Fischer RC4 WC SC RT + RC4 Z12 PR 17/18 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Fischer RC4 WC SC RT + RC4 Z12 PR 17/18

19.02.2018 10:42:29 #1 

Roman OTR muž

Zdravím všechny, chtěl bych se zeptat na radu ohledně výběru slalomky – repektive lyže na krátký oblouk. Mám 187cm / 92kg. Nyní mám Fischer RC4-WC-RC Flowflex z roku 2009–10 v délce 170cm. Koupil jsem je jako rok staré – velmi výhodná koupě. Najezdím na nich tak 15–20 dnů v sezóně, z toho týden v Alpách. Mám je jako takového kočkopsa, je to obřačka, ale asi je používám spíš jako slalomku – baví mě křižovat sjezdovku v maximálním náklonu, brzdit utažením oblouku do protisvahu, nejraději mám pohodové široké červené, kde nejsem omezený prostorem. Na černých to začnu brzdit smykem. Co se týče rychlosti, tak patřím mezi ty rychlejší na sjezdovkách, ale není to to, za čím se honím, nejsem závodník a ani nemám závodní ambice. Rychlost využívám k tomu, abych si užil pěkný položený oblouk. Loni jsem zkoušel Lusti na předváděčce na Razuli, všechno dobré, tak jsem si je půjčil do Alp s tím, že si je potom koupím. Měl jsem půjčené PCT 165cm, ale neskamarádili jsme se, vyrobil jsem si 5 štychů na bradě, v plné rychlosti v zařezaném oblouku mě začaly uskakovat a vyplo mi vázání na spodní lyži, následovala šipka, vyražený dech a rozbitá brada – jízda na skůtru a šitíčko :-). Druhý den jsem je zkusil znovu a opět mi vyplo vázání (nastavené bylo víc, než odpovídá tabulkám i tomu, co mám nastavené na svých lyžích.). Hodil jsem je do kufru a vrátil se na své F-WC-RC a bylo to proti těm Lustinám jak když přesednete z Octavie do Audi, neskutečná pohoda, jistota. Neříkám tím, že to jsou špatné lyže, ale prostě jsem to na nich neuměl, něco dělám asi blbě a ty Fišerky mi to odpustí a ty Lusti ne. Doposud ale nevím co, možná váha málo vepředu, … I do smyku šly ty Lusti velmi neochotně, takže tento způsob přibržďování se jim vůbec nelíbil.

Tento víkend jsem natrefil opět na Razuli na předváděčku Fischeru, kde jsem zkoušel řadu The Curv (modely 5TI, DTX) a slalomku RC4-WC-SC, všechny v délkách 165cm /R13. Na všech se mi jezdilo dobře, utahovali oblouk líp než moje stávající RC, u té 5TI bylo cítit, že je měkčí (má jen 2×0,5Ti) a šla výrazně ochotněji do oblouku, ale nejsem si jistý, jak bude držet na zledovatělé sjezdovce, tady byl úplně ideální povrch. U DTX jsem měl dojem, že víc „kope“, a nakonec se mi ta SC zdála pro mě jako ideální volba z těchto zkoušených, dovolila i střední oblouk, smyk, neskákala, …..

Nyní se rozhoduji, zda si ji koupit (RC4-WC-SC), mají je za dobré ceny (12900,–) a případně v jaké délce, otestovat jsem měl možnost jen 165 cm, nevím co čekat od delší 170 cm. Můj dotaz zní, zda je to pro mě dobrá volba a zda délka 165 cm je OK nebo raději uvažovat o 170 cm nebo zda neuvažovat ještě i o úplně jiné lyži a pokračovat ve zkoušení.

Omlouvám se za slohovku. Vím, že je těžké někomu něco radit na dálku, tak jsem se snažil trochu popsat, co od lyží čekám. Když bych to shrnu, tak bych chtěl lyži na krátký oblouk, která umožní i střední, v případě potřeby jízdu smykem, hluboký sníh / jarní břečku nějak přežiju, i teď jsem měl jen jedny lyže, ale prioritně si to chci užít po ránu, odpoledne se budu klidně opalovat :-).

Předem díky za komentáře.

19.02.2018 19:53:39 #2 

fischerbl

>> #1, Roman OTR, 19. 02. 2018 10:42:29

Fischer RC4-WC-RC Flowflex z roku 2009–10 v délce 170cm. … Najezdím na nich tak 15–20 dnů v sezóně, z toho týden v Alpách. Mám je jako takového kočkopsa, je to obřačka, ale asi je používám spíš jako slalomku

Nevím, co máš přesně za model (kdyžtak sem dej odkaz), ale na své tělesné parametry jsi „obřačky“ koupil moc krátké. Zkoušel jsi nějaké komerční obřačky v přiměřené délce, tj. 180+ cm?

Jinej gang...

19.02.2018 20:57:38 #3 

Vvladimir muž

>> #1, Roman OTR, 19. 02. 2018 10:42:29

Vyprávění je dost divoké. Na tvém místě bych si půjčil jak klasickou slalomku pokud opravdu chceš celé dny jezdit krátké oblouky, ale zároveň bych půjčil i něco 180+ jak radí fischerbl , možná budeš příjemně překvapen.

19.02.2018 22:02:09 #4 

Roman OTR muž

Tak jsem dohledal přesný model co mám, je to ročník 2007/2008, ten čas strašně letí … odkaz: https://www.freeride.com/…lowflex.html

Jinak jsem dokonce dohledal, že jsem se na tomto foru na ten nákup ptal: https://snow.cz/…-worldcup-rc

Odpověď, se kterou si po celkem dlouhé době co na nich jezdím dovolím potvrdit: (jarda, ) je roky prověřená a vyzrálá lyže, pokud by jsi ji chtěl na střední oblouk, tak si je klidně „výhodně“ vem. Na doporučení k výšce postavy se vybodni, 170 by ti mohla vyhovovat tím, že její rádius je jen 15m a se svou vahou ji můžeš přinutit zatáčet na pětníku, aniž by ses musel bát, že tě neudrží.

Tož tak. Neměl jsem s ní nikdy problém, jezdil jsem ji celý den, od raního manžestru až po odpolední sajgon při jarním lyžování v +10, freeride nejezdím

Jinka se tu ty SC objevili na bazaru ve 165cm, vezmu si je, už jsme se s Bobem dohodli, a když bude příležitost tak vyzkouším někdy i ty klasické obřačky, když je tady všichni protěžujete. Něco na tom musí být.

19.02.2018 22:39:42 #5 

˘Ö˘Krab muž

>> #4, Roman OTR, 19. 02. 2018 22:02:09

A nebylo by lepší si najít delší lyže s podobným R? Protože délku kontaktní hrany ještě nikdo ničím nenahradil.
(Osazenstvo, račte si povšimnouti, že nekomentují #1 a píši k věci. Šel jsem do sebe.)

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

20.02.2018 00:51:30 #6 

fischerbl

>> #4, Roman OTR, 19. 02. 2018 22:02:09

Zkus. Neříkám, že je musíš koupit. Ale ve vlastním zájmu je někdy zkus.

Jinak my tady obřačky spíš protežujeme, neprotěžujeme.

>> #5, ˘Ö˘Krab, 19. 02. 2018 22:39:42

Zjevně nebylo. Na slalomkaření už má přece vybráno.

Jinej gang...

20.02.2018 06:16:55 #7 

Vvladimir muž

>> #6, fischerbl, 20. 02. 2018 00:51:30

Tento web umí být velmi inspirativní :). Co všechno tu mezi rádiusy pochytím.

20.02.2018 08:43:09 #8 

Roman OTR muž

>> #6, fischerbl, 20. 02. 2018 00:51:30 Díky za upozornění, kromě trendů v lyžování jsem se poučil i v gramatice ;-) Ale na druhou stranu se ty 2m obřačky budou někdy i protěžovat ne?

>> #5, ˘Ö˘Krab, 19. 02. 2018 22:39:42 Díky za názor. Pročetl jsem tu i další diskuze a ty delší lyže určitě rád vyzkouším, jak bude příležitost. Znáte to „jen blbec nemění názor“. Měl bych tedy hledat lyži o délce 180+ s rádiusem do 13m? Potřebuji, aby ta lyže dovolila i smýkat. Máš nějaký zajímavý návrh vhodného modelu, který by stál za zvážení? Třeba u Lusti by to mohl být model PC 71, ale tam je uvedeno, že není ideální na smýkaný oblouk – dle tohoto popisu bych ji vyřadil, potřebuji to někdy i smýkat (plná úzká sjezdovka, moc prudká apod.).

20.02.2018 09:00:32 #9 

opc

>> #8, Roman OTR, 20. 02. 2018 08:43:09

Měl bych tedy hledat lyži o délce 180+ s rádiusem do 13m?

A co takhle zkusit lyži o délce 180+, která bude mít rádius 20+? Alespoň zkusit. Na slalomkaření k tomu pořídit klidně nějaký SL/SC 165, když už těch <13 m je nutných.

20.02.2018 10:25:28 #10 

Roman OTR muž

>> #9, opc, 20. 02. 2018 09:00:32

Kluci neblbněte, já nechci lyže, které se cítí jako ryba ve vodě při 100 km rychlosti. ~70–80% času lyžuji na víceméně přeplněných, úzkých tuzemských sjezdovkách. Nechci zabít sebe ani nikoho jiného …

Ty SC 165 už jsem objednal tady z bazaru (RC4 WC SC 2017/2018).

20.02.2018 11:15:32 #11 

Vvladimir muž

>> #8, Roman OTR, 20. 02. 2018 08:43:09

Delší lyže s delším R bude lépe smýkat než krátká s malým R.

20.02.2018 11:16:51 #12 

Vvladimir muž

>> #10, Roman OTR, 20. 02. 2018 10:25:28

Rychlosti 100 km/hod asi ani náhodou nedosahuji (lyže 184 cm). Není to vůbec potřeba. Stačí běžná rychlost. Pak je to paráda.

20.02.2018 12:32:27 #13 

Myval muž

Musim (vyjimecne ;-) ) souhlasit s Vvladimirem. Nejlepe „smykajici“ lyze co jsem jezdil za poslednich par let jsou urcite starsi GS Stockli 182cm/24m. A krome toho, ze krasne kontrolovane smykaji a drzi na tvrdem, tak i perfektne „karvuji“ stredni oblouky a hezky zkracuji pod polomer lyze. Akorat na rozryte sjezdovce je to bida, jsou to proste „uzovky“ 66mm. A taky davaji celkem jasne najevo kdyz clovek jede prasackou technikou (vzadu, na vnitrni).

Nejlepší je TLUSTÁ :-)

20.02.2018 15:14:07 #14 

Roman OTR muž

Chtěl bych poděkovat těm, co přispěli do této diskuze. Kromě toho jsem si tu přečetl řadu dalších článků a komentářů na téma slalomka / obřačka např.: https://snow.cz/…ajeni-clanek https://snow.cz/…a-slalomkach https://snow.cz/…evrene-nuzky https://snow.cz/…ky-od-a-do-z

Zajímavé počtení – je to pěkně lítý názorový souboj. O nových lyžích uvažuji proto, abych měl možnost ještě víc zkrátil oblouk při jízdě na hranách a přitom nezvyšovat rychlost což mi doufám umožní slalomka – to už mám osobně vyzkoušené.

Na základě informací tady z fóra si ale rozšiřuji obzory a opravuji mínění o využití delších „obřaček“ . Doposud jsem žil ovlivněn mýtem, pravděpodobně pocházejícího ještě z minulého století, že obřačky jsou pouze pro střední / dlouhý oblouk ve vysoké rychlosti = pro mě nevhodné na naše úzké a přeplněné sjezdovky. Určitě při vhodné příležitosti vyzkouším něco delšího, abych si na to mohl udělat vlastní názor.

20.02.2018 17:06:01 #15 

˘Ö˘Krab muž

>> #14, Roman OTR, 20. 02. 2018 15:14:07

Dlouhý oblouk na GS jezdí jen ti, kteří jiný neumějí, dlouhý (sice pomaleji) by stejně jeli i na jakýchkoliv jiných lyžích, pokud by se tedy snížili k zatáčení, bez ohledu na délku a vykrojení. GS jsou lyže pro kontrolovanou rychlost a střední oblouk, ideálně na upravené červené sjezdovce. Na 80+ km/h a dlouhé oblouky jsou asi lepší SG a DH lyže.

P.S. 180/13 na sjezdovku by vypadala geometricky asi nějak jako 136–70–111. Nebo 30 cm rocker, ten by to také spravil, ale pak by zase nejezdily dobře rovně a po tvrdém.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

20.02.2018 18:35:31 #16 

fischerbl

>> #14, Roman OTR, 20. 02. 2018 15:14:07

Já zase děkuju tobě, že jsi o lyžích začal přemýšlet. Ty od bobase vypadají moc dobře, cenu nedokážu posoudit. Nejsou to tvoje první a nejspíš ani poslední lyže, až budeš mít příležitost a chuť, zkusíš třeba jiné, poznáš rozdíl, budeš se moct rozhodnout, kam dál. Je plno lidí, kteří nic delšího než slalomku či pseudoslalomku ani nezkusí.

>> #15, ˘Ö˘Krab, 20. 02. 2018 17:06:01

Já ti nevím, Krabe. Nejsem takový teoretik, ale myslím, že na komerční obřačce či racecarveru se jezdí kratší oblouk než na echt obřačce. Který oblouk je střední a který už je dlouhý? Pokud na lyži r 20 pojedu pod rádius dejme tomu oblouky r 15 m a na fisové obřačce r 35 oblouky r 27 m? Nebo se to bere poměrně k rádiusu lyže? Nad rádius je dlouhý oblouk a pod rádius střední?

Jinej gang...

20.02.2018 20:10:40 #17 

˘Ö˘Krab muž

>> #16, fischerbl, 20. 02. 2018 18:35:31

Začneme tím, že slalomkáři jezdí na slalomkách buď skorošusem nebo SG oblouky od lesa k lesu. Na všech méně vykrojených lyžích se tak dostanou buď zase k SG nebo přímo k DH. Takže je jedno, jakou obřačku si pořídí, navazované střední oblouky ±po hranách na GS zůstanou v říši utopie. Stačilo by většinou, kdyby je dovedli aplikovat na slalomky.

21.02.2018 12:22:48 #18 

ap.s

Mám Fischer RC4-WC-SC délka 170 cm a jsem s nima velice spokojenej. Chovají se jako univerzálky a v pohodě zajedou i dlouhý oblouk. Jsou stabilní i ve větší rychlosti. Ostatně to o nich píší v testech. Můžu jen doporučit. Jedny z nejlepších lyží na kterých jsem jel. A to jsem dřív jsem jezdil výhradně na obřačkách (např Rossignol Radical R 9X Ti Oversize).

22.02.2018 10:02:58 #19 

alfi62

>> #10, Roman OTR, 20. 02. 2018 10:25:28

Toto forúm by sa malo volať …GS.cz. 80% diskutujúcich ťa bude tlačiť do GS lyži aj napriek tomu,že si zadal úplne ine kritéria.Drž sa svojich parametrov a svojích predstáv.Ja mam tiež GS-ky(Atomic Redster Doubledeck GS) a tie beriem výlučne do Álp.Po 10.00 hod u nás nepoužiteľné a dvoje lyži sa mi nechce voziť zo sebou.Mám Rossignol Hero ST TI RACING 167 cm na celodenné lyžovanie. V pohode urobim stredný obluk a celkom to ide na ních aj v horších podmienkach-nemyslím tým brečku pod kolená.A určite sú lepšie na rýchlu zmenu v nepredvídateľnej situácií ako GS-ka.A to je dosť podstatné na našich svahoch plných,,Svindalov valiacich sa dolu svahom v pluhu a k tomu sa ešte točia na mobil,,A o snow­borďákoch,kto­rí absolutne nemaju prehľad,čo sa im deje za chrbtom ani nehovorím. Veru neviem,ako by si reagoval v tej správnej rýchlosti na GS-kach,keby si ich zbadal pod horizontom,ako si tam 4–5 vedľa seba sedia a točia sa na mobil.Takže,drž sa toho na čo si trúfaš a akú máš predstavu lyžovania a hlavne,čo ťa pri tom lyžovaní napĺňa.Prikladám aj toto video:https://www.youtube.com/watch?… ,že čo sa dá na klasických slalomkách robiť.A myslím,že práve takáto bola predstava v tvojom zadaní.

22.02.2018 11:19:26 #20 

Vvladimir muž

>> #19, alfi62, 22. 02. 2018 10:02:58

Ad video. Takhle (začátek videa) se dá v pohodě vozit i s R 18 m :). Pravděpodobně s lepším citem i pocitem.

22.02.2018 11:23:06 #21 

M.art.in muž

Osobně ono “tlačení” do GS chápu a jsem jako mírně pokročilý začátečník rád, že jsem nenastoupil na mě nepochopitelnou vlnu SL a rychle pochopil co GS lyže nabízí a kam mě posunou. Vlastně nepochopím, proč jsou “slalomky” tolik zastoupeny u většiny lyžařů. Málokdy a spíše výjimečně vidím někoho na SL jet odpovídajícím způsobem. Je to jako jezdit v motokáře pro rohlíky. Na veřejných sjezdovkách není podle mě žádoucí jet stylem kdy z ničeho nic musím řešit hlouček selfiemaniaků uprostřed kopce za horizontem, radši přibrzdím. Nechci moralizovat to ať si každý vyřeší sám. Jen chci říct, že není pravda, že to na SL můžu rychle říznout a na GS ne. Na doporučení Kraba jsem vyzkoušel Lusti RC GS 180/19,3 a dokázal jsem na nich jezdit i krátky oblouk na hraně a když bylo třeba, tak je bez problému dostat do smyku v nízké rychlosti, i rychlosti kolem 75km/h ( měřeno apkou Ski Tracks ). Můžu tedy potvrdit to co kolem GS zaznívá a to je, že je to vhodnější lyže pro celodenní sportovně rekreační lyžování než SL a to z důvodu ovladatelnosti, stability, vypořádání se i s ne zcela perfektním povrchem a univerzálnosti. Takže přesně naopak než se traduje :)

Rock 'n' Roll Forever...

22.02.2018 13:00:11 #22 

MS001 muž

V jednom príspevku si odrovnal 80% fóra, snowboarďákov, Svindalov a pluhujúcu lyžiarsku verejnosť. Telefonujúci spúšťači a „svojkári" fotiaci sa v strede svahu vytočia vždy aj mňa, s tým s Tebou plne súhlasím, v ostatným veciach, ktoré píšeš, s Tebou nemôžem súhlasiť. Najmä to o tej rýchlej zmene v nepredvídateľnej situácii. Možno by si mal brať tie svoje doubledecky na svah častejšie a svoje tvrdenie by si korigoval. Platí však, že zodpovedný lyžiar by mal predvídať a byť neustále v strehu, najmä ak nie je na svahu sám.

Ak miestni radia tázateľovi (187 cm, 92 kg), aby vyskúšal aj dlhšie lyže, tak vedia, prečo. Rozšíriť si obzory nie je nikdy na škodu. Osobne by som mu tiež odporúčal, ak nie hneď kupovať, mal by si GS lyže aspoň vyskúšať (kľudne aj viackrát – ak by ho to náhodou nechytilo na prvýkrát). Ak sa chytí bude to vďaka radám prispievateľov, ak nie, v podstate mal už v úvode vybrané lyže, ktoré chcel kúpiť, takže koniec by to malo tak či tak šťastný.

22.02.2018 13:03:40 #23 

IIIvan muž

>> #21, mkpstudio, 22. 02. 2018 11:23:06

Po počiatočnej nedôvere som aj ja vyskúšal dlhšie lyže ako 165cm(na základe preštudovania celého tohto fóra) a ako základ na preplnenú zjazdovku na SK mám teraz PC74 178cm s R17+ a kratšie by som už nechcel(keď chcem spravím slalomový cikcak rádius) a vozím sa v rôznych rýchlostiach aj rádiusoch. Pre 90% ľudí už aj toto je „nenormálne dlhá lyža – ako môžeš na tom točiť“(mám výšku 180cm). „Říznout“ môžem skoro hocičo okrem toho, keď sa samovrah bez obzretia rozbehne krížom cez zjazdovku 3m predo mňa. Práveže dlhšia lyža je omnoho stabilnejšia a predvídateľnejšia a máš lepšie možnosti zvládať krízové situácie-našťastie „slalomkári“ väčšinou ani riadne slalomky nemajú, len nenabrúsené peňáky a polodrevo, lebo by hodne často hrýzli kopec a trhali si ACL väzy. A žeby boli takíto športovci rýchlejší šusom ako ja v oblúku to asi ťažko(aj keď „rýchlo“ jazdím len na prázdnych pistách v AT/IT, na SK asi fakt len ten „slalom“). Veď predsa kto vie ako-tak točiť, tak si sám rýchlosť prispôsobí situácii!! (z toho vyplýva, že väčšina točiť nevie, len o tom nevedia…ja vravím, že už som jednooký medzi slepými :D) Keď som si nedávno požičal R20/183, tak sa celý Kronplatz obzeral čo je to za blázna – fakt som tam dlhšie lyže nevidel(asi to bude tým, že v plnke seriózni lyžiari asi moc nejazdia, len masovka prázdniny…). Jedine ma naštvalo, že poriadnu, dlhú tvrdú lyžu som tam nezohnal(aspoň R24/188), budúcu sezónu ale aj to bude…ako kúpa, nadávam si, že tie PC sú zbytočne krátke :D. Na to požadované celodenné jazdenie sa slalomka nechytá oproti GS(ešte samozrejme musíme rozlišovať ostrú GS vs komerčnú/Racecarver aby ma nikto nechytal za slovo). BTW ak si jazdil v pohode na GS180/19,3 a kontrolovane a tvrdíš, že si „mírně pokročilý začátečník“, tak čo sú potom tí, čo sa boja lyže nad 165cm? :D

22.02.2018 16:51:50 #24 

fischerbl

>> #21, mkpstudio, 22. 02. 2018 11:23:06

Vlastně nepochopím, proč jsou “slalomky” tolik zastoupeny u většiny lyžařů. Málokdy a spíše výjimečně vidím někoho na SL jet odpovídajícím způsobem.

+1

Seznámil jsem se na kopci s jedním týpkem. Jezdil aktuální babské FIS obřačky. Odpoledne přezul na slalomky a jezdil na nich odpovídající krátké řezané oblouky. Jel jsem zrovna na lanovce, vedle mě pár typických slalomkářů. Ona si všimla razantní jízdy toho týpka na slalomkách a s úžasem jízdu komentovala svému partnerovi.

Jinej gang...

22.02.2018 17:19:59 #25 

alfi62

Takže to predsa len premenujeme na …GS.cz? Ale teraz vážne.Držal som sa zadania daného prispevku.A z toho jasne vyplýva,že rozmýľa nad SL alebo RC.Prečo ho hneď tlačiť do GS,ak si na to netrúfa? Nech odskuša GS-ky v plnke na svahu a potom je už na ňom,čo mu bude lepšie vyhovovať.A reči,že na SL vie každý lyžovať je veľmi zábavné čítať.Práve že SL-ka ti nič neodpusti a je ju tažšie dostať do šmýkaného obluku ako GS-ku(to logický vyplýva z geometrie lyže).Ak SL-ku nepostavíš na hrany,tak GS asi ťažko.Tu budeš potom len šmykať,ale na SL by to bolo kapánek ťažšie.A hľadá niečo univerzálnejšie,čo sa týka oblukov.Ak môžem doporučiť,tak HEAD supershape i.Magnum.Na jeho paremetre v dľžke 175 cm a viac.

24.02.2018 15:13:57 #26 

˘Ö˘Krab muž

>> #25, alfi62, 22. 02. 2018 17:19:59

…GS.cz?

Proč? Stejně si každý jezdí jak chce a na čem chce.
Superoháknutý borec ve šponovkách, čepičce a slunečních brýlích, na oblečení loga DonQuiet, na nohách poslední Lange 130 s vlajícími boosterstrapy, aktuální model závodních slalomek Head s lebčičkou na patce, strašně světácky, nahlas a poučeně referoval kolegovi o Italských střediscích a rozdílech mezi nimi (podle opálení tam nejspíš nedávno byl) … věrohodný až do okamžiku, kdy svému souputníkovi říkal, že ten přejezd mezi sjezdovkami je nudný a on že v něm neudržel sjezďák, protože ho pálila stehna. Manželka se při zaslechnutí tohoto tvrzení nedůvěřivě podívala nejdřív na hlavu bez přilby, pak na jeho lyže, načež se jala mě šťouchat bolestivě do žeber, abych se nesmál nahlas. No a když se borec (asi nějaký ‚európsky pohár‘) rozjel ze svahu dolů, nestačil jsem se divit. Po liduprázdném vodivém kopci to švihal dolů úžasnou přímou prašanovou lajnou. Bohužel, jeho světaznalost se projevovala i tak, že ostatní lyžaře na prázdném svahu ve své nadzvukové rychlosti míjel na 3 metry, aby mu snad neklesla průměrka a mohl ostatní zásobovat další dávkou Italských mouder.

Pak další týpek na slalomkách (tuším 160 cm), prý ho už nebaví a koupí si obřačky, aby se tolik nenadřel se zatáčením. V délce prý 175 nebo tak nějak. Také zajímavá představa.

Ale připomněl jsi mně i nám všem (mimoděk) důležitou věc, díky za to. Nesmíme se nechat marketingem zviklat a musíme důsledně rozlišovat mezi racecarvery (alias komerčními „obřačkami“) a skutečnými obřačkami. Většinou zde jde naštěstí řeč o RC.
Dnešní racecarvery jsou naprosto super lyže, kdo alespoň trochu umí, tak jiné nepotřebuje. Jejich vlastnosti a chování jsou krásně spojité, tolerují všechny rychlosti a všechny jízdní styly, což se o obřačkách nedá úplně vždycky tvrdit. Kdo neumí, tomu žádné lyže stejně nepomůžou.

Pravdu máš s tím, že je jen málo obtížnějších věcí, než pěkně a čistě smýkat na SL a třeba ještě ve tvrdých botách. Za celý týden jsem, bez ohledu na druh lyží, opravdu pěkně a čistě jezdit smýkaný oblouk viděl právě jednoho člověka, odhadem 65+ let starého. Nikdo totiž smýkaný oblouk nejezdí, maximálně se opakovaně reguluje rychlost krátkým vzpříčením lyží. Takže je jedno, jestli SL nebo GS. O stavění na hranu si 99% sjížděčů může nechat jen zdát, z toho 1% budou navíc ještě dva snowboarďáci na alpine prknech. A Ti zbylí dva jedinci pojedou na slalomcarverech nebo dokonce krátkých allmountainech a budou se s požitkem vozit po prázdné sjezdovce v dokonalých vlásenkách vyjetých až do protisvahu. A z těchto dvou bude ještě 80% žen.

Spousta „lyžařů“ sice cestou dolů dělá „lyžařské“ pohyby, ale jaksi naprosto bez spojitosti s odpovídající odezvou od „lyží“ v podobě změny směru. A týká se to jak „carverů“, tak „smýkačů“ (o snowboarďácích nemluvě).

Mýlíš se zásadně jen v tom, že zakladatel vlákna váhá mezi SL a RC. Ve skutečnosti váhá, soudě podle popisu jízdního stylu, mezi SG a funcarverem. A toto zadání lépe, než stávající o dvě až tři délky podměrečný RC, splní přiměřené SL nebo jejich klon SC.

Magnum vůbec není špatná lyže, dokud té rychlosti po ní nechceš moc a není k tomu tvrdo. Ani zakladatelem zvažovaná RC4-WC-SC není špatná volba, na 92 kg klidně stále ještě i ve 165 cm, ale na 170 cm už by se dalo i bezpracně vozit a stabilněji. Za mě určitě raději dlouhý slalomcarver, než podměrečný racecarver.

24.02.2018 16:24:00 #27 

alfi62

>> #26, ˘Ö˘Krab, 24. 02. 2018 15:13:57

… je to presne tak,ako píšeš.A gratu­lujem,že mate Ester,to len tak nikto nezopakuje-ak vôbec ešte niekto.

24.02.2018 19:54:31 #28 

˘Ö˘Krab muž

>> #27, alfi62, 24. 02. 2018 16:24:00

My Ester nemáme, tu mají Ledecký s Ledeckou – a ona má je (a další lidi kolem sebe).
A hlavně Ester má samu sebe, což je také hodně důležité, možná vůbec nejdůležitější.

24.02.2018 20:11:54 #29 

oblouk muž

>> #28, ˘Ö˘Krab, 24. 02. 2018 19:54:31

Jo – furt, celej život to takhle prožívám, zejména u všech náhle opěvovanejch sportovců. Nějak bych nedokázal jít na Staromák – jakkoli mám z jejich výkonů a úspěchů velikou radost a snadno se dojímám až k slzám…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

25.02.2018 10:40:29 #30 

adam 1

>> #26, ˘Ö˘Krab, 24. 02. 2018 15:13:57

Tak to jsi dopadl ještě dobře Krabe s tím „italem“ Já už loni v It potkal rodinu cca 8 lidí – češi(přízvuk okolí Prahe) v It hadrech kappa(i ty puntíkaté) ,nápisy na zádech „Italia“ . Letos na Karlofe 3× zase jiní lidi – ty samé hadry -ty samé nápisy .(podobný český přízvuk). Zdravil jsem je " buon giorno " odpověděli čau.:-D Všechny je ale spojovala jedna věc – SL ,SL,SL a pěkně vysunout tu vnitřní aby to pěkně „carvovalo“ . Tam se totálně prozradili ,protože v It itala na SL abys pohledal?:-D Doufejme ,že po „Esterce“ si aspoň předělají tu „Italia“ na zádech. :-D

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

17.10.2018

Slalomky 2018/19: nejzajímavější lyže z letošních testů

Slalomka je silně vyhraněnou lyží a proto také lyží ...
16.10.2018

Obřačky 2018/19: nejzajímavější lyže z letošních testů

Obřačky jsou definitivně zpátky. Zpátky na výsluní, ...
15.10.2018

Finále Světového poháru 2019 bude hostit Andorra

Andorra je v posledních letech lyžováním posedlá a s...
15.10.2018

Schnalstal/Val Senales: nejvýše, jak to v Jižním Tyrolsku jde

Nároční sjezdaři ocení na ledovci v údolí Schnalstal...
13.10.2018

Sněžné brusle Sled Dogs - točte se a hrajte si

Ačkoli nedám dopustit na rychlé obřačky, když jsem m...

Diskuze o lyžování

Délka lyží pro 5,5 letého

dnes 00:08:06 od shadore

Elan Amphibio 16 TI2 nebo GSX Master Plate

včera 22:50:13 od PavelC

SLČR

včera 20:38:45 od HonzA_

PETRA VLHOVÁ

včera 11:21:53 od orim

Sjezdové boty pro široké lýtko

16.10.2018 12:34:53 od Kukačka007

Alpine Ski World Cup 18/19