Nácvik carvingu na inlajnech? (strana: 4) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Cvičení a posilování Nácvik carvingu na inlajnech?

Nácvik carvingu na inlajnech? (strana: 4)

23.01.2010 22:48:29 #91 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #89, kellly, 23. 01. 2010 21:13:28

U rychlobruslí je ostří velmi tenké, cca 1 mm a při oblouku se prohýbá. Ostrí brusle je na botě vyoseno doleva, pevně je brusle uchycena pouze vepředu, vzadu je závěs. I.

Např zde

www.juniorsports.cz

24.01.2010 07:56:06 #92 

Příspěvků: 40

kellly

>> #91, CzechSkier, 23. 01. 2010 22:48:29

No to jste mě dostali, o tom jsem teda neměl ponětí. Že jsem si to nepořídil na kluzižtě za husáka, to se jezdilo taky jen doleva -:)

26.01.2010 14:21:23 #93 

Příspěvků: 208

MirekP

>> #87, CzechSkier, 22. 01. 2010 23:47:52

Ivane myslim, ze rikas totez co Honza i ja :-) Jen napr. maily atd nejsou nejlepsi cesta jak tyto veci vysvetlovat (jinak souhlas rotace je obecne vnimana tak jak rikas a tve,pekne, vysvetleni je na miste). Ja jsem Honzu pochopil a proto jsem minule vysvetlil, ze nejde o rotaci tela do oblouku…

Tj je to otazka definice a daneho pohledu, ktery si na miste vyjasnis (ve foru to je na hodiny psani) Jen jedna vec – myslim, ze princip-jadro zataceni je opravdu stejny(e) i u brusli. (a neni to naklon). (btw – s tvymi nazory v diskuzich sympatizuji)

Proste ta diskuze ma v tuto chvili 3 streamy a neni uplne stastne je michat (na zacatku to byla je ta verze c/)

a/Co je principem zataceni na lyzich, bruslich (a je stejny pro vse?)… b/Jak ten princip nejlepe vyuzit v praxi? ⇒ jake jsou podstatne pohyby (+jejich nejefektivnejsi variace, zapojeni) ve sjezdovem lyzovani =>jak se k nim dopracovat(to je to co vas obecne a nejvice zajima)- tedy prostredky, ktere vedou k nauceni, zdokonaleni, automatizaci podstatnych lyzarskych pohybu =>jaky je optimalni material (rovne vs krojene lyze, desky…) c/je to vlastne podkategorie b-cka Pomuze SL zataceni na bruslich jakoz alternativa-doplnek ke zlepseni carvingovego oblouku na lyzich?

 • v jakych urovnich?
 • ma smysl to pouzivat jen jako rozvoj obecnych nebo specialnich dovednosti a v jakem rozsahu…???)
 • tj pouzivam podobne pohyby??? (a tady si rikejte kde vidite hranici nepodobneho-podobneho-stejneho pohybu)

Neni to vzdy cernobile, ale za me: a/jsou stejne a je to pusobeni sily do podlozky v danem smeru

 • je to primarni princip zataceni (ostatni jsou doprovodne pohyby, ktere to optimalizuji – lepe tlacim v naklonu, lepe tim vyvazuji odstredivou silu…)

b/myslim, ze Chevalier to popsal slusne (ono neni lehke dostat to na papir)

c/pro obecny rozvoj pohybovych dovednosti fajn, pro lyzarske zacatecniky urcite dobre i v ramci jisteho specialni treninku (a tak o tom mluvil Honza)

 • opravdu dobri lyzari se zvladnutou technikou si tim asi nepomohou, ale spis asi ani neuskodi (to je ten nevyhraneny nazor:-))

Tedy ten pohyb je do jiste miry podobny(tedy asi nejpodobnejsi v ramci moznosti mimo samotneho lyzovani – a o tom tak debata byla-a to je to co myslel dle meho Honza)

Jako alternativa nacviku nebo zpestreni pripravy to funguje bezesporu.

Neboli jak ja rikam lyzuje se na kopci, brusli jinde a tak to berte.

Timto koncim svuj prispevkovy zivot:-)

27.01.2010 11:51:24 #94 

Příspěvků: 208

MirekP

>> #93, MirekP, 26. 01. 2010 14:21:23

 • Jen jeste dukaz jak moc je hokejove brusleni-zatoceni o hranach, zatlaceni(pusobeni silou), naklonu… (ne o smyku, i kdyz samozrejme i ten ma sve misto…)

http://www.youtube.com/watch?… http://www.youtube.com/watch?… http://www.youtube.com/watch?… http://www.youtube.com/watch?…

 • samozrejme jak rekl Ivan pohybove odlisnosti tam jsou (je treba k tomu pristupovat jako napodobivemu – ne stejnemu cviceni, jak o tom mluvim v predchozim prispevku, je to jiny sport v jinych podminkach)
 • pokud hledam podobnost tak je to slalomovani na bruslich (nejblize ke slalomovemu oblouku na lyzich a mozna jeste spis k jen k jeho 1 casti)
 • neni to stastna formulace, ale inliny uz jsou zase o kousek dal od lyzi(nez hokejove brusle…)
 • kolibka brusli=vnitrni hrana prohnute lyze (polomery ruzne hokejove, kraso…jako SL, GS…)
 • Ale ty pohyby jsou do jiste miry podobne (prave protoze ten princip zataceni ve svem jadru je stejny)
 • Souhlasim s Ivanem ve veci (je logicke,ze radius prohnute lyze ma svou hranici danou konstrukci,jez­cem,podminkami…)
 • figl je v tom ze Miler se asi dostane pod radius prohnute lyze mnou a obracene to bohuzel moc nefunguje i kdyz vazim vic:-)

27.01.2010 15:20:32 #95 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

Ahoj Mirku,

tu struktury jsi vystihl velmi dobře už ve svém prvním příspěvku, snažil jsem se jí při formulaci mého názoru alespoň trochu držet.

Inline slalom přináší podle mne pozitivní výsledky, ale nejsou zadarmo, tj. dochází i k učení některých negativních návyků, a je tedy důležité zvážit, jestli se ty negativní podaří minimalizovat.

Že to není úplně stejné víme všichni, takže názor na míru podobnosti je v podstatě subjektivním hodnocením významnosti rozdílů. A při tomto subjektivním hodnocení hraje samozřejmě roli i cíl, kterého chci bruslením dosáhnout a také ten, na koho ho aplikuji (lyžař). Protože shodné prvky (biomechanické i pohybové) byly podle mého názoru již dostatečně obhájeny, dovolím si vypíchnou podle mne nejvýznamnější rozdíly. A těmi jsou autokinetika lyže a její pružnost a dále pak úhel zahranění lyže a mechanika jejího udržení na hraně.

Proto jsou při lyžování velmi důležité pohyby v předozadním směru, aby na začátku oblouku zatížil lyži vepředu(to když při bruslení uděláš, tak si namlátíš), dále způsob budování náklonu je jiný včetně zalomení ve 2. fázi oblouku. Takže když to shrnu, tak se pokusím zformulovat spíše praktický dopad:

 1. inline bruslení má spíše pozitivní dopad na SL než na OS
 2. je docela dobré na odstraňování záklonu a nácvik základní předozadní (ale i boční) rovnováhy
 3. je dobré na stabilizaci těla (a tedy i pánve) v průběhu oblouku. Všelijaké ty naše „libůstky“ a házení rukama, hlavou nebo jinými částmi těla jsou na bruslích potrestány ztrátou rovnováhy
 4. je dobré na přidání určitých rytmických a silových impulzů do jízdy

Jako největší rizika vidím:

 1. tendence k vysouvání vnitřní nohy
 2. tendence k přenesení přílišné váhy na vnitřní lyži (ale zároveň někdy může být naopak použito kladně k naučení se používat i vnitřní nohu)
 3. tendence k silovému pojetí jízdy s nedostatečným využitím náklonu a průhybu lyže
 4. odlišné pohyby v předozadním směru
 5. vytvoření nevhodných návyků v budování náklonu

Tyto poznatky jsem vypozoroval na konkrétních dětech, samozřejmě akceptuji, že něčí zkušenosti mohou být jiné. Je také zžejmé, že některé plusy a mínusy jdou proti sobě, takže když se někdo jen „vozí“, tak přidání „síly“ mu prospěje, naopak silový jezdec se slabší technikou si své chyby jen prohloubí.

Můžete-li někdo zde zformulovat vaše osobní zkušenosti s pro a proti, budu rád.

Ivan

www.juniorsports.cz

27.01.2010 16:37:23 #96 

Příspěvků: 208

MirekP

>> #95, CzechSkier, 27. 01. 2010 15:20:32

Souhlas. Jen jsem chtel aby se na to divali spravne.

 • Navic tvuj pohled je,myslim logicky, vic z role trenera. A jak jsem rikal lyzar ma trenovat hlavne na snehu (spravne a v dostatecnem objemu a frekvenci vzhledem k veku blabla…). Cviceni mimo snih jsou spis jako prostredek k rozvoji pohybove kreativity, sily, kondice…
 • Rekl bych, ze Honzuv pohled byl spis vic pro lyzujici verejnost (jakokoliv vyspelou), ktera nema tolik moznost byt na snehu a timto si muze trochu pomoci osvojit jiste podobne pohybove dovednosti
 • to je ta mira pohledu o ktere mluvis (a myslim, ze si naprosto rozumime).

Diky, melo to uroven – skoda, ze to ostatni uz davno nezajimalo:-) Mej se MirekP

27.01.2010 17:38:20 #97 

Příspěvků: 2477

TNS muž

>> #95, CzechSkier, 27. 01. 2010 15:20:32

Ahoj Ivan.

Nemám skúsenosti s korčuľami ako takými.Ja dokonca ani neviem korčuľovať.Pár vlastných laických postrehov k tejto téme:

1.Osobne môžem potvrdiť,že lyžiar môže prejsť na korčule ľahko.Pred pár rokmi som prvý krát vyskúšal korčule(zimné)­.Bavilo ma to asi 1/2 hoďku,pričom som ani raz nespadol,zatáčanie bezproblémové­.Držanie tela asi smiešnejšie,kla­sický kŕč.Teda budem aj naďalej tvrdiť,že to neviem,ale dá sa to.

2.Chvíľu som zvažoval,či sa nenaučiť jazdiť na inline korčuliach a použiť ich na tréning slalomu.Potom som to zavrhol s tým,že mám 90cm lyže,teda „skorobrusle“.

3.Súhlasím,že využitie inline korčulí pre trénovanie predozadnej rovnováhy(teda skôr vyváženej strednej polohy) bude využiteľné pri SL.Tak isto ako tréning rýchlosti nôh.Aký dopad to bude mať na GS si netrúfam povedať,lebo ani supershorty som na tréning GS nevyužíval.

4.Ak môžem,len mierne odbočím od hlavnej témy.Supershorty mi prídu výhodnejšie práve v tom,že sa pohybujeme po tej istej podložke ako pri danej činnosti ktorú trénujeme.A vy­konávame tie isté pohyby.Ale aj pri nich vidím značné riziko zafixovania si zlých návykov.Teda ak sa to neodhadne.

5.Ivan,jedna prosba o radu.Pri slalome mám problém na strmom.Idem do záklonu a strácam v oblúku kontakt s podložkou,čím si prestávam kontrolovať rýchlosť a podchádzam brány.Ak máš prosím tip na odstránenie problému.Ide mi o čistý rezaný oblúk.Svah,trať aj lyže sú OK.Problém mám ja.

..pochopím,ak mi bez videa neporadíš a v pondelok sa opýtam trénera.Len som to chcel urýchliť a hlavne dobrá rada sa hodí aj iným,ak čítajú.Ďakujem.

Edit:vidím,že kým som to postol,Mirko písal podobne :)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

27.01.2010 22:12:34 #98 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #97, TNS, 27. 01. 2010 17:38:20

No blady (supershorty), to je podle mne jiná. Ty používám rád. Pro trénink jsou dobré ty tvrdé. Jednak se na nich odhalí spousta chyb, např. v předozadní rovnováze, nebo špatné zahranění lyží, a jednak se na nich dají dobře trénovat rozsahy a taky náklony při zahájení oblouku. Umožňují to dělat v malé rychlosti a bez rizika pádu, a člověk pochopí a procítí, co je na lyžích možné, a pak to může zkoušet na normálních lyžích.

S tou radou to bude asi opravdu problém. Těch příčin může být celá řada a bez znalosti problému a jezdce se těžko radí. Stává se ti to i ve volné jízdě na tom samém svahu? Ve kterém okamžiku oblouku ztrácíš kontakt se sněhem? Těsně po přehranění, nebo u brány když zalamuješ pánev? Ale rozhodně si nech spíš poradit od trenéra, který tě vidí a zná.

Ivan

www.juniorsports.cz

27.01.2010 23:15:13 #99 

Příspěvků: 2477

TNS muž

>> #98, CzechSkier, 27. 01. 2010 22:12:34 Aj tak ďakujem,za ochotu pomôcť.Tušil som,že to bude len taký výstrel od pása.Ešte to potrápim sám a v pondelok sa asi dozviem konečný verdikt.

Vo voľnej jazde sa mi to takmer nestáva.Len sem tam,ale to je iný podklad.Hero snow:)Ak som to správne postrehol,tak sa mi to stáva v momente po výjazde z oblúku,pri prehranení do ďaľšieho.Ak sa ale na strmom snažím vedome pri prehranení dostať rýchlo dopredu,zvyknem prepadnúť cez špičky.Túto sezónu som akýsi krivý:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

28.01.2010 08:55:02 #100 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #99, TNS, 27. 01. 2010 23:15:13 Ahoj, jen tak z volné chvíle si tady můžeme chvilku povídat a cvičit mozkové závity. Možná bychom měli ale přejmenovat téma na „Nácvik carvingu na webu“. Ještě se zeptám na pár věcí:

 1. Je to tak, že přestáváš stíhat, podjíždíš a pak začneš po přehranění ztrácet kontakt se sněhem,nebo obráceně?
 2. Co přesně maslíš tím „zvyknem prepadnúť cez špičky“?
 3. Jsou postavený brány tak, že na nich lze (myslím v tvojí výkonnostní kategorii) projet čistý oblouk?
 4. Stává se Ti to spíš vždycky na 1 úseku trati, nebo nahodile?
 5. Jedeš rovnou na tyče (rovnou linii) nebo spíš kulatou?

Možná když budeš přemýšlet o odpovědích, napadne Tě něco samotného. I.

www.juniorsports.cz

28.01.2010 14:10:40 #101 

Příspěvků: 2477

TNS muž

Dnes som sa na to trochu zameral.

1.Je to tak,že najprv strácam kontakt a následkom toho podchádzam brány.

2.Prepadnúť cez špičky:je to ako potknúť sa o vlastné lyže,ale asi to bude následok prílišného odľahčenia lyží v ich celej zadnej časti.Dnes som si všimol,že sa zbytočne zdvíham.Teda pri doprednom pohybe som robil navyše aj zbytočný vertikálny pohyb.Pracujem na tom,bude to asi OK.

3.Áno trať je postavená správne.

4.Stáva sa mi to na prvom úseku trati.

5.Skôr rovnú líniu..teda skromne by som mal povedať,že sa o to snažím.(že by tu bol problém?)

..prepáč Ivan,nechcel som ťa otravovať,vypro­vokoval som asi fakt nácvik carvingu na webe:)V rámci slušnosti a vďaky za tvoju snahu odpovedám.Ukončiť túto našu debatu máš právo Ty.Samozrejme každú prípadnú radu vyskúšam v praxi.Dík.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

28.01.2010 22:45:15 #102 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

Ahoj, když už jsem tě tak pečlivě vyzpovídal, tak alespoň pár nápadů, na co se podívej. Víc ode mne čekat nemůžeš, už tak je to ode mne docela drzost na to, že jsem Tě nikdy lyžovat neviděl.

Problém by mohl být buď v závěru předchozího oblouku, díky kterému ztratíš kontakt se sněhem, nebo v samotném přechodu (přehranění). Takže se podívej, jestli

 1. se na konci předchozího oblouku nedostáváš do záklonu třeba tím, že tě ve spádnici zrychlující lyže předjedou a vršek těla pak skončí vzadu(na prudkém se to stává), což Tě může na konci oblouku vykopnout
 2. nedržíš předchozí oblouk moc dlouho a uvolňuješ včas (oběma nohama) – výsledek podobný jako u 1)
 3. nezvedáš ze zbytečně více, než je nutné (psal jsi, že ano, píšu to sem jen pro úplnost)
 4. při přechodu se správně nakloníš na natažené nové vnější noze – na prudkém bys měl jet v podstatě obřákový oblouk (nemyslím poloměrem, ale technikou)

Zkusil bych se možná zaměřit, jak přehraňuješ. Než přehraníš, zkus cítit vnitřní hranu vnitřní lyže, pokud možno s rovnoměrně rozloženým tlakem po celé délce a z ní se natažením této nohy překlopit na její opačnou hranu, a současně si pohlídat, že tě spodní lyže už nedrží v předchozím oblouku. Řekl bych, ža tady by něco mohlo být vzhledem k tomu, že píšeš, ža máš tendenci při agresivnějším přehranění přepadávat přes špičky. Kdyby byl problém tady, je pak pár cvičení, jak to natrénovat.

Víc ze sebe nevypotím a ty ani víc nečekáš.

Hodně zdaru.

I.

www.juniorsports.cz

28.01.2010 23:19:44 #103 

Příspěvků: 2477

TNS muž

>> #102, CzechSkier, 28. 01. 2010 22:45:15

Ahoj Ivan.

Ďakujem pekne.Tak veľa som ani nečakal.Poctivo odskúšam.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

30.01.2010 14:09:00 #104 

Příspěvků: 2477

TNS muž

>> #102, CzechSkier, 28. 01. 2010 22:45:15

Ahoj Ivan.

Tak sa ako tvoj webový zverenec hlásim s výsledkom:) Včera som sa dozvedel verdikt,ktorý som čakal,až v pondelok.

Podľa slov trénera môj problém nebol v strmšom teréne,len je to tam najviac očividné.V mi­ernejších pasážach sa mi to darilo „zamaskovať“.Je to tá moja nešťastná prechodová fáza.

1.Neskoré nasadenie do nového oblúka.

2.Celkovo pasívne správanie sa v prechodovej fáze.

3.Nedostatočne oddelená práca jednotlivých nôh.

4.Príliš dlhé držanie predchádzajúceho oblúka.

Dostal som ako „domácu úlohu“:

1.Dynamický prechod z vonkajšej lyže na „novú vonkajšiu“ pomocou extenzie vonkajšej nohy.Ako dril.

2.Na strmom: Vedomý prestup na hornú lyžu ako začiatok nového oblúka.

3.A dôrazné odporúčanie zlepšiť svoje obrákové schopnosti.Agrr.To ma teda neteší,ale…

4.A ak máš aj Ty nejaký dril,ktorý pomáha,tak kľudne daj,nech mám toho viac:)

..ako vidíš,trafil si sa celkom presne.Keby som mal klobúk,tak ho dám pred tebou dole.Ďakujem za pomoc a trpezlivosť.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

31.01.2010 11:50:44 #105 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

Ahoj, nějaké tipy na dril Ti dám, ale teď odjíždím na Olympiádu dětí a mládeže do Liberce, takže mám docela fofr. Tak asi až se vrátím. I.

www.juniorsports.cz

05.03.2010 11:51:32 #106 

Příspěvků: 32

Mizera

Musím si nakonec odpovědět sám:

Ano, jde to. Zatáčení na inlinech a carvingový oblouk na lyžích jsou prakticky to samé – stejný paralelní náklon, stejná práce s odstředivou silo, stejné pohyby těla, stejný pocit. Postavením brusle na „hranu“ koleček brusle sama zatočí.

Mimochodem, kdo tvrdí, že carvingové brusle nejsou, ať se podívá třeba sem – technologie podvozku brusle pro carvingový oblouk již byla úspěšně vyvinuta:

PowerSlide Carving 7

05.03.2010 14:59:16 #107 

Příspěvků: 1035

oblouk

>> #106, Mizera, 05. 03. 2010 11:51:32

hned v první příspěvku k tvý otázce jsem napsal: „No teda já mám jiný přesvědčení – neznám nic bližšího carvingové jízdě na lyžích než jízdu na inlajnech. V čem s tebou souhlasím je, že se inlajnová brusle nedá naklopit do stejnýho náklonu jako jsou maximální náklony carvující lyže… Téměř všechny pohyby ale můžou bejt stejný… – zajímalo by mě: a)co považuješ za typický pro carvingovej oblouk ? b)proč to nejde na inlajnech?“ A ve všech dalších jsem toto svoje přesvědčení obhajoval :o).

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

11.03.2013 02:17:20 #108 

Příspěvků: 1

yem

zdravím, toto téma mě zajímá. Jsem profesionální instruktor inline bruslení, ale lyžovat neumím. Nebo alespoň carving neumím. Letos jsem se to snažil naučit, ale bylo mi řečeno, že to dělám špatně.

Existuje nějaké video na inlinech, kde bych mohl vidět, jak správně se učit carvingovat přes léto?

Děkuji, Hamsa Miloslav

11.03.2013 14:04:01 #109 

Příspěvků: 267

Kačka

http://www.ceskatelevize.cz/…ke-lyzovani/

Pár let jsem tyto závody jezdila a dodnes na inlinech trénuji často. Minimálně je to skvělý nácvik rovnováhy, zrychlování v oblouku a pohyb je lyžování hodně podobný. Pokud někdo zvládá dobře inline bruslení bude mít na svahu určitě výhodu, i kdyby byl začátečník.

Inline oblouk se nedá smýknout (trochu teda ano) takže souvislost s carvingem tu existuje. Je třeba si ale uvědomit, že vybavení slalomářů je trochu odlišné od běžných bruslí. Hlavně kolečka jsou z přilnavých materiálů, které drží a umožní větší náklon, i když s lyžemi se to srovnat nedá. A nácvik? K tomu žádné instruktážní video nepotřebuješ, najdi si nějaký skopec (bez aut) a snaž se v oblouku mít přiměřeně širokou stopu a vklánět obě kolena současně, jako na lyžích. To video ze slalomu už je plné různých zrychlovacích triků, které pro nácvik volné jízdy nepotřebuješ. Podívej se na nějaké instruktážní video carvingu a zkoušej to na bruslích. Jde to. Hole u toho být nemusí, ale není špatné si je v rukou představit.

Rum a sport (v různém pořadí)

11.03.2013 16:11:47 #110 

Příspěvků: 38

ondraZ

>> #106, Mizera, 05. 03. 2010 11:51:32 „Postavením brusle na „hranu“ koleček brusle sama zatočí.“ Zde bych si dovolil mírně nesouhlasit. Kolečka jsou postavena napevno v přímce (resp. úsečce). Když inline brusli v nakloníš a zatlačíš na ni, nezpůsobíš tím deformaci podvozku – pořád jsou všechny styčné body (plošky) jednotlivých koleček s povrchem za sebou ve směru jízdy té které brusle, narozdíl od lyže, která se v oblouku prohýbá a kroutí. Zatáčení na inlinech se děje smykem. Naklonění je až druhá věc, takový řekl bych důsledek nebo spíš nutná podmínka realizování oblouku – kdybys brusle nenaklonil, prostě spadneš (ven po tečně oblouku, podobně jako na motorce,kterou si představíš s přední vidlicí kolmou k zemi). Pocitově je to hodně podobné jako lyžování, pracují prakticky tytéž svalové skupiny jen mírně odlišným způsobem, jen (jak už tady padlo) je to náročnější o to udržení rovnováhy (skvělé pro lyžaře) – no a samozřejmě je to o „morálu“ – je rozdíl ustlat si na sníh nebo na asfalt. :)

13.08.2019 13:26:04 #111 

Příspěvků: 3723

IIIvan muž

Trochu zabudnuté vlákno, tak podpichnem lyžiarskych súputnikov:

https://www.youtube.com/watch?…

Kto trénuje v lete takéto srandy? :-)

Dobre to sumarizoval menovec Ivan tu:

https://snow.cz/…-inlajnech/4#…

Toto leto som teda konečne začal s tými korčuľami, nie sa len tak voziť, ale postupne testovanie vecí, čo by sa mi mohli hodiť ku lyžovaniu. O.i. som začal hentaký jednonohý slalom(bez prekážok), na 1 stranu pohodička hneď prvý deň, na druhú bieda(a potom sa človek čuduje, že mu nejde na lyžiach točiť do jednej strany) – hm, dobre že som začal pracovať aj na „self-fyzio“ zrovnaní mojich dlhoročných dysbalancií, lebo sa to postupne lepší.

Okoloidúci sa dívajú síce väčšinou na mňa akosi divne, ale ja sa zase dívam divne na to, keď za môj ani nie hodinový tréning ide do obchodu autom na vzdialenosť 150m minimálne 50 ľudí. A keďže sú vo väčšine, tak je asi chyba vo mne, že?

Tie spomínané výhody/nevýhody – dá sa s tým pracovať, napr. problém s vnútornou sa dá „ošetriť“ jej zarovnaním(už v panve) a odĺahčovaním(pri vhodnom povrchu/sklone sa dá ísť aj čisto po vonkajšej „race ski oblúk“).

Samozrejme, náklony treba s citom, ale to asi preto, že mám tupé hrany ma kolieskách :-)

13.08.2019 13:54:42 #112 

Příspěvků: 6565

HonzA_ muž

>> #111, IIIvan, 13. 08. 2019 13:26:04

Čekal jsem video Tvé maličkosti a on je to někdo, kdo to už dost umí :-D

Jinak chyba je samozřejmě v Tobě – děláš to jinak než všichni ostatní…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

13.08.2019 14:14:23 #113 

Příspěvků: 3723

IIIvan muž

>> #112, HonzA_, 13. 08. 2019 13:54:42

Kameraman musí ešte pár rokov dorásť(ešte len začal chodiť) a ostatní adepti na mňa se… :-)

13.08.2019 15:04:51 #114 

Příspěvků: 6114

Harry žena

>> #113, IIIvan, 13. 08. 2019 14:14:23

Ale nese…

Vydrz do zimy,ked to dame dokopy dones korcule, spravim Ti video na svahu aj na inlajnoch.

>> #112, HonzA_, 13. 08. 2019 13:54:42

Jinak chyba je samozřejmě v Tobě – děláš to jinak než všichni ostatní…

:-). Jo,jo. V zime mu dohovorim …

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

13.08.2019 15:28:14 #115 

Příspěvků: 3723

IIIvan muž

>> #112, HonzA_, 13. 08. 2019 13:54:42

>> #114, Harry, 13. 08. 2019 15:04:51

Na rovine by to aj šlo, ale len na pravej nohe :-)

A Ty, Harry, na svahu(na tom Tvojom kopčeku na Dolniakoch) ukážeš jazdu na inlinoch ako prvý, ok?

13.08.2019 15:50:40 #116 

13.08.2019 18:24:39 #117 

Příspěvků: 2395

johnycek muž

Hlavně a to především soudruzi to chce pořádný chrániče, protože když před váma z nenadála zastaví nějaká jelita, tak se vám budou hodit a nedopadnete jako já… ;-)

panta rhei
Fotky

13.08.2019 21:02:28 #118 

Příspěvků: 6114

Harry žena

>> #117, johnycek, 13. 08. 2019 18:24:39

Hezkyyy.

A je jasne preco ludstvo muselo vynajst selficka…

>> #115, IIIvan, 13. 08. 2019 15:28:14

Nakameruj,ukaz,do­nes ,vysvetli,urob…Ty si narocny partak .:}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

13.08.2019 21:14:45 #119 

Příspěvků: 3640

m3 muž

>> #117, johnycek, 13. 08. 2019 18:24:39

Hezkej lišej.Buď rád,že to odnesla ruka.Na prd*li to bolí víc a blbě se pak sedí na porcelánu.

Jinak podle mě negativa z inline převažují nad pozitivy co se techniky týká. Tedy pro závodníky určitě.

14.08.2019 01:45:00 #120 

Příspěvků: 1035

oblouk

>> #111, IIIvan, 13. 08. 2019 13:26:04

Ono se tohle téma před lety probralo dost důkladně. Inlajny už se bojím používat – možná by stačilo jednou upadnout a konec s lyžováním navždy… Trvám ale na tom, že se jedná o lyžování nejbližší napodobivý pohyb – ovšem pod podmínkou, že se na inlajnech jezdí „lyžařsky“ – tedy s vědomím že náklony a rychlosti jsou podstatně menší, Je ale třeba dbát na „zarovnávání“ těla tak, aby všechny spojnice párových kloubů (ramenní klouby, kyčelní klouby, kolenní klouby a kotníky) byly co nejvíc vzájemně rovnoběžné a zároveň v každém okamžiku i kolmé na směr jízdy – tedy na předozadní=sa­gitální rovinu.

Přínosů oproti všem ostatním aktivitám je mnoho:

 • rozhejbání zpevnění a protažení pro lyžování důležitých kloubů, šlach a svalů
 • rytmická obnova
 • oprava nebo připomenutí lyžařského stereotypu
 • hra nohou pod tělem
 • procítění předozadní i stranové pozice kyčelních kloubů
 • zrychlování v oblouku „principem houpačky“
 • dorotování oblouku pohybem vnější ruky
 • kondiční efekt
 • podobnost k lyžování…
Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy