Ischgl / Silvretta Arena - aktuální report z 05. - 07.12.2022 - SNOW.cz

Ischgl / Silvretta Arena aktuální report z 05. - 07.12.2022

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Ischgl / Silvretta Arena - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: crystalclear
 • hodnocení:
 • návštěva od: 05.12.2022 do: 07.12.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Volba termínu byla pro návštěvu Ischglu ideální. Sezóna ještě nezačala, lidí bylo málo. V pondělí odpoledne hustě sněžilo. V úterý a ve středu ale bylo krásně, slunečno, s teplotami nahoře (nad 2 000m) cca -5 °C až -11 °C. A v provozu bylo hodně přes 100 km sjezdovek, cca 2/3 areálu. Člověka napadne: nezažil jsem tu nejlepší lyžovačku sezóny hned na jejím zahájení?

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Jde o dvě propojená střediska: rakouský Ischgl (v tom jsem bydlel) a švýcarský Samnaun, v němž je i údolní bezcelní zóna. Hranice vede středem areálu, po hřebenech. Přejezd hranice EU si mnohdy uvědomíte jen díky vlajkám před hospodami.

Většina tratí není na poměry Alp extrémně široká. Jsou ale dlouhé a rozmanité. A ty výhledy z nich! Například ve Schladmingu je výhled také pěkný, ale toto je mimořádné. Desítky zasněžených skalnatých vrcholků všude okolo.

Rodinám s dětmi areál nedoporučuji. Mimo pár cvičných modrých svahů si moc neužijí. Sjezdy jsou náročné, kvůli nadmořské výšce je zima, atrakcí pro nejmenší je na rozdíl třeba od Obertauernu málo. Dlouhé, panoramatické sjezdovky č. 80 a 22 budou pro nejmenší vyloženě frustrující – v mnoha úsecích mají malý sklon a lyže se budou vztekajícím se potomkům zastavovat. Naopak taková stranou stojící červená č. 67 mate, průměrným sklonem sice barva odpovídá, střídají se ale ploché a vyloženě strmé úseky se záludnými vlnami a s tendencí ledovatět. K radostnému zdolání je třeba fyzička a odpovídající technika, jinak budete střídat zoufalé plužení a oddechování na krajích.

Zdatné sportovce zaujmou červené sjezdovky č. 40 a 70. Dlouhé, náročné, rozmanitě zvlněné - 0 % oddechu, 100 % zábavy. Sjetím bez zastávky si ověříte, zda máte z léta doopravdy dostatečně natrénováno. S trochou snahy se na „sedmdesátce“ dá zvládnout 10 solidních skoků.

Sněhové podmínky:

Sněhu nebylo hodně - tvrdý povrch, zčásti s technickým sněhem, celkem cca 20 až 40 cm. Zasněžování běželo. Na rozdíl od některých areálů v ČR, když Rakušané hlásí, že je sjezdovka v provozu, znamená to, že je v provozu celá a v plné šíři (ne jen uzoučký pruh uprostřed).

Rolbaři připravili povrch výborně. Mám zkušenosti s mnoha areály a ti v Ischglu na mne udělali dojem. Napojování pruhů bylo hladké, povrch skvělý. Když někam navál sníh, vyjela to rolba utáhnout i v průběhu dne.

Na některých místech přesto byla trocha kamínků. S jednou výjimkou (viz níže) to ale nebyl žádný problém. Vzhledem k nízkým teplotám a minimu návštěvníků povrch po celý den dobře držel, muld bylo minimum a jen na pár úsecích vznikly menší ledové plotny. Ani dojezdová červená sjezdovka č. 1 nebyla v pozdním odpoledni nijak fatálně rozbitá. Pro carving i pohodové ježdění naprostý ideál, nirvána!

Mimo sjezdovku je odhadem jen 20 až 30 cm, z čehož část nasněžila 5. 12. právě večer. Off-piste možný v omezeném rozsahu je, po pondělním sněžení i v čerstvém sněhu. Na velké řádění v půl metru prašanu ale zatím můžete zapomenout.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Perfektní alpské vybavení. Všude moderní, odpojovací sedačky, většina s bublinou a některé i s pohodlnou koženkou. Na vrcholcích je doplňuje několik kotev. Z údolí vedou tradičně kabinkové lanovky. Jedna je ze zadní strany ozdobena zástupci místní fauny a jiná zase portréty známých hudebníků, kteří dříve v areálu vystupovali (v roce 2023 je v plánu např. George Ezra).

Lanovky jsou všechny rychlého typu (5 až 6 m/s). Když je málo návštěvníků, často je kvůli úspoře energie pustí pomaleji, takže jízda trvá déle, více na nich zmrznete a neodjezdíte za den tolik, co byste chtěli. V sezóně ale jezdí na maximální rychlost.

Švýcarská dvoupatrová kabinka L1 Pendelbahn budí velký dojem velikostí i výškou lan nad údolím.

Zařízení jsou v tuto dobu v provozu od 8.30 (spodní stanice), popř. od 9.00 (nahoře) do 16.00 (nahoře) a 17.00 (kabinky dolů). Ráno jsem startoval vždy u kabinky A1 (Silvrettabahn) a na ni nás pustili opravdu až v 8.30 a ne dříve, jako v jiných areálech, i když kabinka jezdila minimálně od 8.00.

V údolní stanici Silvrettabahn jsou úschovní boxy za 10 €/den. Nahoře ve 2 300m u výstupu z kabinek A1/A3 na Idalpu jsou stojany k uzamknutí lyží s 1€ mincí. V dobu mé návštěvy měly volnou kapacitu, ale v plné sezóně budou určitě plné.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

8.12. je v Rakousku státní svátek Mariä Empfängnis. Pondělí až středa předtím měly minimální zalidněnost. Vysoká sezóna ještě nezačala. Za celé 3 dny jsem čekal nejhůř na 3. sedačku, v drtivé většině případů to ale bylo euforické ježdění nahoru dolů. V zadních partiích areálu jsem často jezdil dlouhé minuty úplně sám. V restauracích to samé, místa dost a bez čekání na obsluhu.

Na svazích byli hlavně německy mluvící návštěvníci, včetně výcvikových kurzů středoškolské mládeže. Mimo nich pak Poláci, několik Holanďanů a jen pár Čechů.

Občerstvení a aprés-ski:

Subjektivně mi přišlo, že je na rozlehlost areálu restaurantů poměrně málo (i když jsou většinou hodně velké). Protože bylo mimo sezónu, volno bylo všude. Ale ve dny s velkou návštěvností bych určitě doporučil návštěvu podniků na okraji areálu a ne v jeho centrech na Idalpu nebo Alp Trida.

Ischgl vždy byl drahý areál a letos ještě podražili, jako všude. Velmi dobrá gastronomie - od alpské kuchyně až po pizzu. Na několika místech točili paradoxně ne rakouské či švýcarské pivo, ale snesitelný německý Zoller-Hof. V posledních letech v Alpách postupně doplňují nabídku velkých, uniformních pivovarů lahvovým sortimentem řemeslných minipivovarů („craft beer“), zde v ceně 4 až 6 € za třetinkovou lahev. Luxus lokality podtrhuje široká nabídka šumivých vín.

Hned u konečné stanice Silvrettabahn je několik velkých aprés-ski barů, stejně tak u konečné stanice dalších dvou rakouských kabinek. Bar Kitzloch se v roce 2020 nechvalně proslavil po celé Evropě.

V mnoha jiných střediscích je obsluha často česká, slovenská apod. Připadlo mi, že v Ischglu pracují hlavně místní.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta bez komplikací, variant z ČR je více. Parkování u Silvrettabahn bylo za 5 € na den a mimo sezónu poloprázdné. Při příjezdu v 8.10 (lanovka se rozjíždí v 8.30) jsem byl úplně vepředu.

Pozor na projíždění samotným Ischglem. Pěší zóna je označená nenápadnou značkou, která se od té české liší. Navigace vás tam přitom bez okolků zavede. Po pěší zóně jezdí auta (pouze pro ubytované přímo na zóně), takže vás to na první pohled netrkne.

+ plusy

 • rozlehlý a rozmanitý areál
 • dostatek ostrých červených a černých, perfektně upravených sjezdovek
 • dechberoucí výhledy
 • rychlé a moderní lanovky
 • duty-free v Samnaunu, aprés-ski v Ischglu

- mínusy

 • sjezdovky na alpské poměry jen středně široké
 • pro začátečníky náročné, pro malé děti i nezajímavé
 • sjezd na duty-free do Samnaunu je časová past
 • i na Alpy je tam draho

Zajímavé odkazy

Pozor! Půlka areálu je ve Švýcarsku, které není v EU a máte tedy drahý datový roaming. Předem si nastavte volbu operátora na manuální, zaplaťte si snesitelný roaming, apod. Jinak si to ani neuvědomíte a při přejetí na švýcarskou stranu se nedoplatíte. Mně například český T-mobile chtěl účtovat hanebných 75 Kč za megabajt(!). Takže pokud si váš potomek bude chtít pustit na obědě několik videí na YouTube, mohou vás při neopatrnosti vyjít na mnoho tisíc! Restaurace na švýcarské straně mají zpravidla dobrou WiFi zdarma.

Ve švýcarském Samnaunu je bezcelní zóna. Bylo zjevné, že někteří lyžaři se vybavili batůžky proto, aby si odpoledne nakoupili levný alkohol nebo cigarety na hotel. Já ale sjíždět do údolí na švýcarské straně nedoporučuji. Vedou tam 2 dlouhé sjezdovky, označené „Dutyfree-Run“. Ta s číslem 60 vyžaduje pro návrat přejetí skibusem v údolí, protože k ní nevede žádná lanovka. A ta druhá, číslo 80, je dlouhá, úzká, plochá a nezajímavá (pominu-li romantický charakter sjezdu údolím vedle potůčku). Má nepřehledně označenou trasu, ať už nahoře, nebo dole, při průjezdu Samnaunu. Její závěrečný úsek, několik set metrů k lanovce L1 Pendelbahn, byl bůhvíproč chvílemi posypán kamínky a přes veškerou snahu to odnesly mé skluznice a musí na velký servis. Navíc na Pendelbahnu čekáte na jeho příjezd, pak rozjezd, a je jen na stání (tj. nohy si neodpočinou). Takže pokud netrváte na duty free nákupu, nebo vyloženě netoužíte po výhledu do údolí z Pendelbahnu, cestu dolů nedoporučuji. Budete zbytečně unavení, frustrovaní a ztratíte 30 až 45 minut drahocenného lyžařského času.

Zajímavost: dle místních stojí budovy ve výškách nad 2 500 m na permafrostu a vzhledem k jeho pohybu musí jejich základy opakovaně upravovat.

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

04. - 09.02.2024  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Po předloňském návratu do Serfausu jsem si letos střihl další vzpomínkový výlet, tentokrát jsem se po jedenácti letech vrátil do Ischglu. A bylo to šťastné shledání.

19.12.2023  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: 22988
 • hodnocení:

Moje první návštěva tohoto špičkového mega areálu a můžu potvrdit, že lyžovačka zde nemá chybu. Sice dražší skipasy, ale dnes se vyplatí. Vyšlo úplně všechno - počasí, sněhové podmínky, zalidněnost.

19.02.2023  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: Lubák
 • hodnocení:

Celkový dojem bohužel nebyl dobrý, ale nelze z toho vinit středisko Ischgl. 238 km sjezdovek a nadmořská výška střediska 1 377 až 2 872 m jsou impozantní čísla. Exkluzivita střediska a cena 67 eur na den, to vše je paráda, ale když nevyjde počasí, tak to prostě nemůže být dokonalý zážitek. Při souča...

19.02.2023  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: Lubák
 • hodnocení:

Sice top středisko, ale dnes smůla. Horní lanovky, které propojují areál se Švýcarskem, nejezdi kvůli větru, a tím pádem jsou na zbylých lanovkách fronty. Jinak perfektní středisko, kde pro lyžaře dělají snad vše.

17. - 20.01.2023  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: Pažitka
 • hodnocení:

Celkový dojem skvělý! Ischgl, ten nezklame. Resort je to dražší, ale ten poměr ceny a výkonu tu je obrovský. Tady se pobavíte i na 4 až 5 dní vzhledem k velikosti areálu. Věřím, že kdybych byl mladší, či jsem jel s partou, tak i místní aprés-ski musí být funny. Navíc mě připadá, ze Ischgl není rozta...

14.01.2023  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: Rychle
 • hodnocení:

Ischgl Samnaun ani tentokrát nezklamal a ze středisek v oblasti trojmezí Rakousko - Švýcarsko - Itálie nabídl nejlepší lyžařské podmínky. Své si zde najdou jak začátečníci, tak pokročilí lyžaři. V zásadě jedinou nevýhodou bylo občasné difuzní světlo, které i přes slunečné počasí nebo jen lehce zataž...

16. - 17.03.2019  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: Lehla
 • hodnocení:

Po dvou týdnech jsme zase vyrazili do Ischglu na víkendovou lyžovačku. No počasí prakticky jak přes kopírák - čtvrtek a pátek masivně sněžilo (tentokrát napadlo cca 80 cm) a sobota a neděle zalité sluncem. Prakticky ideální podmínky, jen tentokrát se do toho přidalo trošku větru, část resortu byla z...

02. - 03.03.2019  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: Lehla
 • hodnocení:

Ischgl opět nezklamal. Podle mého názoru nejlepší rakouské středisko. Tentokrát nám z pátku na sobotu pěkně nasněžilo, takže sněhu bylo spoustu - možná více, než by bylo zdrávo. :) Kamarád si užíval freeridových možností, kterých je v Ischglu moooře, já jsem se chvílemi trápil na sjezdovkách, kde by...

26.12.2018  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: Lehla
 • hodnocení:

Po dlouhé době jsem navštívil středisko, které jsem si zamiloval. Do jisté míry hrálo roli, že bylo nádherné počasí, ne moc lidí, vánoční atmosféra, mnoho sněhu, ale i Ischgl sám o sobě je kouzelný. Výhledy do hor, které jsou prošpikovány sjezdovkami všech obtížností, vše skvěle upravené a mnoho sje...

08.04.2018  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: bohous357
 • hodnocení:

Na další horký slunečný den jsme zvolili vysoko položený Ischgl Samnaun. Přes informace na stránkách střediska a ranní údaje z webkamer o jen velmi slabém mrazu na vrcholech byly sjezdovky po ránu velmi tvrdé a začaly povolovat až po 10:30, a to nejdříve prosluněná 70/70a a další v oblasti Alpe Trieda Eck/Alp Bella. Sjezdovky na severních svazích, např. 13, 20, 21 zůstaly promrzlé až do pozdního odpoledne, bohužel s rozhrabaným zvlhlým sněhem na povrchu. Promrzlý kvalitní podklad asi ještě pár týdnů horka překoná. Na slunných svazích se uvolňují malé deskové laviny, které občas zasahují i do sjezdovek, dnes byla znovu otevřena krásná červená bočním údolím č. 7, kde bylo třeba prohrabat lavinu a změnit trasu. Opět vynikající lyžování, i když v Serfausu byl povrch sjezdovek kompaktnější.

06. - 10.03.2017  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: mirjur
 • hodnocení:

V Ischglu jsme byli potřetí a po vynikajících předchozích zkušenostech to byl tentokrát propadák. Absolutně nevyšlo počasí, z 5 dnů jsme 2 dny nelyžovali vůbec pro stálé sněžení a mizernou viditelnost, 2 dny jen odpoledne a situaci částečně zachránil jen poslední den, kdy nastalo od rána azzuro. Boh...

04. - 06.12.2015  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: BQ
 • hodnocení:

Slunečné tři dny v oblasti Ischgl Samnaun (4.–6.12.): V pátek poloprázdno, o víkendu poměrně dost lidí, hlavně na lehčích sjezdovkách, lanovky ale beze front, nejdéle jsme čekali 2 minuty při odpoledním návratu sedačkou Höllboden. Sněhu pomálu, mimo sjezdovky do 20 cm, na sjezdovkách do 30 cm, našlo se spousta míst s kamením. Ráno většinou parádně upravené, odpoledne ale plotny, v namáhaných úsecích až na led. Naposledy sněžilo dva týdny zpátky, se zasněžováním si moc hlavu nelámou, chtělo by to čerstvou nadílku. Ofevřeno cca 40 % oblasti, většina černých zavřená, pod 1800 m otevřeny jen dojezdy do střediska, dlouhý sjezd č. 80 do Samnaunu uzavřen, stejně tak oblast Pic Gronda. Zařízení moderní jak z rakouské tak švýcarské strany. Skipas na 3 dny stál 128 €.

22. - 25.04.2015  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: Dupin
 • hodnocení:

Pro návštěvu tohoto rakousko-švýcarského střediska mne v tuto jarní dobu zlákala poměrně vysoká nadmořská výška a provoz až do 1. 5. 2015. Předpokládali jsme s manželkou dobrou kvalitu sněhu, což se na 100% potvrdilo. Středisko je opravdu rozsáhlé, ale skvěle propojené jak lanovkami, tak sjezdovkami...

18.03.2015  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: bohous357
 • hodnocení:

Velká klika na počasí – mraky od jihu se zastavily přesně před hlavním hřebenem, takže Ischgl byl celý den na slunci a Samnaun pod dekou. Na převážně jižních svazích Samnaunu kompaktní sníh, na severních svazích Ischglu tvrdý podklad s prašanem. Lidí průměrně – tzn. více.

Skvělé sjezdovky 4, 7, ale pozor - i 5 + 1 do mezistanice, 14a nájezdem 14c, 14b, 21, 35, 69b. Piz Val Gronda není ani tak zajímavý sjezdovkou 42 jako skvělým freeridem, je to hozená rukavice St. Antonu.

Výborné poježdění, chaty odpoledne dost plné, nějak všichni upřednostňují lyžování před obědem, dobrý pozdní oběd za rozumnou cenu v obřím self-service Paznauer Thaya za zvuků začínající live show.

Příjezd do Samnaun – zkusili jsme silnici od Martiny, je jak z předminulého století, místy zahnuté tunely na jedno auto vysekané nahrubo do skály, dobrá spíš pro pašeráky, protože na ní není žádná švýcarská celnice. 

17.01.2015  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: bohous357
 • hodnocení:

Stručně z Ischgl/Samnaun: Pár centimetrů prašanu připadlo 11.1 a 14.1., jinak podprůměrný sněhový stav, jarní oblačné počasí, ale prudké poryvy JZ větru, kterými byl postiženy hlavně zóny Palinkopf a Paznauner Thaya - občas uzavřené.
Ofoukaný vršek Greitspitze, totálně zledovatělý závěrečný svah 14a, krpál 72 jsme už radši nezkoušeli, ostatní sjezdovky dokonale vysněžené a dobře udržované. Nejlépe nám vyhovovaly: 7, 4, 5 (když dopo povolila), 65a, 68, 69b, 14a, 21.
Na leden docela hodně lidí - 10, 11, 76 přeplněné a na O1 se občas vytvořila i fronta.
Přístup novou A2 z Ischglu v pohodě a velmi jsme ocenili zkrácení původní lanovky F2 na horní úsek, jezdila docela vytížená.
Poznatek: pokud leželo na švýcarské straně na umrzlém podkladu jen pár centimetrů směsi technického sněhu/prašanu, stav sjezdovek byl skvělý celý den, poté co napadlo dalších cca 7 cm prašanu, údržba byla nanic, žádná snaha zasáhnout v průběhu dne.
Sjezdovka 62a mezi modrými 62 a 63 byla skoro prázdná.

09. - 14.03.2014  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: tomas.rehak
 • hodnocení:

Silvretta Arena ma velmi prijemne prekvapila. Navstivil som viacero alpskych stredisk (Tignes-Val d´Isere, Alpe d´Huez, Risoul, Saalbach, Zell am See-Kaprun,Stuhleck, Val di Fassa, Schladming) a moj nazor, ze spolu s Tignes-Val d´Isere to bolo to najlepsie stredisko. Urcite to ovplyvnilo aj nadherne...

11. - 12.02.2014  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Silvretta Arena je objektivně jedním z nej nej středisek přinejmenším východní poloviny Alp. Je to vlastně ohromná vysokohorská pustina, do které byl instalován perfektní lyžařský lunapark. Nenajdete tu horský klid, zato doslova továrnu na lyžařskou nirvánu.

05. - 08.12.2013  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: mira1212
 • hodnocení:

Ischgl lákal hlavně svou délkou sjezdovek a vyšší nadmořskou výškou. Zároveň přejezd mezi rakouskou a švýcarskou stranou přidá na atraktivitě a lákavá je i možnost nákupů v bezcelní zóně.

Podle ostatních reportů "snobské" městečko žije každý večer a jídlo/pití se dá sehnat i levněji než u nás. Sv...

12. - 14.12.2013  | Ischgl / Silvretta Arena

 • autor: bohous357
 • hodnocení:

Prakticky plný provoz střediska v době, kdy ostatní neledovcové areály Tyrolska otevírají dost váhavě, a skvělá předpověď počasí nás vylákala na lyžovačku neobvykle brzo.

Fantastický zážitek na poloprázdných skvěle upravených sjezdovkách a prakticky jarní azuro s teplotami mezi -5 a +2 hned tak n...

26.02. - 01.03.2013  | Ischgl / Silvretta Arena

V rámci jednoho zájezdu jsme navštívili dva areály - Silvrettu Arenu a Serfaus Fiss Ladis. Měli jsme tedy jejich přímé srovnání.
Oba areály jsou v bezlesém patře a nadmořská výška sjezdovek byla zárukou dobrých sněhových podmínek po celý den.
Sjezdovky, tedy spíš lyžařské dálnice, nabízí kompl...

Další reporty ze střediska: Ischgl / Silvretta Arena

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 2
Otevřené sjezdovky 0 z 3