Je technika správná? (strana: 70) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 70)

09.12.2020 13:54:16 #2074 

Harry žena

>> #2073, Tomatáš, 09. 12. 2020 13:37:02

J.j.

Takto som si to v minulosti odvodil z toho co 3Icko obsirnejsie opisal,aj ked nie ako tu teraz, a ako som mal laicku predstavu o cinnosti retaze.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

09.12.2020 17:34:19 #2075 

IIIvan muž

>> #2061, Thomas, 08. 12. 2020 17:55:06

co by přivítal o trochu míň latinských názvů pro lepší srozumitelnost.

Jasné, rozumiem. Ono sa tomu nedá úplne vyhnúť, lebo sa potom môže v debate s Tomatášom pozmeniť zmysel nejakého slova. A často tie menej obvyklé slová dávam do zátvorky aj CZ/SK význam – posnažím sa ale polepšiť :-D

09.12.2020 18:17:38 #2076 

IIIvan muž

>> #2071, Harry, 09. 12. 2020 12:59:43

Zaujímal by ma Tvoj komentár,ked si tak vo videu namatkou vyberem slovo „aerodynamics“ tusim ze nebude vsetko s kostolnym poriadkom. Tu sa jedna o ine veci…

Keď som to narýchlo videl, tak ma tiež tá aerodynamika upútala + vraj porovnanie „old school a new school“, tak ma zaujalo, že ktože to vo sveťáku jazdí nejakým old stylom a ako sa líšia. Ale na začiatku vraví, že „ideme VEDECKÝM spôsobom vysvetliť rozdiely…“, tak si to musím pozrieť detailnejšie.

Hm, aerodynamika je určite dôležitá, ale neviem, či je v tomto videu až tak podstatný rozdiel práve v tom, takže sa nevyjadrujem. Potom – línia jazdy je určite dôležitá, len tiež neviem, či je väzba na CO/CU až taká kľúčová v kategorickom určení „toto je rýchlejšia línia“(za akých okolností?).

Hm, pokračujem v tom „neviem“: takže crossover je „old school“, značím si že hodne jazdcov WC sú nemoderní(a často aj ja s nimi, ale ja môžem, už mám svoj vek). Takže odteraz sa musí v race jazdiť iba crossunder aby si bol rýchly? Ja mám predstavu old-school spojené s inými štýlmi lyžovania z dôb v minulom storočí, ale ok takéto veci môžu byť vecou názoru, nejedná sa o nejaké striktné triedenie.

Poďme na to trenie(friction): „dvihnutie sa pri CO spôsobí väčšiu styčnú plochu lyží a tým väčšie trenie a to jazdca spomalí“. Kto sa tu podujme mi vysvetliť mechanizmus tohto zvýšenia trenia? Lebo vedeckému rozboru akosi nerozumiem…

Poznámka, že kto má nevhodnú biomechaniku(dĺžku kostí apod.), tak má problém s hlbokým drepom: chcel by som vidieť jazdca WC, čo má problém spraviť ľubovoľne hlboký drep. Tiež zmienka štýlu „kto z nich nemá dobre naštelované boty, tak CU nespraví správne a bez backseatu“ vo mne vyvoláva pocit, že v tom sveťáku je viacero bootfitterov flákačov.

No nič, musím ísť cvičiť a tieto WC finty nechám radšej iným :-D

09.12.2020 19:41:52 #2077 

oblouk

>> #2076, IIIvan, 09. 12. 2020 18:17:38

Rozhodně je dobře, když někdo povolaný udělá „výkop“ – chce to odvahu, nemusí to být perfektní . ale hlavně – umožní tím hru. Reilly je rozhodně povolaný – lyžuje krásně, efektně i když rozhodně ne „závodnicky“. Jeho práce s tlakem je přesně taková, jaká vyhovuje krasojezdci který se soustřeďuje na rozsahy a efektní (a z jeho pohledu i efektivní) snadné samopřehranění:

Ke svému rozboru si samozřejmě vybral to pro jakéhokoli laika nejviditelnější – porovnání vertikálního pohybu těžiště dvou jezdců:

• na dvou různých místech trati :-)
  • ve dvou dosti odlišných situacích :-)
  • v záběrech izolovanách od toho co předcházelo a následovalo :-)

Umným střihem dostal dobrý materiál k formulaci těch svých někdy i „správných“ – ale spíše bych řekl marginálních závěrů,

Díky Reilly za odvahu i za tvůj úhel pohledu. Nikdo z trenérů WC a nebo univerzitních odborníků se toho nemůže odvážit…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

09.12.2020 20:23:00 #2078 

Thomas muž

>> #2069, IIIvan, 09. 12. 2020 12:41:04

Ty voe,ty máš kua zdroje!! :-), my to včera tady prorobírali podrobněji, a dívám se dnes, že tohle téma pálí sakra hodně lyžařů- To videjko z analýzy Andermata a Zubčice je dneska !! dávané na youtrubku a už má 2 tis shlédnutí.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

09.12.2020 21:01:20 #2079 

Harry žena

>> #2077, oblouk, 09. 12. 2020 19:41:52

Jo.

Od tohto by som to napisal len horsie. Suhlas.

Reilly lyzuje instruktorsku spicku, chyba mu ten tah na efektivitu, asi nikdy spickovejsie nezavodil.

A ma aj take „nepodstatne“ postrehy, vytahuje nepodstatne veci z mojho pohladu.Ale kecat na trubke sa o nich da donekonecna,fo­lloveri pribudaju,nevidim problem.

A lyziar je fakt namakany.Radost pozerat.

>> #2076, IIIvan, 09. 12. 2020 18:17:38

Clovece,zaujimave tahy od Reillyho. Dobre Tebou okomentovane.

Bohvie ci so svojou troskou neprijecha Ivanski,jak to vidi on.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

09.12.2020 21:15:02 #2080 

IIIvan muž

>> #2073, Tomatáš, 09. 12. 2020 13:37:02

Začal som priebežne pozerať video od Gellieho, tak nejaký koment k téme kotníky a je to presne situácia, ktorú som popísal v príspevku č.2022:

https://snow.cz/…a-spravna/68#…

časté nedorozumenie, keď niekto hovorí o tých štandardizovaných pohyboch. Jedná sa o to, že názvom napr. flexia môže niekto myslieť aj „aktuálny stav“(odchýlka od základnej anatomickej polohy daného kĺbu"), ale aj „aktuálny smer pohybu“(tj. kĺb je práve v extenzii ale práve sa pohybuje „smerom do flekčného postavenia“ =vykonáva flexiu).

No a z toho čo TG ukazuje a hovorí, tak popisuje pronáciu ako pohyb zo supinácie do cca neutrálu. Tj. vyjadruje nie pronáciu ako „pozíciu“, ale ako „pohyb“ – z krajnej pozície vnútornej nohy končiaceho oblúku(tj. pozícia supinácia = oppozitum voči pronácii ako pozície).

A odtiaľ ide chodidlom počas prechodu medzi oblúkmi naspäť do neutrálu a „pak se jenom pořádně postaví na trojnožku“, tj. do neutrálneho postavenia(z hľa­diska pronácia/supi­nácia). K tomu popisuje dopruženie mediálnej klenby chodidla(pre Thomasa-vnútorná strana) po došľape.

Myslím, že práve táto vyjadrovacia odlišnosť je už od začiatku príčinou našich úvodných nedorozumení. Ide o to, že základný termín nejakého pohybu je vždy popisovaný od základnej anatomickej pozície a z toho som stále vychádzal. Teraz už ti dodatočne rozumiem viacej(a dúfam, že aj ty mne :-D ).

Na začiatku tam dakde Gellie ukazuje „pravú“ pronáciu(v zmysle anatomickej pozície od neutrálu), s prehnaným prevedením(over­pronation), čo je mimochodom častý a nezdravý jav v populácii pri chôdzi. No a mne celý čas nešlo do hlavy ako toto môžeš tak vehementne „chcieť“ pri lyžovaní :-D

Lebo pri akčnejšom lyžovaní by bez tesnej závodnej alebo top komerčnej boty k tomu dochádzalo v dosť výraznej miere a výsledkom je to „zahranenie kolenami“ – chtiac nechtiac aj keď to práve jazdec nechce/nepotrebuje.

Čo sa týka toho dopruženia klenby, tak to je „vyvolaná investícia“ vďaka gravitácii(pri bežnej chôdzi alebo easy rekreačnom lyžovaní bez vyššieho „G“) a nie aktívny pohyb(v zmysle „chcem zmačknuť klenbu“) a jedná sa o fyziologickú kompenzáciu určenú pre viaceré funkcie(tlmenie nárazu na kosti/kĺby, pomocník odrazovej fázy kroku…).

Zatiaľ toľko – koment po zhliadnutí prvých 6 minút toho videa…

09.12.2020 21:38:37 #2081 

IIIvan muž

Len na odľahčenie, v Afganistane už spustila repre prvý vlek:

https://www.facebook.com/…027929375273

11.12.2020 17:22:26 #2082 

Tomatáš

>> #2080, IIIvan, 09. 12. 2020 21:15:02

No a z toho čo TG ukazuje a hovorí, tak popisuje pronáciu ako pohyb zo supinácie do cca neutrálu. Tj. vyjadruje nie pronáciu ako „pozíciu“, ale ako „pohyb“ – z krajnej pozície vnútornej nohy končiaceho oblúku(tj. pozícia supinácia = oppozitum voči pronácii ako pozície).

Pronace je určitě pohyb (jeden ze zásadních při vzpřímené lokomoci), ze kterého vznikne i určitá „pozice“ v pronaci..jak pohyb, tak finální pozice (tvar chodidla) se dá popsat. Také jsem tady od začátku psal, že „pronace“ vzniká jako produkt změny zatížení na chodidlech..

To, co Gellie ukazuje je IMO celé spektrum…tj. ze supinace – neutrál – pronace! Při plném došlápnutí a přesunutí těžiště nad chodidlo je krásně vidět, že rozsah „pronačních“ pohybů není nějak velký, ale jejich význam je pro funkční pohyb ve vzpřímené pozici zásadní. Co je důležité..trojnožka (1., 5. metatarz, patní kost) by měla zůstat přítomna i v pronaci (udržení 5. metatarsu v kontaktu s podložkou) a IMO po celou dobu trvání oblouku..už jsme to tu taky nakousli..

Gellieho ukázka „overpronation“ vnímám jako aktivní ukázku „everze“ nohy (aktivní naklonění chodidla na vnitřní stranu chodidla), o které jsem si mj. myslel, že od začátku píšeš i ty..:) Proto jsem se ptal, zda-li vnímáš mezi těmito dvěma „pohyby/pozicemi“ rozdíl..Zde jsem na začátku viděl rozpor..Samozřejmě s tebou souhlasím, že toto, co tam ukazuje, není dobrý lyžařský pohyb, protože může dojít k zablokování „kaskády“, zahranění koleny (knieknickt apod)…už jsem o tom tady někdy psal..

A propos…už jsi to dokoukal celé?

Vracím se tak zpět k mým původním otázkám a jedna se sem v kontextu s Gelliem hodí…

A to naklopenie chodidla má hlavne tento mechanický vplyv na správne postavenie vyššie postavených segmentov – zjednodušene sa „našteluje“ celá dolná končatina tak, aby odolávala pôsobiacim silám ako má(transfer z ťažisko do podstavy/chodi­dla/lyže…). Zůstává podle tebe noha v everzi v průběhu celého oblouku? O jakých silách v tvém popisu hovoříš?

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

11.12.2020 18:44:36 #2083 

IIIvan muž

>> #2082, Tomatáš, 11. 12. 2020 17:22:26

Hodím tu obrázok čo sa myslí tou ktorou POZÍCOU(anato­micky), aby boli aj ostatní v obraze:

https://www.verywellfit.com/…tion-3436329

Gellie ukazuje pri došľape tú neutrálnu pozíciu chodidla a popisuje to ako pronácia, ale to je presne to, čo som upozornil, že z hľadiska pohybu ide o „pohyb smerom do pronácie“, ale nie o „pozíciu pronácia“(viď foto) – všeobecne, popis základného zatriedenia A – B – C.

Samozrejme, pri chôdzi alebo došľape v ski bote dochádza ku veľmi miernemu vynútenému pohybu, ale to je ako sme sa už zhodli, nie je aktívny pohyb naklopenia chodidla do strany, ale pohyb vynútený dopružením mediálnej klenby pri došľape(gravitácia) a áno, jedná sa aj pozične o veľmi mierny rozsah pronácie – len má bližšie k neutrálu zjavne :-D

Gellie tiež hovorí(cit.): „there´s no muscles that actually pronates the foot…it´s letting gravity and joints articulate“ – takže sme v zhode už všetci traja a nemusíme spomínať „aktívne hranenie“ ničím v danej oblasti(čo bol hlavný stimul pre mňa ukázať, že to Reilly nemôže tak písať ani obrazne).

Aby som bol ale úplný, tak niektorí autori používajú pojem „neutrálne pronácia“ a to je presne to chodidlo v neutrále práve z pohľadu tohto mierneho pohybu pri došľape – a toto ty zjavne myslíš aj TG všeobecne ako „pronáciu“. Lenže ja stále pri každej debate vychádzam striktne zo základného anatomického popisu jednotlivých pohybov, tu konkrétne znázornených na obrázku hore.

Takže sme asi našli ďalší zdroj nedorozumenia a navrhujem, že do budúcna to radšej vždy upresnime nejakým adjektívom(over­pronation versus neutral pronation…), vyhneme sa tak siahodlhému vysvetľovaniu(a motaniu chudákov kolegov, čo to čítajú :-D ). Proste znovu platí, že vždy si každú nejasnosť treba vykomunikovať, bez zjednotenia terminológie je to problém.

Takže môžem pripraviť zhrnutie pre kolegov, že čo a kedy to vlastne ten kotník môže, nemôže/nedokáže robiť pri lyžovaní :-D Ok, srandičky, ale do budúcna sa tomu plánujem venovať vo svojich článkoch na tému ako to môžu použiť pri lyžovaní, resp. ako sám doma tie „kotníky“ vylepšiť aby hlavne tie senzory dávali presnejšie signály „do mozgu“ a aj ten hobby lyžiar mal lepšiu rovnováhu(aj keď to je téma rozsiahlejšia).

11.12.2020 23:04:00 #2084 

jurol

Tak páni ani CO ani CU ale compact transition!

Harry, Iiivan čo vy na to?

12.12.2020 09:02:09 #2086 

Martin47 muž

12.12.2020 09:15:24 #2087 

jurol

>> #2086, Martin47, 12. 12. 2020 09:02:09

Konečne sa niekto odhodlal a povedal že my nerobíme chyby, my lyžujeme ako ako Hirscher! :-)

Kto to berie moc vážne mal by si prečítať aj popis pod videom: „WARNING – Don't take this video too seriously – This video is just a bit of fun, this video is NOT looking at the reason why or how he is doing these movements or the subsequent movements leading up to or after these still frames…“

12.12.2020 09:18:42 #2088 

Martin47 muž

>> #2087, jurol, 12. 12. 2020 09:15:24

MH tam má všechno. Prdelačku, protirotaci, jízdu po vnitřní, rameno vzadu… už jen potřebujeme Kraba aby udělat z videa pár fotek a rozkreslit osy :-D A což teprve jeho kotníky!

12.12.2020 09:39:14 #2089 

ivan-ski

>> #2079, Harry, 09. 12. 2020 21:01:20

Uz som pisal ze Reillyho uvahy o WC technike treba brat ako sam povedal za „spekulaciu a pre zabavu“. Niektore veci co pise asi z vlastnych skusenosti sedia, ale akonahle sa zacne hrat na vedca a pouzivat odborne vyrazy tak z toho vznika jedna pitomost vacsia ako druha. Aero friction napriklad. Uz len tym ze odcituje Aero resistance definiciu priamo z wikipedie jasne ukazuje, ze o tom nema po odbornej stranke ani paru. Klasicka ukazka diletantstva, pritom lyzovat vie celkom slusne. Tazko sa mi k tomu celemu vyjadruje bez vulgarizmov.

>> #2088, Martin47, 12. 12. 2020 09:18:42

Presne tak. Podla mna z Hirschera nic nebude, s takymto zachodovym postojom to daleko nedotiahne. A dalsi chudak Marco Odermatt, ak by mal na sebe sustaky z lidlu, natocil volnu jazdu a dal sem na rozbor, tak by sa urcite dozvedel od tunajsich rozumbradov, ze vsetko v GS obluku robi presne naopak. Elementarna fyzika ZS jednoducho nepusti.

12.12.2020 09:46:11 #2090 

Martin47 muž

>> #2089, ivan-ski, 12. 12. 2020 09:39:14

:-D V závodním lyžování platí jediné fyzikální pravidlo: kdo dovolí gravitaci víc působit, ten jede. Jak to technicky udělá je jedno. Aneb jak mohl vyhrát s takovým stylem a nevyhrál ale hezky se na to koukalo.

12.12.2020 10:22:37 #2091 

oblouk

>> #2089, ivan-ski, 12. 12. 2020 09:39:14

>> #2090, Martin47, 12. 12. 2020 09:46:11

Oba máte samozřejmě pravdu – obecně. Velmi vhodné pro komentář je dvojvětí „kdo dovolí gravitaci víc působit, ten jede. Jak to technicky udělá je jedno“ – první větu je možno doplnit o „a trošičku ji pomůže“. Platnost druhé věty lze ale úspěšně zpochybnit, protože jak to technicky udělá je právě ten problém k řešení. Ke způsobu řešení nezpochybnitelné patří, že rozhodně ne proti fyzice! :-)

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

12.12.2020 10:41:08 #2092 

Martin47 muž

>> #2091, honza4, 12. 12. 2020 10:22:37

Jak jí pomůžeš? Neexistuje nejlepší technické řešení, každá technika jezdců světové špičky je individuální modifikace, často velmi odlišná.

12.12.2020 17:36:49 #2093 

IIIvan muž

>> #2084, jurol, 11. 12. 2020 23:04:00

Ja hlavne nerozumiem prečo niekto vymýšľa furt nové termíny, už pri jestvujúcich je bordel dostatočný, keďže si ich každá asociácia a rôzni ľudia definujú ako sa im chce(kto aspoň trochu pozná US debaty tak vie)…

A väčšinu videí má myslené vážne, okrem týchto „6 chýb Marcela“…

12.12.2020 18:12:11 #2094 

jurol

>> #2093, IIIvan, 12. 12. 2020 17:36:49

Pri tom poslednom videu jasne píše že ho urobil „for fun“. No nechce sa mi veriť že by to „compact transition“ myslel vážne.

12.12.2020 18:40:09 #2095 

PetrAT muž

Já bych tomu Reillymu až tak nevěřil
Například tady tvrdí , že Martička má hezčí zadek než Sára :-) :-) 8-O
.
Von ten Rejly může být rád, že už nejezdí Bode
Jak by nám vysvětlil, že celou trať Bode zajel blbě, v záklonu a ke všemu to vyhrál :-)

Fotky

12.12.2020 19:02:06 #2096 

PetrAT muž

Přiznám se, neumím anglicky a tak jen koukám na obrázky
Tady Reilly řeší aerodynamiku
A očekávám, že v dalším videu nám sdělí , že Zubčič vyhrál proto, že měl vázání nastavené na 21 a Odermatt měl jen 20 :-)

Fotky

12.12.2020 20:57:00 #2097 

Harry žena

>> #2086, Martin47, 12. 12. 2020 09:02:09

Kruci aj s chlapom.

M.H. videjko mam odlozene do debaty s fyzikalnou sekciou,jasne ze mi ho vyfuknu.

Tak nejak to vyzera,ked sa ide fajn lyziar pohrat na vodivy sneh a robi si s oblukom co chce.Kedy chce.Ako chce.

caute Harry

13.12.2020 15:45:50 #2098 

IIIvan muž

„Čo závodníci nechápu o voľnej jazde“:

https://www.youtube.com/watch?…

13.12.2020 18:08:40 #2099 

johnycek muž

>> #2096, PetrAT, 12. 12. 2020 19:02:06

Chápu ,že má někdo postřehy, jenom nechápu, proč má neustále potřebu něco sdělovat. To je jak s předpovědí počasí, nebo komentářem Bořka v TV. Všechno naopak. :-D Stačí pustit obrázky bez komentu. To je na toho Reilyho ne na tebe :-)

panta rhei

13.12.2020 20:35:18 #2100 

Harry žena

>> #2098, IIIvan, 13. 12. 2020 15:45:50

Maly rešerš by mi absolutne nevadil. Ale viem ze mas toho dost tak nenastojim.:}}

caute Harry

13.12.2020 22:45:17 #2101 

PetrAT muž

>> #2099, johnycek, 13. 12. 2020 18:08:40

Reillyho aktivita bude souviset s jeho prací – https://eliteskiing.com/a-team/
Občas asi hlásá bludy a je otázka jestli mu to odběratelé videí žerou
Obdivuju, že umí lyžovat na tak rozličných terénech (moguly ..)
Ale upřímně , Reillyho carving se mě nelíbí
(a objektivně přiznávám, že se mě nelíbí ani ten můj kárving :-D , je mnohem horší než Reilliho)
.
Mimochodem dnešní flow down hill ve Val d´I. byl krásnou ukázkou kárvování , zalomení, paralelního postoje

14.12.2020 08:09:39 #2102 

IIIvan muž

>> #2099, johnycek, 13. 12. 2020 18:08:40

To je jak s předpovědí počasí, nebo komentářem Bořka v TV. Všechno naopak

:-D

>> #2100, Harry, 13. 12. 2020 20:35:18

Maly rešerš by mi absolutne nevadil.

No práveže netuším, čo chce autor povedať okrem toho, že závodníci nevedia jazdiť na voľno. Čosi o tom, že moc zalamujú a ich oblúky majú nepekný tvar a mali by sa viac „voziť“ alebo niečo také – ale možno som mal včera len zlý deň na chápanie, to sa stáva :-D

>> #2101, PetrAT, 13. 12. 2020 22:45:17

Občas asi hlásá bludy a je otázka jestli mu to odběratelé videí žerou

Asi…žerú mu to určite, všade má kopec pochvalných komentov k tomu a like-ov, tak to musí byť dobré, to nevieš? :-D

14.12.2020 20:22:17 #2103 

Franc Haugen

Vyjimecne se zapojim do diskuze, jelikoz jsem si vsiml ze se tu nekteri dost vozi po Reilly McGlashan. Kazdy muze mit svuj nazor na cokoliv, ale uprimne mi prijde trosku odvazne, ze si to nekdo z teto ceske diskuze dovoli. Reilly spolu s Paul Lorenz a Tom Gellie patri nejen k Australske lyzarske spicce, ale i svetove! Profesionalove, kteri to dotahli mezi lyzarskymi instruktory nejdal. Nemyslim si ze v malem ceskem rybnicku je nekdo, kdo by dosahoval jejich urovne, proto by to asi chtelo trochu respektu ke zminenemu Reillmu, at uz se vam jeho lyzovani a nazory libi ci ne…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy