žízň pakážet, jak říkáme my tady v Karlových Varech.

Co se týká toho mého postřehu o výuce lyžování „že je skvělé, jak děti dobře lyžují i přes pedagogické snažení nás dospělých.“, jedná se vlastně až o odvozené pozorování. Původně mne to napadlo v souvislosti s výchovou obecně. Když jsem měl malé děti, mám na mysli tak 2–5 let, začal jsem si všímat, jak rodiče působí na děti a snaží se je vychovávat. Pravděpodobně se jedná o statistický omyl, ale vypadalo to, že nejvíce se rodiče snaží výchovně působit na autobusových zastávkách a v samoobsluhách. No a při svém pozorování jsem si (no spíš někomu jinému) třeba řekl: „Ty jo, to není normální. Z toho dítěte musí vyrůst totální magor.“. No a zanedlouho jsem si řekl: „To dítě musí skončit jako psychopat v léčebně“. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že se vlastně nejedná o ojedinělé výstřelky, ale o soustavnou, propracovanou „psychologicko-pedagogickou“ činnost nás dospělých, a došel jsem k závěru, že celá budoucí generace musí nevyhnutelně skončit jako psychopatická. Pak jsem si vzpomněl, že i v mém dětství bylo na naši generaci pedagogicko-psychologicky působeno. No, a že když se podívám kolem sebe, tak že vlastně i z některých dřívějších psychopatických spolužáků vyrostli docela normální lidi (magoři). Tak jsem se poněkud uklidnil ze svých starostí o osud lidstva a došel k přesvědčení, že Bůh pravděpodobně musí existovat. Zaplať Pán Bůh. No a toto pozorování jsem později několikrát rozšířil a aplikoval do různých oblastí života. No a nejčastějšími byly škola a výuka lyžování.

Když už jsem u toho potírání autorit, musím Tě vyvést z jednoho obrovského omylu, který je obsažen už v samotné Tvojí otázce: „Brousím stále kolem toho, jestli děti lyžování učit nebo dát do školy.“ Lyžování není třeba učit. Lyžování je odporný zlozvyk, který je potřeba odnaučovat. Čím dříve se ho děti odnaučí, tím více starostí si v pozdějším věku ušetří.

No a na závěr k té paní a jejím lyžím. Zakaž jí kupovat si jakékoliv lyže a pokud možno jí i dalším rodičům zabraň, aby v Itálii, nebo kdekoliv jinde, bránili vlčení svých ratolestí. Jednak to velmi pravděpodobně ještě víc domrví, ale hlavně, děti potřebují čas samy pro sebe, aby si lyžovaly podle sebe a přicházely na všechno samy a všechno vstřebaly. Podle některých amerických metodik by malé děti měly mít 70% času neřízeného volného lyžování. Navíc ony zase tak úplně nezvlčí, jak se někdy po jejich návratu z dovolené může zdát. Sice jim možná vypadnou nějaké věci, ale získají mnoho nového, i když to možná na první pohled není vidět. Navíc to, jaké míry pokroku (nebo vlčení) dosáhnou při samostatném ježdění je hodně ovlivněno stylem výuky/tréninku. Je to jako ve škole. Když se někdo učí šprtat/memorovat, tak to umí (možná) během zkoušení a pár minut potom. A jakmile opustí školu, je čistý jako padlý sníh. Ale pokud je výuka zaměřená na poznání nových věcí, samostatné práci s nimi a vlastní tvořivosti, vědomosti a dovednosti nejen že se zachovají déle, ale dochází k jejich samostatnému rozvíjení. Takže jediné, co by měl trenér nebo rodič udělat, je zamyslet se, jestli nemůže sám během tréninku výše uvedené ovlivnit, a pak taky musí být trpělivý. Protože děti začínají každou sezónu úplně znovu. A nejen sezónu. Každé soustředění a někdy zdánlivě zcela nepochopitelně i každý trénink. Tak to prostě je a rozhodně se to nezlomí dalším drilováním s rodiči během dovolené. Jestli mohu, tak bych každému trenérovi dětí a možná ještě více rodičům doporučil, aby si napsal na kartičku text, který si přečte před každým tréninkem. A ten text je: „Nevadí. Tak znovu.“

I

www.juniorsports.cz

27.02.2015 12:09:52 #680 

˘Ö˘Krab muž

>> #679, CzechSkier, 27. 02. 2015 11:20:01
Někdo tu autoritu hrát musí, když už není tím uhlobaronem anebo se nepoflakuje s vrtačkou mezi tyčemi, o proletariátu a dělnících svahu nemluvě.

Máš i nemáš pravdu. Učitel, potažmo rodič, může být pro dítě dosažitelným vzorem, inspirací, průvodcem, někým, kdo posouvá po kouscích hranice a rozšiřuje akční rádius dál a jinam, než by se dítě samo vydalo. Na místě může vždycky ukázat/přesvědčit, že i v tomhle se dá přece lyžovat.

Protože člověk je tvor pohodlný a zvídavost má své limity, lze dosáhnout občas pokroku i tím, že svěřence lehce vyvede z kontextu a přinutí ho zkoušet a učit se, ne jen se bezpracně klouzat v komfortní zóně. Je to vidět třeba u prve zmíněné slečny na videu jízdy po neupraveném svahu z jejího webu.

Lyžování je věc nepřirozená. Děti nezvlčí, jen se uchýlí ke své přirozenosti, v intencích situace řeší věci sice přirozeně, ale koncepčně nesprávně – nelyžařsky, kupříkladu rotací a jízdou po vnitřní nebo usilovnými dřepy, což jim sice nějak funguje teď, ale za pár let ve vyšší rychlosti a na ledu už tak dobře nebude, resp. jiná věc by mohla fungovat lépe – když se tělo a mysl ošálí a přijme ji za vlastní. To ovšem trvá spoustu času a o něco menší spoustu, když je snaha cílená a podporovaná.
Projevy téhož lze ostatně pozorovat i na dospělých mimo jejich komfortní zónu. Jen málo lyžařů se uspokojivě srovnává se změnami povrchu tak, aby byli schopni podržet si/modifikovat techniku zatáčení a regulaci rychlosti bez újmy na funkčnosti a estetice projevu. ;-)

Záleží hodně na povaze jednotlivce a podmínkách, samozřejmě připouštím, že existují i lyžaři od přírody, kterým stačí jen lyže, svah a dostatek času. Ti se naučí lyžovat i navzdory, jaká východiska a vzory použijí je jejich věc. Ostatní se do nějaké míry lyžovat prostě naučí.
Zbylých 85% populace je lyžařsky nevzdělavatelných a sami si cestu také nenajdou, tedy najdou, ale nejčastěji do uličky s dokonalým manšestrem, karlovarskými dřepčíky nebo českou(brněnskou) šoupačkou, o prdelačce nemluvě.
Dnes a denně to vidíš na svahu, tak to je.

A jaro také je.

˘Ö˘

27.02.2015 13:31:13 #681 

CzechSkier

>> #680, ˘Ö˘Krab, 27. 02. 2015 12:09:52

No počkej, to nebylo myšleno tak, že by se děti neměly trénovat, že se to naučí samy. Já mluvím o dětech, které mají pravidelné tréninky s trenérem, a o tom, že když jsou potom samy na dovolené s rodiči, tak je nejlepší je nechat být. To, o čem píšeš ty, mi připadá jako jiná situace.

Ivan

www.juniorsports.cz

27.02.2015 13:32:07 #682 

CzechSkier

>> #680, ˘Ö˘Krab, 27. 02. 2015 12:09:52

„A jaro také je.“

Si povíme v pondělí nebo úterý…

I

www.juniorsports.cz

27.02.2015 15:20:43 #683 

˘Ö˘Krab muž

>> #681, CzechSkier, 27. 02. 2015 13:31:13

A já spíš myslel na ambiciózní rodiče, kteří do toho cpou peníze, což jim přijde ještě málo, tak trenérům navíc takto nezištně „vypomáhají“. Takže je asi lepší, aby rodiče i trenéři mířili alespoň přibližně stejným směrem, když to jen trochu jde.

>> #682, CzechSkier, 27. 02. 2015 13:32:07

Dělejte si tam u vás v Erzgebirge, co chcete, my už máme jaro.

28.02.2015 11:17:08 #684 

Navvy

>> #679, CzechSkier, 27. 02. 2015 11:20:01

No jo, je vidět, že máš trénováním dětí hodně zkušeností. Ze své zkušenosti mohu doplnit svůj názor, který může být mylný, ale (přinejmenším občas) funguje. Tedy, že v první řadě by se děti měly naučit mít sport rády a měly by se tím svým sportem (ale i dalšími sporty) bavit. Počáteční sportovní univerzálnost se v pozdějším věku vrátí s úroky „jako u lichváře“. Pak by se měly děti naučit bojovat. A teprve poté by se měly učit svůj sport pilovat s nedosažitelným cílem, kterému se říká dokonalé zvládnutí, ale kterému se budou s pomocí trenérů i vlastních zkušeností, více či méně přibližovat. Rozumní rodiče pak mohou být dobrou pomocí, ti nerozumní pak dokáží zničit i sebevětší talent. Ale hlavně, sport by měl děti hlavně bavit s rozvíjet.

28.02.2015 15:15:47 #685 

oblouk muž

>> #684, Navvy, 28. 02. 2015 11:17:08

Když už jsme u té trenérské práce s dětmi, pak bych ve sportovním (lyžařském) tréninku viděl především příležitost k tomu, naučit nejen děti, ale i sebe:

• SOUSTŘEDIT SE na to co PRÁVĚ dělám, jako na to v tom momentě nejdůležitější na světě
  • prohrávat i vyhrávat
  • trpělivosti + zaujetí + soustavnosti
  • rozvíjet se co nejvšestranněji nejen fyzicky
  • naučit se výborně lyžovat a teprve potom co nejlépe závodit…
  • …atd…
Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

28.02.2015 22:38:55 #686 

Navvy

>> #685, oblouk, 28. 02. 2015 15:15:47

Když děti zaujme nějaká činnost, dokáží se soustředit naprosto dokonale (nevidí, neslyší, nenechají se rozptýlit čímkoli jiným). Když si sport nezamilují, nebudou s ním mít trpělivost a moc se nenaučí. Se vším co píšeš máš pravdu, ale když to nebude děti bavit, jde vše strašně pomalu. A znám případy, kdy děti nebyly technicky na výši, ale vše zcela vykompenzovaly bojovností a od toho vedla cesta ke zdokonalování techniky a nejvyšším metám i v dospělosti. Dril nefunguje univerzálně. Navíc smyslem trénování mládeže není primárně hledání nových sportovních hvězd, ale naučit všechny ty děti základy a otevřít cestu k rozvoji těch nejtalentovaněj­ších. A teprve cesta těch nejtalentovanějších na vrchol je tou sportovní řeholí. Myslím, že to vidíme oba stejně, jen to popisujeme částěčně jinak.

01.03.2015 07:01:02 #687 

orim muž

>> #686, Navvy, 28. 02. 2015 22:38:55

>> #685, oblouk, 28. 02. 2015 15:15:47

Fú ha? Chalpi – Jan Amos Komenský by mal z vás radosť. Tak ste tomu nasadili vyšší level. Systém výchovy nášho potomstva, to je veru komplikovaná vec. Súhlasím s Vami, no toto je „ťažká“ debata. Udržať koncentráciu väčšej skupiny detí na určitú činnosť je prakticky nemožné, lebo ešte nemajú v sebe vyprofilované či ich to tak nesmierne baví, alebo to robia iba pre želanie ich rodičov. Trochu v tom zohrávajú úlohu aj peniaze (ako vo všetkom).

01.03.2015 08:07:08 #688 

˘Ö˘Krab muž

>> #687, orim, 01. 03. 2015 07:01:02

Udržať koncentráciu väčšej skupiny detí na určitú činnosť je prakticky nemožné, lebo ešte nemajú v sebe vyprofilované či ich to tak nesmierne baví, alebo to robia iba pre želanie ich rodičov.

Jako velmi těžký úkol vidím snahu přesvědčit kohokoliv nejen o tom, že to dělá pro sebe (ne pro rodiče/partne­ra/školu…), ale také o tom, že to ještě stále není dost dobré (ale ono to přece je dost dobré, už to zvládám dokonale, mně to tak stačí, vždyť se tolik snažím a jde mi to…).
Postupně se zvyšující /falešné/ sebevědomí je třeba čas od času konfrontovat s realitou, buď videa nebo nekomfortních podmínek (a videa). Video je nade všechny argumenty a klamné vlastní pocity. K dřepčíkům ještě video nedorazilo.

Při přesvědčování skupiny může sehrát velmi pozitivní roli jak autorita vedoucího, tak soutěživost členů. Obojí je potřeba použít v maximální míře. Nabančit všem hůlkami dostatečně v přiměřeném čase většinou nebývá možné, navíc chudáci hůlky.

01.03.2015 10:14:45 #689 

Harry žena

>> #688, ˘Ö˘Krab, 01. 03. 2015 08:07:08

K dřepčíkům ještě video nedorazilo.

Ale dorazilo.Zatial len k nam sluzobne starsim,ti mladsi casom.

Cert mi to video tiez bol dlzen.S dobrym pocitom polyzujes,ved konecne je to tak ako si chcel,nielen ako minule na tom videu co ta zena musela tri hodiny tocit.

Ovsem nasadnes do auta,uz v nom ta chytia pochybnosti,co ked som zas priskoro na vnutornej aj ked som si na to daval sakra pozor.Cestu v nadeji nejak prezijes,cely nateseny pustis video a… Bac,zas je to tam.

......,…,....­.......,.....,

Zena ta dve hodiny presvedcuje jak si bol uzasny,ze vobec nehovoris pravdu ked tak strasne .....Nam sluzobne starsim je jasne,ze ked chce nejake to tutuli mutuli vecer,tak to musi diplomaticky uhrat.Su fakt priehladne.Ach ,jaj.

Ale k teme.

Udrzat pozornost deti v tejto pretechnizovanej dobe plnej moznosti a pokuseni,dokazat upriet ich pozornost jednym smerom,je fakt robota pre psychologa.Jak ich namotat,aby ich to bavilo,zaujalo,mo­tivovalo,a mna aby z toho vsetkeho netrafil slak.Fuj.

caute Harry

01.03.2015 10:23:55 #690 

˘Ö˘Krab muž

>> #689, Harry, 01. 03. 2015 10:14:45

Je třeba modifikovat známou historickou pravdu, k udržení pozornosti používat střídavě cukr (v nějaké formě) a lyžařskou hůlku.
Na Slovensku by se asi řeklo ‚udrieť palicou‘, což by v Čechách některým také prospělo, bo hůlka je na ně málo. Jak vám závidím!

Nalezené položky: 1152 « První | < Předchozí | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

21.09.2019

Lyžování v Severní Koreji aneb lekce v lyžařské diplomacii

Měnou v Severní Koreji je won. Ale jako turista nemá...
20.09.2019

Dolomiti Superski 2019/20: 100 mil. eur do nových lanovek i sněhu

V Dolomitech během léta 2019 investovali do lyžařské...
18.09.2019

Připravte své lyže na zimu!

Zima umí přijít ze dne na den, jak už jsme tolikrát ...
17.09.2019

Lanovky v Montafonu

Silvretta Montafon je největším lyžařským střediskem...
17.09.2019

Japonské prašanové a gastro hříchy

Japonsko se díky své přírodní dispozici, zajišťující...
16.09.2019

Martin Barták ovládl Světový pohár v travním lyžování

Po třinácti titulech juniorského mistra světa a dvou...

Diskuze o lyžování

Pitztaler Gletscher: [Středisko]

včera 20:11:03 od valerius

Silová a kondičná príprava lyžiara

včera 14:25:35 od IIIvan

Nácvik carvingu na inlajnech?

včera 11:34:46 od Harry

Prosba o radu - lyže kolem 5 tisíc

včera 09:35:54 od HonzA_

Sella Ronda: [Středisko]

21.09.2019 06:48:47 od HonzA_

Itálie, Santa Caterina [Fotogalerie]: