Chystá se žaloba na stát kvůli zákazu lyžařského provozu
Zástupci vlekařů a horských povolání chystají žalobu na ministerstvo zdravotnictví. To nadále omezuje nejen provoz lanovek a vleků, ale i třeba vzdělávání lyžařských instruktorů.
Z lyží za mříže (5): Dva měsíce v cele za lyžařskou srážku
Kuriózní průběh měl nedávný případ srážky na sjezdovce v Krkonoších, při němž sražená lyžařka utrpěla vážné zranění. Soud obviněného nejprve zprostil obžaloby, následně jej však téměř poslal do vězení.
Z lyží za mříže (4): Lyžař přecenil své schopnosti na skoku ve snowparku
Na okolnostech vedoucích k úrazu lyžaře může mít – přinejmenším domnělý – podíl i provozovatel areálu, na němž se poškozený domáhá kompenzace újmy na zdraví. Soud pak zkoumá, zda provozovatel splnil prevenční povinnost, tedy zda udělal vše pro to, aby se „nic nestalo“.
Z lyží za mříže (3): Srážka závodnice s návštěvníkem při tréninku
I když povinnost řídit se desaterem pravidel FIS platí pro všechny lyžaře a snowboardisty, při organizovaném tréninku závodníci spoléhají na to, že trať je dostatečně zabezpečena, a tedy „volná“. Má v tu chvíli závodník „právo“ zanedbat pravidlo, přikazující přizpůsobit způsob a rychlost jízdy vzdálenosti, na kterou vidí?
Z lyží za mříže (2): První odsouzení lyžaře za ublížení na zdraví v ČR
Ne vždy musí platit očekávání, že dobrý lyžař je potenciálně méně nebezpečný než lyžař nezkušený. Naopak vyspělí lyžaři se častěji nechají unést rychlostí, přičemž neštěstí pak může být dílem okamžiku – pokud nevyvinou dostatek předvídavosti a zejména ohleduplnosti. Při rychlé jízdě si proto musíme být stoprocentně jisti volnou tratí. Musíme být vž...
Z lyží za mříže (1): Srážka zezadu - neviděla lyžaře za terénním zlomem
Při střetu lyžařů na sjezdovce je často řešenou otázkou, podle čeho posuzovat zavinění nehody. V českém soudnictví se dá za přelomové považovat usnesení z roku 2005, které jako závazné určilo Desatero FIS.