´Kam s ním´ aneb další krok ve výuce (strana: 4) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Výuka dětí ´Kam s ním´ aneb další krok ve výuce

´Kam s ním´ aneb další krok ve výuce (strana: 4)

02.03.2016 14:49:55 #91 

plamice žena

>> #84, Vvladimir, 01. 03. 2016 18:47:03

lyže samozřejmě z druhé ruky za pár stovek a od první investice se nyní pořád točí za delší a delší v tom nevidím problém?až letošní zimu jsem tedy pořídila sice taky z bazaru, ale už více závodnější ne žádný obyčejný jako předtím. občas vídám děti na dlouhých lyžích jak pak mají problém že se jim špičky kříží, trápí se a pak si to tak neužijou, vím i podle sebe, na jakých délkách jsem začínala a kde jsem ukotvila) u pokročilejších dětí je pak jasné délku podle schopností…

jsem jen samouk, co miluje lyžování

02.03.2016 14:51:57 #92 

plamice žena

>> #90, Gravedigger, 02. 03. 2016 13:45:54

tak to je možná škoda že jste neviděl mne)) u mne rozhodně neplatí že délka lyží versus doporučená délka k postavě, mám prostě kratší a na nich se cítím nejlépe)

jsem jen samouk, co miluje lyžování

02.03.2016 15:14:21 #93 

˘Ö˘Krab muž

>> #92, plamice, 02. 03. 2016 14:51:57

Casto vidivam deti, jejichz schopnosti vyrazne prekonavaji moznosti kratickych lyzi, na ktere je postavili setrivi rodice.

Budu parafrázovat Hrobníka. Opakovaně jsem viděl úplně malé děti, které svým projevem výrazně převyšovaly schopnosti svých rodičů.
Že jsi zakotvila u krátkých lyží bohužel pravděpodobně znamená i to, že podobně dopadnou Tvé děti.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.03.2016 22:09:45 #94 

Pron

Lepsi když mají deti kratke lyze na kterých mohou lyzovat nez dlouhe na kterých se trapi. Ja zase na svazich vidavam deti s moc dlouhymi lyzemi jak se riti v pluhu dolu svahem a zatocit nebo vyhnout se moc neumi nebot jsou lyze na ne moc dlouhe, a to prestoze podle beznych doporuceni odpovidaji jejich vysce.

A pridam vlastní zkušenost: syn když byl maly dostal na novou sezonu lyze 110 cm a to v pujcovne kroutili hlavou ze jsou na nej kratke. Lyzovani ho sice bavilo ale z kopce jezdil sjezdem a prestoze s lyzemi i bez problemu zatacel tak ho tocit nebavilo. Jen jsem cekal kdy se nekde v te rychlosti rozseka. Tak dostal po vysvetleni lyze 90cm a najednou ho zacalo bavit zatáčet, jezdit po hranach, proste si s lyzemi hrat. Susem primo z kopce sice take nekdy jezdil, ale diky tomu ze na kratších lyzich byl mnohem obratnejsi a byl schopen zastavit na kratsi vzdalenost tak jsem o nej jiz nemel strach.

A ne každý chce mit z deti GS zavodnika :-)

Dulezite je aby dite k lyzim ziskalo vztah a to ziska když ho/ji budou bavit.

02.03.2016 22:20:39 #95 

HonzA_ muž

>> #94, Pron, 02. 03. 2016 22:09:45

„Ja zase na svazich vidavam deti s moc dlouhymi lyzemi jak se riti v pluhu dolu svahem a zatocit nebo vyhnout se moc neumi nebot jsou lyze na ne moc dlouhe, a to prestoze podle beznych doporuceni odpovidaji jejich vysce.“

Jestli to není spíš tím, že patří zatím na úplně jiný kopec…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

03.03.2016 07:05:48 #96 

˘Ö˘Krab muž

>> #94, Pron, 02. 03. 2016 22:09:45

U dětí platí – víc, než u koho jiného – zásada přiměřenosti. A to nejen délky, ale stejnou (ne-li větší) měrou flexe.
Rossi udává i u dětských modelů doporučenou hmotnost jezdce. Lyže do půjčoven (základní modely pro děti i dospělé) bývají většinou opatřeny vyztužením, očekává se začátečník, který dlouhé lyže opravdu nezvládne, ale s hmotností je na tom všelijak.
Dětské závodní lyže bývají naopak pružnější, očekává se, že na nich malý jezdec umí jezdit a jeho mentor ví, kdy lyže měnit za tvrdší/delší.

Lyže 138cm dětská závodní obřačka je něco úplně jiného, než půjčovenská lyže 140cm.

EDIT: A je dost zásadní rozdíl mezi aktivním lyžováním a vožením se. Na to druhé jsou delší lyže opravdu lepší. I pro děti.
Nakonec nejvíc záleží (jak připomenul HonzA_), na přiměřenosti svahu (sklon i délka), jeho úpravy a rychlosti, kterou je dítě ochotno jezdit, aniž by brzdilo.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

03.03.2016 10:28:04 #97 

Pron

To jsem nevedel ze Rossignol jiz uvadi pro danou hmotnost lyzare vhodnou delku – diky Krabe. Třeba Atomic, Lusti odkazuji jen na vysku postavy. U Sportenu jsem nenasel na webu nic.

Stejne tak souslovi „primerena lyze“ vystihuje vse.

Jenze bezny rodic je masirovan v obchode, v pujcovne, v lyzarske skole, zde na webu (http://snow.cz/…-to-nejlepsi) ze delka lyze se odvozuje od vysky dítěte/lyzare. O primerenosti se nemluvi. Navíc rodic tezko muze byt odbornik na spousty sportu ke kterym si dite cichne (lyze, kolo, brusle, ping-pong, badminton, plavani, atd atp)

03.03.2016 11:49:30 #98 

˘Ö˘Krab muž

>> #97, Pron, 03. 03. 2016 10:28:04

Dětské Atomic, které jsem potkal, byly také bezproblémově pružné, Lusti se pohybují spíš na opačném konci spektra.

Je to něco za něco. Pokud vyrobíš levnou technologií měkčí lyže (pěnové), zákonitě snesou hůř případné přetížení a budou méně trvanlivé. Takže se jako výrobce budeš jistit tím, že ty lyže nebudou až tak měkké. Pokud je uděláš jako kopii technologicky i jízdně vytříbených dospělých lyží, budou super, ale dost drahé, skoro jako dospělé.

Abych nechodil úplně daleko, porovnám proti sobě v podobných délkách dětské modely jedné značky (a nebude to Lusti) v řeči čísel: Elan RC Race QT versus Elan RCX. Vypadají oboje velmi podobně, závodně, QT jsou v sekci dětských lyží, pro RCX je třeba sáhnout do šuplíku world cup.

Začněme: QT 120/7,5 resp. 130/8,9 versus RCX 122/8,5 a 128/9,8. Varianta RCX je závodní sendvičové konstrukce, přes větší R točí lépe, lyže jsou ovladatelnější, hravější, stabilnější, cena ovšem násobná. Ani QT nejsou ryzí pěna, mají nad hranami dvě dřevěné špejle.

Postupme dále, hle, delší RCX se nedělají. U větších délek je už třeba srovnávat s dětskými GS, takže QT 140/10,3 a 150/11,9 versus Elan RCG 142/15 a 150/15,8 (je ještě kratší 134/13,5 i delší 158/18).

Jaksi se předpokládá, že po QT samotočkách nastoupí krátké „dospělé“ komerční lyže, po RCG ještě delší Elan GSX Team 166/19.8, 174/21.9, 182/25.0, čímž už se postupným vývojem dostáváme na hranici FIS lyží, zároveň také do délek jaksi obecně nepřípustných, zejména v zemi, kde většina mužů má lyže do 170 cm a ženy klidně šmrdlají svahy na 145 cm, slalomkoidní samotočky prostě snesou všechno.

Jenže ouha, těžko postřehnutelná chyba, porovnával jsem jen podle délky, jak je však patrné z následujících řádků, nebylo to správně.
Pro GSX Team je totiž doporučená délka +10 až +20 cm k výšce jezdce, RCG +10 až +15, i mezimodel RCX má 0 až +10 cm. Oproti tomu QT doporučeně jen –15 až 0.

Takže, převedeno do reality, dítě 120 cm vysoké by mohlo (podle doporučení výrobce) jezdit na QT 110/6,2 nebo 120/7,5, ale také na RCX 122/8,5 nebo 128/9,8, kdyby bylo šikovné, tak klidně i RCG 134/13,5.

Prodejci tedy dobře radí dětem krátké lyže, protože neprodávají lyže dost kvalitní na to, aby je dítě mohlo mít dlouhé.

[Orientační ceny starších/letošních modelů v tis. Kč: QT 3,2/3,8, RCX 6/7, RCG 7/10, GSX Team jsem v rychlosti nedohledal, dejme tomu ~12.]

15.03.2016 19:58:28 #99 

Pron

>> #98, ˘Ö˘Krab, 03. 03. 2016 11:49:30

Diky Krabe za rozbor. Znamena to tedy ze zavodni juniorska lyze je diky technologiim při dane delce pruznejsi? To znamena mekci? Ocekaval bych ze zavodni lyze bude tvrdsi protože je urcena pro rychlou sportovni jizdu a lyzar do ni vice zabira, navíc u lyzare na zavodni lyzi predpokladam lepsi techniku.

Když se podivam na doporucene delky QT (-15 az 0) a RCX (0 az +10) a vezmu do úvahy ze RCX ma rocker, tak me vychazi realna delka po které lyzar jede +/- stejna u obou lyzi. Zvlaste když RCX je urcena na upraveny svah pak smysl rockeru moc nevidim krome optického prodlouzeni lyze. Tzn. ze dite ma opticky dlouhou (zavodni) lyzi, ale v realu jede pro stejne kratke jako je QT.

Chapu ze RCX je lepsi diky jinym technologiim pouzitym v konstrukci, ale nevidim důvod proc ji delaji delší s rockerem. Ale mozna mi smysl rockeru na upravene sjezdovce pro zavodni lyzovani unika. Jak to teda je?

Ale vratim se k obecnemu vyberu detske/juniorske lyze. Chapu to spravne ze zavodni detska (a mozna i dospela) lyze je pruznejsi/mekci nez nezavodni?

Diky Pron.

15.03.2016 20:45:09 #100 

˘Ö˘Krab muž

>> #99, Pron, 15. 03. 2016 19:58:28

Minimálně dětské závodní lyže bývají optimalizované pro úzké rozhraní hmotností. Nečeká se, že si je někdo koupí v podměrečné délce a bude je přetěžovat (ale i to do jisté míry snesou). Tady se bavíme o Elanu, v jiném vláknu jsem totéž našel od Rossignolu. Pro JR GS 155 cm mají uveden hmotnostní strop 45 kg.
EDIT: Stejně se chová i Dynastar, závodní lyže pro děti a juniory podle jejich hmotnosti.

Divil bych se, kdyby QT nějakou verzi rockeru neměla. Ono totiž na spoustě dětských lyží něco takového bylo dřív, než se tomu vůbec začalo říkat rocker. A musíš si uvědomit, že na krátké dětské lyži se bavíme o mírném přizvednutí v délce cca 3 cm, takže reálná kontaktní hrana bude rozdílná; vůbec nejde jen o optický efekt. Někam si zajdi a nějaké dětské závodní sendvičové lyže si promačkej.

Pro dětskou lyži a dětskou hmotnost je pojem upravená sjezdovka úplně jiný, než pro nás, mastodonty.

Konkrétně RCX jsem držel v ruce a lyže působí už na první omak dojmem elasticity, zatímco QT je taková standardní dětská lyže. Ani na jedněch jsem ale nelyžoval, na obou jsem děti lyžovat viděl.

Dětské závodní lyže nebývají v absolutním srovnání měkčí, ale mají výrazněji ovlivnitelný průběh flexe, to je dáno konstrukčními možnostmi, což přispívá k jinému vjemu při lyžování. Totéž platí o lyžích dospělých, tam ovšem bývá tuhost progresívnější, počítá se s vyšší rychlostí a razancí.

Kdyby někdo dokázal vyrobit za méně peněz funkční ekvivalent sendvičové lyže, převálcoval by ostatní. Zatím se v podstatě všichni (po různě dlouhých epizodách) vrátili se sklopenýma ušima zpátky k sendviči, maximálně doplněnému o nějaká ‚udělátka‘ na povrchu.

A vůbec. Vyzkoušej si to sám na sobě na odpovídající dvojici párů lyží na svahu.

16.03.2016 09:53:38 #101 

Pron

>> #100, ˘Ö˘Krab, 15. 03. 2016 20:45:09

Minimálně dětské závodní lyže bývají optimalizované pro úzké rozhraní hmotností

Ale Elan o hmotnosti lyzare nic nepise. Rossignol ano. Když se vratim k Elanum to by pak také znamenalo ze mam-li dite hubenoura ma mit kratsi lyze a jeli dite tluste ma mit delší lyze. Pripominam ze se bavime o Elanech. O hmotnosti jezdce zadna zminka na webu neni. Mluvi se jen o vysce lyzare.

Divil bych se, kdyby QT nějakou verzi rockeru neměla

Dle popisu na webu nema. Ma profil Conventional (na webu se pise Conventional se vyznačuje kontaktem po celé hraně lyže, od špičky po patku, a je zárukou vynikající přilnavosti, stability a přenosu sil po celé délce lyže). RCX ma profil Early Rise Rocker (Výsledkem mírného rockeru na špičce a na patce je kratší efektivní délka hrany lyží, která lyžařům umožňuje dělat oblouky s vynaložením menšího úsilí). Netusim jak dlouhy a jak vypada tenhle mirny rocker, ale 3 cm se mi moc nezdaji. I kdyz přiznávám ze v ruce jsem je nemel. Rossignol ale u juniorských zavodnich i nezavodnich lyzi pise rocker 10% delky lyze.

A vůbec. Vyzkoušej si to sám na sobě na odpovídající dvojici párů lyží na svahu.

U tech Elanu je nejen jina konstrukce, ale i profil, krojeni apod. QT a RCX jsou jiné lyze delane v ruznych formách. Sandvich urcite hraje velkou roli, ale na vlastnosti lyze mají vliv i další faktory: slozeni lyze i podel (kde jsou jake výztuhy), sirka, krojeni, brouseni hran, struktura skluznice. To vse preci ovlivnuje jizdni vlastnosti v carvu i ve smyku.

Pokud mas Krabe tip na lyze které jsou ze stejne formy a mají stejne brouseni a skluznici a lisi se jen sandvich ano nebo ne, tak sem s nim – rad otestuju.

Dik Pron

16.03.2016 10:19:17 #102 

TNS muž

>> #101, Pron, 16. 03. 2016 09:53:38

Nechcem sa Ti do toho montovať,ale rozhoduješ sa medzi Elan RCX a Race QT?

Podľa mňa už tým,že ich Elan rozdelil do rôznych kategórii sa snaží zákazníkom uľahčiť výber.

Ak to chápem správne,tak QT je univerzálna detská lyža a RCX prvá detská slalomka,pri ktorej sa počíta,že dieťa už má kategóriu QT za sebou a potrebuje slalomky na disciplínu slalom.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

16.03.2016 11:06:40 #103 

˘Ö˘Krab muž

>> #101, Pron, 16. 03. 2016 09:53:38

Elan o hmotnosti nic nepíše, ale s hmotností to funguje u všech. Ano, pokud je dítě hubeňour, tak mu stačí kratší lyže. Ale (zvl. u závodních lyží) je to spíše naopak, počítá se se sportující populací, takže přesně naopak – pokud má nadváhu, potřebuje delší lyže.

Profily lyží jsem nějak nesledoval, každopádně třeba Lusti mají na všech GS něco jako rocker odjakživa, na SL 130 byla myslím špička také přizvednutá. Jak trefně psal někdo jiný, při větším náklonu se i hrana na rockeru zapojí do zatáčení.

Právě, že jde o to, že i formy na sendvič/cap bývají rozdílné, jedinou mezifází je capovaný sendvič, což je spíš otázka designu a otloukání horních hran.

Sandvich urcite hraje velkou roli, ale na vlastnosti lyze mají vliv i další faktory: slozeni lyze i podel (kde jsou jake výztuhy), sirka, krojeni, brouseni hran, struktura skluznice. To vse preci ovlivnuje jizdni vlastnosti v carvu i ve smyku.

Zjednoduším Ti to následovně. Sendvič má v celé šířce lyže vždy stejné složení, v délce také, s výjimkou dřevěného jádra, které nezasahuje úplně do špičky ani patky. Nosné vrstvy mohou být titanaly, lamináty nebo kombinace laminát/titanal.
Nesendvičové lyže se snaží dosáhnout vlastností lyží sendvičových různými ‚vychytávkami‘.

Kacířsky budu tvrdit, že všechny sendvičové závodní/polozávodní lyže jsou v podstatě stejné, resp. rozdíl mezi nimi je zanedbatelný ve srovnání s odstupem od rekreačních lyží.

Jestli Tě to hodně zajímá, vyzkoušej třeba Sporten Iridium vs. Universum (resp. Iridium 5 vs. 6) – naprosto totožná forma, ale jednou bez titanalů, jednou s titanaly. Totéž Lusti CCT vs. SCT.

Bavíme-li se o sportovních lyžích na sjezdovku, je skoro nesmysl se snažit k sendvičům najít nesendvičové ekvivalenty, výrobní náklady i marketingové strategie výrobců omezují průnik mezi těmito segmenty na minimum.

Jednou z možností bude vyzkoušet následující konstrukční čtyřboj od Sportenu:
Cobalt 166 (119–72–103/14–14,7)
Raptor 168 (120–72–102/14,8)
Iridium (5) 168 (123–73–105/12,1–14,8)
Iridium (6)/Universum
Údaje se liší v milimetrech šířky a pár centimetrech délky, vlastnosti v řádech.

16.03.2016 11:07:33 #104 

˘Ö˘Krab muž

>> #102, TNS, 16. 03. 2016 10:19:17

RCX je „multisport“ – univerzální závodní lyže před tím, než se rozdělí na RCS a RCG.

16.03.2016 11:43:17 #105 

TNS muž

>> #104, ˘Ö˘Krab, 16. 03. 2016 11:07:33

Máš pravdu.Divné to má Elan.Chcú aby to vyzeralo na slalomku a nebola to slalomka.

Inak sa mi páči,že juniorské lyže sa vzhľadom podobajú viac na WC stock,než FIS kategória.Budúcu sezónu,až zmiznú asymetrické špičky,bude všetko ako má byť. :-D

16.03.2016 11:57:56 #106 

˘Ö˘Krab muž

>> #105, TNS, 16. 03. 2016 11:43:17

Z mého pohledu je to celkem logické, po RCX se přesedne na RCG :-).

Dynastar to má ještě zákeřnější, překrývají se mu dvě řady Team Comp (110–130, cap) a Team Pro (110–140, sendvič). K tomu SL v délce 125 a GS ve 135 cm pro hmotnosti jezdce 27–36 kg.

Rossi to zvládli přehledněji od 120 – 145 (25 – 36 kg) jen s jednou řadou Radical Pro, na kterou navazuje 140 GS Pro. Pro rozmezí 18–36 kg mají (s jedním překryvem) sedm délek odstupňovaných po 4,5 kg!

16.03.2016 12:18:09 #107 

PavelC

>> #105, TNS, 16. 03. 2016 11:43:17

No podle mě je chyba v katalogu, protože když objednáš od Elanu např FIS slalomku 2015 dojde ti poctivá klasika http://sport.bazos.cz/…170-1516.php a ne tahle http://www.elanskis.com/…S-plate.html :-)

18.03.2016 16:03:43 #108 

TNS muž

>> #107, PavelC, 16. 03. 2016 12:18:09

Máš pravdu,dnes som ich mal v ruke.Vidno,že som dlhšie Elan neobjednával.A ko­nečne majú aj normálnu šírku špičky.Po 2 sezónach,keď sa snažili so slalomiek urobiť snáď prašanovky.Nech im to vydrží.

18.03.2016 23:38:47 #109 

PavelC

>> #108, TNS, 18. 03. 2016 16:03:43

Taky pevně věřím, že teď jdou správnou cestou u té FIS Slalomky, ale je zajímavé, že v katalogu mají na obrázcích jiné lyže, asi marketing vládne všemu :-) (vlnky a podobné věci jsou na ní jen nakreslené) A měl jsi možnost je testnout?

19.03.2016 00:49:41 #110 

TNS muž

>> #109, PavelC, 18. 03. 2016 23:38:47

„A měl jsi možnost je testnout?“

Teoreticky áno,ale kámoš ich má ako pretekový pár a až tak moc ma to nezaujíma.

19.03.2016 08:42:22 #111 

PavelC

>> #110, TNS, 19. 03. 2016 00:49:41

Ok díky za info a pokud budeš mít někdy čas a prostor, celkem by mě zajímal tvůj názor na ty lyže :-)

19.03.2016 12:04:25 #112 

TNS muž

>> #111, PavelC, 19. 03. 2016 08:42:22

Na tieto konkrétne lyže?

Nie je v tom problém,dokonca si si vybral vhodnú dobu,pretože po záverečnom slalome sezóny budú degradované z pretekových na tréningové.Na pretekový pár by som kámošovi nesiahol.to sa nepatrí.Ak bude trochu času,môžem to pre Teba urobiť.

Problém je,že nepatrím medzi dobrých testérov.Posudzujem lyže subjektívne a rýchlo sa im prispôsobím.Okrem toho slalomky bývajú prejavom veľmi podobné.Navyše som na Elan navyknutý,takže by to bol už x-tý pár.

19.03.2016 13:03:15 #113 

PavelC

>> #112, TNS, 19. 03. 2016 12:04:25

Jj přesně tyhle konkretní SLX FIS 2015, zatím stále jezdím převážne starší verzi FIS SLX 2013/2014 zelené a celkem by mě zajímal tvůj názor na ty lyže. Měl jsme možnost porovnat jen s Lusti FIS RT SL na testovačce na Velké Rači + ostatní komerční lyže v kategorii Elan SLX, Fischer, Rossignol Hero, Atomic atd., ale to je stejné jako porovnávat seriové auto a závoďák :-) Já jdu zítra opět pracovat na technice viz. http://snow.cz/…5-pavelc-c-1 mám toho hodně co zlepšovat, zkusím využít rad a pokud by jsi měl nějaké další návrhy jak odstranit mé chyby a zlepšit techniku budu vemi rád.

19.03.2016 14:19:00 #114 

TNS muž

>> #113, PavelC, 19. 03. 2016 13:03:15

Identický model ako Ty mám aj ja.Prvá powder slalom ski od Elanu.Odjazdil som na nej od nova pár minút,takže ju zatiaľ nemám potrebu meniť.

O pitvu jazdy si požiadaj na patológii.Rovnaká budova,ale v suteréne.Ja pitvy nerobím. ;-)

19.03.2016 14:30:50 #115 

˘Ö˘Krab muž

(Hlas ze suterénu.) Díval jsem se na Tvá videa ze slalomkové pasti. Dobře Ti paní Polášková radí, ve všem. Bohužel, jednu zásadní radu Ti nedala, tak ji musím napsat já.

Vykašli se na FIS slalomky, na jakékoliv slalomky. Máš na víc. Slalomky Tě už nic dobrého nenaučí, protože si toho nechají hodně líbit, když je využíváš do 10% jejich schopností.

Pořiď si na lyžování lyže, slalomky si dopřej pro zábavu.

19.03.2016 14:35:44 #116 

Harry žena

>> #115, ˘Ö˘Krab, 19. 03. 2016 14:30:50

Kruci,zas ma hlavny patolog predbehol.

Pavle,aj s jeho doplnujucou radou suhlas,zrovna Ti to protirotaciu vrchu tela,obracka Ti hned ukaze kde je sever.

Klad doraz na vonkajsiu,a na doporuceny pohyb od p.Polaskove.

caute Harry.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

19.03.2016 16:23:55 #117 

TNS muž

Tak dúfam,že to berieš športovo.Chlapi majú pravdu.Ak chceš FIS lyže,tak tvoje ďalšie by mali byť obračky.Nie,že by Ťa naučili jazdiť lepšie,to sa budeš musieť naučiť sám.Ale aby som preložil Harryho „kde je sever“: na náklon hlavy určite nezatočia,ani na podobné vychytané pohyby.

Pozri,nemôžeš prehrať.Ak sa aj na obračkách dobre nenaučíš jazdiť:

•Stále budeš mať za rovnakú cenu základnú kombináciu FIS lyží.

•Môžeš to učiť iných :-D

19.03.2016 19:32:28 #118 

PavelC

>> #115, ˘Ö˘Krab, 19. 03. 2016 14:30:50

Moc děkuji za info, Já už letos měl několik delších lyží pujčeno a obračka je jasná další volba :-) o tom jsem naprosto přesvědčen. FIS slalomku, ale určitě doma nechávám, je to lyže která mě baví :-).

Teď ale budu určitě potřebovat poradit jaké lyže pořídit. Zatím jsem měl letos pujčeno: Elan 16 TI2 178/R17 – tohle není nic pro mě, lyže neochotně mění směr a zcela chybí rebound, připadla mi taková gumová. Elan Ripstick 182/R19,8 – daleko lepší volba než předchozí, jen by mohla mít větší rebound Elan GSX 186/R21 – velmi podobná jako Ripstick Lusti FIS RT GS 185/R24 – Neporovnatelná s ostatními jak stabilitou, tak rychlostí. Otazkou tedy zůstává co pořídit?

>> #116, Harry, 19. 03. 2016 14:35:44

Díky za info na chyby se zaměřím a delší lyže jsou pro mě jasná volba jako 2 pár. >> #117, TNS, 19. 03. 2016 16:23:55

Díky za info :-), ještě dotaz, jak jsou na tom např. lyže kategorie Masters s R25, zatím jsem jel jen tu Lusti FIS RT GS 185/R24 a na testovačkách nikde nic podobného nebylo, dá se to nějak solidně zvládnout, abych nepřestřelil, jezdil jsem s ní jen na té Velké Rači ráno při dobrých podmínkách. Popřípadě jaké lyže doporučuješ pořídit?

19.03.2016 21:40:06 #119 

TNS muž

>> #118, PavelC, 19. 03. 2016 19:32:28

Pavel,je milé,že si do mňa vložil dôveru,ale ani s lyžami Ti moc neporadím.Akosi to nie je moje pole pôsobnosti.Neviem ako na tom sú lyže kategórie Masters.Nejazdil som,ani sa nechystám.Opýtaj sa Kraba.Všetko sa dá zvládnuť.Neradil by som Ti súčasné chlapské obračky a v tvojom prípade asi ani súčasné babské.Hlavne nech sú mäkké vo flexii a rádius do cca 25m. Písal som vyššie,že obračky,len ak chceš obračky.Inak Ty by si využil aj nezávodnú lyžu 180+cm s r 18m.

…sorry,nie som testér a zaujíma ma úzky okruh lyží výhradne pre moje použitie.

19.03.2016 22:08:40 #120 

Harry žena

>> #119, TNS, 19. 03. 2016 21:40:06

Pavel,je milé,že si do mňa vložil dôveru,ale ani s lyžami Ti moc neporadím.Akosi to nie je moje pole pôsobnosti

No,typicky chlap-egoista.Rozprple a necha tak.

Za to by ma stara zabila v lufte.:}

>> #118, PavelC, 19. 03. 2016 19:32:28

Pavle,Chlapske obracky podla novych parametrov obchadzaj na tristo metrov,babske na stopetdesiat.

Bud opatrny aj pri Masters,skus vyskusat bez kupy.Pri takychto typoch lyzi sa uz clovek nadre.

Nechod moc nad svoje limity,moze Ta to odradit.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy