Článek obsahuje dlouhodobě platné informace a byl aktualizován 11. 8. 2023

Pojízdný koberec, figurky a překážky usnadní výuku

Úplní začátečníci, tedy děti učící se lyžovat „poprvé“, potřebují pouze krátký, mírný a bezpečný svah, ve kterém stráví nejprve jen jednu, dvě či tři hodiny denně. V mnoha střediscích bývá k dispozici v rámci lyžařské školy ohraničený prostor nebo přímo dětský park, který má kromě mírného sklonu i pojízdný koberec nebo provazový vlek a hravé prvky a překážky, které usnadňují výuku lyžování. Typicky je tento prostor přístupný jen při výuce v dané škole, což je ostatně i osvědčený postup, jak děti k lyžování přivést. Existují ale samozřejmě i volně přístupné dětské parky, ať už v rámci ceny skipasu nebo za jiný poplatek.

Mírně pokročilí si užijí hlavně krátké sjezdovky s malým převýšením, které zvládnou sjet na jeden zátah.

První obloučky poblíž domu

I když „plácek“ pro výuku malých lyžařů, stejně jako lyžařskou školu nebo krátkou sjezdovku najdete prakticky v každém domácím i zahraničním lyžařském středisku, ideální je pro „první“ lyžování svah co nejblíže k domovu nebo k místu pobytu na horách. Vyrazit s malým potomkem pak lze kdykoliv je chuť, síla či podmínky.

V Česku, kde má lyžování více než stoletou tradici, je značné množství malých areálů, a to jak na horách, tak mimo ně. Svůj příměstský „kopec“ má Praha, Brno, Ostrava i Olomouc, o městech v pahorkatinách a na úpatí hor nemluvě.

Nižší ceny a dobrá časová dostupnost

Kromě vzdálenosti jsou dobrým důvodem, proč s rodinou lyžovat na českých svazích, časová dostupnost a samozřejmě ceny – nejen skipasu, ale všech souvisejících služeb od lyžařské školy až po občerstvení.

Vybrané tipy reprezentují lyžařská střediska, která nejenže jsou vhodná pro návštěvu s menšími dětmi, ale zároveň jsou něčím pozoruhodná. Jistě však najdete i mnohá další, berte je proto jen jako ukázku rozmanitých možností, které se v Česku a nejbližším příhraničí vyskytují.

Okolí Prahy

Chotouň – cvičný svah na „předměstí“ Prahy

Malý areál nedaleko Jílového u Prahy, zaměřený na výuku dětí a začátečníků, je zároveň „přírodní“ úkaz – díky ohromně výkonnému zasněžování se tu lyžuje spolehlivě od prosince do března, i když nadmořská výška je pouhých 350 m n. m. Dvojice vleků s ochotnou obsluhou, krátká mírná sjezdovka, dětský park s lyžařskou školou a jednoduché zázemí s občerstvením je prakticky vše, co mohou rodiče a malí budoucí lyžaři pro svůj zpravidla několikahodinový „výukový pobyt“ potřebovat.


Chotouň u Prahy

Monínec – malá i velká sjezdovka na České Sibiři

Monínci u města Sedlec-Prčice na České Sibiři dominuje více než kilometr dlouhá sjezdovka, na níž se svezou i pokročilejší lyžaři. Ti nejmenší tu najdou cvičný svah a hravou překážkovou dráhu na dojezdu hlavní sjezdovky. Sedačková lanovka, moderní samoobslužná restaurace s pohodlným posezením a hotel s wellness centrem pak dotváří plnohodnotné zázemí areálu, kam lze vyrazit třeba jen na večerní lyžování, ale klidně i víkendový pobyt.


Monínec

Jizerské hory

V Jizerských horách je celá řada miniareálů ideálních pro výuku nejmenších lyžařů, dobře dostupných autem a někdy i veřejnou dopravou: Zásada, Lučany nad Nisou, Příchovice - U Čápa, Albrechtice - Světlý vrch, Smržovka - Filip, Rejdice nebo třeba Černá Říčka, kde si na mýtinách mezi chalupami dobře zajezdí i pokročilejší. Cvičné svahy a komplexní zázemí pro malé lyžaře má i největší areál Jizerských hor - Tanvaldský Špičák.

Severák – dětské eldorádo

Louky kolem Hrabětic nedaleko Jablonce nad Nisou jsou příhodné pro výuku lyžování jednak svým mírným sklonem, jednak sněhovou jistotou. Areál je vybaven výhradně vleky, které se rozbíhají různými směry, a utváří tak malou lyžařskou houpačku. Nejmenším slouží dětský park, v zázemí nechybí stánky s občerstvením, moderní restaurace ani vyhřívaná herna. Mimo sjezdovky lze i sáňkovat nebo se prolézat sněhovým hradem.


Severák

Krkonoše

V Krkonoších najdete mnoho malých areálů a jednotlivých vleků s výukovými parky pro děti v Harrachově, stejně tak v Rokytnici (Studenov, Udatný, Modrá hvězda). Výborné a sněhově spolehlivé cvičné terény nabízejí Horní Mísečky, které jsou součástí jinak rušného areálu Špindlerův Mlýn. Cestou na Mísečky lze odbočit do poklidných rodinných areálů na Benecku a Vítkovicích. Oblíbenými a zřejmě nejsnáze dostupnými dětskými areály jsou Kněžický vrch a Bubákov u Vrchlabí. Ve východní části Krkonoš najdete vhodné terény i zázemí v Černém Dole, na Černé hoře v Janských Lázních (vleky Sport na vrcholu, Košťálka ve městě) a v nedaleké Svobodě nad Úpou. Na samém okraji Krkonoš se pak nacházejí rodinné areály v Žacléři. Nenáročné terény a výborné sněhové podmínky nabízejí také výše položené sjezdovky v Peci pod Sněžkou, dostupné především z okolních horských chat.

Vysoké nad Jizerou – Šachty – klidné louky s hernou

Klidné, poněkud nenápadné středisko ve Vysokém nad Jizerou na pomezí Jizerských hor a Krkonoš má mírné cvičné louky s dětským parkem, převlékárnou a hernou, i dvě delší modro-červené sjezdovky s výhledem na západní Krkonoše, stékající podél kotvy. Právě absence pohodlné lanovky zajišťuje areálu příjemně klidný provoz.


Vysoké nad Jizerou – Šachty

Mladé Buky – dětský kopec na kraji Krkonoš

Malý pahorek tyčící se na úpatí Krkonoš kousek za Trutnovem je vybaven dvěma sedačkovými lanovkami a několika vleky, které obtékají mírné, zhruba půl kilometru dlouhé modré či červené sjezdovky. V areálu je dětský park pro výuku malých lyžařů, přístupný nejen v rámci výuky v lyžařské škole. Pokročilejší využijí freestylový snowpark s malými překážkami a k rozptýlení mimo lyžování poslouží bobová dráha.


Mladé Buky

Orlické hory

Kromě tří největších areálů v Deštném, v Říčkách a na Bukové hoře (Červená Voda, Čenkovice), které kromě cvičných svahů nabídnou i komplexní zázemí, se dají děti učit v menších areálech v Olešnici, Orlickém Záhoří, Zdobnici nebo Českých Petrovicích.

Zieleniec – mírné svahy v provozu od rána do večera

Hraniční hřeben Šerlichu nese na své polské, severovýchodně orientované straně až na výjimky nenáročné sjezdovky o délce do jednoho kilometru a četné cvičné louky. Množství kratších i delších lanovek a vleků pak zajišťuje značnou přepravní kapacitu. Areál má nepřetržitý dvanáctihodinový provoz plynule přecházející ve večerní lyžování, rozmanitý výběr skipasových tarifů a přiměřené ceny. Obchody, půjčovny, školy, restaurace a hotely v Zielenci lemují příjezdovou silnici na úpatí svahu.


Zieleniec

Šumava

Kromě Lipenska a Železnorudska je oblíbeným rodinným areálem Zadov, v jehož okolí se nachází ještě Kvilda nebo Kašperské Hory. Další malé výukové areálky leží okolo hlavní silnice směrem na Strážný (Horní Vltavice, Kubova Huť).

Lipno – výuka dětí i atrakce

Areál na břehu lipenské vodní nádrže se etabloval jako tuzemská jednička pro rodiny s dětmi díky mírným terénům, velké lyžařské škole, špičkovému a volně přístupnému dětskému parku i atrakcím jako stezka mezi korunami stromů, bobová dráha nebo bruslení na zamrzlé hladině Lipna. Na úpatí svahů stojí uměle vybudovaný resort s velkou ubytovací kapacitou a veškerým zázemím. Popularita má samozřejmě vliv na úroveň cen i rušnost střediska.


Lipno

Železná Ruda a okolí – cvičné louky i „alpské“ magistrály

V širokém okolí příhraniční šumavské Železné Rudy je několik malých i velkých areálů s velmi příhodným zázemím pro lyžařskou výuku dětí. Cvičné svahy se nacházejí naproti nádraží, na úpatí Pancíře i Špičáku s legendární lyžařskou školou. Na bavorské straně hranic na Arberu pak kromě špičkového výukového zázemí lze pro další lyžařské pokroky využít i jemně „odstupňovaných“ a přehledných sjezdovek – od nejlehčích až po náročnější.


Arber

Krušné hory

Na západě Krušných hor je vhodným areálem pro malé lyžaře Bublava, na německé straně pak Schöneck, kde je sjezdovka s lanovkou součástí hotelového komplexu. Ve střední části Krušných hor jsou vhodnými místy pro výuku Nové Hamry, Pernink a Potůčky, vynikající i svou sněhovou jistotou, a samozřejmě Boží Dar včetně Klínovce a německého Oberwiesenthalu. Na východě pohoří pak přitahuje rodiny s dětmi areál Telnice.

Klíny – kompaktní areál se zázemím

Mladé moderní středisko postavené na „zelené louce“ nedaleko Litvínova skýtá mírný svah s vlekem a sedačkovou lanovkou a přívětivé zázemí chaty Emeran. Děti se učí prvním pohybům na lyžích v dětském parku, umístěném na ploše tenisových kurtů, odkud pokročí do dalšího parku, kde už si vyzkouší sjezd v mírném sklonu a s lehkými terénními překážkami.


Klíny

Plešivec – dětský park a mírné dálnice

Mezi krušnohorskými Abertamy a Pstružím se po svazích Plešivce rozbíhají velmi prostorné a až na krátké úseky pod vrcholem převážně mírné sjezdovky, ideální pro méně zdatné lyžaře. Přívětivé jsou i tři sedačkové lanovky, z toho dvě odpojitelné. Dětem slouží výukový park s pojízdnými koberci na abertamské straně. V areálu vybudovaném na „zelené louce“ nechybí ani veškeré potřebné zázemí. Sezóna na Plešivci bývá bohužel poměrně krátká.


Plešivec

Vysočina

V nejbližším okolí Jihlavy jsou lyžařské možnosti pro nejmenší na Šacberku, v Lukách a na Čeřínku. Velmi snadno dostupný z dálnice je Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí. Oblíbené jsou také areály v Hlinsku nebo v Novém Městě na Moravě. Nově se rozvíjí rodinný areál Hodonín u Kunštátu. Mnohé z nich poskytnou svezení i pokročilejším lyžařům.

Olešnice na Moravě – dětský lyžařský „non-stop“ u Brna

Necelou hodinu jízdy z Brna se na kraji města Olešnice rozkládá široká louka s mírnou sjezdovkou, výkonným zasněžováním a příjemným zázemím restaurace i dětského koutku s hlídáním. Děti mohou využívat nejmenší vlek zcela zdarma. Areál je v provozu non-stop od rána do večera.


Olešnice na Moravě

Jeseníky a Králický Sněžník

Nejvšestrannější vyžití malým i větším lyžařům poskytují největší areály těchto dvou pohoří – především Dolní Morava, dále pak Karlov pod Pradědem, Červenohorské sedlo, Kouty nebo Kraličák, rozléhající se mezi Hynčicí pod Sušinou a Stříbrnicemi. Z menších areálů láká Branná, Přemyslov, Ostružná nebo Andělská Hora, z těch nejmenších a neznámých pak třeba Brněnka ve Vernířovicích, Klepáčov nebo Sobotín. Velmi oblíbené jsou také příměstské areály Hlubočky a Hrubá Voda poblíž Olomouce.

Kunčice – prostorné louky

Malé, domácké středisko nedaleko Starého Města pod Sněžníkem, vzdálené půl hodinu od Šumperka, se rozléhá na prostorných loukách s nenáročnými sjezdovkami, které nebývají přelidněné. Přívětivé je i zázemí na úpatí svahu v podobě restaurace a dětského koutku i hřiště.


Kunčice

Beskydy a Javorníky

Beskydy, naše nejmladší pohoří, má celkově strmější svahy, ale na jejich mírnějších úpatích se přesto najdou mnohé malé, výukově orientované areály – na jihu zejména v údolí Velkých Karlovic, v centrální části v údolí Bečvy a na severu pak v okolí Jablunkova (Mosty, Dolní Lomná). Mnoho malých i větších areálů, vhodných pro rodiny s dětmi, se nachází také na polské straně Beskyd.

Bílá – největší dětský park v Beskydech

Nejznámější a nejlépe vybavené středisko Moravskoslezských Beskyd je známé tradičním zázemím pro závodní lyžaře, ale velmi dobře vybavené je i pro výuku lyžování – zdejší dětský park se čtyřmi pojízdnými koberci patří mezi největší na Moravě. Přiléhající sjezdovky na jižním slunečném svahu jsou mírné, ideální pro získávání lyžařského sebevědomí začátečníků. V místě je i veškeré zázemí.


Bílá

Výše uvedený seznam tipů na česká střediska vhodná pro výuku dětí je ilustrativní, není tedy absolutním žebříčkem „nejlepších“ míst a zohledňuje zároveň cíl přinést tipy ze všech koutů země, tedy s dobrou dostupností ze všech větších měst. V okolí vytipovaných středisek najdete mnohá další, jejich výčet by ale přesahoval přiměřený rozsah tohoto článku.