navoskování lyží - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

navoskování lyží

01.02.2008 16:49:13 #1 

Příspěvků: 8258

administrator

(petr, ) zdravim, teď sem si koupil fungl nový lyže k2 public enemy a chtěl sem se někoho zeptat, jestli si je mám před první jízdou navoskovat nebo jak se to teď vlastně dělá:)sorry za dotaz, ale dlouho sem nejezdil a před pěti lety bylo všechno jinak žejo. Díky za odpověď

01.02.2008 17:54:45 #2 

Příspěvků: 8258

administrator

(arsi, ) Situácia sa za posledných 5 rokov takmer nezmenila.Voskovať lyže len pred prvým použitím nemá moc velký význam.Ale ak chceš daj si ich v servise vyčistiť horúcim voskom+zažehliť tvrdší vosk.Ale v takomto(dobrom) stave ti vydržia max tak 3 dni.Voskovanie ak má mať význam je nekončiaci kolotoč.Min.raz za dva dni lyžovania.Ak si sa ale chcel opýtať či je to nutnosť,tak nie je.Väčšina ľudí nevoskuje vôbec.Tie lyže podľa toho aj vyzerajú,ale jazdiť jazdia.

02.02.2008 00:14:14 #3 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) Aby tu ironii na závěr někdo nepochopil jako „lyže není třeba mazat“ :-(((!!! Podstatná informace je před tím: „Voskovanie ak má mať význam je nekončiaci kolotoč.“
Abych rozvedl to, co píše arsi: dneska dopoledne mi jeden trenér líčil, jak naložil s jedněmi lyžemi prokazatelně skvělého původu: napřed pec, potom asi 20× mazání PŘEDTÍM, než šly na sníh. Prý sám žasnul, jak rychlé ty lyže jsou a o kolik na placce ujíždějí jiným. A takhle by to správně se závodními lyžemi mělo být.
V „civilním“ použití záleží nutnost mazání na řadě faktorů včetně náročnosti lyžaře (znám případy, kdy údajně lyžař 20 let nemazal), druhu sněhu, kvality skluznice, způsobu jízdy apod. Při důsledné jízdě po hraně na tvrdém sněhu nevydrží cca centimetr skluznice u (vnitřní) hrany ani den, nekvalitní skluznice tam vyšisuje třeba i za hodinu.
Pokud vím, pořádně namazané lyže z fabriky nejsou (nebývají), na skluznici bývá jen krycí vrstvička. Takže alespoň jedno pořádné namazání (čím víc, tím líp, viz výše) je vhodné. Vosku ve skluznici není nikdy dost. Aby ses finančně nezruinoval, sežeň si v lékárně lékařský parafín a můžeš mazat ostošest.

02.02.2008 07:56:00 #4 

Příspěvků: 8258

administrator

(Honza, ) Ano, parafín z lékárny je skvélý – 1kg za 100,–. Většinou to bývají granule, a tak z nich nejdřív potřebuješ udělat nějakou cihličku. Mně se osvědčila krabička od margarínu, do které granule nasypu a dám do hrnce s horkou vodou. Voda by měla být těsně pod bodem varu a po cca 10–15 minutách je vosk rozpuštěný a můžeš ho nechat vychladnout.

02.02.2008 14:41:15 #5 

Příspěvků: 8258

administrator

(dd, ) Na toto fórum určite chodí veľa Slovákov. Voskujete niekto lyže lekárskym alebo technickým parafínom ? Dajte tip, kde sa dá parafín na Slovensku zohnať ( okolie Žiliny, prípadne nejaký e – shop … ). Pýtal som sa vo viacerých lekárňach, skúšal google, ale nepochodil som. Ďakujem.

02.02.2008 15:48:13 #6 

Příspěvků: 8258

administrator

(Honza, ) Nejsem sice ze Slovenska, ale i v ČR je docela problém lékařský parafín sehnat. Musíte jít do lékárny, která i připravuje různé léky (třeba složitější masti, …) a i tak ho budou mít jen některé. Žilina je podle mne dost velká na to, aby se tam dal sehnat.

03.02.2008 09:13:29 #7 

Příspěvků: 8258

administrator

(jarda, 5jar@seznam.cz) Zdravím všechny. Ono se řekne voskovat, ale poradíte jak rychle, kvalitně a co nejméně pracněji to provést. V lyžárnách moc komfortu pro tuto činnost není max. tak zásuvka, světlo a lavička. Pro redakci SNOW možná námět pro články o lehké provozní údržbě lyží. Díky

03.02.2008 10:43:35 #8 

Příspěvků: 8258

administrator

(Honza, ) Když oželíš stažení vosku a kartáčování, tak je to poměrně jednoduché:
1. stáhnout brzdy gumou a nebo smyčkou z provázku
2.očistit skluznici lyže hadrem, případně bronzovým kartáčem
3.podložit lyži pod špičkou a pod patkou – třeba nějaké dřevěné špalky a nebo plechovky
4.žehličkou zažehlit vosk
5.případně při posledním tahu žehličkou od špičky k patě žehličku podložit nějakým vhodným savým prostředkem – Swix dělá něco takového, já používám tzv. separační vložky do dětských látkových plen, které jsou výrazně levnější a splní účel.

Při použití měkkých vosků (např. lékařský parafín) se velice rychle sjede přebytečná vrstva. Zvlášť pokud použiješ krok 5. Dá se tomu ještě pomoct stažením vosku ze skluznice „ve stoje“. Pro běžné ježdění naprosto dostatečné a mnohem lepší než jezdit na lyžích s vysušenou skluznicí.

03.02.2008 11:35:32 #9 

Příspěvků: 8258

administrator

(jarda, ) Jardo, mohl by jsi prosím použít jiný nick? Používám ten svůj s malým „j“ na různých fórech už pár let, tak ať nedochází k záměně. Díky.

03.02.2008 13:39:47 #10 

Příspěvků: 8258

administrator

(shutter, 5jar@seznam.cz) Díky, ale jako laik se zeptám : rozšmrdlat vosk libovolně? – možno použít i klasikou žehličku? – je důležité stáhnout starý vosk? Dík

03.02.2008 13:42:10 #11 

Příspěvků: 8258

administrator

(shutter, 5jar@seznam.cz) Omlouvám se, nevšiml jsem se.

04.02.2008 12:20:39 #12 

Příspěvků: 8258

administrator

(arsi, ) Jasné,že aj veľa Slovákov voskuje lékarenským parafínom.Je to veľmi čistý parafín.Kúpiš ho bežne v lekárni,je pravda,že ho moc neobjednávajú.Asi ho používame len my lyžiari:-)Aspoň keď ho kupujem ja vždy utrú z vedierka kopu prachu.Presný názov je Paraffinum durum(parafín tuhý) a predáva sa ako 1kg blok(ten som ešte nevidel),alebo ako 1kg vedierko plné vločiek(granu­liek).Cena cca do 150 Sk.Vločky si roztopíš do formy bloku,tak ako to píše hore Honza.Inak by sa ti s nimi ťažko pracovalo.Iba ak by si mal profi voskovačku a to asi nemáš:-) Tento parafín vyrába viac slovenských firiem,takže na trhu je.Treba si ho v lekárni objednať.Nikdy som nemal najmenší problém.

04.02.2008 12:30:33 #13 

Příspěvků: 8258

administrator

(petr, ) zdravim, tak sem poprvé vyjel na sjezdovku s těma novejma k2 public enemy a nic sem nevoskoval. Byl sem na nich dva dny, skluznice je úplně ok, ale málem sem obrečel hrany lyží, který vypadaj, jako kdybych lyžoval jenom po šutrech. Sníh nebyl moc dobrej ale nedělal sem na nich žádný kraviny a po dvou jízdách vypadaj ty hrany fakt hrozně. No nic, chtěl sem si jenom postěžovat:)

04.02.2008 12:47:44 #14 

Příspěvků: 8258

administrator

(PetrAT, ) Co myslíš tím „hrozně“ ? U těchto lyží bych očekával, že hrany něco vydrží. Přeci jen , jízda po ocelovém zábradlí , to je pobroušeníčko :-)

04.02.2008 13:18:07 #15 

Příspěvků: 8258

administrator

(MartinR, ) A maže se jen vrstva toho lékarenského parafínu,nebo se to kombinuje ještě s jiným voskem?

04.02.2008 15:09:44 #16 

Příspěvků: 8258

administrator

(arsi, ) Ani som nečakal že sa táto diskusia tak rozprúdi.Som rád,lebo to vypovedá o celkovom pokroku lyžiarov v starostlivosti o materiál.Ako som písal na začiatku debaty a aj Ivan to spomínal poznáme veľa lyžiarov ktorý nevoskujú vôbec.Nazvime to ľahostajným prístupom.Je to nakoniec ich vec.Tento príspevok je určený tým ktorý nevedia ako na to,alebo im nie je všetko jasné.

Spôsob č. 1.bežné lyžovanieČastá otázka je:Môžem použiť aj klasickú žehličku?Odpoveď je áno.Je to možné,len na bežnej žehličke nie je taký presný systém nastavenia teploty podľa vosku.Treba to skúšať a odhadovať „naslepo“.Samoz­rejme skúšame od najnižšiej teploty smerom hore.Vosk by pri voskovaní nemal dymiť(vtedy je už teplota moc vysoká) Samozrejme,že bežná žehlička nebola vytvorená na voskovanie lyží(je ťažšia a menej ergonomická).Ale nič nám nebráni v jej používaní.

Vosk:najjedno­duchšia a najlacnejšia cesta je použitie lekárenského parafínu.Je lacný,čistý,nizka teplota topenia.Ďalšia možnosť je používať univerzálne lyžiarske vosky,ktoré sú už drahšie.Zväčša rozdelené podľa teploty snehu na teplé a studené,alebo len jeden druh na všetko.Odporúčam pred voskovaním nalepiť na bok lyže širšiu lep. pásku ktorá vytvorí takú ocrannú striešku a bude kryť viazanie pred kvapkami vosku.Voskujeme od špičky lyže k päte.Voskom má byť pri zažehlovaní rovnomerne pokrytá celá sklznica.Posun žehličky po sklznici je asi 3cm/1s.Rovnomernými ťahmi.Honza hore píše,že netreba zažehlený vosk sťahovať.Nevy­lučujem túto možnosť,osobne som to neskúsil.Môže to fungovať v prípade,že vosk zažehlíte rovnomerne po celej lyži bez nerovností.Ja odporúčam vosk po zažehlení a vychladnutí stiahnuť cidlinou(plexi škrabka) a vykartáčovať nylonovou kefou.Nezabudnite odstrániť všetok vosk z bočnice a hrán.Aby ste sa potom pri prvej jazde nečudovali:-)Ak chcete kartáčovanie môžete vynechať,z toho sa v bežnom lyžovaní už nestrieľa:-)

Spôsob č.2.športové lyžovanie/raceV tej­to časti je to obsiahlejšie.Ja ale budem stručný,preto prosím,ak máte konkrétne otázky a budem vedieť odpovedať odpoviem.Žehličku používame už lyžiarsku.Stačí s manuálnym termostatom od 80°do 160°C.Digitálne majú presné nastavenie teploty v krokoch aj po 1°C.Sú ale drahšie.

Vosk:najčastejšie sú používané hydrocarbónové vosky rozdelené podľa teploty na tri druhy.Ďalej fluórové s rôznym obsahom fluóru.„Čierne“(grap­hite,molybdenum),ďa­lej rôzne aditíva/extra tvrdé vosky,atď.„Len čistá lyža je rýchla lyža“,tak sa to traduje.Ani ten najdrahší vosk by nám nepomôhol,ak by sme mali póry na sklznici upchaté špinou a starými voskami.Ako čistiaci vosk používam lekárenský parafín.Lepšie ako ktorýkoľvek iný vyťahuje špinu zo sklznice,má nízky bot topenia,dobre sa s ním pracuje a je lacný.Dá sa s ním samozrejme aj voskovať,ale je mäkký takže sa síce vsaje hlboko do sklznice,ale nie je dosť odolný na ten náš „snehobetón“.Pred úplne prvým použitím novej lyže ju treba dobre naimpregnovať voskom.Ako píše Ivan v závodných podmienkach aj 20 krát.To isté platí aj pre starú lyžu,ktorá sa nám vrátila zo servisu kde nám brúsili,štruk­túrovali sklznicu.Napadá ma zábavné zistenie niektorých pretekárov,ktorý mali tréningovú lyžu rýchlejšiu než pretekovú.Tré­ningová je totiž až „prevoskovaná“:-)Nám ktorý máme len jednu lyžu je fajn,že?Na 20 voskovaní nových lyží nemám trpezlivosť:-)Voskujem tak 7 krát.Vždy na začiatok používam mäkký vosk,ktorý sa vsiakne dostatočne hlboko a až neskôr pridávam vrstvy tvrdšieho vosku.Medzi zažehlením a stiahnutím vosku nechám pauzu aspoň 12 hodín,alebo aj celý deň.Prirodzene vychladnúť pri izbovej teplote.Nie prudkým ochladením!Je to pre lyže šetrnejšie.Vieme,že vosk primárne slúži na ochranu sklznice.Dobre navoskovaná je odolnejšia v istej miere aj proti kamienkom.Vosky s vysokým obsahom fluóru zanášajú póry v sklznici a preto pred ďalším voskovaním treba lyžu vyčistiť pomocou parafínu.Fluórové vosky sú dosť drahé a na slalomky sú to vyhodené peniaze.Rýchle striedanie hrán a len málo jazdy po sklznici.Na obračkách už svoje uplatnenie nájdu.Ale poznám žartovný prípad,keď chalani na pretekoch Masters mazali veľmi „vedecky“ a iný sa na nich so záujmom pozeral,potom namazal parafínovou sviečkou,kož.ru­kavicou rozotrel a naložil im dve buchty(2sek.)na kolo:-)))To ale nemá s voskom nič spoločné.Ešte aby som sa vrátil k tomu čo písal Ivan vyššie.Pri agresívnom hranení vám vosk na centimetri sklznice pri hranách nevydrží ani deň.Pravda.Robím to tak,že zažehlím do týchto namáhaných miest extra tvrdý vosk.Je to taký prášok balený v plastovej „solničke/slánka“ tak som si to aspoň pomenoval ja:-)Pomáha to dosť dobre.Ak máte konkrétne otázky sem s nimi:-) Ahoj.

05.02.2008 14:34:05 #17 

Příspěvků: 8258

administrator

(shutter, 5jar@seznam.cz) Když to tu čtu, chtěl bych se zeptat na zkušenosti s voskováním v servisech. Díky za rady

05.02.2008 17:06:36 #18 

Příspěvků: 8258

administrator

(Honza, ) Lyže navoskovaná doma mi vydrží cca o 50% déle než se objeví známky oxidace, než ta ze servisu.

05.02.2008 18:07:41 #19 

Příspěvků: 8258

administrator

(arsi, ) Moje skúsenosti so servismi:Najbež­nejšie je,že ti v servise navoskujú za tepla univerzálny vosk.V lepšom prípade dajú vosk podľa podmienok.Je to určite lepšie ako nič.V prípade väčších servisných prác je to už započítané v cene.To je v cenníku ale uvedené,takže si to ľahko zistíš.Nemyslím,že by sa pri voskovaní zákaznikových lyží išli pretrhnúť od práce,ale robota je odvedená dobre.Treba si skontrolovať,či ti odstránia prebytočný vosk z hrán.Na to sa často zabúda:-)Ako to vychádza cenovo neviem.Je treba ale prihliadnuť,že ti ušetria prácu a čas.To nech si každý preráta sám.Poznám aj servis(nie veľký/značkový),ale profesionálny kde sú bez problémov schopný pripraviť lyže aj na preteky.Na jeseň mi tam" žartovne"(zabudol som ich upozorniť) zažehlili do nových lyží vosk s fluórom ako prvú vrstvu.Mal som to grátis,len som ho doma aj tak parafínom odstránil:-)

06.02.2008 03:13:36 #20 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) 1. nelyžařská žehlička (že ne napařovací, je snad jasné, ale pro jistotu :-)): lze, ale opatrně kvůli nevelké přesnosti. Vykazuje prý kolísání až o 30 stupňů, takže nárazově klidně překročí žádoucí hranici, a pak zase třeba hodně klesne. Když se maže teplá lyže v pokojové teplotě, nebývá problém, ale mnohdy musíme vzít lyži studenou a taky lyžárna bývá chladná. Při šoku ze studené skluznice žehlička „spadne“ a dlouho se dostává na původní teplotu. Klasická lyžařská je na tom líp, prý jen asi 15 stupňů „skoky“, navíc signalizuje dosažení nastavené teploty. U nejnovějších (tištěná topná tělesa místo dřívějších trubkových) slibuje např. Swix kolísání, odchylky a čekání minimální.
2. nestahování vosku: jak píšou kluci, u měkkého vosku, např. čistého parafínu, to není problém, i když to vypadá nelyžařsky a je to tak trochu prasárnička. Mám s tím dost zkušeností (v komerční sféře, ne pro sebe) a žádný negativní ohlas. Nejlepší variantou je to, co popisuje Honza ve svém bodu 5. Swix pro to má utěrku Fiberlene a doporučuje to pro mazání metodou FCIM (fast clean iron method), kdy se nahřáté mejdlíčko rozetře na skluznici a lyže pak pomalu (cca 25 vteřin) přejede žehličkou přes Fiberlene, který nasaje část vosku, takže se pak už nemusí stahovat a kartáčovat.
3. rychlost pohybu žehličkou: arsi, ty 3 cm/sec. snad nemyslíš vážně? To bych ji po obřačce táhl skoro minutu! Tenká špička (prohřívá se mnohem rychleji než tlustý střed lyže) by tak dostala krutý tepelný záběr, a co skluznice? I s tou utěrkou se doporučuje tak těch 25 vteřin, a to je jen jeden tah! Tak 10 vteřin, podle délky ev. trochu více/méně, ale něco takového jsem nikdy neviděl. ???
4. voskování v servisu: skutečně pořádně navoskovat lyže znamená: a) vykartáčovat + ev. vyčistit teplým voskem, b) nanést vosk(y) a zažehlovat až 3 minuty, c) nechat lyži vosk natáhnout – ideálně přes noc, d) pořádně stáhnout, e) vykartáčovat nahrubo (bronz, měď), f) vykartáčovat naměkko (nylon, žíně). Když se budu hodně honit (když budu dělat svoje před závody, proč bych ale se ale měl štvát jako servisák v práci?), vydá to čistého času tak tři čtvrtě hodiny na pár lyží, spíš trochu víc. Což mi buďto musí zákazník pořádně zaplatit, nebo to tak dělat nemůžu, protože v sezoně na to prostě není čas. A navíc, kolik lidí takovéhle namazání potřebuje a vůbec ocení? Takže to chce dobrý servis a v klidu se s nimi domluvit, že chcete lyže udělat skutečně pořádně. Když se nad tím ale takto náročný zákazník zamyslí, většinou asi přijde na to, že bude spolehlivější a levnější dělat si sám. Do servisu dá lyže na strukturu a základní naúhlování a pak si bude udržovat sám. Přičemž mazání je z těch servisních prací ta nejjednodušší.

06.02.2008 03:19:17 #21 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) Původně jsem psal, že udělat dobře lyže dá při honění půl hodiny, spíš víc, pak jsem opravil na tři čtvrtě, takže „spíš víc“ už by tak asi být nemělo. Snažil jsem se vzpomínat, kolik času mi to asi bere, ale nikdy jsem si neměřil se stopkami, takže vlastně pořádně nevím.
Myslím, že jsem už někde nedávno psal, že by se nějaké opakované publikování návodu na údržbu lyží asi sneslo. Takže to vedu v patrnosti.

06.02.2008 09:49:38 #22 

Příspěvků: 8258

administrator

(flexMR, roman.marian@gmail.com) po precitani prispevku od arsiho o rychlosti zehlenia 3cm/sec som sa zhrozil, ze to robim zle, pretoze to robim tak jak pise vyssie Ivan. pouzivam staru nelyziarsku zehlicku, nastavenu tak aby vosk nedymil. jeden tah po sklznici trva fakt naozaj tak 10 sec. zazehlujem tak 2–3 min, rukou skusam patu a spicku z opacnej strany ake su teple, aby som to neprepiskol.
do rana necham lyze vychladnut a prve stiahnutie robim vacsinou kovovou cidlinou, dalsie uz plastovou (otazka : jak brusite plastove skrabky ? ). potom kartacovnie, bronz a potom nylon. kartacujem fest, voskujem skialpy a na sklznicu lepim pasy.
poznamka pre skialpinistov a spol., ktory podlahli bludom ze voskovat sa nesmie pretoze vosk sa nalepi na pasy: je to blbost, ked vosk zazehlite stiahnete a poriadne vykartacujete nic take nehrozi.
este mam tip pre tych, ktori chcu zakupit nejake diamantove brusky na finalne dolestenie hran. to co ceske Toko predava ako diamanty od DMT za 1000,– CZK kus, napr. http://www.tokowax.cz/main.php?…, kupite ako sadu za 1260,– CZK tu: http://www.noze-nuz.com/…MADELUXE.php. stavim sa ze diamanty su presne tie iste, dlzka 4". Zakupil som a pouzivam.

06.02.2008 11:20:24 #23 

Příspěvků: 8258

administrator

(Honza, ) Já jsem kupoval DMT diamanty nedávno v nožířství POK v Plzni – cena 450,– za kus. Sadu mají taky, ale nevím cenu. Web – Nožířství Pok.

06.02.2008 13:18:24 #24 

Příspěvků: 8258

administrator

(arsi, ) 1:Ivan velmi vhodne si poznamenal,že tie 3cm/1s budú asi dosť pomalý posuv.Mal som sa vyhnúť presným číslam.Konkrétne údaj 3cm/1s treba konzultovať s firmou Holmenkol.Majú to jasne napísané v manuále k žehličke!Ten údaj mi utkvel v pamäti.My sme tu ale od toho,že si vymieňame nejaké skúsenosti.Pred chvíľou som dožehlil a musím uznať,že 3cm/1s by bolo moc pomalé.Aj keď moje tempo voskovania je „jak šnek“:-)Zásadne volím teplotu minimálnu možnú a aj pri mojom pomalom tempe som nikdy nič nezničil:-)

2:Voskovacie tkaniny/utierky ako Fiberlene,Wax fleece,atď sú celkom slušným pomocníkom.Či­astočne chránia pred spálením sklznice.Dá sa pomocou nich napr.šetriť vosk.Pri drahých voskoch celkom vhodné.Nasajú vosk,ktorý sa dá použiť na druhú lyžu/lyže.Len pozor na čistotu.Ak je utierka špinavá,neroz­pakujte sa ju vyhodiť a použiť novú.Inak si len prenášate špinu s lyže na lyžu.

3:Chladnutie lyže pred sťahovaním aspoň cez noc je vhodné,lebo lyža dlhšiu dobu absorbuje vosk.Ak by sme ju prudko ochladili,v sklzni­ci sa uzavrú póry a neskôr už viac vosku nenasaje.

06.02.2008 13:58:47 #25 

Příspěvků: 8258

administrator

(arsi, ) 1:Už som na to odpovedal,ako vznikol môj údaj o rýchlosti žehlenia.To mám za to,že dávam presné čísla:-)Mal som napísať „dostatočne“:-) Sám som si to nikdy nemeral.Metódy sú rôzne.Píšeš,že si rukou otestuješ teplotu,si v pohode,nič nepokazíš.
2:Diamanty DMT sú tie isté na nože aj na lyže.Kúpil si dobre.Komplet sada má 5 kusov podľa zrnitostí.

06.02.2008 16:57:01 #26 

Příspěvků: 8258

administrator

(ttw, servis@vistacar.cz) Jako plastovou škrabku používám určenou původně pro auta na okno na led a sníh – až se otupí popř. se doseká, zahodím a koupím novou.

06.02.2008 23:14:15 #27 

Příspěvků: 8258

administrator

(arsi, ) Plex cidlinu ostrím pomocou Scraper Sharpener od Toka. Stránku máš. mal som aj Pacmana od Holmenkolu,toho som,ale niekde stratil.Časom si ale ostrením vytvoríš na hrane cidliny konkávu.Raz za čas ju vyrovnám brusným plátnom na rovnej ploche.Plexy škrabky používam len 5mm a 6 mm.Tie 3mm sa prehýbali,už roky nepoužívam.

26.02.2008 16:10:22 #28 

Příspěvků: 8258

administrator

(roman, ) zdravim vsechny, jakou teplotu nastavujete pri pouzivani lekarskeho parafinu?

26.02.2008 19:03:32 #29 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) Beru ho jako měkký a v zásadě teplý vosk, takže do 120 stupňů, taky podle toho, v jaké okolní teplotě žehlím a jak studená lyže je (bohužel musím většinou pracovat se studenými lyžemi ve venkovních teplotách, i minusových, a to pak je třeba nastavení zvýšit). Je to taky věc citu, člověk vidí, jak se vosk chová, cítí, jak žehlička klouže, případně by viděl a čuchal, kdyby se začak přepalovat.

26.02.2008 20:20:10 #30 

Příspěvků: 8258

administrator

(arsi, ) Na parafín dávam 90°C,žehlím pri asi izbovej teplote.Ako píše Ivan,ďalej možno prispôsobiť okolnostiam.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy