Smýkaný oblouk - strana 8 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování (strana: 8) - SNOW.CZ

Smýkaný oblouk (diskuze strana 8)

Nalezené položky: 397 « První | < Předchozí | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Další > | Poslední »

12.02.2019 14:07:04 #211 

Martin1978

>> #208, Harry, 12. 02. 2019 12:40:53

Ale někomu to asi šlo i jinak, s harmonikou a bez pluhu :-D

Marcel

Tak nevím jestli to tajemství úspěchu netkví úplně jinde :-D

12.02.2019 14:42:01 #212 

Harry žena

>> #211, Martin1978, 12. 02. 2019 14:07:04

:}

Ten si zatancuje ako si sam zahra,nie ako hraju ini.:}

To je udel vynimocnych.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

12.02.2019 15:52:45 #213 

CzechSkier

>> #205, Gravedigger, 12. 02. 2019 11:11:31

Ahoj,

vůbec netuším, co trénoval Ligety jako dítě, ani co později. Ale principiálně mi vůbec nejde o špičkové závodníky, kteří mají většinou mimořádný talent, mimořádnou fyzickou průpravu, mimořádné tréninkové objemy a hlavně nikdo tady netuší, jaká je a byla struktura jejich tréninků. Ani videa v následujících příspěvcích nic neříkají, protože asi není nic vzdálebějšího realitě, než tento druh FB nebo YT videí.

A teď k jádru otázky. Lyži lze v principu zatočit třemi způsoby:

1. Rotací – smykem zatížené lyže
  2. Rotací – smykem odlehčené lyže
  3. Náklonem a prohnutím zaříznuté lyže

Kdybych měl ve fundamentální podobě popsat přístupy k výuce těchto způsobů, tak první 2 jsou v řadě věcí podobné a víceméně jsou pokryty klasickou metodikou komerčních škol, která je dobře demonstrována třeba v těch videích, ktará zveřejnil IIIvan. Jede se postupně smýkaný oblouk a postupně se tam přidává více náklonu.

Druhý přístup spočívá v jízdě po hranách na lyžích s menším poloměrem na mírných kopcích a s progrese spočívá v postupném zvyšování sklonu svahu, ale v zásadě se pro výuku nevolí prudší kopec, než na kterém dotyčný dokáže vyjet čistý oblouk.

Tyhle principy bych řekl, že jsou ve své podstatě diametrálně odlišné (i když reálně se kombinují) a to jednak z biomechanického hlediska (fyzika oblouku), tak z anatomického – druhy pohybů, zapojení různých svalů, typ činnosti svalů, napětí/uvolnění. Řekl bych, že tyto pohybové vzorce se sice v mnohém doplňují, ale taky v mnohém vylučují, a když dojde k vybudování určitých návyků, tak se pak těžko (vůbec) odstraňují. Jedním z příkladů jsou třeba závodníci, kteří trénovali od mala na prudších kopcích, čímž se naučili dobře brzdit, ale později, kdy se naučí dobře jezdit, se toho brždění (rotací) velmi obtížně zbavují, někteří se toho nezbaví vůbec nikdy. (a to po stovkách dní na sněhu ročně). HOnza si možná vybaví debatu, která na toto téma proběhla tak před 10 lety se Záhrobským St.

Výstupem prvního způsobu bývají „smýkači“, kteří mají dobré postavení těla, využívají pohyby celého těla, ale mívají delší dobu problémy s čistým obloukem a mírou náklonu do oblouku. V závodech bývají spíše pomalejší.

Výstupem druhéhoé způsobu jsou „kolínkáři“, kteří jsou v závodech spíše rychlejší, mají čistší oblouky, ale často se dostanou do problémů při přechodu do juniorského lyžování, kdy se dostanou na dospělé lyže, náročnější tratě a kopce. Musejí na hranách tím pádem odolávat větším silám, čehož díky tomu, že dobře nevyužívají celé tělo, nejsou schopni. Myslím, že dnes už panuje trenérská shoda na tom, že toto je problém českého žákovského lyžování.

Můj názor je ten, že potřeba stavět paralelně systematicky na obou těchto pilířích. Myslím, že použitelná metodika a systém výuky existuje pro ten první způsob, pro ten druhý nikoliv, a jeho výuka je závislá na individuálních kvalitách a zkušenostech jednotlivých trenérů.

I

www.juniorsports.cz

12.02.2019 16:05:25 #214 

CzechSkier

>> #210, oblouk, 12. 02. 2019 13:55:43

Můj celkový názor jsem napsal v předchozím příspěvku. Tady se jen „chytím“ jedné formulace a to „neboť dokonalost spočívá především ve schopnosti vnímat (a zároveň umět dávkovat) zahranění“

Je to takové klišé, které slýchám, a pravděpodobně jsem ho sám vícekrát použil. V podstatě je to pravda, ale má to dva háčky:

1. Nikoho z těch, kteří to přednášeli, a pak předváděli (na sobě nebo někom jiném) jsem neviděl zajet čistý oblouk
  2. Co to vlastně přesně znamená dávkovat zahranění? Myslí se tím míra náklonu? Nebo Velikost tlaku do nakloněné lyže?

Trochu to zavání různými mikropohyby a další magií. Určitě je dobré a nutné při tréninku dávat důraz na cit pro cokoliv, protože to patří k celkové výbavě dobrého lyžaře, ale realita závodního oblouku spočívá podle mne ve schopnosti ve velké rychlosti lyži dostatečně naklonit a prohnout a pak ustát ty síly a nárazy, které přicházejí od podložky a zůatat i v konci oblouku na vnější lyži. A to není žádná magie, jak se tady člověk často může dočíst, ale tvrdá práce.

I

www.juniorsports.cz

12.02.2019 19:16:12 #215 

TNS muž

>> #204, CzechSkier, 12. 02. 2019 10:52:16

„Skutečně se dá projít k čistému oblouku po hranách z pluhu a následně smýkaného oblouku? Můj názor je, že tato postupná progrese funguje jen do určité míry, ale pro finální provedení čistého GS oblouku například na úrovni slušného staršího žáka nefunguje…“

Ak som správne pochopil otázku a teda, že ako má vyzerať výsledný oblúk ako produkt na konci niekoľkoročného snaženia. Tak podľa mňa nie, nedá. Výsledok môže byť „so fu_king close“ , ale nie rovnaký.

…ešte si prisadím, aby ma tu načisto nemali radi.

Ak niekto zvláda „čisté“ a dynamické oblúky po hranách a bude chcieť naučiť obluk šmykom a podobné parádičky, tak za pár maximálne hodín máme hotovo. Opačne to nefunguje ani náhodou.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

12.02.2019 19:29:14 #216 

˘Ö˘Krab muž

>> #213, CzechSkier, 12. 02. 2019 15:52:45

Myslím, že dnes už panuje trenérská shoda na tom, že toto je problém českého žákovského lyžování.
Cože? Že by snad české žákovské lyžování mělo nějaký systémový problém? Není možné. To musí být chyba pár nespolupracujících jednotlivců. A pokud snad opravdu existují chmury nejistoty, odborný poradní a školící orgán je mávnutím kouzelného proutku rozežene.

Postav někde na oficiálních závodech dětem zatočený obřák na placaté modré, jejich trenéři zajistí, že budeš mít záhy totožnou barvu.

>> #215, TNS, 12. 02. 2019 19:16:12

Vidím, že mám obrovské štěstí, že jsem mimo veškeré struktury, svazy, závody a oficiální metodiky a nemusím řešit takováto úskalí. Býti nelyžařem má i své značné výhody.

Jen dál, jen houšť, jsem zvědavý, jakou revoluci vymyslíte a pro koho.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

12.02.2019 19:47:55 #217 

oblouk muž

>> #214, CzechSkier, 12. 02. 2019 16:05:25

Co to vlastně přesně znamená dávkovat zahranění? Myslí se tím míra náklonu? Nebo Velikost tlaku do nakloněné lyže?“ – nečekal bych, že vzneseš takovéhle otázky…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

12.02.2019 19:48:17 #218 

MPS

Ak niekto zvláda „čisté“ a dynamické oblúky po hranách a bude chcieť naučiť obluk šmykom a podobné parádičky, tak za pár maximálne hodín máme hotovo. Opačne to nefunguje ani náhodou.

To souhlas…na druhou stranu nenapadá mě ze bych někdy potkal někoho kdo dokázal na top úrovni zajet oblouk po hranách a neuměl a měl potřebu se učit oblouk smýkanej…Ty jo ?

12.02.2019 19:48:48 #219 

TNS muž

>> #216, ˘Ö˘Krab, 12. 02. 2019 19:29:14

„Býti nelyžařem má i své značné výhody.“

Tiež si myslím.

…inak aby reč nestála. Ja a oficiálne metodiky? He :-D

12.02.2019 19:52:27 #220 

TNS muž

>> #218, MPS, 12. 02. 2019 19:48:17

Predstav si že áno. Nemal potrebu, ale nevedel dobre. No a už vie.

12.02.2019 19:59:38 #221 

Gravedigger

Ligetyho jsem zminoval, protoze ho vsichni zname jako mistra rezaneho oblouku, ktery ciste carvoval tam, kde uz ostatni chte nechte museli smykat. Zaroven ale, vzhledem k jeho veku, musel az do juniorskeho veku jezdit na rovnych lyzich, tudis vetsinu oblouku smykal.

Ze deti jezdici v brankach na prudkych kopcich, ucice se takto vice brzdit nez nechat lyze jet, to daleko v lyzovani nedotahnou, je znamy a uz dlouho diskutovany fenomen ceskeho lyzovani. Jestli tim ty deti ziskaly neodbouratelny handicap, nebo se jen dal vezou ve spatnem vlaku tazenem spatnou lokomotivou-trenerem a kvuli tomu se uz nikdy neprosadi je otazka k diskuzi, ke ktere ale ja neumim prispet.

Ze kvalitne polozene a vyvazene zaklady jsou lepsi nez opak, je nerozporovatelny fakt. Ale nezda se mi tvrzeni, ze by lyzar s vyraznejsi smykacskou prupravou nebyl schopen od urciteho sklonu ciste zacarvovat. Ja bych rekl, ze kdyz umi (dostatecne dobre) jezdit po hrane, tak cistou hranu zajede vsude, jen s trochu vetsim polomerem nez ten s intenzivnejsi carvovou prupravou, ktery to proste diky tomu umi o neco lip. Proste Ligety sjede Solden patnacti oblouky ciste po hrane, ja ctyrma (roztazenyma pres celou sirku).

12.02.2019 20:09:51 #222 

MPS

>> #213, CzechSkier, 12. 02. 2019 15:52:45

>> #214, CzechSkier, 12. 02. 2019 16:05:25

Tak nevím jestli se tu zas tak trochu nezačíná vařit guláš.....já třeba celou tuto polemiku kolem smýkaného bral tak že pokud má někdo prasáckej oblouk smýkanej i řezanej je dobrý se vrátit na začátek a ve smýkaném oblouku si srovnat základní věci které v řezaném těžko srovná páč jízda po hraně je dokonale maskuje a následně pokračovat do řezaného…a určitě ne tak že po doladění smýkaného stačí už jen postavit lyže na hrany a automaticky začne jezdit top dynamickej řezanej oblouk( k tomu je samo ještě dlouhá cesta)…

12.02.2019 20:13:10 #223 

MPS

>> #220, TNS, 12. 02. 2019 19:52:27

No trochu mě to překvapuje ale proč ně… v tom případě mi celkem zajímá jestli se to následně nějak projevilo v jeho oblouku po hraně ?

12.02.2019 20:33:14 #224 

TNS muž

12.02.2019 21:12:01 #225 

CzechSkier

>> #221, Gravedigger, 12. 02. 2019 19:59:38

1. To „od dětského věku“ není podstatou té otázky. Asi jsem mohl lepší napsat „dlouhou dobu“ a to ještě ve věkum kdy je člověk schopen učit se nové věci
  2. Ty závoďáky bych fakt jako příklad nebral, protože se za prvé stačí podívat, že oni i na klasických lyžích jezdili víc po hranách a ve větších náklonech, než většina lidí na carvingových lyžích, a za druhé oni nepochybně věnovali velmi velké objemy trénování čisté hrany.
  1. Ta podstata otázky spočívá v přímočarosti té metodiky, jestli může fungovat. Já si dříve myslel, že by to mohlo být možné, ale dneska tonu nevěřím.
  2. Jestli sjedeš Sölden čtyřmi oblouky, tak buď nebudou čisté (lyže budou brzdit buď díky rotaci nebo díky bočnímu smyku), nebo se z tý rachlosti rozstřelíš. Protože ten rozsah poloměrů oblouků, které lze na jedné dané lyži relativně čistě zajet, není zase tak velký

I

www.juniorsports.cz

12.02.2019 21:18:12 #226 

CzechSkier

>> #222, MPS, 12. 02. 2019 20:09:51

To je ale jiná otázka. Jízda po hranách nic nemaskuje. Naopak všechno odhalí. Ale je příliš rychlá pro nácvik některých věcí, protože je lyžař nestíhá vnímat a provádět. Takže je nutné/vhodné zpomalit, kam až je to nutné, takže třeba do přívratu. A pak to zpět postupně vracet do větší rychlosti. A protože každý, všetně WC jezdců si nese s sebou svoje chyby, tak buď jako trénink, nebo rozježdění před závodem používají různé formy zpomalení/smyku.

I

www.juniorsports.cz

12.02.2019 21:19:26 #227 

CzechSkier

>> #217, oblouk, 12. 02. 2019 19:47:55

No a jaká je tedy odpověď? Jde mi o to, shodnou se na definici, aby se to dalo dál argumentovat

I

www.juniorsports.cz

12.02.2019 22:14:48 #228 

ivan-ski

Trosicku sa to tu zacina motat. Vzdy sa zacina od pluhu, je jedno ci ma dotycny 3 roky alebo 18, prve co sa lyziar nauci je pluh a obluky v pluhu. Druhe co sa lyziar nauci je paralelny obluk, samozrejme v smyku, neeixstuje aby niekto zacal carvingom bez toho aby vedel pluh, alebo smyk. Proste to nejde. Od detstva treba hlavne lyzovat, v zaciatkoch nie je az tak rozhodujuce ako, treba drillovat cit, rovnovahu, dynamiku, a postupne pridavat finesy a hlavne neriesit chujoviny ci sa niekto uci tocit metodou cislo 2. alebo cislo 3. To mi pripada ako hovorit, ze metod ako si spravne utriet prdel je 8. Preco prave 8 a nie 7 alebo 9? Metod ako spravne lyzovat pre danu osobu a podmienky je presne 1, a okolo toho existuju rozne odchylky, ktore su pre danu fazu vyvoja lyziara viac alebo menej podstatne. Naucit slusny carving pokial je talent, know-how nie je ziaden zasadny problem aj pre rekreanta vo vyssom veku. Takisto si nemyslim, ze uroven starsich ziakov vo free GS jazdach za optimalnych podmienok (upraveny svah, primerany sklon) je nieco nedosiahnutelne aj pre talentovanych hobbikov. Kde je zasadny zlom a lame sa chlieb su brany, ladove koryta a ciste jazdy v nich, tam je pre akychkolvek hobikov samozrejme konecna. Na zaver, spominam si na prve svetakove jazdy PetryV v SL v Semmeringu. To bolo od dokonaleho carvingu a cistej jazdy po hrane, v porovnani s ostatnymi, dost vzdialene. Jej obrak z tej doby si z tohto pohladu radsej nechcem ani predstavit, a kde je ta slecna dnes :)

12.02.2019 22:52:42 #229 

CzechSkier

>> #228, ivan-ski, 12. 02. 2019 22:14:48

Ahoj,

začnu popořadě

1. O začátku učení celkem není pochyb, i když zejména u dětí (některých) to jde i bez pluhu (to neznamená, že by ho neměly umět)
  2. To vymezení přístupů k učení bylo spíš principiální biomechanické rozdělení, v praxi (zejména v závodním lyžování) se to všechno kombinuje. Ale mně se jedná spíš o to, co je metodicky popsáno, a následně školeno. A to podle mne samo o sobě nevede k oblouku po hranách – viz následující bod. Mimochodem třeba Tirolský lyžařský svaz popisuje alternativní cestu přes bigfooty (jen pro zajímavost)
  3. Tenhle bod popisuje to, o co mi vlastně jde. Volné lyžování starších žáků není úplně něco, nad čím by oko jásalo. A podobně jako ty bych řekl, že „by to neměl být“ nedosažitelný cíl i pro šikovného hobíka. To jsem si taky vždycky říkal. ALE NENÍ TO TAK!!! A moje otázka je, proč tak hobíci nejezdí? A nejen hobíci. Často/většinou ani demo instruktoři. A to řada z nich má i větší objemy tréninků na sněhu. Jsou to výborní lyžaři, ale myslím, že při porovnání nějaké skupiny by celkem jasně prohráli.
  4. S těmi branami to tak je i není. Respektive souhlasím s výsledkem, že se tam láme chleba, tedy spíš se to tam projeví. To ale může mít dvě příčiny. Buď to ve volné jízdě jsou schopni utočit, a jen to neumí načasovat a odhadnout. Ale to se dá s pár štětinama během relativně krátké doby natrénovat. Moje zkušenost je ale jiná, oni se tam prostě nevejdou, protože to nejsou schopni technicky utočit. A to se nebavím o čistotě oblouku.
  5. Vlhovou ani jiné jezdce WC vůbec nehodnotím, protože tam, kde oni jezdí, by většina neabsolvovala ani prohlídku trati sesouváním. Takže kolikrát když člověk vidí nějakého repre na WC, tak si říká, že neumí lyžovat, a co tam vůbec dělá. Jenže když pak on přijede do běžných tuzemských podmínek, tak tady všem natrhne pr..l o několik koňských délek

I

www.juniorsports.cz

12.02.2019 23:23:41 #230 

MPS

>> #226, CzechSkier, 12. 02. 2019 21:18:12

Jízda po hranách nic nemaskuje. Naopak všechno odhalí.

No pro tebe odhalí ale pro BFU maskuje protože i přes všechny chyby při pouhém byť mizerném postavení na hranu nějak někam točí čímž u uživatele vyvolává pocit že jeho jízda je vlastně po technické stránce v pořádku…nekdy se samozřejmě najde i někdo komu se tak nějak něco nezdá, natočí onu černou tečku a dá ji sem k rozboru…

12.02.2019 23:26:19 #231 

MPS

>> #229, CzechSkier, 12. 02. 2019 22:52:42

Také i třeba úhel pohledu co ještě lze a co už ne považovat za čistou hranu se může u různých soudruhů různit…

12.02.2019 23:46:03 #232 

ivan-ski

>> #229, CzechSkier, 12. 02. 2019 22:52:42

Precital som si tvoj povodny prispevok este raz, ak som spravne pochopil, vravis, ze treba od zaciatku kombinovat a cvicit aj carving aj smyk? S tym suhlasim. Akurat celkovo neviem uplne presne co chces povedat. Ked raz niekto lyzovat vie, tak na slusnej rekreacnej urovni vie automaticky aj smykom aj carvingom, na upravenom, rozbitom atd. a vsetko si to vie relativne uzit bezohladu na lyze a material. Neviem co presne chces povedat, skus to napisat nejak v skratke :)

Vela veci, skoro vsetko by som povedal je o nejakom zmysluplnom treningovom objeme. Ak chce niekto zlepsit brany, musi jazdit brany, ak do nich pride hobik na par dni do roka, bez chranicov a nejakeho treningu len tak zamachrovat, tak to oslnivo nemoze dopadnut, bezohladu na to ako jazdi volne. Stetiny a tyce su tiez rozdiel, a takisto aj mentalne nastavenie ist po vyznacenej trati vs. zatocim tam kde to vyjde. Hlavne ak tam kde su brany su zaroven aj koryta. Ano a moze to z casti ovplynit aj techniku, pri ktorej treba viac tocit a menej sa vozit. Ale pokial to hobici alebo instruktori ku svojmu lyzovaniu nepotrebuju, tak to netrenuju a vlastne ani netusia, ze taky problem vobec existuje. Cize problem podla mna nie je v tom ci niekto zacinal pluhom, alebo smykom, alebo spekuloval nad x-roznymi technikami, ale skor to ako casto a ako kvalitne dany lyziar danu vec trenuje.

13.02.2019 07:48:25 #233 

M.art.in muž

>> #230, MPS, 12. 02. 2019 23:23:41

A proto mám za to, že pokud je snahou lyžovat technicky správně a zajíždět čisté oblouky jedno jestli smyk nebo hrana, tak bez trenéra/učitele to prostě nejde. A tady nastává zásadní problém. 1. Kdo překročí své ego, přizná si, že to stojí za hovno 2. Kde sehnat pořádného učitele, když i instruktory které občas vídám jezdí stylem o kterém raději pomlčím. 3. Jsem ochoten objevovat hodně času a financí a získat za to nepatrný pokrok ? 4. Ustojím neúspěch a propady ?

Rock 'n' Roll Forever...

13.02.2019 08:10:04 #234 

CzechSkier

>> #231, MPS, 12. 02. 2019 23:26:19

Jednou z mála výhod závodního lyžování je, že úhly pohledu podstatně ubývají, když napícháš brány a zapneš časomíru a kameru (nemám na mysli závody, kde hraje roli ještě spousta dalších okolností). A rychle poznáš, co je čistá hrana, jaký oblouk kdo vytočí.

www.juniorsports.cz

13.02.2019 08:10:49 #235 

CzechSkier

>> #232, ivan-ski, 12. 02. 2019 23:46:03

Ke zkratce se dostanu večer. I

www.juniorsports.cz

13.02.2019 09:28:11 #236 

MPS

>> #234, CzechSkier, 13. 02. 2019 08:10:04

No hele Ivánku vzhledem k tomu že se asi brzo uvidíme a já se s Tebou budu chtít určitě vyfotit, tak bych to viděl také asi takto :

Můj názor je ten, že potřeba stavět paralelně systematicky na obou těchto pilířích.

13.02.2019 09:45:47 #237 

MPS

>> #233, M.art.in, 13. 02. 2019 07:48:25 A proto mám za to, že pokud je snahou lyžovat technicky správně a zajíždět čisté oblouky jedno jestli smyk nebo hrana, tak bez trenéra/učitele to prostě nejde.

Pokud je tím myšlena přítomnost na svahu, tak teoreticky to de…

Jinak na tvých otázkách je vidět že ses celkem zorientoval… Tak záleží na tom do jaké míry to daného jedince baví a co je této zábavě ochoten obětovat…kde pro něj končí zábava a začíná vopruz…třeba já stavím svoji zábavu nade vše a lyžování bylo jeden čas má zábava č1 tudíž sem čas a ni prostředky neřešil a ani nenarážel na jejich limity…v podstatě jediný co mě limitovalo byla moje stará a poškozená schránka a na tom sem taky na konec skončil…no mohl bych se teda nechat trochu zrepasovat ale tam už by vopruz převážil nad zábavou takže to néééé…:-D

13.02.2019 09:54:45 #238 

oblouk muž

>> #227, CzechSkier, 12. 02. 2019 21:19:26

Odpověď je právě v těch otázkách – není kouře bez ohně…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

13.02.2019 10:15:40 #239 

Vvladimir muž

>> #238, oblouk, 13. 02. 2019 09:54:45

https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/…9914551.html

Výborná deska, výborná skupina. Smýkaný Oblouku.

13.02.2019 11:51:33 #240 

Gravedigger

>> #225, CzechSkier, 12. 02. 2019 21:12:01

Aha, pomalu ti zacinam rozumet, co tim tady chces rict. Asi mas ve vsem pravdu. Jeste nad tim musim popremyslet.

Nalezené položky: 397 « První | < Předchozí | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

22.03.2019

Lyže, trénink a zdraví (20. díl): Hamstringy a zdraví kolen

Nějak nám ten sníh začíná tát a teploty se šplhají n...
21.03.2019

70 let lanovek na Velkém Javoru

Nejvyšší vrchol pohoří Šumava, 1 456 metrů vysoký Ve...
21.03.2019

Aktuálně: jarní firnová nirvána bez davů

Přestože v nížinách české kotliny se teploty vyšplha...
19.03.2019

Lanovky ve švýcarském Flumserbergu (2. díl)

Flumserberg se nachází ve východním Švýcarsku v kant...
18.03.2019

SWISSmag 20 - jaro/léto 2019

Jak se zima ukládá k spánku a příroda se probouzí, d...
17.03.2019

O'Neill Czech Freeski Tour 2019 – Pec pod Sněžkou: výsledky

V sobotu 9. 3. 2019 se v krkonošském středisku Pec p...

Diskuze o lyžování

Titanal lisovanie

dnes 22:23:09 od Mirek

Je technika správná?

dnes 22:20:51 od Mirek

Analýza - slečna 14 let

dnes 21:45:39 od Harry

Skúsenosti Atomic Redster S9

dnes 21:39:23 od Harry

Také prosba o rozbor

dnes 21:31:06 od Harry

Kmitanie lyže - čím to je?