Je technika správná? (strana: 74) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 74)

22.12.2020 21:15:42 #2194 

Harry žena

>> #2192, IIIvan, 22. 12. 2020 20:54:37

lebo som sa inšpiroval kolegom Thomasom dnes a mám tu neskorý zber Rulandského šedého :-D

Tak uz aj sportovci telom a dusou…:}} Ale jak ma mas pochopit,bude povolene aj „slamove“…

3Icko. Problem instruktorskeho obluku je v tom, ze to je obluk „brzdiaci“. Tym pojmom „zabudania“ lyzi myslim to, ze nie su v predozadnej rovine optimalne vedene po kruznici,tak aby boli v idealnom priehybe. Tito „instruktorski“ jazdci idu skor v tlaku na prednu cast lyze pocas obluku,co je problem.

Tam by velmi pomohlo a ukazalo to s tou studiou kontroly CPZ vyvazenia pocas celeho obluku co sa spominalo.

Inak,mnohi jazdci su to vyborni, dokonca ak by si dali nejaky pomalsi zavrenejsi WC obrak,velmi spokojne by zaspavali s petnastimi buchtami straty. Na kolo.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

22.12.2020 21:19:52 #2195 

Harry žena

>> #2193, IIIvan, 22. 12. 2020 21:00:07

Neboj, Pavel ide na to dobre aj na svahu :-D

Doslo mi s kym si lyzoval,neboj. Ked si ho uz teda donutil na kopci k cvikom, tie podstatne drobnosti tela co ho boleli dosiahol podobnym drilom? :}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

22.12.2020 21:24:47 #2196 

Thomas muž

>> #2193, IIIvan, 22. 12. 2020 21:00:07

Ale čo?. O nič neide, iba ide o to ,abychom pokecali o lyžování, keď už sú všetky tie snow témata vyčerpané. Tárám, už jsem dávno otvoril oblíbený Ry(i)zling Rýnský suchý od Dunaje . Nejlepší kvalita je z německo -rakouského povodí. Odtamtud jdou sněhové srážky do Alp. Snad to otvorí a nasněží. Prost.Ráno stávám. :-D

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

22.12.2020 21:50:08 #2197 

IIIvan muž

>> #2194, Harry, 22. 12. 2020 21:15:42

Ja poznám len roviny coronálna(nemá súvis s dnešou koronou) a k nej príslušná sagitálna, potom frontálna a transverzálna – na mňa musíš polopate, nie ako Miro s kotníkmi :-D

Neviem, či ťa presne rozumiem o tlaku na prednú časť lyže, ale asi si to slamové víno od teba nezaslúžim. Ja to skôr vidím na komplex viacerých rozdielov, ktoré sú naoko nepatrné, ale pre časovanie a hlavne výsledok podstatné a hádam sa k nim nejako doberieme(aj keď času a energie je málo, treba aj lyžovať a cvičiť a čojaviemčo).

Inak,mnohi jazdci su to vyborni, dokonca ak by si dali nejaky pomalsi zavrenejsi WC obrak,velmi spokojne by zaspavali s petnastimi buchtami straty. Na kolo.

15 buchiet by vo sveťáku by dostal už slušný jazdec EC s technikou úplne inde(pre tých s názorom o „svetovej autorite“ – vyššie) ako RMG. Pre zaujímavosť, ak si dobre spomínam debaty s nekritickými obdivovateľmi RMG v US pred časom, tak najvyšší Level 4 v US vychádzali podľa času po prepočte vo very easy obrákovom teste cca na 5000. miesto vo svetovom rebríčku v GS.

22.12.2020 21:52:53 #2198 

IIIvan muž

>> #2195, Harry, 22. 12. 2020 21:19:52

On si skúsil T-pluh a „čápa“ a sľúbil, že na tom popracuje . Kurňa, dúfam, že to nebude čítať a nenas.. sa na mňa, že som ho bonzol :-D

22.12.2020 22:12:49 #2199 

PavelC muž

>> #2195, Harry, 22. 12. 2020 21:19:52

No doufám, že se letos na kopec nějak dostaneme a bude možnost trénovat, protože bez drilů, to prostě nejde, člověk nějak musí zafixovat tu správnou pozici :-D. Je to běh na dlouhou trať.

>> #2198, IIIvan, 22. 12. 2020 21:52:53

Už to tady čtu :-D trenink „čápa i T-pluhu, girlandy atd …“ vše je v plánu, jako bod číslo 1, ale letos to zatím vázne, protože u nás není prakticky nikde sníh a s tím „covid“ je lyžování v zahraničí problém, no snad se to zlepší ;-).

Ps: zítra jedu zkusit doladit boty (bootfitter – Miši), mám pocit, že se nějak ty Lange RS vracejí do původního stavu.

23.12.2020 00:49:38 #2200 

oblouk

>> #2197, IIIvan, 22. 12. 2020 21:50:08

Těch 15 buchet pro jezdce EP je blbost, to by odpovídalo cca 250FIS a nejhorší z nich jezdí dost pod 100b a to jen když se závod nepovede – mají jinak vyjeto většinou pod 40 FIS bodů (což odpovídá ve WC cca 5sec)

RMG a jemu podobné co nikdy nezávodili bych tipoval dost pod 200b. Znám totiž velmi důvěrně desítky závodníků pod touto bodovou hranici a vim jak zvládají volnou jízdu… Většina z nich neumí pracovat s tlakem ani tak málo efektivně a zároveň ani tak efektně jako RMG a jemu podobní.

Tak hezky a v podstatě technicky správně jako oni neumí zpravidla lyžovat ani závodníci dost pod 100b. Jejich devizou oproti těm krasojezdcům je orientace v trati a hlavně schopnost řešit stabilitu v zapeklitých nerovnovážných situacích, do nichž se krasojezdci nedostávají. Teprve vyborni zavodnici pod 50b umějí většinou dobře pracovat s tlakem – a to ještě ne vždy…

Pardon za trochu zdekacířský názor.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

23.12.2020 09:02:01 #2201 

johnycek muž

panta rhei

23.12.2020 09:36:35 #2202 

IIIvan muž

>> #2200, honza4, 23. 12. 2020 00:49:38

Těch 15 buchet pro jezdce EP je blbost

Nie je to blbosť – večer som to trepol len tak zbrucha čo som si pamätal nejaké štatistiky čo som pozeral možno pred 2 rokmi. Možno je nedorozumenie aj v definícii pojmov/kategórii, preto to upresním, teraz som si to prešiel znovu námatkovo pár EC/WC závodov, FIS points apod. a písal si a porovnával.

Najskôr to triedenie: tým „slušný jazdec v EC“ som myslel „bežného EC jazdca“, ktorý je oproti ostatným okresným race lyžiarom tak dobrý, že už sa dostal na závody EC, ale nie je tam žiadna hviezda a neboduje – dajme si ho ako race level 1(najnižší z „high úrovne“ závodného lyžovania, aby sme tu nemotali okresných jazdcov).

Tento race level 1 v priemere výrazne zaostáva za level 2, kde som si pracovne zaradil koniec bodovaného poradia v EC(tj. nejaký výsledkový bod-dva). Toto L2 znamenalo v číslach 75. miesto v rebríčku EC, 26 FIS bodov a 120. miesto na svete).

Pre zaujímavosť, poslední umiestnení v EC(tj. taký lepší level 1) čo dokončia obe kolá majú odstup 9–15 sekúnd(nevylučujem niektoré výsledky aj menej, resp. viac, nespracoval som všetky závody samozrejme) od víťaza daného EC obráku, ktorých som si zaradil ako race level 3(=občasní víťazi EC závodov, nie celkového poradia).

Títo náhodne vybraní L3 znamenali v číslach 15 FIS points a 40–45. miesto na svete. Ich výkony vo sveťáku boli v sledovanej sezóne všetko DNF,DSQ a podobne, musel som si pomôcť časmi z iných sezón, aby som mal info ako si stáli oproti Hirscherovi a spol. s časom – bola tam strata 4–8 sekúnd na kolo!

Ako by si viedli vo sveťáku tí Level 2, alebo nebodaj Level 1 oproti Hirscherovi a spol. keby sa tam dostali – keď level 3 mal stratu na neho 4–8 sekúnd na kolo? Mýlil som sa keď som večer len tak zfleku, keď som zahlásil tých 15 sekúnd pre bežného EC jazdca ako reakciu na Harryho?

Myslím si, že posudzovať tú špičku v prvej stovke na svete len podľa FIS points nie je moc výpovedné a myslím, že to tu kedysi riešil aj Ivan S., ale treba sa pozrieť na to takto objektívne komparatívne: L1 stráca na L2 X sekúnd pravidelne, L2 stráca bežne Y sekúnd na L3 a L3 stráca bežne 4–8 sekúnd na víťaza závodu vo sveťáku…

A porovnávať voči týmto jazdcom EC (či už slabším alebo nebodaj lepším) Reillyho je už úplne mimo misu, dúfam že tým smerom nemusíme pokračovať…

23.12.2020 10:12:41 #2203 

oblouk

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

23.12.2020 10:35:51 #2204 

MPS

>> #2187, IIIvan, 22. 12. 2020 19:34:43

Hele mě se bavit o rozdílech v technice obou skupin a přístupu k ní přijde jako nošení dřiví do lesa páč to tu už bylo několikrát probráno naposledy loni. I přes to že se vždy najde nějakej odvážnej instruktor toužící přinést důkazy o tom že se pletem a vše je jinak než se zdá, většinou si zbytečně naběhne na vidle a závěry sou pořád stejný viz třeba loňská prezentace nějakejch Apul RACE testů (která i přes výraznou podporu nejlepšího zdejšího marketéra pana Oblouka skončila fiaskem a jedinej kdo tam předvedl nějakej smysluplnej výkon byl chudák Adam patřící ale do světa RACE kterej si podle mě dodneška musí myslet že se účastnil nějakého lyžařského karnevalu)nebo tvá poslední diskuse s Tomatášem. Prostě instruktoři a Race sou stále dva rozdílné světy a i přes to že by se dalo říct že v obou případech se jedná o profíky tak bohužel v rozdílných oborech s čímž většinou korespondují i jejich znalosti a schopnosti, což asi nejlépe vystihl Ivan-ski svým učitelem v autoškole čímž mě neskutečně pobavil. :-D Na závěr bych ještě dodal že si ambiciozní hobíh klidně může vytřít zadek s top insruktorem, páč zatím co učitel v autoškole denno denně proháněl po městě svého Rapida 1.4TSI a nátáčel při tom demo videa jak správně dodržovat předpisy, jeho bejvalej žák proháněl po okrskách svůj Nisan GTR pod dohledem někoho z Rally, Těžko si ale hobík někdy vytře zadek s někým z Race, to snad jen v případě že by se nakonec taky stal profíkem…:-D

23.12.2020 10:53:35 #2205 

orim muž

>> #2171, IIIvan, 22. 12. 2020 16:52:34

Myslíš tak, že točíš lyžami vo vzduchu zľava doprava či ako?(keď „vodorovne“).

Presne tak, špičky lyží smerujú napr. v pravo a päty samozrejme do ľava a naopak. ( tj. vodorovne, horizontálne a pod.) rotačný pohyb prebieha hlavne v kotníkoch. Nevrav, že si to nikdy na sedačke neskúšal. Žiadna everzia či inverzia. Pre dokreslenie pohyb z videa Tomatáša post 2020, ( strana 68), cca. od 35 sekundy.

23.12.2020 10:54:55 #2206 

oblouk

>> #2204, MPS, 23. 12. 2020 10:35:51

Nevím co jsou Apul Race testy které jsem dle tebe výrazně podpořil a nevím nic o chudáku Adamovi. Svět instruktorů lyžování je mi vzdálenej a mám na něj velmi podobnej názor jako ty. Znám několik z lektorského sboru, uznávám jejich lyžařské kvality a vím, že by pod 200b GS např na Labuti sjeli. Stejně tak vím, že 90% instruktorů všech úrovní by se do cíle zmíněného GS nemělo šanci dostat v čase odpovídajícím 500b. Mám dostatek (62záv.sezon) praktických zkušeností, abych to mohl s jistotou tvrdit.

23.12.2020 10:57:52 #2207 

MPS

>> #2206, honza4, 23. 12. 2020 10:54:55

Veděl sem že se chytneš, byla to sázka na jistotu :-D.......

23.12.2020 11:08:45 #2208 

IIIvan muž

>> #2205, orim, 23. 12. 2020 10:53:35

No, to si sa ale trochu tým videom nachytal :-D Teta vo videu to totiž ukazuje na umelom modeli, ktorý je vyťahaný ako dedkove tepláky a reálny kĺb totiž nič také neumožňuje(jedine štýlom „koleno Nici Schmidhofer“ nedávno) – preto som sa tomu toľko venoval v debate s Tomom – dúfal som, že je to jasné.

To, čo ty skúšaš na sedačke s lyžami je rotácia, áno. Ale v KOLENE, konkrétne na jednej strane je fixované(sedením) celé telo vrátane stehennej kosti. A na strane druhej je „otvorený pohybový reťazec“, kde sa hýba ako celok chodidlo+bota+kosti predkolenia. Miesto rotácie je vnútri kolena!

23.12.2020 11:23:30 #2209 

johnycek muž

Jedna zajímavost. Jednak se musím přiznat, že nevím čím točím a odkud ten pohyb vychází. Ale když dojezdím tak mě nejvíc bolí v kyčlích(pro SK v bedrech) , kotníky a vnitřní stehna(křeče). Když tady píšete o těch kotnících, tak si teda nejsem jistej jestli mě maj bolet :-)

panta rhei

23.12.2020 11:34:11 #2210 

oblouk

>> #2207, MPS, 23. 12. 2020 10:57:52

Máme to vzájemně – první udičku jsem nahazoval já :-)

23.12.2020 11:35:11 #2211 

MPS

>> #2209, johnycek, 23. 12. 2020 11:23:30

Maj tě bolet a hodně, teď ses prozradil – seš v p.či zahoď lyže a kup si sáňky, zrovnas trefil vánoce tak si je mužeš nadělit pod stomeček.....:-D

23.12.2020 11:44:23 #2212 

johnycek muž

>> #2211, MPS, 23. 12. 2020 11:35:11

To jako že to zavřou a nebo že neumím lyžovat? :-)

panta rhei

23.12.2020 11:45:26 #2213 

oblouk

Jedno zásadní pravidlo: Lyžař netočí lyže! – Lyže točí lyžařem. Znamená to v podstatě, že KARVINGOVÉ lyže v podstatě jen malou silou „nastavuješ“ do pozic ve kterých „samy“ zatáčí a ty pak těm z lyží jdoucím velikým silám „jen“ odoláváš. Z toho si vydedukuj příčinu svých únavových bolestí. No a taky způsoby vylepšení svýho lyžování.

23.12.2020 11:47:23 #2214 

IIIvan muž

>> #2204, MPS, 23. 12. 2020 10:35:51

>> #2206, honza4, 23. 12. 2020 10:54:55

MPS myslí toto video: https://www.youtube.com/watch?…

A tú je k tomu popis cieľov apod.: https://www.apul.cz/…ews_s119.pdf

No a neviem kde presne sme to tu rozoberali(asi vlákno SLČR?), ale ako obvykle ste vy dvaja boli na rozdielnych stranách barikády, lebo Honza to aspoň sčasti obhajoval a Miloš bol dosť proti a namietal hlavne výkony aktérov(nerobím Vám rozhodcu samozrejme…).

Tá debata o Reillym sa prelína – začalo to tým, že „Petra hraní výraznejšie viac kotníkmi ako jej súperky“ a výsledkom bola dobrá debata s Tomatášom, čo si cením, že ako zástupca inštruktorov šiel do toho a nebral to ako moji kamoši amíci štýlom „takto to proste je v manuále ty tupče, čo ty už len o tom môžeš vedieť“.

Nejaké porovnávanie výkonnosti race/inštruktori ani nebolo predmetom debaty, to naštartoval až kolega Franz, ktorý nemohol prežiť, že niekto so stredoškolskou fyzikou môže tak nehorázne osočovať „svetovú kapacitu“ Reillyho, pričom podstatou námietok bola fyzika a anatómia a v tej zrovna RMG nie je svetový šampión.

A pri všetkej úcte k jeho lyžiarským schopnostiam, nie je ani zďaleka ani borec svetového kalibru v porovnaní so závodníkmi, kde je proste objektívne určené čo je lepšie a nie subjektívne hodnotenie „krásy“ desiatok tisíc youtubových obdivovateľov, že ako mu ukrásne kreslí prdel po zemi(ale nevidia iné veci, ktoré majú reálny fyzikálny a taktický základ).

Ja za seba môžem povedať, že sa budem snažiť o objektívnu debatu bez osočovania, ale zasranú politickú korektnosť v US ponímaní odo mňa nečakajte – tj. ak je niečo nezmysel(Petra hraní kotníkmi a čo ja viem, čo tam ešte bolo – pokračuje v tom ny youtube takmer denne znova a znova), tak na to poukážem znovu.

Nie je to o osobe, štýle, organizácii ale o konkrétnom TVRDENÍ, FAKTE a len k tomu sa vyjadrujem, dúfam, že pozorní čitatelia chápu že vecná debata ku príčinam a následkov dejov sa dá viesť len na základe kritického posúdenia reality, nie mazaním medu okolo huby – nie sme tu predsa vo vzťahu inštruktor versus začiatočník ktorého učí, kde rozumieme, že pedagogicky tam musí tá nadštandardná korektonosť byť, aby adepta neznechutil.

A preto aj na základe opakovaných debát(aj z obdobia dávno pred mojim príchodom tu) si myslím, že jednotlivé organizácie by sa mali viac zamyslieť nad rozdielmi v závodnej technike a tým čo vyučujú, podľa môjho skromného názoru tie rozdiely nie sú len v tom, že jazdec zo sveťáku je borec lebo viac maká apod., ale je to aj viacerými rozdielnymi princípmi.

Pritom mnoho vecí z race by sa dalo s určitou modifikáciou aplikovať do praxe vo výuke, hlavne pre tých ambicióznych hobbíkov, ktorí aspoň v našich končinách majú ozaj problém nájsť niečo solídne v širsom meradle. Lebo takto mám dojem, že je to skôr o individuálnom prístupe tých lepších inštruktorov, ktorí nad tým rozmýšľajú viac(a kam radím napr. aj Tomatáša po našej debate).

A Reilly ma veru moc nepresvedčil o jeho metodických prístupoch, lebo mu zjavne hodne vecí z podstaty(fy­zika/anatómia) uniká a namiesto toho denne publikuje videá o tom, kto má ako ruku hore alebo dolu vo sveťáku, čo sú podružné veci(ten CO u Odermatta to je teda hláška roka, sorry – a toto má prenos do praxe celkom dosť).

No nič, aj tak si niekto povie, že čo sa do toho starám alebo že som hnusný nactiutrháč…

23.12.2020 11:55:25 #2215 

johnycek muž

>> #2213, honza4, 23. 12. 2020 11:45:26

Tak tohle mi fakt chybělo, to skoro vypadá že chceš aby mě z toho přemýšlení bolela ještě hlava. :-)

panta rhei

23.12.2020 11:58:48 #2216 

IIIvan muž

Jednak se musím přiznat, že nevím čím točím a odkud ten pohyb vychází. Ale když dojezdím tak mě nejvíc bolí v kyčlích(pro SK v bedrech) , kotníky a vnitřní stehna(křeče). Když tady píšete o těch kotnících, tak si teda nejsem jistej jestli mě maj bolet

Kyčle to je jasné – kľúčová oblasť pre centráciu akejkoľvek lyžiarskej (dynamickej aj statickej) pozície(predozadná rovnováha, paralelita lyží, zalomenie…). Aj keď lepšie je vždy popísať nie kĺb ale konkrétne svaly(laicky napr. „uvnitř kyčlí“, „boční strana pánve“…).

Vnútorné stehná(adduktory) sú mi tiež jasné, majú totiž súvis so zalamovaním a celkovo s udržaním trupu voči „vnější“ v pohybe. Ale čo tie kotníky – kde presne Ťa bolia, to ma fakt zaujíma? (nie sú to skôr chodidlá?).

A neboj, nepodozrievam ťa z toho, že by si nevedel lyžovať :-D

23.12.2020 12:07:47 #2217 

oblouk

>> #2215, johnycek, 23. 12. 2020 11:55:25

Iiivan mě pěkně doplnil – vše o čem se zmiňuje je zatíženo velkou silou kterou musíš odolávat tlaku z lyží. Často tu v diskusi hovořím a zdůrazňují tlak Z lyží ne do lyži.

23.12.2020 12:20:47 #2218 

MPS

Hele Harry musím souhlasit s tvým pojmem brzdivej oblouk, trochu jinak to ale vidím s tím tlakem na přední část lyže, kde bych fakt neviděl nějakej cíleně vetší tlak oproti Race ba naopak. Ono tu brzdivost způsobuje efekt vyvolaný snahou o maximální náklon/maximální zahranění, kterému ale neodpovídá průhyb lyže potřebný pro to aby jela čistou kolej, neboť při takovémto zahranění by průhyb odpovídal třeba R9 a ne R20. Tudíž je při takovémto oblouku vyvolán jakýsi efekt drhnutí lyže po celé své délce tím jak se chudák začne prát se svým vlastním rádiusem. Tento efekt sem odhalil už prěd mnoha lety při přechodu z funu na Race kdy mě nebylo nějak jasný jak je možný že i přes vyspělejší techniku mám daleko větší problém s korekcí rychlosti na prudkém svahu, resp na sklonech co sem funem dával s prstem v nose sem se začal trochu trápit (prudké červené/černo černé).

A ještě jedna věc : to co jezdí instruktoři včetně RMG je pro kobíky daleko dosažitelnější než RACE, páč na tom není nic moc složitého a v podstatě stačí jen správně umístit těžiště a překonat strach z náklonu a jako bonus k tomu dostanou lepší efektnost ala prdel na svahu a možnost se takto elegantně pohybovat i na prudších svazích.....naproti tomu Race dobře vědí že snaha o maximální náklon a hranění toho od určitého momentu víc odnese než přinese a proto by to samo o sobě nemělo být jejich hlavním cílem. To co jezdí instruktoři by se klíďo dalo označit za nějaký druh funcarvingu s hůlkama.

23.12.2020 12:30:33 #2219 

MPS

>> #2212, johnycek, 23. 12. 2020 11:44:23

Že to zavřou tudíž tě sou tvé schopnosti k prdu…:-D

23.12.2020 12:41:26 #2220 

MPS

Hele Haryy a ještě jedna věc mi tak nějak orajově napadla – co by se asi stalo kdyby RMG v obloku zůžil trochu stopu a vysunul svoji efektní prdelku na svahu tochu víc od lyží.......? :-D

23.12.2020 12:57:21 #2221 

johnycek muž

>> #2216, IIIvan, 23. 12. 2020 11:58:48

U kyčlí je to ten sval z vnějšího boku nejvíc. Kotník vnitřní strana, jako bych to měl otlačený, možná se mi to tam trochu hýbe, protože mě někdy bolí i palce, když je to větší orba a nerovnosti, ale na druhou stranu těsnější botu už bych nesnes(maximálně v komínu, tam ještě jo). Jako nemyslím si že bych těma kutníkama přímo točil to ne, ale k něčemu asi budou.

panta rhei

23.12.2020 13:03:12 #2222 

Harry žena

Krami jedni…Nedate pokoja cloveku.nevydrzite ani nechat PSA doliezt na 5 a uz vypisujete ostosest..:}

>> #2218, MPS, 23. 12. 2020 12:20:47

Hele Harry musím souhlasit s tvým pojmem brzdivej oblouk, trochu jinak to ale vidím s tím tlakem na přední část lyže, kde bych fakt neviděl nějakej cíleně vetší tlak oproti Race ba naopak. Ono tu brzdivost způsobuje efekt vyvolaný snahou o maximální náklon/maximální zahranění, kterému ale neodpovídá průhyb lyže potřebný pro to aby jela čistou kolej, neboť při takovémto zahranění by průhyb odpovídal třeba R9 a ne R20. Tudíž je při takovémto oblouku vyvolán jakýsi efekt drhnutí lyže po celé své délce tím jak se chudák začne prát se svým vlastním rádiusem. Tento efekt sem odhalil už prěd mnoha lety při přechodu z funu na Race kdy mě nebylo nějak jasný jak je možný že i přes vyspělejší techniku mám daleko větší problém s korekcí rychlosti na prudkém svahu, resp na sklonech co sem funem dával s prstem v nose sem se začal trochu trápit (prudké červené/černo černé).

Rozumieme si. Jedna sa o male rozdiely,clovek musi vediet co hlada. kedze clovek ma biomechaniku prisposobenu inym ucelom ako je rychlo byt na kuse dreva dolu v bufete, cize neefektivny tlak to je dan toho efektneho naklonu ktory nehlada ucelnost a efektivnost.

caute Harry

23.12.2020 13:04:07 #2223 

johnycek muž

panta rhei

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy