Zugspitze - aktuální report z 13.02.2020 - SNOW.cz

Zugspitze aktuální report z 13.02.2020

  průměrné hodnocení:

Německo Německo - Bavorsko

Zugspitze - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 13.02.2020 do: 13.02.2020
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Ne každá země má to štěstí, že se dá lyžovat přímo na její nejvyšší hoře. Lyžařské národy jako my, nebo třeba naši jižní sousedé, si můžou nechat zajít chuť, zato nejvyšší hora Německa nabízí širokou a přehlednou pláň plnou sjezdovek, ověnčenou kuriozitami jako výjezd zubačkou až pod vrchol, lanovkové spojení s Rakouskem, ubytování v ledových iglú a další.

Nabídka jízdenek na Zugspitze je velmi jednoduchá - buď si zakoupíte celodenní jízdenku, zahrnující jeden výjezd nahoru a dolů libovolným způsobem (zubačkou / dvěma lanovkami) a neomezenou jízdu lanovkami a vleky nahoře, nebo za stejnou cenu pořídíte jízdenku "pro pěší", která zahrnuje taktéž jedno obousměrné svezení, a k tomu neomezený počet jízd lanovkou spojující vrchol a skiareál pod ním. Cena obou jízdenek je 48 euro, hodinové skipasy nebo tarify pro studenty a seniory zde nehledejte. Jediný rozdíl mezi dvěma tarify je ten, že skipas obdržíte na zálohované kartě a zaplatíte tak rovných 50 euro. Berte, nebo nechte být. :-D Kromě toho, že tento zážitek dost možná povýší nejvyšší částku, jakou jste kdy za lyžování utratili, je třeba uvažovat, že platíte především za zmíněnou exkluzivitu lyžování na nejvyšší hoře státu. Pokud s takovým nastavením mysli počítáte, nelze si ve skiareálu s pouhými dvěma sedačkovými LD na moc věcí stěžovat. :-)

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Zmíněným nastavením mysli míním třeba i to, že vám nebude vadit, že v areálu chybí černá sjezdovka, modré jsou zde čtyři, ale toho času v provozu pouhé dvě a polovina zbylých (červených) je úzká, někdy i více než ty v českých areálech. :-)

Kromě zmíněných dvou modrých "Gletscherabfah­rten" byly v provozu všechny svahy - tedy modro-červené, většinou přehledné dálnice č. 4, 5, 8 a 9, ale i daleko zajímavější, méně zalidněné, bohužel užší, červené č. 3 a 6. První dvě zmíněné trochu zklamou délkou jen těsně přesahující kilometr, u druhých dvou zamrzí prostřední plochá část a společný úzký dojezd. Zato poslední dvě červené jsou skvělé. Hlavně dlouhá č. 6 - užší, v tento den málo navštěvovaná, ale plná terénních zlomů, padnoucí k parádním carvingovým obloukům. :-) Škoda jen, že nahoru musíte kotvou...

Sněhové podmínky:

Sněhovým podmínkám není co vytknout - prašan, který padal předchozí 3 dny, ležel všude. Areál uváděl až 330 cm a já mohu těžko rozporovat, metr jsem s sebou neměl. :-D Jisté je, že všude kolem neuvidíte nic jiného než čerstvý sníh a skály. Na sjezdovkách výborně upravený, bez muld či ledovky až do konce lyžování. Mimo sjezdovky zas tančící oblaka bílého prachu, jelikož vítr občas dosahoval opravdu velké rychlosti. :-)

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Dvě odpojitelné šestisedačky mají bublinu, vyhřívání jim ale chybí. Chápu nasazení kotev kvůli nejistým povětrnostním podmínkám a častému silnému větru, ale za cenu skipasu se přece jen očekává víc. Třeba kabina zavěšená na dvou lanech by problém vyřešila...

Nezapomeňme ale, že cena zahrnuje i výjezdy lanovkami z údolí a sjezd z vrcholu. My jeli tou z Eibsee, tedy z německé strany. Přesto, že jsme rakouskou kabinu z Ehrwaldu měli asi o polovinu blíže, chtěl jsem si nevšední lyžovačku užít se vším všudy, tedy i s cestou dolů zubačkou.

Gondola z Eibsee je moderní a velkokapacitní, odjíždí každých 15 minut. Silný vítr jí nečiní žádné problémy, jeho rychlost uvidíte více méně jen na digitálním displeji uvnitř. Kratší velkokapacitní kabina z vrcholu ke skiareálu na ni časově navazuje, akorát stačíte přejít k turniketu. Cestou s úchvatným výhledem vám stevard sdělí aktuální povětrnostní podmínky, informace o otevřených sjezdovkách, atrakcích a podobně. To vše ve dvou jazycích. :-)

Cestu zubačkou zvolte v případě zájmu rozhodně až pro návrat, jen do Eibsee jede asi 45 minut, do Ga-Pa pak přes hodinu. O to větší zážitek ale jízda představuje. První polovinu tvoří strmé klesání tunelem, druhou výhled do okolních lesů a na obrovské zamrzlé jezero Eibsee. Sklon je místy opravdu úctyhodný a blízkost stěn tunelu jakbysmet. Poslední vlak odjíždí v 16:30, poslední lanovky o 10 minut později. V tento den byla přidána ještě jedna souprava navíc (v 16:00), jinak jezdí vlak jednou za hodinu. Souprava v 16:30 je ale nejdelší (skládá se ze dvou, tedy dohromady 4 vagony), a tak o místo nemějte strach. Seděli jsme pohodlně a místa okolo nás zela prázdnotou. Minimálně v odpoledních hodinách počítejte se zpožděním vlaků cca 10 minut, poslední soupravou jedou navíc do údolí i někteří vlekaři, a tak se zkrátka počká, až se uklidí a zajistí vše potřebné. :-) Zastávka vlaku v Eibsee je přímo uprostřed velkého parkoviště.

K provozní době míří bohužel i jedna z hlavních výtek. Šestisedačka Wetterwandeckbahn jezdí pouze do 15:40, kotvy končí svůj provoz postupně v 15:40 až 15:50 a jediná šestisedačka Sonnenkarbahn jezdí až do 16:15. Ta ale zas cca od 14 hodin jezdila z neznámého důvodu velmi pomalu, a tak jízda nahoru trvala snad 7 minut. Zpátky k původní rychlosti se vrátila až při poslední jízdě asi v 16:10, možná aby nás vlekaři naštvali. :-D

Zázemí skýtá velké úložné prostory, například pro obuv na přezutí při jízdě zubačkou, případně chůzi od ní.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost byla relativně nízká, na užších úsecích frekventovaných sjezdovek ale občas byla znát. Stejně tak na společných úsecích několika sjezdovek, třeba č. 2 a 8. Čekací doby byly nulové, maximálně do půl minuty. Velmi praktické je rozmístění několika tabulí na všech sjezdech vedoucích ke kotvě Brunntal, které informují o aktuální čekací době a vy si tak můžete rozmyslet, zda sjíždět až dolů. Ty ale svítily dnes celou dobu jen zeleně, což svědčilo o nízkém zalidnění.

Občerstvení a aprés-ski:

Možnosti občerstvení jsou v areálu pouze dvě. Restaurace je na samotném vrcholu Zugspitze a také na vrcholu skiareálu, u stanice kabinky a zubačky. Malé občerstvení je k dispozici i v ledových jeskyních. Aprés-ski se v Eibsee nekoná, po příjezdu zubačkou bylo na parkovišti mrtvo. Kdo má zájem, může dojet až do Ga-Pa, kde bude zábava určitě větší.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava směrem z Rakouska je pohodlná, po hlavní silnici z Lermoosu s množstvím rovinek pro předjíždění až do Grainau, odtud také po pěkné silnici až na parkoviště v Eibsee. Pozor jen na absolutní absenci značení odbočky, to bude zřejmě jen ve směru z Ga-Pa.

Parkování na velmi rozlehlém terasovitém parkovišti je zdarma, my stáli přímo u nádraží, tedy asi 100 metrů od stanice kabiny.

+ plusy

 • Nevšední zážitek
 • Přehledné dálniční červeno-modré svahy i červené plné terénních zlomů
 • Skvělá úprava sjezdovek
 • Nádherné počasí a prašan
 • Nízká zalidněnost

- mínusy

 • Cena skipasů, nulový výběr tarifů
 • Pouze dvě šestisedačky, zbytek kotvy
 • Některé sjezdovky jsou užší
 • Zkrácená provozní doba některých přepravních zařízení
 • Velmi nízká rychlost šestisedačky Sonnenkarbahn cca od 14 do 16 hodin
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

29. - 30.04.2023  | Zugspitze

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Pod nejvyšším vrcholem Německa se kdesi na rozhraní mezi zábavnou kuriozitou a prestižní lyžařskou adresou nachází areál, na který jsem už dlouho pomýšlel a díky sněhové jistotě mi vyšel právě na poslední lyžování v této sezóně. A jeho návštěvu jsem si užil. Vítejte na Zugspitzi!

22.04.2022  | Zugspitze

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Zugspitze pro mě bylo vždy tak trochu magickým místem. Nejvyšší hora Německa a dopravní zajímavost, kdy na kopci končí rovnou tři kabinkové lanovky a kousek pod ním ještě zubačka. Už když jsme se před pár roky byli podívat na Ester Ledeckou v Garmischi, tak mě pod sjezdovkou Kandahar fascinoval vláč...

26.01.2020  | Zugspitze

 • autor: Kubino88
 • hodnocení:

Lyžařský areál pod vrcholem nejvyšší německé hory Zugspitze je takový alpský hidden gem. Středisko při pohledu na plánek vypadá jako malé a v porovnání s jinými centry by leckoho mohlo odradit malé množství lanovek. Výhodou střediska je naopak jeho kompaktnost - všechny vleky a lanovky se scházejí na náměstíčku Weisses Tal, trochu stranou jsou pouze dva ledovcové vleky. Sjezdovky jsou příjemně široké, dobře upravené a nepřelidněné. Překvapí i svojí délkou. Lidí bylo i přes víkend celkem málo, takže se de facto vždy vjíždělo rovnou do turniketu. Perfektní lyžovačka na přírodním sněhu, manžestr parádní. Sněhu je na sjezdovách opravdu dostatek, pouze na nejnižší sjezdovce Brunntal občas vykukuje nějaký ten kámen. Výhodou je odjezd ze střediska pohodlnou zubačkou. Sjezdovka Riffelriss byla bohužel stále mimo provoz.

22.12.2019  | Zugspitze

 • autor: doum25
 • hodnocení:

Předvánoční čas nás zavál na lyžovačku do německého Garmisch-Partenkirchenu. V neděli jsme vyzkoušeli areál pod nejvyšší německou horou Zugspitze. Počasí bylo dosti proměnlivé, ale přesto hodnotíme lyžování spíše kladně.

18. - 23.02.2018  | Zugspitze

 • autor: gabriemaski
 • hodnocení:

Pěkné středisko se zárukou sněhu i v případě, že v níže položeném Garmischi ho bude málo. Totéž platí i o slunci, které zde svítilo většinu dnů. Svahy jsou vhodné spíše pro méně náročné lyžaře a pro děti. sjezdovky jsou dostatečně široké a velký počet lidí se v středisku dokonale rozptýlí. Lanovky j...

18.11.2017  | Zugspitze

 • autor: andy97
 • hodnocení:

Začátek zimní sezony se u nás vždy projevuje nadšením pro jakýkoliv větší areál, který otevírá své brány ještě před začátkem prosince, a tak jsme byli ochotni se na jeden den rozjet na Zugspitze... Nelitovali jsme. Navíc jsme byli odměněni inverzním počasím, které dotáhlo vše k dokonalosti. :-)

29.03.2017  | Zugspitze

 • autor: Chroust79
 • hodnocení:

Na poslední lyžařský den v Bavorsku před odjezdem jsme si naplánovali Zugspitze. A jako třešnička na dortu se to opravdu vyplatilo. I přes dražší skipas bylo lyžováni na tomto ledovci opravdu úžasné. Nádherné jarní počasí, sluníčko a téměř prázdné sjezdovky byly opravdu skvělým zakončením dovolené. ...

07.03.2017  | Zugspitze

 • autor: schimanski
 • hodnocení:

Využil jsem dvoudenního skipasu zdarma od Rockpointu při nákupu nad dva tisíce Kč a vyrazil druhý den na lyžovačku na ledovec nejvyšší hory Německa - Zugspitze (2 962 metrů).
Je přístupná jak z německé strany, tak z rakouské. Z německé strany se dá dostat na nejvyšší vrchol lanovkou, stejně jako z...

28.12.2016  | Zugspitze

 • autor: fedex11
 • hodnocení:

Velice milé překvapení. Středisko je malé, jen 20 km sjezdovek. Při naší návštěvě bylo otevřeno jen 12 km sjezdovek. Vše působilo velice mile, kompaktnost sjezdovek je až neskutečná. Krásné počasí umocňovaly výhledy na okolní vrcholky Alp. Na jednodenní návštěvu, rozpůlení cesty při návratu ze vzdál...

19.04.2016  | Zugspitze

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Bavorská Zugspitze není úplně typickým jarním „ledovcovým“ střediskem, neboť jednak už ledovec z kotliny prakticky zmizel, jednak je jeho lyžařská nabídka oproti Tyrolsku přeci jen skromnější. Zato je to, přinejmenším pro sběratele výhledů, opravdu zážitková hora – od výjezdu dobrodružně vedenou vis...

14.02.2015  | Zugspitze

 • autor: kabo007
 • hodnocení:

Navštívili jsme "střechu Německa", jak se Zugspitze s 2 962 m přezdívá. Leží na hranicích Rakouska (přístup kabinkou Zugspitzbahn) a Německa (vysokohorská železnice). Leží asi hodinu jízdy od Innsbrucku nebo kousíček od Ga-Pa. Na jednodenní návštěvu vřele doporučuji.

Teplice nad Metují - Kamenec

SNOW tipy