Sněženky a machři 2 [článek] - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze neviditelné (ke všem modulům) Sněženky a machři 2 [článek]

Sněženky a machři 2 [článek]

13.02.2013 09:00:45 #1 

Ondřej Novák - SNOW muž

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, jak jsem naznačil v nedávném článku o lyžařských výcvicích ve SNOW. Kdo nechce nyní děti ve svých areálech viděti, neuvidí je ani za několik let v jejich věku dospělém. Jenže lyžařské výcviky nejsou tím jediným „vychovatelem“ budoucí klientely lyžařských areálů…
Odkaz na článek

13.02.2013 16:20:27 #2 

˘Ö˘Krab muž

Díky za pravopisnou korekci prvního odstavce 8-) .

Ale teď vážně. Pokusil ses shrnout některé aspekty lyžování dětí a náctiletých v jednom článku, vzhledem k omezenému rozsahu celkem dobře.

POMOC STÁTU

Jen to chtělo doplnit odkazy na pár čísel. Třeba: kolik dostával/dostává stát od provozovatelů na daních a poplatcích? Jsou to tak významné sumy, aby mu stály za vlastní podnikatelské riziko, při nejistém trhu a vlivu počasí? Řešilo by to významně nezaměstnanost v regionech? Jsou na to zpracovány modely? Je odvětví natolik v krizi, aby pomoc potřebovalo? Kdo a jak určí, komu pomáhat, proč např. pomáhat někomu, kdo má u pokladen fronty?

ŠKOLNÍ KURZY

Nějaké vzpomínky na kurz máme (my, kteří jsme byli zúčastněni). Že by se tímto nárazově vybudovala láska k horám a pohybu, tomu nevěřím. Kurz není levný – a to tu padl názor, že by ho měl vést profesionální instruktor – ale dá se s ním předem počítat, školy se opravdu snaží (výběrem místa a času), aby byl finančně únosný.

Nakonec záleží na rodičích, pokud je samé kurz neuchvátil, nebudou se ani snažit tam poslat své děti. Trocha matematiky: děti jezdí obvykle poprvé na kurz v 7. třídě, to je jim asi tak 13 let, dobře se to počítá, rok narození ±2000. Jejich matky (oba rodiče) budou z ročníků dejme tomu 1970 – 1980. Větší část z nich tedy prošla alespoň jedním, středoškoláci spíše dvěma, kurzy. Vysokoškoláci mají za sebou kurzy tři.
Tím chci naznačit, že v pořádání/ne­pořádání kurzů nebude hlavní problém, v době pořádání kurzu děti buď už lyžují nebo lyžovat nikdy nehodlají, když to přeženu.
Jsou lyžovány – nejsou lyžovány.

Majitele areálů přesvědčí ke změně cenové politiky a přístupu vůbec peněženka (prázdná jejich, lákavá zákazníkova, ještě lákavější státní), apely nezaberou.

Měl bys začít přesvědčovat rodiče. Co jim nabídneš, jak je přesvědčíš, že lyžovat (s dětmi) je dobré i k něčemu jinému, než k utrácení peněz?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

13.02.2013 16:55:36 #3 

Harry žena

>> #1, Ondřej Novák – SNOW, 13. 02. 2013 09:00:45

Dobre napisane.

Ono je to na tomto svete tak.Kazde dieta si buduje svoje navyky a pocity do urciteho veku.Treba uznat,ze len malo z nas zabudlo na lyziarske vycviky.Aj ked si nespomenu na podrobnosti,urcity prijemny pocit do zivota zostane.

Ak nevzbudime v podvedomi v detoch lasku k prirode,prijemny pocit pri vnimani kras ktore dokaze poskytnut,tak si deti tie pocity dopraju inak.

Drogy ,alkohol atd,su toho dobrym dokazom,ked prazdno v dusi cloveka nema ako formovat.

A najhorsie na tom je,ze to nie je chyba tychto deti,je to chyba vychovy.A nech sa nikto neohana len problemom prachov.Kopa dnesnych styridsiatnikov /a nielen ich/si lasku k prirode vypestovalo v sebe na kopci za chalupou bez akejkolvek koruny a na zdedenych veciach.A este pri zakaze rodicov ist na svah.

Spohodlneli sme,technologie nahradzaju pocity,to sa nam vypomsti.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

14.02.2013 11:28:40 #4 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #2, ˘Ö˘Krab, 13. 02. 2013 16:20:27

Čti pozorně a odpovědi na své polemické otázky v článku najdeš ;-).

Přesvědčovat rodiče o tom, proč je dobré (kromě utrácení peněz) lyžovat s dětmi? CO myslíš že napříč českými medii počínaje třeba přílohami LN a konče SNOW dělám? ;-)

www.skiwithme.cz

14.02.2013 11:47:53 #5 

˘Ö˘Krab muž

>> #4, Ondřej Novák – SNOW, 14. 02. 2013 11:28:40

Snažíš se, snažíš, ale zatím to asi nestačí. Jsa poněkud osamocen v pojetí i odbornosti, bojuješ s větrnými mlýny Pravdů, Grossmanových a jim podobných. 8-)

Polemická otázka byla jen ta poslední: proč s dětmi lyžovat. Přeneseně: proč vlastně lyžovat?
(Ostatní se týkaly finančního vztahu provozovatelů a státu, mělo by tedy jít o tvrdá čísla polemiku nepřipouštějící.)

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

14.02.2013 13:24:51 #6 

ivan

Není to sice moje parketa, ale v rámci obecnějšího dění jsem registroval, že tuším 1995 povinné lyžařské kursy v Rakousku padly.

Poté už roky vnímám snahy do školních osnov je vrátit.

Skutečnost, že se tak nakonec stalo, mi nějak unikla. Můžeš k tomu dodat relevantní informace? Zkusil jsem pohledat na netu, ale neúspěšně.

14.02.2013 15:59:07 #7 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #6, ivan, 14. 02. 2013 13:24:51

Sportminister Norbert Darabos will nun gegensteuern: Er holt Wirtschaft, Sport und Schule an einen Tisch, um gemeinsam die Trendumkehr zu schaffen. „Die große Zahl an Schülerinnen und Schülern, die jedes Jahr über die Schul-Schikurse in den Wintersport hineinschnuppern konnten, ist eine Basis für die sportlichen Erfolge unseres Landes. Wenn es hier einen Einbruch gibt, wird auch der Abfall der Basis für den Breiten- und Leistungssport im Schifahren nicht lange auf sich warten lassen“, so Darabos, der deshalb gemeinsam mit ÖSV, Wirtschaftskammer und Unterrichtsmi­nisterium gegensteuern will.

Toto je vyjádření z dubna 2010. Informaci o znovuzavedení mám přímo od zdroje, tedy rakouský učitel na Grundschulle v Innsbrucku, ale dohledám ti jí/nechám si zaslat časem i papírově.

>> #5, ˘Ö˘Krab, 14. 02. 2013 11:47:53

Krabe, nevím proč s dětmi lyžovat. Třeba proto, že je to baví, že nedřepí doma u bedny, že jsou venku, na horách, že si budují vztah k přírodě, ke sportu a nekynou doma na gauči. Pak možná taky proto, že jejich rodiče lyžování pohltilo, tak k tomu své děti od malička nutí, aby lyžovaly s nimi. Na tuhle otázku bys jako otec mohl najít odpověď snáze, než na ty ostatní, ne ;-)?

O tvrdá čísla jít vůbec nemusí, obvzláště ve formátu blogu. Je zcela jasné, že lyžařské areály tento stát neživí, ale drobným, možná i větším než drobným dílem do kasičky přispívají. A každá koruna dobrá ne? Rozměr, když to přeženu,krachu­jících areálů ale není jen ve ztrátě drobného příspěvku, ale v rozvoji tohoto sportu obecně. Pokud si přečteš vyjádření sportministra Darabose o pár řádek výše, bude ti to jasné. Čísla pohledej sám, já psal polemiku a to se evidentně zdařilo. Jinak by tu nikdo nepolemizoval, proč vlastně s dětmi lyžovat ;-).

Buď zdráv. O.

www.skiwithme.cz

14.02.2013 16:15:26 #8 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #5, ˘Ö˘Krab, 14. 02. 2013 11:47:53

PS: Až budeš hledat čísla,nezapomeň započítat další podnikatelské subjekty, které ve středisku působí, odvádí korunky do státní kasy a jsou na provozu areálu do určité míry závislé. Jak drobný dílek ve státní kase to pak bude tvořit v součtu s penziony, hospodami, půjčovnami, školami, atrakcemi,placenými parkovišti, atd., atd. ? ;-)

www.skiwithme.cz

14.02.2013 16:56:46 #9 

˘Ö˘Krab muž

>> #8, Ondřej Novák – SNOW, 14. 02. 2013 16:15:26

Teď se ptáš Ty mě, ale první jsem se na totéž ptal já Tebe. A obsaženo to mělo být už v článku.

Polemika znamená „ostrý názorový spor, diskuze“. Dobrá diskuze je podložena argumenty, ne jen dohady. Aby byl tento „blogový“ článek přínosný, musel by fakta obsahovat, pak by se o nich dalo polemizovat. Jinak jen čeříme vodu a ztrácíme informační hodnotu.

„…nevím proč s dětmi lyžovat. Třeba proto, že je to baví, že nedřepí doma u bedny, že jsou venku, na horách, že si budují vztah k přírodě, ke sportu a nekynou doma na gauči. Pak možná taky proto, že jejich rodiče lyžování pohltilo, tak k tomu své děti od malička nutí, aby lyžovaly s nimi. “

Tady se dostáváš k meritu věci. Skrývá se ve slovech: baví, budují vztah, nutí. Stačí, když jsou děti nuceny rodiči (nemluvím o závodnících), některé to občas i přes to baví. Kdyby je k tomu (rodiče i děti) nutil stát, mohlo by to, při současném rozložení společnosti, vést k pravému opaku – absolutnímu znechucení a odporu. To snad raději ať je lyžování minoritní buržoazní sport pro hrstku a občasné odpočinkové wellness pro masy.

14.02.2013 19:36:38 #10 

HonzA_ muž

Ahoj Ondro,

chápu tvůj názor, já mám na to jiný pohled a pár připomínek k textu:

1. Závody a jejich umožnění: velké v. malé areály – je velký rozdíl umožnit tréninky a závody v areálech se 2 či 3 sjezdovkami, kdy cokoliv představuje zásadní omezení provozu pro platící zákazníky a většinou vede k jejich oprávněnému rozhořčení a riziku ztráty zákazníka. A mezi areály s desítkami či stovkami km sjezdovek, kde se to ani nepozná. A to už vůbec nemluvím o víkendech, kdy v Alpách je většinou díky střídání turnusů poloprázdno, zatímco u nás návaly.
  2. Děti zdarma – tam je opravdu široké spektrum přístupů, a to jak u nás, tak v Alpách či jinde. Podle mně čistě marketingová záležitost areálů – záleží na tom, o jakého klienta má zájem, či jestli tomu vůbec rozumí. Ve zmiňovaném Rakousku zdaleka všude neplatí uváděděné do 6 zdarma. Viz např. šílený přístup ohromného Ski Amadé. Leckde do 10 znamená v Rakousku cca tak do 4–5 areálů (Stubai, …). Situace v Alpách není zase tak růžová, jak by se mohlo z textu zdát.
  3. Permice pro učitele lyžování (téměř) zdarma v. zdejší přístup k řešení životních situací: co si budeme povídatpořád se u nás podvádí a krade výrazně více než v tom Rakousku a třeba Německu. Lidi, kteří někdě ochčijou systém jsou spíš za hrdiny než za černé ovce a běda tomu, kdo by na ně upozornil. Nedivme se proto neochotě areálů jít do něčeho takového.

Chápu tvé stesky. Ať už motivované snahou dopřát dětem na kurzech lepší (a dražší) učitele, získat lepší podmínky pro instruktory od areálů a nebo prostě jen nahrnout do areálů více lidí a vytvořit u nich vztah k lyžování.

Na druhou stranu ale vidím, že lyžování je pro lidi mimo hor (ti v horách moc nepotřebují povinné lyžařské kurzy) velmi finančně a i časově náročný sport a vzhledem k vytrvalé mediální masáži i s velkými obavami o jeho budoucnost vzhledem ke klimatickým změnám.

A proto se, jako daňový poplatník, rodič a vášnivý lyžař ptám: „Je to opravdu tak podstatná věc, aby se do ní lily peníze z veřejných rozpočtů?“

Nebylo by lepší a efektivnější věnovat prostředky a úsilí na přivedení lidí ke sportům, které mohou dělat téměř kdekoliv a kdykoliv za rozumných nákladů?

Opravdu bych byl rád a moc by se mi líbilo aby mé děti mohly trávit ve škole hodně času na horách se zkušenými instruktory. A ještě příjemnější by bylo, kdyby to zase tak moc nestálo. Ale jsem přesvědčený, že priority státu a školství jsou teď prostě někde jinde.

A na závěr – myslím, že každý může začít hlavně u sebe, jak vlekaři s výhodnými podmínkami, tak i třeba LŠ. Byl jsem v Itálii v jednom areálu, kde 3× do týdne byl jeden zkušený instruktor k dispozici zadara na několik hodin odpoledne dětem z místní školy… A podobných příkladů by se našlo více.

Ale jak říkám, je to můj subjektivní pohled člověka, který se k dotacím staví spíš odmítavě, protože vnáší do systému nestabilitu, snižují konkurenceschopnost a zhoršují přístup k zákazníkovi a závislost na lidech a organizacích, které se zákazníkem a jeho zájmy nemají nic společného. A, v neposlední řadě, vytváří systém, který je křehký a citlivý na rozmary politiků a různých zájmových skupin. A to je podle mně špatně pro každého z nás.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

14.02.2013 20:23:40 #11 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #9, ˘Ö˘Krab, 14. 02. 2013 16:56:46

Ach jo Krabe, krom toho, že si protiřečíš (nejprve fakta, která nepřipouští polemiku, později fakta, nad kterými lze polemizovat), tak zcela zbytečně čeříš vodu. Snad jediné, co ti lze doporučit, abys stále chyby hledati nemusel, je články s mým jménem zcela vynechat. Kdybychom všechny diskuse či polemiky podmiňovali přesnými fakty, muselo by zde zhruba 90% diskusních vláken zcela zmizet. A vzhledem k tomu, že se mnoha z nich aktivně účastníš, je jasné, že pro kvalitní diskusi nejsou zdaleka tak nutně potřebná fakta.

Jsem dalek toho se s tebou dohadovat, co který článek má nebo nemá obsahovat, jsem jeho autor, navíc ho publikuji na „svém“ blogu, což mi umožňuje vyjádřit svůj vlastní názor a jakkoliv se ti může zdát špatný, neúplný nebo nedostatečný, je mi to upřímně šumák. Ten článek jsem psal s určitým záměrem, přesvědčením a zkušenostmi podloženými selskou logikou a dlouholetým působením v oboru, pro který se vžil termín „horský byznys“. Záměrem článku nebylo dokazovat a argumentovat ani pomocí čísel, ani odkazy na wikipedii a slovníky cizích slov.

Meritum věci, které jsi objevil až v mé odpovědi, je v článku vyjádřeno. Pro více souvislostí nad problematikou doporučuji první díl článku ve SNOW Time, listopad 2012. Strachovat se, že povinný lyžařský výcvik někomu něco znechutí, je už trochu mimo mísu. Žijeme ve svobodné společnosti a pokud dítě splní povinnou školní docházku (pro klasifikaci stačí 70%), nikdo ho k lyžařskému výcviku nedonutí, ani kdyby byl povinný. Naopak děti z nemajetných rodin se tímto způsobem dostanou poprvé na hory a vztah k tomuto sportu si tak třeba vytvoří. Nikde totiž není psáno, že i oni budou v dospělosti nemajetní a na hory už po svém jediném výcviku nikdy nepojedou. Ale to vše je v prvním díle tohoto článku, který s problematikou úzce souvisí.

Další polemiku, diskusi, nebo co to vlastně tedy je, nad tématy „co by kdyby“ a „co kde kdy jak mělo nemělo být“ považuji tímto ze své strany za ukončenou.

Buď zdráv. O.

www.skiwithme.cz

14.02.2013 20:48:48 #12 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #10, HonzA_, 14. 02. 2013 19:36:38

Ahoj,

ad1) souhlasím, trefuji si právě do velkých areálů. ad2) ano je široké spektrum přístupů a vždy je to o tom, na jakého zákazníka je středisko zaměřeno. Po 15 letech v Peci a okolních krkonoššských střediscích jsem pevně přesvědčen, že doba carvingová s požadavkem širokých vypreparovaných dálnic je za a) pryč, za b) ten, kdo dálnice požaduje, nevybírá si pro svoji dovolenou zpravidla Krkonoše a okolí. Takže na koho by se měla zaměřit česká střediska? Odpověď je jednoduchá, rodiny s dětmi. Pojedeš lyžovat tam, kde tvé dítko do 3, 4, nebo 5 let lyžuje zdarma, nebo pojedeš třeba do Pece, kde děti platí od 0 let? Jenže cena není vše. Je to i o nabídce zábavy pro děti, pohodlí, infrastruktuře ve středisku, atd. ad 3) ano, máš pravdu. Ale ze zkušenosti vím, že to není ten důvod. A i kdyby, někdo nakonec bude muset ustoupit a risknout to, aby se chování společnosti a její morální kvality zlepšily. Pokud se pořád budeme navzájem držet v podezření z krádeží, nikam se to neposune. A není to otázka permanentek, ale obecné morální úrovně naší společnosti. S takovým přístupem bych si nemohl ani koupit lyže. Stejně by mi je totiž ukradli… Jak řešit třeba permanentky lyžařských škol je tisíce způsobů. Je to jen otázka domluvy, pravidel, kontroly, nikoli bezmezné důvěry. Proto říkám, že tady zakopán pes není.

S dotacemi s Tebou jednoznačně souhlasím i s tím, co mohou produkovat. Ale o dotacích přece nebyla řeč. Je mnoho dalších způsobů, jak může stát pomoct oborům či oblastem, kterým cítí potřebu pomoct. Uznávám, že priority jsou jiné než pomáhat „horskému byznysu“. Na druhou stranu, pochop, že píšu pro časopis zaměřený na lyžování a část mého živobití tvoří právě „horský byznys“. Pro jaký dílek koláče české ekonomiky bych se tedy měl rozhořčovat? Je logické, že to vždy bude ten dílek z hor.

Na závěr bych chtěl podoknout, že si nemyslím, že povinný lyžařský výcvik něco vyřeší a ani jsem to nikde takto nepublikoval. Jde pouze o to vytvořit školám takové podmínky, aby mohly vůbec lyžařský výcvik vypsat a aby na něj měl kdo jet. Důvody, proč se to nedaří jsou opět v prvním díle článku ve Snow Time listopad 2012.

Ale díky moc za názor, zdraví Ondra

www.skiwithme.cz

14.02.2013 20:53:22 #13 

m3 muž

Ani v tomto případě není nic jen černé nebo bílé.Já souhlasím s Harrym v zásadě v tom co píše v #3.Dětem jdou příkladem v první řadě rodiče,potom teprve ostatní.

Co se týká podpory státu jakémukoliv sportu zejména dětskému a mládežnickému,tak o tom si asi nikdo nedělá žádné iluze.V podstatě neexistuje i když by měl.Z dlouhodobého hlediska je to určitě výhodnější = levnější pro státní rozpočet než následné řešení kriminality,vyšší nemocnosti nesportujících a obézních lidí od malých dětí až po dospívající a dospělé.Prostě „kdo si hraje nezlobí“ a je méně nemocnej(dodá­vám já).

Naopak si nemyslím,že by ze státního rozpočtu měly dostávat jakékoliv dotace nebo subvence soukromé společnosti,byť za jakýmkoliv účelem .Jak to dopadlo s finančními pobídkami pro LG a podobně si všichni pamatujeme.Spíše by stačila pomoc nepřímá.

Neumím posoudit přístup provozovatelů k lyžařským školám,nebo lyžařským kurzům.V přístupu k závodnímu lyžování je to jak kdy a jak kde.Někde není většinou žádný problém ,někde bere provozovatel závodníky jako obtížný hmyz odhánějící mu zákazníky i když závodníci vč. doprovodu si taky kupují permice.V dlou­hodobém trendu mi připadá celková situace pro závodní lyžování stále nepříznivnější.Od možností pro trénink ,po pořádání závodů.Vyjímky sice jsou ,ale není jich mnoho.Bohužel.

14.02.2013 21:06:57 #14 

HonzA_ muž

>> #12, Ondřej Novák – SNOW, 14. 02. 2013 20:48:48

Jasně, nebral jsem to jako kritiku, jen jsem přidal svůj pohled.

Pokud jde o areály, jsem přesvědčený, že velká část věcí na které si zákazníci a možná i partneři (LŠ, ubytovatelé, …) stěžují je dána tím, že vůbec nerozumí potřebám zákazníků a tomu jak na ně reagovat. Nebo jen prostě nechtějí. Ale to platí obecně – úroveň zákaznického přístupu a dlouhodobého uvažování je v podnikání u nás mnohem nižší než ve vyspělejších zemích.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

14.02.2013 21:25:18 #15 

˘Ö˘Krab muž

>> #11, Ondřej Novák – SNOW, 14. 02. 2013 20:23:40

Ahoj Ondřeji.

Výcvik určitě neznechutí nic dětem ani rodičům, ale pokud by byl nějak státem zvýhodněn (nebylo by císařovi odvedeno, co jeho jest), vyvolal by bez pochyby nevoli nezainteresovaných (nelyžujících) daňových poplatníků.
Neprotiřečím si, jen bych uvítal zajímavá fakta jako relevantní podklad pro polemiku. [Asi jsem se nechal ivanem zhýčkat, ten i svůj blog zakládá na rešerších a fakta propašovává k názorům na ně.]

Je něco jiného tlachání ve vláknu (třeba tady se mnohé podobné propíralo) a něco jiného oficiálně posvěcený (kompilující) blog, neřku-li print (ten nečtu). Jinak si čtu rád, pokud zrovna Tvůj blog nemám číst a vyjadřovat se k němu, nechť je mi toto redakcí znemožněno.

Neber si mě osobně, jediné, co jsem chtěl od začátku říct, je, že tady pláčeš na špatném hrobě, jako trénink k pláči na hrobech cizích je to ucházející.
Dá se totiž oprávněně předpokládat, že všichni zdejší čtenáři se na sněhu stejně pohybují a živí tím zmíněný horský byznys (včetně Tvého, nic ve zlém) u nás i v cizině, krize-nekrize.

˘Ö˘

14.02.2013 22:19:01 #17 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #14, HonzA_, 14. 02. 2013 21:06:57

Souhlasím, díky Honzo.

www.skiwithme.cz

14.02.2013 22:31:30 #18 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #15, ˘Ö˘Krab, 14. 02. 2013 21:25:18

Tak příště řekni hned na začátku, co jsi chtěl říct, ušetříme dost času. Nicméně svým posledním odstavcem jsi to už zazdil tak, že to fakt nemá cenu dál řešit. Já o koze, ty o voze. S tvým pohledem mě bude nevole daňového poplatníka pronásledovat celý život. Podpora oblastí, které jsou mi jako nezainteresovanému úplně fuk, je na denním pořádku. Nikdy nebude nikdo spokojený. Ale tys stejně asi moc nepobral, co jsem chtěl článkem sdělit, takže mi nezbývá, než v podstatě souhlasit s jedním zdejších diskutérů.

Čti co chceš Krabe, ale vynech mě z konverzace co bych měl a neměl a na co sis zvyknul a nezvyknul. Je to fakt jen tvůj boj, ne můj. To je vše, co jsem ti chtěl od začátku říct. Neber si to osobně ;-). O.

www.skiwithme.cz

15.02.2013 09:22:33 #19 

Martin47 muž

Často se vychází z mylného dojmu, že a) pobyt v lyžařském středisku přitáhne mladé k pobytu v přírodě, b) že školní lyžařské kurzy přitáhnou mladé ke sportu. V případě za a) bych rád upozornil na to, že lyžařská střediska jsou všechno, jen ne příroda a to, že tam náhodou zbyly nějaké stromy roli nehraje, ty jsou i na Václaváku. Pokud budu chtít někoho přitáhnout k přírodě, vezmu ho na běžky nebo skialpy do odlehlých končin. No a za b), hlavním cílem frekventantů školních lyžařských kurzů není sport ale zapíchat si, ožrat se a mnozí se seznámí s trávou, ke které se doma nedostali a tak na kurzu učiní první krok k drogové závislosti. Lyžování většině jen vyplňuje část dne mezi uvedenými činnostmi a dost z nich obtěžuje. Přestaňte se prosím morálně oblbovat a sundejte si ty růžové brýle.

15.02.2013 09:40:39 #20 

Ondřej Novák - SNOW muž

Často se vychází z mylného dojmu, že lyžařský výcvik v současné době je stejný jako před 30 lety. Nehledě na to, že se bavíme o lyžařském výcviku na ZŠ, kde je píchání, chlast a podobně přece jen ještě trochu out. Náplně lyžařských výcviků se krapet změnily, na progresivních školách i dost zásadně, takže vztah v přírodě se jednoznačně buduje, nehledě na to, že lyžařské středisko se v přírodě nachází a míchat lyžování s večerním apres ski v centru jsou dvě různé věci.

Takže bych to neviděl tak černě a sundal naopak ty černé brýle. Nicméně díky za názor, je to zas jiný úhel pohledu.

Zdraví O.

www.skiwithme.cz

15.02.2013 09:44:48 #21 

korsičan muž

>> #19, Martin47, 15. 02. 2013 09:22:33

v sedmé třídě ????

To dost pochybuju ......

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

15.02.2013 10:08:23 #22 

Martin47 muž

>> #20, Ondřej Novák – SNOW, 15. 02. 2013 09:40:39

Vzhledem k tomu, že jsem na ZŠ, a není to tak dávno, působil, vím své. Samozřejmě nelze vše brát doslova, jen jsem naznačil trend. V jenom máš ovšem pravdu. Žáci se oproti době před 30 lety v chování a projevech dost podstatně zhoršili takže to srovnávat lze jen obtížně. O přírodě debatovat dál nemá cenu, každý si pod tím slovem představujeme něco jiného a u mě příroda není synonymem pro lunapark.

15.02.2013 18:55:11 #23 

PavelKo

>> #19, Martin47, 15. 02. 2013 09:22:33 hlavním cílem frekventantů školních lyžařských kurzů není sport ale zapíchat si, ožrat se a mnozí se seznámí s trávou, ke které se doma nedostali a tak na kurzu učiní první krok k drogové závislosti. Lyžování většině jen vyplňuje část dne mezi uvedenými činnostmi a dost z nich obtěžuje.

Zdá se Martine, že máš pravdu. Moji kluci přijeli dnes odpoledne z lyžáku a zjevně tam museli propíchat, prochlastat a prohulit spoustu času, protože doma za chvíli usnuli jako nemluvňata. Pánbůh zaplať za to, že aspoň nějaký malý zbytek času strávili lyžováním, soudě podle skluznic.

15.02.2013 19:11:02 #24 

˘Ö˘Krab muž

>> #23, PavelKo, 15. 02. 2013 18:55:11
„aspoň nějaký malý zbytek času strávili lyžováním, soudě podle skluznic.“
Víš, jaká to byla strašná práce se šmirglem a ředidlem v kotelně večer před odjezdem, abys měl doma radost :-) ?

15.02.2013 20:23:28 #25 

PavelKo

>> #24, ˘Ö˘Krab, 15. 02. 2013 19:11:02

A sakra, zase jeden, kdo mi bere poslední zbytky iluzí.

16.02.2013 07:47:12 #26 

Martin47 muž

>> #23, PavelKo, 15. 02. 2013 18:55:11

Tví kluci jsou prima a jsou ke sportu vedeni z rodiny. Ve velkém množství rodin si ale dětí nikdo nevšímá a výsledek je odpovídající. Navíc jsou děti velmi schizofrenní a jinak se chovají doma a jinak mezi vrstevníky. Jednou si se mnou chtěli děti tykat a já souhlasil za podmínky, že se budou celý víkend doma chovat stejně jako ve škole. Okamžitě odmítly, že by je doma zabili (zase nelze paušalizovat, jsou děti geneticky hodné a genetičtí parchanti) Další problém je, že hodně dětí je velmi krutých a panuje mezi nimi zákon silnějšího, konvence to otupí až s příchodem do dospělosti (většinou). Lyžařské kurzy jsou ideálním místem pro šikanu a zabránit ani ohlídat to prakticky nelze.

16.02.2013 16:52:54 #27 

Navvy

>> #3, Harry, 13. 02. 2013 16:55:36

Absolutně s Tebou souhlasím. A jen dodám – pro mnohé rodiny jsou peníze problém, ale není to rozhodující problém.

>> #19, Martin47, 15. 02. 2013 09:22:33

Martine, není to tak hrozné. Jasně, není školní lyžařský výcvik, aby se tam nechlastalo atd. U dětí tak kolem 12 let to zatím myslím hrozí jen okrajově. Středoškolské a vysokoškolské kurzy, to už je opravdu spíše ten mejdan občas přerušovaný pobytem na lyžích, ale ani to bych úplně černě neviděl. Jo, ideální by bylo, kdyby stát místo pouhého vyplácení podpor v nezaměstnanosti spíše podporoval to, aby ten kdo pro to má vlohy a nemá práci, tak za o něco víc peněz dělal sport s dětmi a v zimě třeba i to lyžování.

16.02.2013 18:12:22 #28 

Martin47 muž

>> #27, Navvy, 16. 02. 2013 16:52:54

Já chtěl tím lehce provokativním příspěvkem poukázat na nesmyslnost tvrzení, že když děti povedeme k lyžování přes kurzy, kam se navíc napřou dotace, začnou děti sportovat, ochráníme je před drogami atd. Je to nesmysl. Vcelku se ztotožňuji s příspěvkem, že pokud je žádoucí dostat děti ke sportu a mají na to být uvolněné nějaké prostředky, ať se využijí efektivněji než v pekelně drahém lyžování (materiál, logistika). Na základě vlastních zkušeností si troufám říct, že za stejné peníze co stojí lyžařský kurz zabavím stejný počet dětí celý měsíc o letních prázdninách. Nebudeme si nic namlouvat, lyžování v Čechách přestane být masovou zábavou a bude si ho moci dovolit čím dál méně lidí a s tím žádné kurzy nic nenadělají. Problém je a bude v pěnězích. Lyžování v budoucnu bude záležitostí těch dětí, které k tomu přivede rodina a které na to budou mít. A to vůbec nerozvíjím důležitou rovinu, že drtivá většina mladých sportovců na základkách jsou fotbalisté a hokejisté a lyžování je zpravidla vůbec nezajímá, spíš je opruzuje.

16.02.2013 19:26:21 #29 

m3 muž

Myslím,že situace je bohužel taková,že je úspěch když děti nebo pak i náctiletí nějaký sport aktivně dělají.To,že je nejvíc fotbalistů a hokejistů je logické vzhledem k rozšířenosti a oblíbenosti těchto sportů a v důsledku tedy peněz ,které do těchto sportů plynou.Naopak si nemyslím,že by lyžování v česku mělo až tak černou budoucnost jak píše Martin47 v #28 .

V čem souhlasím je ,že děti až na vyjímky přivedou k lyžování rodiče,případně někdo z příbuzných.Z dneš­ních dětí v budoucnosti budou taky rodiče a dá se předpokládat ,že zase ony přivedou své děti k lyžování.To ,že lyžování i na rekreační úrovni je sport poměrně nákladný,třeba proti zmiňovanému fotbalu je neotřesitelný fakt.

U závodního lyžování a to už od žákovského věku se už jedná o takové částky,které se vůbec s např.fotbalem srovnávat nedají a těch rodin,které to jsou schopné financovat je malé procento.Navíc na rozdíl od hokeje nebo fotbalu je naprosto mizivá šance na to že se vložené peníze díky sportovním výsledkům vrátí.

Co se týká lyžařských kurzů bych byl určitě pro to ,aby byly dále v osnovách jak ZŠ tak i středních škol.Jakkoliv jsem proti jakýmkoliv dotacím a to čehokoliv soukromých subjektům v případě podpory školám (u státních samozřejmě) bych zvedl všechny končetiny pro podporu nákladnějších sportovních kurzů .Tedy nejen lyžařských kurzů ,ale třeba i vodáckého výcviku.

16.02.2013 19:51:24 #30 

Martin47 muž

>> #29, m3, 16. 02. 2013 19:26:21

Vodácký výcvik. Buch a jsme u další extra nákladné záležitosti (jsem vodák). K čemu je to dobré natáhnout hromady dětí do raftů a provést je totálně ucpanou řekou? Co jim to dá? Já jsem cca. před 10 lety sbalil na šestou třídu, napsal jim co si mají dát do batohu, vlakem jsme dojeli na místo a čtyři dny se courali kolem Sedmihorek a spali na zemi. Než jsme odjeli, všichni si klepali na čelo a děti byly nakonec absolutně nadšené mimo jiné i tím, že jsem byl najednou vlastně jeden z nich. Náklady byly úplně minimální a i já žasnul nad tím, jak byly děti nakonec sami od sebe nezvykle skromné. Copak musí děti poznat hlavně atraktivní a adrenalinové záležitosti, nebylo by lepší jim předložit obyčejné věci? Nejsou dost dobré?

16.02.2013 20:07:55 #31 

Navvy

>> #30, Martin47, 16. 02. 2013 19:51:24

Ano, tak to je. A děti mají úplně jiné pohledy na volný čas i sport než dospělí. Je vlastně úplně jedno co (nebo jaký sport) děti dělají. Ovšem i v lyžování by se dala najít cesta pro děti z méně vydělávajících rodin. Například v hokeji se talentovaným dětem prakticky veškeré vybavení půjčuje z oddílu, takže pro ně je hokej levnější než třeba florbal.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy