Tragická lavina v tyrolských Alpách 6. 2. 2016 [článek] (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Tragická lavina v tyrolských Alpách 6. 2. 2016 [článek]

Tragická lavina v tyrolských Alpách 6. 2. 2016 [článek] (strana: 2)

07.02.2016 23:37:38 #31 

Příspěvků: 4953

oblouk

>> #30, korsičan, 07. 02. 2016 23:05:30

Novináři nejsou vedeni k tomu, aby jim někdo věřil. jsou vedeni k tomu, aby jejich „zprávy“ co nejvíc lidí četlo. vidělo…!!!

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

07.02.2016 23:53:47 #32 

Příspěvků: 2502

korsičan muž

>> #31, oblouk, 07. 02. 2016 23:37:38

Jojo, napsal jsem to už v postu 17, předposlední odstavec.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

08.02.2016 10:44:52 #33 

Příspěvků: 1

Petr Madeja

Článek přesně vystihuje i mé pocity a připojuji se k němu se svým viděním situace…

Jako častý účastník freeridových kempů Robina Kalety mohu potvrdit, že průvodci na kempech patřili k největším odborníkům v oblasti lavinové problematiky, které jsem kdy poznal a bezpečnost účastníků kempu pro ně vždy byla absolutní prioritou! Hlavní průvodce na Lizzumer Hütte patřil v tomto směru k těm nejzodpovědnějším!

Tvrzení spousty rádobyodborníků, že při ohlášeném 2. až 3. lavinovém stupni se na tůru vůbec neměli vydávat, se mi jeví neuvěřitelné! Tyto stupně jsou naprosto běžné po celou zimní sezónu a za těchto podmínek se podniká naprostá většina skialpinistických tůr. Například dle loňské Rakouské lavinové ročenky (ke stažení na http://www.lawinen.at/ ) nebyl v Tuxských Alpách během celé zimy (od 19. prosince 2014 do 1.května 2015) ani jeden den s 1.lavinovým stupněm! Naopak 50 dní byl vyhlášen 2. stupeň, 79 dní 3. stupeň a 2 dny 4. stupeň lavinového nebezpečí!!!

Provozovatelé chat v Rakousku mají informovat své klienty o lavinovém nebezpečí, takže účelovost tvrzení chataře o varování se nabízí.

Z dostupných informací je zřejmé, že pro bezpečnost udělali průvodci maximum. Nebezpečí v horách nejde nikdy zcela vyloučit – můžete jej pouze minimalizovat. Skandalizování a jitření ran je čirým hyenismem a hluboce jím opovrhuji. Jednalo se zkrátka o nešťastnou náhodu a je namístě vyjádřit všem dotčeným lítost a soustrast!

Petr Madeja

08.02.2016 10:56:58 #34 

Příspěvků: 112

Luboš - FREESKI muž

>> #5, dadapatras, 07. 02. 2016 15:52:04

Je dobře, že se snažíš jít vědecky, ale pokud nezajistíš stejné výchozí podmínky, budou výsledky neporovnávatelné. U této události (můžu se jen domnívat) sehrála roli náhoda, jak už tady bylo v některých příspěvcích uvedeno. Několik samovolných lavin po sobě je situace, se kterou se můžeš vypořádat jedině tak, že do hor vůbec nepůjdeš. V takové situaci se nelze spoléhat na žádnou část lavinové výbavy, ani na batoh. Batoh funguje na principu obráceného vycezování (inverzní segregace), v „tekoucí“ mase se větší objekty dostávají nahoru a menší klesají dolů. Nemá to přímou souvislost s hustotou materiálu, aby tě to táhlo nahoru jako záchranná vesta ve vodě. „Platí“ následující: aby batoh fungoval, musíš být lavinou unášený/vleče­ný/tažený, pak se velké předměty dostávají napovrch a menší dolů, můžeš si to nasimulovat tak, že vezmeš misku, nasypeš do ní popkorn – máš v misce nahoře i dole kousky různých velikostí tak, jak tam napadaly. Když s tím začneš třepat, postupně se ti přesunou malé kousky dolů a velké nahoru. Většinou čím dýl nebo víc třepeš, tím je výsledek výraznější (kdyby toto věděla Popelka, měli by ptáčci půlku práce). Nicméně kromě toho není pravidlo a nikdo to ani neslibuje, že některé velké kusy nemohou zůstat dole… Nebo pokud obsah vysypeš opatrně, pomalu tak, aby se nepromíchal, tak tento efekt nebude tak výrazný. Z výše uvedeného si pak můžeš odvodit, jak pravděpodobně dopadnou některé situace, kdy batoh bude fungovat líp a kdy hůř. V případě sobotní nehody mohly (nemusely) průběh ovllivnit následující věci.

* Pokud tě zasype lavina, která dojíždí nebo pokud jsi v dolíku apod., tak je dost velká šance, že efekt obráceného vycezování nebude fungovat a batoh ti nepomůže. Platí i pro situaci, kdy tě jedna lavina přisype a druhá v zápětí zasype.
* Pokud se jedná o lavinu, která obsahuje velké objekty (kusy tvrdého sněhu, stromy…) opět se dá předpokládat, že batoh nebude fungovat tak, jako v lavině ze sypkého sněhu (nehledě na to, že se zvětšuje šance na poškození airbagu a na to, že útrpíš fyzická poranění.

Naopak by (pro někoho možná paradoxně) by měl proces obráceného vycezování fungovat lépe, když se nacházíš nahoře, tedy v situaci, kdy si s největší pravděpodobností spustíš lavinu sám (princip inverzní segregace má čas zafungovat).

Pokud jde o výběr značky nebo modelu batohu, tak já osobně bych raději „vědeckou píli“ věnoval prevenci, studiu „čtení“ podmínek a chování v horách a u výbavy se soustředil na to, abych ji dokonale znal, měl ji v pořádku a uměl ji použít. Toto nakonec hraje větší roli, než jaký objem má airbag nebo jestli je umístěný zboku nebo shora. Paradoxně by princip inverzní segregace měl fungovat s jakýmkoliv velkým batohem, pokud v něm nemáš autobaterie, kuličková ložiska nebo zlaté cihly, aby díky jeho extrémní hmotnosti pracovala gravitace proti inverzní segregaci.

Kdyby se ti zdálo, že je v textu příliš možná, pokud, jestli, pravděpodobně…, tak to tak prostě je. Lavinová výbava včetně batohu je krajní řešení průseru, do kterého se člověk může dostat buď sám vlastní vinou nebo z jiných příčin, které neovlivní. Hlavně by měl udělat všechno pro to, aby nic z lavinové výbavy nemusel použít. Jakmile na to ale dojde, nikdo nemá jistotu, že bude vše fungovat podle teorie. Pak záleží, jestli máš nebo nemáš štěstí. A zvlášť u ježdění s airbagovým batohem platí, že bych se měl chovat tak, jako bych ho neměl a rozhodně nespoléhat na to, že mě zachrání v každé situaci.


To, co se stalo je tragédie a bohužel se stala známým a kamarádům mnoha z nás. Upřímnou soustrast jejich rodinám. Věřím, že udělali maximum pro eliminaci rizik, koučové na to znalosti i zkušenosti měli a nebyli to žádní frajírci. Proto mě štvou ty bulvární výlevy v médiích. Že to dělají bulvární média, je asi normální, ale to, co předvedl Kuba Turek na Horydoly mě dostalo. Že je to k…t se dá vysledovat dlouhodobě, ale v tomto případě ze sebe navíc udělal slaboduchou hyenu bez hlubší znalosti problematiky. Proto jsem rád, že se tady objevil tento článek, který situaci uvádí na pravou míru a komentuje událost na základě faktů a znalosti problematiky. Díky Petře.

08.02.2016 11:48:36 #35 

Příspěvků: 2502

korsičan muž

>> #34, Luboš – FREESKI, 08. 02. 2016 10:56:58

Luboši díky. Napsal jsi to parádně, včetně toho příměru s popcornem. To jsem nevěděl, takže jsem opět o kousek chytřejší. Podobných vysvětlení není nikdy dost.

No a co se K.T. týče, tak na jeho web jsem si zakázal chodit. To opravdu nemá cenu komentovat.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

08.02.2016 12:02:53 #36 

Příspěvků: 84

jurav muž

Přidávám se s pochvalou ke Korsičanovi,zhrnul jsi to parádně. No a K.T. zjevně nevytočil jen Tebe,ale kvanta dalších lidí co o skialpu aspoň něco vědí. Jsem rád,že redakce Snow vydala články,které mají hlavu a patu.I místní diskuze k tomuto tématu má oproti jiným webům úplně jinou úroveň.

08.02.2016 12:17:31 #37 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Niekto nevyjde z vlastneho domu a pride si po svoj osud na jeho prahu.

Niekto si pon pride na hory.

Smola.Ovsem,pri zmene charakteru pocasia,ake zazivame,veci okolo hor sa dost menia.Nepomoze ani najvyssia priprava a opatrnost.

Sustrast pozostalym.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

08.02.2016 13:05:06 #38 

Příspěvků: 2502

korsičan muž

>> #34, Luboš – FREESKI, 08. 02. 2016 10:56:58

Luboši, tvůj poslední odstavec mě donutil navštívit onu stránku. Víc než rok jsem na ní nebyl a musím konstatovat, že styl psaní K.T. se nejen že nezlepšil, ale je to čím dál tím horší. Evidentně je za tím naprosté zoufalství a snaha přilákat čtenáře na co nejskandálnější nadpis. Čím víc nasr…ch lidí na jeho stránku přijde a čím víc lidí mu napíše do komentů, tím víc mu narostou čísla sledovanosti a tudíž i peněz z reklam a podobně. Právě proto jsem se zařekl, že už tam nevlezu. Dnešek mě jen utvrdil v tom, že to rozhodnutí bylo správné.

Kuba Turek je prostě Vláďa Hruška Československého outdooru a nikdo z odborníků už ho nebere vážně, takže mu nezbývá nic jiného, než hledat jinou skupinu „živitelů“. A bulvár je evidentně ten jediný, který mu tu šanci ještě dává.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

08.02.2016 13:11:52 #39 

Příspěvků: 4953

oblouk

>> #38, korsičan, 08. 02. 2016 13:05:06

Správnej způsob uvažování – nelézt mu na stránky je OK. Jak to ale dát na vědomí méně znalé veřejnosti?

Bulvár v jakékoli formě a kterémkoli odvětví je nezničitelnej a bohužel, množství jeho konzumentů stále roste. Ach jo.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

08.02.2016 14:35:07 #40 

Příspěvků: 12

Danikklotz

Petře, Luboši, taky díky. Taky jsem tam měl kamaráda :( A ano, Kuba Turek je outdoorový rádobyodborník a víc už o něm nehodlám ztrácet slova…

08.02.2016 15:05:36 #41 

Příspěvků: 112

Luboš - FREESKI muž

>> #38, korsičan, 08. 02. 2016 13:05:06

Taky HD z principu nečtu, bohužel na mě někde vyskočil titulek článku KT a už ten mě „nastartoval“, takže jsem si to musel přečíst. Příště se k tomu nesmím nechat vyprovokovat. Přesně jak píšeš.

08.02.2016 15:24:04 #42 

Příspěvků: 1

Pohan

Dobry den, dovolte mi abych podekoval panu Petru Sochovi za zcela korektni a vyvazeny pohled na nestastnou udalost jenz byla velmi neodbornym a hlavne nizkym zpusobem komentovana at uz v medialnim prostoru rozhlasu, zpravodajskych serveru, TV ci socialnich siti. Misto vyjadreni litosti nad obetmi hor a soucitu s jejich nejblizsimi z rodinneho kruhu ci pratel, byli jsme svedky naproste dehonestace ze vsech stran a to bez absolutni neznalosti toho co se ve skutecnosti stalo a jeke byly priciny one nestastne udalosti. Mel jsem moznost nejakou chvilku stravit na horach s jednou z obeti laviny a poznal jsem jeho hlubokou znalost prostredi hor a velkou pokoru k sile prirody, o to vice mne zasahla tato zprava a jen s tezi jsem vstrebaval ten medialni hnuj, ktery se na toto tema valil ci jeste vali. Kdyz jsem si v clanku pana Petra Sochy precelt primer o „kacirske“ myslence, nedalo mi to musel jsem nekolik takovych „KACÍŘSKÝCH“ myslenek pustit do medialniho prostoru. Jelikoz jsem Kacíř, tak si to snad muzu dovolit.

S uctou a pokorou Petr Kacíř

08.02.2016 16:19:06 #43 

Příspěvků: 5

dadapatras

>> #34, Luboš – FREESKI, 08. 02. 2016 10:56:58

Normalne sem rad ze si se ozval, tim padem vim zes tam nebyl;) a ano, vystupni informace muze byt i ze neni zadny meritelny rozdil. Ale i to je dulezita informace – clovek si pak uvedomi ze to zivotni pojištění neplati zbytečně…

08.02.2016 19:54:25 #44 

Příspěvků: 35

Kuba Turek muž

>> #11, Boryš, 07. 02. 2016 17:50:18

Ale samozřejmě chyba byla v tom, že se v nebezpečném kotli vůbec ocitli. Jestli uřízli lavinu oni sami, nebo na ně spadla seshora, je zcela jedno. Šéfové nezvládli riziko a vtáhli do něj i své ovečky, které si u nich koupily pocit bezpečí.

08.02.2016 21:28:48 #45 

Příspěvků: 2

poletuska

Bydlím v horách a to přímo v „lavinové oblasti“ a sleduji každý den podmínky na horách, proto bych si dovolila pár poznámek.

  • Lavinový stupeň 3 je nebezpečný právě tím, že za takovýchto podmínek se normálně na túry chodí, ale s tím, že je zde riziko a je potřeba umět je zhodnotit. Neřekla bych, že to je „extrémně nebezpečná situace“, to by bylo kdyby se vydali nahoru ve 4ce.
  • Osobně jsem se rozhodla v sobotu na túru nejít, jelikož v pátek jezdily laviny jak o závod a vzhledem k vývoji počasí a rychlému střídání teplých a studených dní jsem byla nedůvěřivá.
  • Loni a letos právě díky výskytu velmi teplých dní a nezvyklému počasí se vyskytují laviny i na místech, kde je podle místních „nikdo nepamatuje“.
  • V pondělí 25.01. jsem se vydala na túru za stupně 2 a evidentně se předpověď naprosto sekla – zarazilo mě, že se nepočítalo s tím, že se výrazně oteplilo a to v této oblasti o minimálně 10 stupňů a laviny jezdily samovolně dolů. Já jsem byla v oblasti, kde žádné nebezpečí nehrozí, a na odtrhy jsem se dívala z druhé strany údolí. To teda nebyla žádná 2ka. To jen k předpovědi.

08.02.2016 21:51:07 #46 

Příspěvků: 23

Wolverino

Kuba Turek: kdyby jsi radsi drzel h..u blbe…ale to uz tu vyse resili lide, kteri te asi znaji…

Konecna analyza:

http://lawinenwarndienst.blogspot.co.at/…nunfall.html

Kdo tomu aspon trosku rozumi tak pochopi, kdo ne, at nic nepise, je ostuda, ze zde spekuluji lide, kteri nemaji vubec tuseni o co jde, o smrti nasich kamaradu…

Jinak aspon jeden normalni clanek, dekuji. Zatim jediny server, ktery se k tomu otocil celem a snazi se o tom otevrene a lidsky psat.

Hluboka soustrast rodinam a a vsem kamaradum

08.02.2016 22:35:06 #48 

Příspěvků: 657

Boryš

>> #46, Wolverino, 08. 02. 2016 21:51:07

Kdo tomu aspon trosku rozumi tak pochopi, kdo ne, at nic nepise, je ostuda, ze zde spekuluji lide, kteri nemaji vubec tuseni o co jde, o smrti nasich kamaradu…

Myslíš tím i post #45?

08.02.2016 22:51:40 #49 

Příspěvků: 179

Petr Socha - SNOW muž

>> #45, poletuska, 08. 02. 2016 21:28:48

Poletuško, pěkný příspěvek a výborný postřeh:

V pondělí 25.01. jsem se vydala na túru za stupně 2 a evidentně se předpověď naprosto sekla – zarazilo mě, že se nepočítalo s tím, že se výrazně oteplilo a to v této oblasti o minimálně 10 stupňů a laviny jezdily samovolně dolů. Já jsem byla v oblasti, kde žádné nebezpečí nehrozí, a na odtrhy jsem se dívala z druhé strany údolí. To teda nebyla žádná 2ka. To jen k předpovědi. – See more at: http://snow.cz/…edia-a-fakta#…

Já si začínám stále více myslet, že v tom byl zakopán pes – v nepřesném odhadu lavinového rizika. Máte někdo další podobné zkušenosti?

08.02.2016 22:59:30 #50 

Příspěvků: 113

Martin_B muž

>> #46, Wolverino, 08. 02. 2016 21:51:07

Spekulovat a psát zde může kdo chce a co chce. Od toho je diskuse. A pravdu mohou mít dokonce i diskutéři, kteří dle Tvého mínění problematice nerozumí. Paradoxně ti, co tomu měli rozumět, tam zůstali. (Upřímnou soustrast pozůstalým, budiž jim země lehká…) Já tomu sice nerozumím, ale kdyby mi Rakušák řekl, ať tam nejdu, dřepěl bych v chalupě a čekal na lepší podmínky.

Ukážu Vám cestu rájem (lyžařským)...tak přijeďte.

08.02.2016 23:20:20 #51 

Příspěvků: 6569

HonzA_ muž

>> #49, Petr Socha – SNOW, 08. 02. 2016 22:51:40

„Já si začínám stále více myslet, že v tom byl zakopán pes – v nepřesném odhadu lavinového rizika. Máte někdo další podobné zkušenosti?“

Myslíš tím nepřesný odhad ze strany LWD? A nebo nepřesný odhad a posouzení specificky místní situace a rizika ze strany lyžařů?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

09.02.2016 07:47:40 #52 

Příspěvků: 2502

korsičan muž

>> #50, Martin_B, 08. 02. 2016 22:59:30

Martine nezlob se, ale to je hodně demagogická úvaha. To že něčemu rozumíš vůbec neznamená, že nemůžeš zemřít. Když vezmeš do úvahy holá fakta a ne spekulace co kdo řekl či neřekl, tak je situace jasná. Odborníci vyhlásili lavinové nebezpečí 2 a 3 a toto upozornění chatař vyvěsil na nástěnku. Z logiky tvého uvažování tedy plyne, že každá výprava v drtivé části zimní sezony hazarduje se životy lidí, protože je to smrtelně nebezpečné a všichni by tudíž měli sedět na prdeli a čekat na lepší podmínky ....... do léta, až sníh roztaje.

Je zajímavé, že je tady článek s rozhovorem chataře, který na přímou otázku, zda někoho varoval před nebezpečím odpověděl, že všichni byli varováni upozorněním na nástěnce a že si rizika musí každý zvážit sám. Takže varoval ty lidi, nebo jen vyvěsil hlášení ??? Z tohoto rozhovoru jasně vyznívá, že pouze vyvěsil hlášení. Pokud by někoho ústně varoval, tak by to snad do toho rozhovoru řekl, ne ??

Nicméně si dovolím připomínku na tuto tvoji větu – Já tomu sice nerozumím, ale kdyby mi Rakušák řekl, ať tam nejdu, dřepěl bych v chalupě a čekal na lepší podmínky. Tak v tom případě vůbec nikam nejezdi, protože to ti řeknou 365 dní v roce. Situace se zásadně změní, pokud si je najmeš. To už je potom počasí cajk. Možná by měl tento tvůj argument opodstatnění, pokud by tu lavinu uřízla jedna ze skupin alpinistů, ale to se evidentně nestalo.

Takže když předložíš jasná fakta, tak ta skupina nic nepodcenila. Lavinové hlášení na nástěnce bylo 2 a 3, takže běžný stav. Lavinu skupina neuřízla, takže tady také není chyba. No a že na tebe spadne několik lavin za sebou, to jim na triko také nemůže nikdo rozumný hodit. Podle této zvrácené logiky by tedy platilo, že když mě zabije na chodníku auto, kterému se při jízdě ulomilo kolo, tak jsem za svoji smrt odpovědný já. A to proto, protože jsem se pohyboval po nebezpečném chodníku, kolem kterého jezdí auta. Dokonce velká a těžká auta !!!! No není to hazardování se životem ???

Vše ostatní jsou pouze spekulace. A tyto spekulace vysloveně přiživují lidé, kteří si pouze rajtováním na hrobu druhých, snaží urvat pozornost. Pokud nějaký chytrák napíše bulvární nadpis – Pět českých freeriderů si hrálo na skialpinisty a zahynuli pod lavinou, tak by se nad svým duševním stavem měl vážně zamyslet. Toto je totiž přesná ukázka naprosté neúcty k lidem. Nejen k těm, co tam zemřeli, ale i k těm, co bez nich zůstali doma a musí tyto sračky číst. Za ten výraz se omlouvám, ale slušnější výraz mne momentálně nenapadá.

No a tvůj komentář to jen přiživuje. Takže bude nejlepší, když budeme všichni sedět doma na gauči, aby se nikomu nic nestalo. Otázkou zůstává, jak poté diskutovat, když v takovém případě zakukáme na infarkt, nebo na zavalení od kredence po babičce. Předpokládám, že zase vyjde nějaký chytrý článek o tom, že na gauči se ležet nemá, protože od toho je postel. Jen nevím, zda i na tu se vztahuje věta, že si společně s ní člověk kupuje bezpečí.

Může mi někdo říct, kde se konkrétně kupuje bezpečí ???

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

09.02.2016 08:54:04 #53 

Příspěvků: 23

Wolverino

Borys:

Post 45 je naprosto v obraze a evidentne slecna/pani ma zkusenosti a prehled…myslel jsem prispevky vysse, kde lide priznavajic ze nemaji s freeridingen/la­vinami zadne zkusenosti spekuluji co se mohlo stat…

09.02.2016 09:31:28 #54 

Příspěvků: 23

Wolverino

Korsican:

„Možná by měl tento tvůj argument opodstatnění, pokud by tu lavinu uřízla jedna ze skupin alpinistů, ale to se evidentně nestalo.“

„Lavinu skupina neuřízla, takže tady také není chyba.“

Podivej se na zaverecnou zpravu, kterou vydalo LWD Tirol. Odkaz jsem udaval vyse.Tam se naznacuje, ze by mohlo jit o „Remote Trigger“. Omlouvam se, za anglicky vyraz, ale bohuzel neznam ceskou obdobu tohohle bezne pouzivaneho anglickeho terminu. Zatim mam jenom Google preklad z nemciny do anglictiny, ale vcera jsem pozadal kamarada z nemecka at mi tu zaverecnou zpravu prelozi do anglictiny, at vim presne co v tom je napsano.

Nemyslim si, ze je to vylozene chyba, vypada to na hodne nestastnou shodu okolnosti a interakce ruznych skupin pohybujicich se v lavinovem terenu.

Jinak tvuj komentar k nehode na chodniku. Naprosto spravna poznamka. Statisticky je daleko vetsi sance ze prijdes o zivot pri ceste na hory nez ze te zabije lavina.

Poznamka k postu 49 a 51:

Ty dve veci jsou naprosto provazane. Drtiva vetsina lidi ma tendenci verit oficialni lavinove predpovedi a moc o tom nespekulovat ci to popirat. A pokud nenastane nahla zmena pocasi ci nemas ocividne znamky velke nestability, coz oni nemeli, dokonce kopali nekolik sond ktere zrejme uvadeli podobne vysledky jako LWD sonda ze 2000m den pred nehodou, tak nemas moc jineho ceho se chytnout. Dle Poletusky, a ja ji verim, to vypada ze lavinova predpoved nebyla zrovna relevatni v danem miste a case. A to je to na cem zalezi.To vypliva i z dvou snehovych profilu co udelali LWD. Jeden ve 2000m den pred nehodou vypadal relativne OK a jeden ve 2700m den po nehode ne. Bohuzel lavinova predpoved se dela pomoci matematickych modelu a pravdepodobnostnich vypoctu a ty, bohuzel, nekdy neodpovidaji lokalni situaci. Take nevime zda kluci meli stejne vizualni znamky snehove nestability v okoli jako Poletuska. Musime si uvedomit, ze kolikrat nevidis cely den, nebo i nekolik dnu jenom „svoje“ udoli, zalezi na geografii daneho mista. Osobne jsem na Lizumer Hutte nebyl tak nevim kolik toho mohli videt…

09.02.2016 09:31:42 #55 

Příspěvků: 113

Martin_B muž

>> #52, korsičan, 09. 02. 2016 07:47:40

Ahoj, zda jsem nebo nejsem demagog je vedlejší. Reagoval jsem zejména na post #46, speciálně na jeho formu. A ve svých 55 letech a svými životními zkušenostmi si o zbytečném riskování myslím své. Navíc nevěřím tomu, že se v dané oblsati vyskytovali jen čeští turisté. Z toho demagogicky dedukuji, že ti ostatní seděli na prdeli v chatě.

Ukážu Vám cestu rájem (lyžařským)...tak přijeďte.

09.02.2016 09:42:41 #56 

Příspěvků: 23

Wolverino

>> #55, Martin_B, 09. 02. 2016 09:31:42

Nevyskytovali se tam jenom cesti turiste. Byli tam na ture specialiste z LWD Tirol, kteri den pred nehodou delali test, ktery jim naznacoval relativne zlepsene spojeni problematickych vrstev. Jelikoz tu sondu ale delali ve 2000m a ne v 2700m tak nebyla uplne relevatni. Predpokladam (doufam), ze zde nemusime resit adekvatnost rozhodnuti o miste sondy LWD Tirol…

Vyse uvedene lze najit na strankach LWD Tirol…

09.02.2016 09:52:07 #57 

Příspěvků: 113

Martin_B muž

Ukážu Vám cestu rájem (lyžařským)...tak přijeďte.

09.02.2016 10:22:08 #58 

Příspěvků: 35

mistrrr

Díky za objektivní článek, naprosto ojedinělý v české mediální žumpě.

Jenom mi přijde nešťastná domněnka o nekvalitní předpovědi ze strany LWD Tirol. To, že za 3 padají samovolné laviny, přece není nic neobvyklého. Pokud jich bylo nahlášeno 6.2. v Tirolsku 18 není to přece důvod k tomu, vyslovit takovou domněnku. V definici stupně 3 stojí, že samovolné uvolňování lavin je možné, Dále, že ojediněle se mohou uvolnit laviny velkých rozměrů, které mohou dojet až na přístupové cesty.

Také by mě zajímalo, a to už se bohužel asi nedozvíme, zda chatař opravdu nějak výslovně varoval ohledně nastalé situace nebo zda byla jen vyvěšena standardní předpověď. A co tedy přimnělo ostatní skupiny zůstat na chatě, pokud je to pravda.

09.02.2016 10:56:02 #59 

Příspěvků: 2502

korsičan muž

>> #55, Martin_B, 09. 02. 2016 09:31:42

Ale no tak, nikde jsem tě přece za demagoga neoznačil. Myslím, že moc dobře víš, jak to bylo myšleno. Není třeba být ironický. :-)

Post 46 naprosto chápu, stačí když si daný článek dohledáš a přečteš, včetně diskuse pod ním. Jsou prostě lidé, kterých se tento škvár osobně dotkl a forma příspěvku 46 je tím nejmírnějším, jak se k tomu vyjádřit. Dovedu si představit, že by se k tomu dalo vyjádřit i úplně jiným způsobem.

Stejně jako ty, tak i já s přibývajícím věkem přehodnocuji postoje k tomu co je důležité a co není. Riskování je určitě na předních místech. Ve čtyřiceti prostě nikdo nedělá to, co dělal ve dvaceti. Ale toto asi není dobrý příklad. Znova opakuji, pokud za riskantní považuješ tuto tragickou výpravu, tak v tom případě jsou jí vlastně všechny zimní výpravy v Alpách. Je zajímavé, že každý rok zemře v Alpách 300 – 400 lidí !!!! KAŽDÝ ROK !!! A kde jsou hysterické články plné morálky o tom, že několik set lidí každý rok položí život při pobytu v horách ??? Vždyť to je skoro genocida (v uvozovkách a obrazně řečeno) !!!

Jenže taková lavina, pět úmrtí naráz, vymyšlené prvotní informace v článcích ........hned se zvedne návštěvnost webů.

Ty v Rakousku bydlíš, myslíš že dokážeš najít v místních médiích ke každému úmrtí z těch stovek, co se tam ročně v horách stanou, aspoň řádek ??? Pochybuji.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

09.02.2016 10:57:07 #60 

Příspěvků: 113

Martin_B muž

>> #58, mistrrr, 09. 02. 2016 10:22:08

Správně. A k Tvému poslednímu dotazu – napsalo se toho už dost, já věřím tomu, že varováni byli.Ale z první ruky to nemám.

Ukážu Vám cestu rájem (lyžařským)...tak přijeďte.

09.02.2016 11:05:38 #61 

Příspěvků: 35

mistrrr

>> #60, Martin_B, 09. 02. 2016 10:57:07

Je to možné. Také těžko říci, jestli je chatař přímo varoval před tímto místem. Zvláštní, že nikdo jiný tam nešel… Další věc, která me zaráží je, že vyráželi údajně až někdy po 10. hodině. Vzhledem k tomu, že v lavinové předpovědi byla tendence lavinového rizika zvyšující se, je to dost pozdě.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy