Nárůst úrazů kolen. Proč? (strana: 6) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Zdraví a bezpečnost Nárůst úrazů kolen. Proč?

Nárůst úrazů kolen. Proč? (strana: 6)

07.03.2019 14:24:44 #151 

˘Ö˘Krab muž

>> #150, Vlark, 07. 03. 2019 14:12:14

Tak u svých drahých poloviček už si to asi po těch letech nevyžehlíme, tam to zlepšit moc nejde, i potenciální nová mladá milenka je z dlouhodobého horizontu krajně nejistá sázka a ztráta času, tak co už jiného, než sport, nám, mužům na prahu středního věku, na zlepšování zbývá.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

07.03.2019 15:25:26 #152 

Vlark muž

>> #151, ˘Ö˘Krab, 07. 03. 2019 14:24:44

Nehovoriac o tom, že ten balík peňazí, ktorý by stála mladá milenka a stále by to bolo o tom istom, sa dá minúť na kopec nových zážitkov na nových lyžiach, že?

07.03.2019 15:36:54 #153 

Sektor B5

Nutno přistupovat analogicky jako k lyžím:

1. pár AM nebo GS (= manželka)
  2. pár SL (= stálá milenka)
  3. příležitostné výpujčky od kamarádů, z půjčovny, testování apod. (= kamarádky, bývalé spolužačky, firemní akce a k.rvy :-))

Těm, kterým výše uvedené schéma již nevyhovuje doporučuji Cimrmanovu přednášku: Přestávám být mužem a navazující: Co s volným časem

07.03.2019 15:37:36 #154 

bonup muž

07.03.2019 16:42:46 #155 

Harry žena

>> #151, ˘Ö˘Krab, 07. 03. 2019 14:24:44

Tak u svých drahých poloviček už si to asi po těch letech nevyžehlíme, tam to zlepšit moc nejde, i potenciální nová mladá milenka je z dlouhodobého horizontu krajně nejistá sázka a ztráta času, tak co už jiného, než sport, nám, mužům na prahu středního věku, na zlepšování zbývá.

Musis vediet ako na to Krabe.

Ked dorazi kriza stredneho veku musis zobrat rozum do hrsti.

Pozri co som vyrobil mojej starej aby som nestreckoval.

Ide to aj inak.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

07.03.2019 16:55:12 #156 

bonup muž

>> #155, Harry, 07. 03. 2019 16:42:46

Jako taky modelář sice ne autodráhovej konstatuji krása, každopádně jí to muselo udělat velkou radost. Žádná hospoda ani ženský a pořád na půdě tak to má být.

07.03.2019 17:08:01 #157 

ZB?

To jsou fotky z Le Mans ????:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

07.03.2019 17:43:27 #158 

˘Ö˘Krab muž

Jestli si dobře pamatuji, tak Tvá choť nevypadala úplně jako autodráhový maniak. Buď dokonalé maskování, klame tělem nebo ‚jinej gang‘.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

07.03.2019 18:14:58 #159 

Harry žena

O.T.

>> #158, ˘Ö˘Krab, 07. 03. 2019 17:43:27

Nevypadala,ne­vypadala. Ked to o sebe zistila,bola pomerne prekvapena.:D

Raz za cas jej sem dovlecem zo desat dvanast kuskov rozlicneho veku a pohlavia, to byvaju noci,mariu jeho.

Kompletna simulacia v digitali a dreve,no,ak to niekoho niekedy bavilo,vie o com hovorim.

/kedze toto je lyziarsky portal./

Ano,na druhy den sme vzdy na svahu.Odrana dovecera pilujeme kristianky.

koniec spravy .

caute Harry

P.S. bonupe,som stihal aj ten senk a vsetko okolo.:}

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

07.03.2019 20:04:28 #160 

MichalW

Harry to je nádhera. Já se výhledově chystám na železnici, jen mám strach, že to nikdy nedokončím. Fakt pěkné… 8-)

07.03.2019 21:09:40 #161 

Harry žena

>> #160, MichalW, 07. 03. 2019 20:04:28

Nemaj strach.Spln si sny.Neskutocne zazitky pre tvoriveho cloveka upliest z hovna bic.Zas byt maly chlapec,cista mysel,svet u riti.

Len pomaly uc zenu na chleba s vodou. Mozno nebude treba,ale pre istotu.:}

caute Harry

P.S.A soudruzi,sen­kjuvery…

07.03.2019 21:52:03 #162 

TNS muž

Matko živá! Harry, to je fakt pekné. Normálne by som sa pohral, jak v detstve.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

08.03.2019 08:12:00 #163 

HonzA_ muž

Konec modelařiny – i když teď už alespoň víme jak to ve skutečnosti bylo s Harryho paprikami…

Tohle by se vám mohlo líbit: https://www.youtube.com/watch?…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

08.03.2019 08:33:11 #164 

Harry žena

>> #163, HonzA_, 08. 03. 2019 08:12:00

Zaujimave.

Skoda ze nedisponujem …

caute Harry

P.S.Stahoval si cez ss?

09.03.2019 08:39:32 #165 

IIIvan muž

>> #163, HonzA_, 08. 03. 2019 08:12:00

Elite skiing zdroj? :-)

Má tam veľmi zvláštny spôsob argumentácie „aj toto sa dá s kolenom spraviť, tak to treba trénovať“. A zásadnú faktickú chybu: spomína otvorený kinetický reťazec – pri točení bez záťaže na tej stoličke. Lenže na svahu to je bez pochýb zavratý reťazec, chodidlo je predsa vždy zaťažené(okrem preskokovej fázy apod.).

Ďalší zvláštny argument autora(v diskusii): „Môžeš to(rotáciu tibie) použiť alebo ignorovať alebo vyhýbať sa tomu. Ale prinajmenšom by si mal vedieť o tom, aby si sa mohol rozhodnúť“.

V diskusii pod videom mu dobre píše „madducks“ to, čo som stručne nedávno popisoval v seriáli(a práve robím presne na tejto téme na pokračovaní):

• koleno je primárne jednosmerný kĺb(flexia+ex­tenzia)
  • takéto rady(cielen používať koleno v krajných, slabých pozíciach) spôsobí výrazne

zvýšenie rizika zranení

• pravdepodobne sa týmto snažil podporiť jazdecký štýl „prdel na svah“
  • nie je to pre kolená silná pozícia pre prenos síl
  • pár stupňov rotácie je tam preto, aby sa kĺb v nedokonalom svete vyhol zraneniu

(pozn. tj nie na to aby sa to cielene trénovalo)

K tomu by som dodal, že krajné polohy pri oboch smeroch rotácie zabezpečujú VAZY, ktoré majú iné mechnické vlastnosti ako svaly – je absolútne nevhodné ich strečovať, tak ich len oslabujeme a kĺb sa stáva nestabilným!

Ďalej autor v dikusii pokračuje(po námietke oponenta „dovzdelávaj sa najskôr“), že „áno treba sa vzdelávať, ale nech má každý možnosť volby, čo bude považovať za správne trénovať“ – to je teda riadny bull… taký argument, laickej verejnosti treba dávať naopak čo najpresnejšie a jednoznačné pokyny, anatómia je nejako presne nastavená a prenos fyzikálnych síl je tiež jednoznačný.

A ďalej pokračuje argumentáciou typu „aké zvýšené zranenia kolien? veď zranenie má množstvo ľudí – niekto výmenu kyčlí, niekto výhrez ploténky…“. Ako nejaký politik v kampani…

Takéto videá predsa bude sledovať X ľudí, čo to potom budú cielene doma skúšať(veď majú demokratickú možnosť voľby) a potom nebodaj aj na svahu – kua, veď to je masaker…

09.03.2019 10:22:44 #166 

oblouk muž

>> #165, IIIvan, 09. 03. 2019 08:39:32

Díky – tohle je moc dobrej a důležitej komentář k tomu (pro mne) jinak užitečnýmu videu.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

09.03.2019 11:22:02 #167 

Harry žena

>> #165, IIIvan, 09. 03. 2019 08:39:32

Dik.

Aj ked som rozumel len trochu,z toho co na tej stolicke ukazal ma zarazilo hned to co si napisal ,

.A zásadnú faktickú chybu: spomína otvorený kinetický reťazec – pri točení bez záťaže na tej stoličke. Lenže na svahu to je bez pochýb zavratý reťazec, chodidlo je predsa vždy zaťažené(okrem preskokovej fázy apod.).

V minulosti som spominal,ze aj v clenku aj v kolenach su urcite pohyby mozne,ale velmi nebezpecne.

Mozem to nechat takto pre seba pochopene?

anatómia je nejako presne nastavená a prenos fyzikálnych síl je tiež jednoznačný.

Tak tak. Efektivny prenos sil je mozny len pri spravnej polohe telesnej sustavy.

To je to o co ide obloukovi a spol. akurat pred chvilou som si pozeral jedno video pretekarov/nejaki juniori/ ,tusim to sem liknem,nech sa sem napise par nazorov.

caute Harry

09.03.2019 11:27:06 #168 

Harry žena

3Icko.Tu.

Zaujimal by ma aj Tvoj koment toho co vidis v ich prevedeni. Ci su tam chyby pre efektivny prenos sil.

caute Harry

09.03.2019 12:22:42 #169 

IIIvan muž

>> #167, Harry, 09. 03. 2019 11:22:02

Otvorený kineticky(pohybovy) retazec je sustava klbov, kde je aspon jeden koniec voľný – napr. keď by si v stoji dvihol nohu a robil ňou nejaké pohyby(chodidlá sú voľné=otvorený reťazec). Ak sú z troch kĺbov obidva konce zaťažené, tak sa jedná o uzatvorený reŤazec. A Tom posudzuje pohyb vnútri kolien pri lyžovaní, pohyblivá stolička je irelevantná.

Keď jazdíš na lyžiach, tak je chodidlo v nejakej dráhe obmedzené celkovou dráhou lyží a hrán a svahom, nemôže sa počas jazdy voľne kývať/krútiť, je predsa zaťažené a posudzujeme teda sústavu/reťazec „panva+kolená+cho­didlá“.

Ale to je len také pomocné delenie pohybov, podstatné je to, že na tej stoličke rotuje nezaťažené(okrem minimálneho zaťaženia vlastnej hmotnosti predkolenia od gravitácie) predkolenie a tam to môže krútiť obrazne aj 10 rokov vkuse a žiadne väzy sa mu nepoškodia(teda, ak to nebude robiť nasilu…).

Ale keď to bude robiť vedome a pri záťaži ako napr. tie vykrútené jednonohé drepy alebo na tej stoličke točiť do strán nasilu(akože strečing), resp. pri lyžovaní, tak to bude mať rýchlý spád(a to hlavne u dospelých, ktorí majú väzy už dosť tvrdé) a zarába si na chronické problémy – mierne poškodenia väzov z takéhoto nenápadného naťahovania obvykle nebolia(až pri náhlej traume).

A to je záludnosť u kĺbov – veľa problémov nebolí(na rozdiel od svalov) – a to je v podstate kontraproduktív­ne(ak poškodenie zachytíš ešte kým je malé, tak je logicky lepšia perspektíva rehabilitácie, ako keď je niečo totálne zodraté a uvolnené).

09.03.2019 12:32:37 #170 

IIIvan muž

>> #168, Harry, 09. 03. 2019 11:27:06

Na toto Ti výnimočne odpoviem „politicky“, aby ma niekto nevyzval štýlom našich rádoby umelcov – „A čo si ty urobil pre slovenský Hip-hop?“:

Video je podľa popisu nejaký tréning drillov U16. Tj. decká v určitej fáze výuky, ktorí to robia preto, aby sa to naučili(niektoré veci sú samozrejme zjavne s chybami). Neviem, či chceš odo mňa, posudzovať ich techniku, alebo v súvislosti s týmto topicom o kolenách…?

Lebo sa dá povedať, že tie niektoré technické chyby ovplyvňujú negatívne aj to o čom sa bavíme – tj. zvýšené opotrebenie kĺbov kolien(napr. nedostatočné odľahčenie, následné točenie nasilu aj kolenami a hups, máme tu tie rotácie predkolenia pri zaťažení…).

EDIT: viacerí jazdci majú problém s paralelným vedení lyží:

čas 0:15 – skidding, nohy hooodne do X, predpokladám slabé svaly v panve a z technických vecí slabé odľahčenie(malý dopredný pohyb pri zahájení)

čas 0:20 – asi tá istá jazdkyňa, rovnaké problémy pri preskakovaní

Čo myslíš, čo spravia tie iksáče a silové točenie po čase s jej kolenami a hlavne so ženskými ACL, ktoré sú prirodzene u báb nahovno?(väčší uhol vyosenia z dôvodu špecifického tvaru ženskej panvy)

09.03.2019 12:47:35 #171 

Harry žena

>> #170, IIIvan, 09. 03. 2019 12:32:37

„A čo si ty urobil pre slovenský Hip-hop?“:

Jasna odpoved.Dvakrat som nadskocil,takze vela.:}

3Icko,islo mi o pohybovy vzorec ktory je podstatny pre co najvecsiu efektivitu jazdca.

Nie o to co si pri takej jazde znici alebo neznici.

Lebo na tom videu vidim vsetko to co je pre vykonnostne lyzovanie zle.

caute Harry

09.03.2019 12:58:19 #172 

IIIvan muž

>> #171, Harry, 09. 03. 2019 12:47:35

3Icko,islo mi o pohybovy vzorec ktory je podstatny pre co najvecsiu efektivitu jazdca.Nie o to co si pri takej jazde znici alebo neznici.Lebo na tom videu vidim vsetko to co je pre vykonnostne lyzovanie zle.

Jasné, rozumiem, preto som medzitým pridal EDIT… Ide o to, že tie základné pohyby a návyky(tie správne), korešpondujú s tými optimálnymi dráhami z pohľadu anatómie a bezpečnosti pre kĺby.

Čo myslím správnymi pohybmi? Napr. zdôraznenie dopredného pohybu pred pivotovaním, čo majú tie decká asi všetky nedostatočne osvojené(niežeby ja hej, ale ja nie som ašpirant na worldcup). Pivotovať nedostatočne odľahčené lyže = opotrebenie kĺbov(logicky-viď moje predošlé príspevky) a v jazde na čas spomaľovanie(nie optimálna dráha, pribrzdenie „prikročenou“ lyžou apod.)

09.03.2019 13:28:46 #173 

oblouk muž

>> #168, Harry, 09. 03. 2019 11:27:06

Ono se k tomu co ty děti jezdí nedá takhle všeobecně nic moc říct:

• lyžování je tam s výraznou protirotací a nadměrně předsunutou vnitřní
  • mnoho užitých cviků tyto chyby ještě navíc podporuje…

Jsou to časté chyby a zatím jsem téměř neviděl cviky proti těmto „pozicím“ a někdy na kopci diskutuju s trenéry – proč cvičí to co cvičí a způsobem, který používají. Většinou se nedočkám obhajitelných odpovědí – je známo, že každý trenér je „nejchytřejší“…

Rozhodnout jaké „pozice“ jsou správné je ale důležité právě a především ze dvou důvodů:

• zdravotní hledisko (nechceme přece svěřence poškozovat…)
  • výkonnostní hledisko – tedy nejefektivnější přenos sil

Tato dvě hlediska vůbec nemusí, nejsou a nesmí být v rozporu. Praxe mnoha trenérů – jejich rady a požadavky na svěřence jsou často škodlivé z obou důvodů – bohužel. Uvedu jen několik příkladů:

• „dej tam ta kolena“ (myšleno tlač je dovnitř oblouku izolovaně od pohybu pánve, který obvykle k tomu nezmiňují)
  • „předkloŇ se“ (myšleno a prováděno ohnutím v pase dopředu)
  • „zaber“ (myšleno přidřepnutím na začátku oblouku provázeném většinou kýváním trupu dopředu)
  • „odděluj ty oblouky“ (myšleno „zvedni se na konci oblouku“ doprovázené zbytečně velkými zatíženími svalové soustavy, event. rázy)
  • nevadí jim viditelně nadměrná protirotace doprovázená nadměrným zatížením vnitřní pokrčené nohy a špatným přenosem síly z lyže do těla…)
Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

09.03.2019 14:13:21 #174 

IIIvan muž

>> #173, oblouk, 09. 03. 2019 13:28:46

Tato dvě hlediska vůbec nemusí, nejsou a nesmí být v rozporu

Presne tak…

K tým Tebou vymenovaným technickým chybám by som dodal:

1. prílišný predklon

– technický problém: nie optimálna predozadná práca s ťažiskom a následné nedostatočné zahájenie(od spičky, potom sa nedostatočne prehne lyža a málo zatočí…)

• zdravotné riziko: preťaženie platničiek bedrovej chrbtice(páteře), u detí sa to ešte obvykle neprejaví, dospelý sa dopracuje k „vyhřezu“

2. prílišná protirotácia(pozor, nie anticipácia apod. ku koncu oblúku)

• technický problém: ako píšeš, moc zaťaženie vnútornej(viditeľné aj u tých U16),

znovu – zatáčanie „pod svoje možnosti“ a nedostatočná stabilita/presnosť vedenia v rýchlosti

• zdravotné riziko: rovnaké ako u predošlého bodu

Deti síce majú všetko ešte dosť pružné, ale aj tak, žiadna výhra do budúcna. Ak by niekto argumentoval, že nejaký prvok ich (údajne) zrýchli v bránach, tak ja sa spýtam, že čo z toho, keď vo vrcholovm športe napr. odíde niekomu chrbát v 25 rokoch a ináč by odišiel v 30ke…

09.03.2019 14:56:11 #175 

Harry žena

Dik.

Pre mna uplne dostacujuce.

Od Teba nic prekvapive,to som aj cakal.

Ale 3Icko je pre mna dlhodobejsie velkym prekvapenim.

caute Harry

P.S.3Icko,uz citis kam si Ta, na aky kopec dotiahnem? Vsimol si si odkaz? Normalne sa tesim,ze Ta budem moct oblazit svojim majstrovstvom­.Posedime,pos­tojime,pomudru­jeme.Oblouk uz mal tu cest.:DD

09.03.2019 15:06:11 #176 

Harry žena

Oblouku,ja moc svojho casu lyzovaniu nevenujem,ale z toho co ano tak s tymto musim plne suhlasit.

Jsou to časté chyby a zatím jsem téměř neviděl cviky proti těmto „pozicím“

Akonahle vykonnostne lyzovanie neda vahu na tych par principov o ktorych sa bavime,to je skoda velkych penazi.Kdekol­vek,kedykolvek.

Neefektivita,mozno ak budes decko moc zdierat,zajzdi do juniorov par vysledkov,mozno aj na Topoline,potom prudky prepad,vstepeny zly pohybovy vzorec odsudi jedinca na absolutnu stagnaciu.

caute Harry

09.03.2019 15:19:16 #177 

IIIvan muž

>> #175, Harry, 09. 03. 2019 14:56:11

Hahnekamm? :-) či čo , kde , kedy?(som mimo obraz alebo čo…)

pomudrovať asi viem :-)

09.03.2019 15:22:39 #178 

oblouk muž

>> #176, Harry, 09. 03. 2019 15:06:11

>> #175, Harry, 09. 03. 2019 14:56:11

No já ti napíšu soukromě – udělej si čas i na lyžování…- sejdeme se ve třech.

09.03.2019 15:30:11 #179 

IIIvan muž

>> #176, Harry, 09. 03. 2019 15:06:11

Jsou to časté chyby a zatím jsem téměř neviděl cviky proti těmto „pozicím“

Ale nejde ani tak o to aký cvik(ČO), ale hlavne AKO. A tu sme pri pochopení alebo nepochopení princípov. v tom Tvojom videu robí to jedno decko bociana(čápa), robí to podľa Teba dobre? I don´t think so…

09.03.2019 15:52:12 #180 

Harry žena

>> #179, IIIvan, 09. 03. 2019 15:30:11

Nerobi.

Ale bohvie co zadanim cviku bolo sledovane.Lebo aj zle zajazdeny cvik moze byt pre jedinca prospesny.Moze zlepsovat nejaku inu dolezitu dovednost pre vyvoj jazdca, a zle prevedenym cvikom sa da jazdcovi neskor ilustrovat kam si ho trener chce dostat.

caute Harry

P.S. Aspon vidim ako sledujes debatu na Snow.:} Chvilu sme sa bavili predvcerom o inych formach pripravy. Tam to je,si sikovny, hladaj.:}

Ale asi sa to bude rusit,viem kam nas oblouk bude chcet nalakat. Nastuduj si najkratsiu cestu na Stupavu./moravsky ledovec/.:}

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy