Je technika správná? (strana: 24) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 24)

20.12.2019 00:45:06 #691 

oblouk

>> #689, PavelC, 19. 12. 2019 23:36:25

…tedy kromě závodních jezdců“ – ani v tomto případě bych nezevšeobecňoval. Ani v té nejnejvyšší kategorii – v závodech WC – to dokonale (dokonce ani ne dobře) nezvládají zdaleka všichni… Právě touto dovedností se skutečně odděluje zrno od plev…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

20.12.2019 08:52:03 #692 

PavelC muž

>> #691, oblouk, 20. 12. 2019 00:45:06

Naprostý souhlas Honzo.

20.12.2019 09:37:36 #693 

MPS

>> #689, PavelC, 19. 12. 2019 23:36:25

No až tak bych to asi zas nedramatizoval :-D

20.12.2019 09:38:59 #694 

IIIvan muž

>> #687, Harry, 19. 12. 2019 21:45:40

>> #688, MPS, 19. 12. 2019 22:28:12

>> #684, oblouk, 19. 12. 2019 19:27:50

Občas sa zamýšľam ako tie komplexné záležitosti ešte viacej zjednodušiť aby to bolo jasnejšie čím viac ľuďom, nielen protekčným trojkárom :-)

Lebo potom to pomáha aj mne samému, že potrebujem sa na sedačke zamyslieť narýchlo nad konkrétnym problémom čo riešim so sebou alebo niekým so mnou. A v hlave ma narýchlo napadne nejaký impulz – zjednodušenie určitého základného princípu a nastane aha moment „veď len tuto uvoľni X a pritlač Y ku svahu“.

Na fóre je to horšie, možnosti písaného textu sú limitované – mám osvedčené, že tieto niekedy zložité konštrukty vo vetách, osobne vysvetlím za pol minúty(nemyslím len ski, ale aj rôzne silovky, fyzio veci apod.).

Ohľadom toho dávkovania tlaku sa už nad tým zamýšľam zo 2 týždne. Podstata je to, že pre pochopenie si musíme pozrieť zase trochu fyziku – ide o to, že v priebehu oblúku narastá „G“, čiže preťaženie(cz:„pře­tížení“).

A to postupne cca plynule od zahájenia ku spádnici a potom ešte aj za ňou, lebo tam sa ľudovo povedané začne viac prejavovať kumulácia síl gravitácie a odstredivej(odborné kecy tentoraz vynechám).

No a lyžiar tento nárast „tlaku“ musí nejako zohľadniť a využiť vo svoj prospech/cieľ(kto­rým je určité prehnutie lyže a udržanie zarezaných hrán). Takže to relatívne odľahčenie alebo budovanie tlaku zo strany lyžiara(mierne povoľovanie alebo mierne napínanie alebo konštantné napnutie nohy – čiže „vnútorné sily“) musí byť v nejakom súznení s tými „vonkajšími silami“ – tu hlavne dvojica odstredivá/dos­tredivá sila.

Pre náš wannabe race oblúk je podstatné to, že odstredivá sila v prvej fáze oblúku(tj. od prehranenia smerom ku spádnici) je zo začiatku pomerne malá(lebo lyžiar okamih ide zo začiatku kúsok takmer rovno šikmo dolu).

A tu je často „zrada“, že v tomto momente musí byť lyžiar presný a včas zahraniť a naštelovať telo do optimálnej pozície, aby odstredivka smerovala cez pevnú sústavu(kosti) do vonkajšej lyže.

Preto si(vzhľadom na malú ODS. silu vtedy) nemôže dovoliť vtedy povoľovať vonkajšiu nohu, ale naopak, práve v tomto úvode mať maximálnu pozornosť na presné „dávkovanie tlaku“ – zjednodušene „napnúť vonkajšiu“.

Okolo spádnice už potom obvykle stačí to napnutie udržať konštantné, lebo o udržanie reakcie do snehu(zarezanie lyže) sa postará primárne nárast „tlaku“ z postupne rastúcej od-/dostredivky sám.

A kúsok za spádnicou, keďže „tlak“ z podložky „sám“ narastá, tak tu už treba(v záujme setupu na ďalší oblúk) nohu začať povoľovať – akcia lyžiara(vnút.sila – povolenie) síce akoby znižovala „tlak“, ale rastúca vonkajšia sila sa postará o udržanie lyží v ryhe.

No a dobrý jazdec vzhľadom na talent a vhodný tréning to napínanie a povoľovanie rieši automaticky a výsledok závisí potom od toho(zjednodušene), že ako má nastavenú tú citlivosť na „tlak“ a ako jeho mozog citlivo a včasne reaguje na tú zmenu vonkajších síl(ten nárast).

Lenže čo je podstatné, tak kto nevie, že má po zahájení (zjednodušene) napínať a potom aspoň udržovať to napnutie a na koniec vo vhodný okamih začať povoľovať, tak to bude mať ako hobbík dosť ťažké.

Preto v podstate platí tu známe „čo nevyrobíš pred spádnicou, potom už za ňou nedotočíš“…

23.12.2019 09:29:32 #695 

Harry žena

>> #694, IIIvan, 20. 12. 2019 09:38:59

Lenže čo je podstatné, tak kto nevie, že má po zahájení (zjednodušene) napínať a potom aspoň udržovať to napnutie a na koniec vo vhodný okamih začať povoľovať, tak to bude mať ako hobbík dosť ťažké.

Tazke to bude mat aj ten co vie ze zahajit by mal na"plnu nohu" , lebo s tym sa bije hlava, a kto nema dostatocny predozadny pohyb na kontrolu hentoho CVPZP.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

23.12.2019 11:20:33 #696 

IIIvan muž

>> #695, Harry, 23. 12. 2019 09:29:32

Ty si nedáš pokoja s tým predozadným oným… :-) Ale asi si rozumieme…

Ja som teraz rozoberal to vertikálne časovanie, nie predozadnú rovnováhu(tú som v poslednej dobe hádam riešil dosť). To vert. časovanie(a pokec o ňom) nie je samoúčelné, ale treba ho vnímať v kontexte tej „krivky narastania“ pôsobiacich síl(fáza oblúku).

A keďže tie rastú od zahájenia po spádnicu, tak lyžiar s ambíciami musí byť v obraze kedy je vertikálny pohyb hore a kedy dole, resp. čo má daný pohyb v danej fáze oblúku za následok." A hlavná pointa, poriadne zaťažiť „ASAP“ napnutú vonkajšiu, aby sa ten tlak „nerozplízl“.

Proste tie sily sa nejako menia a lyžiar ich musí cca poznať(smer a nárast versus pokles) a využívať ich, nie bojovať s nimi opačne ako treba. Typicky nesprávny pokyn „zaber“ spojený s podrepnutím, spôsobujúci, že „tlak“ uvoľňuješ.

A len tie narastajúce sily smerom ku spádnici mu zabránia, aby sa neutrhol z hrany. Takže síce ide po hrane, ale daný podrep ma za následok menší priehyb lyže a väčší rádius oblúku. Vo výsledku to trápi hlavne závodníka, že musí viac driftovať/šmýkať ako by chcel a je pomalší.

Samozrejme, faktorov je tam viac, napríklad miera zahranenia – túto napr. príliš zdôrazňujú demo jazdci na efekt(prdel ku svahu) a tá včasná a správna vertikálna práca trochu zaostáva – výsledok tu asi vidíme každý – veľké oblúky na "samotočkách, typicky dlhý traverz šikmo dolu, čo je síce efektné(pre masy obdivovateľov na youtube),ale nie efektívne(pre brány nutnosť).

23.12.2019 18:43:00 #697 

Harry žena

>> #696, IIIvan, 23. 12. 2019 11:20:33

Ty si nedáš pokoja s tým predozadným oným…

:-D

Este mame pred sebou par debat aby som Ta doviedol kam potrebujem. Ale je to na dobrej ceste,zacinas mi veci logicky vyskladavat presnym popisom.

Este poprosim. Tazisko bude fiktivny bod ktory bude mat suvislost so silami posobiacimi v tej sustave stred obluku, stred boty. Cize nebude zavisle na sustave lyziara a jeho aktualnej pozicii?

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

23.12.2019 21:13:33 #698 

IIIvan muž

>> #697, Harry, 23. 12. 2019 18:43:00

Tazisko bude fiktivny bod ktory bude mat suvislost so silami posobiacimi v tej sustave stred obluku, stred boty. Cize nebude zavisle na sustave lyziara a jeho aktualnej pozicii?

Vidíš aké je to ťažké s tou protekčnou trojkou? :-)

Ale začínaš to už lepiť dokopy(čiastočne). Najskôr sa vráťme k tomu stredu (otáčania) oblúku a stredu chodidla. Predstav si ten oblúk a celú sústavu lyžiar + lyže pri pohľadu z dronu nad tým stredom oblúku,ok?(beriem len jeden samostatný oblúk, ako polkruh).

No a ideálne by sa malo ťažisko lyžiara stále pohybovať na spojnici(vlastne spojniciach) toho stredu oblúku a stredu chodidla. Stred oblúku sa pritom nemení, mení sa len pozícia stredu chodidla(pohyb po obvode/kružnici).

Teda v každom okamihu keby si video z dronu zastavil, tak vieš nakresliť tú spojnicu „chodidlo vs stred oblúku“. A ťažisko lyžiara následne posúdiš voči tejto spojnici(v smere jazdy), či je na nej(=„CPZ“), za ňou(pozícia „vzadu“), alebo pred tou spojnicou(„moc vpredu“).

Vidí sa mi, že stále nie si presne „in“, že čo to je to ťažisko objektu, to sa potom blbo vysvetľuje :-) Jednoducho, je to presný stred nejakého telesa. A ak to teleso mení svoj tvar(ako lyžiar v priebehu oblúku – predkloní trup, dvihne ruky, podprepne…), tak proste ten stred telesa je kúsok inde.

A ľudské oko je nedokonalé, takže u takého pokrúteného tela z foto nie vždy vie odhadnúť kde sa to ťažisko práve nachádza. A nie, nemôžeme si pri race oblúku zjednodušiť, že ťažisko je v strede panvy alebo podobne, lebo to proste tak nie je(vplyv hlavne predklonu trupu) a dokonca to ťažisko býva často mimo tela(typicky často pred panvou, v lufte).

A aby to nebolo také jednoduché, tak „ťažisko“, tak ako je vnímané a definované, nie je úplne dokonalý pojem pre účely popisu lyžovania. Lebo klasicky je to v sústave, kde pôsobí len gravitácia, lenže pri race oblúku je výrazný vplyv odstredivej sily(na objekt). To skresľuje naše nedokonalé vnímanie(pre nás je „normálna vzťažná sústava“ to kde žijeme a náš mozog všetko vzťahuje len ku gravitácii – teda 1 smer – „dolu“).

Teda pri race oblúku máme inú sústavu, dosť iné vzťahy medzi priestorom a silami, hodne náročné na predstavivosť, dá sa povedať že lyžiar je v „inej dimenzii“(prípadní vtipkári pohov), kde gravitácia akoby nemala vplyv. Predstav si centrifúgu, alebo guličku v rulete – sám vidíš, že na tú guličku akoby nepôsobí gravitácia.

Ale jej „dolu“ nie je jeden smer ako v „bežnom svete“(bez vplyvu odstredivej sily), ale smer „príťažlivosti“ je obvod toho kruhu, vymedzený u rulety okrajom „misy“ a u lyžiara „zahryznutými“ lyžami.

A pre pochopenie ski oblúku je toto dosť podstatné, lebo ako som už písal, s tými neviditeľnymi silami netreba bojovať „proti nim“, ale využívať ich pre čo najlepšie ovládanie lyží. Snaž sa, už mi dochádzajú patróny na vysvetľovanie! :-)

23.12.2019 23:19:43 #699 

jurol

>> #697, Harry, 23. 12. 2019 18:43:00 Tazisko bude fiktivny bod ktory bude mat suvislost so silami posobiacimi v tej sustave stred obluku, stred boty.

>> #698, IIIvan, 23. 12. 2019 21:13:33 Jednoducho, je to (ťažisko) presný stred nejakého telesa.

Len čisto teoretická odbočka neprinášajúca nič objavné k technike lyžovania:

Ťažisko je fiktívny bod, ktorý sa pohybuje, ako keby v ňom bola sústredená celá hmotnosť lyžiara a všetky sily pôsobiace na lyžiara by pôsobili na tento bod. Je tam ešte požiadavka na homogenitu silového poľa . To je bezproblémovo splnené u gravitácia. U odstredivej sily je táto požiadavka splnená ak je rozdiel v odstredivej sily medzi jednotlivými „koncami“ lyžiara zanedbateľný (polomer oblúka je dostatočne väčší ako „šírka“ lyžiara (jeho priemet do roviny oblúka).

Pokiaľ zanedbáme odpor vzduchu, pre matematický model sa môže pohyb lyžiara nahradiť pohybom tohto hmotného bodu. Samozrejme nemôžeme nezabudnúť na lyže a ich interakciu so snehom a hlavne na šedú kôru mozgovú, ktorá riadi pohyb toho hmotného bodu nad tými lyžami.

Tým končím tento nočný výkrik do tmy.

24.12.2019 08:28:24 #700 

orim muž

>> #699, jurol, 23. 12. 2019 23:19:43

Veľmi pekne napísané. :-P

>> #697, Harry, 23. 12. 2019 18:43:00 >> #698, IIIvan, 23. 12. 2019 21:13:33

Chlapci, doteraz som sa domnieval, že vy dvaja sa musíte stretnúť a hodiť reč. No teraz som dospel k presvedčeniu, že rozhodne nie. Došlo by to do takého štádia, že by ste stratili pojem o čase a priestore a neviem, či by ste vedeli vrátiť do reality. Prajem Vám krásne prežitie vianočných sviatkov.

24.12.2019 09:40:43 #701 

IIIvan muž

>> #699, jurol, 23. 12. 2019 23:19:43

Myslíš, že to Harryho a mňa dostane bližšie ku spoločnému cieľu? :-)

>> #700, orim, 24. 12. 2019 08:28:24

Mirko aj Tebe pekné sviatky.

Neboj, určite aspoň časť diskusného dua už aj lyžuje, ostávame preto furt v krutej realite :-)

24.12.2019 10:14:53 #702 

jurol

>> #701, IIIvan, 24. 12. 2019 09:40:43

Čo je ten spoločný cieľ? Veď keby ste ho dosiahli, bolo by tu prázdno :-D

Všetkým krásne vianočné sviatky a to očakávané sneženie.

24.12.2019 10:16:42 #703 

Harry žena

>> #698, IIIvan, 23. 12. 2019 21:13:33

Neboj,tazisko sa tu rozoberalo uz davno.

Kedze nejde o jednoduche veci v tej sustave,tak ako pises, snazim sa to nejak nasrobovat na to co potrebujem vysvetlit.

Vypadlo mi Tazisko oblukubude fiktivny bod ktory bude mat suvislost so silami posobiacimi v tej sustave stred obluku, stred boty.

Zvyraznene som v tej rychlosti jak som to pisal nechcene vynechal. Ide mi o to pre zjednodusenie pokusit sa vynechat sustavu jazdca s jeho premenlivym taziskom ktore ovplyvnuje svojou cinnostou nielen v stranovej/vyklon lyziara/ale aj v predozadnej rovine.

Preto chcem to CPZ dostat do stavu, ked nebudeme riesit lyziara a jeho postoj, ale cisto obluk len so stranovymi silami/ dostrediva odstrediva/ , najlepsie bez ostatnych sil.

A pracu lyze pri dokonalej kruznici/polkruhu bez ostatnych vplyvov na priehyb/vystroj podlozka…/

Sem to potrebujem dostat,aby sme sa mohli snazit pochopit.

Mozme to mat tak? Ze CPZ je ta spojnica stred obluku bota, a priehyb lyze ovplyvnujem pohybom toho idealneho „taziska obluku“ dovnutra, cize nie nedokonaleho jazdca? Ale len cisto berem mechaniku obluku?

A neboj, je to na dobrej ceste.porod je dlhsi, ale musi to tak byt.

Este budem musiet do toho nasrobovat uhlovu rychlost na tom polomere pri CPZ a pri nie CPZ a budeme pomaly doma.:}} Potom uz do toho nasrobujeme len tazisko lyziara a jeho pracu s tym taziskom voci mechanike prace lyze.:}}

caute Harry

P.S. Keby si nebol taky sprt, uz by sme to mali…To je udel jednickarov 3Icko…Ale aspon uz viem kde som robil chybu ked som sa dozadoval toho taziska sustavy.pevneho,aby som to dal dokopy.Tak by sa to o co mi ide vysvetlit nedalo uz vobec.

Edit, Zas musim odbehnut,budem to musiet este asi dorobit..

24.12.2019 10:39:10 #704 

jurol

>> #703, Harry, 24. 12. 2019 10:16:42

Ako vieš, ja som došiel zatiaľ iba po pluh :-). Takže do týchto debát sa môžem zapájať iba šírením zavádzajúcich informácií o okrajových témach ako ťažisko, zrýchlenie a podobne.

Ak bude toto počasie trvať ešte dlhšie zavediem sem aj pohybové rovnice. Zatiaľ iba z pohľadu klasickej mechaniky, časom aj relativistické. Ten relativistický pohľad by mohol zosúladiť tvoj aj 3I pohľad :-|

Svokor volá, ideme vešať svetielka.

24.12.2019 10:51:27 #705 

Harry žena

>> #704, jurol, 24. 12. 2019 10:39:10

Ten relativistický pohľad by mohol zosúladiť tvoj aj 3I pohľad

To sa mu snazim povedat cely cas. :} Aj doterajsia fyzika je len docasna, kvantova jej dava riadny zahul.:}} Teda , jej mozno nie,ale mne urcite.:}}

caute Harry

24.12.2019 11:29:41 #706 

IIIvan muž

>> #703, Harry, 24. 12. 2019 10:16:42

Prepána, čo je to za pojem „ťažisko oblúku“? Nevymýšľaj svoje pojmy, lebo sa už stratíme úplne(a na pobavenie obecenstva – aj keď začínam nadobúdať dojem, že to je tvoj pravý cieľ :-)…). Nestačí ti „stred oblúku“ a „stred chodidla“(keď už tak chceš oddeliť oblúk od lyžiara samotného)? A voči ich spojnici posudzovať polohu lyžiara z hľadiska „je CPZ/nie je CPZ“?

Preto chcem to CPZ dostat do stavu, ked nebudeme riesit lyziara a jeho postoj, ale cisto obluk len so stranovymi silami/ dostrediva odstrediva/ , najlepsie bez ostatnych sil. A pracu lyze pri dokonalej kruznici/polkruhu bez ostatnych vplyvov na priehyb/vystroj podlozka

Ak hodnotíš nejakú sústavu, tak nemôžeš odtiaľ vynechať jednu jej časť (lyžiara+lyže). Áno, pre zjednodušenie a pochopenie sme si stanovili oblúk ako dokonalý polkruh, s jeho stredom a obvodom(po ktorom sa pohybuje chodidlo).

Lenže ak chceš hodnotiť tú komplexnosť(a teba zjavne zaujíma prenos teórie do praxe), tak potrebuješ vedieť ako je na tom „pozične“ voči tomu stredu a voči obvodu. Takže môžeš si stanoviť niečo ako „ideálna pozícia ťažiska“(resp. ideálna dráha) – čo asi aj myslíš tým pojmom „ťažisko oblúku“.

No a následne tam máš aj lyžiara, tak hodnotíš ako sa jeho ťažisko pohybuje práve voči tomu „ideálnemu“ – je to už jasnejšie? :-) Toto vlastne bolo predmetom tých štúdii o tých EC jazdcoch atd.

K ďalšiemu: priehyb lyže je širší pojem, musíš upresniŤ či myslíš mieru/rozsah prehnutia(závisí od naklopenia, rýchlosti…). Alebo(v súvislosti s CPZ) riešiš teraz tvar prehnutia. Tj. viac dopredu lyže, alebo viac dozadu(k päte) a to ovplyvní tvar oblúku dosť zásadne aj rýchlosť. Uhlovú rýchlosť tu radšej nepleťme zatiaľ…

Asi je čas zase na kreslenie…

24.12.2019 11:31:57 #707 

IIIvan muž

>> #704, jurol, 24. 12. 2019 10:39:10

>> #705, Harry, 24. 12. 2019 10:51:27

Len to nie mládenci, žiadne rovnice, ani relativita – u prvého by sme dospeli k stavu zrelému na docenta Chocholouška a u druhého k tomu, že by nám to bolo relatívne jedno :-)

24.12.2019 12:06:30 #708 

jurol

>> #707, IIIvan, 24. 12. 2019 11:31:57

Ale to ide presne k sebe, u doc. Choholouška by nám to bolo relatívne jedno ako to je s tými rovnicami a každý by mohol mať svoju relatívnu definíciu ťažiska a relatívne ideálneho priebehu CPZ.

26.12.2019 13:27:21 #710 

Harry žena

>> #706, IIIvan, 24. 12. 2019 11:29:41

Tak uz som tu. Jezisko na mna se.., nuz kto neposlucha…

Tak pokrocme.

Vobec sa netrap nad tym co si o mne kto mysli, dokonca sa netrap ani nad tym co si myslis Ty.:}

Dobre si ma ale pochopil, kam sa chcem dostat a na co myslim, dobre ze si nacal aj ten priehyb lyze,ked nie si CPZ.

Snazim sa situaciu maximalne zjednodusovat. Lyziara a jeho cinnost zatial drzat bokom.

Takze, najrychlejsi obluk berieme ten, ktory je vedeny co najpresnejsie CPZ. Vtedy je lyza idealne zakrojena v tejto zjednodusenej uvahe o „tazisku obluka“. Moze byt aj stred obluka a stred boty.Zatial, pre ten idealny priebeh.

Cize podla tej EC studie, logicky ten co neustrazi idealny priehyb a „predozadne lieta“ v praci v obluku je pomalsi. Znovu berme zjednodusene ten idealny priebeh.

Ja na to vsetko chcem ist tak,ze uz mas spickovych jazdcov ktori ten rozptyl maju co najmensi, najlepsie ziadny, cize dokazu pocas celeho obluku udrzat poziciu CPZ /gyroskop/ co najpresnejsiu, ze ak v ukonceni / za spadnicou cca 3/4na – a hlavne 4/4 na obluku-polkruhu/ obluku tuto poziciu CPZ naschval neudrzia, ze mozu byt rychlejsi ako ti co ju dosledne udrzia. Ze ak v polkruhu/obluku/ aktivne zapracuju a opustia tu poziciu „taziska obluku“ cize idealneho taziska ako si ho nazval,pricom menia aktivne priehyb lyze a ukoncuju obluk s tym idealnym taziskom posunutym mierne vzad voci osi stred obluku,stred boty/lyze..

Snad som sa vyjadril jasne o co mi pre zaciatok ide. A jasne, bude lepsie bavit sa o obvodovej rychlosti ako uhlovej.

Neviem preco,ale ja mam stale pocit ze sme na dobrej ceste sa pochopit v otazke „predozadny pohyb“.

Mylim sa?

caute Harry

26.12.2019 13:59:14 #711 

IIIvan muž

>> #710, Harry, 26. 12. 2019 13:27:21

Takze, najrychlejsi obluk berieme ten, ktory je vedeny co najpresnejsie CPZ. Vtedy je lyza idealne zakrojena.

A touto vetou by sme mohli debatu a definície ukončiť, lebo o tomto to je :-)

Lebo každý jeden oblúk je v tejto podobe najrýchlejší(v m/s). Lenže vytýčená trať nie je súťaž o 1 najrýchlejší oblúk rádiusu X metrov, ale je tam tých oblúkov 50–60 a postavené je to schválne tak, aby sa to nedalo jednoducho ísť „čisto“.

A tu prichádzajú k slovu SITUAČNÉ riešenia, kde patria v prvom rade hlavne rôzne prevedenia driftu a ak inak nedáš, tak aj to vypustenie lyží v závere niektorého oblúku. Lenže toto je skôr obvykle problém nedokonalého predošlého oblúku, že to dotyčný „nedotočil“, podišiel bránu apod., nie že „je mi dobre, som moc dobre vyvážený, tak to idem porušiť“.

Lebo musíš brať v úvahu dve veci: jedna je rýchlosť/dráha lyží a druhá rýchlosť/dráha lyžiara(vyjadrená o.i. ťažiskom). A vo výsledku je podstatná rýchlosť toho ťažiska a celej sústavy(ako stihne obísť tie brány).

Neviem si dosť dobre predstaviť načo by v danej fáze niekto nechal naschvál ťažisko vzadu, t.j. nechal lyže ujsť do vrstevnice a telo potom muselo prácne dobiehať ďalšiu bránu(ak naozaj nemusí). Ale môžem sa mýliť – len môj názor je, že situačne áno(na korekciu chyby, alebo riešenie atypickej brány v daný moment), „v priemere“ treba byť CPZ(keď už sme ho definovali).

Ešte k tomu pozdĺžnemu priehybu, zjednodušene:

a. CPZ = prehnutie v tvare luku(symetricky)

b. ťažisko „vpredu“ = „fajka Nike“ s ohybom pred viazaním

c. ťažisko „vzadu“ = „fajka Nike“ s ohybom za viazaním

Samozrejme, pri miernom „vzadu/vpredu“ to nie je moc viditeľné okom, ale to prehnutie tam(logicky) je a už mierne „vzadu“ hodne odľahčí špicu lyže(a tým je rádius v pr…). Btw aj preto točia „rádoby carveri“ Super G oblúky na slalomkách, lebo keby lyže zaťažili poriadne od špice(teda rovnomerne po celej dĺžke), tak by zrazu na tých SL zatočili ako hovado(štvrtinový rádius ako sú zvyknutí).

A buď by pocítili „rebound“ ako ešte nikdy(tj. letom-svetom do luftu), alebo by si urvali kolenné väzy. Z toho pohľadu je pre väčšinovú populáciu asi dobré, že je „vzadu“(obvykle) a že gro jazdí na rockeroch atd.

26.12.2019 14:27:44 #712 

Harry žena

>> #711, IIIvan, 26. 12. 2019 13:59:14

Zas chces mat pokoj.:}

Ja som jak zle liecena chripka.

Inak, trochu mimo temy, pre mna dobra debata,ten CPZ mi vela veci spojil. A u hobikov je hlavne ten problem, ze netrenovane telo s prislusnymi svalovymi skupinami, s nepripravenou hlavou, nedovoli jazdcovi tuto poziciu/ ten pokyn vonkajsia vpred a pootocenie-frontalnost bokov/ nieze udrzat, ale ani poriadne zacat.

To je kamen urazu preco pretekar vyzera v obluku uplne inak, nesilene, nevyumelkovane.

Este skukni prosim tento trenazer ,zaujimal by ma tvoj nazor v com a ci by mohol byt prinos pre race obluk.

Este ma napadlo, vlastne to co som spominal to Levi a SL v suvislosti s vyraznou predozadnou pracou jazdca, tak vlastne to tvoje „situacne riesenie“ na tom plochom, je vlastne aktivne nahananie CPZ jazdcom,prevadzanim toho „predozadneho pohybu“, ktory je tam zvyrazneny pre mensie sily a priehyb lyze ktore v obluku musi jazdec nahradit.

Sedi taka formulacia?

caute Harry

26.12.2019 15:33:06 #713 

IIIvan muž

>> #712, Harry, 26. 12. 2019 14:27:44

U hobbíkov(=„učíme sa sami“) je v prvom rade problém absencia „vízie oblúku“, pre totálnu väčšinu napríklad vôbec predstava, že sa „hodíš dolu hlavou“ a točíš už pred spádnicou (a aj hodne inštruktorov to podporuje formuláciou „spodná/horná“ lyža). O existencii určitých síl(meniacich sa podľa fázy oblúku) a potrebe ich prekonávania už ani nehovoriac. Potom veselo drepujeme vtedy, keď máme naopak „budovať tlak“.

Fyzická pripravenosť je nielen o „výkone“(sila, dynamika, ohybnosť, rýchlosť), ale ľudia hneď stroskotávajú na tom, ako sa vôbec správne postaviť na lyžu(ak vedia vôbec že na tú vonkajšiu). Lebo do tej sa treba „oprieť“ a vyjsť zo svojej komfortnej zóny, zvyknutý stáť celý život na dvoch nohách a na rovnej podložke. Už keď niekomu dám postaviť sa na jednu nohu tak, aby mu neklesla niekam panva apod. tak to skoro nikto nedokáže, tak to potom ťažko uplatniť na svahu. A prerobiť hlavu na tie neprirodzené pohyby a pozície…

Vo fight športoch to máš napríklad potlačenie prirodzených reflexov keď ti do tváre letí úder: tj. zavieraš oči/mrkáš, uhýbaš hlavou dozadu tak, že výsledkom je pekne nastavená brada(originál miesto na „vypnutie – KO“).

A ak chceš byť ako-tak fighter, tak musíš tie reflexy prekopať: oči ostanú otvorené a úhyb robíš povolením kolien napríklad, „hlava poklesne s celým telom sama“ mimo dráhu úderu). U lyžovania je to to isté a veľa vecí je napodiv spoločných s fightom(hlavne rovnováha a „3D“ čítanie priestoru), proste aplikácia neurovedy do konkrétneho športu nie je len teoretický žvást.

Trenažér pre race oblúk? :-) No, niekto ho tu v minulosti skúšal, nech sa vyjadrí. Za seba poviem, že radšej ísť na ľad korčuľovať/brus­lit(aj to len ako doplnok! so zohľadnením určitých pohybov pre lyže).

Ten záver tvoj moc nerozumiem :-)

26.12.2019 23:12:54 #714 

MTS

Teda, vy tady dokazete zapletat neskutecna teorizovani…-)) Obzvlaste poslednich par let jsem nabyl na kritice. Podobne tak jak pri tenise, cim vice interaguji se svymi kluky,,tim jsem inspirovan o tematice premejslet az do stadia obsese. A srovnavam . A analyzuju, premyslim.. U tenisu jsem tak trochu nahym hostem, Ale v lyzovani jsem jak ryba ve vode.. (ta ktera plave proti proudu,,) Tam si dovolim kritiku na 150%. Sam si to neustale zkousim co nejlepe jak jen umim, byt dobrym vzorem, ukazovat, demonstrovat v dane chvili spravnou vec, a taky holisticky… No a pak to taky vidim vse neustale kolem sebe, at uz nazivo a nebo zprostredkovanim prez net. A kupodivu je toho vic nez by se dalo ocekavat. A pak vidim real mych myslenek a predstav demonstroane a zhmotnene mymi kluky. Na netu se daji najit skvosty. Jeden z nich je na Utube Triggerboy, kterej tam nedavno dal jim amaterem nahrany zabery mansaftu jak trenujou pred zavody v Levi… Apak taky jejich volne jizdy, jen tak, jak se pritom dloubou v nose.., Triggerboy je dobrej paparazzi.. Nebo jsem nekde shledl demo teamy na posledni Interski.. Vsechno mozny,, vsechny,,, Od rakusanu, amiky, svycaru, slovincu , az po Buhary.. Je to zvlastni pocit. Neco jako koukat se na 4.ligou fotbalovou.. Mozna fotbalistum krivdim..-)) Haralda Harba radeji ani zminovat nebudu.Vsemozny radoby naucimte lyzovat kanaly na netu, taky ne.. Zarazejici je ovsem odezva na soucasne esa freeinstruktorskeho lyzovani od Kanadanu, Rakusanu, a dokonce par australanu a cechu. Vim ze je v reviru Apulu tradicne husta konkurence, pani kohouti se natrasaji nejen na domacim trhu. Dnes je bezne ze sympaticky, patricne drzy a sikovny kluk i holka, usidli na skiinstruktorskem „niche“ trhu od Davodu po New Zealand a Autralie. Panove a damy, me nikterak neoslnujete. Brzy bude Novy Rok, Vanoce prave ubehly.., normalne nedavam ani neocekavam darky.. Rad bych vam ale vsem popral nejen do roku 2020 ale i nespocet dalsich, pevne zdravi a pozitek z lyzovani. Tady nejake videjko ze soucasneho lyzovani kluku… (Dnes). MTS

Video

26.12.2019 23:14:08 #715 

MTS

jeste jedno…

Video

27.12.2019 08:43:34 #716 

Thomas muž

>> #715, MTS, 26. 12. 2019 23:14:08

Každý jezdí trochu jinak, to je na tom zajímavé.

Ad Mladší: nádherně přímo ukázkové načasované zatížení lyže.

Ad starší: ta holeň,(však víš která), to je „majsterštyk“. Proč se mu nechce do většího zatížení? Jen tak dalej a postni zde další nějaké videjko:-)

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

27.12.2019 16:07:47 #717 

IIIvan muž

***>> #714, MTS, 26. 12. 2019 23:12:54

Treba aj teóriu, keď doteraz toho snehu moc nebolo :-)

Ale by si sa divil, koľko ľudí to rieši aj pomimo fóra, pre pochopenie princípov je to niekomu prospešné(napr. že oblúk začína kapánek skôr ako je u hobby zvykom).

Píšeš o holistickom prístupe, ty vieš že o to sa snažím v rámci možností(a schopností), prepojiť tú teóriu s praxou. Ale už to počasie vyzerá lepšie, hádam sa bude dať tu viac jazdiť, Harry bude musieť vydržať s vysvetľovaním :-)

Na tvojich chalanov radosť pozerať…

28.12.2019 08:43:11 #718 

Harry žena

>> #713, IIIvan, 26. 12. 2019 15:33:06

Si jak kamen. Pevny. Zaver mozem preformulovat.:}

A ak chceš byť ako-tak fighter, tak musíš tie reflexy prekopať: oči ostanú otvorené a úhyb robíš povolením kolien napríklad, „hlava poklesne s celým telom sama“ mimo dráhu úderu). U lyžovania je to to isté a veľa vecí je napodiv spoločných s fightom(hlavne rovnováha a „3D“ čítanie priestoru), proste aplikácia neurovedy do konkrétneho športu nie je len teoretický žvást.

Uplny suhlas.

To prekopanie reflexov a stereotypov boli. Nie kazdy ho zvladne. Preto je velmi dolezite s tymi vecami zacat uz od mala, vyformovat tymto smerom mozog a vsetky cesty ktore pohyb prenasaju . Ak raz do deti tlacis „drepovanie“ ako princip obluku, nikdy ho uz z tej hlavy nevytrepes ked bude potrebovat vertikalnu pracu len ako jeden z moz nych sposobov prace v obluku ked si to bude vyzadovat situacia.

Budes drepovat stale, aj ked to bude absolutne nevyhodne.

Hlava je previt. Ja som len fakt zvedavy, kam dotiahne deti MTS. Ide na to velmi, velmi dobre.

caute Harry

28.12.2019 08:49:14 #719 

Harry žena

>> #714, MTS, 26. 12. 2019 23:12:54

Videa mi nejdu, skusim pohladat inde .

normalne nedavam ani neocekavam darky

Milan, su na svete ludia, ktori ako darcek na Vianoce schovaju detom hracky ktore maju, a spolu sa tesia z toho, ked ich na druhy den hladaju a najdu.

Sice je to „nespotrebitelsky“ princip,ale kto nema nasrane v hlave, vie co nim je sledovane.

Vsak vysledky „spotrebitelskeho“ principu vidi kopec ludi na svojich detoch. A moc spokojny s vysledkami nie su.

Zelam Ti,aby si aj Ty s detmi nejaky taky „nedarcek“ nasiel, k prospechu Vas vsetkych,celej Vasej rodiny.Aby ste nasli stastie v podstatnych veciach.

Pevne zdravie a chalanom kolena prajem v Novom roku 2020.

Drzte sa.Bude to dobre.

caute Harry

28.12.2019 13:41:10 #720 

M.art.in muž

>> #714, MTS, 26. 12. 2019 23:12:54

Pravda pravdoucí. Dnes dělá “instruktora” lyžování kde kdo má do pr..le díru. Šíření dogmat, polopravd a mýtů bez alespoň náznaku logiky a používání hlavy v začarovaném kruhu. Člověk který se chce posunout z místa tak nutně postupuje způsobem pokus-omyl a pokud důvěřuje “okresním” školám, tak si může být jistý tím, že lyžovat ho tam prostě nenaučí. Leda tak vozit se na “slalomkách” (tj. zažité označení pro všechny lyže po bradu) Čest výjimkám, ale ať se kolem sebe rozhlížím sebelíp, tak výjimky nenalézám a na dobré lyžaře narazím opravdu výjimečně. Co tedy dělat? Kam se obrátit? Za kým jít? Moje odpověď je Apul. Konkrétně Top instruktoři Apulu. Ty které jsem osobně poznal bych s čistým svědomím doporučil komukoli z hobíků kdo chce pomoci s technikou a nemusí to být nutně začátečník. Do race kecat nebudu, snad jen jednu věc a sice, že občas se tu na fóru dělí na race a nerace, hrana taková, oblouk makový a někdy až žasnu nad tím, jak složitě a zamotaně jdou popsat triviální záležitosti :)… osobně se snažím o to, zajíždět vždy nejlépe jak umím vzhledem k podmínkám a vlastně ani nevím jestli je to race, nebo nerace a neustále se zlepšovat s každým dalším obloukem. A díky za videa. Klukům to jde bezvadně. Přeju jim, Tobě i celé rodině hodně zdraví do r.2020 a ať to frčí.

A zde jedno video jednoho z apuláků

https://youtu.be/WYPxH5AkuEA

Rock 'n' Roll Forever...

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy