Článek obsahuje dlouhodobě platné informace a byl aktualizován 23. 10. 2023

Lavinový vyhledávač - malá krabička plná technologie

Od původních, jednoanténových vyhledávačů, už vývoj urazil slušný kus cesty. Standardem je dnes tříanténový vyhledávač s aktualizovatelným softwarem. Velmi častá je také funkce označení při hledání více zasypaných nebo systém přepnutí do režimu vysílání při nečinnosti - to pro případ, že zachránce zasype sekundární lavina. Pro pohodlí lze u vyšších modelů nastavit jas displeje nebo hlasitost pípání. Obecně však platí, že vyhledávač je nástroj, který je potřeba umět ovládat - pro nezkušeného zachránce je nejlepší intuitivně ovladatelný vyhledávač s dobrým dosahem signálu.

Proto pokud jste začínající skialpinista nebo freerider, volte moderní digitální tříanténový vyhledávač, kde je proces hledání a zejména finální dohledání intuitivní a přesné/rychlé. Tříanténové vyhledávače doplněné i o analogový režim využijí především zkušení záchranáři (takové modely volte případně dle toho, jaké máte dlouhodobé ambice a plány, zda se vám vůbec vyplatí za tuto funci si připlatit). Rozhodně nedoporučujeme koupi bazarových dvou- nebo jednoanténových vyhledávačů, u kterých je zejména pro finální dohledání zasypaného potřeba více praktických zkušeností a pravidelný trénink. Při hledání zasypaného jde o čas.

Způsob použití

Při výběru vyhledávače si ujasněte, za jakým účelem jej kupujete. Pro závodníka, který se pohybuje na zajištěných trasách, bude prioritou nízká hmotnost. Účastník jednoduchých túr s horským vůdcem nebude klást na výběr takový důraz a vystačí si se základním modelem. Naopak když se samostatně vydáte do odlehlejších končin, kde je při lavinové nehodě nižší šance rychlé pomoci od horské služby, třeba oceníte možnost naučit se pracovat i s pokročilejším přístrojem. Většina výrobců respektuje toto členění a nabízí jeden top model a jeden či více jednodušších, a tedy levnějších modelů. Projděme si důležité parametry.

Zapínání a ovladatelnost

Každému vyhovuje něco trochu jiného, a proto je dobré si osobně ozkoušet různé přístroje. Zapínání a přepínání režimů zpravidla funguje na bázi otočného nebo vysouvacího mechanismu, pro zapnutí bývá u starších modelů potřeba propojení s tělovým postrojem. Podstatná je přehlednost a viditelnost displeje, zvuková signalizace zase hraje roli především u finálního dohledání.

Zobrazení více zasypaných a označení nalezeného je uživatelsky pokročilou funkcí, která se ale velmi hodí při lavinové nehodě i při nácviku. Některé vyhledávače mají toto „markování“ složitější než jiné. Vyzkoušejte si při výběru ovládat všechna možná tlačítka také v rukavicích.

Uchycení na těle

Od spojeného postroje a vyhledávače se upouští, jelikož je náročné vydolovat zpod oblečení vyhledávač a prakticky jej používat, zatímco je stále přichycený k ramennímu popruhu, přičemž jej nelze odpojit bez jeho vypnutí. Nejčastěji jsou dnešní vyhledávače doplněny obalem s popruhy, do kterých se různým způsobem vloží, zacvakne nebo vsune. Komfort při oblékání sice není tak životně důležitý jako snadné vyndání vyhledávače v krizové situaci, na druhou stranu jej provádíme denně na rozdíl od opravdového vyhledávání - proto by stejně jako vyndání a přepnutí vyhledávače mělo být jednoduché i jeho oblékání.


Doporučené uchycení pouzdra vyhledávače Arva

Dosah signálu

V režimu „send“ vysílá vyhledávač nepřetržitý signál o frekvenci 457 kHz. Dosah tohoto signálu je závislý na poloze vyhledávače a stínění (tedy čím hlouběji zasypaný, tím menší dosah). Je tedy žádoucí mít ve všech směrech co největší dosah signálu. Například u některých modelů byly tyto hodnoty vysílání skvělé, ovšem pro vyhledávání byly naopak nevhodné.

Jaké jsou rozdíly mezi signálem různých vyhledávačů, zjistíte v testu lavinových vyhledávačů z r. 2015 a nebo v testu lavinových vyhledávačů z r. 2018.

Ze zmíněných testů vyplývá, že výrobci občas nadsazují v rámci konkurenčního boje dosahy signálu oproti realitě (ona totiž lavinová záchrana neprobíhá, na rozdíl od testování přístrojů, ve „vakuu“). Vždy je potřeba počítat s vnějšími vlivy a vzít na vědomí, že signál se řídí fyzikálními zákony.

Příklady moderních vyhledávačů

Ortovox Diract Voice

Ortovox vyrábí zatím jediný model lavinového vyhledávače, který při psychicky náročném vyhledávání zasypaného navádí uživatele jasnými slovními pokyny i v češtině. Na mnichovském veletrhu ISPO byla tomuto vyhledávači díky inovativnímu přístupu udělena hlavní cena – Ispo Awards, Product of the Year.

Pieps DPS

Vyhledávač, který má napojení na telefon pomocí Bluetooth, integrovaný sklonoměr, kompatibilní s iProbe, funkce skenování laviniště, pomocí aplikace v mobilním telefonu lze měnit nastavení, upgradovat software nebo spustit výcvikový mód, díky kterému se zachránci mohou snadněji zdokonalovat ve vyhledávání.

Arva Neo Pro

Arva je stálicí na trhu lavinových vyhledávačů, a Neo Pro (240 g) je současným top modelem značky. Umožňuje jednoduchý test Group Check, umí diagnostikovat i vlastní problémy (autotest), při delší nečinnosti se přepne zpět na vysílání (riziko sekundárního zasypání), lze si vybrat, ke kterému z již nalezených zasypaných navigovat.

BCA Tracker 4

Nejmodernější vyhledávač BCA (215 g) sází na rychlost a jednoduché ovládání, stejně jako na odolnost. Lze umlčet, když je pípání otravné, po chvíli nečinnosti se přepíná do režimu vysílání (riziko sekundárního zasypání), software lze upgradovat.

Pieps Micro BT (ve variantách Button, Sensor a Race)

Nejlehčí tříanténový vyhledávač na trhu s hmotností jen 150 g. Lze propojit s telefonem pomocí Bluetooth (aktualizovat software, pomocí aplikace vytvořit tréninkové laviniště ap.), má kvalitní display a dosah signálu srovnatelný s ostatními vyhledávači. Vyrábí se s přepínacím tlačítkem režimů (Button a Race), nebo s optickým čidlem (Sensor), které vyhledávač přepne do režimu vyhledávání jakmile jej vyndáte z pouzdra.


Lavinová sonda - bez dohledání to nejde

Sonda je zdánlivě podobná obyčejné skládací tyči od stanu. Pravda je však taková, že pro propíchnutí lavinou udusaného sněhu je potřeba sonda dostatečně pevná - toho se však dá dosáhnout jen za cenu vyšší hmotnosti. Základní souboj při výběru sond tedy svádí tyto dvě vlastnosti, ale důležitá je také délka sondy a způsob, jakým se skládá. Dnešní mechanismy jsou zpravidla založené na vnitřním ocelovém lanku, za které uživatel zatáhne, tím složí sondu a nějakým způsobe zaaretuje - takových způsobů je mnoho a každému bude vyhovovat jiný, vyhněte se jen laciným plastovým zarážkám, které se mají tendenci v mrazu lámat.

Speciální kategorií, která se čím dál víc rozmáhá, jsou sondy elektronické, které mají čidlo umístěné v hrotu, tedy na místě, které se dostává nejblíže k zasypanému a může tak indikovat, zda třeba při nejistotě pozitivního nálezu opravdu jde nebo nejde o zasypaného. Mívá význam hlavně s kompatibilním vyhledávačem.

Pieps iProbe – elektronická sonda pro rychlé dohledání zasypaného

Pieps iProbe je sonda, která má ve svém spodním dílu umístěný elektronický přijímač a dohledání zasypaného je tak výrazně přesnější a rychlejší. Stejně jako vyhledávače a lavinové batohy značky Pieps lze synchronizovat pomocí Bluetooth s aplikací Pieps a mít tak neustále v přístroji nejnovější aktualizace softwaru. Menší daní za to, že sonda významně urychlí a zpřesní dohledání, je její vyšší hmotnost.

Carbon Probe 280 Speed Lock

Velmi lehká sonda o dostatečné délce s lehce ovladatelným a rychlým upínacím mechanismem.


Lopata - lehký, potřebný pomocník

Snaha o hrabání v lavinou slehlém sněhu bez lopaty bývá více než marná. Lopata je tedy nutnou součástí výbavy, zabírá nejvíc místa a něco váží - šetřit na materiálu se ale opět nevyplatí. Naprosto nevhodné jsou lopaty plastové. Čím větší kovový list, tím lepší - i robustní lopaty dokážete o kameny, skryté ve sněhu, v zápalu kopání ohnout či zlomit. Účinnost velmi zvyšuje teleskopické, co nejdelší madlo s ergonomickým úchopem - v něm některé modely také skrývají prostor na uložení sondy, sněhovou pilu nebo třeba cepín (model shAxe).

Arva Axe Shovel

Přepnutím listu na konec násady lze z lopaty vytvořit jakási "motyka", podobně je tomu u lopaty Pieps C 660.

Ortovox Beast

Lopata v klasickém tvaru, která sází na robustnost, a přitom je odlehčená na 550 g.


Jak vybrat lavinový batoh

Jak vybrat skialpinistické vázání

Jak vybrat skialpinistické lyže

Jak vybrat skialpinistické boty

Jak vybrat skialpinistickou helmu

Jak vybrat stoupací pásy