Davos Klosters - aktuální report z 17. - 19.01.2015 - SNOW.cz

Davos Klosters aktuální report z 17. - 19.01.2015

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

Davos Klosters - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Ales1
 • hodnocení:
 • návštěva od: 17.01.2015 do: 19.01.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Pro milovníky lyžování ve Švýcarsku bylo prudké posílení švýcarského franku ve čtvrtek 15. 1. o 38 % vůči euru ledovou sprchou. Přestože se měny po týdnu ustálily (posílení cca o 20 %), celkový pobyt a ceny skipasů podražily (v době naší návštěvy se kurz pohyboval cca 28 Kč za 1 CHF, přičemž minulou zimu v lednu 2014 to bylo 22,30 Kč).
Celkově však Davos se svými 320 km sjezdovek (110 pistami a 55 vleky a lanovkami) opět nabídl kvalitní lyžování na přírodním sněhu. Nadmořská výška areálu se pohybuje z 80% nad hranicí 2 000 m (Jakobshorn 1 931-2 590 m, Parsenn 2 200-2 844 m, Rinerhorn 1 967-2 490 m). K uvedeným třem skiareálům patří ještě areál Madrisa nad Klosters a Pischa (v době naší návštěvy uzavřen).
Ubytování jsme volili již tradičně v hostelu Soldanella v Klosters (patří do sítě Schweizer Jugendherbergen) s velmi ochotnou a příjemnou provozní Myriam. Noc na osobu s polopenzí se pohybuje okolo 62 CHF podle pokoje.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V areálu Parsenn s nejvyšším bodem celého resortu - Weissfluhgipfel 2 844 m nabízí velmi pěknou černou sjezdovku č. 1 z vrcholu (cca 2 km). Obě kotvy (č. 30 a 19) pak mají široké a členité červené sjezdovky v blízkosti Parsennhütte.
Vzhledem k silnému sněžení 17. 1., kdy připadlo cca 20 až 30 cm nového sněhu, byla na davoské straně v provozu jen široká červená pista č. 4 (souběžná modrá č. 6 byla dočasně uzavřena).
Na Jakobshornu se krásně lyžuje v podstatě na všech velmi širokých červených sjezdovkách - nejhezčí je JatzQuattro č. 11 a čtyři vedle sebe oddělené sjezdovky 4, 6a, 6b a černá 7.
Dojezdy až do údolí, do Klosters (1 191 m) a do Davosu (1 560 m) byly dobře upravené.
Nejsilnějším dojmem z návštěvy bylo opravdu minimum lidí v pondělí a úterý (na sjezdovkách na Jakobshornu jezdilo na sjezdovkách okolo 10 lyžařů na jedné pistě, z toho někteří byli na sedačce). Více lidí, většinou Švýcarů bylo na svazích v neděli.
V neděli po obědě byl čerstvý, nezpevněný sníh rozhrnutý, na exponovaných partiích se tvořily boule.

Sněhové podmínky:

V době našeho příjezdu (sobota 17. 1.) konečně i v Davosu padal sníh, celkově cca 20 až 30 cm. Do té doby byly údolní stráně holé jako na jaře a sněhu nebylo mnoho. Podle informací na webu je v údolích 24 cm sněhu, ve vysokohorských partiích cca 140 cm. Skiareál Davos Klosters se zatím vždy obešel bez většího množství sněžných děl, která vypomáhají v minimálním množství na dojezdech nebo na několika místech na Jakobshornu či Parsennu.
Teplota se po celý týden pohybuje od cca -11 ráno ve vrcholových partiích po cca -6, resp. -3 v údolí.
Předcházející týden bohužel pršelo a hranice mrazu byla některé dny až na 2 500 m, nový sníh ze soboty 17. ledna byl proto příjemným překvapením.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Nástupní lanovky z údolí jsou velké kabiny (z Klosters na Parsenn, z Davos Platz na Jakobshorn) nebo pozemní lanovka z Davos Dorf na Parsenn. Velké kabinové lanovky jezdí od 8.15 h, takže před devátou lze již sjíždět z nejvyššího vrcholu.
Ve středisku Jakobshorn je většina sedačkových lanovek, na Parsennu jsou vedle dlouhé kabinkové lanovky Schiferbahn ještě velké vrcholové kabinové lanovky, sedačkové lanovky (45, 43, 15, 11, 4) a dlouhé kotvové (jak říká kamarád "společenské dvoumístné" vleky 19, 20, 30 a 3).
Pro všechny skiareály Davos Klosters lze využívat pro přesun v údolí mezi nástupními stanicemi lanovek (jsou hned u nádraží) moderní a rychlé vlaky Rhaetische Bahn. Tento rok funguje nová (modernizovaná) kabinová lanovka na Jakobshorn od nádraží Davos Platz.

Zalidněnost:

V době naší návštěvy minimum lidí v pracovní dny, vedle naší party, různých skupinek "pohodářů" i skupinky švýcarských důchodců věkem až do 70+ let, kteří aktivně lyžují a užívají si život. V neděli bylo lidí "více", tzn. obsazena každá druhá sedačka, na kotvách obsazena cca každá pátá kotva.
Trochu komplikací při naší návštěvě - průchodu a přesunu přes město Davos působily kilometry bezpečnostních plotů, policistů, vojáků pár dní před konáním Světového ekonomického fóra, které z města udělaly nepříjemné místo. Naopak horská vesnička Klosters vytváří na rozdíl od betonového (a nyní oploceného) Davosu dojem malebného alpského městečka.
Koneckonců o zalidněnosti (vylidněnosti) vypovídají fotografie.

Občerstvení a aprés-ski:

Oběd se dá pořídit na horských chatách za cca 15 až 20 CHF, na Jakobshornu doporučuji stylovou chatu Jatz (na vrcholu sedačky JatzQuattro) a na Parsennu restauraci na horní stanici Gotschnabahn (restaurace na křižovatce sjezdovek a vleků Parsennhutte bývá v poledne přelidněná). Pro aprés-ski se zastavujeme na dojezdové červené do Klosters v hospůdce Schwendi.
Stravu při delším pobytu řešíme polopenzí v hostelu Soldanella za 17,50 CH na osobu, přičemž nabídka jídel a kvalita jak na snídani i večeři je úžasná.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Prahy (680 km), resp. Bratislavy (750 km) trvá cca 7,5, resp. 8,5 hodin, z Rakouska jsme v Landecku odbočili na Scuol-Tarasp a ze Saglians autovlakem 18 km tunelem (Vereina) přímo do Klosters (cena za auto 38 CHF). Autovlak jezdí od 5.20 do 23.50 h - mimo špičku po hodině, od 7.20 do 19.50 po půl hodině.

+ plusy

 • široké sjezdovky, převaha červených tratí, zajímavé černé na Parsennu
 • minimum lidí mimo prázdniny
 • díky nadmořské výšce přírodní sníh a sněhová jistota
 • příjemný hostel Soldanella

- mínusy

 • díky prudkému posílení franku výrazně pobyt podražil
 • vzdálenost z Prahy, resp. Bratislavy

Zajímavé odkazy

Sněhové zpravodajství a přehled sjezdovek
http://www.davos.ch/…bericht.html
Web kamery
http://www.davos.ch/…s-berge.html
Tip na ubytování v Klosters hostel Soldanella
http://www.youthhostel.ch/…els/klosters nebo http://www.treking.cz/…ldanella.htm

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

04. - 06.01.2021  | Davos Klosters

 • autor: patiko9
 • hodnocení:

Středisko Davos Klosters zahrnuje 5 areálů - 3 dny jsme lyžovali na Parsennu, v největším z nich. Liduprázdné přimrzlé sjezdovky byly zárukou skvělého lyžování na rozmanitých tratích mezi Davosem a Klosters. Lyžování parádní, rozestupy a masky přes obličej lidé dodržovali, při teplotách kolem -15 °C...

14. - 16.12.2020  | Davos Klosters

 • autor: Petr Socha - SNOW
 • hodnocení:

Přes omezení spojená se začátkem sezóny mám z Davosu jen ty nejlepší dojmy, které vrchovatě předčily má očekávání. Sníh ideální, sjezdovky dokonale upravené a velmi řídce zalidněné, počasí skvělé. Netušený začátek sezóny 2020/21!

23. - 29.02.2020  | Davos Klosters

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Prašan na Jakobshornu. Tak by se dal shrnout týdenní pobyt v Davosu. Vlhký sníh ze začátku pobytu byl zapomenut. Na rozježdění jsem obul své racecarvery Stöckli Laser Cross Pro, převážnou část týdne jsem odjezdil na svých užších allmountainech Stöckli AR. Stihl jsem i dvě podvečerní skitouringové pr...

25.02. - 03.03.2018  | Davos Klosters

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Fantastické lyžování převážně na volných sjezdovkách na Jakobshornu a také na liduprázdných sjezdovkách na Rinerhornu. V mrazivé první polovině týdne jsme rádi využívali zázemí naší ubikace v přestupní stanici lanovek na Jakobshorn. V pátek jsme lyžovali v kotvovém ráji na Rinerhornu. Na návštěvu Pa...

07. - 08.01.2018  | Davos Klosters

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Davos je letos zasypán slušnou sněhovou peřinou, i když v nižších polohách přeci jen poznamenanou lehkou oblevou. Po svátcích je v letovisku i na svazích klid, více než lyžařů je dělníků ve městě připravujících bezpečnostní prvky pro blížící se Světové fórum.

26.02. - 04.03.2017  | Davos Klosters

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Pestré lyžování v areálech kolem Davosu. Z uváděných pěti areálů jsme lyžovali na Jakobshornu, Parsennu a Rinerhornu. Na Madrisu a freeridovou Pischu se doufám podíváme příště. V průběhu týdenního pobytu zima ukázala snad všechny své podoby. Zažili jsme několik slunečných dnů, sněžení, difúzi a posl...

31.01. - 03.02.2017  | Davos Klosters

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Davos Klosters je nejen jednou z nejprestižnějších lyžařských oblastí ve Švýcarsku, ale oblastí opravdu velkou a pestrou, navíc poměrně dobře dostupnou z Česka. Dá se tu – jako v leckterém alpském megastředisku – ulyžovat do němoty, přesto nepůsobí úplně „továrensky“ a kromě lyžování skýtá i výtečné...

12. - 16.03.2016  | Davos Klosters

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Pro kvalitní lyžařský zážitek volíme každoročně lyžování v resortu Davos Klosters s jeho 300 km sjezdovek a i tento rok jsme zvolili polovinu března. Díky poloze areálu, kdy dolní stanice v Davosu leží v nadmořské výšce 1 560 m n. m. - téměř tak vysoko, jako měří nejvyšší česká "velehora" Sněžka - a...

21. - 23.03.2014  | Davos Klosters

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Původně jsme vyrazili do rozlehlého střediska Davos Klosters s nadmořskou výškou až 2 844 m na jarní lyžovačku, přívaly sněhu však připravily i krásný prašan. Ubytovali jsme se tradičně v youth hostelu Soldanella v Klosters, kousek od lanovky na Parsenn.

12.02.2013  | Davos Klosters

Parsenn - vcelku roztahané středisko s několika pěknými sjezdovkami a dlouhými údolními sjezdy, které ale bohužel nekončí u lanovek, takže návrat do areálu je složitý a časově náročný.

Grossarl Dorfgastein

Grossarl Dorfgastein

Grossarl Dorfgastein

Grossarl Dorfgastein

Grossarl Dorfgastein

Grossarl Dorfgastein

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 17
Otevřené sjezdovky 0 z 63 km