Seiser Alm - aktuální report z 17. - 23.03.2024 - SNOW.cz

Seiser Alm aktuální report z 17. - 23.03.2024

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

Seiser Alm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 17.03.2024 do: 23.03.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Seiser Alm je jedinečné místo, které kombinuje velmi příjemné až výletní lyžování na sjezdovkách s běžkováním na desítkách kilometrů stop, s neustále se proměňujícím panoramatem Dolomit (výhledy se prakticky nikde „neschovávají“) a také s desítkami horských chat a restaurací, mezi nimiž převládají malé útulné „schwaige“. Známé lyžařské středisko pro začátečníky a rodiny s dětmi ale dokáže solidně zabavit i náročnější lyžaře.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Seiser Alm se sice stihne projet za den, ale ideální na průzkum areálu jsou alespoň dva dny a lyžování překvapivě zabaví i mnohem déle.

Sjezdovky jsou rozprostřené po malebné bezlesé pahorkatině na svazích všech směrů („pahorkatina“ mnohem lépe vystihuje charakter terénu než „louka“, k čemuž svádí název Seiser Alm), přičemž jsou pavučinovitě propojené a umožňují projet je okruhem.

Ačkoliv je většina sjezdovek mírná, a tedy v pohodě sjízdná i pro méně zdatné lyžaře, je tu i dostatek červených tratí, které sportovněji naladěné jezdce nadchnou tím, že se dají jet díky svým namodralým pasážím „naplno“ (Spitzbühl, Goldknopf, Florian nebo Monte Piz).

Mezi nejlepší modré tratě patří Laurin, Panorama, Paradiso či Floralpina.

Pohodovou lyžařskou paletu pak zpestřují i černě značené a místy poctivě strmé tratě, jejichž jediným hendikepem je jižní orientace svahů (žádná strmá trať bohužel není na severních svazích):

 • Puflatsch – hlavní přímou a velmi strmou „dálnici“ doplňuje v horní části svahu ještě jedna černá trať s mírným počátkem a krátkým prudkým hangem, po němž se vlévá do příjemné červené tratě
 • Mezdi – široký a spíše jen načernalý svah s mírným dojezdem, který slouží i jako tranzitní trasa mezi Val Gardenou a Seiser Almem
 • Pilat – nejnovější a velmi dlouhá trať, která stéká serpentinovitě ze Seiser Almu do St. Ulrichu ve Val Gardeně, má uprostřed široký a přímý, zhruba půlkilometrový černočerný hang, který lze pohodlně objet, nebývá tedy ani příliš rozježděný

Dálničně pohodové sjezdovky doplňuje několik měřených slalomů (zvláště ten ze Spitzbühlu patří mezi nejnáročnější svého druhu) a rychlostní úsek (Goldknopf), kde i děti běžně dosahují rychlostí přes 80 km/h – zdejší dlouhá a strmá rozjezdová dráha pravděpodobně nemá v Alpách obdoby.

Špičkový je také zdejší snowpark (Laurin), kde je kromě lehké crossové dráhy pro děti spousta menších, větších i obřích skoků a několik překážek.

Celkově vzato je Seiser Alm i se svými mírnějšími terény z lyžařského pohledu velmi atraktivní nejen pro malé děti, ale i pro teenagery, zvláště pokud mají freestylové sklony, a nenudí se tu ani rodiče.

Sněhové podmínky:

Vyšší nadmořská výška okolo 2 000 m a mnoho sjezdovek na severních svazích zajišťuje i na jaře solidní podmínky pro celodenní lyžování (až do 17.00 h!).

V teplých jarních dnech záleží samozřejmě především na tom, jak sníh přes noc vymrzl – při jasné obloze v suchém vzduchu ztuhl natolik, že severní svahy vydržely velmi dobře sjízdné až do pozdního odpoledne (a to jistě i díky jejich spíše mírnějšímu sklonu), naopak při zatažené obloze a vlhčím vzduchu změkly během dopoledne.

Vynikající, až nirvánové firnové jízdy nabídly po ránu i strmé jižní svahy Puflatsche, během dopoledne pak třeba západní svahy Monte Piz.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Všechny sjezdovky na náhorní plošině Seiser Almu jsou zpřístupněné sedačkovými lanovkami, a to až na výjimky expresními 4- či 6sedačkami. Nejluxusnější jsou 4sedačka Goldknopf a 6sedačka Bamby, neboť mají vyhřívané sedáky i bublinu, nejnovější je pak krytá a měkce polstrovaná 6sedačka Spitzbühl. Některé sedačky nemají opěrku nohou, ale jen (automaticky zajištěnou) zábranu – zejména pro děti je to pohodlnější.

Archaickou výjimkou je především 2sedačka Steger Delai, která je zároveň jedinou spojkou mezi jižními (ve směru od Val Gardeny) a severními svahy, a dále dvousedačky Sanon a Leo Demetz (opět na tranzitní trase mezi Gardenou a Seiser Almem), které jsou však kratší a plánuje se jejich brzká náhrada.

Mezi jednotlivými lokalitami jsou sice četné, zato většinou dobře vyspádované přejezdové cesty.

Přístupová lanovka ze Seisu jezdí od 8 do 18 h a hlavní lyžařské lanovky pak od 8.30 do 17 h, na Puflatsch se dalo dokonce vyjet už po osmé hodině na neoficiální „fresh track“.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Rostoucí známost a obliba Seiser Almu se projevila i o něco vyšší návštěvností, než je v téměř posezónním týdnu obvyklé (vliv měly jistě i výborné sněhové podmínky a brzký termín Velikonoc), i tak se ale lyžovalo zcela bez front a na poloprázdných svazích. V hlavní prázdninové sezóně však prý letos byly některé páteřní lanovky a sjezdovky obsazené „až moc“.

Každopádně je Seiser Alm se svou rozlohou a širým prostorem stále spolehlivým protipólem rušných a koncentrovaných alpských středisek s vysokou kapacitou, přehuštěnými páteřními trasami sjezdovek a hektickými křižovatkami.

Občerstvení a aprés-ski:

Naprostým unikem Seiser Almu je množství a rozmanitost horských chat, které v létě sloužily a slouží jako salaše, ale mnohé z nich jsou otevřené i v zimě. Kromě desítek těchto „schwaige“ jsou na svazích i klasické horské chaty nebo hotely, z nichž mnohé mají přístupnou restauraci či terasu.

Nově postavená je malá útulní Rungger Schwaige na Spitzbühlu, která servíruje jedny z nejlepších Kaiserschmarrn.

Velmi útulná a vkusně vyzdobená je maličká Schgaguler Schwaige. Některé chaty, jako třeba Almrosenhütte, jsou přístupné volným terénem, po pěších stezkách či rolbou. Mnohé chaty se chlubí svými vlastními pálenkami (Williams, Tirler) nebo vysokou gastronomií (Gostner). Dříve samoobslužná pizzeria Alpina přímo u horní stanice kabinkové lanovky na Compatschi je nyní luxusní podnik s obsluhou (pizza okolo 16 eur, hlavní jídla okolo 30 eur).

Cenová hladina je v alpských měřítkách celkově spíš vyšší - nejlevnější obědové menu nabízí hotel Piccolo na Compatschi, nejlevnější pizzu (okolo 10 eur) nabízí pizzeria Alpi v apartmánovém domě u horní stanice 4sedačky Euro, jinak se ceny předkrmů nejčastěji pohybují okolo 10 eur a hlavních jídel od 15 do 20 eur.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Prahy až na Seiser Alm měří cca 650 km a trvá cca 6,5 hodiny – po dálnici přes Mnichov a Brennerský průsmyk, sjíždí se v Klausenu a pak serpentinami vzhůru do vesniček na úpatí Seiser Almu (Seis, Kastelruth, Völs) nebo až na náhorní plošinu.

U hlavní přístupové lanovky v Seisu se parkuje na venkovních plochách zdarma nebo v garáži za poplatek.

Výjezd až nahoru na náhorní plošinu ke sjezdovkám je dovolen v podstatě jen ubytovaným s povolenkou, výjimkou je parkoviště u 6sedačky Spitzbühl, kam lze však vyjet jen před 9. hodinou ranní.

Skibusy a běžné linky spojují okolní vesničky s hlavní přístupovou lanovkou a platí v nich karta hosta (nikoliv skipas!). Autobusové linky z údolí na náhorní plošinu (č. 10) a po náhorní plošině (č. 11) jsou zahrnuté jen ve speciálních kartách (Combi Card, Seiser Alm Gold ap.) nebo se platí jednotlivé jízdné. Zvláštní linka (č. 12) pak spojuje Seiser Alm (Saltria) s Val Gardenou (Monte Pana) po jinak nepřístupné „terénní“ lesní silničce – jízdné je 5 eur/os. v jednom směru.

+ plusy

 • pavučina pohodových sjezdovek okořeněná pár náročnějšími tratěmi
 • výborné sněhové podmínky i v teplejším jarním počasí
 • pohodlné sedačkové lanovky s dlouhou provozní dobou
 • panorama
 • nízká hustota návštěvníků, kteří se bez problémů rozprostřou po areálu
 • unikátní horské chaty

- mínusy

 • málo náročnějších sjezdovek, zvláště na severních svazích
 • několik pomalých lanovek a zdlouhavých přejezdů
 • vyšší cenová hladina
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

18. - 19.12.2023  | Seiser Alm

 • autor: maryys
 • hodnocení:

První středisko okolo obří oblasti Sella rondy, do kterého dojedete z dálnice. Příjemnou atmosféru dotvářely nádherné scenérie, kde se kocháte na každé lanovce či sjezdovce, absence lidí před Vánoci i krásné počasí. I z toho důvodu jsme se rozhodli vycestovat sem a ne do Rakouska. Zároveň jsme střed...

22. - 27.01.2023  | Seiser Alm

 • autor: Roman Jílek
 • hodnocení:

Po velmi dobré zkušenosti z minulé sezóny jsem se rozhodl toto středisko navštívit znovu i letos. Vysoké očekávání se z větší části vyplnilo. Oproti loňsku, kdy nám svítilo sluníčko téměř celý týden, však byla neděle a úterý zamračenější, přesto ale s dobrou viditelností a čitelností terénu. Pouze v...

26.01.2023  | Seiser Alm

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Předposlední den v Dolomitech to chtělo něco odpočinkového na bázi Alta Badie. Vzhledem k tomu, že jsem ještě nikdy nebyl ve středisku Seiser Alm, rozhodl jsem se ho vyzkoušet. Přes cenu parkování a problémy na parkovišti je toto středisko přímo úžasné a i přes veškeré problémy musím dát plný počet ...

20. - 26.03.2022  | Seiser Alm

 • autor: Petr Socha - SNOW
 • hodnocení:

Jako vždy skvělé jarní lyžování, tentokrát ovšem s méně zasněženým okolím, jelikož už hodně dlouho nesněžilo. Sjezdovky ale pokrývá dostatečně silná vrstva technického sněhu. Jako vždy také příjemné horské chaty se skvělou gastronomií. Super parky pro děti a další zábava. Parádní okolí a skvěle lyža...

24. - 29.01.2022  | Seiser Alm

 • autor: plamenomet
 • hodnocení:

Po 2 letech jsem opět zavítal do Alpe di Siusi. Předodjezdové obavy ze všech podmínek pro vstup do země a do střediska byly nakonec zbytečné. Na hranicích nikdo nebyl a každodenní aktivace skipasu přes aplikaci Dolomiti Superski je velmi pohodlná. Stačí si koupit skipas, nahrát si ho do aplikace, na...

18.12.2021  | Seiser Alm

 • autor: deti
 • hodnocení:

Pokud toužíte po bolavých stehnech po sjíždění stovek výškových metrů, zamiřte jinam. Zdejší červené jsou modré, modré bez odpichování nesjízdné a těch pár strmějších sjezdovek je odděleno předlouhými přejezdy po idylických pláních mezi statky a nad rovinou se ploužícími pomalými lanovkami. Jedno no...

20.02.2020  | Seiser Alm

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:

Seiser Alm jsme navštívili jako první středisko v rámci několikadenního pobytu v Jižním Tyrolsku, konkrétně v oblasti Brixen - Val Gardena. Po nastudování předchozích reportů mi bylo jasné, že se jedná o středisko rozložené na mírně zvlněných loukách na začátku údolí Val Gardena, které je vhodné pře...

28.01.2020  | Seiser Alm

Na úterý 28. ledna bylo hlášeno sněžení, tak jsme se rozhodli vyrazit na Seiser Alm, který známe jak své boty a pro své mírnější svahy nám připadal (navíc na třetí, odpočinkový den) lepší, než se trápit v ošklivém počasí jinde. A vyplatilo se. Seiser Alm je skutečně nesmírně příjemný, lidí (i v rámc...

17. - 23.12.2018  | Seiser Alm

 • autor: plamenomet
 • hodnocení:

Nejlepší středisko, ve kterém jsem kdy byl. Ideální sklon sjezdovek pro maximální požitek pohodového lyžaře. Ve středisku najdete doslova jen pár sjezdovek, které mohou být obtížnější pro méně zdatné. Zatím jsem nenašel lepší sjezdovky pro carving. Středisko pravidelně navštěvuji před Vánocemi, takže sněhové podmínky nejsou nejlepší, některé sjezdovky se teprve postupně otevírají, i tak ale nebývá se sněhem problém. Nestalo se nám, že by sníh nebyl vůbec nebo ho bylo na sjezdovkách málo. Vybavení areálu je vcelku moderní, postupně mizí to starší. Lanovky jsou pohodlné, rychlé, pouze sedačky, většina i s bublinou. Dostatečná hustota toalet pokaždé v čistém stavu. Před Vánocemi téměř žádní lidé. Nulová čekací doba. Mezi mé oblíbené chaty patří Rifugio Williams u horní stanice lanovky Florian. Pokud parkujete v údolí (ve městě Seis), musíte absolvat cestu nahoru i dolů kabinovou lanovkou. Já jsem pokaždé bydlel přímo ve středisku (městečko Compatsch).

15.03.2018  | Seiser Alm

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Pobyt v areálech na Sella Rondě snad nemůže omrzet, přesto jsme se rozhodli vyzkoušet odskok na Alpe di Siusi/Seiser Alm. Bohužel letos nemáme štěstí na počasí, tak byl možná celkový dojem ovlivněn i tím.

20.01.2018  | Seiser Alm

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Alpe di Siusi jsem zvolil na rozježdění na začátku týdenního pobytu v Dolomitech. Areál je charakterizován jako rodinný, popř. pro seniory. Podle mě si tady dobře zalyžuje i pokročilý lyžař.
Sobotní ráno na Alpe di Siusi bylo mrazivé, díky slunečnému počasí bez větru jsem chlad téměř nepociťoval. ...

20. - 21.01.2018  | Seiser Alm

 • autor: fedex11
 • hodnocení:

Pěkné středisko, tak akorát velké :), zaměřené na méně zdatné lyžaře a děti. Převážně široké mírné a široké sjezdovky. Lanovky s nástupními koberci a sníženými nástupy. Pro zdatnější lyžaře maximálně na dva dny, ale pro rodinu s dětni si dokáži představit delší pobyt. Celé středisko je malebné, s kr...

07. - 10.01.2017  | Seiser Alm

 • autor: Rychle
 • hodnocení:

Středisko jako dělané pro rodiny s dětmi nebo začátečníky. Neztratí se tady ale ani pokročilý lyžař, byť nabídka nebude příliš široká. Návštěva byla ve dnech 7.1. a 10.1. a rozdíl víkend x všední den byl překvapivě velký. Zatímco o víkendu přijelo spoustu domacích trénovat, přes týden bylo středisko...

15.01.2014  | Seiser Alm

 • autor: diamond
 • hodnocení:

Středisko vhodnější spíše pro rodiny s dětmi, ale najdou se i pěkné červené sjezdovky. Panoramatická projížďka po celém návrší, místy bohužel s odpichováním hůlkami. Na snb jsem s tím měl trochu problém. Snowpark, měřené slalomové úseky + 1 rychlostní sjezd. Služby á la Dolomity, prostě chata s obče...

16. - 19.01.2014  | Seiser Alm

 • autor: MisaBuc
 • hodnocení:

Ideální středisko pro rodiny s dětmi, na něž se tu hlavně specializují. V minulých dnech tam nepřetržitě padal sníh, podmínky jsou proto ideální. Seiser Alm/Alpe di Siusi v Jižním Tyrolsku je teď dokonalou kulisou pro zimní pohádku, což českým horám zoufale chybí. Navíc okolí je nádherné - Dolomity ...

11. - 15.03.2013  | Seiser Alm

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Seiser Alm je jedním z nejlépe hodnocených rodinných středisek v Alpách. Kromě ideální konfigurace terénu (prostorná a jen mírně zvlněná louka) má i vhodně konstruované sedačkové lanovky, na kterých se nemusí rodiče bát ani o tříleté děti. Ubytování je jak nahoře v blízkosti sjezdovek, tak dole v úh...

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 7
Otevřené sjezdovky 0 z 9