Je technika správná? (strana: 16) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 16)

01.12.2019 21:03:50 #451 

valerius

>> #450, Thomas, 01. 12. 2019 20:30:34

absurdně a nepochopitelně? Tak to take bohuzel vidim a ocenil bych, kdyby to nekdo dokazal rict srozumitelneji.

Co musim udelat, abych zarizl lyzi…v OK pohybu? Ja tu debatu sleduju jen jednim okem a jen zareagoval na 3I IMO omyl. Jako drepovat muzes klidne v teniskach na zemi a budes-li drepovat dost intenzivne, budes pri tom tak odlehcovat tenisky, ze i vyletis do vzduchu. Shledavam to jako prvek, kterym dodas lyzim urcitej silovej impuls. Deje se to bezne, lyzar si to nemusi uvedomovat. Pokud to budes delat cilene a jinak, nez je bezne, treba tim rezis nejakou krizovku a necemu se chces vyhnout, je dobre vedet, co to muze udelat. Jednak je ten impulz kratky a pokud ho generujes nejen pridrepnutim a zastavenim dole, ale i pokracovanim do pohybu nahoru (coz delas skoro vzdy), tak nasledne dojde k zastaveni pohybu nahoru a tim i k odlehceni lyzi. Tak je dobre vedet, ze s tim kratkym impulzem zvladnes to, co zvladnout potrebujes, ze zafunguje dostatecne.

A v horsim pripade te to muze poslat i na krovky.

Ale to me jen napadlo jen tak bokem.

01.12.2019 21:05:13 #452 

HonzA_ muž

>> #450, Thomas, 01. 12. 2019 20:30:34

Thomasi, problém je na tvé straně – musíš tu větu dočíst do konce, pak to smysl dává.

Valerius to napsal trochu šroubovaně, taky jsem se nad tím na chvilku zastavil…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

01.12.2019 22:11:53 #453 

Thomas muž

>> #451, valerius, 01. 12. 2019 21:03:50

>> #452, HonzA_, 01. 12. 2019 21:05:13

No dobre hoši, mě nezajímá to co popisujete, ale jiný pohyb lyží,o kterým tu nebola reč.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

01.12.2019 22:21:12 #454 

Mirek muž

>> #446, IIIvan, 01. 12. 2019 16:14:06

Řešit race lyžování přes fyziku střední školy dost dobře nelze. Nahradit lyžaře hmotným bodem lze jen při orientačním výpočtu odstředivé síly v ustáleném oblouku. Mimochodem, přetížení v ustáleném oblouku na rovině je dané jen úhlem vklonění těžiště do oblouku.

Myslím si, že nejprve by bylo dobré se zamyslet nad tím, proč vlastně lyže zatáčejí a co zatáčení lyže ovlivňuje. Nevzpomínám si, že by se to tu nějak podrobněji řešilo. Lyži zatěžuješ nejen silou, ale i momenty na které také reaguje.

01.12.2019 23:01:52 #455 

ivan-ski

>> #438, Harry, 30. 11. 2019 19:44:21

Harry nie je to tak ze by pretekar potreboval byt na hrane co najkratsie a potreboval sa z obluku co najrychlejsie vykopavat. Jednoducho toto je volovina, bezohladu na to ako sa to vysvetluje alebo obkecava „predozadnou pracou“ . Prave pri Ligetym svojho casu kopec ludi obdivovalo ze je na hranach viac casu ako ostatni (samozrejme nie v smyku) a ako to vyuziva na zrychlenie. Spominalo sa to mimochodom v case ked tu OnrdaN s Tomasom mudrovali pri tej ich priblblej teorii o beztlakovom lyzovani. Kde lyziar nemusi vyvijat ziadnu aktivnu silu. To by sa zo zavretymi ocami u rekreantov dalo aj nejak prekusnut, keby si k tej ich fuserine nezobrali za vzorovy priklad prave samotneho Teda. Myslim, ze sa od tej doby spravne zacali venovat odbornym clankom (vid ta knizka od Jiriho) ako si spravne zapnut lyziarky, ako sa obliect na svah, alebo, do lyziarok nepatria dvoje ale len jedny ponozky. Myslim, ze obaja hosi su v tejto pozicii ovela uzitocnejsi, ako rozoberat techniku top pretekarov. Takze Harry je mozne ze dokazes spravne rozlisit pretekara od nejakeho spartakiadneho lyziara z APUL, ale to co tu pises o predozadnej praci, alebo co najkratsom case na hrane jednoducho neplati.

>> #443, IIIvan, 01. 12. 2019 11:10:43 Je fajn, ze sa v tomto pripade viac domnievas, ako rozdavas nejake hotove rozumy. Polovica z toho co pises je nejasna, druha povedzme uplne zbytocna. Skus sa zamysliet na tou podstatou na co sa pytas „aky je rozdiel medzi free jazdov pretekarov a zvysku lyziarov“. Ci su to naozaj veci ako ±3 stupne v nejakom uhle, alebo 3cm viac napnutej nohy. Ak si robil nejaky sport na profi urovni, box alebo nieco take sa tu myslim spominalo, tak sa na to pozri z tohto pohladu. Ja co o tom nic neviem, sa pytam akym sposob mam pri uderoch krcit a vystierat ruky, tak aby som pri treningu vyzeral ako Bruce Lee. Som schopny si k tomu nastudovat hodiny videi jeho zapasov, analyzovat, ciary, uhly, vsetku fyziku okolo, kedze by som rad by som tomu rozumel aj po teoretickej stranke. Tak za 1–2 roky by som chcel dostat na tuto uroven v treningu a vsetkemu rozumiet cca do mesiaca. Co by si na to povedal? Jo aby som len nekritizoval, Harry toto naopak napisal dobre, lyzovat cele detstvo non-stop ako mladi zavodni haranti. Ziadna predozadna praca, uhly, 3d fyzika a neviem jake chujoviny. Za seba pridavam, od istej urovne jazdit aj naplno, pokial mozno na cas, brany. Ak nevyhovuju brany, tak stetiny a podobne. Postupne zacne clovek chapat kedy a ako zrychluje a spomaluje, pripadne zisti ze to cele stoji za prd, a „pretekar vo free jazde“ nikdy nebude. Alebo naopak, pri troche talentu a suhre okolonosti, sa postupne posunie dalej, a pochopi, ze ak chce pri free jazde vyzerat ako pretekar, musi nim v podstate aj naozaj byt, z pohladu treningu a pripravy. #noshortcuts

>> #447, valerius, 01. 12. 2019 19:20:26 V momente plynuleho drepovani (konstantni rychlosti) a plynuleho narovnavani je zrychleni a nulove (F = m*a) a tudiz zadnou silou na lyze nepusbis.

Ja pred prilis prehnanou fyzikou vzdy vystriham lebo viem, ze to na lyzovanie ani vacsinu inych sportov vobec netreba. Ak to niekto pouziva na 99% to dodrbe, a toto je aj tvoj pripad. Lyziar posobi na lyze silou gravitacnou, uz len tym ze na nich stoji. Ak sa na nich hybe a naklapa, tak zataca a posobi aj odstredivou silou. Takze vobec nemusi drepovat a na lyze posobi hned viacerymi silami (medzicasom vidim ze Mirek doplnil aj momenty, ano samozrejme je toho viacej). Z praktickeho hladiska, na cistu free jazdu na urovni vobec netreba ziadne (velke) drepovanie. Viem co tym myslis, ale osobne sa nedomnievam, ze toto je hlavne kriterium pretekarskej techniky. Silovo dupnut dokaze aj rekreantske tela a nemyslim ze mu to samotne v niecom pomoze. Pretekar na to aby posobil vo free jazde na urovni, vobec nemusi jazdit rychlo, alebo busit ako utrhnuty z retaze. Kriteria by som videl mozno ine, ale kedze cesta k spominanemu cielu je aj tak len jedna, nema zmysel to zbytocne rozoberat.

01.12.2019 23:30:58 #456 

Harry žena

>> #455, ivan-ski, 01. 12. 2019 23:01:52

Ja pred prilis prehnanou fyzikou vzdy vystriham lebo viem, ze to na lyzovanie ani vacsinu inych sportov vobec netreba.

Suhlas.

Narobi to viac komplikacii ako uzitku,preto sa po skusenostiach z minulosti tu na Snow, /a nie preto ze som mal z fyziky trojku po znamosti lebo som reprezentovaval skolu v sporte :D/ nezucastnujem. V tychto fyzikalnych olympiadach by som bol obvykle omnoho vetsia brzda ako obvykle som.

Harry nie je to tak ze by pretekar potreboval byt na hrane co najkratsie a potreboval sa z obluku co najrychlejsie vykopavat. Jednoducho toto je volovina, bezohladu na to ako sa to vysvetluje alebo obkecava „predozadnou pracou“ . Prave pri Ligetym svojho casu kopec ludi obdivovalo ze je na hranach viac casu ako ostatni (samozrejme nie v smyku) a ako to vyuziva na zrychlenie.

Snazim sa situaciu maximalne zjednodusovat, aby sme sa pokusili dobrat podstaty efektivneho obluku.

Snazim sa k tomu vyuzivat prikladne SL techniku,ktora je na vyuzivanie „predozadneho“ pohybu najnarocnejsia,lebo vsetko sa deje zhustene na malom casovom priestore.

V obraku uz to je trochu inak,aj ked technika sa od byvaleho spickoveho urychlovaneho Tedovho obluku z mojho pohladu meni.

Dnes dala lekciu o lyziach na hrane, cistom prevedeni lyze cez priehyb bez zosuvu, o predozadnom pohybe zacinajucim na spickach a konciacich vzadu na petach, najlepsia technicka z bab.

Suverenne,neod­diskutovatelne a bez drepovania.S lah­kostou a vyuzivanim vsetkych sil k svojmu prospechu.

Som rad ked prispejes, aj ked obcas nesuhlasim.Kazdy ma iny pohlad,mozno pri tom pive by sa zblizili.Pojmologia by mala byt vedna disciplina.:D

A ked nejde o zivot …

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

01.12.2019 23:50:06 #457 

ivan-ski

>> #456, Harry, 01. 12. 2019 23:30:58

Predozadny pohyb je u jazdcov najviditelnejsi v SL na plackach. Typicky vrch Levi. Idem pohladat video so Sifrinkou co som vcera pozeral,kde to bolo citatelne a chcel som to sem linknut.Ale naco. :}

Mam pocit ze zakazdym je ten tvoj „predozadny pohyb“ nieco ine a zhodou okolnosti presne to vdaka comu Sifrinka alebo ina aktualna hviezda vyhrava :) Od cias Teda sa samozrejme zmenila GS technika radikalnym sposobom. Vtedy bolo dobre byt na hrane co najdlhsie, teraz co najkratsie :)) Rovina v Levi je rotacny pohyb v kombinacii s drepovanim (podla Teda a dalsich korculovanie). Ziadene „predozadny pohyb“, keby si chcel niekde zamachrovat po teoretickej stranke :). Nemusime to ale dalej rozoberat, aj tak to v praktickom vysledku nema prilis zmysel.

02.12.2019 00:37:07 #458 

Harry žena

>> #457, ivan-ski, 01. 12. 2019 23:50:06

Pozri,robim co mozem aby som tu bol zaujimavy. Jediny problem vidim v tom,ze mne je uplne jedno co si o mne,a nielen tu, kazdy mysli. Aj ma to obcas sere…

Kto chce,nech si co ake mudro zas zo mna vypadlo , precita, kto nechce …Nech si ma precita tiez.:DD

Predozadny pohyb je vseobecny pojem,pre mna a z mojho pohladu najzrozumitelnejsi pre pochopenie principu.

Ze ten pohyb v Levi je aj rotacny a jazdec sa snazi urychlovat svoju jazdu pomerne dost cez vnutornu a „nahanat“, vytlacat spod seba lyze moze nazyvat kazdy tristo sposobmi. Kludne aj drepovanim,viem co tym mysli. Mne sedi tento,hentomu tamten. Zhodnem sa s Kurfurst,tej rozumiem bezproblemov.

Od cias Teda,kedy prevalcoval cele pole WC v obraku neuveritelnym sposobom, ked sa podarilo jeho set usity na mieru maximalne vyuzit pre jeho spickovu techniku vykarvovania obluku cez maximalne vyklony panvy bez extremneho utahovania stopy/narovna­vania/, je uz za nami.Ta doba skoncila.Sety maju vyladene uz aj ini.

V Sl mu ta technika dlhsej hrany moc nepomahala.

Ovsem,kazda trat je ina,kazdy obluk a taktika v trati moze byt ina,bezproblemov moze byt vyuzita aj dnes.Nie vzdy je najkratsia doba na hrane najrychlejsia­.Dolezite je vzdy v obluku urobit co treba.A hlavne obrak je specificky a haklivy na cistotu prevedenia.

Aj preto mi nevonalo Tvoje ponatie ze sa jazdi v zaklone.Neda sa to pausalizovat.

Ale kto jazdi bez urychlovania obluku,tak ten sa smodrcha po majstrovstvach kraja alebo v 20 ke Masters ked mu vyjde nad ocakavanie jazda.

Lyzovanie na vrcholovej urovni je drina v kazdej brane,ak chcem uspiet.Ziadne vyvazanie v centralne vyvazenom postoji,to si mozu dovolit jazdit vynikajuci instruktori. Co nenahanaju cas aby mali na chleba.

Len tolko.Kludne mi este mozes vysvetlit, v com je ten zazrak ze niekto je rychly a niekto nie. Ak nezacnes podbrusmi…A neber ma ironicky,aj ked taky obcas byvam.

caute Harry

P.S. Jo aby som len nekritizoval, Harry toto naopak napisal dobre, lyzovat cele detstvo non-stop ako mladi zavodni haranti.

Je mi jasne,ze si ma chces udobrit, ale to bol Tvoj vyrok a ja som s nim len suhlasil a volakde opapagajoval.Kedze ma urcitu logiku.:D

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

02.12.2019 07:40:57 #459 

valerius

• Svym postem jsem rozhodne nechtel zacit pitvat oblouk na takhle nizke urovni a myslim, ze naprostou vetsinu lyzaru to nemusi vubec zajimat. Sam ve fyzice mnohdy plavu. Byla to pouze reakce na jeden nespravny bod ze zamysleni 3I, ktery to take nikomu necpal.
  • Snad je zrejme, ze fyzika je na podklade vseho, jen nas vetsinou nezajima. Basketbalistu nezajima, ze pri odrazu pred smecovanim (a po dopadu) pusobi do podlahy vetsi silou, nez kdyz na ni stoji. Mozna to zajima akrobaty pri nejake show. Ale ani oni si zrejme nic nepocitaji, jen vedi, ze pri odrazu a chytani kolegy se musi vic zpevnit.
  • “Drepovani” v mem prispevku bylo mysleno jako priklad, kde lze zrychleni pozorvat nejlepe a soucasne jako abstraktni priklad v lyzarske discipline. Rozhodne jsem tim neodkazoval primo na drepovani na lyzich. On totiz ten efekt, ktery 3I nastinil, ze deje u vetsiny lyzaru. Vyznamny je u Cross Over, Cross Under, pri tzv. “poskladani se do oblouku”, nebo “zalamovani”, i dalsich provedeni oblouku. A existuji i stourove, kteri s vedomim existence tohoto impulsu, si s nim muzou chtit cilene pohrat a pak je dobre vedet, ze se to nedeje pri pohybu teziste tam, ci onam, ale zmene rychlosti pohybu teziste (coz se nezbytne deje napriklad pri onom zalamovani).
  • Znovu podotykam, ja jen opravoval jeden z bodu zamysleni 3I a ten sve myslenky take nikomu necpal, takze neni duvod tady rozebirat nejake fyzikalni podklady oblouku a tim smerem ani muj prispevek nemiril.

02.12.2019 08:25:49 #460 

IIIvan muž

>> #447, valerius, 01. 12. 2019 19:20:26

Máš SZ, aby sme neurážali city niektorých oportunistov :-)

Mne je jasné, že aj zastavenie poklesu vyvolá zmenu sily do lyže, mne išlo o ten základný princíp – odľahčenie lyže v nevhodný čas u „drepkinsa“.

Drepkins odľahčuje(poklesom) po zahájení a race naopak zvyšuje zaťaženie (napínaním). A pre dobré zahájenie je nutné čo najskôr zaťažiť a prehnúť lyžu. Ako napísal kedysi Ivan Sosna „postupné budovanie tlaku“ – a to nedosiahneš pridrepnutím!

Do pozornosti ešte dávam (rozdielnu) vzdialenosť hrany vonkajšej lyže voči stredu otáčania – tj. rozdielnu uhlovú rýchlosť.

K prvému príspevku máš výhrady(o strate sily cez „pruženie“ pri prehnanom zalamovaní apod.)?

02.12.2019 08:32:31 #461 

Harry žena

>> #460, IIIvan, 02. 12. 2019 08:25:49

Hlasim,ze takto napisane to chapu aj trojkari a suhlasia.Sosnove „postupne budovanie tlaku“ je velmi dobre trafenie do principov.

caute Harry

02.12.2019 08:43:34 #462 

IIIvan muž

>> #452, HonzA_, 01. 12. 2019 21:05:13

Thomasi, problém je na tvé straně – musíš tu větu dočíst do konce, pak to smysl dává.

:-) Aspoň je tu sranda

02.12.2019 08:47:52 #463 

IIIvan muž

>> #454, Mirek, 01. 12. 2019 22:21:12

Ale tu nejde o nahradenie lyžiara hmotným bodom. Popísal som RELATÍVNY pohyb ťažiska v oblúku u dvoch „vzorových“ lyžiaroch(voči lyžiam) – tj,. „strýce dřepkinse“ a „race“, aby sme videli, čo je rozdielne z hľadiska fyziky(a tým rozdielne chovanie inak prehnutých lyží).

A slovom „relatívny“ je myslená vzájomná pozícia a pohyb v určitom čase, čo určuje ich vzájomnú akciu/reakciu – čo sa kedy nadľahčí a čo sa kedy zaťaží(a prehne lyžu viac alebo menej). A asi niet sporu o tom, že práve miera prehnutia lyže je určujúcim faktorom na reálny rádius.

A ešte by som znovu pripomenul, že sa z mojeje strany nejednalo o snahu popísať všetky javy a súvislosti v oblúku – vybral som len niektoré.

02.12.2019 08:58:39 #464 

IIIvan muž

>> #455, ivan-ski, 01. 12. 2019 23:01:52

Keby som si podal stávku, že sa ozveš svojim obvyklým štýlom(„všetci píšete pitomosti, ono to je úplne inak“ – a nepovieš ako), tak zase by som sa trafil(určité témy a ľudia ťa tu priťahujú, aby si mohol písať svoje múdre vyjadrenia ako sú všetci blbci).

V prvom rade treba čítať pozornejšie – žiadne porovnávanie hobbíka("čo chce byť Bruce Lee v lyžovaní za mesiac) a racera to nebolo, ale téma je už hodne dlhú dobu o hľadaní a popise rozdielov medzi race a top inštruktormi.

A ja som podal svoj (neúplný) pohľad, snažiac sa vypichnúť určité rozdiely, ktoré tam vidím. Povedať „veď je to jasné, jazdia inak“ vie každý, len akosi zaostáva snaha definovať PREČO – a by si sa divil, ale cieľová skupina tu na fóre je čo ich to zaujíma(neznamená, že musia nutne niečo písať).

Ale to je jedno, ty si aj tak pôjdeš svoje noty…

02.12.2019 09:03:57 #465 

IIIvan muž

>> #461, Harry, 02. 12. 2019 08:32:31

Hlasim,ze takto napisane to chapu aj trojkari a suhlasia.Sosnove „postupne budovanie tlaku“ je velmi dobre trafenie do principov.

No vidíš, paráda, o ničom inom to ani nebolo. Asi budem písať vždy dve verzie – jednu pre jednotkárov, čo už pozabúdali väčšinu teórie a druhú pre protekčných trojkárov športovcov :-) A ešte ma napadá tretia verzia, pre tých čo si idú svoju ligu…

02.12.2019 11:32:07 #466 

Harry žena

>> #465, IIIvan, 02. 12. 2019 09:03:57

A ešte ma napadá tretia verzia, pre tých čo si idú svoju ligu…

Urcite myslis kvantovych fyzikov z Eritreje.No to mas co robit…

Neboj,rozumel som aj hentamtomu hore,akurat som si moc nevedel vizualizovat toto

Tj. buď sa ťažisko práve oddiaľuje a tým sa zvyšuje sila(reakcia) pôsobiaca do lyže a tá sa viac prehne(a točí viac pod rádius). Alebo sa práve ťažisko znižuje a reakcia do lyže a podložky sa znižuje(

To si ale asi myslel ten „drepkins“.

Inak,aj Teba upozornujem, citaj pozorne co vypadlo z Icesa v tom „urychlovacom vlakne“. Icesko to inac masti v Masters velmi slusne a nahana sa s par majstrami sveta, ktorym sa za mlada nepodarilo dobyt svet tak si to splnili na starsie kolena.

Ak si ho este neoslovil, to sprav. Ma veci v hlave zrovnane,pomoze Ti.Teda snad.

caute Harry

02.12.2019 12:02:35 #467 

MPS

No souhlasím s Ivanem – ski že to de popsat i úplně zjednodušeně že rozdíl mezi instruktory a race je v tom že instruktor neví a nepotřebuje vědět o co z hlediska efektivity jízdy de a proto nějak jezdí a race to ví používá to a tím pádem je prostě úplně jinde…:-D

Když ale vidím jak se tu IIIvan snaží a že to pár lidí co to tu čtou hlouběji zajímá doplním k tomu co tu napsal ještě jednu úvahu :

Ono budování tlaku které je v cca první třetině oblouku dost důležité ( v cca druhé třetině je pak důležité ho alespoň udržet) není zcela automatické , tlak lze budovat, udržovat nebo taky vypouštět. Tlak se bude zvětšovat tím více čím rychleji bude lyžař měnit svůj směr tzn čím více bude oblouk zavírat a na toto má krom ještě jiných věcí něž už tu IIIvan popsal zásadní vliv jaká síla v počátcích oblouku působí na prohnutí lyže a také jak je toto působení na délce lyže podélně rozloženo resp. jestli je vytvářen dostatečný přítlak špičky k podložce (což zase úzce souvisí také třeba s momentální polohou těžiště) neboť špička lyže je to co táhne zbytek lyže do kolejí. Pokud nebude mít špička lyže dostatečný kontakt s podložkou bude lehce oddriftovávat ven z oblouku a ten se přestane utahovat a začne se zvětšovat jeho poloměr a následně zmenšovat působící síla tzn takovéto řetězení problémů. Pro utažení oblouku tedy určitě nestačí jen pouhé maximální zahranění lyže a klidně se dá říct že hodně zahraněná lyže se špatně rozloženým podélným tlakem a s nedostatečným zatížením bude točit o hodně méně než lyže méně zahraněná ale správně zatížená.

Podle mě tedy instruktoři jezdí s úplně stejnýma chybama jako hobíci, akorát je díky lepší vyježděnosti dokážou líp maskovat třeba velkým náklonem a pod. a to je hlavní důvod proč bych si ani top instruktora bez race minulosti nevybral za svůj vzor a ani nechtěl aby mě něco učil :-D

02.12.2019 12:15:31 #468 

IIIvan muž

>> #466, Harry, 02. 12. 2019 11:32:07

akurat som si moc nevedel vizualizovat toto: Tj. buď sa ťažisko práve oddiaľuje a tým sa zvyšuje sila(reakcia) pôsobiaca do lyže a tá sa viac prehne(a točí viac pod rádius). Alebo sa práve ťažisko znižuje a reakcia do lyže a podložky sa znižuje

Pohyb ťažiska(T) som vztiahol ku lyži, resp. jej stredu(L). Predpokladajme, že lyžiar je predo-zadne vyvážený(to sú tie ďalšie faktory, čo píše MPS), tj. aj lyže aj ťažisko sa pohybuje v nejekej krivke. Lenže pohybovať sa môže T voči L aj tak, že sa priblížia alebo odialia.

Ak sa T práve pohybuje ku L(drepkins), tak sa lyža práve RELATÍVNE odľahčuje a ak sa T vzďaľuje(dopnutie nohy), tak sa lyža zaťaží viac. MPS píše o vypúšťaní a budovaní tlaku. Viď aj moja poznámka z histórie fóra od Ivana Sosnu o tom budovaní tlaku.

Viď MPS:

zásadní vliv jaká síla v počátcích oblouku působí na prohnutí lyže a také jak je toto působení na délce lyže podélně rozloženo

Ak lyžiar v tejto úvodnej tretine ten tlak „vypúšťa“, tak sa lyža prehne menej ako keby si ten tlak „budoval“. Vitaj v budovateľskej spoločnosti :-)

>> #467, MPS, 02. 12. 2019 12:02:35

Pro utažení oblouku tedy určitě nestačí jen pouhé maximální zahranění lyže a klidně se dá říct že hodně zahraněná lyže se špatně rozloženým podélným tlakem a s nedostatečným zatížením bude točit o hodně méně než lyže méně zahraněná ale správně zatížená.

Presne tak, kto si prečítal pozorne obidva moje príspevky ako celok v kontexte, tak videl, že o tomto som mal zmienku(knee angulation a príslušný text).

02.12.2019 12:33:13 #469 

Harry žena

>> #468, IIIvan, 02. 12. 2019 12:15:31

k MPS.

Presne tak, kto si prečítal pozorne obidva moje príspevky ako celok v kontexte, tak videl, že o tomto som mal zmienku(knee angulation a príslušný text).

J.j.

Ta zmienka o tom Reillym,ze zacina obluk viac vzadu,instruk­torsky, preto Ta odkazujem na zmienky o predozadnej pra­ci.

Ten si na nohy moze obut barsco, kludne nakrojit viac vzadu, na prislusnom materiali sa bezproblemov v obluku chyti a vyveze stylom ako jazdi.Mimocho­dom,radost pozerat.

Ovsem,daj mu na nohy ostre pretekove ski a garantujem Ti ze pristup zmeni. Inak ma smolu. A u takehoto typka neverim ze nejazdi s prehladom brany a poctivu pracu v nich neovlada.

caute Harry

02.12.2019 12:37:35 #470 

Harry žena

Clovek tu poti krv a kym dopise…

Suhlas.

caute Harry

02.12.2019 12:40:35 #471 

MPS

>> #468, IIIvan, 02. 12. 2019 12:15:31

****Pohyb ťažiska(T) som vztiahol ku lyži, resp. jej stredu(L). Predpokladajme, že lyžiar je predo-zadne vyvážený(to sú tie ďalšie faktory, čo píše MPS), tj. aj lyže aj ťažisko sa pohybuje v nejekej krivke. Lenže pohybovať sa môže T voči L aj tak, že sa priblížia alebo odialia.****

Tak pokud by pan dřepkins dokázal udržet ono předozadní vyvážení měl by tam jen jeden problém a to vypouštění tlaku......on ho ale udržet většinou nedokáže jak už to u dřepkinsů bývá a začne těžište posouvat vzad čímž si zadělává krom vypouštění tlaku na problém číslo 2 tzn nerovnoměrné podélné zatížení a odlehčení špičky :-D

Takže pááá pááá utaženej oblouku…

02.12.2019 12:46:19 #472 

M.art.in muž

>> #458, Harry, 02. 12. 2019 00:37:07

“Důležité je vždy v oblouk udělat co je třeba”…Tato slova do kamene tesat a to s dovětkem, že u každého lyžaře ta potřeba závisí od stylu, momentální kondice a fyzických předpokladů. A v neposlední řadě jeho materiálovému setupu.

Rock 'n' Roll Forever...

02.12.2019 13:16:59 #473 

IIIvan muž

>> #469, Harry, 02. 12. 2019 12:33:13

Reilly bol len ako príklad, lebo ho považujú vo svete za špičku „demo“ jázd, má spústu followerow apod. A jeho knee angulation som si požičal z jeho inštruktážnych videí. Nejde vôbec o neho konkrétne, dané princípy hranenia kolenami má ako prioritu X svetových organizácii.

A v bránach on jazdí často(len tréningovo – ale roky), občas aj kamoší s EC jazdcami/resp. NZ/US z nižších súťaží:

https://www.youtube.com/watch?…

Debata bola o celkovom ponímaní „inštruktorského oblúku“(nie som autor tohto pojmu) a aké sú rozdiely v používaných prvkoch oproti race, aby to možno trochu niekomu pomohlo rozhýbať závity počas dlhých zimných večerov pri varenom vínku.

Tu máme Reillyho parťáka, tj. akoby to naj z GS oblúku:

https://www.youtube.com/watch?…

>> #471, MPS, 02. 12. 2019 12:40:35

Tak pokud by pan dřepkins dokázal udržet ono předozadní vyvážení měl by tam jen jeden problém a to vypouštění tlaku......on ho ale udržet většinou nedokáže jak už to u dřepkinsů bývá a začne těžište posouvat vzad čímž si zadělává krom vypouštění tlaku na problém číslo 2 tzn nerovnoměrné podélné zatížení a odlehčení špičky . Takže pááá pááá utaženej oblouku…

Má to 2 v 1, ako tá káva…

>> #472, M.art.in, 02. 12. 2019 12:46:19

Martine, taká veta je ako z predvolebného mítingu :-) „Treba urobiť všetko čo je potrebné“, len chýba taký detail, že čo presne, kedy a ako…

02.12.2019 13:22:26 #474 

02.12.2019 13:48:23 #475 

MPS

>> #473, IIIvan, 02. 12. 2019 13:16:59

Nejhorší je že v případě dřepkinse nepomůže k efektivnějšímu točení ani zahájení pěkně od kotníků :-D

PS : já vím sem kretén ale nemohl sem si pomoct…pánové a dámy prominou…

02.12.2019 14:00:38 #476 

Harry žena

>> #473, IIIvan, 02. 12. 2019 13:16:59

Debata bola o celkovom ponímaní „inštruktorského oblúku“(nie som autor tohto pojmu) a aké sú rozdiely v používaných prvkoch oproti race, aby to možno trochu niekomu pomohlo rozhýbať závity počas dlhých zimných večerov pri varenom vínku.Tu máme Reillyho parťáka, tj. akoby to naj z GS oblúku:

J.j.

Dufam ze po vzhliadnuti toho videa kazdemu dopne rozdiel medzi „race“ a „nerace“.

Vyvazene centralne vedeny obluk, bez predozadnej „nadprace“ uplne vzorovy.

Lyza nezakrojena pre pracu s radiusom, nevyuzivanie nohy ako paky v obluku primarne od bedroveho klbu.

Ovsem,aj hranenie kolenami musi spickovy jazdec ovladat,obcas je to potrebne vyuzit, ak to vyzaduje rychly prejazd. Aj to je jedna z tych veci,co treba urobit v obluku ked je to potrebne.Ovsem inym sposobom ako na to ide on.To su svojim sposobom aj tie „mekke kolena“ co obcas spominam.

Ovsem dosiahnutelny stav pre lyziara co to s lyzovanim mysli vazne, nechce lyzovat od 6–7 rokov kazdy druhy den na snehu pod dobrym vedenim.

caute Harry

02.12.2019 15:19:18 #477 

IIIvan muž

>> #476, Harry, 02. 12. 2019 14:00:38

Dufam ze po vzhliadnuti toho videa kazdemu dopne rozdiel medzi „race“ a „nerace“.

Lenže jeho „advokáti“ na fórach tvrdia, že medzi týmto a jazdcami vo WC nie je technický rozdiel a ja tvrdím že áno – už napohľad to inak vyzerá(stále ma máta tá polovičná frekvencia o.i.). Pustime si tu obľúbené video „GS stars“ alebo Teda vo voľnej jazde.

Vyvazene centralne vedeny obluk, bez predozadnej „nadprace“ uplne vzorovy

Ako môže byť centrálne, keď ďalej aj sám píšeš, že „lyža nezakrojená pre prácu s rádiusom“? Z toho(a spomaleného videa) vyplýva, že je kapánek vzadu pri CU(ak zopakujem Krabovo „lyže mení pred sebou nie pod sebou“).

02.12.2019 15:29:17 #478 

Marek Bednář muž

>> #475, MPS, 02. 12. 2019 13:48:23

Zavodis o prvni misto na black listu mezi instruktory? Oni si te nekde podaji na ferovku 5 VS 1 :-D

Augment SL Pro F10 & Fischer F110

02.12.2019 18:26:21 #479 

Harry žena

>> #477, IIIvan, 02. 12. 2019 15:19:18

Ako môže byť centrálne, keď ďalej aj sám píšeš, že „lyža nezakrojená pre prácu s rádiusom“? Z toho(a spomaleného videa) vyplýva, že je kapánek vzadu pri CU(ak zopakujem Krabovo „lyže mení pred sebou nie pod sebou“).

Ty kramisko.

Bol som prec a cely cas som si za tu formulaciu nadaval. Reku,to dostanem vyzrat:}}

Pokusim sa vysvetlit.To sa zas bude lestit bagandzi na kop do …

Pre mna je velmi dolezita rotacna praca panvy v obluku. S nou musi ist aj vonkajsia noha ako oporna,tam vyborne v pozicii centralne vyvazenej jazdil na videu MTS, co sem pred rokmi linkol.Neviem ci si ho videl.

Velmi cista,zdrava jazda,pokusim sa poprosit HonzU ako nuracieho psa ci ju nepohlada./EDIT. Vlastne to su tiez tie volne GS stars jazdy,aj ked tam uz je vacsia pridana hodnota v jazde,/aj ked nie na limit/ ako u MTS jazdy,on bol v branach vo volnom obraku./

Na nej bude vidiet rozdiel „race“ „nerace“ obluku. Toto je sice tiez „centralne vyvazena“ jazda, ovsem chlapec ma tu rotacnu pracu panvy o dost mensiu, co je velmi vidno. Preto je opticky vzadu.

Vonkajsia noha zaostava a nie je davany aktivny impulz lyzi v predozadnej rovine. Noha a bok je staticky, co ma vplyv na zakrojenie hrany a pracu s lyzou v priehybe.Cize automaticky na „utahovani“ obluku.

Som prekvapeny ze v diskusii niekto dokaze taketo prevedenie jazdy prirovnavat k aktivne predozadne jazdiacim typkom, co su vecsinou race. 8-O

Tvl, vsak by mali trochu lyzovaniu rozumiet. Tym nechcem povedat ze ja mu rozumiem.Ale toto je ocividne.

Tak este raz sorry 3Icko. Bolo to v dobrej viere,musim si davat na Teba cim dalej tym vecsi pozor.:}

caute Harry

02.12.2019 20:25:21 #480 

HonzA_ muž

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy