vyuka deti se zamerem zavodniho lyzovani (strana: 3) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Výuka dětí vyuka deti se zamerem zavodniho lyzovani

vyuka deti se zamerem zavodniho lyzovani (strana: 3)

31.01.2018 23:28:12 #61 

fischerbl

>> #59, mski, 29. 01. 2018 15:58:06

Borise jsem dnes zahlédl ve finále skicrossu na olympiádě. Přenos šel na ČT sport.

Jinej gang...

01.02.2018 00:09:39 #62 

mski muž

Jo, volal mi jeden trener 5 minut pred druhou rozjizdkou.., tak jsem neco nahral…

jen mrtva ryba plave s proudem...
Video

01.02.2018 09:24:20 #63 

˘Ö˘Krab muž

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

04.02.2018 17:41:34 #64 

MichalW

Dovolím si sem postnout i jiného malého závodníka. Neznám jej, jen jsem objevil článek…

https://jihlava.idnes.cz/…-zpravy.aspx?…

05.02.2018 23:28:32 #66 

mski muž

>> #64, MichalW, 04. 02. 2018 17:41:34

Ryska je moc sikovnej kluk, vidame se na zavodech. je videt ze lyzovanim naprosto zije! A zavodit zacal kdyz Boris jeste stavel na plazi v Evans Head babovicky z pisku. Nyni zavodi sedmym rokem, Toto je efektivne druha sezona Borise. Ten naskok nejen Rysky ale i celeho pocetneho zavodniho pole mladsich zaku kde je na svazu evidovano prez 200 kluku, by mel byt propastny a ve velky neprospech Borise. Koukni tady : http://vysledky.czech-ski.cz/…ky$1927.html

http://vysledky.czech-ski.cz/…il$9833.html

a vysledky z posledniho vikendu : http://vysledky.czech-ski.cz/…2:ZA:MZ.html

http://vysledky.czech-ski.cz/…0:ZA:MZ.html

Na zaver kratky sestrih z obou dni v Peci https://vimeo.com/254394434

Video

06.02.2018 08:02:17 #67 

Harry žena

>> #66, mski, 05. 02. 2018 23:28:32

Ahoj.

Odkazy znovu nejdu,ja si to viem najst,ale tym co sa moc nechce to moze robit problem.

Dufam ze Borisa vysledky nedemotivuju ale nakopavaju do dalsej prace.Netreba sa lakat,vsetko je ako ma byt.Prekvapil ma prijemne aj slalom.Na videu.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.02.2018 08:07:34 #68 

˘Ö˘Krab muž

>> #66, mski, 05. 02. 2018 23:28:32

Zkusím vložit funkční odkazy:

RKZ 2 GS ZA MZ (codex 7180)

| 1. | Daniel Ryška | 1:46,33 | 28,76 bodů |
| 11. | Boris Stevens| 1:52,66 | 88,55 bodů |

RKZ 2 SL ZA MZ (codex 2018)

| 1. | Daniel Ryška | 1:26,63 | 55,61 bodů |
| 9. | Boris Stevens| 1:35,92 | 138,15 bodů |

Evidence závodníků – Boris

Evidence závodníků – Daniel

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.02.2018 12:35:26 #69 

mski muž

>> #68, ˘Ö˘Krab, 06. 02. 2018 08:07:34

Diky Krabe, nevim proc se mi nedari zkopirovat stranky primo do textu..

Jeste pro vysvetleni.., jo Harry, chapu tve „obavy“ ze ztraty motivace.. ovsem je to trochu slozitejsi..-)), doufam ze nebudu moc velky otrava kdyz se to pokusim dovysvetlit,.. U Rysky a Borise zvolte policko Archiv vysledku. Tam je dobre videt jejich zavodni kariera od pocatku. Ve vysledcich je pak treba rozlisit zavodni pole, na listine, hned nahore nad jmeny zavodniku vlevo zvolte z vyberu „mladsi zaci“.. Tak se dostaneme k poradi rocniku 04 a 05. Ti starsi jezdi ve stejne trati stejny zavod, v druhem kole obracena 30 jak ve svetaku, vsichni dohromady. Ti starsi, rocniky 03 a 02 jsou v podstate jiz mladi muzi v rozkvetu nebo dokonce jiz po zakoncene puberte. Meri vic nez ja a nekteri maji o 10 kg vic nez ja. Srovnavat silovy potencial nekterych mladsich zaku, zejmena 05 se skoro dospelymi chlapy je podobne ve srovnani s Disneyovkamy typu Jerry a myska hrabalka..-)) Dokonce nekteri nmladsi zaci jsou ve svych skoro 14 lety znacne akcelerovani a mezi ne patri i Ryska s Mullerem, kteri jsou nyni top ml. zaci v CR. Navic je treba do kalkulu, ktery ovsem nikdo nedela, snad s vyjimkou Petra Z., ktery se dokaze oprostit od ucelovych hodnoceni jelikoz tam zatim sam nema svoje deti. Tedy.. nejen vysledky casu ze zavodu predurcuji dalsi rust mladych zavodniku.. V sousednim nemecku a snad i v Oster Reich, se hodnoti i jizdni projev, ktery se zapocitava do ruznych selekci. Ryska v tomto ohledu je snad jediny ktery by prosel mym sitem. Zbytek zavodniho pole bych poslal zpatky na cvicnou louku a zavody i treninky v branach bych jim nedoporucoval.

Zaverem: mam pocit ze na poslednich RKZ v Peci pod Snezkou Borisuv vysledek GS 11. misto z nejlepsich 50 kluku v jeho kategorii, a ve Slalomu 9. misto, v dannych okolnostech neni ani trochu demotivujici. na ceste zpatky na Kladno si Boris vesele pohvizdoval..-))

06.02.2018 13:09:27 #70 

˘Ö˘Krab muž

>> #69, mski, 06. 02. 2018 12:35:26

Opravil jsem odkazy v #68 na redukované pořadí ZA:MZ.
Odkazy Ti nechodily, protože Tvůj prohlížeč Ti je zkrátil (přidání … místo částí slov). Editor tedy ukončí odkaz (podtržení) před třemi tečkami.
A pak se následně nelíbí zdejšímu editoru znak dolaru $ v odkazu, takže odkaz ukončí před ním, udělal by to i mně v přímo vložených nezkrácených adresách, podívej se níže.

Naštěstí klikací odkaz se stejným zněním, kde syntax za názvem v uvozovkách a dvojtečkou očekává souvislý řetězec adresy, funguje spolehlivě, asi jde přímo přes html jazyk. Když nad podtržené slovo s odkazem najedeš myší, ukáže se Ti dole ve stavovém panelu prohlížeče adresa, na kterou bys přeskočil kliknutím, je stejná, jako ta, kterou jsem vložil přímo do textu.

Tvůj odkaz: http://vysledky.czech-ski.cz/…ody/vysledky$7180:ZA:M­Z.html

Můj odkaz: http://vysledky.czech-ski.cz/…0:ZA:MZ.html

Můj odkaz klikací.
[vysledky.czech-ski.cz/zavody/vys­ledky$7180:ZA:M­Z.html]

06.02.2018 14:37:36 #71 

mski muž

06.02.2018 17:41:54 #72 

Harry žena

>> #69, mski, 06. 02. 2018 12:35:26

Dik.

Mam toho teraz akosi moc,tak vzdy sem pisem narychlo.

doufam ze nebudu moc velky otrava kdyz se to pokusim dovysvetlit

Budes,ale ja to nejak rozchodim.

Ve vysledcich je pak treba rozlisit zavodni pole, na listine, hned nahore nad jmeny zavodniku vlevo zvolte z vyberu „mladsi zaci“.. Tak se dostaneme k poradi rocniku 04 a 05. Ti starsi jezdi ve stejne trati stejny zavod, v druhem kole obracena 30 jak ve svetaku, vsichni dohromady.

Kedze som robil zamlada viacej druhov sportu,a kedze sa mi stavalo,ze som bol casto „ostarsovany“, moj pohlad zaujimalo porovnanie s najlepsimi.Nie vek.Bola ina doba,nebolo vsetko takto naspickovane.

Borisovo popiskovanie tymto chapem.

Ti starsi, rocniky 03 a 02 jsou v podstate jiz mladi muzi v rozkvetu nebo dokonce jiz po zakoncene puberte. Meri vic nez ja a nekteri maji o 10 kg vic nez ja. Srovnavat silovy potencial nekterych mladsich zaku, zejmena 05 se skoro dospelymi chlapy je podobne ve srovnani s Disneyovkamy typu Jerry a myska hrabalka..-)) Dokonce nekteri nmladsi zaci jsou ve svych skoro 14 lety znacne akcelerovani a mezi ne patri i Ryska s Mullerem, kteri jsou nyni top ml. zaci v CR.

Ano,toto su prelomove rocniky,kedy sa telo prudko meni.

S tym,ze rastove hormony vo vyzive a dostatok vyzivy s nadbytkom kalorii nam ukazuje,co vlastne jeme, a kam mladi casom dokracaju.A k comu.

.Navic je treba do kalkulu, ktery ovsem nikdo nedela, snad s vyjimkou Petra Z., ktery se dokaze oprostit od ucelovych hodnoceni jelikoz tam zatim sam nema svoje deti. Tedy.. nejen vysledky casu ze zavodu predurcuji dalsi rust mladych zavodniku.. V sousednim nemecku a snad i v Oster Reich, se hodnoti i jizdni projev, ktery se zapocitava do ruznych selekci

Suhlas.Uplny,takto sa na ski pozeram aj ja,preto pisem tak ako pisem.

Teraz Ti napisem,co mi prebehlo hlavou,ked som si pozrel foto mladeho Rysky co sem dal MichalW.

Ajha,chalan na tom velmi dobre stoji,takto si predstavujem pohybovy stereotyp o ktorom sa bavim s Mskim.Kruci,tento bude Borisa riadne prehanat. Na to som sa dostal k linknutym vysledkom,hned som si Rysku pozrel. Cakal som ho veelmi vysoko. Ked som zbadal,ako v tom preteku dopadol,hovorim si. Marisku,tak takych tam musi byt viac,to bude mat Boris riadny problem.V krat­kodobom horizonte ma citelnu stratu v case stravenom na snehu.

Ked to tam tak jazdia viaceri,bude mat co robit.

Som rad,ze si ma dal do obrazu.Aj ohladom Rysku.

Ono,tento prechod telesnej sustavy cez hormonalny prerod dietata v chlapa,/nehovorim o mentalnom prerode/ je veelmi specificka a osemetna zalezitost.

Poznam desiatky sportovcov,z roz­nych druhoch sportov,ktori zahoreli na tom,ze zafixovane navyky z predpubertalneho obdobia,po ich prudkom „nafuknuti“, hlava nezobrala.A fakt to boli talenty od boha.

Akurat minule som nad tym rozmyslal,ze ake je podvedomie svina. Mam stolicku na ktorej mam petcentimetrovy molitan. Fajnova ritka som,neuhanam hemoroidy.:}

Hlava stale zamestnana,obcas sa stane,ze si podlozku prehodim na inu stolicku.Velmi zaujimavy pocit zazijem,ked si zamysleny tu podlozku nevsimnem ze tam nemam.V polohe,aku ma hlava zafixovanu,tak ta tam zrazu nie je.Cele telo ked prejdem tymto bodom na ktory som podvedome nafixovany,mi obleje hnusny pocit.Ze nieco nesedi.Fuj.

Snazim sa tym vysvetlit,ze na tom,ze sa zmenia pomery telesnych proporcii,moze hlava pohoret. A z obratneho,spic­koveho sportovca,ktory tym padom zafixovane musi zakonite zmenit,zostane „drevak“.

Zaujimalo by ma preto,co je lepsie? Mat prepojenia v mozgu orientovane jednym smerom a sposobom,alebo mat hlavu nastavenu formou vsestrannej pripravy v sirsich suvislostiach?

Ja som za druhu verziu.Hlavu zosuladovat s telom celostne. Potom sa vykyvy lahsie ustoja, je predpoklad pri spravnom vedeni,dalsieho zlepsovania a pokroku.

Fuj,to zas zo mna vypadlo cudo, a ze nemam cas.:}}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.02.2018 21:02:41 #73 

m3 muž

>> #72, Harry, 06. 02. 2018 17:41:54

Zafilozofoval jsi řádně. Já vidím ještě další důležitou okolnost. Dost dětí vyroste skokově a veškerá ,nebo podstatná část nacvičené a zažité koordinace je v kopru a začíná se znovu , nebo téměř znovu. Potom jde o to jak rychle dokáže hlava zase dohonit tělo.Při přechodu mezi kategoriemi to pak ještě zvýrazňuje výkonnostní rozdíly. Pravdu máš ,že poměřovat a dohánět je potřeba špičku bez ohledu na ročník.Tak to bylo ,je a bude .

06.02.2018 22:21:17 #74 

mski muž

>> #72, Harry, 06. 02. 2018 17:41:54

Harry, podnetne myslenky mas.., diky za ne !Ta cesta po kterou lide kraci je rozmanita..kazdy jsme original a tak soudy a domenky vzdy cssem ustoupi neuporosne realite.. Jen je rozdil ze nekteri maji selsky rozum spojeny s moudrem a zkusennostma a tak maji preci jen o neco vyhodnejsi start oproti tem kteri v necem nebo vice kvalitach zaostavaji. Ryska ma velmi specificky jizdni projev. V nekterych velmi dulezitych prvcich je skvely. Jinde nic moc.Mezi starsimi zaky jsou dva , tri jsou na tom relativne dobre. U vsech ostatnich je vic v neporadku nez v poradku.. K tomu pripocteme zminovanou ruznou vyspelost, stesti pri zavode se startovnim cislem, s podminkami nestejnymi pro vsechny a hned to v tom klobouk mame pekne neprehledne zamotane.. Ja sice system velmi dobre znam a taktikareni ktere se da aplikovat. Nicmene delam si to po svem, protoze vim ze jedinne presna, planovana cesta vede k uspechu. Ta cesta musi zahrnovat vsestrannost a nejen sportovni.. Hrozi jinak ze i za predpokladu ze se z decka stane sampion, jeste dulezitejsi je jaky to bude clovek a jaky bude mit potencial nejen pro uspech materialni. Stesti a radost z zivota predevsim.. K tomu patri nerozdelne zdravi. Mit nejen na ten uspech ale i po kariere funkcni telo. Cele obdobi detstvi a dospivani je klicove k nabirani zkusennosti a tvorby tela i ducha.Jakakoli nevyvazenost se projebi pozdeji a casto velmi negativne. Jiste, i geny hraji velkou roli, predevsim vsak to co jime, jak zijeme a co delame.. Nerad bych byl konkretni v hodnoceni dalsich zavodniku, jen cas ukaze. A ja si velmi verim, i kdyz zustavam otevreny.. to se preci nevylucuje, ne?

06.02.2018 22:36:49 #75 

mski muž

>> #73, m3, 06. 02. 2018 21:02:41

Dost dětí vyroste skokově a veškerá ,nebo podstatná část nacvičené a zažité koordinace je v kopru .

Tento zazity mytus vidim jako mytus,ktery slouzi jako vymluva ze to nejde nekomu tak jak mozna ocekavaji oni sami nebo jejich okoli.. A nebo se to s nimi proste dela spatne.(rozvedu dale) A nebo oboji. Otazka je v prve rade com jsopu tyto rustove skoky ovlivneny. nedeje se tak totiz u kazdeho. Roli tam hraje strava, jiste opet z casti ony geny, ale at nahly rust zpusobuje cokoli, otaka je, zda se to da ovlivnit zpusobem a frekvcenci zateze. Vetsina ceskych zavodnickych deti nemaji cas ani prilezitost pro celistvou prupravu. Lyzuji 9 mesicu v roce, dni na snehu hadam 150. Vse je spojeno s cestovanim, ktere pohlti dalsi cas. Pryc od rodiny, kamaradu kde vyrostli, sklol. Kde hledat proilezitosti pro rozmanitost? Telo jednostrane zatezovano bude tezko pouzitelne pro vrcholny vykon, nehlede na fakt ze pokud to deti vydrzi bez zraneni a chronickych problemu fyzicky, casto vyhori psychycky pred dovrsenim Fisoveho veku.

Proto je velmi dulezita pravidelna pohybova diverzita.

07.02.2018 08:37:21 #76 

˘Ö˘Krab muž

>> #75, mski, 06. 02. 2018 22:36:49

Doufám, že následující nesouvislý výlev není moc od věci. Starší syn výkonnostně běhá vytrvalecké tratě a terény, mladší se zahleděl do jednoho z vůbec nejtvrdších sportů – společenského tan­ce.

Skokový fyzický růst u kluků je především záležitost změny hormonální rovnováhy (testosteron), s tím se úplně moc dělat nedá. Dobře živené a připravené tělo roste a nějak se s tím vyrovná. Skoky jsou o něco menší při průběžné fyzické zátěži, se všemi negativy i pozitivy, které s jejím vlivem souvisejí.
Souvislost je vícefaktoriální: množství svaloviny a zátěž od nějaké hranice omezuje dlouživý růst kostí (až patologicky); celkem časté jsou potíže s bolestivostí růstových zón (dg. Osgood-schlatter), deformace měkkých meziobratlových plotének (Scheuermannova nemoc – Schmorlovy uzly) atd.
Na druhou stranu se podle námahy zpětnovazebně strukturuje trámčitá výplň velkých kostí, takže kosti rozumně namáhané jsou v dospělosti kosti pevné.

Strava hraje roli především v tom ohledu, že musí být kaloricky i kvalitativně dostatečná, hraje roli zejména obsah kvalitních bílkovin. Statisticky existuje velmi dobrá korelace mezi dostupností bílkovin a výškou populace, takže i výškový průměr mladých Japonců se už na konci devadesátých let takřka vyrovnal třeba Belgičanům.
Experimentovat se dá s mnohým, cílené řízení=omezování výšky/velikosti dětí je ale podle mě hodně za hranou. Dokud nedospějí, nedá se s jistotou říct, jak budou děti velké, takže se ani nedá s naprostou jistotou vsadit na nějakou disciplínu, proto se musejí rozvíjet předpoklady pro všechny. Něco se dá lépe či hůře odhadnout podle rodičů, ne všechno.
Takže sporty, závislé na malých postavách (turf, gymnastika, ale i maratony) mají v moderní době v civilizovaných zemích značný problém – populace je dobře živená, dlouživý růst není limitován potravními zdroji, malých gracilních sportovců se nedostává. Podle statistiky maratonu v Bostonu byli vítězové od samého začátku všichni stejně velcí, cca 172 cm je optimální výška. Takže na začátku 20. století šlo o lidi zřetelně nadprůměrné, dnes o značně podprůměrného vzrůstu.

Další věc je kombinace vybraného sportu a geneticky založeného somatotypu (hubení ektomorfové, svalnatí mezomorfové a „sádelnatí“ endomorfové). Nutno podotknouti, že konkrétní fenotyp se popisuje vždy jako vzájemný podíl všech tří výše zmíněných složek, sportem + výživou se některá složka dá do jisté míry zvýraznit nebo potlačit (Bradley Wiggins jako vítěz cyklistické TdF a jako dráhař, vypadal pokaždé hodně rozdílně, nově jako veslař zase svaly nabere). Vzhledem k alpskému lyžování se zjistilo, že somatotyp není signifikantní, byť se lyžaři rekrutují spíše z muskulaturnějších a robustnějších postav.
Dokonce ani hrubá síla a dynamická výbušnost nejsou statisticky absolutní zárukou úspěchu, byť bez nich to také nejde. Jakožto extrémně komplexní technický sport totiž sjezdové lyžování potřebuje nade vše dokonalou souhru těla a hlavy a šanci tak mají do značné míry všichni. A dokonce ani zkušenosti nemusejí vždycky stačit. Je skoro úsměvné se podívat na souboje Lindsey (1984) a „poloviční“ Lary Gut (1991), obří byla Maria Riesch (182/78), proti ní třeba Bernadette Schild (164/55), Šárka tak mezi (174/66–70).
Nebo vezměme Usaina Bolta s naprosto nesprinterskou výškou 195 cm, podobně byl mistrem světa v maratonu Paul Tergat s výškou 182 cm (+10 cm k optimu).

Jak jsem psal, pokoušet se ovlivnit růst zátěží (nebo stravou) mi nepřijde jako dobrý nápad. Ovlivnit se dá osvalení (namáhaný sval se poškozuje, tedy regeneruje, tedy při dostatku/nadbytku energie – superkompenzace – a stavebních látek i roste co do síly i objemu). Přiměřenou sportovně specifickou i nespecifickou zátěží je možné v pubertě a těsně po ní možné maximálně využít přirozeného anabolického efektu vlastního testosteronu – takový legální doping zadarmo.
To je lepší vybrat, vzhledem k předpokládané výšce a svalnatosti, odpovídající okruh sportů. Což u lyžování odpadá, šanci má každý. Filip Trejbal 194/97, Kryštof Krýzl 183/84, Petra Záhrobského jsem nedohledal, ale působil spíš drobněji, Filip Forejtek 193/93, Jan Zabystřan 191 cm.

Chtělo by se napsat, že výsledky až do puberty (hlavně u kluků) nic neznamenají, ale není to pravda. Výsledky do puberty by měly být ideálně hodnoceny jako krasobruslení, jde především o technickou stránku věci a nic jiného. Technický základ se nikdy neztratí. Explozivní rozvoj síly (a trénovatelnosti) udělá z kluků klidně během půl roku úplně jiné sportovce – dá se to využít, dá se to prokaučovat. Kdo je před pubertou technicky dobrý (platí pro většinu sportů, u vytrvaleckých méně), může být po pubertě výborný. Kdo dobrý není, už to pravděpodobně nedožene, což neznamená, že nemůže až do důchodu úspěšně závodit, ale mistrem světa se nejspíš nestane.

Mám za to, že kluci by se až tak do 14 let měli věnovat všem sportům a dost možná (je to proti jejich přirozenosti) žádnému závodně. Teprve někdy v těch 14–15 letech si pak vybrat, co budou dělat, co chtějí trénovat, kde mají šanci, čemu vědomě obětují svůj čas (a peníze rodičů). Riziko vyhoření se velmi sníží, při rozumné volbě přijde úspěch anebo alespoň spokojenost a dlouholetá perspektiva.
Řízený výkonnostní sport v nízkém věku možná odhalí nějaký jeden talent z 1000, ale dalších 100 podobných nebo větších talentů zničí.

Takže ať kluci rostou, jak mají, pro lyžování je více spíš lépe, krmit, krmit, krmit. A ať jsou zdraví a baví je to.

07.02.2018 08:52:13 #77 

Lumir

>> #74, mski, 06. 02. 2018 22:21:17

„Ta cesta musi zahrnovat vsestrannost a nejen sportovni.. Hrozi jinak ze i za predpokladu ze se z decka stane sampion, jeste dulezitejsi je jaky to bude clovek a jaky bude mit potencial nejen pro uspech materialni. Stesti a radost z zivota predevsim.. K tomu patri nerozdelne zdravi. Mit nejen na ten uspech ale i po kariere funkcni telo.“

Tak tohle se mi moc libi, drzim palce.

07.02.2018 11:12:29 #78 

Marek Bednář muž

>> #76, ˘Ö˘Krab, 07. 02. 2018 08:37:21

Mám za to, že kluci by se až tak do 14 let měli věnovat všem sportům a dost možná (je to proti jejich přirozenosti) žádnému závodně. Teprve někdy v těch 14–15 letech si pak vybrat, co budou dělat, co chtějí trénovat, kde mají šanci, čemu vědomě obětují svůj čas (a peníze rodičů).

Nektere zavodni tridy na vrcholove urovni jsou limitovane vekem a kariera je od 8 do 15 let. Rozhodnuti za dite v takto nizkem veku delaji rodice s motivaci, aby dite konkretni sport bavil a jako rodice si musi byt vedomi, ze musi vynalozit nemale financni prostredky vcetne casu behem teto doby.

Od 15ti let muze byt pro nekoho druha zivotni etapa :-)

Augment SL Pro F10 & Fischer F110

07.02.2018 11:24:55 #79 

˘Ö˘Krab muž

>> #78, Marek Bednář, 07. 02. 2018 11:12:29

Které sporty máš na mysli? I gymnastika a plavání (což bývaly extrémy) mají na mezinárodní úrovni zavedeny celkem jednoznačné limity pro start v hlavní kategorii dospělých, kde se teprve dá mluvit o sportovní kariéře.

07.02.2018 14:21:01 #80 

Marek Bednář muž

>> #79, ˘Ö˘Krab, 07. 02. 2018 11:24:55

Konkretne se jedna o lodni tridu Optimist. Kdyz to prirovnam k lyzovani, tak by vypadalo nasledovne → deti by meli moznost zavodit v SL, ale od 16+ se musi preorientovat na jinou disciplinu (SG, freestyle atp.), protoze po dovrseni 15ti pro ne automaticky kategorie SL zanika.

Nastesti nic takove v alpskem lyzovani neni a SL je mozne provozovat i v dospelosti.

Augment SL Pro F10 & Fischer F110

07.02.2018 14:42:42 #81 

˘Ö˘Krab muž

>> #80, Marek Bednář, 07. 02. 2018 14:21:01

Jachting mě také napadl.
Jenže zvenčí je pohled takový, že kariéra se dělá buď v olympijských kategoriích nebo v komerčních závodech. Optimist je přípravka, technika přizpůsobená závodníkům.
Podobně existují v atletice nebo ještě lépe v triatlonu dětské distance (a začíná se bez plavání), ale nikdo netvrdí, že se na nich dělá kariéra. Naopak, předpokládá se, že děti baví, udržují u sportu, pak se z nich pozvolna a plynule přestoupí na regulérní dospělecké tratě.
Třída Optimist je něco jako dětské a dorostenecké vrhačské koule (chlapecké pro žáky postupně ml. 3 a st. 4 kg, dorostence 5 kg, juniory 6 kg a muže 7,26 kg) a netroufnu si tvrdit, že někdo udělá „kariéru“ do 15 let. Ještě o juniorovi, který čerstvě přestoupí na dospělé nářadí, se stále mluví jako o naději.
Třída lodí je třída nářadí, podobná, jako FIS pravidla pro délky lyží, kariéra se dělá také mezi dospělými. A rozdíl mezi těmi lyžemi je možná propastnější, než mezi Optimist (2,31×1,35 m, 35 kg, 3,25 m2) a třeba Laser Radial (4,21×1,37 m, 59 kg, 5,76 m2).

EDIT: Ono to totiž s tím dětským lyžováním skoro tak je. Dětské lyže (pro zhruba 10–12leté, podle velikosti a závodní praxe) GS 150 cm měly R cca 14–15 m, uměly se chovat podobně, jako dospělé slalomky. Dětské GS 138/11,5 točily jako ženské slalomky.
Jen dítě na nich takto nepojede, nemá k tomu důvod, sílu a většinou ani techniku. Až do nějakých 12 let se může závodit na multi-event lyžích <130 cm, takovém točivém hybridu, který s GS nemá nic společného.
A nebudu tvrdit, že na nich někdo udělal kariéru. Občas se na nich někdo naučil jezdit, aby to v budoucnu mohl použít na adekvátně delších lyžích. Ještě pro U16 je ve slalomu povoleno používat jakékoliv lyže >130 cm, v GS cokoliv do 188 cm a nad R17m. Pak se naskakuje, s přesně danou tolerancí a přechodným obdobím, natvrdo do FIS (strana –3-) pravidel. Lyže naštěstí nejsou loď a existuje celá řada postupných délek.
Kdo staví tratě, tak Ti nejspíš řekne, že pro každou kategorii/délku lyží bude trať vypadat jinak, aby respektovala techniku a vyspělost jezdců.

07.02.2018 18:47:54 #82 

mski muž

>> #81, ˘Ö˘Krab, 07. 02. 2018 14:42:42

Zajimave pocteni z praktik jinych sportu.. Jak pises Krabe ze se daji do 12 let pouzivat hybrydy, vetsina zavodu alespon tady v cechach, Leki Cupy, Head Cupy jedou vesmes GS, stavene celkem volne. Tak vesina deti pouziva GS specialky, nase napriklad pri delce 140cm maji radius prez 15m. Na hybrydech by to nejelo adekvatne rychle. Techniku by se meli deti ucit prubezne stale. Neustale se vyvyji a vylepsuje. I Stenmark musel behem sve kariery znacne predelat svou techniku. Bohuzel ceska zavodni scena je nahustena zavody kde jde vsem jen o konecne casy a poradi. Velmi malo je pouzivana video zpetna vazba, a pokud ano, technika se neuci z meho pohledu spravne. Tento system produkuje zavodniky kteri ac uspesni v zakovskych kategoriich, jakmile se dostanou do Fisoveho veku, stagnuji a posuny dopredu jsou zdlouhave, bolestne a male.

07.02.2018 19:28:05 #83 

ivan-ski

Z videi sa mi lubi hokej, slalom a aj ten skicross. O tych ladovcoch objemoch v branach v mladom veku suhlas, to by si hosi mali setrit na neskor. Ale pocet dni stravenych na lyziach, nejakymi pestrymi, zmysluplnymi aktivitami je dolezity a neda sa nicim nahradit. Myslim HK mal uja co prevadzkoval vlek na ich lokalnom kopci, cize tam bol vzdy kedy chcel. To mi prijde dolezite mat moznost cez den alebo aj po veceroch dokolecka drillovat a skusat rozne finesy. Nepochybujem o tom, ze u Hirschera to bolo podobne. Zaujimalo by ma ake mas MSKI kriteria na tych ostatnych borcov v tomto veku okolo 15r. ak im vycitas dake chyby.

07.02.2018 22:01:19 #84 

m3 muž

>> #75, mski, 06. 02. 2018 22:36:49

Tento zazity mytus vidim jako mytus

Jasně můžeš to považovat za mýtus a tak s tím i nakládat.Mys­lím,že nemáš pravdu, ostatně jako v jiných věcech co se zde snažíš tlačit. Je to jinak :

Neuromuskulární schopnosti

Jistě jste si již všimli, třeba i sami na sobě, že v období puberty, tedy tzv. růstového spurtu, může dojít u některých jedinců ke špatné koordinaci pohybů. Jejich pohyby pak působí celkem těžkopádně a neohrabaně. Je to způsobeno kombinací rychlého tělesného růstu a prozatím nedostatečným „nervovým“ vybavením pro správnou koordinaci pohybů.

Zdroj: Zahradník, D., & Korvas, P. (2012). Základy sportovního tréninku

Starší školní věk je opět možný rozdělit na dvě základní fáze, a to 10–12 let, do nástupu puberty, kdy je pohybové učení ještě poměrně snadné a 12–14 let, kdy dochází k výrazným omezením. Ta jsou způsobena dynamickým biologickým i psychickým vývojem. Z důvodu biologického růstu dochází díky měnícím se tělesným proporcím k rozbití naučených pohybových stereotypů, což lze přirovnat k významným změnám pákové soustavy.

Zdroj:PERIČ, T.: Sportovní příprava dětí , UK FTVS

DYNAMICKÁ NEUROMUSKULÁRNÍ STABILIZACE = DNS

DNS neboli Dynamická Neuromuskulární Stabilizace je diagnostický a terapeutický koncept široce využitelný především ve fyzioterapii a příbuzných oborech medicínské praxe. Využívá znalostí klíčových principů chování lidské motoriky, které jsou vyjádřením řídící funkce centrálního nervového systému (CNS). Motorika jako vnější projev těchto funkcí v sobě odráží veškeré informace zpracovávané CNS a je důležitá v diagnostice poruch nejen pohybového systému…

Zdroj:Dítě, sport a zdraví;P.Kolář

07.02.2018 23:06:11 #85 

mski muž

>> #83, ivan-ski, 07. 02. 2018 19:28:05

No jiste.., co bych dal za kopec za barakem..-) O to vice je mozne soustredit se na trenink celkove atleticnosti. Vice casu na aktivni regeneraci. Psychyka, prirozene chteni a teseni se na snih. S tim spojene efektivnejsi vyuziti casu na snehu. Prave jsem na kopci slysel vyrok jednoho renomovaneho trenera ze deti musi byt na kopci od malicka.., mysleno tak 3 roky a musi mit co nejvice najezdeno aby si zazivali cit pro skluz..-)) A jak se tak koukam kolem, moc toho citu nikde nevidim..-) Ivan Ski.., co myslis presne otazkou jake ja mam kriteria pri hodnoceni tych ostatnich borcu okolo 15let veku..? Pozeram jich na RKZ, filmuju a analyzuju jejich jizdy a z toho vyvadim sve kritiky, pripadne uznani..

07.02.2018 23:27:07 #86 

mski muž

>> #84, m3, 07. 02. 2018 22:01:19

Ahoj, nevim jak vis tak dobre a jak nakladam s informaci pro me ze rustove skoky a disbalance pokladam za mytus. To by me zajimalo co s tim delam a jak me to pripadne ovlivnuje, fakt bych se rad poucil.. Jeste v uvodu me udivuje tvoje vyjadreni ze tady neco tlacim..-) Ja ten pocit nemam, ale opet, rad se poucim, ma jeste nekdo jiny pocit ze tady neco tlacim?? Prosim zdelte ! Ale konkretne.., myslim ze jsem svym prispevkem #75 naznacil komplexitu problemu, nevyjimaje samozrejme zazite vnimani problemu tak jak dokladas vynatky z publikaci.Jenze prave u toho to take konci.. Publikace,, zadne neotresitelne axiomy. Jsou to jen nazory autoru pod tim podepsanych..-)) napriklad hned ten prvni od Zahradník, D., & Korvas, P. pise ze: „může dojít u některých jedinců ke špatné koordinaci pohybů“ no jiste ! netvrdim nic jineho !!, ovsem zaroven se ptam cim to je, a zdalipak je to pozitivne ovlivnitelne…! S projevem pana Perice outright nesouhlasim ..: „dochází díky měnícím se tělesným proporcím k rozbití naučených pohybových stereotypů,“ myslim ze pise totalni blbost.., motoricke programy se nemuzou rozbit pozvolnym rustem koncetin. To neni jako ze se jeden den ten kluk probudi a vsechny kosti na nem budou o 20cm delsi..-))

Moc rad si poctu posty od Kraba, Harryho a jinych, kteri prinasi do problematiky cisty vanek, podnecuji predstavivost a mysleni. M3, mas pripadne neco neotrepaneho co by mohlo byt prinosem? Obvinovani ze neco nekdo tlaci a ze proste nema pravdu a basta, napsat pod to par zvucnych jmen jako Kolar a pod. manyry me zavaneji nepodlozenym frajirkovstvim..

07.02.2018 23:42:57 #87 

ivan-ski

>> #85, mski, 07. 02. 2018 23:06:11

Presne kvoli citu pre sklz si to myslim aj ja. Ten sa tazko ziskava v branach, alebo nejakym nevhodnym treningom, osobne by som to tiez nehnal k extremom ako 3 roky veku. Ak je maly lyziar na kopci skoro kazdy den a trenuje nezmysly, tak sa tym da samozrejme aj vela pokazit. Kriteriami som myslel co si na tych mladych pretekaroch vsimas a povazujes za podstatne. Ak napr. vacsinu by si poslal naspat z bran na rovnu placku. Tvoje sito na spravnu techniku splnaju 2–3, ake robia ostatni technicke chyby, ktore by uz v tomto veku okolo 15r. robit nemali?

07.02.2018 23:53:18 #88 

mski muž

>> #87, ivan-ski, 07. 02. 2018 23:42:57

ake robia ostatni technicke chyby, ktore by uz v tomto veku okolo 15r. robit nemali? Presne tak ! Ja to ovsem menit urcite nebudu.., od toho jsou tady jini, povolanejsi, casto najmuti osobni treneri, kde jen naklady na takoveho trenera previsuji pul melounu za rok..a bohate, renomovane akademie a kluby.. Ja cit pro zkluz jako velicinu vubec nepouzivam. Podle meho nazoru se jedna o souhrn dovednosti ktere nesou kyzeny vysledek. A to lze ziskat daleko efektivnejsimi zpusoby nez honit hodiny a nalyzovane kilometry, nebo pocet najetych bran. Tim se to neziska ! -))

08.02.2018 00:43:15 #89 

Harry žena

>> #87, ivan-ski, 07. 02. 2018 23:42:57

Som rad,ze sa obcas zapojis a odkopes prikrytu perinu.Si pre mna citatelnejsi.

Najst sto ciest ktore rozdeluju,nie je problem.Problem je najst tu jednu,co spaja.

>> #86, mski, 07. 02. 2018 23:27:07

To neni jako ze se jeden den ten kluk probudi a vsechny kosti na nem budou o 20cm delsi..-))

Nikdy nezabudnem na prvy den na zakladnej skole,po letnych prazdninach medzi siedmym a osmym rocnikom to tusim bolo.

Spoluziakov som videl po dvoch mesiacoch.Nie dennodenne.

Ten sok,ked som si uvedomil,kolko dokazali za tu dobu narast,nezabudnem.

A prvu telesnu,ked nas ucitel postavil do radu podla vysky,a ja som sa prepadol v nom na predposledne miesto.V triede.

O tom,ze mi usli v skoku do vysky o 10 centimetrov,sa nebudem zmienovat.

Zaujimava spomienka. Ale zas futbalovo boli " v rici".:}

Vsetko ma svoju cenu.

caute Harry

08.02.2018 10:37:05 #90 

Harry žena

>> #85, mski, 07. 02. 2018 23:06:11

Ze by nejake nastupujuce „bezcitne generacie“? Volaco na tom bude,jak tak tot ten svet okolo seba sledujem.:}

caute Harry

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy