Tragická lavina v tyrolských Alpách 6. 2. 2016 [článek] (strana: 3) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Tragická lavina v tyrolských Alpách 6. 2. 2016 [článek]

Tragická lavina v tyrolských Alpách 6. 2. 2016 [článek] (strana: 3)

09.02.2016 11:37:46 #62 

Wolverino

>> #61, mistrrr, 09. 02. 2016 11:05:38

v LDW zprave je to jasne popsane, byli tam dve (2) nezavisle skupiny…

09.02.2016 11:56:38 #63 

mistrrr

>> #62, Wolverino, 09. 02. 2016 11:37:46

Ve zprávě LWD se píše o těch, kterých se lavina týkala. Na chatě jistě byly i jiné skupiny…

09.02.2016 13:02:19 #64 

Martin_B muž

>> #62, Wolverino, 09. 02. 2016 11:37:46

Pro ty , kdo nechápou nebo pochopit nechtějí.

„Podle šéfa lavinové služby Rudiho Maira nebyla náhoda, že Češi pod Geier vyrazili sami. Kromě nich a Mairových kolegů, kteří nekvalitní snímek pořídili, se v okolí tyrolského Wattenbergu pohybovalo i několik dalších výprav. Všichni ovšem dali na rady místních a nebezpečnému kotli se vyhnuli.“

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/…ranicni.aspx?…

Ukážu Vám cestu rájem (lyžařským)...tak přijeďte.

09.02.2016 13:39:32 #65 

Wolverino

Ja se to prave snazim pochopit…ale verim jenom LWD a ne ceskym novinam. A v te zprave se to tak jednoznacne jak na idnes nepise…Ono vyjadreni pro noviny a technicka zprava jsou holt dva ruzne sporty…

09.02.2016 13:56:05 #66 

korsičan muž

>> #64, Martin_B, 09. 02. 2016 13:02:19

Takže nyní ti Martine zbývá jediné. Jmenovat konkrétně, kteří „místní“ tyto rady všem výpravám sdělili a na základě těchto rad, všichni seděli na prdeli, kromě čechů. To je celé. :-)

Článků na toto téma vyšlo po celé Evropě na desítky a v některých se píše o radách místních. Bohužel se k tomu zatím nikdo nepřihlásil !!! A to včetně chataře Antona Nigga, který tuto informaci vlastně popřel. Takže, KDO TĚM LIDEM RADIL, ŽE TAM NEMAJÍ CHODIT ???? Kuchař, servírka ......, či snad Kolombova manželka ??? Všichni o těch lidech mluvíte, píšete, tak snad víte kdo to byl, ne ??? Z jakého důvodu nejste konkrétní a nenapíšete kdo to teda ten místní odborník byl ???

Nezlob se, ale buď to nechápeš, nebo to pochopit záměrně nechceš. Pro lyžaře jsou závazné pokyny místní LWD, která každý den ráno po chatách rozesílá veškerá varování a předpovědi. Tím se má každý řídit. Chápeš to, nebo ne ???

Je to úplně to samé, jako když pojedeš třeba na Schladming a tam bude na silnici značka „zákaz vjezdu“. A u silnice bude stát „místní“ znalec a ten ti řekne, jeď, nic se tam neděje. Pojedeš ??? Kdo je teda pro tebe autorita v Alpách. LWD, nebo imaginární „místní“, kterého ani nedokážeš jmenovat ??

K čemu jsou tedy ty nástěnky na chatách ??? Proč to LWD každý den rozesílá, když by se každý měl ptát „místního“, protože zrovna v tomto konkrétní případě, je doporučení LWD v naprostém rozporu s radou „místních“ ??? A kdo je pak teda ten místní ???

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

09.02.2016 14:02:12 #67 

09.02.2016 14:04:30 #68 

Petr Socha - SNOW muž

>> #51, HonzA_, 08. 02. 2016 23:20:20

Ahoj, samozřejmě myslím oficiální lavinovou předpověď LWD, omlouvám se za nepřesnou formulaci.

A ještě doplním – není to tvrzení, ale spekulace. Věci se vyvíjejí. Nicméně silně cítím rozdíl „této trojky“ (potažmo dole dvojky) a „obvyklé trojky“, kdy jsem spontánní lavinu neviděl snad nikdy spadnout (mimo jaro). Loni jsme něco podobného měli na SNOWfestu, málo sněhu, nový napadaný rovnou po dešti – sjížděly i mírné svahy, a to obvykle při průjezdu až některého z posledních jezdců. Mám tak trochu pocit, že tyto průběhy počasí nejsou ze strany lavinových prognóz dostatečně podchycené. Trojka (dole dvojka) nebude vnímána jako stav, kdy hrozí velké spontánní laviny.

09.02.2016 14:14:25 #69 

mistrrr

>> #66, korsičan, 09. 02. 2016 13:56:05

Těžko se v médiích dozvíš, jak to vlastně bylo, kdo s kým hovořil a co doslovně bylo obsahem rozhovoru. Takže to mohlo být jakkoliv. Každopádně bývá naprosto běžné, že se u chataře lze informovat, jaké tůry jsou za daných podmínek vhodné a jeho názor brát v úvahu při plánování tůry. Často sám chatař třeba u snídaně naváže rozhovor a zeptá se, kam má skupina namířeno a přidá k tomu svůj koment. Záleží samozřejmě na velikosti chaty, množství lidí atd.

Také jsem v životě neslyšel o tom, že by pokyny LWD byly pro někoho závazné. Předpokládám, že těmi pokyny máš na mysli lavinou předpověď, kterou nikdo nikam neposílá, ale visí na webovkách a chatař je ráno stáhne, vytiskne a dá na nástěnku. Několikrát se mi také stalo, že předpověď tam visela, až když jsme se vrátili z tůry nebo tam pro ten daný den nevisela vůbec.

09.02.2016 14:15:17 #70 

poletuska

Dovolím si ještě poznámku k tomu chataři. Bez ohledu na to jestli něco osobně řekl nebo neřekl. Nevím, jaké zkušenosti máte vy ostatní, ale jakmile se v německy hovořící části Alp vytasím se svým východoevropským přízvukem, na otázku o podmínkách/po­časí/schůdnos­ti/dostupnosti… mi chatař většinou řekne něco ve smyslu „raději si dávej pozor, je to nebezpečné, mohou tam být laviny, víš co to je lavina, že?“. Teprve když se tam objevím po páté se s nimi dá rozumně mluvit. Ale možná je to jen tím, že su baba.

09.02.2016 14:18:55 #71 

korsičan muž

>> #70, poletuska, 09. 02. 2016 14:15:17

Přesně tak. Takto ti odpoví každý chatař 365 dní v roce, nezávisle na stavu počasí. Už jsem to psal výše při výstupu na Mont Blanc. Důrazné varování dostane člověk pokaždé, kdykoli se jde zeptat na stav trasy a počasí, do domu vůdců v Chamonix.

09.02.2016 14:22:59 #72 

korsičan muž

>> #69, mistrrr, 09. 02. 2016 14:14:25

Není to trochu slovíčkaření ??? Není jedno, jestli si to chatař stahuje z webu, nebo mu to někdo posílá na email ???

Pro tebe upozornění LWD není závazné ??? Tak podle čeho se teda řídíš při pohybu v horách ???

09.02.2016 14:32:28 #73 

mistrrr

>> #72, korsičan, 09. 02. 2016 14:22:59

Podle předpovědi počasí, lavinové předpovědi, doporučení chataře, doporučení jiných skupin na chatě atd. Odpovídám ti v duchu tvé analogie k nerespektování dopravní značky, za což ti hrozí pokuta. Proto odpovídám, že za nerespektování lavinové předpovědi ti nic takového nehrozí. Je to pouze konstatování podmínek a doporučuje určité chování. Zdá se mi, že mícháš hřebíky s jablkama.

09.02.2016 15:59:59 #74 

korsičan muž

>> #73, mistrrr, 09. 02. 2016 14:32:28

Tak v tomto případě asi těžko. Předpověď počasí byla dobrá, lavinová předpověď byla na stupni 2 (místo kde se skupiny nacházela), od vyšších poloh stupeň 3, takže nic vyjímečného. Chatař je na nic neupozorňoval, sám tuto informaci v rozhovoru popřel. O doporučení jiných skupin se nikde nepíše.

Jo a tu předpověď vemeš kde ??? Není náhodou součástí hlášení LWD, které každý den ráno chatař vyvěšuje na nástěnku ??? :-)

Analogie z dopravní značkou je v tom, že tuto dávám do souvislosti s hlášením LWD. Je to na stejné úrovni. Všechno ostatní jsou plky na pavlačové úrovni. Stejnou otázku jsem položil i pro Martina, teď jí položím tobě. Kdo je ten „místní“, co je varoval ?????

Odpověz na otázku a předlož jasná fakta ze kterých vycházíš, jinak se jedná o čistý bulvár.

09.02.2016 16:20:58 #75 

mistrrr

Něja*>> #74, korsičan, 09. 02. 2016 15:59:59

Přiznám se, že nějak nechápu, o co ti vlastně jde. Můžeš hodit link na předpověď, když píšeš, že byla dobrá? Nějak se mi jí nepodařilo z žádného zdroje dohledat. Ale pokud byla zvyšující se tendence, předpokládám, že v předpovědi byly teploty přes den k 0. Což by se potvrdilo údaji z nedaleké meteostanice. Pokud to tak je, v kombinaci s předchozím sněžením to nepokládám za dobrou předpověď.

Pokud je nad tebou svah, kde je hlášený stupeň 3, navíc v nebezpečné expozici, což znamená, že se může samovolně uvolnit lavina a spadnout ti na hlavu, neměl bys tam co dělat.

Jestli sis nevšiml, otázku na to, zda je chatař opravdu varoval jsem vznesl taky. Zároveň jsem konstatoval, že se to asi nikdy nedozvíme. Ať tak či tak, není to úplně relevantní, protože kdokoliv, kdo vodí klienty za peníze nemůže čekat, že mu chatař bude říkat, kam je smí vzít a kam nikoliv.

Nechci se diskuzí touhle diskuzí s tebou dostat do pozice, kdy budu někoho obhajovat nebo obviňovat.

09.02.2016 16:38:08 #76 

Wolverino

>> #75, mistrrr, 09. 02. 2016 16:20:58

„Ať tak či tak, není to úplně relevantní, protože kdokoliv, kdo vodí klienty za peníze nemůže čekat, že mu chatař bude říkat, kam je smí vzít a kam nikoliv.“

A tohle te napadlo jak? To je asi preklep doufam. Bavme se proc se to asi stalo, jak tomu muzeme predejit ci jak rozumet a pracovat s lavinovou predpovedi ale neurazej lidi ktere jsi evidentne neznal.

Link na predpoved:

https://apps.tirol.gv.at/…ebericht.pdf

09.02.2016 16:50:24 #77 

korsičan muž

>> #75, mistrrr, 09. 02. 2016 16:20:58

Jako první věc by bylo dobré, přečíst si článek, pod kterým diskutuješ. Obsahem článku je i ono varování, které chatař ráno vyvěsil na nástěnku a kde je to napsané, černé na bílém. A tento stav je tam drtivou část zimní sezony, tudíž nic nenormálního, proč by se na túru nemělo chodit. Protože pokud by to nebezpečné opravdu bylo, LWD by to tam rozhodně napsala. To za prvé.

Na a za druhé. Mě nejde o nic jiného, než dostat z lidí (kteří upozorňují na nedbalost či neopatrnost skupiny a tento názor vehementně obhajují), jejich zdroj informací. Pokud si opravdu pečlivě přečteš článek pod kterým diskutuješ, tak zákonitě musíš dojít k závěru, že se prostě jedná o mediální guláš, kdy si články navzájem odporují. Ale o tom se psalo už v postu 30 a 31.

A úplně nejlepší je odvolávání se na „místní“ lidi, kteří měli skupinu varovat. Znova opakuji. KDO JSOU TI MÍSTNÍ ?????? Chatař to nebyl, ten to popřel (odkaz je výše) a pak už zbývá kuchař se servírkou, popřípadě nějaký Rakouský vůdce, který byl možná na chatě s jinou skupinou. Každopádně o něm či o nich se nikde nepíše a jedná se čistě o spekulaci. Píše se o nějakých „místních“ !?!? Ale kdo to je ???

Nejspíš Kolombova manželka, jinak si to neumím vysvětlit.

Nebo si tuto informaci někdo vymyslel a všichni jí donekonečna opakují. Jak se říká, stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

Pokud se nad tím zamyslíš, proč už všude neběží článek a rozhovory řekněme s Helmutem Schmitem, který skupinu před túrou varoval. Proč se ten člověk nepřihlásí sám ??? Měl by publicitu, byl by hrdinou .....odborníkem. Nebude to třeba tím, že žádný takový Helmut není a nikdy nebyl ???

09.02.2016 17:48:27 #79 

mistrrr

Nevím, proč mě okazuješ na článek. Tam je popsán jen lavinový stav, který byl ten den vyhlášen a konstatování, ze strany redaktora, že mělo být modré nebe.

Byl jsi někdy na skialpech na nějaké chatě? Pokud ano, tak přece musíš vědět, jak to chodí. Ráno máš na nástěnce lavinou předpověď, která neobsahuje jen obrázek, který je v článku, ale také popis situace v předchozích dnech, popis počasí na den předpovědi a čeho se vyvarovat. Myslíš, že tam bude uvedeno, nechoďte v tomto konkrétním údolí na tento konkrétní svah, protože to s vámi může ujet? Jistě, že ne. Každý si na základě uvedených informací musí zhodnotit, jakou tůru je v ten den možné uskutečnit.

Zjednodušený příklad, na jaře, když jsou již přes den vysoké teploty, chodí se na tůry brzy ráno, dokud je svah promrzlý z noci, abys byl v poledne zpět na chatě. Zatímco dopoledne je svah bezpečný, ten samý svah odpoledne může ujet už při malém dodatečném zatížení. A co stojí v takovém případě v předpovědi? Ráno 2, během dne zvýšení na 3.

Neříkám přece, že by se na tůru za takových podmnek nemělo chodit. Jenom jsem vznesl otázku, proč zkušení průvodce, kteří tam beze sporu byli, vyhodnotili situaci jinak než zbytek lidí na chatě a jako jediní šli do tohoto kotle? Nebo další otázka, proč podle všeho vycházeli tak pozdě? To jsou přece není nějaké plivání na oběti nebo z důvodu piety by se takové dotazy neměly vznášet?

S tím mediálním gulášem nelze než souhlasit. Nerozumím, proč pořád operuješ s tím, kdo a co té skupině řekl. Já to nevím, neargumentuji tím a také by mě to samotného zajímalo. Ale nemyslím, že to má na průběh celé události nějaký vliv.

09.02.2016 18:06:49 #80 

kackamacka

Nedá mi to, abych tady taky něco nenapsala. Jsem už docela unavená z toho, jak pořád někde někomu (diskuze, fcb, články) musím vysvětlovat, o čem tohle celé je a určitě nejsem sama. Předem bych chtěla napsat všem pisálkům ať už bulvárům nebo jen těm co jim přiskakují, či snad s nimi sympatizují… Jestli vám celou dobu jde o to, že si za to mohli sami a nechali tady rodiny a těch je vám líto.. Uvědomte si, co těm rodinám, přátelům, pozůstalým děláte vy, těmi vašimi neopodstatněnými bláboly. Parta dobrých lidí zaplatila za svůj sen, za věc, kterou milovali životem díky strašné tragedii. Nikdo z nich nemohl tušit, že se to stane. Tahle diskuze slouží k tomu, aby jsme to tady rozebrali, případně se podělili o zkušenosti a taky utěšili i své duše, protože valné hromadě tam nahoře zůstal někdo blízky. Nejsme tady kvůli VÁM, pitomcům pisálkům, kteří nikdy v životě nepřevzali zodpovědnost za svůj život, protože neměli tolik odvahy jako oni a my… Jste chudáci, kteří sedí jen doma na gauči a u televize a nechávají si vymývat mozky stupidními, nepodloženými reportážemi, články. Upřímně, je mi vás líto. Já můžu za sebe říct jen díky, díky, že jsem tě mohla poznat. Díky tobě mám lepší život, díky tobě mám na co vzpomínat, díky tobě se mám čemu smát, díky tobě jsem lepší člověk..... JSTE ODUŠEVNĚLÍ, ZATRPKLÍ CHUDÁCI BEZ SMYSLU ŽIVOTA !!!

09.02.2016 18:09:40 #81 

HonzA_ muž

V porovnání se všemi, kdo tam ten den byli a asi i s velkou částí zdejších jsem v otázkách lavinového nebezpečí naprostý amatér. Nicméně mně zaráží jedna záležitost – ve všech zprávách LWD z toho týdne (https://lawine.tirol.gv.at/…ageberichte/) jsou informace nebezpečí převějí a nesoudržných vrstev ve vyšších nadmořských výškách (cca nad 2300).

A mně překvapuje že se v této situaci argumentace organizátoru neustále točí kolem sněhových sond, které po cestě dělali a příznivé předpovědi. Tím si ale jen ověřovali, že nehrozí aby si pod sebou lavinu utrhli sami. Zatímco nikdo nemluví o tom, jak zhodnotili situaci nafoukaným sněhem (mimochodem, v tom týdnu foukal poměrně silný vítr od severozápadu) a nesoudržnými vrstvami. Když vidím tu „mísu“ do které vlezli, přemýšlím naqd tím, jestli to byl opravdu dobrý nápad.

Když se na tyto údaje podíváte, jak byste se zachovali vy zkušení? Šli byste tam?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

09.02.2016 18:49:33 #82 

Boryš

>> #74, korsičan, 09. 02. 2016 15:59:59

Před jejich výpravou v oblasti padaly laviny samy od sebe i při té trojce. Co se lze dočíst, při trojce je možnost samovolného uvolnění lavin uvedena. A tam byla potvrzena.

Jak píšeš, prostě nic výjimečného.

Laviny dle mého laického názoru padají shora dolů. Takže klidně může spadnout z oblasti tři do oblasti nula…

09.02.2016 19:01:40 #83 

Boryš

>> #81, HonzA_, 09. 02. 2016 18:09:40

Dle toho co tu někteří píší a jak nadávají těm, co tomu nemohou rozumět, protože nemilují, tak by nehleděli na předchozí situaci a šli by.

Poletuska, která je dle všeho znalá a zkušená, ta v podobných podmínkách nešla. Ale to je asi výjimka, černá ovce.

09.02.2016 19:39:18 #84 

Kuba Turek muž

>> #79, mistrrr, 09. 02. 2016 17:48:27

Ta přesná předpověď, jak visela na každé chatě, nebo si ji měli šéfové výpravy stáhnout z internetu, byla přesně tahle: http://www.horydoly.cz/…/fotka/55817?…

Velmi přesně předpověděla, co se stane a co Poletucha viděla z druhé bezpečné strany údolí. Když to věděla ona, tak to měl povinnost vědět i ten, kdo plánoval komerční túru.

09.02.2016 20:04:14 #85 

Petr Socha - SNOW muž

>> #82, Boryš, 09. 02. 2016 18:49:33

Statistika mapuje, kolik lavin, které zasáhly člověka, bylo spontánních. Neznám to přesně, ale jsou to malé jednotky procent. Tedy ve více než v 90 případech ze sta má na utržení laviny (ohrožující člověka) vliv člověk.

09.02.2016 20:14:02 #86 

Kuba Turek muž

>> #85, Petr Socha – SNOW, 09. 02. 2016 20:04:14

Petře, je otázka, co to přesně znamená „má vliv člověk“ – když tam nikdo není, tak lavina sjede a nikoho nezavalí, když tam člověk jde, tak mohl způsobit nějaké dodatečné zatížení a lavina ho zavalí. Pak se objeví ve statistice.

Zdá se, že i v tomto případě měl vliv člověk. Rakušané oficiálně spekulují, že jedno z družstev narušilo někde sněhovou vrstvu, ta přenesla napětí někam hodně daleko a tam to prasklo a rozjelo se to přes celý obrovský kotel. Jako bys zatáhl třeba za obrus a kvůli tomu spadla sklenička na druhé straně stolu.

09.02.2016 20:42:01 #87 

Boryš

>> #85, Petr Socha – SNOW, 09. 02. 2016 20:04:14

Ano, ale dle mého selského úsudku, pokud v daných podmínkách padají laviny samy od sebe, tak bude ta pravděpodobnost vyšší. A možná že to malé procento je proto, že pokud v určité oblasti padají samovolně laviny ve zvýšené míře, tak většina na rizikové svahy ani pod ně neleze. Což platilo dle některých informací i v tomto případě.

Ale jak píši, nejsem odborník, takže určitě to tak není a vždy platí to malé riziko bez ohledu na danou situaci.

09.02.2016 21:07:00 #88 

mistrrr

>> #84, Kuba Turek, 09. 02. 2016 19:39:18

To mi trochu zavani podsouvani toho, co nikde nezaznelo. A sice, ze tam byly nejake svahy jiz vypadle, ktere signalizovaly nebezpeci. Nic takoveho ale nevime a kdyby to tak bylo, velmi pochybuji, ze by nekam sli.

Btw diky za ten odkaz.

09.02.2016 21:18:23 #89 

Wolverino

>> #87, Boryš, 09. 02. 2016 20:42:01

Me prekvapuje, ze o samovolnem (prirodnim) lavinovem cyklu relativne velkeho charakteru ktery uz byl patrny predesleho dne, neni v lavinovem vestniku ze 6.2 ani zminka. Coz normalne je. Teda aspon v nekterych zemich. Mam bohuzel jenom preklad z googlu a pokud to tam je zmineno prosim opravte me. Z vyse zmineneho vime, ze Poletuska to zaznamenala a spravne vyhodnotila. Je nemozne, ze by to nezaznamenala LWD v danne oblasti. Nicmene mi prijde z reportu, ze tym LWD ktery byl na Lizumer Hutte nic takoveho nezaznamenal, dokonce udelali test a napsali, ze situace se pomalu lepsi…timto se sblizuji s nazorem Petra v postu 49 a 68…

09.02.2016 21:19:45 #90 

09.02.2016 21:48:36 #91 

Petr Socha - SNOW muž

>> #87, Boryš, 09. 02. 2016 20:42:01

Ano, právě proto je mnohem víc – nejvíc – neštěstí při lavinové trojce, protože při čtyřce tam nikdo neleze.

Jo, a mám nové motto.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy