Sella Ronda - aktuální report z 13.02.2015 - SNOW.CZ

Sella Ronda | aktuální report z 13.02.2015

Sella Ronda - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

průměrné hodnocení Sella Ronda:
autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:
návštěva od: 13.02.2015 do: 13.02.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Sella Ronda je notoricky známý výlet po Dolomitech, od kterého se očekávají hlavně panoramata, méně pak lyžování. Za příznivých podmínek se ale dá poměr lyžování a panoramatických přejezdů přeci jen "pootočit", protože samotný okruh zabere z celého dne jen okolo tří hodin.

Každopádně lyžařsky výhodnější je "oranžový" okruh, který se dá projet rychleji, s méně přestupy mezi lanovkami a s méně "odpichováním".

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ve Val Gardeně vede hlavní trasa okruhu dnem údolí, což je v podstatě jen promenáda přerušovaná krátkými výjezdy vleky. Hodnotnější je alternativní trasa „vrchem“ přes Piz Sella a Ciampinoi, kde si náročnější lyžaři mohou „střihnout“ černý Saslong do St. Christiny i tréninkovou černou do Wolkensteinu. Méně zdatní naopak nemusí vyjet až na vrcholek Piz Sella, ale panoramatickou oklikou přes Val Tramans se vyhnou nejstrmější pasáži, přičemž z Ciampinoi vede do Wolkensteinu kromě černé i hubenější červená, zato o dost méně frekventovaná trať.

Z Dantercepies se náročnějším vyplatí jedna jízda navíc po černé sjezdovce Cir se zajížďkou až do Val Langental, kam zatéká velmi málo ježděná černá varianta.

V Alta Badii „musíte“ do dvou a půl tisíc na Vallon (Piz Boe) – ať už kvůli neskutečnému širokoúhlému panoramatu, nebo kvůli příjemně černé sjezdovce.

Po příjezdu do Arabby se dá ještě před transitem přes město odskočit na nenápadný vrcholek Burz, odkud se řítí prostorná a opomíjená černá sjezdovka. Méně zdatní, kteří se v Arabbě bojí náročného „trychtýře“ z Porta Vescovo (zvláště od pozdějšího dopoledne plného nahrnutého sněhu, někdy i ploten), mohou vyjet hrkavou 2sedačkou Portados, sjet po dálniční červené k 6sedačce Carpazza, která končí už pod obávaným „trychtýřem“, jemuž se tak vyhnou.

Ti úplně nejnáročnější mohou do trasy zařadit ještě panoramatický vrcholek Sass Pordoi, odkud sice nevede žádná sjezdovka, zato nezapomenutelný freeride dramaticky vyhlížejícím, ale prostorným kuloárem s krásnými výhledy na Marmoladu.

Sněhové podmínky:

Stav sjezdovek je velmi dobrý a typicky dolomitský - pevný podklad z vodivého betonu s horní vrstvou převážně suchého sněhu, který se přes den více či méně nahrne. Tradičně nejlepší sníh - utemovaný prašan - má severní svah Porta Vescovo.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Trasa po směru hodinových ručiček je až na jednu výjimku postavená z expresních lanovek a na rozdíl od protisměru nemá tolik přestupů a hlavně "zbytečného" zouvání lyží. V Arabbě se časově vyplatí při výjezdu na Porta Vescovo "mačkat" se ve funiforu - i pokud jeden ujede, stále budete nahoře rychleji než "vajíčkem" (kde se mačkáte taky). Nahoře nazujete lyže a sundáte je až v kabince pod Col Rodella ve Val di Fassa, pak opět s lyžemi na nohou až do Wolkensteinu, kde se přechází silnice. Z Passo Gardena sjedete prakticky až do Corvary v Alta Badii bez přerušení. Před Corvarou je místo tranzitní sedačky Borest nová kabinka, která ničemu zvlášť nepomohla, snad jen přístupu do oblasti Col Pradat nad Colfoscem, neboť nově na sebe lanovky dobře navazují.

Zalidněnost:

Obecně vzato je okruh nejplnější první a druhý krásný den po špatném počasí, vyšší riziko je i zpočátku týdne, kdy jsou na svazích "noví" hosté, naopak výhrou může být sobota (střídání turnusů), zvlášť pokud není super počasí.

V pátek 13. února po ideálním slunečném týdnu už bylo na Sella Rondě překvapivě klidno - kromě ranního nástupu max. s minutovými frontami, ale místy i poloprázdnými lanovkami.

Nejrušnější nástupní místa jsou ve velkých údolních střediscích - Corvara, Canazei a Wolkenstein (všude placená parkoviště), dá se ale nastoupit i u některých lanovek "po cestě". Klidněji bývá i v Arabbě, která nemá tak velkou ubytovací kapacitu.

Sella Ronda ale frontami až tak netrpí, na rozdíl od výletu na Marmoladu, na niž vedou kyvadlové kabiny s kapacitou jen okolo 1 000 os./h - za superpočasí počítejte nejen se superpanoramaty, ale i se superfrontami 20+ minut (zejména na dvousedačku Sass de la Vegla v Arabbě a na kabinu v Malga Ciapele pod Marmoladou).

Občerstvení a aprés-ski:

Restaurace a hlavně terasy, kde je radost posedět, jsou snad v každé zatáčce - na "rychlovku" se hodí třeba stánky podél pěšího pochodu v Arabbě, naopak na kulinářské zážitky s vybraným vínem se hodí horské chaty v jihotyrolské Alta Badii.

V Arabbě pod Bec de Roces zaujme půjčovna sněžných skútrů – 3 okruhy (celkem 6 km) za 18 eur.

Doprava do střediska a parkování:

U hlavních lanovek v ubytovacích letoviscích jsou parkovací plochy omezené a placené (cca 5 eur / den).

+ plusy

  • panoramata, panoramata a panoramata
  • krásné sjezdovky podél trasy
  • aktuálně výborný sníh

- mínusy

  • hlavní trasa není lyžařsky záživná
  • riziko přelidněných sjezdovek
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

17. - 21.02.2019  | Sella Ronda

autor: mbudin
hodnocení:

Do Itálie jsme vyrazili v době jarních prázdnin nejen českých, ale patrně i německých - cesta tam se nám o tři hodiny protáhla v zácpách. Bydleli jsme v Campitellu di Fassa, odkud se na svahy vyráží kabinou Col Rodella. Protože jsme nehodlali ráno strávit hodinu ve frontě na ten "dobytčák", jezdili ...

zobrazit celý report

06.02.2019  | Sella Ronda

autor: zemlo
hodnocení:

Sella Rondu jsme absolvovali ve středu ve všední den. Jako nástupní bod jsme zvolili vesničku Corvara v oblasti Alta Badia. Sellu jsme objížděli ve směru hodinových ručiček, tedy v mapě značenou oranžovou trasou, kterou jsme si ale lehce upravili k obrazu svému. První vychýlení z hlavní oranžové tra...

zobrazit celý report

28. - 31.01.2019  | Sella Ronda

autor: Lucy8891
hodnocení:

Poprvé jsme letos zamířili do Itálie a měla jsem ze střediska Sella Ronda smíšené pocity. Asi je to na mě moc velký areál. Sella Ronda se skládá ze 4 středisek, které jsou navzájem propojené - Canazei, Arabba, Corvara a Selva. My jsme parkovali vždy v Canazei. Doporučuji jezdit až tam a nezůstávat v...

zobrazit celý report

22.03.2018  | Sella Ronda

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Okruh Sella Ronda má neodolatelné lyžařské i krajinové kouzlo. Pokazit jej dokáží nepříznivé počasí a sněhové podmínky a samozřejmě i příliš vysoká návštěvnost, naopak vydařené a klidné dny na začátku nebo konci sezóny kouzlo Sella Rondy znásobí. Minulý týden nabídl téměř fantastické podmínky, jaké ...

zobrazit celý report

16.03.2018  | Sella Ronda

autor: Milka
hodnocení:

Sella Ronda je něco pro lyžařské cestovatele a panoramatové kochače. Pokud vyjde pěkné počasí, jsou z různých vrcholů úžasné výhledy do údolí i do dálky. A i trasa se dá trochu upravit podle požadavků a volit mírnější nebo naopak sportovnější verzi. My v tento den poprvé zkoušíme dát Sella Rondu 2× ...

zobrazit celý report

08. - 09.03.2018  | Sella Ronda

autor: plamice
hodnocení:

Byla to naše první návštěva italských Alp a jen dvoudenní lyžovačka, takže jsme nestihli celý okruh Sella Rondy. Dcera se pak zasekla na hezkých modrých tratích s různými funslopy, takže jsme měli vždy co dělat dostat se nazpět, druhý den jsme bohužel byli i nuceni jet nazpět skitaxíkem. Ale celá ob...

zobrazit celý report

25.03.2017  | Sella Ronda

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Sella Ronda je nejen populárním výletním okruhem, ale i jedinou spojovací trasou čtyř hlavních údolí Dolomit a jako taková „musí“ být v provozu až do konce sezóny. A to je čas si ji užít bez davů a tlačenic. Chce to ale trochu obelstít teplé jarní počasí.

. [* https://farm4.staticflickr.com/38...

zobrazit celý report

27.02.2017  | Sella Ronda

autor: Vikingmasterkiller
hodnocení:

Profláknutá. Přeplněná. Turistická. Spektakulární. Nezapomenutelná... Přívlastků pro okruh Sella Ronda lze najít mnoho. My si zvolili sportovnější oranžovou variantu. Bohužel, již v rámci okruhu potkal celou oblast blackout. Ten se místním borcům podařilo částečně vyřešit cca po 20 minutách.
Pohle...

zobrazit celý report

25.01.2017  | Sella Ronda

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Okolo Selly cestička, okolo Selly cestička a na ní se zelená a na ní se zelená… Dolomity bez přírodního sněhu jsou pro lyžaře sice poněkud neobvyklou kulisou, která ale nic nemění na tom, že jsou sjezdovky Sella Rondy ve stavu jako v opravdové zimě. A zatím ještě bez prázdninových davů!

zobrazit celý report

15. - 20.12.2016  | Sella Ronda

autor: orim
hodnocení:

Cesta autom zo SR prebehla úplne v poriadku, nakoľko na cestách žiadny sneh. Po skúsenostiach z minulosti (kontroly na hraniciach AT -DE) sme zvolili južnú diaľnicu cez AT s prejazdom do IT cez Sillian. Ubytovanie v stredisku Arabba. Oproti minulému roku podstatne menej návštevníkov v obci. Na hlavn...

zobrazit celý report

14.12.2015  | Sella Ronda

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Takovou Sella Rondu jen tak nezažijete. V Dolomitech není vločka přírodního sněhu, a to ani v nejvyšších polohách. Krajina tak připomíná spíš vyprahlý Grand Canyon než Alpy na začátku lyžařské sezóny, všechna údolí jsou přitom propojená bílými koberci z technického sněhu – je to trochu děsivý, zárov...

zobrazit celý report

03.03.2015  | Sella Ronda

autor: gimli35
hodnocení:

Sella Ronda je mezi lyžaři pojem - dokonale fungující okruh lanovek a sjezdovek je totiž něco nezapomenutelného. A když vám, stejně jako při mé návštěvě, vyjde počasí, nestačíte se koukat po okolí a cvakat foťákem.

zobrazit celý report

15. - 20.12.2014  | Sella Ronda

autor: tom1
hodnocení:

Celkový dojem dobrý. Jezdíme tam několik let nepřetržitě, vždy v předvánočním týdnu. Je to taková naše srdeční záležitost. Byl jsem tam dvakrát v únoru, ale tou dobou je tam moc lidí. Zase se ale opálíte.

zobrazit celý report

27. - 29.01.2014  | Sella Ronda

autor: Radim Polcer
hodnocení:

Sella Ronda je bezesporu jedním z největších lyžařských lákadel Dolomit. Systém vzájemně propojených lanovek a sjezdovek zde umožňuje během jediného dne obkroužit kolem dokola celý masiv Sella. Při této okružní cestě projedeme část z celkem čtyř lyžařských oblastí – Alta Badia, Val Gardena, Val di F...

zobrazit celý report

27. - 29.01.2014  | Sella Ronda

autor: Radim Polcer
hodnocení:

Okruh čtyřmi lyžařskými oblastmi – Alta Badia, Val Gardena, Val di Fassa a Arabba a přes čtyři průsmyky – Grödner Joch, Sella Joch, Pordoi Joch a Campolongo lze projet v obou směrech, tentokrát přišla na řadu „oranžová“ trasa.

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Apartmán Bait da Poz
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 754 Kč/os.
Les Villages du Bachat
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 154 Kč/os.
Hotel Weismayr
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 694 Kč/os.