Zugspitze - aktuální report z 19.04.2016 - SNOW.CZ

Zugspitze | aktuální report z 19.04.2016

Zugspitze - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Německo Německo - Bavorsko

průměrné hodnocení Zugspitze:
autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:
návštěva od: 19.04.2016 do: 19.04.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Bavorská Zugspitze není úplně typickým jarním „ledovcovým“ střediskem, neboť jednak už ledovec z kotliny prakticky zmizel, jednak je jeho lyžařská nabídka oproti Tyrolsku přeci jen skromnější. Zato je to, přinejmenším pro sběratele výhledů, opravdu zážitková hora – od výjezdu dobrodružně vedenou visutou lanovkou až po neskutečně daleké panorama (Zugspitze je 21. nejprominentnějším neboli „nejvýraznějším“ vrcholem Alp a druhým po Marmoladě mezi těmi, které jsou lyžařsky zpřístupněné). Zugspitze je zároveň tradiční výletní cíl, jak pro Němce, tak cestovatele z Evropy i Asie.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Vysokohorskou terénní mísu, vystavenou k jihovýchodu, protínají 4 páteřní lanovky a vleky, nepočítaje krátký a nenáročný svah na zbytku ledovce - převýšení jednotlivých tratí je okolo 300 m, nejdelší sjezd pak překonává 600 m.
Centrální červená trať podél 6sedačky Sonnenkar potěší poctivým červeným sklonem i šířkou, okolní tratě jsou už poněkud hubenější, zato hravě proměnlivé. Velmi svižný sklon mají i obě červené tratě podél vleku Weisses Tal, který v podstatě sousedí s 6sedačkou Sonnenkar. Modrá sjezdovka podél 6sedačky Wetterwandeck už je o poznání línější, zato se od její horní stanice „opuštěným“ údolíčkem směrem k vleku Brunntal prosmýká zdejší nejdelší sjezdovka – neposedná s červenými padáky, přerušenými krátkými rovinkami.
Z lyžařského pohledu ale ještě vyčnívá – kromě pár milých červených, často však subtilních sjezdovek – jejich okolí: celá kotlina je totiž relativně bezpečným a hravým freeridovým hřištěm s přívětivým sklonem i pro méně zkušené off-pistéry.

Sněhové podmínky:

V úterý svahy pokrýval nový, třpytivý jarní prašan, čerstvě upravený těsně před provozem lanovek. První slunečný den po sněžení se tak nadšené juhuhůůů ozývalo z každého freeridového zákoutí. Zároveň byly snadno dostupné freeridové trasy dříve rozježděné než sjezdovky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Výjezd zubačkou z Eibsee na Zugspitzplatt trvá půl až tři čtvrtě hodiny, z toho polovinu času se sune tunelem (jezdí každou hodinu). Cesta visutou kabinou z Eibsee přímo na vrchol je rychlejší (cca 15 minut), zato je potřeba se nechat ke sjezdovkám snést ještě lanovkou Gletscherbahn.
Visutá lanovka z Eibsee je jednou z „nej“ co do překonávaného převýšení (bezmála 2 000 m!), přičemž její nově budovaná nástupkyně (v provozu od prosince 2017) přidá ještě „nejvyšší sloup“ a „největší volné rozpětí lan“.
Dvě pohodlné 6sedačky s bublinou doplňují dvě dlouhé, méně pohodlné kotvy – ideální kombinace pro „masu“ i „klasu“. Obě sedačky a vlek Brunntal se setkávají na malém společném „náměstíčku“, jen vlek Weisses Tal má nástupní stanici položenou o něco výše, a není tak přímo dostupný ani z Brunntalu, ani z Wetterwandecku.

Zalidněnost:

Na Zugspitze jezdí lyžovat hlavně místní z blízkého okolí vč. Mnichova - a hlavně podle počasí.
Visutá lanovka z Eibsee měla ráno namrzlé lano a nejezdila, takže sjezdovky „zásobovala“ jen zubačka ve svých hodinových intervalech – přitom odhadem polovina cestujících byli nelyžaři-turisté. Mezi lyžaři pak viditelně převažovali freerideři, takže na sjezdovkách bylo prakticky úplně volno – první jízdy byly privátním „fresh trackem“, i tak se ale v čerstvě napadaném a urolbovaném sněhu na prudších místech brzy vytvořily hromádky.

Občerstvení a aprés-ski:

Na zugspitzplattu stojí robustní bavorská „dřevěnice“ se samoobslužnou restaurací Sonn Alpin (polévka 6 až 7 eur, hlavní jídlo 9 až 11 eur), další restaurace vč. haute cuisine je i na vrcholu.

Doprava do střediska a parkování:

Z Mnichova je nástupní terminál v Eibsee nedaleko Garmische dostupný zhruba za hodinu, z Prahy tedy zhruba za 4,5 až 5 hodin. Terasové a vyasfaltované parkoviště je zdarma. Nádraží (zubačka na Zugspitzplatt) a stanice visuté kabiny jsou od sebe cca 200 m.

+ plusy

  • velkolepá vyhlídka
  • mile členitý terén, vhodný i pro nenáročný freeride
  • dvě moderní sedačky
  • jeden z nejbližších "ledovců"

- mínusy

  • poněkud menší areál
  • některé sjezdovky subtilnější á la singletrail
  • zdlouhavější výjezd zubačkou anebo dvěma visutými lanovkami

Zajímavé odkazy

Oficiální stránka střediska: www.zugspitze.de

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

18. - 23.02.2018  | Zugspitze

autor: gabriemaski
hodnocení:

Pěkné středisko se zárukou sněhu i v případě, že v níže položeném Garmischi ho bude málo. Totéž platí i o slunci, které zde svítilo většinu dnů. Svahy jsou vhodné spíše pro méně náročné lyžaře a pro děti. sjezdovky jsou dostatečně široké a velký počet lidí se v středisku dokonale rozptýlí. Lanovky j...

zobrazit celý report

18.11.2017  | Zugspitze

autor: andy97
hodnocení:

Začátek zimní sezony se u nás vždy projevuje nadšením pro jakýkoliv větší areál, který otevírá své brány ještě před začátkem prosince, a tak jsme byli ochotni se na jeden den rozjet na Zugspitze... Nelitovali jsme. Navíc jsme byli odměněni inverzním počasím, které dotáhlo vše k dokonalosti. :-)

zobrazit celý report

29.03.2017  | Zugspitze

autor: Abrakus79
hodnocení:

Na poslední lyžařský den v Bavorsku před odjezdem jsme si naplánovali Zugspitze. A jako třešnička na dortu se to opravdu vyplatilo. I přes dražší skipas bylo lyžováni na tomto ledovci opravdu úžasné. Nádherné jarní počasí, sluníčko a téměř prázdné sjezdovky byly opravdu skvělým zakončením dovolené. ...

zobrazit celý report

07.03.2017  | Zugspitze

autor: schimanski
hodnocení:

Využil jsem dvoudenního skipasu zdarma od Rockpointu při nákupu nad dva tisíce Kč a vyrazil druhý den na lyžovačku na ledovec nejvyšší hory Německa - Zugspitze (2 962 metrů).
Je přístupná jak z německé strany, tak z rakouské. Z německé strany se dá dostat na nejvyšší vrchol lanovkou, stejně jako z...

zobrazit celý report

28.12.2016  | Zugspitze

autor: fedex11
hodnocení:

Velice milé překvapení. Středisko je malé, jen 20 km sjezdovek. Při naší návštěvě bylo otevřeno jen 12 km sjezdovek. Vše působilo velice mile, kompaktnost sjezdovek je až neskutečná. Krásné počasí umocňovaly výhledy na okolní vrcholky Alp. Na jednodenní návštěvu, rozpůlení cesty při návratu ze vzdál...

zobrazit celý report

14.02.2015  | Zugspitze

autor: kabo007
hodnocení:

Navštívili jsme "střechu Německa", jak se Zugspitze s 2 962 m přezdívá. Leží na hranicích Rakouska (přístup kabinkou Zugspitzbahn) a Německa (vysokohorská železnice). Leží asi hodinu jízdy od Innsbrucku nebo kousíček od Ga-Pa. Na jednodenní návštěvu vřele doporučuji.

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Gasthof Bergfried - apartmány
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 764 Kč/os.
Residence Vioz
Orientační cena za noc vč. skipasu 850 Kč/os.
Clubresidence Al Sole
Orientační cena za noc vč. skipasu 2 691 Kč/os.