[Analyzátor]: ike - č. 1 - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování (strana: 2) - SNOW.CZ

[Analyzátor]: ike - č. 1 (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 241 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další > | Poslední »

06.03.2015 07:28:25 #31 

valerius

>> #30, Dali, 05. 03. 2015 23:40:44

Ja to tu hltam jak stara dama telenovelu

06.03.2015 12:56:03 #32 

Luft

>> #20, Horajz, 05. 03. 2015 20:43:06

A ja si do ted myslel ze technika(princip) zataceni je pro smykany i carvingovy oblouk stejna… Rozdil vidim jen v mire hraneni. Nebo uz neplati ze „lyze zataci, PROTOZE je zatizena“? Otaceni chodidly ti muze mozna trosku pomoct u pluhu, ale to stejne kazdej zacatecnik dela sam od sebe…

06.03.2015 15:26:44 #33 

˘Ö˘Krab muž

>> #32, Luft, 06. 03. 2015 12:56:03
A ja si do ted myslel ze technika(princip) zataceni je pro smykany i carvingovy oblouk stejna…
To si myslí mnoho lidí, i kvalifikovaných a certifikovaných. Možná mají pravdu, ale schválně si všímej, kolik z nich (a zda vůbec) umí najet do oblouku před spádnicí už po hranách a kolik do něj najíždí po plochách a po hranách točí až za spádnicí.
Já si totiž myslím, že v obou obloucích sice uplatňuješ podobné technické dovednosti a prvky, ale jinak načasované, v jiném poměru, s jiným záměrem a – když se to povede – s jiným výsledkem.
Ve výsledku by mělo jít o dvě rozdílné věci, (minimálně) dvě dobře odlišitelné techniky, které se dají do jisté míry kombinovat. I když moderní hodné lyže umožňují jet po hranách obstojně v podstatě jakkoliv, jakoukoliv směsí (race)carvingu a klasické (ne)techniky.

Rozdil vidim jen v mire hraneni.
Není v míře hranění.
U klasického smýkaného oblouku v jeho závěru může být zahranění před odrazem obrovské. Jde o včasnost zahranění, míru zatížení zahraněné lyže a rozdíl rotačních rychlostí lyží a jezdce.
Carving: co nejdřívější radikální zahranění, plné zatížení zahraněné lyže, minimální rotační impulsy, technika spíše rotační – tělo a s/za ním lyže.
Smyk: plynulé zahraňování, plynulé odlehčování lyží pro jejich udržení ve smyku, rotační impuls do lyží po celou dobu trvání oblouku, technika spíše protirotační – tělo a vůči němu lyže. V horším provedení patky s postojem vzadu, v lepším smyk celou lyží a práce těžiště.

Nebo uz neplati ze „lyze zataci, PROTOZE je zatizena“?
Kdyby šlo o jednu techniku, jak by sis konkrétně představoval zatáčení řízeným smykem na plně zatížené lyži? Tím neříkám, že to nejde.
Lyže položená šikmo na svah plochou a zatížená (Járovými 10 dkg vlašáku) ve špičce se samovolně stáčí ze svahu dolů do spádnice, to je pravda, ale to je tak všechno. Zatížená lyže postavená na hranu se za jistých podmínek prohýbá a carvuje po hraně.
Máš na mysli ještě jiné zatížení?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.03.2015 17:57:28 #34 

Luft

>> #33, ˘Ö˘Krab, 06. 03. 2015 15:26:44

Myslel jsem to obecne, do detailu jsem zachazet nechtel. Zatizena lyze je ta, na ktere stojim. A je jedno jestli jedu po hrane ciste vpred, nebo jestli po te hrane, ba i plose, smykam… Samozrejme timing, rychlost, mira zatizeni a zahraneni, zamer, podminky, fyzikalni zakony atd. jsou „spoluhraci ve hre“, bez kterych by to neslo. Jen jsem „nechapal“ ty chodidla o kterych ted vsichni mluvi. Uvolneny/pokrceny kotnik ve frontalni rovine je nutnost, ale toceni chodidly za ucelem otoceni lyzi si myslim ze pouze malou mirou pomaha spravne zatizene lyzi v opravdu male rychlosti… Klasicky zacatecnik, ktery nema zazite prenaseni vahy v pluhu a snazi se o paralelni oblouk prilis brzo to prave zkousi pouze rotaci nohou nebo celeho tela, ma zadelano na jeden z nejhorsich zlozvyku v lyzovani obecne.. Proto nechapu proc se napr. ve SNOW pise, ze lyze se chova jako auto a proto se pouze! otaci volantem a nic se nikde nezatezuje!?

06.03.2015 18:40:49 #35 

Marek Bednář muž

>> #34, Luft, 06. 03. 2015 17:57:28

Potom ve SNOW zapomeli pripsat, ze neni toceni volantem jako toceni volantem. Zatacka se da projet normalne a nebo driftem (smykem) U obojiho se toci volantem…

Augment SL Pro F10 & Fischer F110

06.03.2015 18:48:43 #36 

˘Ö˘Krab muž

Lyžování se skládá jenom z podružných detailů.

Myslet obecně znamená, že toto zobecnění – má-li za něco stát – musí postihnout všechny detaily popisovaného jevu, proto se na ně tolik ptám – říká se tomu tuším ‚testovací hypotéza‘, kterou bych neměl být schopen vyvrátit. Jinak se v případě „zobecnění“ jedná jen o nepotvrzenou domněnku, kterou se můžeme snažit zpochybňovat či potvrzovat, jak je ctěná libost.
Tištěné Snow nečtu, tak nemohu sloužit.

Až Tě Oblouk bude chtít oblažit svou přítomností pod svahem, nenech si tuto příležitost ujít, jako to propásl Horajz. Někdo z vás dvou, možná oba, se královsky pobaví a dozví nečekané věci.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.03.2015 19:23:39 #37 

Mike8 muž

Sranda tu je. Vrátím se ještě k tomu videu Ika a analýze odborníků a instruktorů. Zjistil jsem, že se docela shodli na naklápění kotníků, jako impulsu naklápění lyží a pak naklápění kolen a tak dál. Zkusil jsem to na suchu. Kotníky naklopím i skrčím (jak tu někdo psal). Tak jsem si vzal boty a to žádný plugy FI150. A už mi ty kotníky nejdou. U levého kolena za to může ortoped, ale u pravého asi příroda. Docela by mne zajímalo, co by k tomu napsal Milan Trnka… Jsem jedinej, kdo neumí naklápět kotníky a chodidla v lyžákách? Kdysi mi to šlo, ale to jsem měl takový kožený, kotníkový, šněrovací, červeno-černý.....

Michal

06.03.2015 19:23:54 #38 

˘Ö˘Krab muž

Ptal jsem se v #33, jestli nemáš na mysli nějaké jiné zatížení.
Ono se totiž dá jet klasický smýkaný oblouk s vertikálním pohybem a oblouk „tím druhým smykem/driftem“, který mistrně demonstroval v jakékoliv rychlosti třeba MTS, t.č. spokojený lyžař pod Mt. Blancem.

Když se cvičení ‚volant‘ udělá tak, jak má, tak opravdu pro zahájení a vedení oblouku stačí jen „volant pod nohama“ a pak vnímat a odpovídat lyžím a silám. Žádné rotace dolních končetin, žádné kotníky, kolena, nic. Lyžemi se neotáčí, lyži vnější tlačíš dopředu, vnitřní povolíš dozadu, následkem čehož začnou v podstatě samy točit podle svislé osy těla jezdce.
Hlavně za sebou nic nezapomínáš (bok, rameno, ruku), neupadáš do protirotace, vnější (Obloukova řídící) lyže je vždycky spolehlivě zatížená – dokud ji udržíš vepředu. Rozdělení váhy je stejně jednoznačné, jako při telemarku, způsob otáčení odlišný – dáno i postojem.
Cvičení se samozřejmě dá provádět i špatně s naprosto zavádějícími výstupy, třeba s vystrčeným zadkem, lidové tvořivosti se meze nekladou.

Pokud přistoupíš na existenci tří základních složek oblouku: točení, klopení, zatížení, tak cvičením ‚volant‘ izoluješ mnohými opomíjenou složku ‚točení‘ (i pro carvingový oblouk) ve skoro nejčistší dostupné podobě.

Zkoušet otáčet zatíženou a zahraněnou lyži kolem osy chodidla je zpravidla zdroj práce pro chirurgy.

06.03.2015 19:28:37 #39 

Mike8 muž

>> #38, ˘Ö˘Krab, 06. 03. 2015 19:23:54

To jsme se sešli o pár sekund :-)

Michal

06.03.2015 19:59:44 #40 

˘Ö˘Krab muž

>> #29, oblouk, 05. 03. 2015 23:13:07

>> #30, Dali, 05. 03. 2015 23:40:44

>> #31, valerius, 06. 03. 2015 07:28:25

To je story, to je dramaturgie, to čumíte!
Napětí, vášeň, zápletka, akce … taková sledovanost, taková široká cílová skupina – namátkou: chlípný důchodce, vysloužilá žíněnka, závodník okresního přeboru, Skluzan … nakonec jste ho sice vyplašili, ale i tak patří tento zprvu nenápadný díl ze série „Jarní migrace instruktorů“ jednoznačně mezi mé zamilované.

Ale ten bídák Ondra mě zase trumfl.

06.03.2015 20:37:54 #41 

LyMa

>> #37, Mike8, 06. 03. 2015 19:23:39

Ahoj, dovolím si vysvětlit „naklápění kotníků“, jak jsem ho myslela. Jasně, že v pevné lyžařské zapnuté botě kotník nenaklopím, ale snahou o tento pohyb(který na suchu udělat umím) se nejprve boty (a tedy spodní část nohy)staví na palcovou a malíkovou hranu. Tento pohyb se jako první přenáší na lyži a dále ve spojení naklápění kolen a boků je možné míru hranění zvětšit.

06.03.2015 21:00:01 #42 

Harry žena

Docela by mne zajímalo, co by k tomu napsal Milan Trnka…

Radsej nechci vediet.Padlo by par stavnatych vyrazov.:}

>> #40, ˘Ö˘Krab, 06. 03. 2015 19:59:44

krabe,takto sa analyzuju jazdy.Ondra trafil.Par jednoduchych povelov,rychle pochopitelnych aj pre vodica autobusu aj pre filozofa.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.03.2015 21:13:47 #43 

Mike8 muž

>> #42, Harry, 06. 03. 2015 21:00:01

To jo, Milan by se s náma nemazal :-) Ale v jednom legendárním vláknu cca v roce 2009 nám tady během jeho prvních 10-ti příspěvcích dal kompletní čítanku lyžování. Tenkrát mi to otevřelo oči.

>> #41, LyMa, 06. 03. 2015 20:37:54

Vím, jak jste to myslela. Nejsem instruktor, jsem samouk. Ale myslím, že Ike už ve fázi ve který je, potřebuje trochu jiný rady. Nedám dopustit na HOnzův volant. A pak na Trnkův pluh. Ale myslím, že bychom se neměli bavit o klopení kotníků a už vůbec ne kolen!!! Ale mohu se mýlit, jako Ivan již mnohokrát…

Michal

06.03.2015 21:34:03 #44 

˘Ö˘Krab muž

>> #43, Mike8, 06. 03. 2015 21:13:47

Tady to máš ukázkově všechno naklopené. Tak mi netvrď, že to nejde.

Fotky

08.03.2015 18:41:04 #45 

Tomatáš

Ahoj Lufte,

píšeš:

Klasicky zacatecnik, ktery nema zazite prenaseni vahy v pluhu a snazi se o paralelni oblouk prilis brzo to prave zkousi pouze rotaci nohou nebo celeho tela, ma zadelano na jeden z nejhorsich zlozvyku v lyzovani obecne.. Proto nechapu proc se napr. ve SNOW pise, ze lyze se chova jako auto a proto se pouze! otaci volantem a nic se nikde nezatezuje!?

Takový začátečník má zaděláno na to, že se naučí včas jednu za základních dovedností moderního lyžování, kterou je otáčení dolních končetin.

Ano, pokud zde stále hovoříme o moderním lyžování na současném materiálu, tak o zatěžování ve smyslu: aktivně tlačit do vnější lyže či tam přenášet váhu nakláněním se nad ní, opravdu již nehovoříme.

Pokud si uděláš čas a někde na úplně mírném kopečku s dojezdem do rovinky (kde učíme začátečníky zatáčet v pluhu) zkusíš jet v pluhu z kopce dolů, v dobrém vyváženém postavení, nikam netlačit, nenaklánět, pouze pak po pár metrech natočit špičky lyží pomalu a lehce do směru, kam chceš jet…budeš asi velice překvapený, jaká lyže (či noha) bude více zatížena i bez toho, abys někam přenášel váhu či tlačil. Správné lyžování se v některých mechanických souvislostech od principu jízdy v autě zas tolik neliší..

Samozřejmě že aktivní otáčení dolních končetin má své limity a samo o sobě není celým „kouzlem“ způsobující zatáčení na lyžích. Doporučuji Ti, přečíst si všechny letošní díly seriálu v časopise SNOW, který evidentně čteš a uvažuješ nad ním. Jistě se Ti potom mnohé, zdánlivě roztříštěné, dílky puzzle, spojí v jeden velký zřetelný obrázek.

Peace!

>> #43, Mike8, 06. 03. 2015 21:13:47

Ahoj Miku,

o klopení kolen a kotníků se v případě Ikeho bavit určitě nebudeme. Je ovšem nutné vnímat vše v kontextu. Většina lyžařů jakékoliv úrovně má evidentní problémy s vedením lyží. Pravou příčinou je (jak již zde na celém foru již mnoho analytiků na příkladu fotosekvencí, videí i velmi fundovaných komentářů ukázalo) neoptimální vyvážení jezdce v předozadní rovině. A právě flexe v hlezenním, kolenním a kyčelním kloubu je naprosto zásadní podmínkou pro správné vyvážení celého postavení v průběhu zatáčení a především v momentu iniciace a v následné fázi přechodu z oblouku do oblouku. Učitelé lyžování a trenéři poté učí své svěřence toto aktivní „odpružení“ tak, že zjišťují pocity a vjemy, které daný jezdec vnímá na svém uvolněném chodidle jako efektu pokrčeného hlezenního kloubu. Proto zde můžeš slyšet, že dovednost hranění je spojena s pocitem na palcové hraně chodidla, že dovednost vyváženého postavení je spojena s rovnoměrně rozloženou vahou na celém chodidle, plné klenbě apod.

Máš pravdu, že asi nikdo nehraní naklápěním kotníků. Nicméně jejich aktivní práce je nezbytnou podmínkou pro správný a efektivní mechanismus hranění a proto ta „péče“ kotníkům, chodidlům a kolenům..

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

09.03.2015 09:17:18 #46 

˘Ö˘Krab muž

>> #45, Tomatáš, 08. 03. 2015 18:41:04

Ano, pokud zde stále hovoříme o moderním lyžování na současném materiálu, tak o zatěžování ve smyslu: aktivně tlačit do vnější lyže či tam přenášet váhu nakláněním se nad ní, opravdu již nehovoříme.

Takto radikální tvrzení jsem od Tebe nečekal, mohl bys je rozvést? Platí to o všech moderních lyžích ve všech druzích oblouků? (Já jen, aby si to někteří nevyložili třeba tak, že přenášení váhy a tlak na vnější lyži jsou špatně.)

09.03.2015 22:25:07 #47 

Tomatáš

>> #46, ˘Ö˘Krab, 09. 03. 2015 09:17:18

Ahoj,

ano, zkusím to ještě trochu rozvést. Ano platí. Byť to v praxi mnoho z nás šulí, ale vím, kam směřuješ. Přenášení váhy a tlak na vnější lyži samozřejmě špatně nejsou. Jen je potřeba si uvědomit proč a jak? Každý si na to může odpovědět po svém a zřejmě bychom to tady mohli rozebírat celou věčnost a stále bychom přicházeli s něčím novým, ne méně zajímavým. Hodně vše souvisí s konceptem a „filozofií“ zatáčení, kterou každý z nás vyznává. Ten svůj náhled jsem se snažil v posledních letech v mnohých článcích či příspěvcích charakterizovat velmi zjednodušeně tak, že chci (snažím se o to), abych při lyžování využíval v maximální možné míře materiál (lyže-boty), který mám na nohou. Abych mohl dostat z lyží maximum, musím ovládnout síly, které na mě při zatáčení začínají působit. Svou vlastní, vnitřní sílu chci používat v minimální možné míře. Ve výsledku tedy lyžovat maximálně efektivně.

Nabízí se zde dvě zásadní otázky. První zní, jaký je rozdíl mezi zatížením a tlakem? Toto je IMO zásadní konceptuální rozdíl mezi starou a novou technikou.

Jsem přesvědčený o tom, že pokud já jako jezdec tlačím aktivně do lyží, nemohu potom tvrdit, že lyžuji ve smyslu výše naznačeného konceptu – tedy maximálně efektivně.

S tímto tedy souvisí druhá otázka. Jak tedy vnější lyži zatížit, aniž bychom do ní netlačili? Zde je potřeba si nejdříve odpovědět na tu první otázku. Nechci nikomu nic podsouvat, pouze připomenu základní fyzikální vzorec, který se dá vykládat a používat různě a já jsem se ho rozhodl používat následovně:

Tlak je odvislý od určité síly působící na určitou plochu. Pokud nechci nikam tlačit – tedy měnit v daném vzorci onu sílu, abych zvýšil tlak, musím pracovat s plochou. Používám tedy vnitřní sílu tak (k takovým pohybům), aby vždy měla v důsledku vliv na velikost plochy, na kterou působím téměř konstantní silou. V důsledku pak mohu říct, že netlačím, ale nechávám tlačit na sebe.

Možná to může znít pro některé čtenáře šroubovaně a složitě, ale pokud někdo pochopit chce, cestu si jistě najde.

Zpátky k Tvé otázce: Platí to o všech moderních lyžích ve všech druzích oblouků? Platí to u začátečníka na vykrojených pěnovkách, u vyježděného amatéra na race carverech, u instruktora lyžování na univerzálkách v krátkém oblouku, u freeridera v prašanu a platí to taky u Teda Ligetyho v obřím slalomu na závodním materiálu. Možná právě „Ligety style“ a jeho donedávna naprostá převaha v obřím slalomu nad zbytkem světa je možná odpovědí na to, proč si troufám tvrdit, že do lyží bychom tlačit neměli…

Tedy nic nového, co by zdejší forum ještě neslyšelo…

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

09.03.2015 22:52:55 #48 

oblouk muž

>> #47, Tomatáš, 09. 03. 2015 22:25:07

Jistě by se tvůj popis dal rozvinout a zpřesnit, ale je dobře, že se tu právě takto objevil…

Rád bych o nejčerstvější zkušenost doplnil tvoji větu ze závěru: „…si troufám tvrdit, že do lyží bychom tlačit neměli…“ – Dnes ráno v Peci jsem se na kopci jednoznačně nejlépe (carvingově) lyžující asipadesátky (matky rovněž skvěle lyžujícího učitele zatáčení) – tedy velmi zkušené lyžařky – ptal na tlačení do lyží. Ona mi sdělila, že do nich tlačí – a to pohybem těla shora dolů… Je zajímavé, jak nesmrtelné je toto přesvědčení i u dobře lyžařský materiál využívající lyžařky a zejména pak u většiny (skoro všech?) trenérů mládeže… Ach jo.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

09.03.2015 23:14:35 #49 

Kruťas muž

>> #48, oblouk, 09. 03. 2015 22:52:55

Dovolím si přidat pocit amatéra snažícího se dvě sezóny vaše akademické diskuse uvádět do praxe. Když jedu tak, že se mi to líbí a mám pocit, že to dělám správně, tak pocit tlaku do lyží mám.

1. Tlačím vnější lyži dopředu, aby ji vnitřní nepředbíhala.
  2. Tlačím při přechodu přes spádnici obě lyže ven z oblouku (takže na lyži jde ten tlak kolmo, ale k podložce pod takovým úhlem, jak se mi lyže podaří naklopit)
  3. Pánev tlačím dovnitř oblouku a dopředu.

… no a pak když to zkouším moc dlouho tak taky tlačím, protože se z toho ..... :)

Když agresivita převáží nad elegancí, tak lyžování začíná mít smysl.

10.03.2015 05:07:10 #50 

˘Ö˘Krab muž

>> #48, oblouk, 09. 03. 2015 22:52:55
Dnes ráno v Peci …

Tak jsou i u Vás.
Dřepčíci.
Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množej.
Na druhou stranu, můžeš být rád, jsi jedním z mála, kdo osobně mluvil s inspektorem Trachtou.
Kdo z nás to má.
Až to Tvé železářství dovolí, ještě rád použiješ jeho pověstnou ‚metodu usilovných dřepů‘ k řešení lyžařských problémů…

No nic, konec legrácek, znamenám si: v Peci už jsou také. :-?

10.03.2015 05:30:08 #51 

˘Ö˘Krab muž

Tlak je odvislý od určité síly působící na určitou plochu. Pokud nechci nikam tlačit – tedy měnit v daném vzorci onu sílu, abych zvýšil tlak, musím pracovat s plochou. Používám tedy vnitřní sílu tak (k takovým pohybům), aby vždy měla v důsledku vliv na velikost plochy, na kterou působím téměř konstantní silou. ****** V důsledku pak mohu říct, že netlačím, ale nechávám tlačit na sebe.

Má zákonitá působící ve školství (taková normální venkovská škola … blbec, debil, blbec, debil, akorát v poslední lavici je výjimka, dva debilové vedle sebe…), trvale prosazuje zásadu, že vše musí být řečeno polopaticky, pak to možná někdo na chvíli pochopí. Na náznaky a přemýšlení se nehraje.

Aby Tvé tvrzení dávalo fyzikální a didaktický smysl, musí být, pro nás rozumu mdlého, místo ****** doplněno něco naprosto jednoznačného, třeba:
„Síla je pořád stejná, ke zvětšení tlaku musím tedy zmenšovat plochu lyží dotýkající se sněhu. Protože za jízdy nemohu lyže zkracovat pilkou, ani jich nechci kus ulomit, musím to udělat jinak. Ví někdo jak? (Plha se hlásí. Ne, zvednout jednu lyži nad sníh teď není ta správná odpověď. Nikdo další?) Takže plochu dotýkající se sněhu – abych při stejné síle dosáhl většího tlaku – zmenším tak, že lyže naklopím na hrany.“

Pak by sedělo i: V důsledku pak mohu říct, že netlačím, ale nechávám tlačit na sebe. Ale mohu předem zaručit, že na otázku, proč to tak je, se nejen nikdo nezeptá, ale ani nikdo neodpoví. Zato na otázku, jestli je vše jasné, odpoví, podle pokročilosti denní hodiny, všichni souhlasně, aby se vyhnuli dalšímu výkladu.
Z celé lekce si stejně v lepším případě zapamatují jen to, že mají zvedat lyži nad sníh.

10.03.2015 07:33:44 #52 

valerius

Rekl bych, ze se nechavas zmast terminem „tlacit“ a velicinou tlak (jiste, tlacit do lyzi) a pritom bys mel hloubat se sklenkou vina nad pojmem sila, ci jeste lepe zrychleni.

>> #51, ˘Ö˘Krab, 10. 03. 2015 05:30:08 >> #47, Tomatáš, 09. 03. 2015 22:25:07

Nejak nerozumim tomu „tlaku“, nedej boze, „aktivnimu tlaku“ do lyzi. Jak bylo naznaceno vyse: V důsledku pak mohu říct, že netlačím, ale nechávám tlačit na sebe a kazdy soudruh by si mel rozmyslet, jak na sebe nechavat tlacit.

Vezmu-li termin „tlacit“, ci extremejsi, ale lepe viditelne „aktivne tlacit“ a zkusim to pred monitorem, radeji za strizliva, na koberci, tak se stane, ze po nejake desetine vteriny opustim koberec (diky noham na hony vzdalenym Marcelovym nastesti neopustim pokoj stropem) a ve vzduchu muzu tlacit akorat tak…ale pro to je pro dospele soudruhy urcena jina mistnost, ne obyvaci pokoj.

10.03.2015 07:41:39 #53 

oblouk muž

>> #50, ˘Ö˘Krab, 10. 03. 2015 05:07:10

Jenže ona nevypadala jako „dřepčík“ – hrubě se proviňovala proti návodu „pánví jako když sedáš na barovou stoličku“, docela obstojně na tom tvrdém betonu jezdila CU v u dřepčíků nevídaném skorofrontálním postavení. Následkem toho sjížděla i na tom tvrdém ranním betonu v „kulatých obloucích“ oblíbeného komentátora. Jakkoli správně popsala provedení „dřepkins“ jako náležitou součást správného pohybu na svahu, bylo patrné, že o „dřepkins“, zřejmě přirozenou lyžařskou usilovností (jezdí denně, čučí a napodobuje všechny z nějakého WC), přišla…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

10.03.2015 07:46:22 #54 

Gravedigger

>> #51, ˘Ö˘Krab, 10. 03. 2015 05:30:08

„Z celé lekce si stejně v lepším případě zapamatují jen to, že mají zvedat lyži nad sníh.“ coz neni na skodu, protoze resit zataceni pres zvetseni tlaku zmensenim plochy tezko u nekoho povede k cili. Navic je to z fyzikalniho hlediska dost zavadejici.

10.03.2015 07:59:59 #55 

Marek Bednář muž

Zkuste chlapi napodobit funy styl lyzovani Tiny Weirather

Clovek je u teto techniky uvolnenejsi a vic zatezuje lyze vlastnim telem → mozna to mel Tomatas na mysli.

Augment SL Pro F10 & Fischer F110

10.03.2015 11:21:05 #56 

ivan-ski

Pozeram ze sa tu zase roztrhlo vrece s odbornikmi vsetkeho druhu. Som rad ze sme po fyzikalnej stranke znova neobisli ani Ligetyho :) A to este keby ten chudak Marsel tusil, ze na lyze netreba tlacit, ale pritom staci poznat spravne rovnice a vyuzivat zakony fyziky vo svoj prospech. Mat spravne lyze a lyziarky, ktore odvedu svoju pracu, takisto pritom vyuzivat energiu cerstveho vzduchu, bieleho snehu a inych zakonov vsemocnej prirody. Chudak Marsel tlaci tlaci, obcas nejaky aj ten drep spravi, niekedy aj do vyskoku, niekedy aj viac krat za jazdu, dre nato cele leto. Ked sadnu podmienky a ten svah nie je ani velmi biely, skor sa podoba na ladovy tankodrom, si Marsel vo svojej nevedomosti tlacenim vytlaci 3sec naskok. Neviem ci tie drepy robi aktivne, alebo pasivne, asi to nevie ani on sam, skor vsetko nechava volne plynut a cele svoje vedomie odovzda prirode a vedeckym poznatkom moderneho lyzovania. Ostatni na neho pozeraju ako puci, ti rozumnejsi sa na rozdiel od analytikov-teoretikov snazia skor inspirovat. Napr. taka Anna F. Ta si tiez obcas poskoci. A ked sa jej tam pritrafi nejaka chybka (presne v tomto dosledku ako na MS) stale to bude v cieli naskok 1.4s. Chapava slecna, ktora vie presne to co treba, nic viac a nic menej. Nechcem jej krivdit ale silne pochybujem ze by dokazala povedat definiciu spadnice. Naco aj, ona vie zase lyzovat, kazdy vieme nieco ine. Momentalne jej to ide celkom dobre.

Oblukove bonboniky ako „pevny core a technika co Hirscherovi umoznuje jazdu v zaklone“ necham radsej bokom. Pevne brucho treba skor na citanie niektorych tychto nezmyslov, aby sa clovek pritom nezadusil od smiechu. Verim, ze Tomatas sa vyzna a vie kvalitne ucit, len treba poznat urcite hranice. Lyzovanie moze mat aj svoju technicko-efektivnu zlozku, na rekreacnej urovni by sa mala pilovat prave ona. Ale robit generalizacie na zaklade dakych fyzikalnych nezmyslov je velmi osemetne. Hlavne ak sa to riesi mimo svah a stylom „takto jazdi Ligety“. Clovek sa pritom odrbe ani sam nevie ako.

10.03.2015 18:34:24 #57 

Harry žena

>> #56, ivan-ski, 10. 03. 2015 11:21:05

No cau.Uz si mi tu chybal.

Zoberem to v skratke.Tie drepy mozes robit vtedy,az ked vies na co ti su.

To je nadstavba,a pre tych ktori vedia co drepom:} hladaju.

Lyzovanie na vrcholovej urovni,nie je len o vyuzivani sil,ktore ti carvingove lyze poskytuju.Na tejto urovni je to tazka robota,ani nebudem pisat ze jak tazka v predozadnej rovine.To Ty isto vies.

A vyzera to ze aj Anna F.Vsak ked obcas s Marselom pojazdi,tak snad by nieco mala pochopit.A ked nie,tak urcite ti co ju trenuju.

Zaujimal by ma tvoj nazor na Marselovu jazdu vzadu.Nenechavaj ju prosim bokom.Takisto mozes nakusnut americku snahu jazdit vzadu.Len pre istotu.

caute Harry

P.S. Prosimta,co si mam predstavit pod zaklonom?To by bolo dobre po tolkych tvojich postoch konecne zadefinovat.Aby som vedel ze o com sa bavime.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

10.03.2015 22:32:55 #58 

CzechSkier

Ahoj,

„bych mohl dostat z lyží maximum, musím ovládnout síly, které na mě při zatáčení začínají působit. Svou vlastní, vnitřní sílu chci používat v minimální možné míře. Ve výsledku tedy lyžovat maximálně efektivně.“

S tímto bych souhlasil jako s TEORETICKÝM cílem, s tím, že místo ovládnout mi přijde vhodnější slovo „využít“

"Nabízí se zde dvě zásadní otázky. První zní, jaký je rozdíl mezi zatížením a tlakem? Toto je IMO zásadní konceptuální rozdíl mezi starou a novou technikou.

Jsem přesvědčený o tom, že pokud já jako jezdec tlačím aktivně do lyží, nemohu potom tvrdit, že lyžuji ve smyslu výše naznačeného konceptu – tedy maximálně efektivně.

S tímto tedy souvisí druhá otázka. Jak tedy vnější lyži zatížit, aniž bychom do ní netlačili? Zde je potřeba si nejdříve odpovědět na tu první otázku. Nechci nikomu nic podsouvat, pouze připomenu základní fyzikální vzorec, který se dá vykládat a používat různě a já jsem se ho rozhodl používat následovně:

Tlak je odvislý od určité síly působící na určitou plochu. Pokud nechci nikam tlačit – tedy měnit v daném vzorci onu sílu, abych zvýšil tlak, musím pracovat s plochou. Používám tedy vnitřní sílu tak (k takovým pohybům), aby vždy měla v důsledku vliv na velikost plochy, na kterou působím téměř konstantní silou. V důsledku pak mohu říct, že netlačím, ale nechávám tlačit na sebe."

Toto by asi vyžadovalo docela podrobnou diskuzi. Až se k tomu dostanu, pokusím se zformulovat konkrétní otázky, abych se dobral toho, co vlastně říkáš. Snad zítra.

I

www.juniorsports.cz

10.03.2015 23:06:00 #59 

Tomatáš

>> #51, ˘Ö˘Krab, 10. 03. 2015 05:30:08

Ahoj Ivane,

no, vidíš a já na náznaky a přemýšlení hraji a nenechám se odradit!;) Já totiž nevěřím na nálepky typu: debil, blbec, debil..nepochopí, nelze..polopaticky a jednoznačně..Již jednou jsem napsal, že kdo chce, cestu si najde. Ty jsi mě opět přesvědčil (jako snad v každém svém příspěvku) že jsi jeden z nejlepších „critical thinkerů“, které jsem na tomto foru i kdekoliv jinde v lyžařském světě potkal. Chceš a cestu vždy nacházíš…a to neznamená, že je vždy ta správná – optimální, že bychom se na ni vždy museli shodnout…Cesta sama je ale cílem.

Proč ovšem to, co ovládáš, co z Tebe dělá ústřední postavu tohoto fora, nedopřeješ ostatním?

Stejně jako Tvá zákonitá, také já jsem učitel a tuto diagnózu-vášeň neumím skrývat. A jsem naprosto zděšený tím, že pořád někdo očekává, že něco dostane hovotého, polopatického, hned srozumitelného, jasného a když to tak není, tak píše petice a dostává se do nekomfortní zóny a málem nevyletí z kůže. České školství je tímto jevem stále ve své drtivé většině nakaženo. Učitelé hovoří a hovoří, vysvětlují polopaticky těm „debilům“, jak to tedy je. Studenti sedí, poslouchají a neuvědomují si, že posloucháním těch „pravd“ a třeba i ověřených pouček z učebnic vlastně hloupnou. Naprostý inteligenční holokaust. Nic nejde, všechno je špatně, není čas, nejsou prý peníze, studenti na to nemají......Tohle je prostě cesta do pekel a já dělám vše (zatím alespoň v lyžařsko-učitelském světě) abych tento model naboural. Možná totální idealismus, naivita až hloupost…ale třeba někoho nakazím a ten pak zase někoho jiného a bude se to šířit dál jako virus. Jsem si jistý, že také v českých školách několik podobných snílků a idealistů již existuje, o některým vím. Stále ale tato frakce dostává pěkně na prdel…:(

Takže zpět na začátek. Dovolím si citovat jednu z místních manter, která ovšem říká mnohé: „Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat, každý se to musí naučit sám…“

Peace a díky.

Tomáš

10.03.2015 23:28:29 #60 

Tomatáš

>> #56, ivan-ski, 10. 03. 2015 11:21:05

Vidíš a já jsem si při sledování Marcela letos říkal, že on tu základní rovnici hovořící o tlaku docela pochopil a jeho jízda je kulatější a více se blíží tomu, co v minulých letech pravidelně předváděl Ted. Ale mohu se mýlit, ostatně jako již mnohokrát.

Neboj, diskutovat spolu nebudeme. Nechci riskovat, že Tvůj „core“ třeba není v ideální kondici a ty se pak zadusíš smíchy při čtení mých nesmyslů.

Přeji všechno dobré.

>> #54, Gravedigger, 10. 03. 2015 07:46:22

Ahoj Radku,

rád bych se Tě zeptal, jak řešíš zatáčení Ty? Díky za odpověď.

Nalezené položky: 241 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

21.08.2019

Paganella: nová lanovka se sjezdovkou

Oblíbené rodinné lyžařské středisko Paganella v obla...
21.08.2019

Letní tipy SNOW tour: Stubaital – nevídaně pestré údolí

Jakožto lyžařské středisko má Stubai mezi českými ly...
21.08.2019

Počasí 2019/20: jaká bude zima?

Teplotně nadprůměrná, ale i s výraznými mrazivými a ...
20.08.2019

Letní tipy SNOW tour: St. Anton – bike, túry i tyrkysová voda

Věhlasný rakouský St. Anton žije i v létě a představ...
19.08.2019

Sportovní novinář Felix Neureuther

Felix Neureuther, který po loňské sezoně ukončil def...
19.08.2019

Letní tipy SNOW tour: Kouty nad Desnou – romantika plus adrenalin

Jesnické Kouty nad Desnou lákají v létě na Medvědí h...

Diskuze o lyžování

Nákup skipasů online

včera 12:00:11 od HonzA_

PETRA VLHOVÁ

17.08.2019 13:02:00 od Harry

Stilfserjoch (Passo Stelvio): [Středisko]

17.08.2019 10:15:44 od Nojby

NĚCO Z HISTORIE

17.08.2019 10:14:33 od Nojby

[Market]: Racetiger Speedwall GS R

15.08.2019 22:34:56 od Marek Bednář

Nácvik carvingu na inlajnech?