Vhodnost pro prodiny s dětmi obsáhne opravdu všelicos. Z lyžařského hlediska je samozřejmě zásadní, jestli jedeme s potomky ještě nelyžujícími, mírně pokročilými anebo staršími, zvládajícími jakýkoliv terén.

Cvičná louka nestačí

Pro první příležitostné nebo pokusné obloučky se nabízejí naše vlastní, malé hory a podhůří s množstvím samostatných vlíčků a mírných luk. Ve většině středisek přitom působí i lyžařské školy, přijímající děti zhruba od 3 let. Když se jim na sněhu nebude líbit, jednoduše je naložíte a odvezete domů.
Ideální a stále se rozšiřující formou seznámení mrňat s lyžemi jsou dětské parky, kde je k ovládání lyží motivují pohádkové figurky. V Česku je nejznámější vybavenou „dětskou“ destinací Lipno, ale přidávají se další – třeba krkonošské Mladé Buky, příhraniční německý Mitterdorf a letos i prčický Monínec.

V zahraničí jsou tyto parky a související služby ještě rozšířenější, ale vzhledem k tomu, že tam pojedete spíš na „dovolenou“, budete potřebovat i další atrakce, které děti zabaví po lyžování. Vzhledem k delší cestě a vyšší ceně je to atraktivní řešení hlavně pro rodiče, kteří si při té příležitosti chtějí sami zalyžovat. Výuka a hlídání dětí se stává standardem v nabídce rodinných středisek, i když pro Čecha zůstává problémem jazyková bariéra. Není nepřekonatelná – i v Alpách jsou čeští instruktoři a chůvičky, ale musejí se hledat a z roku na rok mohou být zase někde jinde.

Nejvyšší ligu pak představují lyžařská střediska s komplexním dětským programem, kdy rodiče děti jen odevzdají, sami si zalyžují a odpoledne si je vyzvednou – nebo si je dokonce nechají přivézt až na pokoj. Častější je i možnost hlídání dětí nebo jejich krátkodobého pobytu v mateřské školce přímo na svahu.

Děti, které už mají premiéru za sebou, budou potřebovat klidné, pokud možno stranou hlavního ruchu ležící tratě, a to velmi lehké až lehké obtížnosti, na kterých získají jízdní jistotu. V této fázi poskytnou dobrou službu i česká střediska, samozřejmě nejlépe méně navštěvovaná a ještě raději mimo hlavní sezónu a víkendy. Mraveniště na trati je stresující pro malé lyžaře a ještě více pro rodiče, což samozřejmě platí u nás i v Alpách.
Výběr příhodného místa je v tomto období zřejmě nejnáročnější – děcko bude potřebovat příležitost pilovat své dovednosti na delších i postupně náročnějších tratích, ale zároveň cítit jistotu „známého“ bezpečného prostředí. A právě takový profil areálu není všude samozřejmostí.

Bezpečně nahoru

Na cvičných i větších sjezdovkách by měla být přepravní zařízení „přiměřená“ schopnostem začátečníka. V ohrazených hřištích to bývají pohyblivé koberce nebo „nízké“ provazové vleky.
Na školním svahu jsou pak nejčastěji malé pomy anebo sedačkové lanovky s pojistkou, která dětem zabraňuje otevřít zábranu během jízdy. Tyto „dětské“ sedačky často nemívají z bezpečnostních důvodů podpěru na nohy, protože ta prodlužuje a komplikuje sklopení zábrany při výjezdu ze stanice (jen si vzpomeňte, kolikrát se vám do ní „zamotaly“ hůlky nebo lyže). Nástup i výstup jsou přesto na vleku i na bezpečné sedačkové lanovce namáhavé. Nejvyšší komfort nabízí kabinková lanovka – i když je to spíš výjimkou, i tu můžete na půlkilometrovém cvičném alpském svahu potkat.

Přívětivost a detaily

V jednom mají velká střediska přirozenou nevýhodu, a to takovou, že se v nich lidé chtě nechtě koncentrují do rušných epicenter a i překonávané vzdálenosti jsou nutně větší, a tedy komplikovanější.
Při výběru místa pokud možno promýšlejte, jak snadná je z místa ubytování cesta na kýžený svah – ať už příchod nebo příjezd k lanovce, tak samotná cesta vzhůru. Tři přestupy mezi visutými kabinami, které na sebe navazují třeba ještě s pěším tunelem, nebudou pro menší děti to pravé. Hodně sil uspoří i případná úschovna vybavení na nástupní nebo vrcholové stanici lanovky. Většina středisek, které se považují za špičku pro děti, takto vybavena je.
Během dne přijdou vhod nejen snadno přístupné a dostatečně kapacitní restaurace (v nejlepším případě i s dětským menu, byť jej – kdoví proč – tvoří často jen kdeco s hranolkami), ale třeba i „ohřívárna“. Nejšpičkovější centra pak mají přímo na svahu i dětské centrum s hernou pro nejmenší i třeba playstation pro starší.
V sebedokonaleji vybaveném centru vám zkazí dojem i nerudná obsluha. V tomto je každá obecná „hraběcí“ rada zbytečná – nejlepší je sbírat si reference od známých či na diskuzních fórech a smíchat s vlastní zkušeností či intuicí.

Větrné mrazáky

Jestliže výsledný „lyžařský“ dojem z poloviny ovlivňuje počasí, u dětí to bude ještě dvakrát více. Ideální rodinné středisko by mělo nabízet terény na prostorných, bezlesých pláních, kde se „nasává“ slunce a horská atmosféra, stejně jako lesem chráněné svahy, kam se schováte při větrném či příliš mrazivém počasí. Čím je areál položen výše, tím více rizik z hlediska počasí (vítr, difúze) i bezpečnosti (skály, srázy), a to zejména pro děti, které se právě osamostatňují, ale přitom ještě nemají úplnou sebedůvěru a schopnost odhadu.
Na vrcholu zimy hraje velkou roli i poloha svahů – stinný severně orientovaný „mrazák“ určitě nebude při lednových minus dvaceti příliš příjemný. Na vlastní kůži můžete pocítít, že ani cvičné louky přímo v údolním středisku nemusí být za této situace ternem – údolí jsou celkově méně prosluněná a vytvářejí „jezera“ chladného vzduchu, zatímco nahoře na kopci se můžete nejen při inverzi příjemně ohřát.

Ubytování

Obecně se dá doporučit, aby z místa ubytování bylo možné dojít na sjezdovku pěšky (a tedy – a to hlavně – se snadno kdykoliv vrátit), přičemž u větších, lyžařsky zdatnějších dětí to samozřejmě přestává být podmínkou.
S batolaty budete potřebovat mikrovlnku, lednici, rychlovarnou konvici, vysoké židličky, nočník, vaničku nebo dětskou postýlku. To vše včetně třeba chůviček je běžnou výbavou specializovaných dětských hotelů, ale při troše dobré vůle to lze zajistit i v levnějším ubytování.
Penziony a hotely střední třídy často nabízejí k relaxaci vlastní bazén, v lepších hotelech je standardem, stejně jako vybavená herna pro děti i s hlídací tetou (často již v ceně pobytu). K dokonalosti jsou tyto služby dotažené ve zmíněných kinderhotelech, kde k tomu všemu máte ještě plné chodby plínek a přesnídávek. Není divu, že u dobře situovaných rodičů s vlastními lyžařskými ambicemi a menšími dětmi jsou stále oblíbenější (více na str. 10).

Non-stop zábava

Mnoho tzv. rodinných středisek láká na klid, který v nich vládne. Na druhou stranu to nezřídka znamená, že tam není moc co dělat kromě lyžování. Každého vkus je individuální – někomu bude „díra na konci světa“ náramně vyhovovat, jiný bude postrádat snowtubing nebo akvapark s tobogánem. Zlatá střední cesta povede pro každého jinudy.

Děti zdarma

Nemalou měrou se na rodinnosti střediska podílí cenová politika – ať už slevy na skipas podle věku a nejmenší děti zdarma (do 6, 8, výjimečně i 10 a více let), tak zvýhodněné balíčky ubytování s permanentkou a volitelně i s výukou lyžování, které se nejvíce nabízejí v jarní posezóně.


ČESKO

LIPNO

plus - dětský park, moderní sedačkové lanovky, kompaktnost resortu, dětský skipas do 18 let
minus - náročnějším bude areál malý
Lipno se svým převažujícím mírným terénem a moderní apartmánovou vesnicí přimknutou k areálu má dětský výukový park (samozřejmě s lyžařskou školkou), bobovou dráhu a v samotném resortu je i menší akvapark. Všude dojdete pěšky. Letošní novinkou je zábavná snow-crossová dráha a restaurace se slunnou terasou na vrcholu Kramolína. Jako jeden z mála českých areálů Lipno nabízí pobytové balíčky.
Profil areálu Lipno na SNOW.cz
www.skilipno.cz

MLADÉ BUKY

plus - dětský park, hlídání dětí
minus - vyšší víkendová návštěvnost
Podkrkonošský areál hned za Trutnovem má dětský park s pojízdným kobercem, provazovým vlekem a četnými figurkami. „Hlavní“ terény Mladých Buků jsou příhodné i pro první samostatné obloučky. Každou sobotu v hlavní sezóně se organizují hrátky pro děti. Kromě dětské i „dospělé“ pomy má areál 3sedačkovou lanovku.
Profil areálu Mladé Buky na SNOW.cz
www.skipark-mladebuky.cz

NĚMECKO

MITTERDORF

plus - dětský park, sněhová jistota
minus - areál o velikosti domácích center
Mitterfirmiansreut s kratšími modrými, jednou dlouhou červenou a středně dlouhou černou tratí leží jen kousek za českou hranicí ve Strážném. Nedávnou novinkou je Junior Ski Zirkus – plně vybavené výukové centrum s kolotočem, provazovým vlekem, koberci, ohřívárnou, ovocným čajem zdarma, hernou a možností nechat si děti od 2 let pohlídat (vstupné do parku 5 EUR).
Profil areálu Mitterdorf (Mitterfirmiansreut ) na SNOW.cz
www.skizentrum-mitterdorf.de

RAKOUSKO

DACHSTEIN-WEST

plus - zázemí pro začátečníky, přívětivý areál pro lehce pokročilé
minus - ploché přejezdy v areálu
Středisko pod Dachsteinem zpřístupněné z vesniček Gosau a Russbach je malou lyžařskou houpačkou, v níž dominují mírné až středně prudké porostlé stráně do výše 1 600 m n. m. Je příjemnou oázou i pro zkušenější děti, které už si troufnou na větší svahy.
Pro nejmenší dítka je v Gosau a Russbachu dětský park s atrakcemi a několik malých vleků s vlastní cvičnou loukou. V teple klubu Spatzennest v Russbachu děti i pohlídají a zabaví. Rodiče potěší, že děti lyžují zdarma do 6 let, v rámci březnové „rodinné“ akce dokonce do 15 let. V tomto období pak mají šestileté děti navíc zdarma také ubytování a výuku s půjčením výbavy – stačí, aby si jeden rodič zamluvil týdenní pobyt se skipasem.
Dachstein West na SNOW.cz
www.dachstein.at

GASTEIN

plus - perfektní začátečnická zóna se zázemím, termální lázně
minus - rušná oblast, mnoho náročnějších svahů
Gastein je díky termálním lázním oblíbené (a rušné) údolí salcburské oblasti Ski amadé. Za rodinné areály se díky přehledným a převážně méně či středně náročným tratím dají nejlépe považovat Dorfgastein-Grossarl a Schlossalm.
Jako specializované cvičné dětské centrum pak slouží Angertal, ležící v postranním údolíčku na trase houpačky mezi Bad Gasteinem a Hofgasteinem. Mezi špičková centra nepatří jen díky bohatě vybavenému cvičnému svahu (krytý pojízdný koberec, figurky, slalomy atd.), ale i zázemí, které skýtá budova Fun centra a kde najdete dětskou hernu pro nejmenší, ale i třeba play station pro ty větší. Vstup pro držitele skipasu samozřejmě zdarma.
Nelyžařské vyžití v podobě termálních lázní se pak zážitkově přinejmenším vyrovná tomu lyžařskému a navíc je spásou v případě nepříznivého počasí.
Vstřícná je v určitých termínech i cenová politika – vedle slevových balíčků na konci sezóny mají děti a mládež každý víkend až 35% slevu na skipas z běžných cen.
Gastein na SNOW.cz
www.skigastein.com

KASBERG

plus - široké zázemí pro začátečníky a nejmenší, jedno z nejbližších rakouských středisek
minus - větší vzdálenost od dálnice
V údolí Almtal, v nejvýchodnější části Solné komory, již míjejí hlavní dopravní tahy, leží Kasberg se 40 km sjezdovek. Svou velikostí a charakterem je předurčeno být rodinným střediskem, k čemuž přispívají i atrakce pro děti, jak se na takové místo sluší.
Lyžařský areál se rozkládá ve dvou patrech na svazích Regenkaru (1 600 m). Prvním patrem vás vyveze moderní a rychlá 8kabinka na malé mírné plató, které je vyhrazeno dětem se vším všudy – koberec je dopraví na „první“ svah, vyřádí se v eskymácké vesnici nebo v pohádkovém lese a ohřejí se v chatce. Druhým patrem pokračuje další kabinka, kterou na bezlesé pláni doplňují krytá polstrovaná 4sedačka a další dva vleky. Prostoru je na tratích dostatek, obtížnost až na výjimky lehká a střední.
Rodiče s dětmi platí zvýhodněnou cenu za skipas, gratis je hlídání dětí s animačním programem přímo v areálu (10–15 hod.).
Kasberg na SNOW.cz
www.kasberg.at

KATSCHBERG

plus - začátečnické až mírně pokročilé terény, ubytování u sjezdovek
minus - terény spíš nad hranicí lesa
Lyžařská houpačka v sedle Katschberg (1 641 m) je lanovkami spojena až s vískou St. Margarethen v Lungau, kam se snadno dostanete z Tauernské dálnice. Nejpřívětivější sjezdovky najdete právě v katschberském sedle, ty náročnější a delší se pak koncentrují kolem protilehlého vrcholu Aineck. Spojení mezi oběma stranami areálu je zajištěno pohodlně lyžařským mostem, vybaveným i jezdícím kobercem. Hotelová vesnička přímo v průsmyku je pak ideálním místem pro dovolenou „z postele na lyže“.
Pro nejmenší je k dispozici Kinderwelt s pojízdnými koberci a figurkami.
Katschberg na SNOW.cz
www.katschi.at

MARIA ALM

plus - malý areál přímo ve městě, klidné zákoutí Ski amadé
minus - dojíždění do hlavního areálu
I rušná a rozsáhlá oblast Ski amadé má svá dosti klidná zákoutí. Takovým je např. areál pod Hochkönigem, s jedním z jeho ubytovacích center, tradiční a klidnou vesničkou Maria Alm.
Pěšky je ze vsi dostupný malý domovský areál na svahu Natrun, kam vyjíždí telemixová lanovka – lanovka kombinující kabinky (pro ty, kdo radši jezdí v teple) a 6sedačky (pro ty, kdo neradi sundávají lyže). Přestože Natrun je především cvičným svahem, z vrcholu se řítí i nefalšovaná černá trať. Hlavní výhodou tohoto svahu je právě jeho osamělost, přitom pěší dostupnost z Maria Almu.
Ani hlavní zdejší areál netrpí nedostatkem „rodinného“ lyžařského vyžití. Kousek od Maria Almu vyjíždí po severním svahu Abergu prostorná kabinková lanovka, z níž do údolí roluje ultraširoká a ultramodrá sjezdovka.
Z Maria Almu jsou pěšky dostupné i dvě sáňkařské dráhy.
Höchkönig (Maria Alm) na SNOW.cz
www.hochkoenig.at

NASSFELD

plus - atraktivní rodinné terény, zvýhodněné balíčky
minus - hojně navštěvovaný areál
Největší a nejznámější korutanské středisko, nabízející více než 100 km pestrých sjezdovek i pro náročnější lyžaře, bojuje – jak je v Korutanech zvykem – i nízkou cenou pro děti.
Cvičné terény jsou soustředěny v samotném průsmyku, kde jsou dětské vleky i školka. Lyžařský areál spojuje s údolím kromě silnice také jedna z nejdelších kabinkových lanovek v Alpách – Millenium Express.
V Nassfeldu jsou vybaveni i na děti a dospělé, které lyžování bavit nebude – v NTC centru mohou vyzkoušet některé z 11 netradičních „vozidel“ jako třeba snowcycle nebo airboard.
Za skipas platí děti do 14 let jen 50 % a mládež do 19 let pak má slevu 20 %. Ten nejzajímavější balíček láká děti v období do Vánoc a pak okolo Velikonoc na lyžařský kurs, vybavení, skipas a ubytování společně s rodiči zdarma (od 318 EUR za 4 noci/3 dny lyžování v hotelu s polopenzí za osobu).
Nassfeld na SNOW.cz
www.nassfeld.at

STUBAIER GLETSCHER

plus - dětský park, mírné terény, skipas zdarma do 10 let
minus - rušný areál, větší riziko extrémního počasí na ledovci
Mírné a přehledné ledovcové sjezdovky i skipas pro děti do 10 let zdarma jsou hlavními rodinnými lákadly údolí Stubai. V okolí Gamsgartenu, kam jezdí z údolí přímo kabinková lanovka, najdete velkolepý komplex dětských parků nazvaný Big Family Ski-Camp. Nejmenším je určený Mimiland a Kinderland s pohyblivými koberci, kolotočem a figurkami a překážkami na ploše 18 000 m2. Unavené děti se zregenerují v „ledovcové chatě“ (Gletscherhütte), kde je navzdory jejímu názvu teplo, útulno a hravo a na děti tu dohlíží učitelka mateřské školky. V nedaleké restauraci (samozřejmě s dětskou jídelnou) nabízejí hernu pro děti a pohlídají je tu i při odpoledním spánku, takže rodiče si mohou sami zajezdit.
Jednou z netradičních služeb je i možnost nechat děti do lyžařské školy či školky dovézt přímo z hotelu, kam budou po výuce zase vráceny zpět. Mezitím se o ně postarají instruktoři, mezi nimiž prý nechybí ani česky mluvící.
Stubai (ledovec) na SNOW.cz
www.schischule-neustift.com

SERFAUS-FISS-LADIS

plus - prvotřídní dětská infrastruktura, příjemné hotelové vesničky
minus - vyšší ceny
Tyrolské středisko na slunečné terase nad údolím Innu by se dalo označit za rodinnou první třídu. Nepatří rozhodně mezi nejlevnější, ale zato nechybí žádný výdobytek doby.
Mají zde tři parky s pojízdnými koberci, kolotoči, překážkovou dráhou, pohádkovou vesničkou, houpačkami či iglú. Největším hřištěm je Kinderschneealm na plató Komperdell, kam se děti vyvezou vlastní, vesele malovanou visutou lanovkou ze Serfaus. Když je omrzí lopocení se s lyžemi, ohřejí se v chatičce nebo se zabaví snowtubingem. Školáci (6–16 let) si mohou říct i o malý sněžný skútr. Nedaleko odtud v lese je pohádková sjezdovka s bručícím medvědem nebo tajemnou jeskyní. V Berta´s Kinderlandu na mezistanici kabinky Sonnenbahn, spojující vesnice Fiss a Ladis, je v parku kromě obvyklého ještě dětská restaurace a indiánská vesnice. Když dítě svěříte školenému instruktorovi a nebudete jej chtít sledovat zmrzlí za plotem, posadíte se do restaurace Sonnenburg, kam je na plátno kamerami přenášeno všechno „dění“ z parku.
Batolata můžete nechat ve školce (Murmlikrippe, údolní stanice v Serfaus) a sami si lyžovat. Tam děti od kojenců do 5 let spí, hrají si – je to jako v opravdové školce s klouzačkou, stavebnicí, ale i lezeckou stěnou – anebo mohou navštívit Murmlipark. To je lehce svažitá louka pro tří- až šestileté přímo v Serfaus s nafukovacím hradem, sáňkováním, samozřejmě koberci či kolotočem a hlavně vstupem zdarma.
Díky enormní pestrosti terénů se tu nebude cítit nepatřičně žádná z výkonnostních kategorií lyžařů, ty nejnáročnější nevyjímaje. Mezi „dětskými“ areály je právě v tomto Serfaus-Fiss-Ladis unikátní.
Serfaus Fiss Ladis na SNOW.cz
www.serfaus-fiss-ladis.at

ITÁLIE

KRONPLATZ

plus - bezpečné kabinkové lanovky, vyhrazené cvičné svahy a zázemí pro děti
minus - rušné středisko, vyšší ceny
Nejdokonaleji lyžařsky využitá hora Dolomit prostírá polovinu své široširé lyžařské plochy méně náročným lyžařům.
Na severním úpatí Kronplatzu se nachází hlavní cvičný svah, který obsluhuje kabinková lanovka. Na vrchlíku hory je pak dětské hřiště pro nejmenší, umístěné přímo u velké restaurace, jejíž jedno patro je vyhrazeno dětem – zde se mohou ohřát, pohrát si a nasytit v dětské samooblužné jídelně.
Výukový program pro mrňata od 3 let je postaven na hrách, zábavě a každodenních soutěžích. Za škaredého počasí se můžete s dětmi místo lyžování koupat v nedalekém akvaparku Cron4 s řekou, masážními tryskami, tobogánem i bazénkem pro batolata. Konečně můžete si nechat děti pohlídat ve „školce“ a lyžovat sami...
Pokročilejší děti mohou kličkovat po slunném a prostorném svahu směrem na Olang.
Kronplatz na SNOW.cz
www.kronplatz.com

LIVIGNO

plus - cvičné terény dostupné pěšky z centra, šířka sjezdovek
minus - silné mrazy ve vrcholu zimy, málo lesem chráněných terénů
Italská bezcelní zóna s levnými pohonnými hmotami a alkoholem a 115 km slušně propojených a pestrých sjezdovek sice dětské návštěvníky narozdíl od mnoha jiných hlasitě neláká, ale podmínky pro ně má přitom více než dobré.
Příjemná a relativně klidná vesnice se totiž dlouze táhne náhorní plošinou a přímo u tohoto pásu zástavby se točí více než desítka cvičných vleků různé délky i strmosti, nechybí ani zpestření v podobě snowtubingu. Svah za domem – co víc si může rodič přát? Na skutečné sjezdovky se pak lze odtud přesunout většinou přímo na lyžích a jedna z páteřních lanovek vás dostane na hřeben Carosella 3000, kde se to hemží širokými dálnicemi od modrých po černé.
Poněkud sportovnější svezení nabízí protilehlý svah Mottolina, ani zde však nebudou mít problém mírné pokročilé děti najít modro-červenou sjezdovku.
Díky tomu, že Livigno vyhledávají spíš náročnější lyžaři, bývají cvičné svahy až hříšně liduprázdné.
Livigno na SNOW.cz
www.livigno.com

SEISER ALM

plus - nezáludné terény, mimolyžařské vyžití, ubytování v blízkosti sjezdovek
minus - ne zcela kompaktní areál
Náhorní plošina mezi dolomitskými skalními dominantami Schlernu a Langkofelu patří nejrozsáhlejší alpské louce, vytvářející ideální terén pro nenáročné lyžování i „měkké“ sporty. Významným pohodovým faktorem je i klid, který tu díky omezenému autoprovozu vládne – na samotný Seiser Alm zajišťují dopravu především dvě kabinkové lanovky – jedna z údolí Gröden, druhá z opačné strany z vesničky Seis. Sjezdařský areál je uspořádán hvězdicovitě, tedy poměrně přehledně a sjezdovky ani nejsou příliš dlouhé, jejich převýšení je obvykle do 400 m. Jsou poměrně lehké – ideální pro děti i věčné začátečníky. Přímo na horní stanici kabinky ze Seisu (Compatsch) leží jeden ze dvou dětských parků.
Je tu dokonce hned několik sáňkařských drah – spouští se z pahorků Puflatsch, Spitzbühl, Monte Piz nebo Florian a měří od jednoho do pěti kilometrů, cestu vzhůru přitom mohou usnadnit lanovky.
Seiser Alm na SNOW.cz
www.seiseralm.it

SPEIKBODEN

plus - menší, kompaktní areál s dobře vybaveným a centrálně umístěným cvičným svahem
minus - hojně navštěvovaný areál
Kotlina pod jihotyrolským Speikbodenem je protkána krytými 4sedačkami, kolem nichž stékají široké sjezdovky všech barev, z nichž převažuje červená. Přímo u horní stanice přibližovací kabinky je pak výukový areál se zastřešeným pojízdným kobercem a širokánskou modrou tratí, která je ve své plné délce obsluhována pohodlnou kabinkovou lanovkou.
Náročnosti okolních sjezdovek jsou pak šikovně odstupňovány tak, že na ně může začátečník snadno přestoupit. Celý areál je přitom velmi přehledný a se zázemím dvou horských restaurací.
Dětem je kromě toho k dispozici malý vlíček a krátký svah se sedačkovou lanovkou i přímo v údolí. V nabídce je i speciální zlevněný dětský skipas pro cvičné vleky v údolí.
Speikboden na SNOW.cz
www.speikboden.it

VAL DI FIEMME–OBEREGGEN

plus - perfektní výběr v „hlavním“, středně obtížném proudu sjezdovek
minus - denní dojíždění do areálů
K charakteru rodinných středisek mají dík své přirozené podobě blízko prakticky všechna italská střediska a ta v Dolomitech především. Čím to je? Přívětivými terény, množstvím lesů, chránících sjezdovky, typicky italskou pohodovou atmosférou, emotivnímu vztahu k dětem, cenami a koneckonců i velmi příjemným klimatem, kde jsou extrémní výkyvy počasí spíš výjimkou.
V širokém údolí Fiemme, na dolomitické poměry trochu níže položeném (cca 1 000 m n. m.), je výběr středisek pro lyžující rodiny v podstatě perfektní. Všechna totiž mají vedle „dálničních“ červených a modrých louček s vlastní sedačkovou lanovkou také nějakou tu atraktivní černou, která přiláká hlavu rodiny.
Jednotlivá centra – Alpe Cermis, Latemar i Alpe Lusia – jsou přitom z ubytovacích středisek vzájemně propojena skibusy. Ceny skipasů patří k nižšímu italskému průměru a děti až do 8 let za skipas v doprovodu rodičů neplatí (s výjimkou jednodenních). Údolí má nadprůměrnou ubytovací kapacitu a díky tomu i střízlivější ceny než údolí položená blízko centru Dolomit.
Val di Fiemm na SNOW.cz

ŠVÝCARSKO

ALETSCH

plus - střediska bez autoprovozu
minus - vzdálenost z ČR
Na jižním svahu údolí Rhony ve výšce okolo dvou tisíc metrů najdeme slunečnou oblast Aletsch, která je jednou ze švýcarských držitelek certifikátu Familien willkommen (Rodiny vítány). Všechna tři její ubytovací střediska jsou v podstatě bez autoprovozu, a poskytují tedy klidné zázemí pro rodinnou dovolenou.
Aletsch na SNOW.cz

JUNGFRAU

plus - kvalitní a rozsáhlý terén spolu, nelyžařské atrakce pro starší děti, slevy pro děti
minus - velmi roztroušený areál, byť propojený železnicí
Pestrost aktivit a možnosti výletů činí z Jungfrau atraktivní místo i pro ty, kdo se lyžování nechtějí věnovat na plný týdenní úvazek.
Nejvhodnější pro rodiny je z hlediska rozlohy i celkové nižší náročnosti tratí areál First, kam z Grindelwaldu směřuje kabinková lanovka. O program pro nejmenší se stará dětský klub Snowli. Jedna z modrých sjezdovek je zde osazena značkami „nejvyšší povolená rychlost 30 km/h“, aby se méně jistí lyžaři cítili bezpečně a ti dravější zvolili jinou trať. Děti do 15 let platí za skipas polovic a v sobotu pak v doprovodu rodičů dokonce vůbec.
Pěší túrou se dá z Firstu dosáhnout vrcholu Faulhorn, odkud vede do města 15kilometrová sáňkařská dráha, prý nejdelší na světě. Nově tu funguje i spektakulární dráha First Flyer, sjezd po laně ve speciálním sedáku (min. hmotnost pasažéra 35 kg) rychlostí až 80 km/hod.
Jungfrau na SNOW.cz
www.jungfrauwinter.ch

NENDAZ

plus - vybavenost resortu, safari Čtyři údolí pro pokročilé, slevy pro děti
minus - vzdálenost z ČR, menší areál v samotném Nendaz
Součástí největšího švýcarského lyžařského areálu Čtyř údolí je i středisko, které se vydalo plně rodinnou cestou. I zde se sešly přírodní podmínky – optimální cvičné svahy – s nadstandardně rozmanitou nabídkou služeb. Děti tu berou do lyžařské školky dokonce už od dvou let. Zdarma tu lyžují děti do 6 let a rodiny získávají další slevy podle počtu dní, na něž si koupí společně skipas.
Pro miminka je možné zajistit babysitting, batolata mohou přes den anebo jen na část dne do školky. Vyznačeny a upraveny jsou také čtyři zimní vycházkové trasy pro jízdu s kočárkem, na jejichž zdolání není třeba více než hodina a půl. Ve středisku jsou i dětské obchody.
Nendaz na SNOW.cz
www.nendaz.ch

SCUOL

plus - klidné a relativně moderní středisko, termální lázně
minus - terény jen nad hranicí lesa
Nejbližším švýcarským střediskem z Česka je Scuol, kde lze rodinné lyžování v přehledné, bezlesé a jižně orientované horské kotlině kombinovat s termálními lázněmi. Čtyři zdejší sedačkové lanovky jsou vybaveny dětskými pojistkami, které brání tomu, aby děti během jízdy omylem „propadly“ pod bezpečností závorou. V dětském parku je 110metrový pohyblivý koberec, který je navíc zastřešený pro případ nepřívětivé povětrnosti.
Scuol na SNOW.cz
www.scuol.ch

FRANCIE

ALPE D´HUEZ

plus - rozsáhlý začátečnický terén přímo u resortu, safari pro pokročilé
minus - vzdálenost z ČR, minimum zalesněných tratí
Děti se tu mají lépe než v mnoha jiných francouzských centrech, protože se tu k nim velkoryse zachovala i příroda – středisko leží v místě, které je něčím mezi terénní terasou a kotlem a je otevřené k jihu. Kotel se jen pozvolna zvedá k třítisícovému vrcholu, takže zóna pro začátečnické lyžování je zde prostornější než jinde. Pro větší děti začíná příjemné lyžování hned za zmiňovanou začátečnickou zónou nebo na kopci zvaném Signal. Areál je rozlehlý, a tak dětem kolem deseti let, které pomalu začínají dospělým stačit, může připadat jako příjemné dobrodružství, když si na konci týdenního pobytu zajedou na vzdálenější sjezdovky. Přitažlivost pro rodinnou dovolenou je právě v celé škále obtížností s tím, že ti nejmenší a nejslabší dostali ten největší díl.
Alpe d´Huez je vcelku pohodlné i pro pobyt s těmi naprosto nejmenšími. Cestičky pro pěší tady křižují v několika místech sjezdovky a většinou vedou na dohled od střediska. Babičky se zde v klidu mohou procházet s vnoučetem sedícím na bobech a ukazovat si, kde lyžuje zbytek rodiny.
Alpe d´Huez vzniklo nikoli „z ničeho“, ale rozvinulo se na základech pastevecké osady. I přes nesourodost tolik typickou pro francouzská střediska má milou atmosféru. Podvečerní korzo po hlavní ulici je docela příjemné – hned vedle je kluziště, kde se dá bruslit nebo hrát curling. Pro případ opravdu nesnesitelného počasí je zde malé národopisné muzeum. V ceně permanentky VISALP je vstup do dvou bazénů, krytého i otevřeného.
Alpe d´Huez na SNOW.cz


Článek byl převzat z časopisu SNOW 50.