Je technika správná? (strana: 59) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 59)

06.05.2020 08:03:39 #1742 

IIIvan muž

>> #1734, TNS, 05. 05. 2020 18:07:37

Porovnanie mám v pomerne čerstvej pamäti, koncom minulej sezóny som menil komerčné, príliš široké( práve v oblasti členkov) a dlhé boty(o 1cm viac ako treba) za plugy „na fest“ :-)

Prvé dni boli v tých botách za trest. Jedna vec – boli príliš tesné vpredu a na výšky, ale to sa na pár krát vyfittovalo do ok stavu(a bol to riadny „oser“). Druhá vec – zo začiatku sa jazdný prejav výrazne zhoršil, všetky oblúky som „rval“ moc silovo. Potom naopak, zjemnilo sa to a začína sa to trochu podobať :-)

06.05.2020 08:16:07 #1743 

Harry žena

>> #1741, Thomas, 06. 05. 2020 05:02:39

Jo Thome.

Najlepsia diskusa je samodiskusia, teda ta co neprebehne veskerymi " slobodnymi platformam i".:}

Neboj, ci si lyze na tych strechach co jazdis mazal a ci si predozadne dokazal poctivo utihnut celu jazdu nezaujima ani maleho bratra.

Dobre videa co sem davas , dik za zdielanie.

caute Harry

P.S. Thome, nemaz nic, v momente jak to je v eteri tak je to ukladane do ulozisk. Keby niekedy nieco si zle namazal.:} Tak je to uz jedno,kotolniku.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.05.2020 11:10:32 #1744 

IIIvan muž

Všeobecne ku tej „tesnosti“ lyžiarskych skeletov. Vyššie som spomínal, že v chodidle je veľká časť senzorov pre stabilitu celého tela(statickú aj v pohybe). A postúra („tvar/pozícia“ jednotlivých kostičiek) a pohyb chodidla musí byť pre dobré fungovanie toho aparátu v určitých fyziologicky prirodzených(„na­programovaných“) hraniciach. Už drobné odchýlky(preja­vujúce sa v populácii často napr. nejakým pocitom „tuhosti“ niekde v kotníku) rozhodia „snímanie“ senzormi(=zlá reakcia CNS celkovo).

A na strane druhej je „mechanický“ vplyv, kde napríklad „ťah“ na jednej strane kosti spôsobí reakciu/pohyb na strane druhej. Napr. tá spomínaná fibula(lýtková kosť/ihlica), kde už nepatrné obmedzenie pohybu v kotníku spôsobí aj zmenu biomechaniky kĺbov v kolene(napojenie na väz LCL) a dokonca panve(napojenie na hamstringy).

Tj. prepadnutá klenba alebo zníženie rozsahu pohybu niektorým smerom zníži schopnosť balancu, čo je kľúčový atribút pre lyžovanie(kto tu kedysi povedal „lyžovanie je hlavne o rovnováhe“?). Podotýkam, že schopnosť rovnováhy musí byť automatická a schopná aj presných/jemných pohybov, nie len vedomá a korigovaná hrubými pohybmi(samozrejme vo WC je to „boj o život“ za využitia všetkého dostupného).

Hobbík bez tej jemnej automatiky nedoženie na svahu (primeranú a presnú) rovnováhu vedomými pohybmi ako je napr. mávanie rúk(resp. doženie, ale za cenu rozhodenia pohybového vzoru,techniky/ply­nulosti apod.).

Väčšina rekreantov má boty príliš voľné a o presnosti sa nedá hovoriť, ale o „lyžovaní na 2ד(najskôr lyžuje noha v bote a potom boty s lyžami). Myslím, že toto sa pravidelných diskutérov moc netýka (priznávam, aj ja som mal v skelete kedysi 45mm vôľu na dlžku).

Pre závodné lyžovanie(a snahy nás „ambicióznejších“ hobbíkov) je potrebné, aby boty boli čo najpresnejšie, ale zároveň aby umožňovali jemnú motoriku chodidiel. Tj. je to o umení nájsť ideálnu kombináciu, nie v zmysle „čo najtesnejšie boty za každú cenu“. Závodné lyžovanie hlavne na top úrovni je potom už veľmi o kompromisoch medzi presnosťou/tes­nosťou a tou jemnou motorikou(a borcovi „fungujú senzory“ aj vo veľmi tesnej bote).

Z hľadiska fyzickej pripravenosti je potrebné cielen rozvíjať tú prirodzenú funkčnosť chodidiel – z hľadiska tej presnosti(viď testík na 1 nohe), aj z hľadiska posilnenia jednotlivých častí(väzy, svaly, šlachy, fascie…). A to je samozrejme debata na dlhšie…

06.05.2020 22:36:01 #1745 

ivan

IIIvane, zapomeňme zde na moji poznámku o terminologické nepřesnosti okolo kotníku a hlezna, pls. Pro to, co se zde snažíš říct a já/my? pochopit, to není zásadní. A pro mě, přiznávám, je několikajazyčné zvládnutí terminologie poněkud overkill, zkoušku z anatomie ani kineziologie dělat nebudu.

Naopak zásadní pro mě je, že jsem se pod dojmem tvých příspěvků (zejména 1691, –93, –94, –95) a připomínky starého vlákna přinutil podívat jednak na své staré výpisky, jednak na nějakou další literaturu, resp. dostupné výňatky (mj. Dungl, Ortopedie, Vařechovi, Kineziologie nohy). A u Vařechy (zejména kapitola 1.2 Terminologie) jsem zjistil, že zkoumání problematiky prochází mnohem větším vývojem, než jsem si dosud myslel, a že v řadě pojmů včetně – k mému velkému překvapení – inverze, everze, ba dokonce pronace a supinace neexistuje ve všech situacích oborová shoda.

Tohle pro mě bylo velmi důležité zjištění pro kritiku historie lyžařských bot. Tu jsem měl na mysli, když jsem zmiňoval ty „dopady nedostatečné znalosti anatomie, biomechaniky a i tím daného nesprávného chápání pohybů při sjíždění“.

Stručné teze tohoto si nechám do samostatného příspěvku. Téma samotné je na disertaci, tu ale zatím, afaik, nikdo nesepsal. Místo toho koluje v printech i po netu řada nepřesností až bludů. Jestli se k tomu zmobilizuju a bude zájem, bylo by to asi na pár zcela původních článků.

Pro případné kritiky úplně skromně předesílám, že to, co budu psát, je založeno na stovkách hodin rešerší printů i webu, asi 200 stránek A4 výpisků, konzultací s Leitnerem a nějakých vlastních zkušenostech asi od roku 1970. A „nostalgie“ či „srdíčko“ v tom vážně nemá co dělat – což pochopí minimálně každý, kdo musel za totáče shánět slušné lyžáky a v tehdejších lyžovat.

07.05.2020 13:16:22 #1746 

IIIvan muž

>> #1745, ivan, 06. 05. 2020 22:36:01

Jasné, o úplne presnú terminológiu pre fóristov tu moc nejde. Ide o pochopenie, že tých kĺbov je tam viac a hlavne takú „prípravu“ možno do budúcna pre praktické uplatnenie v suchej príprave aj na snehu. A tam je práve tá presnosť a kvalita pohybu v kotníkoch veľmi dôležitá kvôli tej propriocepcii a rovnováhe.

A že s limitovaným pohybom toho niektorého mini-kĺbu výrazne klesá stabilita celého tela, už pri „1mm“ posune, ktorý ani človek sám moc nevníma. Samozrejme, u profíkov(viď to US atď.) by mala mať aj tá terminológia aspoň základnú hlavu a pätu podľa mňa (keď si predstavím tie debaty o tom, čo a kam vlastne rotuje v súvislosti so ski technikou…).

Áno, určité veci sa v rôznych prameňoch môžu mierne odlišovať. Napadá ma napríklad „prirodzený rozsah pohybu od-do“(goniometria) v jednotlivých flexiách, abdukciách apod. A niekede sú tam ozaj hausnumera. Lenže prečo vlastne?

Veľmi závisí od toho, či sa popisuje „pasívny pohyb“, tj. lekár/fyzio niekomu „krúti“ niečo niekam. Alebo či sa hodnotí „aktívny pohyb“, tj. pôsobením vlastnej sily. A aj pri tom je rozdiel, či je to pohyb „prirodzený“, alebo hodnotený silou ešte pokračuje v pohybe. A v publikáciach je často len zmienka štýlom „rozsah pohybu X je 30st. do flexie a 45st. do extenzie“, bez širšieho kontextu, čo následne iní kopírujú desiatky rokov ďalej.

Ďalším faktorom tých rozdielov je vzorka na akej prebiehal daný výskum. Jedna brala napr. mladé športovkyne v puberte, pričom je známe, že ženy celkovo majú výrazne vyššie rozsahy kĺbovej pohyblivosti ako muži a vek je faktor tiež. A tiež musíme zohľadniť, či sa jedná o športovca alebo o „kancelársku krysu“. No ako môžu čísla korešpondovať s inou štúdiou, ktorá zobrala ľudí v produktívnom veku, priemerných obéznych US?

Posledné cca 2 roky si vytváram vizuálne niečo ako štatistickú vzorku ako sa ľudia (nesprávne) hýbu a v tom je ďalší kameň úrazu. Civilizačný vývoj dal celkom isto „na prdel“ niektorým rozsahom pohybu. Pred 100 rokmi v časoch Grayovej anatómie(dodnes používanej často ako základ) bola goniometria ľudí v niektorých kĺboch určite iná, dané rozsahy nemá skoro nikto(interná rotácia v kolene) a na strane druhej zase nadmerné(typicky ženy kolená a lakte do hyperextenzie).

Veľký vplyv má prechemizovaná strava(ATB, hormóny v mäse) – konkrétne zvýšená laxicita(voľnosť) väzov. A je už tu asi viacerým jasné, že telo kompenzuje prílišný rozsah v jednom kĺbe stuhnutím ďalšieho(vo svojom seriáli som načrtol konkrétne situácie). A tie „vzory“ kompenzácii majú určitú štatistickú váhu…hm, radšej nebudem moc negativistický :-)

Celkovo aj sedavý štýl úplne potláča niektoré pohybové funkcie, spomínal som „amnéziu hýždí“. A tie ozaj nefungujú a problém je rozsiahlejší(a má väčší vplyv) ako si aj lekári dokážu pripustiť. Napr. váš CZ prof. Janda uvádzal extenziu kyčlí potrebnú pre priodzenú a zdravú chôdzu 10 stupňov. Ja to teda na ulici moc často nevidím, ale sú tam kompenzácie v „bederní páteři“.

Mnohí bežní ľudia po práci intenzívne športujú, pritom doslova nevedia správne chodiť a ani tých 10st. extenzie vôbec nevyužívajú. Pritom 10st. je myslené pre chôdzu a čo povedať o športe? Pre šprint sa viaceré autority zhodli, že adept by mal prirodzene dosahovať minimálne 23 stupňov extenzie v kyčli, inak si ničí chrbát. Koľkí hobby haloví futbalisti alebo hráči squashu majú taký prirodzený rozsah počas hry?

Ešte niečo postupne snáď pridám…btw. na ten Tvoj avizovaný príspevok o histórii skiboots som dosť zvedavý.

08.05.2020 00:02:34 #1747 

Thomas muž

Stručné teze tohoto , si nechám do samostatného příspěvku. Téma samotné je na disertaci, tu ale zatím, afaik, nikdo nesepsal. Místo toho koluje v printech i po netu řada nepřesností až bludů. Jestli se k tomu zmobilizuju a bude zájem, bylo by to asi na pár zcela původních článků.**

Ivane, předkládám, možná to i zaujme driftem jednu Vídeňskou školu na Vídeňské hoře https://youtu.be/L9C7_Fb1kiY, od 4:24 je už lyžování , akorát se tam muselo doštrejchat 3–4 hod makačka po svejch, a pak teprve lyžování v neprojetém terému odpovídajícím ďábelskému sklonu Hans Trinkler svahu v 3× násobné délce než v Hinterstoderu, no širokoúhlá kamera značně zkresluje podmínky, toť jen technická do úvodu dalšího rozjímání:-)

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

08.05.2020 08:30:35 #1749 

MPS

>> #1748, Thomas, 08. 05. 2020 00:06:41

musím uznat že vše včetně lyžařských výkonů fááákt pecka 8-O

08.05.2020 15:29:30 #1751 

IIIvan muž

>> #1747, Thomas, 08. 05. 2020 00:02:34

Pekné zábery. Pre mňa taká divočina moc nie je, ja som už adrenalínovejšie aktivity dávno vypustil :-)

10.05.2020 16:06:50 #1753 

IIIvan muž

skúška či to pridávanie prísepvkov už funguje:

https://www.youtube.com/watch?…

11.05.2020 21:56:56 #1755 

Thomas muž

>> #1753, IIIvan, 10. 05. 2020 16:06:50

Já vím, nám pohodlným od PC se to dobre kritizuje. ale: Shifrinn v mladších dorostencích absolutně žádnej cit pro zatížení v pravý okamžik!!. ůplná katastrofa v tomto čase tohoto talentu. V dnešní super ski době?????? V juniorech od 2,25 už ok. A to šěíleně dohnala. Čí impuls ??

11.05.2020 22:01:31 #1756 

Harry žena

>> #1755, Thomas, 11. 05. 2020 21:56:56

Dobre oko Thome.Velmi dobre oko.

Mal som v prstoch uz minule nutkanie hodit nieco do placu ohladom jej predozadneho pohybu v mladosti, ale necham si to pre 3Icka na zimu.:}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

11.05.2020 22:20:51 #1757 

Thomas muž

Kua a Harry , akože sa stetneme v tom Ipon bodě. Ja ti fandím, mooooc.

12.05.2020 00:13:13 #1758 

ivan-ski

>> #1755, Thomas, 11. 05. 2020 21:56:56

To ti mozem povedat uplne presne. V danom obdobi priletel za nou Superman priamo na svah, a dotkol sa jej vesmirnym kamenom, ktory uzka skupina na tomto svete pozna pod nazvom kryptonit. Mikaela zrazu prestala lyzovat kolenami, zacala viac pracovat kotnikmi, nastudovala si medicinu, biomechaniku, naucila sa kazdu jednu kost a sval po latinsky, doucila sa fyziku ZS, skratka dostala na uplne inu a novu uroven lyziarskeho poznania. Tak sa z nej stala svetova hviezda. Sice jej uroven este stale nedosahuje na zenske lyziarske hviezdy z rokov 1972–75, ale z tej momentalnej lyziarskej mizerie je stale najlepsia.

>> #1756, Harry, 11. 05. 2020 22:01:31

Zabavne ako v tejto online materskej skolke, kazdy vsetko chape. Od inflacie po 1sv. vojne, pandemii, ovladani sveta tajnymi spolkami, financii, migracii, burz, vojen a neviem coho vsetkeho, ale ten predozadny pohyb v obycajnom primitivnom lyzovani este stale nic :) 

12.05.2020 04:44:17 #1759 

Thomas muž

>> #1758, ivan-ski, 12. 05. 2020 00:13:13

Neber to tak, bavit se musíme, i když už je čas zase až do večera makat a makat. Dobré ráno

12.05.2020 11:11:29 #1760 

Harry žena

Je jednoduche pochopit zlozite veci. Zlozite je pochopit tie jednoduche.:}

caute Harry

12.05.2020 13:32:05 #1761 

IIIvan muž

No vidíš ako pekne si tu žijeme.

12.05.2020 13:56:03 #1762 

˘Ö˘Krab muž

>> #1760, Harry, 12. 05. 2020 11:11:29

Tobě se to píše, když jsi tak výhodně pronajal své polnosti.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

12.05.2020 14:47:48 #1763 

Martin47 muž

Zasmál jsem se a asi chápeš, že si prostě jen tak honíme tričko, o čemž asi budeš taky něco vědět, ne? Umíš si představit, jak zábavné by to tu bylo, kdyby se to zvrtlo jen do vysoce odborné debaty? Navíc dost pochybuji, že bychom na ni měli. Já tedy určitě ne. Ale jestli chceš, založ vlákno třeba s názvem „Výhradě odborná debata o lyžování“ a uvidíme jak to tam bude padat. Trochu problém bude ale určit co je tam správně, ale to ti už vysvětlí třeba M3 s jeho oblíbeným 3 trenéři = 4 názory.

12.05.2020 14:48:11 #1764 

12.05.2020 15:21:27 #1765 

Harry žena

>> #1762, ˘Ö˘Krab, 12. 05. 2020 13:56:03

Ja som ten najomca.

>> #1764, Martin47, 12. 05. 2020 14:48:11

To su ti co nepochopili moju " predozadnu" teoriu fungovania vsehomiru. Inak to proste neslo, a je ich strnast. Este par nadejnych adeptov mam v talone, kukal by som Harryho urychlene pochopit,to je rada pre vsetkych co sa ho chystaju este stretnut…

caute Harry

12.05.2020 20:30:29 #1766 

IIIvan muž

>> #1760, Harry, 12. 05. 2020 11:11:29

Na to by sa dal aplikovať slogan bežného výsledku rôznych poltikov, záchrancov ľudstva pred hladomorom, Covidom, chudobou, ochladením(po 20 rokoch s tou istou partiou už oteplením) a podobne: Mysleli sme to dobre, ale dopadlo to ako vždy :-)

16.05.2020 10:37:23 #1768 

johnycek muž

Koukám , že Thomasův včerejší příspěvek z jiné galaxie smazán. Že by samocenzura. Thomasi znáš to heslo : 2× řež 1× měř ? :-):-)

panta rhei

16.05.2020 17:12:37 #1769 

M.art.in muž

Tak už i Rakušáci podlehli kotníku, to je anarchie :-D

https://youtu.be/0gu0aYtVwCI

Rock 'n' Roll Forever...
Fotky

16.05.2020 17:24:58 #1770 

Vvladimir muž

>> #1768, johnycek, 16. 05. 2020 10:37:23

Taky jsem si všiml. On někdy takhle píše pro ranní ptáčata, after midnight. Mně se to líbilo, mělo to atmosféru ty kluzké placáky a studená voda. Jestli chceš, dáme si tu sraz dnes ve 2.15 :).

16.05.2020 21:04:55 #1772 

oblouk

>> #1769, M.art.in, 16. 05. 2020 17:12:37

Ono je to, myslím, čím dál víc „náš zákazník, náš pan“, takže když klient lépe rozumí a snadněji chápe výraznější vertikální pohyb (i za cenu nižší efektivity průběhu tlaku do/z lyži v průběhu oblouku), tak mu to dáme-nabidnem. Podobně když se mu lépe ve výuce vnímá nasazení oblouku „od chodidel přes kolena do kyčlí“ tak mu to dáme-nabidnem… Pokud bude chtít jít dál, eventuelne snad i porozumět lyzovani, není to už naše práce – ať se stará…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

17.05.2020 12:47:42 #1773 

M.art.in muž

>> #1772, honza4, 16. 05. 2020 21:04:55

Zajímavý pohled na věc. Otázkou je, zda chápání ze strany klienta ukazuje více na jeho neschopnost pochopení určité látky a nebo neschopnost učitele srozumitelně tuto vysvětlit. Dále jde o to, jestli učíme nováčka a nebo přeučujeme resp. snažíme se odstranit zlozvyky starého kozla. Každopádně když srovnám 2 směry výuky které jsem měl možnost poznat, tak větším přínosem je pro mě osobně směr řekněme “moderní” pracovně ho nazvěme např. kotníkový (ať je trochu prdel) na rozdíl od směru “starého” šířenému nikdo neví od kuď, nazvěme ho např. prostě naklápěcí, vnitřní předsouvající :) Moderní směr mi říká cosi o separaci vršku těla, zpevnění core a aktivní práci a otáčením, tlakem a hraněním lyží v závislosti na podmínkách, sklonu, rychlosti a její kontroly za aktivního zapojení kyčle, kolene a kotníku, kdežto starý způsob mi říká, předsuň vnitřní, naklop se a nech lyže jet. Moderní způsob mi dále říká jak pracovat s tlakem a přenášení hmotnosti ve všech fázích oblouku, jak tyto navazovat, co s rukama, kam čumět, co s vrškem těla… No není jednoduché se v dnešní době vyznat v tom co je a co není správné. V době, kdy se ne jen do výuky lyžování sere kde kdo a kde peníze jsou až na prvním místě.

Rock 'n' Roll Forever...

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy