Les Arcs - aktuální report z 12.03.2015 - SNOW.cz

Les Arcs aktuální report z 12.03.2015

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

Les Arcs - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Milka
 • hodnocení:
 • návštěva od: 12.03.2015 do: 12.03.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Obrovský lyžařský areál, který bohatě vystačí na týdenní dovolenou, obzvlášť, využijete-li propojení se sousedním La Plagne. Ale i v samotném Les Arcs máte v podstatě nekončící výběr sjezdovek všech obtížností a délek, v centrálních částech navíc s rychlými přepravními zařízeními.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Nejvyšším bodem areálu je Aiguille Rouge (3 226 m n. m.) ležící vysoko nad Arc 1950 a Arc 200, odkud je nádherný výhled. Sjezdovka odtud vede jen jedna, až po čase se rozděluje na červenou a černou. Ta černá je sice dlouhá, ale jde o poměrně úzkou cestu bez nějaký obtížných pasáží, zato s kamínky napadanými z okolních skal. Sjezdovky nad Arc 1950 a 2000 jsou převážně neupravované černé, jen ze sedla Col de la Chal sem stékají jednodušší svahy. Poněkud stranou leží Villaroger, který nabízí jen červené a modré sjezdovky, ty modré jsou navíc jen přejezdové cesty.

Přehoupnutím se přes hřeben, přes vrchol Arpette nebo Col de la Chal se dostaneme do druhé části areálu, kde se sjezdovky rozprostírají na svazích pod protáhlým hřebenem. Jsou mírnější než ty v kotli nad Arc 1950 a 2000, až na výjimky převážně červené a modré, nicméně široké, ani modré nejsou většinou žádné cesty, ale široké sjezdovky. Sjezdovky stékají do Arc 1600, Arc 188, Vallandry a Plan Peisey a přejezdy mezi jednotlivými částmi areálu jsou překvapivě rychlé.

Sněhové podmínky:

Sněhu je v podstatě všude dostatek, nicméně jeho kvalita a úprava je pro mě zklamáním. V horních pasážích, kde leží jen přírodní sníh, jsou sjezdovky hodně stíněné a tedy dost umrzlé, pod Aiguille Rouge navíc s kamínky, kterým se nemáte šanci vyhnout.

Ve středních částech areálu je přírodní sníh, který během dne nijak výrazně nepovoloval, a jezdilo se na něm úžasně.

V nejspodnější části jsou sjezdovky dosněženy technickým sněhem, který vytvořil pevný podklad, který nepovoluje ani při vysokých teplotách a když se z něj seškrábe vrchní měkčí firn, je to spíš na brusle.

Ve Villaroger už je zavřený dojezd k nejspodnější sedačkové lanovce, na což tedy cedule upozorní až ve chvíli, kdy už jinudy jet nejde, naštěstí to stále ještě šlo nějak prokličkovat. Hodně rozměklé jsou během dne dojezdy do nízko položených Arc 1600, 1800 a Vallandry/Plan Peisey.

Na některých sjezdovkách pořádně nenavazují urolbované pruhy, na předělu je vyvýšený pruh a ledové hroudy, jedna taková mi odletěla od lyže a dostala jsem pěknou ránu do hlavy, naštěstí díky helmě bez následků.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Většina přepravních zařízení je rychlá a relativně nová. Stará visutá kabina vede na Aiguille Rouge. Okrajové části areálu jsou obsluhovány staršími pomalými sedačkami, především Villaroger a občas se nějaká najde i jinde.

Opět je největší otravou provozní doba, například lanovka Cachette má na webu psaná zahájení provozu v 9:00, na dolní stanici je napsáno, že v 9:15 a ve skutečnosti jsme tam čekali ještě o pár minutek déle. Navazující přepravní zařízení pak začínají jezdit mnohem později, třeba visutá kabina na Aiguille Rouge až v 9:45.

Zalidněnost:

Fronta na sedačku Cachette se vytvořila ráno ještě před spuštěním lanovky a byla pěkně dlouhá. Dlouhá fronta byla také na kabinu Aiguille Rouge, kde se opět čekalo na její spuštění. Během dne jsem frontu zaregistrovala jen u kabinky Varet.

Sjezdovky převážně prázdné, větší zalidněnost jen v úzkých nebo prudkých úsecích.

Občerstvení a aprés-ski:

V každé vesničce na dojezdu sjezdovek jsou nějaké restaurace, další jsou rozmístěné i různě po svazích. Ceny o něco přijatelnější než v oblasti Espace Killy, dva obědy a jedno pití za 29 €.

Doprava do střediska a parkování:

Parkování zdarma v Arc 1600 pohodlně v docházkové vzdálenosti od lanovek.

+ plusy

 • Velký výběr sjezdovek
 • Převažují rychlá přepravní zařízení
 • Stíněné svahy
 • Malá zalidněnost
 • Nižší ceny občerstvení než v Espace Killy

- mínusy

 • Žádná černá pod Aiguille Rouge není oficiálně uvedená jako upravovaná
 • Zledovatělý podklad sjezdovek, kamínky na výše položených sjezdovkách
 • Úprava některých sjezdovek – zledovatělé hroudy
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

16.03.2023  | Les Arcs

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Ve čtvrtek si rozšiřuji na jeden den skipas za 22 euro a mířím ze střediska La Plagne dvoupatrovou kabinou Vanoise Express do střediska Les Arcs a stálo to za to! Již ten přejezd lanovkou je úžasný - v lanovce máte prosklenou podlahu a můžete sledovat, co se vám děje pod nohama při přejezdu údolí. C...

05. - 12.03.2016  | Les Arcs

 • autor: eva
 • hodnocení:

Rozlehlé středisko v Savojských Alpách má dohromady 215 km sjezdovek propojených na lyžích. Pokud si přikoupíte rozšířený skipas Paradiski, máte celkem 425 km. Určitě se to na týdenní pobyt vyplatí, návštěva sousedního La Plagne stojí za to a vše lze bez problémů projet. Oba areály patří ve Francii ...

09. - 16.01.2016  | Les Arcs

 • autor: bq
 • hodnocení:

Modlili jsme se, aby napadl sníh. A on napadl a padal a padal, k tomu se přidal silný vítr, takže byly dva dny zavřené veškeré lanovky nad 2 300 m n. m. a z Arc 2000 se muselo jezdit do Arc 1600 narvaným skibusem. V půlce pobytu se počasí umoudřilo, začalo svítit i slunce a dárek v podobě více než metru prašanu stál opravdu za poježdění. Škoda jen, že oba ledovce zůstaly po celý týden zavřené kvůli silnému větru a velkému riziku lavin. Na oplátku se ovšem dalo sjíždět i do nejnižších zákoutí areálu bez rizika zničení lyží. Nejvíce jsme si oblíbili červené sjezdovky nad vesnicemi Peisey a Vallandry, dostalo se i na návštěvu vedlejšího střediska La Plagne. Příště bych jako strategičtější viděl ubytování v Arc 1800.

Sněhové podmínky - naprosto ideální, skoro každou noc připadlo 20 až 50cm sněhu. Zaplněnost lanovek a sjezdovek - fronty žádné, semtam čekání u sjezdů a návratovek do tří minut. Sjezdovky poloprázdné, v zapadlejších lokalitách skoro liduprázdné.

07. - 14.03.2015  | Les Arcs

 • autor: Tesna
 • hodnocení:

Po 11 letech jsme pro hlavní zimní dovolenou, kterou již dlouhé roky trávíme ve Francii, opět zvolili francouzské top středisko Les Arcs, které se nám již před lety po lyžařské stránce velmi líbilo a které se mezitím díky propojením s La Plagne unikátní dvoupatrovou lanovkou Vanoise Express stalo so...

15. - 24.03.2013  | Les Arcs

Touto návštěvou jsme se utvrdili v tom, že Les Arc nepatří mezi špičková francouzská střediska nadarmo - přes 200 km sjezdových tratí, výborné zázemí, bydlení ve výšce okolo 2 000 m a k tomu výhled na Mont Blanc. Středisko je navíc vhodné pro všechny lyžaře a snowboardisty včetně úplných začátečníků...

13. - 19.01.2013  | Les Arcs

Se skipasem na celé Paradiski se vám otevře neprojezditelná oblast cca 420 km prevazne modrých a červených tratí. Výhodou je výšková rozmanitost terénu od 1 200 do 3 200 m n. m. Ubytování klasické francouzké (minimalistické buňky v panelákovitém typu budovy) hned u sjezdovky.

Weisssee

Weisssee

Weisssee

Weisssee

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 23 km