Je technika správná? (strana: 22) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 22)

10.12.2019 16:37:52 #631 

IIIvan muž

>> #630, orim, 10. 12. 2019 16:25:47

Páni! Skôr ako si nakoniec "skočíte do vlasov

Kto, kde, kedy – ideme sa biť? :-) Nieee, to sa neboj Mirko…

Videjko pozriem, autora registrujem už nejakú dobu, aj cestu jeho zverenca…

Jasné, ideálne by bolo pre verejnosť niečo rozoberať s videom, ale to je moja slabina, resp. lenivosť. ak niečo vysvetľujem, tak ideálne osobne(to ma zatiaľ pochopil každý či ohľadom lyží alebo fyzio apod.).

10.12.2019 19:44:57 #632 

oblouk muž

Ano – to je asi to nejlepší, co je na internetu dostupné… – mimochodem mnohem lepší než loňský díl těchto aktérů…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

10.12.2019 20:41:09 #633 

Harry žena

>> #629, IIIvan, 10. 12. 2019 15:07:28

Nemam moc casu, ale urcite sa budem zapajat.

Neboj,je mi jasne o co ide , ci uz v „gyroskopovani“ alebo v ostatnom. Musim len presne cizelovat vyrazy
preto nieco opakujem viackrat aby sme sa zjednotili.

Teda Ty ku mne, lebo ja k Tebe nemam problem.:} Ja sebe perfektne rozumiem co chcem povedat.:}}

Obluk v centralne vyvazenom postoji beriem ako obluk kde je to puzdro kycle pocas celeho obluku zrovnane s nejakym miestom na ploske nohy,dajme tomu so stredom chodidla.

Noha , stred chodidla obkruzuje puzdro kycle, pricom si drzia polohu v priamke a predozadne tie dva body pocas obluku"lícujú" v priamke.

„Gyroskopič“ :} kontroluje predozadne postavenie panvy v rotacii spolu s nohou.

Su dve formy v mojom nahlade o predozadnej praci.

• Oscilovanie panvy – velmi jemna motoricka praca
  • „vytlacanie“ noh spod jazdca, a to vedome. Cize aj pomocou predozadneho pohybu noh pracovat s priehybom lyze, nielen s cielenym tlakom vyvolanym vklonenim jazdca a vyuzivanim sil tym vytvorenych.

Snad som pochopitelny, volajako to uz ubojujeme.

caute Harry

P.S. Orim, nerob rozbroje.:} Ja viem,ze Ty vies, ze ja viem ze ked skocim 3Ickovi do vlasov,on mi to nevrati lebo ja si hlavu holim, a okrem toho etika „klietkarom“ vyslovene zakazuje zneuzivat svoju prevahu.A 3Icko je uz slusny clovek, za zenitom telacich rokov…

Tak sme klidní.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

10.12.2019 20:56:23 #634 

Thomas muž

Mooc Výborné videjko2019. Sice to může být způsobeno asi měkkým podkladem a mladickou carv hravostí na svahu, ale na můj vkus jede borec s nohama až moc daleko od sebe oproti těm Taliánům postnutým dříve. Což se mu později hodně vymstilo rozštěpovou roznožkou. Tj. každá lyže si úplně odjela pod jiným rádiusem jinam. Tohle by se u těhle nadupaných borců stát vůbec nemělo. Ještě doupravuji příspěvek: Viz zřejmě zde chybí dovřený tolik diskutovaný dynamický karate bok .viz Ivan post a Harry, o1–2 stranu pozadu nebo dáávno vzpomenu i svoji diskusi o cca 5 let dříve s Milanem Trnkou Mski (a la: .nač házet perly sviním, na principu karate boku a losos v peřeji ) , ale on se 2011 tehdá nejmenoval MTS, a jeho portrét s windsurfingem. Ale Zpět k věci: Nevíte náhodu ,jestli je ten borec na videjku instruktor nebo Race?? . Viz v 5:55 min videjka. Docela zajímavý moment.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

10.12.2019 22:12:02 #636 

Harry žena

>> #634, Thomas, 10. 12. 2019 20:56:23

chybí dovřený tolik diskutovaný dynamický karate bok

Dnes som si spomenul na Tvoje „zavíraní vnejšího boku“ z tej diskusie , ked som pisal post.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

10.12.2019 22:16:14 #637 

Harry žena

Nevíte náhodu ,jestli je ten borec na videjku instruktor nebo Race??

Neviem ci to je presne on,TDK obcas sledujem, no co ja viem co si o tom myslet. Chalanisko plave na podklade, nahouby podmienky ak chce ukazat dynamickejsie prechody.

Ale je to Race, aj ked sa mi nepaci to zavieranie „vnejsiho boku“. Je ho malo, to nie je ani centralne predozadne vedeny obluk v mojom ponimani.Ale ako pisem,ten podklad nepodrzi a preto mu nohy nepracuju ako by mali. Ale sikovny je a jazdil aj v branach celkom slusne.

caute Harry

11.12.2019 08:36:22 #639 

IIIvan muž

>> #633, Harry, 10. 12. 2019 20:41:09

Musim len presne cizelovat vyrazy preto nieco opakujem viackrat aby sme sa zjednotili.

Ved o to ide, len musíš už raz definovanú vec udržať a nemyslieť o týždeň pod tým pojmom niečo iné :-) (takže tu nepleť zatiaľ plechovky apod.)

Obluk v centralne vyvazenom postoji beriem ako obluk kde je to puzdro kycle pocas celeho obluku zrovnane s nejakym miestom na ploske nohy,dajme tomu so stredom chodidla.

No a ja sa ti trpezlivo znovu teraz pokúsim vysvetliť, že zabudni na puzdro kyčle, drž sa len toho stredu chodidla(cca). Ťažisko lyžiara je premenlivé a nemôžeš mu priradiť nejaký kĺb alebo pevný bod na tele.

Noha , stred chodidla obkruzuje puzdro kycle, pricom si drzia polohu v priamke a predozadne tie dva body pocas obluku"lícujú" v priamke.

Ach, tá geometria!(pána – ZŠ, nechcem deskriptívu…). Každé ľubovoľné 2 body vytvárajú priamku… Ak tak, musíš to brať zjednodušene ako kružnicu(prehnutá lyža = rádius rezaného oblúku) + stred chodidla(cca + lokálne vplyvy bota+montáž.bod, geometria lyže a i.).

Ďalej si predstav dotyčnicu tej kružnice v bode toho chodidla a stred tej kružnice(dakde vnútri, ďaleko od tela lyžiara – máš? No a centrálne vyvážený oblúk máš vtedy, keď ťažisko leží na spojnici týchto 2 bodoc(stred kruhu a stred chodidla). A čím menej osciluje jazdec okolo toho ideálu, tak tým ide čistejší oblúk a je rýchlejší(vidˇď tá štúdia).

Asi neostáva nič iné, len to nakresliť, kto sa hlási? :-)

Oscilovanie panvy – velmi jemna motoricka praca

Držme sa stále zatiaľ tohto a plechovky nechajme tk, ok? :-) Áno, je to jemná motorická práca z pohľadu výsledného pohybu(prvý v trati mal osciláciu 12cm, 6. v poradí 37cm…), ale na jej vykonanie musíš(lebo veľké sily) hodne makať svalmi izometricky(„skrytá práca“).

Tj. byť „silný, rýchly a presný“ – a uvedom si, že pri hraničnej sile(ak ide jazdec nadoraz a odoláva preťaženiu napr. 3G) sa jemná motorika horšie dosahuje(„stratíš cit“) ako v malej rýchlosti/pre­ťažení.

Veď stačí, keď si niekto niečo skúsi dvihnúť hodne ťažké(limit), ako sa mu budú triasť ruky – viete si prestaviť opravovať hodinky s takými rukami? Jemná motorika proste pri maximánom výkone(sila/rýchlos­ť) funguje horšie ako v miernejšej aktivite

A to je často rozhodujúce – často vidím(ak ostaneme pri race), že hlavne dievčatá nemajú dosť sily – idú nadoraz a jemná motorika dostáva na frak…a potom tu na fóre diváci povedia, že na ten WC GS holek sa nedalo pozerať, že chlapi sú niekde inde…

11.12.2019 08:49:02 #640 

IIIvan muž

Sice to může být způsobeno asi měkkým podkladem a mladickou carv hravostí na svahu, ale na můj vkus jede borec s nohama až moc daleko od sebe oproti těm Taliánům postnutým dříve

Áno, na takéto demo moc mäkký podklad. Jazdí akoby moc nerozlišoval na ako povrchu ide(„univerzálne“), čo potvrdzuje aj autor videa pri nadriftovanom/šmý­kanom oblúku.

Komentuje to tam, že „toto mu moc nejde, lebo rovnako ako všetci juniorskí závodníci sa od decka učili furt len jazdiť po hranách“ – čo je zhodné s viacerými výčitkami v minulosti tu na fóre voči časti CZ trénerov.

Tvoj „Karate bok“ som si zapamätal, neboj :-) Je to dobré prirovnanie, keby som bol nejaký strašný videomaker, tak by som za minútu ukázal prečo je to rovnaký pohybový princíp nielen u fight športov a ski ale aj napríklad hokej. Možno by to niekoho osvietilo, že prečo furt básnim o lepšej fyzickej príprave(konkrétne teraz „kyčle“ a sedenie) aj pre hobbíkov.

11.12.2019 13:12:13 #641 

Thomas muž

Jj. Když někdo chtěl pohledat 2011 : viz staré vlákno Rozdíly mezi race a nerace tecdhnikou – – ročník 2011 ,post 32 .....Thomasův telemarkovej princip. Karate bok

11.12.2019 20:49:56 #642 

MPS

>> #641, Thomas, 11. 12. 2019 13:12:13

Tvl Tome 2011? To už je dnes staré a neakceptovatel­né…hoď sem něco nového prosím…

11.12.2019 21:24:43 #643 

Thomas muž

>> #642, MPS, 11. 12. 2019 20:49:56

Tak jo. Položme otázku , abych měl představu, V jaké části oblouku (myšleno dle úseku hodinového ciferníku 0–12) se podle tebe ukrývá pohyb boků, o kterém tady a už 2011 mluvíme??? A doplňuji- v kterém úseku asi pohyb končí??Děkuji, hoď sem odpověď. Reaguji až zítra,jdu spát.:-)

12.12.2019 09:06:36 #644 

IIIvan muž

>> #641, Thomas, 11. 12. 2019 13:12:13

Tie vlákna som si prešiel všetky už minulý rok :-)

Základem je kromě stabilního postoje je otevření a zavření boků v pravý čas a zcela jinak než se to tady a asi kdekoli jinde učilo. Nebudu rozebírat první půlku oblouku,to předsouvání vnitřní a pánev pěkně kolmo na směr svahu dolů s tím,že vnitřní lehce předbíhá – tady je to ještě společné obou skupinám dobrejch lyžařů. Ale bacha,v druhé půlce oblouku už se to ku.evsky liší. Jde tady o to snažit se chytit!! předsouvající a rychlejší zatíženou vnitřní rotací pánve zpět= zavření boku a zatlačit dolů,aby jeho vnější dostala do vínku 3 následující věci:zatížení pro nový oblouk, dohonit rychlost vnitřní a zaříznutí.Zavření boků znamená vypuštění obrovského množství energie vpřed a dolů nakumulované jejím otevřením= asi něco když karatista nebo boxer dává úder zadní rukou rotací boků. Fundovaní se tomu jistě zasmějí, ale já mé soukromé osobní teorii věřím a říkejme tomu třeba Thomasův telemarkovej princip. V tom je dle mě rozdíl top jezdce a skvělého lyžaře

Ja si myslím, že práve daný pohyb vonkajšieho boku by mal byť už pri zahájení, aby jazdec nebol v protirotácii panvy a tým „vzadu“. To spolu odľahčuje špicu vonkajšej lyže, čo je problém, lebo pri rezanom oblúku je kľúčové zahájiť oblúk včas a zahraniť už od špičky…

12.12.2019 09:53:52 #645 

Harry žena

>> #644, IIIvan, 12. 12. 2019 09:06:36

J.j.

Treba si pozriet akym sposobom tvoria obluk spickovi telemarkisti, ktori dokazu utiahnut cistu hranu.

Tam dobre vidno aky princip zatazenia lyze /vpadnutim do obluku/ a pohybu panvy dokaze tu lyzu na hrane ovladat.

Aktivne.

caute Harry

P.S. Ked bude viac casu, 3Icko,vratim sa k nasim veciam. Bavi ma ,len musim prist na to ako „preščat“ Tvoj inžiniersky technologicky pristup. Ten telemark mi moze pomoct.A to mam co robit…

12.12.2019 10:35:01 #646 

IIIvan muž

>> #645, Harry, 12. 12. 2019 09:53:52

Bavi ma ,len musim prist na to ako „preščat“ Tvoj inžiniersky technologicky pristup. Ten telemark mi moze pomoct.A to mam co robit…

Neboj, nič nepreštíš, ja vždy rozmýšľam dva kroky vopred, osvedčilo sa mi napr. v práci alebo v styku s úradmi. Tu dajme tomu s tebou len jeden krok, telemarketingu(či to je iné slovoako myslíš? :-)…) sa už v duchu venujem pár dní…

12.12.2019 10:45:38 #647 

Harry žena

>> #646, IIIvan, 12. 12. 2019 10:35:01

:-)

Neboj, ja som bojovnik… A nevadi mi dostat na hubu. Tema je velmi zaujimava, ten" telemarketing" sme uz trochu nacali s Mskim. Tam sa Ti lahsie bude operovat s centralne vyvazenym postojom a s tym ze taky je v jazde najrychlejsi.Bez jeho narusovania, ale s triafanim sa don.

Ale ja ked mam cas, rad sa potim v diskusii s ludmi co mi maju co dat…

caute Harry

12.12.2019 10:50:53 #648 

IIIvan muž

>> #647, Harry, 12. 12. 2019 10:45:38

Kedy začínaš ski sezónu? Tu sa už v okolí dá…dojdi, aj s telemark výbavou, nech je sranda…

12.12.2019 11:42:21 #649 

Thomas muž

>> #644, IIIvan, 12. 12. 2019 09:06:36

Hmm, Dobrej majsterštyk koment k záhadě ski hlavolamu.

Ad MPS:
Nevím, co je nového a dostat ježka z klece tedy neumím. Stejně tak „nacvičit techniku na svahu“ je problém. Ani za sezonu, ani za dvě, ani za tři sem se to nenaučil. Možná to někteří tady potvrdí, co to zkouší. Tak jest. :-)
Možná někomu pomohla malá finta, ale to nikdo prozrazovat nebude..

Ad IIIvan: Je tam až moc senzorů a proměných, na které se musí reagovat ve srávném časosledu,zatížení a impulzu od povrchu. A i kdyby jo, tak by se s jakž- takž ucházejícím videjkem za těch 8 let už dávno dávno někdo pochlubil vč. linknutých instruktorů.

Tak bych asi řekl, že bychom se měli učit od pohybově nadaných mladších talentů a talentkyň Race. A to těch, co to už umí načasovat ve správné vzdálenosti tahu na bránku, no. :-)

12.12.2019 12:09:17 #650 

IIIvan muž

>> #649, Thomas, 12. 12. 2019 11:42:21

A súhlasíš teda, že to čo som napísal, je jedným z kľúčov na kvalitný oblúk po hrane?

pohyb vonkajšieho boku by mal byť už pri zahájení, aby jazdec nebol v protirotácii panvy a tým „vzadu“. To spolu odľahčuje špicu vonkajšej lyže, čo je problém, lebo pri rezanom oblúku je kľúčové zahájiť oblúk včas a zahraniť už od špičky…

Aby sme sa niekam posunuli a aj mlčiacej väčšine urobili radosť(ak sme tak už neurobili spolu s Harrym :-)…).

12.12.2019 12:29:28 #651 

Harry žena

>> #650, IIIvan, 12. 12. 2019 12:09:17

Aby sme sa niekam posunuli a aj mlčiacej väčšine urobili radosť

: DDDD.

Ty si vesela kopa. Za tento sposob lyzovania, kto sa on pokusi, a to uz bude musiet mat nieco odsmykane, musi byt pohybovo nadany a musi mu to palit, tak za to kam ich potlacis v nahlade na obluk, to Ta kopnu riadne do … ked Ta stretnu.:}

To nie su jednoduche veci,pozri jak sa v tom nazvoslovi moceme my dvaja kym sa zjednotime co je cim myslene.

Co mas Ty v hlave je neprenosne…

caute Harry

P.S. pohyb vonkajšieho boku by mal byť už pri zahájení, aby jazdec nebol v protirotácii panvy a tým „vzadu“. To spolu odľahčuje špicu vonkajšej lyže, čo je problém, lebo pri rezanom oblúku je kľúčové zahájiť oblúk včas a zahraniť už od špičky…

Co myslis, suhlasi Harry s tym ze na obluku pracujes v dobe od 0–6/:}/ Thomasovho ciferniku? Z jednej aj druhej strany?

Ber to ako kontrolnu otazku soudruhu. Odpovedat nemusis.:}

12.12.2019 12:30:15 #652 

jurol

>> #645, Harry, 12. 12. 2019 09:53:52

„Bavi ma ,len musim prist na to ako „preščat“ Tvoj inžiniersky technologicky pristup.“

Ja že sa tu hladá svätý grál race carvingového oblúka. Či ono to je filozofická rozprava?

12.12.2019 12:39:58 #653 

Harry žena

>> #652, jurol, 12. 12. 2019 12:30:15

Ja že sa tu hladá svätý grál race carvingového oblúka. Či ono to je filozofická rozprava?

Šak hladá.

Ale pred zdrvujucim zaverecnym uderom kde TO treba hladat,musime pripravit podu filozoficky, lebo technicky zdatny protivnici nie su lahky oriesok. A este ked im to pali…

To dostanu ako darcek pod stromcek.:}

caute Harry

12.12.2019 12:40:00 #654 

IIIvan muž

>> #652, jurol, 12. 12. 2019 12:30:15

Tu sa hľadá svätý grál lyžovania všeobecne, so snahou vydolovať z race oblúka to čo je podstatné(a efektívne) aj pre nás snaživých hobbíkov a to všetko formou filozoficko-inžinierskej rozpravy :-)

12.12.2019 12:47:16 #655 

IIIvan muž

>> #651, Harry, 12. 12. 2019 12:29:28

Za tento sposob lyzovania, kto sa on pokusi, a to uz bude musiet mat nieco odsmykane, musi byt pohybovo nadany a musi mu to palit, tak za to kam ich potlacis v nahlade na obluk, to Ta kopnu riadne do

No a problém je hneď v úvode, že musí mať niečo odšmýkané – lenže koľkí to robia dobre? Preto som už minulú sezónu rýpal do šmýkaných drillov aj voľnej jazdy…a „odkazu“ čo si z toho kto môže odniesť.

pozri jak sa v tom nazvoslovi moceme my dvaja kym sa zjednotime co je cim myslene.

Vieš ako sa hovorí, chyba je buď na vysielači alebo na príjmači, alebo u obidvoch :-)

Keď sme už pri ciferníku, najskôr je treba si určitˇže ako sú položené tie hodiny na snehu aby jeden nemal 12-ku hore kopcom a druhý dolu…

12.12.2019 12:54:38 #656 

Thomas muž

>> #650, IIIvan, 12. 12. 2019 12:09:17

Jj, ale: před pohybem boku musí jít nějaký pohyb, jinak je to obtížně proveditelný. A ještě jak myslíš?: …, aby jezdec nebyl vzodu? .

Mám návrh: Ten ciferníkový oblouk rozdělme na třetiny, ať v tom není hokej. :-)

Takže: 1.třetina, 2. třetina a 3. třetina.

A bacha v zápase na přesilovkové NHL formace s Harrym.:-)

12.12.2019 13:06:27 #657 

IIIvan muž

>> #656, Thomas, 12. 12. 2019 12:54:38

před pohybem boku musí jít nějaký pohyb, jinak je to obtížně proveditelný

Neviem čo presne myslíš…

jak myslíš?: …, aby jezdec nebyl vzodu?

Aby jeho ťažisko nebolo moc za stredom boty.

Ciferník možno dakedy nakreslím, už som komusi robil minulý rok, ale už som to nenašiel…

12.12.2019 13:12:02 #658 

Harry žena

>> #655, IIIvan, 12. 12. 2019 12:47:16

J.j.

Jak v tom vtipe, co tvrdil chlapik pri rozvode pred sudom, ze chyba bola na oboch stranach.

Aj na strane zeny, aj na strane svokry …

A ten cifernik ma kazdy, kto nema presypacie hodiny na stene umiestneny jasne.

Nikdy nie naopak.

caute Harry.

12.12.2019 13:15:04 #659 

Harry žena

>> #657, IIIvan, 12. 12. 2019 13:06:27

Aby jeho ťažisko nebolo moc za stredom boty.

Tym chces naznacit/ aj ked ja viem to tazisko…/ ze by nebolo spatne aby bolo minimalne centralne predozadne vyvazene oproti stredu boty? A na to minimalne kladiem doraz.:}

caute Harry

12.12.2019 13:18:16 #660 

IIIvan muž

>> #659, Harry, 12. 12. 2019 13:15:04

No, ono by malo byť čo najviac centrálne predozadne vyvážené – ani vpredu ani vzadu, minimum „oscilácii“.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy