Je technika správná? (strana: 58) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 58)

02.05.2020 12:19:06 #1711 

IIIvan muž

Ku tým kotníkom ma napadlo ešte doplniť jeden detail, ktorý podľa mňa trochu skresľuje predstavu ľudí o možnej/nemožnej funkcií pohybu v tejto oblasti.

Uviedol som, že v princípe samotný kotník je výhradne „pántový kĺb“. vzhľadom na jeho stavbu(tvar kostí „začapovaných“ do seba). Lenže os pohybu v tom pánte je šikmo a tak vytvára do určitej miery zdanlivý pohyb do strany aj pri snahe o fixovanie drobných kĺbov pod kotníkom.

Všimnite si svoje chodidlá, kde sú na oboch stranách tie najvýraznejšie výstupky kostí(malleoli). Jedná sa o zaguľatené rozšírenia/ukon­čenia dlhých kostí predkolenia a poznáme ich viacerí napríklad z lyžiarskych skeletov a občas ich olepujeme leukoplastom.

Keď si spojíme vrcholy týchto výstupkov, tak máme približne tú os pántu v kotníku. Asi každý si všimne, že vonkajší malleolus je nižšie ako vnútorný a pri pohľade zhora, že je aj viac vzadu. Tá os je odchýlená „pôdorysne“ priemerne o 6 stupňov von a zároveň naklonená stranovo 10 stupňov(smerom von klesá).

Kto si predstaví ten pánt(viď predošlé video), tak chodidlo sa bude logicky hýbať nielen hore-dolu(plantárna a dorziflexia), ale mierne šikmo(pri dorziflexii von, pri plantárnej flexii dnu). Pri 3D predstave a premietnutí do horozontálnej roviny tam je potom vidno akoby stranový pohyb a to môže pôsobiť mätúco pre hodnotenie pohybu v kotníku.

Pre úplnosť treba dodať, že kotník(talocrural kĺb) je naozaj schopný aj čisto stranového ohybu, ale jedná sa o ozaj pár stupňov a nejde o pohyb pre funkciu samotnú, ale o korekčný mechanizmus na dorovnávanie tej šikmej výchylky danej osi.

Umoňžuje to jemný stranový posun fibuly(kosť na vonkajšej strane, tj. ten vonakjší „výbežok kotníku“), kde je určitý fyziologický stupeň voľnosti. „Čapovanie“ kotníku je totiž tvorené zhora a zvnútra tibiou, ku ktorej prilieha zvonku fibula(viď to video) a pri pohybe chodidla nahor(dorziflexia) sa tie dve kosti veľmi máličko „rozchádzajú“.

V praxi sa vyskytujú poruchy obidvoma smermi. Prílišná tuhosť tohto pohybu(pruženia) fibuly(vonkajšieho „výbežku kotníku“) spôsobí obmedzenie dorziflexie(a rozhodenie mechaniky celého chodidla až po kyčle!).

Na druhú stranu zase hlavne u žien a puberťákov sa vyskytuje prílišná voľnosť toho spojenia a chodidlo tam potom moc „lieta“, a ľahšie sa „podvrtne“ a mechanika až po panvu sa tiež rozhodí. Praktické uplatnenie pre lyže je debata na dlhšie… :-)

02.05.2020 13:46:49 #1712 

M.art.in muž

Kotníkové vlákno jsem ze zajímavosti pročetl a musím konstatovat, že je opravdu výživné :) Závěr jsem si z něho odnesl ten, že u debat na téma kotník jde více než u jiných témat o slovíčkaření a nastražení “chytáků”. Je to takové motání v kruhu, kde vůz nahání kozu, ale z důvodu chybějící startovní i cílové čáry se nikdy nepotkají. Myslím si, že kotníková “válka” pochází právě z chybného chápání funkce jednotlivých kloubů potřebných k lyžování, kdy otáčení chodidla si spousta lyžařů vyloží jako “točení kotníky” Ono je to vlastně úplně jedno, pokud dokáží správně dle situace a záměru lyže točit, hranit a zatížit. No a na takové čekají s nastraženou udičkou lovci slovíček aby mohli hříšníka hůlkou praštit po kebuli a dát mu za 5 z Anči :)

Rock 'n' Roll Forever...

02.05.2020 13:48:19 #1713 

oblouk

>> #1706, johnycek, 02. 05. 2020 10:09:25

Pro orientaci uvedu, že 50 FIS bodů už je – relativně – velmi dobrý závodník. V Česku / Slovensku jich máme ve SL-11 / 6, v GS-9 / 6. v SG-5 / 3 . Pokud vím, sledují tuto diskusi 3 trenéři těch padesátibodových (mimochodem vědí proč), jeden z nich sem cca jednou něco napsal. Ze závodníků padesátibodových sleduje tuto diskusi velmi sporadicky na mé doporučení jeden (ale nepíše) a z vícebodových povinně jeden můj (sedmdesátibodový mistr ČR ml.juniorů). Jo a pak ještě nepravidelně další 4 moji žáčci s rodičema…

Dále ještě snad je pro posouzení hodnoty FIS bodů dobré vědět, že – velmi přibližně – na dvouminutové trati je za 1 sec ztráty cca 6 FISbodů a kromě závodů WC se podle bodové úrovně účastníků a dojetých závodníků vypočítává přirážka – v Česku běžně 30 – 80+ FIS bodů.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

02.05.2020 16:51:48 #1714 

IIIvan muž

>> #1703, ivan, 01. 05. 2020 22:45:50

Dopady nedostatečné znalosti anatomie, biomechaniky a i tím daného nesprávného chápání pohybů při sjíždění jsou mnohem závažnější, než že množina PSIA certifikantů šíří bludy. Něco k tomu napíšu v samostatném příspěvku.

Teším sa na príspevok a že máš zjavne znovu aspoň trochu chuť písať :-)

Téma „kotníkov“ veľmi úzko súvisí s tým, že ako vlastne (správne) zatáčať a ako sa podľa možností vyhnúť zraneniam kolien napríklad. Ja som bol napríklad pred časom dosť prekvapený ako veľa Masters závodníkov a race trénerov „hraní/zatáča“ kolenami.

02.05.2020 17:23:20 #1715 

oblouk

>> #1714, IIIvan, 02. 05. 2020 16:51:48

„…dosť prekvapený ako veľa Masters závodníkov a race trénerov „hraní/zatáča“ kolenami“ – proč překvapený? – jakto překvapený? Vždyť už leta víš, že tady v diskusi se probíralo mnohokrát kolik bludů které stále žijí mezi trenéry a závodníky (mimo jiné např. i tohle s kolenama je v nejnovějších učebních textech pro trenéry SLČR). Je celá řada dalších „tradovaných“ omylů např. ve způsobech přehranění, ve způsobu a časování vyvození tlaku do lyží, ve vzájemné předozadní pozici a rozložení tlaku do vnitřní a vnější lyže, v klopení-zalomení, "zrychlení v oblouku atd atd…Lyžaře, kteří mají zájem vždy upozorňuju jak dobré informace mohou tady v diskusi získat – ale jen nemnoho jich tuhle šanci využije… Je to divný, tolik peněz do lyžování rodiče do závodících dětí sypou, ale čas na sebevzdělání si nenajdou…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

02.05.2020 18:09:49 #1716 

IIIvan muž

>> #1715, oblouk, 02. 05. 2020 17:23:20

No tak doslova prekvapený asi úplne nie, bolo to túto sezónu, takže už som bol dosť v obraze čo čakať. v tejto komunite. Sám som debaty neinicioval na takéto témy pri večeri/pive/na lanovke(„kto chce s vlkmi vyť/lyžovať…“), reagoval som len keď sa jeden senior(tr. AD 2.triedy) vyslovene pýtal na názor – a skončilo to tak, že vyskúšal nejaké rady na voľno, potom vo vytýčenej trati a nakoniec to uplatnil aj v lepších časoch v závodoch, takže to potešilo(oboch).

02.05.2020 18:33:57 #1717 

MPS

Jj souhlas ..... naštěstí v dnešní době už je v případě tápání na koho se obrátit.

PS: sem rád že se ti podařilo zprovoznit tvůj starej nick oblouk i přes to že to určitě nabyla žádná prdel a asi ses musel kvůli tomu obrátit na nějakého našláplého IT experta…tenhle nick ti prostě sedí jak prdel na hrnec.:-D

02.05.2020 18:37:53 #1718 

MPS

>> #1702, IIIvan, 01. 05. 2020 17:50:19

Na tohle vlákno sem už skoro zapomněl – úžasná přestřelka Ondra/Milan sem se zas nasmál…:-D

02.05.2020 20:09:25 #1719 

IIIvan muž

>> #1717, MPS, 02. 05. 2020 18:33:57

Akurát mi v inej súvislosti padol do oka citát, ktorý sa dá uplatniť aj na lyžovanie:

„When you understand "why“ then it makes what you NEED to do to fix it a little more important."

02.05.2020 20:22:38 #1720 

IIIvan muž

>> #1718, MPS, 02. 05. 2020 18:37:53

V tej dobe bolo takýchto prestreliek viacero a medzi X ľuďmi, a podľa mňa práve takéto „hádky“ najviac posúvajú lyžiarsku „civilizáciu“(teda, len toho kto chce vnímať argumenty protistrany). Ja som kotníky vytiahol len preto, že sa posledné týždne venujem ich štúdiu(po našom – „bohajeho“, je to zložité ako sviňa) a spomenul som si na ich popularitu tu :-)

02.05.2020 20:28:39 #1721 

oblouk

>> #1719, IIIvan, 02. 05. 2020 20:09:25

Jo, přesně, slovíčko PROČ je nejdůležitějším parťákem při učení – jak pro motivaci, tak hlavně pro porozumění – hodně se s ním přátelím…

02.05.2020 20:51:16 #1722 

ivan

>> #1704, IIIvan, 02. 05. 2020 08:29:34

„Písali to nejakí Level 2 až 3 inštruktori, že ich kolegovia Level 4 tak jazdia. Doslovne, že „L4 musia zajazdiť rovnaký GS ako vo sveťáku na rovnakej piste a jazdec z WC top 50 im robí vzorový čas a oni ho musia dorovnať“.“

Hmm. Takže s tou obhajovanou úrovní instruktorů je to oficiálně dost jinak a my se rozohnili jen kvůli soukromému výkřiku nějakých PSIA pomatenců nižší úrovně. Blábol sice zůstane blábolem, ale za tolik pozornosti asi nestál. No, nevadí.

Tudíž si připadám si jako v tom vousatém vojenském vtipu.

Senzace v zapadlé posádce na kraji civilizace. V posádkovém kině je ohlášem švédský erotický film Baba dala vojákovi. Nadržení vojclové, co nemají kam chodit na vycházku, dovolenou neměli, co pamatují, ženskou viděli akorát na obrázku. Promítací sál narvanej k prasknutí.

„Soudruzi, za chvíli začínáme. Jenom je tu pár drobných upřesnění. Film nebude švédský, nýbrž sovětský. Není erotický, nýbrž epický. A jmenuje se Balada o vojákovi.“

Na to zavedení jednotného testu i tady se pamatuju, myslím, že jsme to trochu probírali i tady. První se jel tuším dole na Stohu a, iirc, byly tam problémy jako asi všude.

Nejspíš se to vesměs bude dělat – víc nebo míň – tak, že referenční jezdec nepojede na krev, ale nebude ani plužit, ani si cestou zavazovat tkaničku.

Třeba někdo poreferuje, jaká je skutečná praxe. Ale nepovažuju to zde za důležité.

Původní nesmysl s 50. borcem WCSL už neřešme. Příklady těch výsledků ze skupiny back of the pack jsem uvedl jako ilustraci toho, že tihle hoši umějí sakra dobře lyžovat, když jsou – byť ojediněle – schopni zajet i největší hvězdy. Jakkoli moje příklady byly podle očekávání ve SL. V GS už to není tak lehké a v klouzavkách už vůbec ne.

Jasně, jak píše Honza, umístit se není umísťovat a vyhrát není vyhrávat, ale to si MY TADY nemusíme opakovat.

Ceterum autem censeo s Descartesem Zpřesněte význam slov a zbavíte svět poloviny omylů. Internetové diskuse jsou plné polemik vygradovaných okolo nepřesností, takže imo do řady z nich se vůbec nemá cenu pouštět.

Btw, i ono slavné kotníkové vlákno (díky za link, už jsem těžce pozapomněl) od začátku pracuje s „kotníky“, přestože šlo o hlezenní kloub. A takhle vypadá (jistě nejenom) v lyžování spousta věcí. Co vím, od dávných dob zesnulého Honzy Seidla bohužel doslova nikdo systematicky nepěstuje a neudržuje adekvátní odbornou terminologii – což by měl být jeden ze stavebních kamenů každého oboru, umožňující racionální výměnu informací a názorů. (Přiznávám ale, že neznám terminologickou kvalitu norem v češtině.)

Tentokrát to tady IIIvan rozjel terminologicky neprůstřelně: latina, angličtina, částečně čeština a slovenština. (A já si k tomu přidal nějaké zdroje německé, neboť když jde o AL, bývá němčina často nejkvalitnějším zdrojem.)

Ale dost nářků, jsou to věci, které vesměs známe. Jen – obecně – málo respektujeme.

02.05.2020 21:08:47 #1723 

ivan

>> #1718, MPS, 02. 05. 2020 18:37:53

Jestli ses tomuhle zasmál, tak ti stačí málo. Zkusím pohledat kousky minimálně 15 let staré diskuse mezi Honzou Schauerem a Járou Pluskalem na skiplusu. Jenom nevím, jestli to bez znalosti doby a protagonistů vyzní tak jako tehdy.

No, lyžaři se hádali odedávna, to připomínám už 25 let.

02.05.2020 21:10:40 #1724 

IIIvan muž

>> #1722, ivan, 02. 05. 2020 20:51:16

Oni tí svetoví(nielen PSIA, ale aj Harbovci, Zéland, Kanada…) hoši celkovo inklinujú k takým vyjadreniam v zmysle, že „WC je to isté, len o trošku rýchlejšie“. A vybral som si extrém, keďže operovali s číslami a bodmi, tj. bolo ich na čom „nachytať“. Ale podstata je to, že „stranícka línia“ sa týmto smerom drží…hlavne, že klienti tomu veria.

S referenčným jazdcom som sa práveže o tom krátko rozprával, takže viem o akú pistu sa jednalo v porovnaní s FIS závodmi, o WC nehovoriac, aj to ako sa s kolegom „snažili“(refe­renčný čas sa berie od dvoch 50 points jazdcov).

„Back of the pack“ sa v športoch deje asi všade – v mojich niekdajších „bojůvkách“ to platilo často, keď sa niekomu podaril „lucky punch“. Ale takí bežci to asi až tak nepoznajú…

Btw, i ono slavné kotníkové vlákno (díky za link, už jsem těžce pozapomněl) od začátku pracuje s „kotníky“, přestože šlo o hlezenní kloub.

Teraz som trochu zmätený – hlezenný kĺb je podľa wiki v češtine práve ten „tibio-crural“ resp. iný výraz „tibio-talar“, čo je prvý kĺb zvrchu v spojení s tibiou…viem, že medzi SK/CZ je trochu chaos v amatomickej terminológii(viď „bedrá = kyčle“)…

02.05.2020 21:24:01 #1725 

ivan

>> #1707, honza4, 02. 05. 2020 11:00:02

Honzo, moje zadání bylo, neboť jsem to tak pochopil, „člen demotýmu“. Jak píšeš, pár špičkových lyžařů si ještě při aktivní kariéře udělalo až nejvyšší kvalifikaci, např. Eberharter či tuším Liz Goergl. Staatlicha měl myslím i ten Maier. Ale v národním demotýmu, afaik, nebyli. (Diví se tomu snad někdo?)

Různé cvičitelské/tre­nérské/obojí kvalifikace si někteří závodníci dělají ještě jako aktivní a jsou při tom v rámci „druhé kariéry“ podporováni. (Nakonec i u nás, to jistě víš, repre měli a snad pořád mají nárok jít rovnou na dvojku – takhle jsme se před lety sešli s končící Evou Kurfurstovou.) Ti nejlepší ale vesměs stejně „obyčejně“ učit či trénovat nejdou, a tak se skutečně největší šampioni úspěšnými trenéry ve vrcholovém lyžování nestávají. A to už hodně let.

A zase kontrolní otázka, soudruzi: která velká šampionka se stala trenérkou prominentního nároďáku? (A opět, uvědomuju si jen jednu.)

„… nevim o žádném vynikajicim závodníkovi který by byl vynikajícím instruktorem (ani trenérem). Podobně neznám ani příklad opačný…“

A povedzte mi Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom „vynikající“? Zpřesněte význam slov – jinak se můžeme hádat o to, kdo z dnešních trenérů-bývalých weltcupperů byl či nebyl dostatečně vynikající, kolik takových působí/působilo.

A kdo je „vynikající trenér“? Jenom ten, kdo trénuje ve WC? Cožpak nemůže být vynikající trenér u mládeže – juniorů i žáků? Takový legendární veterán Erich Sailer v USA vychoval na malém kopečku za desítky let takovou plejádu budoucích šampionů i welcupperů, že byl rozhodně naprosto skvělý a vynikající. I když ho u nás sotva někdo zná.

Atd. atp. Ale opakuju, dál už bych to nerozebíral. Ostatně jsme tady kdysi dávno jízdy Jeho Excelentnosti Richarda Bergera už v diskusi měli a na kritické slovo (Milan? už nevím) jistí lidé s vazbami na AUT reagovali skoro jako muslim na kritiku Mohameda…

Uspokojen svým typickým zahnidopišením ještě chvíli ponechávám obě kvízové otázky:

1. člen/ka národního demotýmu schopný/á zajet ne za 50. welcupperem, ale určitě v 10 a nejspíš i na bedně v regulérním závodu WC v obřáku i slalomu
  2. bývalá velká šampionka (OH, WC), posléze trenérka u nároďáku (a Kurfa to není, jasný pane…)

02.05.2020 22:00:16 #1726 

ivan

>> #1724, IIIvan, 02. 05. 2020 21:10:40

Kedže jsi voľaký zmätený ako major Terazky, asi jsem něco podělal. Pro mě je to boj s oblastí, kterou jsem systematicky nestudoval a jen příležitostně k určité problematice (technika, boty) laicky načetl.

Musím se ještě pořádně prokousat tvými výtečnými posty #1691, 93, 94, 95. Zapadají do toho, co jsem kdysi (viz mj. můj post 14 v onom kotníkovém vláknu) načetl, ale přidávají některé další informace.

I proto ještě nemám slibovaný příspěvek, jak se vědomostní deficience ohledně nohy a jejich důsledky dlouhé roky neblaze promítaly do lyžařských bot. Ale propracuju se k tomu.

02.05.2020 23:59:28 #1727 

oblouk

>> #1725, ivan, 02. 05. 2020 21:24:01

Ivane, dobře víš, že zkoušet mě nemůžeš – paměť nemám, schopnost trpělivě vyhledávat a zařazovat nemám – vždycky jsem na to měl nějakou asistentku (teď když se snažím uspořádat svoji „pozůstalost“ se mi to mstí…). Takže opakuju – nevím, poddám se a teprve pak se, možná, plácnu do čela… Vynikající je závodník, kterej minim.2–3 roky jezdí WC druhá kola nebo doklouzává do 20.místa. Vynikajícího trenéra (pokud bychom ho hodnotili z hlediska lyžařskopedago­gického) nikdo nemusí znát, jak správně píšeš, protože takový nemusí toužit po slávě vedle nějakého závodníka top30. Těch co se umí prosadit je hodně a jen nemnozí z nich jsou víc než jen vynikajícími manažery svého týmu (závodníka) – i v České historii jich několik pamatujeme…

03.05.2020 10:20:36 #1728 

IIIvan muž

>> #1726, ivan, 02. 05. 2020 22:00:16

https://www.kenhub.com/…bular-joints

K tým „pomocným“ kĺbom medzi tibiou a fibulou – stačí hneď prvý obrázok.

Ich dolné spojenie priamo zasahuje do „kĺbu kotníku“. Ich horné spojenie nezasahuje priamo do kolenného kĺbu(ten je medzi tibiou a femurom/stehnom plus patella), ale ovplyvňuje ho. Konkrétne preto, že na hlavičku hornej časti fibuly sa upína väz LCL(postranný) a sval biceps femoris.

Cez tento sval dokonca kotník priamo ovplyvňuje panvu – biceps femoris má odstup z panvy a funkciu extenzora kyčlí a zároveň flexora v kolene. Tj. zase sme pri holistickom „vše souvisí se vším“ a pri bližšom pohľade na tie úpony a kosti je to celkom jasné prečo. A možno z toho vyvodíme aj niečo pre lyžovania a „zatáčanie kotníkmi“

03.05.2020 18:03:11 #1729 

MPS

>> #1723, ivan, 02. 05. 2020 21:08:47

Sem hoodně veselej a trochu škodolibej člověk …tzn stačí mi opravdu málo :-D

04.05.2020 00:57:49 #1730 

ivan

>> #1727, oblouk, 02. 05. 2020 23:59:28

Ale Hansi, já tě přece nezkouším. Ty dvě otázky jsou jen takové kvízové zpestření proti tomu, až se tady bude řešit noha a šikmý průběh bimaleolární osy a jeho důsledky. Znalost odpovědi je v podstatě nanic a užije ji jen pár lidí včetně exota jako já.

Když napíšeš „nevim o žádném vynikajicim závodníkovi který by byl vynikajícím instruktorem (ani trenérem). Podobně neznám ani příklad opačný…“, je to silné absolutizující tvrzení („žádný“), které ale opíráš o vágní a nedefinované kritérium „vynikající“.

To mi přišlo jako poněkud nedomyšlené konstatování od trenéra, mentora a bafuňáře SL. Takže jsme tvé pojetí „vynikajícího“ vyjasnili, fajn. Osobně ale tuto tvou myšlenku nemám teď zájem rozebírat.

Takže k tomu „kvízu“:

1. člen/ka národního demotýmu schopný/á zajet ne za 50. welcupperem, ale určitě v 10 a nejspíš i na bedně v regulérním závodu WC v obřáku i slalomu:

Vreni Schneider. Když 1995 skončila svým třetím velkým globem, šla ihned do švýcarského demotýmu. Ten se stal takřka legendární skvadrou, která předváděla tehdy nové karvingové lyže. Vreni byla tak výtečná technička, že tam skvěle mezi ty vycepované technické hnidopichy zapadla. A jsem pevně přesvědčen, že třičtvrtě roku poté, co vyhrála globy za SL i GS, by ty výsledky stále bezpečně zajela.

2. bývalá velká šampionka (OH, WC), posléze trenérka u nároďáku:

Marie-Therese Nadig. Šla ve stopách brášky Thea, ale moc neuspěla. 1999–2004 trénovala áčko sjezdařky a 2004–5 byla šéftrenérkou žen. Jenže pod ní baby totálně vybouchly v nejhorší sezoně historie WC, a tak ji hned po sezoně vyhodili a na podzim jako trenérka skončila úplně. Takže tady by platilo, že asi „vynikající“ trenérka zrovna nebyla. Nebo to neprokázala.

Tohle je zároveň ještě střípek do vlákna Petry Vlhové o tvrdém trenérském chlebu u Švýcarů. A aby to bylo kompletní: když ji odvolali, nasadili místo ní Inglina – toho, o němž jsem teď psal, že ho právě vyhodili…

04.05.2020 01:01:35 #1731 

ivan

>> #1729, MPS, 03. 05. 2020 18:03:11

Tu zmíněnou polemiku Pluskal – Schauer jsem hledal, ale zatím nenašel. Ale trochu jsem si osvěžil pár výplodů i z konce minulého tisíciletí, takže trocha nostalgie, trocha pousmání, co a jak jsem tehdy taky psal.

04.05.2020 22:39:44 #1733 

Vvladimir muž

>> #1732, Thomas, 04. 05. 2020 22:09:25

Hezké. Jeden by řekl hory už beze sněhu a jezdili jste při tom pěkné dlouhé sjezdy. Pohled na strmý svah v 4:38 mi nedělá úplně dobře.

05.05.2020 18:07:37 #1734 

TNS muž

>> #1711, IIIvan, 02. 05. 2020 12:19:06

Čau Ivan,

Ak máš možnosť porovnať jazdu vo voľných lyžiarkách a plugoch nekompromisne nafittovaných na nohu (nezáleží na flexii), tak sa ani nemusíš pýtať na názor. Doslovne si zabetónovať chodidlo v bote prináša nielen v začiatkoch pocity veľmi blízke zdeseniu. A nie, nemyslím snahu o točenie členkami :-D

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy