Úplní začátečníci, tedy děti učící se lyžovat „poprvé“, potřebují pouze krátký, mírný a bezpečný svah, ve kterém stráví nejprve jen jednu, dvě či tři hodiny denně. V mnoha střediscích bývá k dispozici v rámci lyžařské školy ohraničený prostor nebo přímo dětský park, který má kromě mírného sklonu i pojízdný koberec nebo provazový vlek a hravé prvky a překážky, které usnadňují výuku lyžování. Typicky je tento prostor přístupný jen při výuce v dané škole, což je ostatně i osvědčený postup, jak děti k lyžování přivést. Existují ale samozřejmě i volně přístupné dětské parky, ať už v rámci ceny skipasu nebo za jiný poplatek.

Mírně pokročilí si užijí hlavně krátké sjezdovky s malým převýšením, které zvládnou sjet na jeden zátah.

I když „plácek“ pro výuku malých lyžařů, stejně jako lyžařskou školu nebo krátkou sjezdovku najdete prakticky v každém domácím i zahraničním lyžařském středisku, ideální je pro „první“ lyžování svah co nejblíže k domovu nebo k místu pobytu na horách. Vyrazit s malým potomkem pak lze kdykoliv je chuť, síla či podmínky.

Není divu, že v Česku, kde lyžuje „každý druhý“, je opravdu značné množství malých areálů, a to jak na horách, tak mimo ně. Svůj příměstský „kopec“ má Praha, Brno, Ostrava i Olomouc, o městech v pahorkatinách a na úpatí hor nemluvě.

Kromě vzdálenosti jsou dobrým důvodem, proč s rodinou lyžovat na českých svazích, časová dostupnost a samozřejmě ceny – nejen skipasu, ale všech souvisejících služeb od lyžařské školy až po občerstvení.

Vybrané známé i neznámé tipy reprezentují lyžařská střediska, která nejenže jsou vhodná pro návštěvu s menšími dětmi, ale zároveň jsou něčím pozoruhodná. Jistě však najdete i mnohá další, berte je proto jen jako ukázku rozmanitých možností, které se v Česku a nejbližším příhraničí vyskytují.

Okolí Prahy

Chotouň

Malý areál nedaleko Jílového u Prahy je „přírodní“ úkaz – díky ohromně výkonnému zasněžování se tu lyžuje spolehlivě po celou hlavní sezónu, i když nadmořská výška je pouhých xxx m n. m. Dvojice vleků s ochotnou obsluhou, krátká mírná sjezdovka, dětský park s lyžařskou školou a jednoduché zázemí s občerstvením je prakticky vše, co mohou rodiče a malí budoucí lyžaři pro svůj zpravidla několikahodinový „výukový pobyt“ potřebovat.

Více informací najdete v atlasu středisek

Monínec

Na Javorové skále u města Sedlec-Prčice na České Sibiři, z níž se spouští více než kilometr dlouhá sjezdovka, se svezou i pokročilejší lyžaři. Ti nejmenší tu najdou cvičný svah i hravou překážkovou dráhu na dojezdu hlavní sjezdovky. Sedačková lanovka, moderní samoobslužná restaurace s pohodlným posezením a hotel s wellness centrem pak dotváří plnohodnotné zázemí areálu, kam lze vyrazit třeba jen na večerní lyžování, ale klidně i víkendový pobyt.

Více informací najdete v atlasu středisek

Jizerské hory

Severák

Louky kolem Hrabětic nedaleko Jablonce nad Nisou jsou příhodné pro výuku lyžování jednak svým mírným sklonem, jednak sněhovou jistotou. Areál je vybaven výhradně vleky, které se rozbíhají různými směry, a utváří tak malou lyžařskou houpačku. Nejmenším slouží dětský park, v zázemí nechybí stánky s občerstvením, moderní restaurace ani vyhřívaná herna. Mimo sjezdovky lze i sáňkovat nebo se prolézat sněhovým hradem.

Více informací najdete v atlasu středisek

Krkonoše

Vysoké nad Jizerou – Šachty

Klidné, poněkud nenápadné středisko ve Vysokém nad Jizerou na pomezí Jizerských hor a Krkonoš má mírné cvičné louky s dětským parkem, přelvékárnou a hernou, i dvě delší modro-červené sjezdovky s výhledem na západní Krkonoše, stékající podél kotvy. Právě absence pohodlné lanovky zajišťuje areálu příjemně klidný provoz.

Více informací najdete v atlasu středisek

Mladé Buky

Malý pahorek tyčící se na úpatí Krkonoš kousek za Trutnovem je vybaven dvěma sedačkovými lanovkami a několika vleky, které obtékají mírné, zhruba půl kilometru dlouhé modré či červené sjezdovky. V areálu je dětský park pro výuku malých lyžařů, přístupný nejen v rámci výuky v lyžařské škole. Pokročilejší využijí freestylový snowpark s malými překážkami a k rozptýlení mimo lyžování poslouží bobová dráha. Občerstvení zajišťuje apres-ski bar i dvě restaurace.

Více informací najdete v atlasu středisek

Orlické hory

Zieleniec

Hraniční hřeben Šerlichu nese na své polské, severovýchodně orientované straně až na výjimky nenáročné sjezdovky o délce do jednoho kilometru a četné cvičné louky. Množství kratších i delších lanovek a vleků pak zajišťuje značnou přepravní kapacitu. Uměle vytvořený resort Zieleniec trochu připomíná italské Passo Tonale – obchody, půjčovny, školy, restaurace a hotely se soustředí podél příjezdové silnice na úpatí svahu. Areál má nepřetržitý dvanáctihodinový provoz plynule přecházející ve večerní lyžování, rozmanitý výběr skipasových tarifů a přiměřené ceny.

Více informací najdete v atlasu středisek

Šumava

Lipno

Areál na břehu lipenské vodní nádrže se etabloval jako tuzemská jednička pro rodiny s dětmi díky mírným terénům, velké lyžařské škole, špičkovému a volně přístupnému dětskému parku i atrakcím jako stezka mezi korunami stromů, bobová dráha nebo bruslení na zamrzlé hladině Lipna. Na úpatí svahů stojí uměle vybudovaný resort s velkou ubytovací kapacitou a veškerým zázemím. Popularita má samozřejmě vliv na úroveň cen i rušnost střediska.

Více informací najdete v atlasu středisek

Železná Ruda a okolí

V širokém okolí příhraniční šumavské Železné Rudy je několik malých i velkých areálů s velmi příhodným zázemím pro lyžařskou výuku dětí. Cvičné svahy se nacházejí naproti nádraží, na úpatí Pancíře i Špičáku s legendární lyžařskou školou. Na bavorské straně hranic na Arberu pak kromě špičkového výukového zázemí lze pro další lyžařské pokroky využít i jemně „odstupňovaných“ a přehledných sjezdovek – od nejlehčích až po náročnější.

Vysočina

Olešnice na Moravě

Necelou hodinu jízdy z Brna se na kraji města Olešnice rozkládá široká louka s mírnou sjezdovkou, výkonným zasněžováním a příjemným zázemím restaurace i dětského koutku s hlídáním. Děti mohou využívat nejmenší vlek zcela zdarma. Areál je v provozu non-stop od rána do večera.

Více informací najdete v atlasu středisek

Krušné hory

Klíny

Mladé moderní středisko postavené na „zelené louce“ nedaleko Litvínova skýtá mírný svah s vlekem a sedačkovou lanovkou a přívetivé zázemí chaty Emeran. Děti se učí prvním pohybům na lyžích v dětském parku, umístěném na ploše tenisových kurtů, odkud pokročí do dalšího parku, kde už si vyzkouší sjezd v mírném sklonu a s lehkými terénními překažkami.

Více informací najdete v atlasu středisek

Plešivec

Mezi krušnohorskými Abertamy a Pstružím se po svazích Plešivce rozbíhají velmi prostorné a až na krátké úseky pod vrcholem převážně mírné sjezdovky, ideální pro méně zdatné lyžaře. Přívětivé jsou i tři sedačkové lanovky, z toho dvě odpojitelné. Dětem slouží výukový park s pojízdnými koberci na abertamské straně. V areálu vybudovaném na „zelené louce“ nechybí ani veškeré potřebné zázemí. Sezóna na Plešivci bývá bohužel poměrně krátká.

Více informací najdete v atlasu středisek

Kralický Sněžník

Kunčice

Malé, domácké středisko nedaleko Starého Města pod Sněžníkem, vzdálené půl hodinu od Šumperka, se rozléhá na prostorných loukách s nenáročnými sjezdovkami, které nebývají přelidněné. Přívětivé je i zázemí na úpatí svahu v podobě restaurace a dětského koutku i hřiště.

Více informací najdete v atlasu středisek

Beskydy

Bílá

Nejznámější a nejlépe vybavené středisko Moravskoslezských Beskyd je známé tradičním zázemím pro závodní lyžaře, ale velmi dobře vybavené je i pro výuku lyžování – zdejší dětský park se čtyřmi pojízdnými koberci patří mezi největší na Moravě. Přiléhající sjezdovky na jižním slunečném svahu jsou mírné, ideální pro získávání lyžařského sebevědomí začátečníků. V místě je i veškeré zázemí.

Více informací najdete v atlasu středisek

Výše uvedený seznam tipů na česká střediska vhodná pro výuku dětí je ilustrativní, není tedy absolutním žebříčkem „nejlepších“ míst a zohledňuje zároveň cíl přinést tipy ze všech koutů země, tedy s dobrou dostupností ze všech větších měst. V okolí vytipovaných středisek najdete mnohá další, jejich výčet by ale přesahoval přiměřený rozsah tohoto článku.