Je technika správná? (strana: 57) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 57)

10.04.2020 09:41:33 #1681 

Harry žena

>> #1680, ivan-ski, 10. 04. 2020 09:35:36

Fyzici ma zas daju do laty.

Rebound alebo to vykopnutie z obluku sposobuje odstrediva sila

Nie nahodou dostrediva sila?

Ale inak suhlas, takto mi to sedi viac ako vysvetlenie od Martina.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

10.04.2020 11:50:50 #1682 

oblouk muž

>> #1673, Martin47, 10. 04. 2020 07:42:26

Tvoje reakce je posunem vpřed ale jde trošku mimo otázku, která zněla Co je to „lyže s VĚTŠÍM reboundem“? To existuje? – jak? – proč?“ Jde mi především o význam pojmu VĚTŠÍ rebound lyže. Neboť na čem je závislá rychlost návratu do původního stavu?:- jistě na tvrdosti lyže, na jejím vykrojení ve vztahu k délce lyže, na poměru délkové tuhosti k tuhosti torzní. Tvrdá lyže se vrátí do původního stavu rychleji než měkká (ale zase se tolik neprohne, jede li lyžař pomaleji a nebo na větším poloměru případně je-li lyžař lehčí), více vykrojená lyže se více prohne a tudíž má větší energii k návratu do původního stavu atd atd.

Tím jsem ale jen naznačil vliv vlastností lyže bez vlivu jak, kdy a v jakých podmínkách je zatěžována… – a tím se dostaneme k velmi složitým vzájemným vzrahům mezi rychlostí lyžaře, jeho hmorností, podélné i torzní tvrdosti lyže, radiusu oblouku, délce a radiusu krojení lyže, tvrdosti podložky (její deformovatelnosti), případně podílu smýkaného pohybu lyže......

No a najednou je problém většího a nebo menšího reboundu lyže někde úplně jinde. Nejjednodušší odpověď (podle mne) by byla, že při srovnání jakýchkoli dvou lyží vzájemně mezi sebou postrádá parametr velikosti reboundu lyže (lyže jako takové) svůj význam. Relevantní odpověědí je „jak se do lesa volá – tak se z lesa ozývá“ – a jsme zase u zákona akce a reakce.

Pokud se máme rozumně bavit o reboundu lyže, pak si myslím, že rozhodně ne o větším či menším reboundu, ale o OPTIMÁLNÍM REBOUNDU LYŽE. No a ten je u každého lyžaře jiný podle rádiusů zatáček které hodlá „sázet“ v té které rychlostii na tom kterém povrchu a sklonu svahu.

Do diskuse o reboundu se většinou (dokonce i jako stěžejní problém) často dostává nebezpečí „krovek“. K tomu bych rád poznamenal, že nebezpečnější než vliv „vypružení“ prohnutých lyží je tvar patek (zejména krátkých lyží). Čím ostřejší „uříznutí“ patek (i s ohledem na jejich šíři), tím větší nebezpečí „krovek“. Pohodáři, kupujte kulaté patky.

EDITT: Při konstrukci lyží (jejich vývoji) se řeší optimální „naladění lyží“ což je v podstatě ten náš rebound a je tím míněn celý soulad vlastností o kterých se zmiňuju výše. Zejména u všech závodních lyží (tedy SJ, SG, GS i SL) se stále intenzivně řeší rychlost uklidnění lyže po jejím zatížení.uvolnění až k návratu do původního tvaru a pozice. To je stálý problém, zejména když se v posledních letech až extrémně zkrátila fáze přehranění (často se přehraňuje vzduchem -tzv. reaktivním impulsem-silou). K rychlejšímu uklidnění lyže se používají různé tlumící „výplně“ do konstrukce lyží i udělátka na lyže. Z těch viditelných jsou to např. pruty u Atomic, krabičky u Voelkl, díry ve špičkách u Kaestle, Fischer…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

10.04.2020 12:52:05 #1683 

Martin47 muž

>> #1680, ivan-ski, 10. 04. 2020 09:35:36

Máš to zmatený. Taková bramboračka představ.

10.04.2020 12:53:31 #1684 

Martin47 muž

>> #1681, Harry, 10. 04. 2020 09:41:33

Konečně jsem to dostal na dohled předozadní práci a ty nechápeš o čem mluvím. To je tedy zklamání.

10.04.2020 13:05:23 #1685 

Harry žena

>> #1684, Martin47, 10. 04. 2020 12:53:31

No.

Mal som par sekcii z toho co si napisal nactrlC nachystanych, ne­boj.

Nemam az tak moc casu sa v tom rypat, tak som sa radsej stiahol.

Ta spicka „von z ryhy“ pomerne presne smerovala.:}

Martine, zas by sme sa museli museli chytat za vyrazivo, pricom nam ide v podstate o to iste.To nie je mojim cielom. Aj ked od navratu spet sem vidim ze Ti vec neda pokoj.:}}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

16.04.2020 12:42:36 #1686 

IIIvan muž

>> #1684, Martin47, 10. 04. 2020 12:53:31

Konečně jsem to dostal na dohled předozadní práci a ty nechápeš o čem mluvím. To je tedy zklamání

No to by si chcel moc rýchlo, ja už na tej predozadnej práci s Harrym pracujem pár mesiacov :-)

28.04.2020 12:14:15 #1687 

IIIvan muž

Viem, že už je tu pomenej ľudí, ale viem, že ešte viacerým behá po hlave lyžovanie(ak nie sú práve v záhradke bez rúška oplani jedni nezodpovední!). No a keďže nezaháľam v rôznych aktivitách, tak som sa práve dostal ku „náprave“ kotníkov – samozrejme, čo ma mohlo asi napadnúť ako spojiť to z lyžami? :-)

Občas kuknem za oceán na ski diskusie a tam úplne, ale úplne každá debata a poradňa začne „rotate your ankles…“. Najskôr som si myslel, že myslia „with your uncles“, čiže ísť lyžovať so strejdama, keďže lyžovanie s rodinou je fajn a sociálny kontakt je dobrá vec…

V našich končinách často tiež zaznieva „zatáčet kotníky“ a mám dojem, že nie vždy je to dobre povedané a tým pádom to ťažko bude dobre pochopené. Ako je to s tými kotníkmi vlastne, ako sa dá naučiť nimi zatáčať lyže? A ktorý kĺb kam vlastne rotuje? :-)

28.04.2020 20:19:55 #1688 

MPS

>> #1687, IIIvan, 28. 04. 2020 12:14:15

Hele doufej že se chytne někdo z ááápůůůllu a vysvětlí ti to …:-D

29.04.2020 10:30:58 #1689 

IIIvan muž

>> #1688, MPS, 28. 04. 2020 20:19:55

Teba sa to netýka, Ty vieš určite aj tie kotníky rotovať a zatáčať nimi :-)

29.04.2020 11:48:36 #1690 

ivan

>> #1687, IIIvan, 28. 04. 2020 12:14:15

Nějak moc si neuvědomuju, že by “rotate your ankles“ bylo tak frekventovaným pojmem zámořských diskusí. (Ale je pravda, že od dob epicski už to sleduju málo a angažuju se ještě méně.) Spíš mám v povědomí “roll the ankles“ (ale nikdy mě nenapadlo, že by třeba chtěli se strejčkama tancovat rokenrol).

Pro začátek bych navrhoval definovat si, o kterých rovinách a příslušných pohybech se hodláme bavit: “rotate“ bych chápal v transverzální, “roll“ ve frontální (everze a inverze). Naopak dorsální a plantární flexi bych si pod “rotate“ nepředstavoval, ale pro pořádek a následné vyjasnění nechť jsou zmíněny.

29.04.2020 12:18:40 #1691 

IIIvan muž

>> #1690, ivan, 29. 04. 2020 11:48:36

Ahoj, to „rotovanie“ vidím hlavne na FB ski skupinách, ale jasné v „príručkovitých“ príspevkoch je to skôr „roll“. So strejčkama to bola samozrejme len taká srandička-básnička čo ma napadla :-)

Definície atď. – jasné, práve preto som takto podpichol, aby bola o tom debata. Ty ani ja zjavne problém s terminológiou a anatomickými osami nemáme, ale mňa zaráža, že tak často nachádzam anatomicky nesprávne vyjadrovanie od ľudí, čo sa pýšia, že majú nejaký level a v osnovách hodne kineziológie apod.(a potom chcú napr. lyže pri jazde po hrane otáčať pomocou „turn your femur in your hip pocket“).

Keby sme boli dôslední, tak okrem Tebou zmienených rovín a pohyboch by som mohol doplniť, že „kotníkom“ môžeme myslieť dve oblasti:

a. „pravý kotníkový kĺb“(talocrural joint) – spojenie kosti talus a holennej kosti, umožňuje iba pohyb chodidla hore a dolu(plantárna flexia a dorsiflexia) – „pántový kĺb“, žiadna rotácia

b. „oblasť kotníku“ – širšie vnímaná oblasť, kde patria okrem bodu „a“ aj ďalšie kĺby v blízkosti(sub­talar, talonavicular…). Zjednodušene, tieto ďalšie umožňujú „stranový náklon“ chodidla(everzia a inverzia) a tiež nedokážu rotovať chodidlo.

29.04.2020 15:06:25 #1692 

ivan

>> #1691, IIIvan, 29. 04. 2020 12:18:40

Rokenrol se strejčkama byl můj upachtěný pokus o navázání na tvou srandičku.

FB stránky (nejenom) ohledně lyžování, vesměs sbírka emotivních sdělení až výkřiků, mi vždycky přišly jako ztráta času, a tak tam přehled nemám.

O úrovni znalostí anatomie či biomechaniky u běžných absolventů tělovýchovných fakult si žádné iluze nedělám. A to si troufám říct jako neodborník, který se určité základní relevantní věci musel pracně laicky doučovat. Takže se z tvého výkladu rád přiučím.

Když tedy ponecháme inverzi/everzi coby “rolling“ a nikoli “turning“ protentokrát stranou, zůstává nám rovina transverzální. Takže addukce a abdukce přednoží, jsem-li poučen správně.

Iirc, letos na podzim to bude přesně 25 let, co mi mj. i tohle vysvětloval a demonstroval Milan Trnka u jedné parkové lavičky v Praze na Pankráci coby doplnění ke svým tehdejším článkům v bývalém Lyžařství.

Jsem jedno velké ucho.

29.04.2020 19:19:46 #1693 

IIIvan muž

>> #1692, ivan, 29. 04. 2020 15:06:25

Tie FB stránky sú akože pre profíkov na vymieňanie skúseností z výuky klientov a video analýzy. A tie rotácie spomínajú profíci v pomerne vážne vedených debatách, nie také bežné výkriky do tmy bežnej populácie. Ale nechajme ich tak…

K téme je asi najlepšie 3D zobrazenie v pohybe, oproti mojim uhlíkom kresleným skriptám pred 20 rokmi je to iný level na prehľadnosť a pochopenie:

youtube.com/wat­ch?v=4hCS1O2LP_c

Je tam popísaný ten pravý členkový/kotníkový kĺb medzi predkolením(holeň) a kosťou „talus“(pre čitateľov so slabším zrakom a bujnou fantáziou upozornenie – nie, nie je to falus, ale talus :-) ).

Odborne sa členok/kotník(u­vádzam anglické názvy, ktoré vychádzajú z latinčiny) nazýva „talocrural“ alebo aj „tibio-talar“. Tento kĺb je čisto pántový, tj. umožňuje pohyb výhradne v jednej rovine(dorsiflexia a plantárna flexia). Preto nemôže niekto z odbornej verejnosti používať pojem „rotácia“ v súvislosti s kotníkmi/ankles – celosvetovo sú 200 rokov stanovené roviny a smery pohybu a čo sa kam hýbe.

Z videa pekne vidno ako je talus „začapovaný“ v tibii(holeni) a ako sa hýbe. Jeho susedom navrchu je ešte „pomocný“ kĺb medzi oboma kosťami predkolenia(tibia a fibula, sk: píšťala a ihlica, cz: kost holenní/lýtková). Na ich spodnom konci sa spájajú väzmi atd. a majú vplyv na stabilitu a funkciu celého kotníka a chodidla.

Okrem toho sú spojené aj na opačnom(hornom) konci, kde zase ovplyvňujú koleno. Obidve tieto koncové spojenia sa zvyknú v rámci kompenzácii „blokovať“ a robia potom problémy tým „hlavným“ kĺbom, kotníkom a kolenám(a medicína rieši často až ten sekundárny problém v kolene a pritom stačí „odblokovanie“ tibio-fibulárnych spojení).

K ďalším kĺbom postupne napíšem, v kotníku a chodidle je 31 kĺbov :-)

29.04.2020 19:57:46 #1694 

IIIvan muž

Aby sa niekto nebál, že tu budem popisovať tých 31 kĺbov v chodidle :-)

Zjednodušil by som to na funkčné hľadisko, tj. čo nám ten ktorý kĺb v „kotníku“ umožňuje, resp. skupina kĺbov. Snáď sa zjednodušením nedopustím faktickej nepresnosti.

Prvý podstatný je ten kotník – talocrural kĺb spomenutý príspevok vyššie, kotrý umožňuje jedine pohyb hore a dolu. Ďalšou časťou je spojenie medzi pätou(kosť calcaneus) a talusom, ktoré sa nazýva „subtalar“(možno sa stretnúť aj s pojmom „talo-calcaneal“ podľa oboch kostí).

Komu to vyznieva moc zložito, nebojte sa, podstatné je pochopiť funkciu ako sa čo s čím spája a hýbe. Preto si požičiam ďalšie video od toho istého autora(stačí pozrieť kúsok video od 1:45):

https://www.youtube.com/watch?…

Proste máme 2 dlhé kosti holení, pod ktorými je ten talus(to si zámenou prvého písmena za „F“ zapamätá každý). No a ešte tam je päta, kosti v strede chodidla, ktoré sú pospájané obrazne „každý s každým“ + prsty.

To spojenie päty a talusu umožňuje tiež obidev flexie(dorsi- aj plantárnu) a mierny stranový pohyb abdukciu a addukciu(za prispenia tých ostatncýh malých kostičiek). Lenže samotné tieto ab- a addukcia sú v praxi len teoretický pohyb, prevediteľný len pri určitom postavení a hlavne pri „umelej“ kontrole pohybu.

Do praxe sú jednoznačne použiteľnejšie pohyby kombinované – everzia(kombinácia dorsiflexie a abdukcie) a inverzia(plantárna flexia + addukcia), nakoľko tie ab-/ad-dukcie sa automaticky tie chodidlá „krútia“ 3D, nielen v jednej rovine. Tj. vo výsledku sa chodidlá naklápajú dnu a von.

Tj. to rôzne krútenie a naklápanie chodidiel nie je v kotníku ale je sumárnym prejavom X malých kĺbov mimo kotníku(pod). Jedná sa o pohyb po segmentoch, prebiehajúci klzne po cca plochách, nie rotačný.

Pojem „rotácia“ je výhradne v zmysle, že jedna kosť rotuje voči druhej v danom kĺbe – napríklad rotácia stehennej kosti v „kyčli“, alebo ramennej kosti v jamke „glenum“.

29.04.2020 20:10:49 #1695 

IIIvan muž

Určite sa to aj tak niekomu bude zdať príliš teoretické a komplikované, že? Nevadí, možno ešte objasním ďalej význam „kotníkov“ a chodidiel celkovo – pre bežný život aj lyžovanie.

Táto oblasť je hlavným miestom výskytu „senzorov“, udávajúcich centrálnej nervovej sústave neustále pozíciu jednotlivých častí tela(chodidlo je taká ich „základňa“, z logických dôvodov pre chôdzu apod.). Senzory(propri­oceptory) sú všade v tele, ich neustále „vysielanie svojej pozície“ vytvorí 3D obraz.

Kde v CNS v reálnom čase vyhodnocuje čo sa kam hýbe/má hýbať, aké je napätie posturálnych svalov(potrebné pre automatickú korekciu polohy) a to všetko v rádoch milisekúnd sa aktualizuje, vyhodnocuje a reaguje sa na to. Okrem týchto senzorov polohy sú aj iné, tlaku, napätia, teploty, bolesti…

Čo je ale podstatné, je to, že v prípade blokád v kĺboch tieto senzory vysielajú nie celkom presné informácie a pohybový aparát dostáva potom nie celkom vhodné pokyny a jedna chyba napr. v svalovom napätí alebo pozícii kĺbu spôsobí ďalšiu a dôjde k „reťazeniu“ porúch.

Keďže v chodidle je veľká časť senzorov polohy, tak je asi jasné, že akákolvek „blokáda“ z niektorého z tých X kĺbov v „kotníku“/chodidle spôsobí „poruchu na vysielači“ – bacha, je to základňa na ktorej stojíme, takáto porucha rozhasí rovnováhu celého tela!

Sranda je, že väčšina ľudí o nejakej tej blokáde ani nevie, ak sa nemanifestuje nejakými klinickými príznakmi(značná redukcia rozsahu pohybu alebo bolesť) – lenže u väčšin ľudí sú viaceré drobné blokády, ktoré ani nevidno na zobrazovaích prístrojoch, ale dajú sa zistiť len manuálnym vyštrením funkcie daného kĺbu(zjednodušene – ako pruží/nepruží).

29.04.2020 20:24:58 #1696 

IIIvan muž

K tej rovnováhe a senzorom, ideme cvičiť, nie len kecať!

Prejavom nedostatočnej funkcie „kotníkov“ a chodidiel(v zmysle vyššie uvedených blokád napríklad) je prílišné zapájanie „hrubej sily“ pri udržiavaní rovnováhy. Komu sa chce skúška – postavte sa na obidve nohy na šírku panvy, vystretý, ruky voľne vedľa tela.

S nádychom spevnite brucho a trup a pomaličky nadvihnite jendu nohu pár cm nad podlahu. Panva sa nehýbe, hlavne nie smerom nahor(nadvihnutie boku), ani do strany(ok trošku to ujde, ale aby to nebolo 10cm).

Treba k tomu kontrolóra a bosé nohy – nenapla sa vám náhodou „šľacha“ na prednej časti, kde sa chodidlo stojnej nohy "zalamuje s holennou kosťou? Ak senzory v chodidle fungujú správne(a napr. nie je problém trebárs na miechových kanáloch vďaka posr…ej páteři/chrbtici), tak by sa dané miesto nemalo napnúť(viditeľne), ani svaly lýtka/holení.

Ale všetku potrebnú prácu pre korekciu rovnováhy by mali zabezpečovať krátke(intrinsic) svaly chodidla/kotníku a telo by malo byť akoby v osi nad chodidlom(vyvá­žene/pasívne). Hm, nie je to až také ľahké a cítite ako tými svalmi občas „šklbne“ trochu(alebo viac)?

30.04.2020 07:55:33 #1697 

Martin47 muž

Představa, že sedí závodník a trenér večer u tréninkového videa a trenér mu říká podívej se, teď jsi udělal trochu špatnou rotaci kotníkem je poněkud zvláštní. Na druhou stranu příležitost pro marketing. Jedině v našich botách z průhledného plastu a průhledných botiček dokážete správně analyzovat vaši jízdu, má určitý potenciál, nehledě na dámský pohled, kdy by prostým měněním ponožek měly každý den jinou barvu bot. Tolik můj příspěvek k debatě o kotnících.

30.04.2020 12:07:27 #1698 

IIIvan muž

>> #1697, Martin47, 30. 04. 2020 07:55:33

Představa, že sedí závodník a trenér večer u tréninkového videa a trenér mu říká podívej se, teď jsi udělal trochu špatnou rotaci kotníkem je poněkud zvláštní

Martin, píšem niekde niečo o takej aktivite trénera so závodníkom? Reč bola o tom, že napr. PSIA členovia(nielen oni) šíria mýty. A keďže sa tým živia, tak som poukázal na to, že by si to mohli doštudovať, lebo je iné keď niečo tvrdí laik a iné keď to tvrdí profík a ešte k tomu veľká časť nejakej organizácie.

Lebo to nie je len o slovíčkarení, ale z podobných pokynov potom vznikajú aj nesprávne iniciované lyžiarske pohyby(napr. „točenie kolenami“) a dlhodobé poškodzovanie kĺbov(k tomu som sa už viac krát vyjadroval a asi aj v budúcnosti ešte budem).

A výsledný efekt na ski techniku u takýchto „nepodstatných detailov“ je napríklad jazda top demo jazdcov na r13 SuperG oblúkmi cez celú šírku svahu(jasné, problematika je širšia, ako napr. časovanie atď.).

A borci z PSIA mi potom tvrdia, že to je len o „0,5%“ horšia jazda ako 50-ty jazdec vo sveťáku, za ktorým by ten demo jazdec zaostal len o trošičku v závodoch.

A neviem ako Ty, ale keď mne ide nejaký profík z PSIA tvrdiť, že každý lyžiar z ich licenciou Level 4 zajazdí v bránach svetovú špičku, tak na také veci proste reagujem, a tie kotníky patria k tomu.

30.04.2020 12:54:06 #1699 

Martin47 muž

>> #1698, IIIvan, 30. 04. 2020 12:07:27

Všiml sis, že jsem na nikoho nereagoval, nikomu neodpovídal, s nikým nepolemizoval? Jen jsem si dovolil napsat malinký příspěvek k práci kotníků, který má tak nějak vyjádřit můj postoj k tématu. Ale jestli chceš, příště tě můžu před napsáním příspěvku požádat o schválení SZ. Jednodušší ale asi bude, když pochopíš, že mé příspěvky nemají žádnou váhu, jsou zpravidla neodborné, protože lyžování moc nerozumím, a když to vezmu zeširoka, moc vlastě nerozumím skoro ničemu. Tak se na mě nezlob a ber mě jako občas glosujícího diletanta.

01.05.2020 09:41:35 #1700 

IIIvan muž

>> #1699, Martin47, 30. 04. 2020 12:54:06

Z Tvojej reakcie som nadobudol dojem, že reaguješ na mňa, ale keď to bol len náhodný príspevok tak budiž. Prečo mám tiež dojem, že reaguješ na mňa občas trochu konfrontačne(„Ale jestli chceš, příště tě můžu před napsáním příspěvku požádat o schválení SZ“)?

K Tvojmu tvrdeniu že nerozumieš lyžovaniu ani ničomu – o tom si dovolím pochybovať, moje názory na lyžovanie sa totiž pred 2 rokmi(keď som prebehol celé fórum o technike 10 rokov dozadu) formovali aj vďaka Tvojim vtedajším príspevkom(za čo díky). Určite by si mal povedať niečo dobré aj dnes, aj keď ako si písal, z lyžovania si už vyhorený, takže sa Ti asi nechce(čo chápem a nemám Ti to za zlé).

Mimochodom, aby som ostal pri téme, včera som si narýchlo znovu prebehol „slávne“ vlákno o kotníkoch, celkom sranda…

01.05.2020 17:15:52 #1701 

M.art.in muž

>> #1700, IIIvan, 01. 05. 2020 09:41:35

Nakoukl jsem co je tu “nového” a toto mě zaujalo:

Mimochodom, aby som ostal pri téme, včera som si narýchlo znovu prebehol „slávne“ vlákno o kotníkoch, celkom sranda…

Hoď link, už nevím co v korona dnech po večerech dělat, tak si rád počtu a snad se něčemu přiučím :)

Rock 'n' Roll Forever...

01.05.2020 17:50:19 #1702 

01.05.2020 22:45:50 #1703 

ivan

>> #1698, IIIvan, 30. 04. 2020 12:07:27

Dopady nedostatečné znalosti anatomie, biomechaniky a i tím daného nesprávného chápání pohybů při sjíždění jsou mnohem závažnější, než že množina PSIA certifikantů šíří bludy. Něco k tomu napíšu v samostatném příspěvku.

„A borci z PSIA mi potom tvrdia, že to je len o „0,5%“ horšia jazda ako 50-ty jazdec vo sveťáku, za ktorým by ten demo jazdec zaostal len o trošičku v závodoch. A neviem ako Ty, ale keď mne ide nejaký profík z PSIA tvrdiť, že každý lyžiar z ich licenciou Level 4 zajazdí v bránach svetovú špičku, tak na také veci proste reagujem…“

Vážně? Až takoví komici? I když taková (sebe)chvála v Americe, kde obecná lyžařská gramotnost je nízká, by u neznalce mohla zafungovat, když to tvrdí takový pomazaný odborník?

Pamatujete, jak v pár slalomech třeba posledního WC 19/20, kde vyšly dobré setrvalé podmínky a pista vydržela, dokázali řádit borci s čísly 50+, ba i 70+?

Adelboden: 50 Read 11. (4./II), 61 Rochat 16., 75 McGrath (*2000) 14./I

Kitz: postup 50 (7.), 65, 66 McGrath, 68, 73 Pertl (8., vyhrál II. kolo!)

Chamonix: 56 Liberatore 11. (2./II)

Level číslo kolik by tihle borci zadních pozic museli v bránách WC trati být oproti libovolnému levelistovi PSIA?

Navzdory tomu přesto musím uznat, že vím o jedné osobě z národního demotýmu (ne úplně současného, ale ani se nebavím o době dávné, kdy u Toniho Seelose role vzorového demonstrátora a nejlepšího slalomáře splynula), která by hravě dojela ne hned za 50., nýbrž bezpečně v desítce, spíš ale klidně na bednu. Osobě jedné jediné, dodávám.

Kdo to byl?

02.05.2020 08:29:34 #1704 

IIIvan muž

>> #1703, ivan, 01. 05. 2020 22:45:50

Písali to nejakí Level 2 až 3 inštruktori, že ich kolegovia Level 4 tak jazdia. Doslovne, že „L4 musia zajazdiť rovnaký GS ako vo sveťáku na rovnakej piste a jazdec z WC top 50 im robí vzorový čas a oni ho musia dorovnať“.

To ma vtedy zaujalo, tak som si pozrel manuál PSIA a tam bolo niečo v zmysle, že sa jedná o (naprieč všetkými svetovými federáciami je to skoro identické):

• nie WC pista(injektovaná black atď.), ale „FIS pravidlá“, obvykle stavaná pri tých testoch hodne easy na neinjektovanej modro-červenej. Tu by stačilo skončiť s komentom, raz som sa náhodou ešte ako „penovkár“ dostal na pistu pred sveťákom a chcel by som vidieť nezávodníka ako tam ide na čas GS. Poučné bolo aj tu nedávno video z Kitzbuhlu.
  • nie „WC top 50“, ale „FIS 50 points“. Jeden závodník odtiaľto ktorý so mnou spolupracuje s 50 fis bodmi a viem ako jazdí, ale oproti Wc je to iný level(ako je on iný level oproti aj tým najlepším inštruktorom – už na pohľad).
  • čas stanovený predjazdcom sa nemá dorovnať, ale tuším 12 alebo 18% času plus je limit. A na easy krátkej trati je to rozdiel 35 sekúnd versus 40 a viac sekúnd. To je rozdiel ako keď vidím 70 ročných Masters na závodoch, kde hneď vidno, že ktorý z nich celý život závodí a ktorý začal závodiť až na staré kolená. Nehovoriac, že som videl viaceré videá z týchto testov, kde veľká časť adeptov na ten top level sa nevošla nielen do limitu, ale ani do brán, proste to vôbec nevedeli.
  • pri porovnaní v rebríčku to bolo ešte zaujímavejšie: 50 points jazdec bol tuším 700.-800. miesto na svete, po prepočítaní časov a bodov tí L4 vychádzali na 4000–5000. miesto na svete. Mne nejde o to niekoho zhadzovať, ale v danej komunite sú podobné nesebakritické názory veeeľmi rozšírené o WC top 50 nemôže nikto hovoriť ani zo srandy.

Nasledovala potom s nimi debata o technike – proste „L4 jazdia technicky rovnako ako WC jazdci, len sú trochu pomalší teda“. Tak som im rozobral ich idoly(Lorenza tuším) a Ligetyho v spomalenom videu – kto kedy krčí alebo napína nohy(=distribúcia „tlaku“), kto kde kedy je vzadu alebo nie, v ktorej fáze vlastne zatáča(stopu vidno kde je hlbšia).

Hlavne nikto nechcel pochopiť, že keď jeden robí na 35m rádiuse ľahúčko oblúk za 1,2 sekundy a druhý na 25m rádiuse za 2,5 sekundy so zjavnou makačkou(jednalo sa o porovnávanie "vzorovej free jazdy), že niekde je podstatný rozdiel, navyše Ted ide dolu a demo ide krížom cez svah… :-)

02.05.2020 10:06:46 #1705 

Harry žena

>> #1704, IIIvan, 02. 05. 2020 08:29:34

ale v danej komunite sú podobné nesebakritické názory veeeľmi rozšírené o WC top 50 nemôže nikto hovoriť ani zo srandy.

Zo srandy moze.

Kto volaco o tomto svete vie, schuti sa zasmeje a svet sa toci dalej.

caute Harry

02.05.2020 10:09:25 #1706 

johnycek muž

Kdo ma zde z fora 50FIS bodů?

panta rhei

02.05.2020 11:00:02 #1707 

honza4

>> #1703, ivan, 01. 05. 2020 22:45:50

Těch kterým se to jednou povede je víc, ale probojovat se do tricitky stabilně je malounko – každoročně jeden, dva… ( z našich v posledních 20 letech trošku jen Bany). Instruktor do desítky? – snad klouzající Herminator kterej byl před svým vrcholem instruktorem? – ze slalomářu se mi líbil Pallander kterej dělal i demonstrátora (ale obráceně nevim – snad ten Milanuv guru?). Dám se poučit, jako už mnohokrát, Ivane…

02.05.2020 11:21:17 #1708 

IIIvan muž

>> #1706, johnycek, 02. 05. 2020 10:09:25

To nepoviem. Upresnil by som, že túto sezónu nezávodil, takže body už nie sú aktuálne, ale nedávno boli. Btw. predsa nie všetci tu musia byť aktívny v diskusiách ako ja alebo Ty :-)

02.05.2020 11:33:20 #1709 

IIIvan muž

>> #1705, Harry, 02. 05. 2020 10:06:46

Tak úplne zo srandy áno, ale oni to obvykle myslia vážne :-)

02.05.2020 12:15:46 #1710 

honza4

„*L4 jazdia technicky rovnako ako WC jazdci, len sú trochu pomalší Teda*“ – záleží na tom, co znamená stejně. Principy sjíždění a zatáčení jsou stejné, ale podmínky za kterých tyto stejné principy nacvičují a předvádějí jsou natolik odlišné, že se od sebe velmi výrazně liší z hlediska provedení. Porovname-li vynikajícího závodníka (řekněme 50FIS) a vynikajícího instruktora nejvyšší kvalifikace (A, I,CH…), tak každý z nich potřebuje jinou sílu, pohyblivost, obratnost, rychlost, soustředěnost v „denním provozu“, při „denní práci na svahu“ – a tudíž i jejich stejnost bude jen zdánlivá. Dokonce i na standardně upravené modrocervene bude jejich jízda jen velmi podobná. Bude se lišit především v distribuci vnitřní síly lyžaře na podložku z hlediska její velikosti v té které fázi oblouku a to velmi výrazně. Závodník bude zatěžovat lyže mnohem rovnoměrněji než efektnější (ne efektivnějsi) instruktor. Ta efektivita (nikoli efektnost) se pak výrazně projeví na tvrdších – příkřejších tratích znesnadněnych navíc brankami v nepěkných rozestupech…

Cíl, který každý z nich sleduje, je přece podstatné jiný! Je to jako porovnávat jízdu závodního F1 s osobákem…:

• závodník potřebuje s co nejmenším odpory (a tedy i s vynaložením co nejméně sil do lyži) dojet co nejrychleji do cíle (díky rychlosti jízdy a obtížnosti trati jsou ty síly obrovské…)
  • instruktor potřebuje sjíždět co nejkrásněji a demonstrovat bezpečnost své jizdy v podmínkách standardní sjezdovky

Jen dovětek – nevim o žádném vynikajicim závodníkovi který by byl vynikajícím instruktorem (ani trenérem). Podobně neznám ani příklad opačný…

Jakkoli to jsou fakt oddělené disciplíny, ty zcela základní PRINCIPY sjíždění a zatáčení jsou ÚPLNĚ STEJNÉ. Učit a zdokonalovat v lyžování by se mělo také úplně stejně. Z mého pohledu rozhodně tak, aby výsledkem bylo nikoli efektní, ale EFEKTIVNÍ LYŽOVÁNÍ.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy