Kronplatz - aktuální report z 09.03.2016 - SNOW.cz

Kronplatz aktuální report z 09.03.2016

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

Kronplatz - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: BigBang
 • hodnocení:
 • návštěva od: 09.03.2016 do: 09.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Kronplatz, poslední den našeho lyžování. Moderní středisko absolutně nezávislé na přírodním sněhu - záruka lyžování. Pro naši návštěvu to ani nebylo potřeba, jelikož několik dní před naší návšetěvou se rozevřelo nebe a sněžilo. Středisko mající, snad krom ledovce, vše, co si dnešní lyžař může přát.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Nekonečná variace sjezdovek, i tak by se Kronplatz dal nazvat. Zde „tu svoji“ naleznou lyžaři všech možných i nemožných skupin. Sjezdovky se z vrcholu Kronplatzu rozlévají do všech světových stran. Vrchol hory je holá pláň, takže za nepříznivého počasí dosti nepřehledná, jelikož jedinými vodítky jsou sloupy lanovek, chaty a tyče ohrničující pistu. Nebo spíše ohrničující směr jízdy, jelikož vrchol se dá označit za jednu obří sjezdovku. Dále bych popsal sjezdovky ve sledu, jak jsme je jeli.
– 2 Seeweise: Zahřívací trať pro navazující Sylvester (jeli jsme jen horní část). Odbočka 2R před finálním „pádem“ k jezírku s modrým až červeným sklonem následována černým hangem k jezírku, odkud lehce do protisvahu ústí na trať č. 1. V dolíku nebylo dobře upraveno (schody mezi jednotlivými pásy od rolby), ovšem bylo zde upozornění.
– 1 Sylvester: Příjemná černá sjezdovka s různými padáky, zatáčkami k odpočinku a popřemýšlení nad dalším sjezdem.
– 3 Pramstall: Opět široká dálnice, jinak zahřívačka na Hernegg.
– 4 Hernegg: Námi překřťěný na „hrnek“ pokračuje v nastoleném řádu Pramstallu, tedy široká dálnice s prudkými úseky. Méně členitý než Sylvester ovšem, neméně zajímavý. Nejvíce mi vadil rovný dojezd po posledním padáku navazující na společný modrý plac pro tratě 1, 4, 14 a 15.
– 11+12 Furcia: Vrchní část, č. 11, široká letištní plocha na vrchní pláni s příjemným sklonem pro trénování oblouků nabízela kousek pod architektonicky zajímavou budovou muzea Reinholda Messnera za 1 € měřený obří slalom. Navazující část 12 poskytovala již poněkud menší šířku (polovinu až třetinu vrchní části) a mnohem větší členitost. Díky svému traverzu po úbočí hory je trochu nepříjemná svým bočním odklonem.
– 32+33: Červený sjezd, ničím nezáludný.
– 34+36: Vrchní část sjezdovky 34 se zužuje po odpojení od 33 do kratšího traverzu a následně se opět rozšiřuje a stéká dolů. Po konečném sjezdu k „mezistanici“, která mezistanicí až tak úplně není, je zde nástup jedné a výstup druhé lanovky. Dále navazuje opravdu modrá sjezdovka č. 36, která se hemží učedníky umění lyžařského.
– 45 Piculin: Nejprudší sjezdovka areálu. Bohužel zde jsme již po poledni, takže na nás čeká mokrý těžký firn. Asi jediná šance si sjezdovku užít je hned zrána.
– 41: Únava se již značně projevuje, takže volíme namísto Erty (40) mírnější svah 41. Hezká červená, „průměrná“. Charakterem trochu jiná než sjezdovky „na vrchu“. Na modro-červeném dojezdu, pod mezistanicí lanovky, byly připraveny dva slalomy, jeden měřený na čas na plochém svahu, druhý bez časomíry s brankami ála skikros na výrazně členitějším profilu.
– 33: Spodní část srovnatelná s horní
– 31: Červeno-modrá, modrá ne, už jen proto, že splývá s černou 32R, na které probíhal slalomový závod.
– 30 Costa: Odpočinková modrá, uprostřed se stánkem se suvenýry.
– 9 Sonne: Pokračování pláně, soused pisty 11.
– 5+17+16 (sjezd směr Percha): Postupně přitvrzující sjezd, bezkonkurenčně nejdelší. Vrchní část modrá chvilkami načervenalá, přechází postupně do dlouhého až zeleného traverzu. Rozhodně doporučuji nabrat rychlost, a i tak si člověk asi trochu zabruslí. Postupně přitvrzuje a v nejprudších částech poskytuje modrou a černou variantu. Jedna na mapě je, druhá ne, ale je přímo před dojezdem k lanovce. V obou případech je rozdvojení označeno rozcestníkem s velkými nápisy „easy“ a „hard“ tedy lehký a těžký. Bylo již kolem 15 h a svah byl muldovatý.
– 6 nebo 7: Nevím, který ze svahů to byl, ale obdoba č. 5, tzn. modrý s lehkým načervenáním. Prostě se jede dolů po obří ráno urolbované trati.
– 21+22: Posledním sjezdem byl pro nás ten do Olangu. Opět široká dálnice, po celodením náporu rozrytá. Na rovinu říkám, že už jsem mlel z posledního, ovšem dokážu si představit, že to bude dopoledne super svah na řezání oblouků.

Sněhové podmínky:

Několik dní před naší návštěvou sněžilo, ale i bez toho je jasné, že by bylo na čem jezdit. Zbytečnost popisovat zasněžovací vybavení Kronplatzu. Sněhová nadílka se ale podepsala na odpoledním stavu sjezdovek.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Že jsou všude lanovky netřeba psát. Narozdíl od jiných středisek zde převažují kabinky. Ty jsou spíše novějšího data výroby, většinou s převozem lyží uvnitř (vajíčka). Měli jsme tu smůlu, že při druhém výjezdu z Reischachu na vrchol jsme nasedli do lanovky 102, tedy bez mezistanice, kterou nejspíše postihla porucha a strávili jsme cca půl hodiny viset na půli cesty. Po tom, co nás vytáhli poloviční rychlostí nahoru, zůstala do konce dne stát. Jinak povětšinou plánovaná kapacita lanovek již tradičně odpovídala spíše kapacitě o 2 lidi měnší. Italové jsou asi hubenější a méně prostorově rozlehlí. Na všech sedačkových lanovkách jsou z důvodu bezpečnasti dětí nainstalovány zábrany. My jim přezdívali kastrátor. Opravdu špatně se kvůli nim nandavaly nohy na opěrky. Mezi lanovkami 205 a 208 se nemusí nazouvat lyže či stoupnout na sníh, vše je propojeno. Nejzajímavější ze všech lanovek je asi ta z nádraží v Percha na vrchol Kronplatzu. Když k ní dojedete po sjezdovce, tak po nástupu pokračujete směrem dolů. Lanovka má obrátku přímo na nástupišti místního nádraží, takže po průchodu turniketem můžete rovonu nastoupit do vlaku.

Zalidněnost:

Lidí bylo v podstatě na všech sjezdovkách kromě Sylvestru a Hrnku hodně, avšak na lanovkách bez čekání. Poměrně velký výskyt škol a začátečníků.

Občerstvení a aprés-ski:

Chaty se všemožnou nabídkou jídel a pití v podstatě na každém svahu. Nepřeberné množství.

Doprava do střediska a parkování:

Parkování v Reischachu, velké parkoviště přímo pod nástupní stanicí - asfaltové nebo dlážděné, pro autobusy štěrkové. Pod hlavním prakovištěm velká plocha pro karavany.

+ plusy

 • bezpečnost pro děti
 • široká škála obtížností sjezdovek
 • občerstvení
 • převlékárna
 • medcentrum v Reischachu
 • široké zázemí

- mínusy

 • továrna na lyžování
 • kabinkové lanovky - sundávání lyží, sedačkové - „kastrátory“ z důvodu bezpečnosti dětí
 • plochý vršek hory - stromečkování a bruslení nebo lyže zout a dojít
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

08. - 09.03.2022  | Kronplatz

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Lyžiarske stredisko Kronplatz sa nachádza v Južnom Tirolsku. Je tu 119 kilometrov značených zjazdoviek, z ktorých drtivá väčšina je na jednej z hôr - Kronplatz s výškou 2275 metrov. Nazýva sa tiež plešatý kopec. Do strediska sa dá dostať z viacerých strán (hlavná časť Reisach, ďalej Olang, Piculin, ...

13. - 15.01.2022  | Kronplatz

 • autor: super
 • hodnocení:

Kronplatz jsme navštívili již potřetí. První návštěva nás nadchla a to se opakovalo i tentokrát. Výborně upravené sjezdovky, nádherné počasí, málo lidí a perfektní zázemí. Těšení na lyžovačku nám trochu kazily podmínky cestování do Itálie. Podmínkou je samozřejmě očkování, ale i test. Nestačil nám P...

29.12.2021 - 02.01.2022  | Kronplatz

 • autor: fedex11
 • hodnocení:

Naprostá paráda. Po dvou letech jsem si konečně pořádně zalyžoval. Na Kronplatzu mají tradičně výborně upravené sjezdovky, počasí vyšlo dokonale, do toho italská pohoda. Na začátku dne, při prvním nástupu do lanovky, kontrolují přísně nasazení roušky, ale během dne záleží, na jaké lanovce lyžujete a...

06.12.2021  | Kronplatz

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Jihotyrolský Kronplatz nabídl, jak bývá zvykem, štědrý a plnobarevný výběr sjezdovek už začátkem prosince a k tomu překvapil i prašanovými sněhovými podmínkami. Za svůj cíl si ho vybralo i mnoho lyžařů, kteří by jinak zamířili do Rakouska, tentokrát však uzamčeného lockdownem.

06.12.2021  | Kronplatz

 • autor: ing.kralik
 • hodnocení:

Po loňsku, kdy jsme nebyli nikde (!), jsme naplánovali předvánoční Bad Mitterndorf (zrušeno, lockdown v Rakousku), potom Samnaun (zrušeno, karanténa ve Švýcarsku) a nakonec Kronplatz. Pro nás krok do neznáma, nikdy jsme tu nebyli. Ve čtvrtek zamluveno bydlení a v neděli odjezd. Budem tu do pátku. Ob...

10. - 14.02.2020  | Kronplatz

 • autor: zemlo
 • hodnocení:

Kronplatz jsem navštívil opět po roce. Ve srovnání s rokem minulým bylo letos ve středisku mnohem méně přírodního sněhu. Jižní svahy jsou holé až do výšky 1 800 m n. m. To je velmi smutná skutečnost na první polovinu února a trochu to kazilo dojem z celkové návštěvy. A ani pondělní a úterní silný ví...

18. - 25.01.2020  | Kronplatz

 • autor: Karlos 1990
 • hodnocení:

Celkový dojem z Kronplatzu byl velmi dobrý. I přes nepřízeň počasí, co se přírodního sněhu týká, mají na Kronplatzu zasněženo a všechny sjezdovky a lanovky jsou plně v provozu. Do tohoto areálu jsem chtěl vyrazit již delší dobu, ale vždy jsem upřednostnil jiný italský areál. Celkově jsem byl mile př...

19. - 21.01.2020  | Kronplatz

 • autor: super
 • hodnocení:

Většinou jezdíme lyžovat do Rakouska. O Kronplatzu jsme přemýšleli již delší dobu, ale stále nás odrazovala velká vzdálenost. V letošním roce jsme poprvé navštívili Kronplatz a byli jsme velmi příjemně překvapeni. Vyšlo nám krásné počasí a když jsme sjížděli perfektně upravené široké sjezdovky, sho...

07.01.2020  | Kronplatz

 • autor: škubánek
 • hodnocení:

Pokud je krásně, jako že v Itálii to bývá často, tak Kronplatz nikdy nezklame. Ultra široké sjezdovky, kapacitní lanovky, 100 km sjezdovek, výkonné zasněžování...

12. - 14.12.2019  | Kronplatz

 • autor: Bobulini
 • hodnocení:

Středisko jsem navštívil poprvé, po čase tedy opět Itálie, i když místní se za Italy nepovažují a setkali jsme se často s humorně opravnými reakcemi - tady nejste v Itálii, ale v Tyrolsku. Ale zpět ke středisku. Jeden velký kopec, ze kterého se paprsčitě rozbíhají sjezdovky všech úrovní na různé s...

15. - 17.02.2019  | Kronplatz

 • autor: fedex11
 • hodnocení:

Kronplatz je strašně specifické středisko, někomu se líbit nemusí (továrna na lyžování, hodně lyžařů...) nebo naprosté nadšení (široké a dlouhé sjezdovky, úprava pisty). Já patřím do druhé skupiny, Kronplatz je pro mě srdcovka :). Do toho vyšlo počasí, po celou dobu jasno, svítilo sluníčko. Lyžařský...

04.02.2019  | Kronplatz

 • autor: zemlo
 • hodnocení:

Kronplatz nás přivítal krásným zimním počasím s blankytně modrou oblohou a zasněženou krajinou. Středisko nabízí 119 km tratí všech obtížností a velkorysé šíře. Největší koncentrace tratí a zároveň lyžařů se nachází na nejvyšším vrcholu Kronplatz 2 275 m n. m., po kterém je celý areál pojmenován. 4 ...

09. - 14.12.2018  | Kronplatz

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Kronplatz je lyžiarsky vrch č. 1 v Južnom Tirolsku pre lyžiarov športovcov. Kronplatz je ale známy aj ako lyžiarske stredisko vhodné najmä pre rodiny s veľmi dobrou ponukou aj pre najmenších návštevníkov. Na vrcholku Kronplatzu sa napríklad nachádza Croniworld, kde môžu rodičia pozorovať pokroky svo...

17. - 24.02.2018  | Kronplatz

 • autor: z.cilova
 • hodnocení:

Vzhledem k podmínkám, za jakých jsme tam byli, byl dojem skvělý. Byli jsme tam totiž během arktického týdne, kdy teploty přes den vystoupaly max. na mínus 16 stupňů. Převaha kabinkových lanovek a ve zbytku novějších sedaček s bublinou nás zachránila před umrznutím na lanovce. Zároveň silný mráz způs...

07. - 08.01.2018  | Kronplatz

 • autor: škubánek
 • hodnocení:

Kronplatz asi nikdy nezklame. Když se k tomu přidá pěkný počasí a par dní před tím napadne půl metru sněhu, tak je to určitě jedno z nejlepších středisek Itálie. Cena skipasu teď v lednu 50 eur, jinak 55 eur.

13.12.2017  | Kronplatz

 • autor: skiwelt
 • hodnocení:

Rakousko, či Itálie - ještě den před odjezdem na předvánoční lyžovačku nebylo jasno, avšak o naši cílové destinaci rozhodla předpověď počasí. Na Kronplatz jsem se těšil hlavně kvůli širokým sjezdovkám, na kterých jsme s přítelkyní chtěli trénovat dlouhý carvingový oblouk. Kronplatz je opravdu hezké ...

14.03.2017  | Kronplatz

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Naše lyžařské putování po Tyrolsku tradičně končíme na Kronplatzu. Letos nás přivítalo krásné počasí, perfektně upravené a překvapivě poloprázdné sjezdovky a vzhledem k jejich nepřebernému množství to tak zůstalo i v odpoledních hodinách. Na cestu domů jsme vyrazili s dobrou náladou i díky lyžování ...

11.03.2017  | Kronplatz

 • autor: janousekml
 • hodnocení:

První návštěva opěvovaného střediska, které je v podstatě tvořeno jednou horou. Má očekávání se úplně nenaplnila, nicméně středisko je příjemné, terény dobré. Dovolím si jej nazvat továrnou na lyžování.

10.03.2017  | Kronplatz

 • autor: bohous357
 • hodnocení:
Počasí: zataženo, postupně polojasno, čerstvý vítr na vrcholu, nahoře -5, dole až +9. Sněhové podmínky: v horním patře slušná vrstva ujetého prašanu, střední patro umrzlé, ale bez výrazných ploten, spodní patro na šrot už dopoledne. Už se nedosněžuje. Nejlepší sjezdovky: Černé: Hernegg a Erta (na Sylvesteru místy brambořiště a Piculin po ránu totálně umrzlý) Červené: Pramstall, v podstatě stejný sklon jako souběžný Hernegg, ale vyrovnaný profil Modré: Plateau a kupodivu i placatá Miara Zalidněnost střední, nástup do kabinek bez zdržení, několikaminutové fronty na sedačkách horního patra. Pěkné svezení především na severní straně Kronplatzu. Jen je otrava stále strkat lyže dovnitř kabinky.

02.03.2017  | Kronplatz

 • autor: Vikingmasterkiller
 • hodnocení:

Jeden známý mi na dotaz ohledně lyžování na Kronplatzu řekl, že je to jen jeden blbý kopec. No pokud bychom takových blbých kopců měli v Čechách jen pár, byli bychom sakra rádi. Z mého pohledu je lyžování na Kronplatzu špička, protože dokáže uspokojit celé spektrum lyžařů. Od bláznů vyhledávajících ...

Další reporty ze střediska: Kronplatz

Filzmoos

Filzmoos

Filzmoos

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 20 km