Livigno - aktuální report z 11. - 16.02.2024 - SNOW.cz

Livigno aktuální report z 11. - 16.02.2024

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Lombardie

Livigno - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: jAnina.cz
 • hodnocení:
 • návštěva od: 11.02.2024 do: 16.02.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Po sérii zkušeností s mizerným počasím i sněhem jsme se rozhodli dát na známé, kteří tvrdili, že dlouhá cesta do Livigna se vyplatí... A ukázalo se, že měli pravdu. Kvanta sjezdovek, úžasné výhledy, sníh všude, minimální čekání na lanovky, zábava na svazích i pro děti, pocit absolutního bezpečí a nepřeberně atrakcí způsobily, že se do Livigna chceme vrátit i my - a rozhodně za to nemůže jen zdánlivě nekonečné množství čokolády v nabídce všech obchodů, ani očividně nekonečné množství alkoholu v nabídce všech obchodů (bezcelní zóna se zde projevuje ještě v absurdně vysokém počtu obchodů s oblečením).

Široké, přehledné, prosluněné sjezdovky, rychlé a poloprázdné vleky, neuvěřitelné výhledy a bohatá nabídka zábavných skoků a tratí z nás udělala další fanoušky Livigna, ještě před sedmdesáti lety vesnice, kde se zastavil čas.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Krásné široké sjezdovky spadají do Livigna z obou stran hor - místní skipasy platí pro celý areál, v němž se můžete pohybovat skibusy. Zdarma.

Východní strana Mottolino je výše položená, kompaktnější a sjezdovky jsou většinou červené, široké, přehledné a dobře upravené. Z Monte della Neve míří dolů do údolí Livigna tři široké černé dálnice (Valfin), které jsme si velmi oblíbili (podle mě osobně je nejlepší ta "napravo") a jízdu na nich si vysloveně užívali - zejména odpoledne, kdy na ně svítí slunce, je to čirý luxus (a po brutálních rakouských a německých černých sjezdovkách je to vysloveně balzám). Z téže Monte della Neve se dá i dojet po poněkud nudné, široké modré spojovačce na Mottolino, odkud vedou červené i modré sjezdovky na všechny strany (takže můžete jezdit na slunci celý den).

Najdeme zde i snowpark s kvanty překážek, kde si užijí lyžaři i snowboardisté, začátečníci i pokročilí, a dokonce i dozor, který už po skocích ani railech netouží. Pro menší děti je u modré trasy do Trepalle jednodušší funpark a najdete zde i staré letadlo, které sem přivezli jako atrakci.

Na druhé straně svahů vedoucích z Livigna jsou kvanta malých "školních" sjezdovek a dvě kabinky vedoucí nahoru nad stromy - na jedné straně areálu Costaccia (kde se soustřeďují školy) a na druhé Carosello.

Areál na této straně je také nahoře kompletně propojený - najdete tu dva funparky, jeden snowpark se skoky, dráhu s měřením rychlosti a samozřejmě kvanta červených sjezdovek, kde je slunce zejména dopoledne. Odpoledne je osluněná už pouze sjezdovka Federia s ultimátními výhledy na neporušené kopce. Naším favoritem byla (kromě funparku z Carosella) až neuvěřitelně široká červená Fontane Vetta, ale vlastně jsme neustále mezi sjezdovkami přejížděli a střídali klasickou jízdu se zábavnými trasami, kterých je v celém areálu opravdu dostatek - projeli jsme určitě deset funslopů a snowparků.

Spokojení budou i freerideři - mimo sjezdovky se tady dá jezdit prakticky všude.

Sněhové podmínky:

Strávili jsme v Livignu celkem týden, v němž postupně sněžilo, svítilo slunce, bylo v noci až -13 stupňů, přes den mrzlo nebo bylo až +5, a na sněhu se to projevilo překvapivě málo. Dole v Livignu byl minimálně metr sněhu - všechny hroby na hřbitově byly až po kříže zapadané. :-)

Ve dnech, kdy bylo nad nulou, byly odpoledne sjezdovky dole u lanovek už měkčí a muldovité, ale do stádia "bahno" se nedostaly. Po silných nočních mrazech byly zase některé části namrzlé, ale nikdy tak moc, aby to bylo nepříjemné. Celkově byl sníh vysloveně příjemný, dopoledne až dokonalý.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovek a vleků je v areálu dostatek, sem tam se objeví poma, ale většinu přepravy zajišťují sedačky (většinou s bublinou), na delší vzdálenosti pak kabinky.

Sedačka Botarel vedle žluté kabinky nemá opěrky na nohy, což je chvilku zvláštní, ale na krátké trase to vlastně nijak nevadí. Sedačka Blesaccia I je stará a mimořádně pomalá.

Na Mottolino vede malá kulatá kabinka (Kosmo), kde se stojí nebo opírá zády k oknu kolem středového sloupu. Kotvy zde naštěstí nejsou žádné a pomy jsou spíš u cvičných sjezdovek.

Záchody najdete buď u stanic kabinek, nebo v restauracích, a není jich tedy nijak moc.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

O víkendu jsme lyžovat úmyslně nešli, měli jsme strach, že bude dost lidí, protože jsme trefili bavorské prázdniny a masopustní týden. V pracovní dny byly ovšem sjezdovky prakticky prázdné, nečekali jsme nikde déle než minutu - takže když se v pátek nahrnulo "hodně" lidí a museli jsme čekat na lanovku někdy i dvě, ba i tři minuty, neměli jsme radost. Ale sjezdovky jsou neuvěřitelně široké, takže i když jsme chvíli jezdili na "školních" svazích, neměli jsme nikdy problém s nedostatkem prostoru.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení je v Livignu na rozdíl od rakouských a německých svahů posetých chatami spíše masovou záležitostí - u kabinkových lanovek jsou velké samoobslužné restaurace, kde si můžete vybrat z generické sady polévek, těstovin a řízků s hranolkama (polévky byly kolem 12 €, hlavní jídlo cca 20 €, běžné pití kolem 4 €). Spíš se počítá s tím, že se najíte dole ve městě. Lehátka a terasy jsou samozřejmostí. Po svazích jezdí taky Fat Cat ratrak s kafem a drinky - kdo ho najde, má štěstí a nemusí se tlačit ve velkovýkrmně s ostatními.

Doprava do střediska a parkování:

V zimě vedou přímo do Livigna pouze dvě cesty: jedna je z Bormia přes kopec, a jedna je ze Švýcarska soukromým jednosměrným tunelem Munt la Schera. Ten za normálních okolností funguje na semafor - pouští se vždy sada (pouze) osobních aut z jednoho směru, druhá strana čeká. Průjezd (jedna cesta) je za 25 CHF. V zimní sezóně se přidává "sobotní režim", v němž je jedna cesta za 35 CHF a cca mezi devátou ranní a šestou odpolední je tunel každou sobotu otevřen pouze pro směr do Livigna. K tunelu se dá z ČR přijet také z několika směrů, jeden z nich zahrnuje i cestu švýcarským autovlakem. Je tedy potřeba kvalitně cestu předem naplánovat (součástí dobrého plánu je i zjištění, zda nezačínají v okolních zemích prázdniny).

Parkování přímo v Livignu se najde vždycky, přece jenom je to Itálie, ale nepočítejte s obřími parkovišti, a naopak počítejte s tím, že velká část Livigna je buď jednosměrná, nebo pro auta přímo uzavřená.

+ plusy

 • neuvěřitelně široké, přehledné sjezdovky, kde si svoje najde úplně každý
 • výhledy, slunce a kvanta sněhu
 • obrovský výběr "zábavných" parků a sjezdovek
 • bezpečné i pro děti
 • minimum čekání na vleky

- mínusy

 • cesta z ČR je náročnější
 • varování: většina obchodů i restaurací je v čase cca 12:30-16 h zavřená
 • bydlení není levné

Zajímavé odkazy

https://www.livigno.eu/ - když si mimo hlavní sezónu objednáte bydlení přes tuto místní stránku, můžete získat skipas zdarma

https://www.motoslittelivigno.com/…r-ice-karts/ - motokáry na ledě, skvělá zábava (ale musí mrznout), stejná společnost nabízí projížďky sněžnými skútry

https://www.defox2.com/en - půjčovna se skvělými lidmi, Laura a Lollo vám rádi pomůžou úplně se vším

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

18. - 23.01.2024  | Livigno

 • autor: topfish.dufek
 • hodnocení:

Poprvé jsem se známými vyrazil do Livigna s CK. Už tak byli třikrát, takže všechno znali a věděli. Cesta autobusem je pro skoro dvoumetrové chlapy celkem utrpení a sebemrskačství, ale pro vidinu skvělého lyžování se to dá přetrpět. Bydleli jsme v hotelu Silvestri*** - skvělé jídlo, ubytování, zatepl...

05. - 08.12.2023  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Zažil jsem pohádkový týden v Livignu - počasí stále super, buď azuro, nebo oblačno, až nakonec pátek se nepovedl.

02. - 04.12.2023  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Opět jsem jako každý rok v Livignu - letos je to fakt super, sněhu je oproti minulým letům docela dost. Celou sobotu sypalo, již jsem zde byl od dopoledne, tak jsme udělali welcome party. A lyžovali jsme od neděle, kdy od rána bylo azúro, prostě nádhera a kdyby jenom azúro, nebyli dokonce ani skoro ...

07. - 10.12.2022  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Tak už jsem z Livigna doma. Na začátek sezóny to nebylo špatné - nečekal jsem super sněhové podmínky, a tak můj týden splnil očekávání. Už jsem zažil všechny sjezdovky samý šutr, ale počasí se vyvedlo - tři dny mraky a sníh, někdy i silný vítr a tři dny byly za odměnu.

03. - 06.12.2022  | Livigno

 • autor: sylva2005
 • hodnocení:

Hned po příjezdu do Livigna nás překvapilo, že není nikde moc sněhu, a ráno se naše obavy potvrdily. Oproti loňsku je sněhu všude žalostně málo

 • mimo sjezdovky cca 25 cm, koukala tráva, ale majitelka apartmánu nás
utěšovala, že má v dalších dnech vydatně sněžit. No sněží, ale ne vydatně. Nedoporuču...

03. - 06.12.2022  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Tak jako jsou po roce Vánoce, tak jezdím pravidelně do Livigna, kde už jsem jako doma. Vyjeli jsme už v pátek 2. 12. 2022, a to zrovna u nás chumelilo, a tak cesta až na hranice do Rozvadova nestála za nic. V levém pruhu cca 5 cm sněhu. Ale za Rozvadovem jako mávnutím kouzelného proutku jen mokrá si...

19. - 26.02.2022  | Livigno

 • autor: Vlastik Kolisko
 • hodnocení:

Cesta z Olomouce přes Mikulov a St. Johann bez problémů. Jenom v motorestu Mondsee vyžadují Greenpass (stačí Tečka a QR kód). Na hranicích klid bez kontrol. Před tunelem v 16:30 hod. jen 5 min čekání. Za tunelem před pokladnou fronta asi 3/4 hod. Při ubytování v soukromí zase Tečka s QR kódem. U některých hotelů ve venkovním sezení vyžadují Tečku s QR kódem. Ve skibusu, obchodech, kabinách je vyžadován respirátor. Na sjezdovkách pivo nebo bombardino lze koupit. Lyžování samozřejmě vynikající, méně lidí než v minulých letech. Cesta zpět přes Kufstein horší. Za Kufsteinem asi hodinová kolona. Pak až do Salzburgu hustý provoz, takže max. 70 km/hod. Za Salzburgem už pohoda, malý provoz.

08. - 15.01.2022  | Livigno

 • autor: pepolda
 • hodnocení:

Cesta z Brna - bez problémů, nikde nikdo nic nechtěl, ani jedno zdržení na hranicích, nikde žádný doklad/papír/covid pass. To samé nazpět (což je samozřejmě asi věc náhody, bez papírů a testů bysme nejeli). Na místě je nutné v restauracích ve městě a dole u hlavních lanovek ukazovat Covid pass (při...

08. - 10.12.2021  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Ve středu padal sníh od rana, a to fakt hodně, do večera přibylo v Livignu cca půl metru.

06. - 07.12.2021  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Je tu fakt moc lidí a málo sjezdovek, takže fronty jsou velké. Použil jsem "variantu Špindl", se kterou se dalo něco najezdit a ne jen stát ve frontách. Ráno v 8:25 už jsme nazouvali lyže a celkem to šlo bez lidí až do 10:30 hodin, to už se nahrnuli všichni. Do 12:00 hodin to šlo, pak už fronta na l...

04. - 05.12.2021  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Zase po roce v Livignu, vlastně po dvou. Jsem ale docela zklamaný, je tady neuvěřitelně přelidněno, zřejmě kvůli uzavřeným areálům v Rakousku.

20.02.2020  | Livigno

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Čtvrtý den naší lyžařské dovolené jsme opět zavítali do Livigna. A opět jsme byli maximálně spokojeni, vrátili jsme se na místa, která se nám líbila v pondělí a prozkoumali další zákoutí.

17.02.2020  | Livigno

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Moc hezké středisko. Nám se zde líbilo nejvíce. Středisko lze objet celé dokola během jednoho dne, ideální pro lyžařské safari.

12. - 13.02.2020  | Livigno

 • autor: K2 cigi
 • hodnocení:

Dlouhodobě hodnotím středisko dobře, ale tento den mě Livigno zklamalo. Zřejmě sněhové podmínky na sjezdovkách utrpěly předchozím větrným počasím. Dalším problémem byla nefunkční lanovka č. 16, která jinak bohatý výběr sjezdovek výrazně omezila, protože ze strany Carosella se k odlehlejším sjezdovká...

30.11. - 07.12.2019  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Pozdrav ze super lyžování v Livignu posílá sejk68. Sněhu je tady, jako už dlouho nepamatuji, slunce nám svítí jako už dlouho ne a lidí, světe div se, je tady pomálu.

23. - 30.03.2019  | Livigno

 • autor: Karlos 1990
 • hodnocení:

Livigno je prostě super. Ať už je to lyžování, počasí, šířka sjezdovek nebo vynikající jídla a vína všeho druhu. Lyžovačka byla parádní i v odpoledních hodinách. Osobně se mi mnohem více líbí lyžování na Mottolinu. Svahy mi tam prostě vyhovují tak nějak víc, navíc v tomto termínu bylo Carosello v do...

04. - 05.02.2019  | Livigno

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Metr čerstvého sněhu, který spadl začátkem února, proměnil Livigno v lyžařský ráj s pohádkovou kulisou, kterou moc nepokazil ani občasný mumraj na sjezdovkách.

14. - 15.01.2019  | Livigno

 • autor: Tomáš 21
 • hodnocení:

Pro mě nejlepší lyžařské středisko! Po neuvěřitelně náročné cestě Livigno splnilo všechna moje očekávání a můžu ho jenom doporučit!

05. - 07.12.2018  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Ve středu jsme jeli opět lyžovat na Mottolino, ale zvolil jsem parkoviště u lanovky Monte Sponda. U lanovky čekalo asi 50 lyžařů a lanovka chvíli jela a chvíli nejela. Tak jsem skočil do auta a jel až do Trepalle. Cestou jsem nafotil dolní stanici nové lanovky v Passu Eira. A v pátek s velkou slávou...

03. - 04.12.2018  | Livigno

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

V Livignu mě moc nenadchla strana Carosella, a tak jsem se vydal na druhou stranu na Mottolino, jsou tady výše položené sjezdovky, pouze dojezd ke kabince je do níže položeného místa. Carosello a Mottolino jsou jako dva rozdílné areály, ve chvíli, kdy nejede kabinka na Carosello, tak je tamní strana...

Další reporty ze střediska: Livigno

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

SNOW tipy

Výška sněhu 410 cm
Otevřené lanovky a vleky 17 z 21
Otevřené sjezdovky 56 z 62 km