Na prodloužený víkend či týdenní zimní dovolenou lze vyrazit na domácí hory i do zahraničí, přičemž právě Alpy slibují nejrozmanitější výběr středisek a intenzivní zážitky, spojené s rozlohou a úchvatností velehor a také s vyspělostí turistické infrastruktury. První volbou českých lyžařů mířících do Alp bývá Rakousko jakožto nejbližší a vlastně i nejrozvinutější a největší alpská velmoc.

Rakousko jako mimořádně ambiciózní lyžařská země má samozřejmě špičkové zázemí jak pro náročné či pohodové lyžaře, tak pro pobyt jejich malých potomků.

Perfektní zázemí pro děti prakticky v každém středisku

Vyrazíte-li s dosud nelyžujícími dětmi, pravděpodobně zcela nevyužijete veškerý lyžařský „potenciál“ daného střediska, možná ale oceníte jiné doplňkové zimní aktivity. V každém středisku najdete cvičný svah, lyžařské školy mají zpravidla výukové parky s pojízdnými koberci, veselými postavičkami a hravými překážkami. Některé jsou přístupné volně v rámci areálu, jiné jen pro školy. Lyžařské školy mívají i svou hernu a odpočívárnu a v některých střediscích také „školní“ jídelnu, nazývanou obvykle „dětská restaurace“ a vybavenou herními prvky – děti tak mohou obědvat třeba v kulisách rolby. Mnohá střediska mají své maskoty, se kterými se mohou děti „naživo“ potkat na svahu. Nejmenší nelyžující děti mohou rodiče v některých střediscích, obvykle přímo v areálu, svěřit do péče školky či jeslí.

Mírně pokročilé děti si již užijí dlouhé sjezdovky i atrakce jako překážkové dráhy

Nejvhodnější je vydat se na dovolenou do rakouských Alp s již aspoň trochu lyžujícími dětmi, které budou terénní možnosti alpských středisek motivovat k rychlému zlepšování svých dovedností. Pokročilejší děti si na rakouských sjezdovkách velmi užijí hravé překážkové dráhy, nazývané funslope či podobně, které v posledních letech zpestřily sjezdovky snad v každém druhém středisku. I freestylové snowparky se skokánky, bednami a raily mají často zónu pro začátečníky a děti.

Zdatnější děti bude bavit i lyžařská turistika

Velkým lákadlem alpských středisek je rozloha – přejíždění z jednoho kopce na druhý, pak třeba i do jiného údolí, zkrátka lyžařská turistika spojená s poznávaním, orientací, rozmanitými terény a výhledy. Zdatně lyžující děti to většinou baví, i když zpočátku to může být spíš stres. Zatímco v malém středisku mohou mít rodiče neustálý přehled o tom, kde se jejich – již třeba samy lyžující – děti nacházejí, ve velké lyžařské houpačce se neustále domlouvá, kde se počká nebo odbočí. Z hlediska obtížnosti je také vhodné si uvědomit, že barvy sjezdovek nemají všude stejný význam, tedy že ne všechny modře značené sjezdovky jsou opravdu lehké a i krátké strmější úseky mohou začátečníka i jeho rodiče překvapit.

Všude dobře, v menších střediscích pro děti nejlépe

I když v Rakousku nenajdete žádné středisko „nepřátelské“ k rodinám, jsou místa, která je lepší navštívit až v pozdějším věku. Třeba do slavného Ischglu je lepší jet bez dětí – jednak kvůli rušnému provozu na svazích, jednak je to vyhlášená společensky bujará apres-ski destinace známá tím, že tam spíš dochází teprve k početí dětí. Ani další známá tyrolská lyžařská značka – St. Anton am Arlberg – není nejvhodnějším místem pro klidnou rodinnou dovolenou, tratě jsou náročnější, než by se z mapy zdálo, a rovněž dosti rušné. Tak jako všude jinde samozřejmě platí i v Rakousku, že nejpřívětivější k rodinám jsou menší až středně velká, kompaktní střediska, i když je tu i několik středisek s více než 100 km sjezdovek, která jsou mezinárodně oceňovaným rodinným hitem.

Horní a Dolní Rakousko

Na severu země v Horním a Dolním Rakousku, tedy v předhůří Alp, se nacházejí hlavně menší lyžařské areály, které jsou přehledné, kompaktní a většinou zaměřené na rodiny s dětmi. Blízko Vídně jsou klidnějšími centry s mírnými svahy třeba Annaberg nebo Mönichkirchen. V okolí Lince je oblíbeným rodinným areálem Hochficht na Šumavě, v Alpách pak oblast Dachstein West.

Pyhrn Priel – kompaktní areály blízko od hranic

V obou lyžařských areálech oblasti Pyhrn Priel – v Hinterstoderu i na Wurzeralmu – se cvičné louky, výukové parky a hravé zážitkové dráhy rozléhají okolo mezistanic, které jsou snadno přístupné z údolí a zároveň jsou pomyslným centrem areálu s veškerým zázemím. Odtud mohou rodiče s dětmi vyrážet i na okolní „větší“ modré a červené sjezdovky a zároveň se vždy snadno vrátit.


Pyhrn Priel – Wurzeralm

Salcbursko

Všechna lyžařská střediska v okolí Salcburku jsou vhodná pro rodiny s dětmi – od těch největších jako Ski amade, Zell am See, Kaprun či Saalbach až po ty menší jako Lungau. Větší areály mívají bohatší nabídku nejrůznějších lyžařských atrakcí pro děti, avšak rušnější provoz, menší areály zase poskytnou klidnější a přehlednější prostor. I v rozsáhlých areálech se samozřejmě najdou komornější zákoutí – příkladem budiž třeba lokalita Maiskogel v Kaprunu.

Lofer – lyžařská pastvina pro děti

Loferer Alm je mírná, přehledná a malebná pastvina na rakousko-bavorském pomezí nedaleko Salcburku, jejíž malý, rodinně zaměřený areál je protkán převážně lehkými sjezdovkami a obsloužen pohodlnými lanovkami, přizpůsobenými dětem. Přímo v centru areálu na slunečné plošině se nachází dětské výukové hřiště. Lofer neláká náročné lyžaře, a tím pádem nabízí dostatečný klid a bezpečný provoz na svazích. Pohodovou atmosféru dokreslují malebné dřevěné chaloupky rozeseté po pastvinách.


Loferer Alm

Obertauern – lyžařský okruh pro malé i velké

Horské sedlo s hotelovým letoviskem Obertauern, obkrouženým lanovkami a sjezdovkami, nabízí pohodlný vstup do areálu přímo z hotelů. Ve městečku se nacházejí cvičné louky a dětské parky, další atrakce jako „strašidelná“ dráha pak lemují okolní sjezdovky. Kruhové uspořádání areálu umožňuje objet jej dokola, a to klidně jen po lehkých sjezdovkách, které protínají nižší partie svahů. Místní lyžařské školy i hotely nabízejí jak výukové kurzy, tak hlídání dětí.


Obertauern

Wildkogel – rodinné lyžování i sáňkování

Menší lyžařský areál Wildkogel, vystélající terénní kotlinu nedaleko Mittersillu v údolí Pinzgau, skýtá dětem velkorysý cvičný areál na slunečném místě, přístupném lanovkou z údolí. Děti v lyžařském kurzu navštěvují vlastní dětskou restauraci, nabízí se i hlídání dětí. V kotlině se pak rozbíhají četné modré sjezdovky, doplněné dětským freestylovým parkem, slalomem s videozáznamem či měřeným rychlostním úsekem. Z mimolyžařského vyžití láká 14 km dlouhá sáňkařská dráha.


Wildkogel

Štýrsko

Kromě oblasti Schladming Dachstein, náležející k velkolepé lyžařské oblasti Ski amade, dominují Štýrsku spíše menší lyžařská střediska jako třeba Kreischberg a Lachtal v okolí města Murau.

Schladming Dachstein – velká lyžařská houpačka i malé areály s atrakcemi

Největší lyžařská oblast Štýrska sestává kromě rušné lyžařské houpačky přes 4 vrcholy v okolí Schladmingu i z menších areálů – především Ramsau je ideálním místem pro učící se děti. Vesničku obklopují četné cvičné svahy s dětskými parky. Kromě toho se nad ní zdvihá ještě vrcholek Rittisberg s moderní sedačkovo-kabinkovou lanovkou, prostornými sjezdovkami a zážitkovými tratěmi pro děti. Velmi přívětivý pro rodiny s dětmi je také malý areál Galsterbergalm, kde jsou dětské parky a atrakce stylizované do podoby galské vesnice s Asterixem a Obelixem. Přímo v hlavní „čtyřvrcholové“ houpačce je nejvhodnější rodinnou lokalitou hotelová osada Rohrmoos, obklopená cvičnými loukami, odkud jsou však snadno přístupné dětské, zážitkové či freestylové dráhy a parky na Planai či Reiteralmu.


Schladming Dachstein – Galsterbergalm

Korutany

Korutany jsou nejen slunečnější, ale také turisticky komornější oblastí Rakouska, kde je většina středisek orientována na rodiny s dětmi – od těch největších (Nassfeld, Bad Kleinkirchheim) až po ty středně velké (Turracher Höhe, Gerlitzen, Goldeck) a malé (Falkert).

Katschberg – hotely i sjezdovky zaměřené na děti

Katschberg je hotelový resort ve stejnojmenném průsmyku, obklopený moderním a přívětivým lyžařským areálem zaměřeným na rodiny s dětmi. Přímo v resortu se nachází dětský výukový park s interaktivními zvířecími figurkami a nejrůznějšími překážkami, přičemž děti se k výuce vyzvedávají přímo v rodinných a „kinder“ hotelích. V nabídce je i hlídání dětí a nejrůznější animační programy a mimolyžařské aktivity pro děti i dospělé.


Katschberg

Tyrolsko

V Tyrolsku je ohromné množství lyžařských středisek všech velikostí v rozmanitých nadmořských výškách, přičemž většina z nich má perfektní zázemí pro výuku dětí i jejich zábavu – od známých a velkých oblastí jako SkiWelt Wilder Kaiser až po malá a komornější střediska třeba v okolí Ehrwaldu. Zejména rozsáhlejší areály (Kitzbühel, Zillertal, Ötztal) poskytnou větším dětem i zážitek z lyžařské turistiky.

Zillertal Arena – velký, ale přívětivě rozptýlený areál s mnoha atrakcemi

Zillertal Arena je rozsáhlá lyžařská houpačka, propojující střediska Zell am Ziller, Gerlos, Königsleiten a Hochkrimml – v každém z nich jsou cvičné a školní svahy s veškerým zázemím a mírné modré sjezdovky. Výuka je možná i v češtině a využít lze také hlídání nelyžujících dětí. Kromě toho je v celém areálu množství atrakcí pro menší i větší děti – překážkové dráhy, měřené slalomy či radary. Nejmírnější a zároveň prosluněné terény se rozkládají nad Gerlosem, které jsou s ubytovacím letoviskem propojené dvojicí přístupových kabinkových lanovek. V Zellu je možné se i v zimě svézt na kolejové bobové dráze.


Zillertal Arena

Stubai – dětský park se sněhovým hradem na ledovci

Údolí Stubai je známou lyžařskou adresou pro rodiny zejména díky tomu, že na Stubaiském ledovci lyžují děti až 10 let zdarma. V mezistanici Gamsgarten se rozkládá dětský areál se cvičnými svahy a nejrůznějšími zážitkovými a freestylovými tratěmi, v místě je i veškeré zázemí včetně hlídání malých dětí. Oblíbenou atrakcí je velký sněhový hrad. Na Stubaiském ledovci je kromě toho mnoho mírných a přehledných sjezdovek. Mimoto lze lyžovat v menším areálu Schlick 2000, kde děti láká přírodní freestylový park, a v údolí je také mnoho sáňkařských drah nebo akvapark.


Stubaier Gletscher

Serfaus Fiss Ladis – top rodinné středisko od nejmenších po teenagery

Západotyrolská střediska Serfaus, Fiss a Ladis na slunečné terase nad údolím Innu spolu tvoří obrovský moderní lyžařský areál pro „všechny“ lyžaře – od nejmenších, učících se první obloučky, přes teenagery, trikující ve snowparcích, až po náročné dospělé. Jsou tu dětské parky s pojízdnými koberci, kolotoči a houpačkami, překážkovými dráhami, pohádková či indiánská vesnička nebo iglú. Na zážitkové trati si děti mohou projet tlamou bručícího medvěda, nebo objevit tajemnou jeskyni. Děti z lyžařské školy obědvají v dětské restauraci, kde mohou usednout třeba do kokpitu rolby. Samozřejmostí je i hlídání dětí ve školce. Ubytování ve všech třech vesničkách je v pěší vzdálenosti od lanovek.


Serfaus Fiss Ladis

Galtür – klid na konci údolí

Klidná tyrolská vesnička na konci údolí Paznauntal nabízí kromě sněhové jistoty hlavně přehledný a všestranný lyžařský areál, snadno přístupný přímo z ubytování. Dětem jsou k dispozici cvičné svahy s výukovými parky i atrakce pro pokročilejší lyžaře jako pohádkové, poznávací, zážitkové či překážkové dráhy a malý snowpark.


Galtür

Výše uvedený seznam tipů na rakouská střediska vhodná pro výuku dětí nebo rodinnou dovolenou je ilustrativní, není tedy absolutním žebříčkem „nejlepších“ míst a zohledňuje zároveň snahu přinést tipy ze všech spolkových zemí Rakouska. Mimo vytipovaná střediska najdete desítky dalších, která jsou velmi vhodná pro lyžařský pobyt rodin s dětmi.