Článek obsahuje dlouhodobě platné informace a byl aktualizován 13.10.2020

Přilba musí padnout

S tím, jak se rozšiřují možnosti individualizace pomocí utahovacích pásků okolo hlavy, roste i nebezpečí volby helmy špatně padnoucí. Nezapomeňte tedy na klasickou poučku – vybírat takovou, aby seděla bez padání do očí i bez zapnutí pásku. Helma přesně sedící na hlavě je něco jako přesně padnoucí bota. I botu příliš velkou můžete zkoušet vycpat, ale nikdy to nebude ono. Stahovací pásek tedy ano ale vždy na padnoucí přilbě, nikdy by neměl suplovat přesné usazení.

Přilba na míru

V poslední době se objevilo rovněž několik způsobů přizpůsobení tvaru helmy hlavě. Stále populárnější je dofouknutí helmy vzduchem. Dobré je určitě tam, kde nepřekonáváte velké výškové rozdíly. Při sjezdech s kilometrovým převýšením, a podobně při takových výjezdech lanovkou, už narazíme na změny objemu při různém tlaku a je tedy nutné přilbu do- nebo ufouknout.
Dalším systémem, který se na pultech objevil nedávno, a tedy s ním není příliš zkušeností, je vakuové tvarování podle vaší hlavy. VACO Autofit, jak se technologie jmenuje, byl jako první aplikován na přilbách značky Amplid. Přilba prý člověku padne jako ulitá a dokonce ji lze znova přetvarovat.

Přilba a brýle

Rovněž nepodceňte vyzkoušení helmy s brýlemi a naopak. Dnes je většina brýlí tzv. helmet compatible, ale ani nákup brýlí a přilby od jedné značky nezaručí, že zrovna na vaší hlavě spolu sedět budou. Navíc máte-li jeden kus výbavy starší a dokupujete nový, nemusí být shoda ani v případě jednoho výrobce samozřejmostí.

Vhodný není ani velký prostor mezi horní hranou brýlí a helmou (nápor chladu na čelo, lze řešit kuklou do helmy), ani prostor žádný (ucpává se ventilace na vršku rámečku a krycí molitan může nasávat vlhkost ze sněhu). Správně kompatibilní brýle mají pruženku („gumu“) připevněnou na brýlích hodně vepředu, aby dobře kopírovala tvar helmy. U některých brýlí je dobré zkontrolovat, zda vám rozpínací/nas­tavovací přezka pruženky nekoliduje s klipem v zadní části brýlí.

Detaily

V dnešní nabídce si už lze vybrat i kvalitní a dostatečně měkký pásek. Dražší helmy mají i kovový uzávěr místo klasického plastového bajonetu. Výhodou je i ráčnové utahování. Zejména u dětí je dobré vyzkoušet, zda se jim daří pásek rozepnout a zapnout, ideálně v rukavicích. Méně častým, avšak osvědčeným zapínáním je přezka s magnetem, která se zapíná snadno a bez rizika skřípnutí kůže.


Konstrukce - sendvič versus inmold

Původní „plné“ (tzv. full-shell) helmy se skořepinou překrývající uši značně ustoupily. Zdá se, že si ponechávají sportovní až závodnický image, podporovaný samozřejmě sportovci se sjezdaři v čele. Mnohem větší oblibě – nejen u freeskierů a snowboardistů, ale i u běžných lyžařů – se těší modely s odnímatelnými měkkými kryty uší, tzv. half-shell. Většinou se prodávají modely zhotovené spečením vnitřní vrstvy s vnější skořepinou, tzv. inmold procesem. Jsou o něco lehčí než převážně sendvičové helmy plné. Paradoxně jsou vývojově starší sendviče o něco dokonalejší: jednak v průměru mívají o trochu větší tuhost a odolnost (nemusí ale být vždy pravidlem, záleží i na materiálu vnějšího skeletu i na tloušťce vrstev), jednak jsou koncipované tak, aby vnitřní vrstva sílu menšího nárazu pohltila bez následků pro integritu helmy. Kdežto u inmoldových se síla rozkládá v nastříkané hmotě EPS, která slouží vlastně jednorázově.

Výměna přilby

Oficiálně se doporučuje helmy nejdéle po pěti letech (kvůli stárnutí materiálu vlivem UV záření) a po každém (exaktněji nedefinovaném) nárazu vyměnit. Je to samozřejmě trochu teoretické, protože roli hraje mechanismus i síla úderu, ale dokud nebude k dispozici odborná prohlídka helmy s posouzením, zda je ještě použitelná, nemá její uživatel jistotu. Jistější je tedy přilbu po jakémkoliv poškození vyměnit.
Trendy ochrany: Nejen MIPS, už také SPIN

Prodejci přileb i lékaři tvrdí, že důležitým faktorem pro ochranu hlavy – konkrétně mozku – je umožnit hlavě po nárazu rotaci uvnitř přilby, čímž odfiltrovat určitou ne nevýznamnou část energie nárazu. Tento princip začal před lety řešit systém MIPS, který světlo světa spatřil už roce 1996. Jeho princip je založen na kluzné vrstvě pod výstelkou přilby, jež rotaci mezi skořepinou a výstelkou přilby umožní. MIPS integrovala so svých přileb většina předních výrobců včetně značky POC. Zimou 17/18 počínaje ale POC představil vlastní systém řešící tentýž problém. Jmenuje se Spin a rotaci zajišťují gelové body propojující skořepinu s výstelkou. Jedná se přesně o tekutý silikon, který umí „uhýbat“ do všech směrů v dostatečném rozsahu.

Podívejte se na rozdíl obou principů na videích níže.

MIPS

SPIN
Přilby a normy

Všechny přilby musí odpovídat evropským normám, což by mělo být vždy uvedeno na štítku. Na certifikaci je vhodné dávat pozor zejména při nákupu levných přileb od neprověřených prodejců.

Základní normou je EN 1077 (odpovídá i normě ASTM 2040 nebo standardům SNELL). Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, EN 1077 se dělí na dvě třídy: A a B. Výrobci toto dělení moc neuvádí, zejména tedy u modelů začleněných do třídy B. S třídou A a potažmo certifikací FIS se naopak výrobci rádi pochlubí. V čem se liší?

Třída A:
Má větší pokrytí povrchu hlavy, skořepina musí krýt i uši. Co je ale důležitější, skořepina musí odolat výrazně silnějšímu nárazu testovacího hrotu – výška, ze které testovací hrot padá, je 750 mm (oproti 375 mm u třídy B), což odpovídá rychlosti 3,84 m/s. Třída A tedy zajišťuje výrazně vyšší ochranu hlavy proti mechanickým vlivům. Její nevýhodou bude z hlediska rekreačního lyžaře komfort: přilba bude těžší, se sníženou ventilací a omezeným průchodem zvuku. Omezená bude i regulace velikosti přilby.

Od roku 2017 platí navíc nový předpis FIS, který vyžaduje rychlost hrotu dokonce 6,8 m/s. Helmy homologované FIS tak budou z hlediska ochrany proti průrazu ještě bezpečnější.

Třída B:
Norma hlídá, že přilba musí krýt vršek a temeno hlavy, naopak nemusí chránit uši. Materiál skořepiny musí odolat znatelně slabšímu nárazu testovacího hrotu než přilby třídy A (poloviční výška pádu). Jejich hlavní výhodou je zato komfort: ventilace, regulace velikosti, systémy na dotahování a dofukování, … I volné uši a poslechový komfort hovoří ve prospěch přileb třídy B. Logicky je upřednostní asi všichni, kdo se nevystavují enormnímu riziku při lyžování.Zajímavé a oceněné produkty posledních let

Nový standard přilby: Head Radar

Radar je nová lyžařská helma, která kombinuje všechny výhody lyžařských brýlí a moderních helem s integrovaným hledím. Na první pohled vypadá jako standardní helma, na které jsou nasazeny lyžařské brýle. Při bližším zkoumání však přijdete na to, že se jedná o bezrámečkový zorník, který je v helmě napevno integrován. Odolnost proti větru a sněžení je až neuvěřitelná, stejně šířka zorného pole a usazení na hlavě a obličeji. Zorníky jsou navíc v nabídce v několika barevných variantách a jejich výměna je dle výrobce otázkou několika vteřin.

*Head Radar*

Head Radar

Scott Symbol 2 Plus D

Zlatý vítěz v kategorii lyžařské helmy. Porotu zaujala a své soupeře předehnala díky vysokému standardu bezpečnosti a dobrému větrání. Vložky D30 tlumí nízko i vysokoenergetické nwárazy, rozšířená technologie MIPS usměrňuje síly v rotaci a 360 Pure Sound zajišťje, že v helmě dobře uslyšíte. Nastavitelný systém ventilace umožňuje omezit či zvětšit proudění vzduchu v helmě dle potřeby uživatele.

Marker VIJO

Vizionářská inovace helmy VIJO pro děti – špatně padnoucí přilby a brýle by se díky měly stát minulostí.

Oakley MOD5

Helma je vybavena technologií Modular Brim System, která snižuje počet odvzdušňovacích otvorů v helmě a zlepšuje účinnost ventilace pomocí systému Brim vedením vzduchu skrz vzdušné kanály.

*Marker Vijo*

Marker Vijo

MARKER Phoenix Carbon OTIS

Revoluční MAP technologie kombinuje nárazuvzdornou pěnu, schopnou extrémní absorpce energie, spolu s Carbon Shell odolnou skořepinou. Tím vzniká ultralehká helma s vysokou pevností. Tyto inovativní materiály jsou unikátní svou schopností bleskurychlého návratu do původního tvaru po nárazu, čímž se zamezí dalším možným zdravotním komplikacím. Ocenění ISPO si tato helma vysloužila jak použitím inovativních materiálů, tak vynikající pevností, pohodlím a nízkou hmotností.

UVEX p.8000 tour

Všestranná přilba s certifikaci pro lyžování, horolezectví i cyklistiku. Třistadesetigramová helma je snadno nastavitelná pomocí Boa systému. Vyniká drobnými detaily, jako je úchyt čelové svítilny či držák na brýle. Dodávána se zabudovaným Recco systémem. Je snadno použitelná v teple i chladu, což ji spolu s nízkou hmotností předurčuje jako ideální helmu i na lyžařské túry.

ALPINA – ATTELAS

ERGO³ je nová technologie, která umožňuje skořepinu uzpůsobit velikosti hlavy uživatele. Jednoduchým a intuitivním nastavením je možno dosáhnout výborného upevnění helmy na libovolný tvar hlavy. Nastavení vnitřní skořepiny je prováděno prostým pohybem jedné ruky – Attelas tak objevuje 3. generaci pohodlí.

UVEX p.8000 tour

UVEX p.8000 tour

CEBE – FIREBALL JUNIOR

Lehká skořepina s otvory pro ideální proudění vzduchu. Výztuhová pěna spolu s hledím zaručují skvělý komfort. Myšlenka této helmy je co nejlehčí manipulace pro děti – pomocí páčky zvednete a spustíte hledí, praktický magnetický řemínek a technologie Fine tuning fit pro maximální pohodlí.
Článek Jak vybrat sjezdové lyže

Článek Jak vybrat lyžařské boty

Článek Jak vybrat lyžařské hole

Článek Jak vybrat lyžařské brýle

Článek Jak vybrat lyžařské chrániče

Článek Jak vybrat dětské lyže, boty a hole