Článek obsahuje dlouhodobě platné informace, jeho autorem je Ivan Sosna, byl redakčně doplněn a aktualizován 24. 10. 2023
Světelné podmínky a citlivost očí na světlo – zbarvení zorníku
Brýle vybírejte podle podmínek, ve kterých nejčastěji lyžujete (do špatných světelných podmínek, do slunce) a podle citlivosti vašich očí. Zorníky lyžařských brýlí jsou koncipované cíleně k určitým účelům – patří mezi ně propustnost světla, potlačování modré složky spektra, zvýrazňování žluté, oranžové a červené do špatných světelných podmínek a celkově zacházení se spektrem. V dobré prodejně by vám měli být schopni poradit jaký typ zorníku podle propustnosti světla (od čirých po velmi tmavé a případně zrcadlové), jeho zabarvení a filtrace modré složky (nejčastěji tzv. atenuátor, který ji potlačuje a zlepšuje tak vnímání kontrastů, nebo zorník neutrální), tak abyste vybrali brýle blízké optimu. Záměrně nepíšeme „optimální“, neboť jedny jediné takové být nemohou.
Brýle měnící zabarvení podle světelných podmínek většinou reagují pro potřeby lyžování příliš pomalu: lyžař už z prudkého slunce zajel do stínu, ale brýle se teprve rozhoupávaly k reakci. Daleko více se rozmáhají výměnné zorníky - jejich uchycení je nejčastěji magnetické, a tak je výměna žlutého za tmavý zorník otázkou pár sekund. Výměnný zorník u moderních brýlí téměř nezbytností, a tak varianta vlastnit dvoje brýle a vyměňovat je podle počasí již není příliš frekventovaná, i když funkční je samozřejmě stále.
Lyžařské brýle Scott se zorníkem Amplifier Pro má v základním
balení 2 vyměnitelné zorníky (Light Sensitive + zorník kat. S1, nebo S1
a S2) - více
v podrobné recenzi brýlí Scott React
Kategorie zorníků
Kategorie Sx označují u zorníků lyžařských brýlí míru propustnosti světla, tedy kolik procent viditelného světla zorník propouští. Podle propustnosti světla se zorníky dělí do pěti kategorií od S0 do S4.
Přestože ideální brýle pro lyžování v jakémkoliv počasí jsou
ještě daleko, technologie se velmi rychle vyvíjí - například brýle
značky 3F používají fotochromatický zorník, světlo propouští podle
katgorií (S1 až S4) - více
se dočtete v recenzi brýlí 3F Blade
Kategorie S1: zorník propouští 43 až 80 % světla. Tyto zorníky jsou lehce až středně tónované a jsou vhodné pro naše zimní podmínky s oblačností a mírně sníženou viditelností. Zorníky S1 bývají obvykle oranžové, růžové, bleděmodré, šedé nebo světle kouřové.
Kategorie S2: zorník propouští 18 až 43 % světla. Tyto zorníky jsou středně až silně tónované a jsou vhodné pro univerzální použití. Zorníky S2 bývají obvykle hnědé nebo kouřové a mohou mít i tenkou zrcadlovou vrstvu.
Zorníky s vyššími kategoriemi S3 a S4 mají nejnižší propustnost světla (8 až 18 % a 3 až 8 %) a jsou určeny pro jasné sluneční dny nebo pro lyžování v silně osvícených, vysokých horských polohách a na ledovcích. Tyto zorníky mají silnou zrcadlovou vrstvu a jsou nevhodné pro špatné světelné podmínky.
Více o zornících lyžařských brýlí čtěte v článku Tajemství zorníků!
Odvětrání
Podle toho, jak moc se potíte, vám postačí standard nebo budete potřebovat lepší odvětrání. Sebesofistikovanější antifogy a dvojitá skla však nemohou překonat přírodu a fyziku, když už vlhkost v tak malém prostoru přesáhne kritickou mez, může být její snížení dost zdlouhavé. Zvláště za vlhkého sněžení nebo deště. Pozor i na to, že na helmě či čepici se nám usazuje vlhkost, kapky vody či sníh, takže při posunu brýlí z očí na helmu si namočíme polstrování rámečku a tím vlhkost v brýlích podpoříme. Stále tedy platí stará dobrá zásada brýle nechávat na očích a bránit vlhkosti, aby pronikla do prostoru mezi zorníkem a obličejem.
Kompatibilita
Brýlí s přilbou nebo obličejem je zásadní. Brýle byste vždy měli zkoušet s přilbou. Dnes je většina brýlí tzv. helmet compatible, ale ani nákup brýlí a přilby od jedné značky nezaručí, že zrovna na vaší hlavě budou spolu sedět optimálně. Navíc máte-li jeden kus výbavy starší a dokupujete nový, nemusí být shoda ani v případě jednoho výrobce samozřejmostí.
Vhodný není ani velký prostor mezi horní hranou brýlí a helmou (nápor chladu na čelo, lze řešit kuklou do helmy), ani prostor žádný (ucpává se ventilace na vršku rámečku a krycí molitan může nasávat vlhkost ze sněhu). Správně kompatibilní brýle mají pruženku („gumu“) připevněnou na brýlích hodně vepředu, aby dobře kopírovala tvar helmy. U některých brýlí je dobré zkontrolovat, zda vám rozpínací/nastavovací přezka pruženky nekoliduje s klipem v zadní části helmy.
Brýle
Giro Article II jsme testovali s kompatibilní přilbou Giro Tenet Mips
Helma s vizorem: all in one
V posledních letech se rozmáhají lyžařské přilby s integrovaným zorníkem po vzoru motorkářských. Jejich systém je už dostatečně vyspělý, manipulace se zorníkem bývá jednoduchá a zorníky bývají výměnné. To je důležité, když se poškodí. Nelze obecně říct, zda je lepší integrovaný zorník nebo set brýlí a helmy. U integrovaných odpadá kompatibilita s helmou, ale zase může být složitější najít helmu s vizorem, která bude dobře obepínat jak hlavu, tak tvář.
Přečtěte si podrobnou recenzi lyžařské přilby s automatickým
zorníkem Atomic
Savor GT Amid Visor HD PHOTO G
Článek Jak vybrat sjezdové lyže
Článek Jak vybrat lyžařské boty
Článek Jak vybrat lyžařské hole
Článek Jak vybrat lyžařskou přilbu