Silová a kondičná príprava lyžiara - strana 9 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování (strana: 9) - SNOW.CZ

Silová a kondičná príprava lyžiara (diskuze strana 9)

Nalezené položky: 249 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další > | Poslední »

07.06.2019 11:55:53 #241 

jurol

>> #240, IIIvan, 30. 05. 2019 15:37:25

Máš pravdu že so zázračnosťou tej metódy to nebude až také zázračné ale na druhej strane tie klinické štúdie nevyvrátili liečebný účinok, iba hovoria o potrebe ďalších testov, resp. testy boli vykonané na malom testovacom sete napr.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/PMC5726216/

https://biomedres.us/…D.002068.pdf

Na rozdiel od zázračných magnetov tu ide o vysokofrekvenčné magnetické pole, kde podľa popisu tá frekvencia nie je náhodne vybratá. Či takto dodaná energia do tkaniva má reálny fyziologický účinok to je otázka na poriadnu klinickú štúdiu aj iného autora ako pána Krpana (autor väčšiny publikovaných klinických štúdii).

07.06.2019 13:10:28 #242 

IIIvan muž

>> #241, jurol, 07. 06. 2019 11:55:53

Tuším ozaj začala uhorková sezóna :-)

Reagoval som hlavne na ten PR článok:

• 80% Nemcom „vyliečili“ zodraté chrupavky
  • magnetické žiarenie 10 tisíc krát slabšie ako bežné diagnostické MRI
  • celkový dojem pri „čítaní medzi riadkami“ = bullsh*t
  • „zázračné veci“ podporené akože vedou(prekrútenie a bulvár zo záverov štúdii)

Magnetické pole ako také určite má vplyvy na ľudské telo a celkom aj zdokumentované, ale dané štúdie nespĺňajú základné štandardy vedeckých štúdií(„random, double-blinded“ atd.) a o intenzite poľa si myslím svoje.

Niektoré zaujímavé pasáže z tzv. štúdie:

• " However, the problem of reliable evaluation of the treatment effect in osteoarthritis, which is not related only to MBST but treatments

in general"

To je ako s tým čarodejníkom Perzského kráľa v Grécku, kde Peržania nemohli bojovať, lebo bola búrka. Tak čarodejník toľko čaroval, až búrku napokon odčaroval(po 2 dňoch). Ako následne dodal zapisovateľ z GR strany „…alebo búrka prešla aj sama…“ :-)

A taký dosť podstatný fakt, je to, že štúdia zistila „zlepšilo sa vnímanie bolesti pacientov“, nie že „narástla im znovu zničená chrupavka“ – čo je sakra rozdiel.

A samotný autor vraj nevie, či to bolo danou metódou, cvičením alebo liekmi. A k ďalšiemu tvrdeniu autora nemám čo dodať: „placebo to nemôže byť, lebo sme to použili aj na jednom vyslúžilom belgickom ovčiakovi“.

Druhá štúdia riešia osteoporózu(red­nutie kostí), čo je úplne iná vec ako osteoartróza(„zo­draté chrupavky“) a tiež je robená hurá systémom(„krvné výrony po zlomenine po 10 dňoch ožarovania zmizli“ – a nezmizli by náhodou aj samé, ako tá búrka?).

Píšu oni sami, že sa metóda používa/pozná už 20 rokov a akosi sa moc neujala(a údajný 80% úspech v obnove chrupavky by bolo teda terno – každý by to chcel!).

07.06.2019 14:24:31 #243 

Harry žena

Ver,a Tvoja viera Ta uzdravi…

Nehladiac na to,ze najhlavnejsi farar/pan Frantisek/ najbohatsej cerkvi prave preraba otcenas pospolitemu ludu,

je jasne ako pracuje mozog v sucinnosti s roznymi zlazami cloveka a aky ma vplyv dusevna pohoda a praca s vedomim a podvedomim na jedinca,

dokazem si predstavit aky vplyv na stav a zdravie chrupaviek moze mat magnetizmus zeme.Prirodzeny,a aj pri moznom prepolovani.

Asi taky, ako ten pristroj. :}

Veci urcite viac ovplyvnuje zlozenie stravy a sposob ako su vyuzivane.

Ale ked ludia veria pripravkom pre kone a roznym „supermodernym“ technologiam , viac ako vyuzivaniu rozumu a snahe prekonat svoju pohodlnost, da sa pochopit viera v rozne typy energii ktore stimuluju prekrvovanie urcenych casti tkaniv.A aj ze to urcitym sposobom funguje.

Zaklad,a dobry, je ta viera.

No nic,idem varit huspeninu.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

07.06.2019 14:34:00 #244 

IIIvan muž

>> #243, Harry, 07. 06. 2019 14:24:31

Štatisticky má placebo 50% účinnosť – budˇfunguje, alebo nie :-)

Huspeninu? Na kríže/platničky? Hmmm…

07.06.2019 15:07:54 #245 

IIIvan muž

A ešte k tvrdeniu z reklamného článku – zmienka o Nobelovej cene je vedomé zavádzanie/podvod, v roku 2017 žiadna takáto vec nebola riešená v rámci Nobelovky!

Tú dostali za medicínu a fyziológiu traja hoši za „Výskum molekulárneho mechanizmu kontrolujúcich cirkádianny rytmus“ – a to u múch Drozofilla!

Bzzz :-)

13.06.2019 09:53:51 #246 

IIIvan muž

Častokrát tu zaznelo(nielen odo mňa), že „všetko súvisí so všetkým“. Konkrétne som často spomínal, že zmena pohybového vzoru v jednej časti tela spôsobí zmenu iného pohybového vzoru – a to aj napr. krk(predsunutá hlava) versus natočenie chodidla pri dopade(chôdza).

Prečo to tak funguje, nie je na to nejaké „šamanské“ vysvetlenie, ako je v dnešnej dobe informačného šumu a chaosu takmer na všetko? Žiadne čary alebo domnienky, v prvom rade sa jedná o prepojenie „mechanické“(+ner­vové, ale o tom potom).

Všetky svaly sú „olepené“ tuhými blanami tzv. fasciami(cz: „povázky“) – každý sval samostatne a jednotlivé celky sa prepájajú krížom cez celé telo(po povrchu svalov). Predstaviť sa to dá ako nejaké „tiahla“ – tu dvihneš rameno, aktivuješ X svalov v danej oblasti, ale zároveň ovplyvníš napätie svalov v panve na opačnej strane tela(napne sa fascia, ktorá ide „dokríža“), až skončíš ťahom dakde na pätách.

Následne tento ťah spôsobí, že na dané chodidlo nevieš správne došľapnúť a curví sa ti kotník. No a čo ti na docurvený kotník povie doktor – žeby ti tam dal mastičku alebo obstrek? Ako často reálne pátra po pohybových vzoroch, aby prišiel na to, že pôvodná príčina bolesti kotníka je skrátený kancelársky trapéz, ktorý ťahom cez fasciu ovplyvní daný kotník a ten nefunguje ako má?

A tieto štrukturálne(trasa fascii) aj funkčné(čo od čoho závisí) vzťahy medzi svalmi a ich prepojenia „tiahlami“ sú veľmi dobre zmapované. A myslím, že okrem profi fyzioterapeutov a ortopédov(o veľkej časti z nich by som ale pomlčal), by ich mali poznať do veľkej miery aj tréneri.

Bežný prístup je totiž riešiť niečo až keď je problém na svete, prevencia hrá druhé husle. Jeden z klúčových faktorov prevencie je práve poznanie tých funkčných prepojení v tele a nastavenie človeka v pohybe, stoji, chôdzi apod.

Pritom špičkoví atléti vo viacerých športoch majú už vo svojom hlavnom tréningu pravidelne hodnotené a korigované pohybové vzory. A nejedná sa len o nejaké nepopulárne pilatesy ako samostatné cvičenie, fakt sa im snažia opravovať detaily postoja pri podaní v tenise apod.

Tak, aby sa ich kĺby apod. neopotrebovávali rýchlejšie ako je vhodné(a obvykle sa tým dosiahne aj lepšia pohyblivosť, presnosť pohybov apod. – lebo kĺby fungujú vo vycentrovanej pozícii lepšie a viac ako celok so susedmi).

Rovnaký prístup je potrebné aplikovať už do prípravy detí, aj keď z nich nebudú WC jazdci/Premiere League futbalisti. Tiež akýkoľvek rekreant by sa mal nad tým zamyslieť – to je des, čo vidím napr. behať ľudí vonku – totálna väčšina síce pomôže svojmu srdcu, ale pohybový aparát si ničia(stačí už len ten zmieňovaný predsun krku, o panve a chrbtici, čo absorbuje riadne šupy ani nehovorím).

EDIT. a prečo by sa mal aj rekreant zaujímať čo najlepšie spoznať to všetko? Jednoducho – systém zdravotníctva stojí dosť za ho…, kto mal problémy s kĺbami asi nebude namietať, obstreky totiž absolútne neriešia príčiny!

Obvyklé sú bolesti chrbtice a kĺbov spôsobené funkčnými zmenami – tj. niečo niekde drhne, je v napätí a pod. – ale je to stav, ktorý sa dá väčšinou zvrátiť. Horšie sú potom zmeny štrukturálne, kde už vidno zmeny v kostných tkanivách apod.

Lenže má to háčik – možno až 90% štrukturálnych zmien vzniká dlhodobým ignorovaním alebo pseudoliečením obstrekmi tých zmien funkčných(„tuhý sval pod lopatkou“ apod.). Funkčné zmeny ovplyvňujú pohybové vzory a kĺby sa potom(často na úpln einom mieste tela) obrusujú a ničia, až sa šport a pohyb stane ozaj problémom.

Ale aj tí, čo už majú zmeny štrukturálne(ty­picky „zodraté chrupavky“) sa nemusia vzdať športu – chce to individuálny cvičebný plán na mieru, napr. „naučiť“ zapájať rôzne pomocné svaly, ktoré odľahčia ten „zodratý“ kĺb.

13.06.2019 10:18:39 #247 

IIIvan muž

Disclaimer: nepočúvajte ma, ja to všetko píšem len preto, aby som Harrymu urobil radosť a tajne dúfal, že mi na oplátku pošle plné vrece ním vypestovanej zeleniny, lebo už aj u nás(=Poľský supermarket tuto kúsok) šli ceny zeleniny bohovsky hore – hlavne, že sa na úkor toho zvyšuje plocha plodín na biopalivá, lebo nejakí pseudozelení vymýšľajú kraviny.

13.06.2019 11:08:08 #248 

Harry žena

>> #247, IIIvan, 13. 06. 2019 10:18:39

A ja, ze paneboze,nova Matka Tereza…

Som to ja ale naivny chumaj…

caute Harry

P.S. Ale vrece poslem.Obsah radsej neupresnujem.Vychca­nost si nic ineho nezasluzi…:}

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

13.06.2019 11:17:52 #249 

IIIvan muž

>> #248, Harry, 13. 06. 2019 11:08:08

:-)

A už si začal cvičiť alebo si dal €uráče za zázračný magnet? Alebo ostávaš verný Piešťanskému bahnu?

Nalezené položky: 249 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

17.06.2019

Snový start travních lyžařů

Barták zahájil Světový pohár dvěma vítězstvími, Kett...
17.06.2019

Nabídka práce: trenér/ka mládeže pro Skiclub Schöneck

Nabídka celoročního trenérského angažmá v blízkosti ...
15.06.2019

Freeride ve Venezuele: poslední stopy

O možnosti lyžovat ve Venezuele jsem se dočetl v čas...
12.06.2019

Sedmdesát let lanovkou na Sněžku (3. díl)

V letošním roce uplynulo již 70 let od chvíle, kdy s...
11.06.2019

Světové poháry 2019/20 zavítají i do Česka

Česká republika bude v nadcházející sezoně hostit ty...
09.06.2019

Lanovky systému D-Line

Nový systém D-Line, nejmodernější generace jednolano...

Diskuze o lyžování

Osobní výtisk

dnes 17:50:06 od Vvladimir

Gratulace

15.06.2019 12:49:30 od oblouk

Čína - Olympiáda

14.06.2019 21:26:31 od IIIvan

Jen třešničky

13.06.2019 12:09:43 od Pavlos

Silová a kondičná príprava lyžiara

13.06.2019 11:17:52 od IIIvan

Alpine Ski World Cup 19/20