[Analyzátor]: ike - č. 1 (strana: 5) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy [Analyzátor]: ike - č. 1

[Analyzátor]: ike - č. 1 (strana: 5)

13.03.2015 17:17:03 #121 

Martin47 muž

Možná by bylo docela dobré pochopit, že hlavní efekt tlačení nohama do podložky spočívá v odtlačení trupu, neboť ten jaksi postrádá oporu. A že by odtlačení trupu nějak pomáhalo oblouku to si fakt neumím představit. Argument, že někdo posiluje jak blázen aby vyvinul větší aktivní tlak nohama je fakt k smíchu. Ona ta síla nohou (nejen) slouží především k tomu aby se ten rychlý děj na prudkém a tvrdém plný FYZIKÁLNÍCH SIL ustál žádoucím způsobem, neboť jinak by ty síly vymetly jedince ven z trati. Další věc je, že borci jezdí oblouky na natažené vnější (proč asi, že) a schválně zkuste někam tlačit nataženou nohou, jakého efektu dosáhnete.

13.03.2015 18:20:11 #122 

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #89, ivan-ski, 12. 03. 2015 22:20:01

„Na hrany se totiz tlaci.“

Mohl bys prosim popsat jak a kterymi pohyby se na ne tlaci? Pravdepodobne se nakonec vsichni shodneme, ale to, ze to rika Ted neni argument i s ohledem na to, ze termin pushing nemusi nutne znamenat fyzikalni vyvijeni tlaku.

Diky, ON

www.skiwithme.cz

13.03.2015 18:32:15 #123 

˘Ö˘Krab muž

>> #112, orim, 13. 03. 2015 11:31:01

Ivana-Ski sledujem už dlhšiu dobu. Jeho príspevky sú veľmi zaujímavé. Priamočiare s istou dávkou arogancie ale s vierou, že vie čo píše a je o tom skalopevne presvedčený. Z toho my vyplýva, že je pripravený na konfrontáciu s kýmkoľvek. To je veľmi silný argument na tomto fóre, ktorý môže u niekoho vyvolávať neistotu.

Tvůj příspěvek ve mně vyvolává nejistotu. Nejsem si tak úplně jistý vším, co tvrdíš o pisateli Ivanovi-Ski.

1) Jeho příspěvky jsou zajímavé. Pro netrenérskou veřejnost bývá obtížné je rozklíčovat a pisatel to většině nečiní jednodušším, mimoděk nebo záměrně.
2) Přímočaré s dávkou arogance – souhlasím bez výhrady.
3) Věří si, že ví, co píše, je o tom skálopevně přesvědčený. Ano, je. Ale ten, kdo ani náznakem nepochybuje, se vystavuje riziku, že ustrne nebo že nepozná, že se hluboce mýlí.
4) Je připravený na konfrontaci s kýmkoliv. Konfrontace na fóru (ale i kdekoliv jinde) je založena na porozumění protivníkovi, nalezení společného definičního základu a uargumentování protivníka za použití odpovídajícího formalismu, nejlépe jeho vlastními prostředky. Klidně ve velmi zkratkovité podobě.
V tomto ohledu si Ivanem-Ski vůbec nejsem jist. Uznávám, občas se to tady přehání, ale troufám si tvrdit, že si nepamatuji, že by se Ivan-Ski s kýmkoliv konfrontoval a následně argumentoval v intencích toho, co domnělý protivník tvrdil. Prohlášení, že to tak není, že Ted/Marsel/XY tvrdí opak, ale bez toho, že by řekl, jak a proč to tedy je, není IMHO argumentace. Od Ivana-Ski je to vždy tvrzení (ať již cizí anebo vlastní) proti tvrzení, bez důkazního aparátu.
5) Co je velmi silný Ivanův-Ski argument na tomto fóru? Pouhá samotná přítomnost?

Přesto Ivanovy-Ski příspěvky pečlivě čtu a zkoumám, doufaje, že se v nich vyskytne něco, co by se mi mohlo hodit.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

13.03.2015 18:48:26 #124 

Martin47 muž

>> #122, Ondřej Novák – SNOW, 13. 03. 2015 18:20:11

Ahoj Ondro, mně se nechce zdlouhavě hledat ale ty to jako profík budeš vědět. Je někde v metodikách psáno, že lyžař zatáčí tak, že tlačí do lyže způsobem, který by mohl vyvolávat dojem, že lyžař musí nohou tlačit do lyže? To je totiž docela zajímavá věc, která vyplynula z téhle debaty. Schválně jsem se ptal pár rekreačních lyžařů ve svém okolí, kteří techniku nijak závratně neřeší a skoro všichni mi bez váhání odpověděli, že do lyže tlačí a když jsem to s nimi rozebral a pak se svezli, docela čučeli, že vše je jinak. Taky by mě zajímalo, kolik instruktorů říká klientům zatlačte do lyže, aniž by jim vysvětlili o co vlastně jde a tipnul bych, že to je docela rozšířené. Jak se to vlastně vysvětluje na instruktorských kurzech?

13.03.2015 18:57:57 #125 

Thomas muž

>> #89, ivan-ski, 12. 03. 2015 22:20:01

Do toho hustýho guláše---Zdravím dovolím si reagovat na tvoje tvrzení : Video je prve na youtube „Ligety GS turn“, taketo veci by lyziarski treneri, mali poznat naspamat. Chapem, ze vymyslat rozpravky o efektivnom modernom lyzovani a oblbovat lyziarskych zufalcov roznymi fyzikalnymi nezmyslami je asi komercne zaujimavejsie.

Asi se tvůj názor na moderní lyžování nezměnil ve vlákně Rozdíl mezi race a nerace technikou z archaického roku páně 2011, 20–22.dubna http://snow.cz/…lyzovani/2** ve vlákně 45** kde píšeš :„MSKI: Pokial sa bavime o spravnej technike zjazdoveho lyzovania (v rychlosti, na lade, nie freeride, telemark a pod) je rotacia panve dovnutra chyba. Pri race technike hlavne v rychlych disciplinach GS, SG, DH je pretocenie panve dovnutra obluku fatalna chyba. Nemyslim tym rotaciu ramien a vyuzivanie torznej sily v trupe, hovorim len o rotacii panve. Preco je to pri race technike fatalna chyba: velka pravdepodobnost pretocenia/smyku lyzi tazisko (zadok) pri optimalnej technike, robi mensi radius ako lyze, zadok ma smerovat dovnutra. zaklad race techniky je jazda takmer v permanentom zaklone. Konstantne frontalna alebo dovnutra vytocena panva a zaklon su dve neskombinovatel­ne veci.“

Podívej se s prominutím hlavo zabedněná na 2.22 min toho videa- Ligety tam JEDNOZNAČNĚ ZAVÍRÁ VNĚJŠÍ BOK !!!, to jsem se ti před 3 lety ve vlákně Rozdíl mezi race a nerace technikou,bodu 33 a 34 snažil s MSKI vysvětlit NOVÉ LYŽOVÁNÍ JE TOTO: Bez opožděného tlaku a tlaku zavřeného vnějšího boku se nedostaneš do krajní pozice, kde jsou vidět nápisy na skluznici:) Bez teto pozice nevyužiješ potenciál reboundu vnitřní lyže. Tím tvým starým způsobem kdy dáš všechnu sílu do vnější hrany seš pouze na polovině efektivity, protože vnitřní hrana odpočívá a nevyhodí tě na druhou stranu, kde potřebuješ.

>> #78, Tomatáš, 12. 03. 2015 01:20:24

Já bych to zkusil takhle formulovat podle sebe :) : Tlak do spádnice a zvláště opožděný pro bruslo-vykročení přes plochy s rychlým zahraněním odspoda nejsou špatná věc pro funkční lyžování většinové vrstvy,která hranu hledá prdelačkou nebo přílišným vkloněním při pomalé rychlosti. Co ty na to, nejsi ještě starý muž, abys mlčel?

>> #34, mski, 20. 04. 2011 23:55:55 MSKI, vykoukni zase na svět:

„až budu starým mužem budu místo vody pít lahodné víno ze džbánku koupím si pergamen a štětec a tuš a budu mlčet jako mlčí ti kdo vědí už starý muž“ :-) :-)

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

13.03.2015 19:35:27 #126 

˘Ö˘Krab muž

>> #125, Thomas, 13. 03. 2015 18:57:57

Nechci předjímat, ale tuhle znáš? „Dvacet let mluvil jsem a teď už se mi mluvit nechce.“

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

13.03.2015 20:19:08 #127 

Harry žena

>> #117, TNS, 13. 03. 2015 15:39:06

Ahoj.

Treba sa oprostit od svojho ega.A pocuvat­.A rozmyslat.

A potom je jedno kto je aky guru a vierozvetca:}

Logika predsa nepusti.Ani v obluku.

cau Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

13.03.2015 20:41:51 #128 

Gravedigger

nekolik upresneni a vyjasneni:

1/ pro diskuzi (nejen) s Tomatasem je treba rozlisovat silu a tlak. Stojim-li doma v obyvaku na lyzi, pusobim na ni silou shodnou s tihou me malickosti. jen pro uplnost – stejne velkou protisilou pusobi podlaha na lyzi. tlak na podlahu pod lyzi je nejaky, dejme tomu P (jako Priznivy Pro Podlahu) . kdyz tu lyzi naklopim na hranu, tak furt na ni pusobim stejnou silou, protoze jsem nezhubl ani nepribral), ale tlak na podlahu je nyni N (Nepriznivy) a do novych palubek se mi otiskne hrana lyze. je zrejme ze N > P, presto ze nedoslo ke zmene sily.

2/kdyz budu chtit zmenit i silu, kterou na lyzi pusobim, tak to muzu delat drepy/vyskoky. to je snad kazdemu jasne. a taky je snad jasne, ze po dvaceti drepech/vyskocich toho budu mit plne kecky (lyzaky).

3/ na lyzich nastesti jezdime v obloucich s kopce a nestojime na podlaze, takze pusobi i nejake dalsi vnejsi sily, nejen gravitace,ktera se v predchozim pripade manifestovala moji tihou. kdyz se mi teda nechce makat (drepovat), ale zaroven chci zvetsit silu, tak jednodus k te moji tize pridam nejakou tu vnejsi. treba odstredivou. v oblouku pusobi do lyze moje tiha spolu s odstredivou silou. kdyz chci jeste vic sily, tak si nedam svacinu, abych zvetsil tihu, ale zvetsim tu odstredivou silu.

4/no a tady uz jsme se dostali k tomu castemu pozadavku: ZATLAC VIC DO TE LYZE!!! takze ted uz vime, ze to udelame zvetsenim odstredive sily.

5/a odstredivou silu zvetsime stejne, jako teba rozjizdejici se retizkovy kolotoc. a vsichni urcite videli, jak na zacatku rozjizdeni se takoveho koloce visi sedacky splihle dolu, a kdyz se pak toci na plne kule, tak jsou ti pistici haranati v naklonu jak… …no prece Ted Ligety. a jsme skoro doma.

6/a kde se vezme nejaka odstrediva sila hned na zacatku? bez zahraneni nikde (leda v klopene zatacce). kdyz zahranenim lyzi jejiz podelna osa lezi ve smeru jizdy, tak diky vykrojeni (uzsimu stredu) se lyze podemnou prohne do oblouku, diky velkemu tlaku pod hranou (ad/1) se hrana (spolu s lyzi prohla do oblouku) zarizene do snehu a vede lyzi onim obloukem. odstrediva sila je na svete.

7/ pokud nepusobim do lyze vetsi silou nez udrzi snih pod lyzi a ten drzi podle toho, jak je zarizla hrana a ta je zarizla podle toho, jaka na ni pusobi sila (opet bod 5/) a taky podle toho jestli ta sila pusobi jen na hranu nebo jeste na pul skluznice k tomu – hele, tady jsme u te TOMATASOVY PLOCHY- , tak lyze jede jak po koleji. nesmyka. ja carvuji.

8/ jizdu si muzu zpestrit hranim si s bodem 5/ (at me nahodou nekdo neosocuje, ze na slalomkach jedu SG oblouky, ze?)

9/pokud nejedu ciste jako po koleji, stopa se trochu rozmazava, tak nejedu Cisty Carving, ale podle APULu a dalsich instruktorskych asociacich se porad jeste o carvingu muze mluvit.

10/carvovat prestanu, kdyz se pri jizde zacne lyze natacet kolem osy, prochazejici (zhruba) kolmo skrz lyzi od topsheetu ke skluznici.

11/ v lepsim pripade je tato osa otaceni pod botou v horsim bliz ke spicce lyze.

12/ bod 6/ trva docela dlouho – nez se ta lyze teda prohne, nez zacne jet do oblouku, nez je ten oblouk dostatecne zatoceny, abych ten parez objel… Ja muzu ten nudny zacatek preskocit a zahranit lyzi, ktera uz natocena je (podelna osa lyze miri jinam, nez kam jsem zatim jel). tim padem vyuziji k prohnuti lyze silu, ktera pochazi z moji kineticke energie. stejne jako kdyz to napalite autem do svodidel, protoze jste psali sms a nevideli tu zatacku – svodidla se prohnou (jako ta lyze) a nasmeruji vas do te prehlednute zatacky.

13/ bod 12/ je mozne provest nekolika zpusoby. nejjednodussi je prachsprosty pluh. jedem rovne dolu z kopce, ale lyze mame nasmerovane fikane na obe strany (kdo vi, kam se to dnes muze zvrtnout, ze?) – doleva(pravou) a doprava (levou). taky je mame zahranene (pokud nemame kolena jak kovboj). staci teda nechat jednu lyzi zvitezit nad tou druhou a jsme v zatacce a mame odstredivou silu, se kterou uz umime pracovat.

14/ dalsi zpusoby provedeni bodu 12/ maji spolecne to, ze lyze musime otocit (do smeru vychyleneho ze smeru naseho dosavadnihopohybu) silou nasich svalu.

15/ bod 14/ se dela lip, kdyz se lyze napred odlehci.

16/ Tomatas by k bodu 13/ rekl, ze driv byla slepice a ne vejce, neboli ze i v pluhu napred „sipku pluhu“ natocime ze smeru dosavadni jizdy, cimz zacne probihat bod 12/ a tim padem i bod 13/

17/ pokracovani nekdy priste. pokud vubec.

13.03.2015 21:14:06 #129 

ivan-ski

#120 oblouk:

v prvom rade by si si mal vyjasnit ci sa teda na lyze aktivne tlaci alebo nie. Potom sa mozno budeme bavit kedy, ako a preco. U tinyW si pisal ze vertikalny pohyb je chyba (nejdem presne riesit co je vertikalny pohyb), Tomasovi si tu dal bezvyhradne vo vsetkom za pravdu tak sa najprv rozmysli co vlastne vravis.

#121 M47:

Argument, že někdo posiluje jak blázen aby vyvinul větší aktivní tlak nohama je fakt k smíchu.

Takto presne som to nikdy nepovedal, aj ked dokonca ani v tom by som problem nevidel. Na lyziara posobi vela sil, plus tam patri okrem ineho aj jeho aktivne tlacenie na hrany. V sucte na to vsetko treba brutalnu silu a nielen noh. To v akom pomere a na ake konkretne cinnosti tu silu potrebuje je druhorade. Mne by mohla pripadat smiesna ta zjednodusena predstava ako sa lyziar pusti dole, naklapa sa ako palica zlava doprava, a reaguje len na to co priroda a magicke sily prinesu, len aby nevyletel z trate. V GS sa kdekomu podari zajst bez vyraznejsej chyby, nevyleti z trate ani nic podobne, ale aj tak dostane od Marsela 5s. V niecom tam asi rozdiel bude.

#122 Ondřej Novák – SNOW

Fyziku nechame raz a navzdy bokom. Ten kto vie lyzovat, vie po anglicky, pricuchol aspon trocha k race, vie podla mna dobre co tym Ted mysli. Ako sa aktivne tlaci na hrany, pred tym treba pockat na Valeriusa. Lebo jemu by to po obsahovej stranke mohlo pripadat problematicke a nerad by som ho zase znechutil neodbornym vykladom bez dostatocnej argumentacie. Podla neho pravdu nespoznam ani ked ju budem mat pred tvarou, tak by som si to rad vyskusal. On napise aka je pravda, uvidime aka bude obsahova stranka, aka argumentacia, co rospoznam a co nie :)

#125 Thomas

Problem tvojich prispevkov, je ze im skoro vobec nerozumiem, takze sa k nim tazko vyjadruje. Ohladne mojho prispevku z pred 4 rokov, zaklon a fyziku by som odtial urcite vyhodil. Ale na ucely tohto fora tam nic problematicke nevidim ani dnes.

13.03.2015 21:16:35 #130 

TNS muž

>> #127, Harry, 13. 03. 2015 20:19:08

Ahoj, Neodpovedal si sám sebe na rečnícku otázku(viem,že sa na ne neodpovedá) a ešte si sa trochu zamotal.Nevadí. :-D

Počúvať a rozmýšľať.Logika nepustí.Svätá pravda.Ja pridám,že niekedy len logika nestačí.Keď budem vzácne v priebehu roka pod vplyvom a spomeniem si,skúsim si prečítať spätne pár tvojich a Thomasovych príspevkov.Možno sa mi podarí naladiť na správne promile a dešifrujem všetky zakódované pravdy v nich šikovne ukryté.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

13.03.2015 21:25:55 #131 

˘Ö˘Krab muž

>> #129, ivan-ski, 13. 03. 2015 21:14:06

Potom sa mozno budeme bavit kedy, ako a preco. Aha, pán veľkomožný je něco víc, takže si diktuje pravidla. Znamenám si.

Fyziku nechame raz a navzdy bokom.

Ten kto vie lyzovat, vie po anglicky, pricuchol aspon trocha k race, vie podla mna dobre co tym Ted mysli. Co, když Ted myslí něco úplně jiného? Co vlastně myslí? Myslí při lyžování vůbec? Co myslí Ivan-Ski?

On napise aka je pravda, uvidime aka bude obsahova stranka, aka argumentacia, co rospoznam a co nie. Proč by měl někdo argumentovat a dodávat obsah pokaždé, když Ty si to přeješ?

13.03.2015 21:32:01 #132 

oblouk muž

Moje názory jsou (a nejen tady na fóru) dostatečně známé a s většinou zde diskutujících jsem se setkal i na lyžích. Tebe nezná nikdo.

Zase jsi nepředložil ani jeden jediný argument – vymezuješ se jen proti někomu, dost osobně a často velmi neuctivě a občas proti jeho názoru s hodnocením, že je to pitomost. Sám jsi nikdy žádný lyžařský problém nepopsal a argumentašně neřešil – proč?

Odpovědi na ty mé jednoduché a přesně na možnost obhajoby tvých tvrzení položené dost základní otázky http://snow.cz/…or-ike-c-1/4#… neznáš (nikde se to nepíše, není odkud to opsat). Ze svého lyžování to odvodit buď vůbec neumíš a nebo ani nemůžeš, protože pochybuju, že vůbec nějakou zkušenost s jízdou na lyžích máš – a s tím názorem tu nejsem sám…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

13.03.2015 21:38:14 #133 

Harry žena

>> #130, TNS, 13. 03. 2015 21:16:35

Vela veci viem pochopit.

Len jednu nie.

Ako Ty mozes lyzovat s Icesom? A dokonca jazdit spolu na sedacke?:}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

13.03.2015 21:44:46 #134 

PetrAT muž

Na lyziara posobi vela sil, plus tam patri okrem ineho aj jeho aktivne tlacenie na hrany. V sucte na to vsetko treba brutalnu silu a nielen noh
.
Zjednodušeně na něj působí při zatáčení 2 síly
Gravitační a odstředivá
Z těchto dvou vzniká výsledná síla
Tato výsledná síla se snaží lyžařovo tělo zamáčknout do lyže
.
To co popisuješ jako „aktivne tlačenie na hrany“ je (podle mě) síla kterou vytváří lyžař , ale ve skutečnosti on netlačí na hrany , ale tlačí proti výsledné síle (gravitační+od­středivá)
To, že v tu chvíli je opřený do hrany je chápáno jako „tlačenie do hrany“
„Aktivne tlačenie na hrany“ , je podle mě to, že koriguje kolik síly zrovna ve stehnech vyvine proti výsledné síle, která ho chce zamáčknout do lyže.
.
Je to zjednodušeně popsané
Dalo by se tam rozdělit lyžařovo tělo na dolní a horní část (podle zalomení) a výsledné síly skládat z nich
Ale pro zjednodušení to nemá význam

13.03.2015 21:47:13 #135 

ivan-ski

Ja si naopak myslim ze v tomto vlakne som toho napisal celkom dost, aj argumentacne aj odborne. Obluk tvoje nazory prilis nepoznam, a priznam sa ze ma ani velmi nezaujimaju. Obhajoby, pred kym? Uz si nerobte zase srandu. To je dost blby pristup ma spochybnovat, kritizovat a zaroven ziadat odpovede na riesenie konkretnych problemov.

Opakujem ze Valeriusovi som dal v minulosti za pravdu v par veciach, MSKImu podobne. Ked ide o obsahovu stranku nemam problem uznat pravdu nikomu. Len naopak ta obsahova stranka mi zatial nejak chyba z druhej strany. Konkretne aj od Valeriusa. On ma kritizoval, pritom nenapisal vobec preco. Takze cakam a nemyslim to nejak negativne. Stale plati ze pokial ma vyvedie z dakeho omylu mu za to podakujem :)

13.03.2015 21:48:17 #136 

PetrAT muž

>> #128, Gravedigger, 13. 03. 2015 20:41:51

Poctivě jsi to rozepsal
Je vidět, že jsi ve škole dával pozor ;-)
.
Doufám, že se Tomatáš vyjádří k PLOCHÁM

13.03.2015 21:48:28 #137 

TNS muž

>> #133, Harry, 13. 03. 2015 21:38:14

Neviem síce prečo sa na to pýtaš,ale odpoviem.

Ako nič.A dokonca rád.

Ičes je super chalan,výborný jazdec.Viac praktik,než teoretik.A keď občas prehovorí oplatí sa načúvať.Ja som presný opak popísaného.Takže sa výborne dopĺňame.

…odpovedám za seba,jeho názor na to nepoznám.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

13.03.2015 22:04:22 #138 

PetrAT muž

>> #121, Martin47, 13. 03. 2015 17:17:03

sorry Martine, až teď jsem si všiml, že jsi popisoval to samé co já (#134) už odpoledne .
Musím si Tě více všímat :-D

13.03.2015 22:04:58 #139 

Harry žena

Jak to ten Ivan niekedy napisal?

Kdybys zustal ticho,moh si zustat filosofem.

Toto sa netyka Teba,TNS.

caute Harry

13.03.2015 22:24:15 #140 

Gravedigger

>> #136, PetrAT, 13. 03. 2015 21:48:17

„Je vidět, že jsi ve škole dával pozor ;-) . Doufám, že se Tomatáš vyjádří k PLOCHÁM“

jo jo, ve fyzice na zakladce jsem se jeste docela chytal. to az pak nasledovalo vic nez deset let skoly, kdy jsem vetsinou nevedel, ktera bije.

vztah mezi silou a tlakem Tomatas obvykle zduraznuje, ale jeste jsem neprisel na to, proc chce pri lyzovani resit zmeny tlaku a ne sily. ano, vetsi tlak je pod zahranenou lyzi nez pod plocho, to je ale kazdemu jasne. vetsi tlak je taky pod stredem lyze (pod botou) nez pod patou/spickou a to kvuli flexi lyze. proto se na mekkem snehu lyze pod lyzarem prohne – diky tomu zataci lyze v prasanu a nemusi byt tedy vykrojena, prasanovka muze mit naopak clunkovy tvar. na normalnim snehu se pak zatizena a na hranu postavena lyze prohyba diky vykrojeni a diky vetsimu tlaku pod botou, kde snih uhne vic nez pod patou a spickou. fakt me nenapada, kde v lyzovani potrebuji resit tlak a nevystaci si jen se silou. snad Tomatas vysvetli.

13.03.2015 22:36:44 #141 

PetrAT muž

>> #140, Gravedigger, 13. 03. 2015 22:24:15

jj
Zmínil jsi jízdu v prašanu , resp v hlubokém sněhu
Tomatáš, pokud si vzpomínám dával do souvislosti se zatáčením změnu plochy
A právě ten prašan , kde jsou klidně obě lyže stále celou plochou ve sněhu a přesto zatočí , a to pak popírá „teorii ploch“
Snad se nám dostane vysvětlení
Nebo někdo z APULu to osvětlí
Jen doufám, že svým žáčkům neříkají zahajte oblouk změnou plochy .. 8-O
.
Toto není flejm proti APULu, jen tak tady meditujeme …

13.03.2015 23:17:48 #142 

˘Ö˘Krab muž

>> #135, ivan-ski, 13. 03. 2015 21:47:13

To je dost blby pristup ma spochybnovat, kritizovat a zaroven ziadat odpovede na riesenie konkretnych problemov.

Toto si vystihol úplne presne, toto je tá pravá diskusia Snow. Najprv úplne všetko spochybniť a potom žiadať odpovede na konkrétne otázky, ktoré navyše nikto ani nepoloží.

13.03.2015 23:43:22 #143 

Harry žena

No treba uznat,ze celkom slusny preklad.:}

U Teba nic noveho.Intelekt nepusti.

caute Harry

14.03.2015 09:05:01 #144 

Martin47 muž

Cit: Fyziku nechame raz a navzdy bokom

V tom případě debata nemá pokračování, je to jako bys měl stejné prohlášení v debatě proč letadlo létá. Jo a mimochodem, pleteš si aktivní tlačení s oporou a aktivním uvolňováním, tenhle tvůj omyl se ale odvíjí právě od toho, že netušíš jaké fyzikální síly přes jezdce na jeho lyže v interakci s podložkou v oblouku působí a tím vlastně vůbec netušíš jak se na lyžích zatáčí. To samozřejmě nijak neznamená, že na lyžích zatáčet neumíš. Znalosti potřebuješ při popsání děje, při jeho implementaci stačí například nápodoba a vůbec nemusíš vědět co se odehrává a může z tebe být vynikající lyžař. A když trenér svěřenci radí co v oblouku měnit, taky mu neoslí všechny důvody. To by svěřence zbytečně odvádělo od koncentrace na samotnou nápravu.

14.03.2015 09:05:38 #145 

˘Ö˘Krab muž

>> #143, Harry, 13. 03. 2015 23:43:22

Kouzlo počítačového světa by strejda Google (opravil mi tam hovorové ‚nik‘ na spisovné ‚nikto‘).

14.03.2015 11:31:55 #146 

˘Ö˘Krab muž

Ten kto vie lyzovat, vie po anglicky, pricuchol aspon trocha k race, vie podla mna dobre co tym Ted mysli.

Čichat k race, ať už tím myslíš fluorové sajrajty nebo propocené kožené rukavice, není nic, co by mohlo jednoho povznést.
Ten, kdo umí česky a aspoň trochu rozumí instruktorštině, ten ví, odkud vítr vane a o čem Tomatáš mluvil.

14.03.2015 11:32:06 #147 

ivan-ski

Martin, myslim ze aj v CR mate prislovie „mysliet znamena hovno vediet“. Pri lyzovani a uvazovanim nad fyzikou to plati dvojnasobne zmagori to aj toho kto lyzovat vie. Milionkrat sa mi to potvrdilo, naposledy s Tomatasom. Myslim ze v tvojom pripade to bude nieco podobne. Nemam rad obkecavacky a neviem co myslis tym aktivnym tlacenim s oporou a aktivnym uvolnovanim. Ale hlavne ze si ma vyviedol z dakeho omylu, predpokladam ze o to islo v prvom rade. Tiez si myslim ze pokial niekto nevie nieco vysvetlit jasne, nemoze tomu rozumiet. To ze fyziku nerad pouzivam neznamena ze neviem aky vzorec ma sila. Nieco o sile a zrychleni napr. spomenul aj Valerius, aj by to asi vyvsvetlil ovela lepsie a jednoduchsie, akurat sa asi teleportoval niekam na inu planetu, pockajme kym sa vrati.

Naopak Tomatas sa vyjadroval celkom jasne, presne som pochopil co vravi, akurat som s nim nesuhlasil. Keby do tej teorie netahal Teda, urcite by som nikomu do pitomcov nenadaval. Obluk sa tiez vyjadril jasne, dokonca teraz konecne po case polozil aj dake otazky k veci, podobne ako sa na to VojtechV celkom logicky a spravne spytal. Lenze to by Obluk nemohol byt taky vycuranec, ktory najprv tvrdi, ze na lyze sa aktivne netlaci, Tomatasovi da za pravdu a ked vysvitne ze na lyze sa aktivne tlaci, tak zacne klast otazky kedy, ako, preco a este sa urazat ked mu niekto jeho predosle reci pripomenie.

14.03.2015 11:40:47 #148 

˘Ö˘Krab muž

>> #147, ivan-ski, 14. 03. 2015 11:32:06

V čem konkrétně s Tomatášem nesouhlasíš? Jak to tedy podle Tebe je?

14.03.2015 12:15:21 #149 

Martin47 muž

>> #147, ivan-ski, 14. 03. 2015 11:32:06

Se mnou chodila do školy řada holek, které uměly bezvadně fyzikální vzorce, definice a měly z fyziky samozřejmě jedničky. Problém byl jen v tom, že vůbec nechápaly, jak fyzika funguje v praxi a co ovlivňuje. Například znaly definici a vzorce pro odstředivou sílu a když viděly jak se roztáčí řetízák nikdy si to s odstředivou silou nespojily.

14.03.2015 13:32:03 #150 

˘Ö˘Krab muž

>> #149, Martin47, 14. 03. 2015 12:15:21

Nespojily, proč také. Stejně, jako je tomu v lyžování, lze každý skutečný jev (a mnohé domnělé) popsat více či méně přesně matematicky. Zdaleka ne každý má tu potřebu, ještě méně častá je schopnost tento popis učinit.
Každý složitý jev lze rozložit až na jevy elementární, které se popisují a vysvětlují snáze, pak je jen na posouzení míra jejich přínosu k celku.

Že se něco děje je buď skutečnost nebo domněnka. Jak se to děje a proč lze buď podložit dohady nebo rovnou dogmatizujícím tvrzením „že to tak je“, popřípadě empiricky ověřit pokusy a měřeními, na základě jejich výsledků pak buď můžeme H0 bez rizika (na určené hladině významnosti) zamítnout anebo ne.

Lyžování je jednoduché, ale jako fyzikální jev za účasti relativně složitého lidského těla je fyzikálně složité.

Proč se v tom babrat?
Protože matematický a fyzikální popis nutí zkoumat všechny aspekty jevu a vylučuje domněnky, dohady a tvrzení podložená jen pocity. Bývá dobré si s tím dát práci a občas konfrontovat pocity s videem a fyzikální realitou.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy